Rabo in nieuwe Spaanse bank KORTI werkgelegenheid detailhandel stijgt ondanks recessie VHS uit strafbankje, bestuurders blij Van Waesberghe maakt tuinders warm voor vestiging in Frankrijk Nederlandse bank wil positie in het buitenland verder versterken Staking Keurkoop-dochter Turnhout over Bij kaasfabriek Martinus Breda moeten banen weg ECONOMIE ter verhoord lAgusta-affairc ECONOMIE KORT DONDERDAG 1 JULI 1993 A5 [island Ihtend vroeg gewond II I' Duitsers en Turken j mchen. Een Turk liep J wilde vluchten, een |ergiftiging naar het het huis ontruimd, de kinderkamer een fgane grond brandde «ranse rivier llang was blijven lopen radioactief water uil Huidfranse Cadaraehe Igens Franse autoritei, lie was ontsnapt niet i het lek was ontstaan lace heeft vraagtekens In de nucleaire autori- iGrieken en etnische Grieken [laags met elkaar, toen vonen van de Griekse- Inigte van ongeveer 300 fen, terug toen zij een f Dervican, 10 kilometet de spanningen tussen omdat Athene massaal zaterdag zijn ongeveer grens over gezet. Veel [narissen hard optreden ïrkse stad Itrum van de Oostturkse lom het leven gekomen, vond. In het hotel, dat prnamelijk vrouwen uit [-republieken die er als I of er opzet in het spel is. lrde onlangs een campag- ie. Herhaaldelijk werden In met de mededeling dat tweeling van vijftig mensen is het n na een operatie van tien baanden zaten met hun lens de woordvoerder van ld Santiago, verkeren dt rn besloten tot de operatie I met de borst aan elkaar Idden. De ingreep was het gelegd plikopters hebben gisteren [hu een gebouw in de as wapens werden gefabri- machtigste krijgsheer in vonde gevallen, kt een doelbewuste verto- Somalië. Vandaag, 1 juli tg van hun onafhankelijk- |ties er herhaaldelijk van maken aan Somalië als ttiannesburg zijn paraat bij het WTC foto epa regering heeft gisteren een leidt in de buurt rond de Indelingen over een nieuw linden. De maatregel is een lal door gewapende extreem- lg. Gisteren was het World aar 26 politieke organisaties Zuid-Afrika eruit moet gaan literkanonnen en een eenheid Imannen De beveiliging was lgde demonstratie van het Pan hen echter slechts ongeveer 40 Ing verliep vreedzaam. likse justitie hebben gisteren dl Be zaken Claes verhoord in ver Igerhelikopters. |gen verzoek van Claes, die smeergeldaffaire. I'orige week op in een uitgelekt Iman en Agusta-lobbyist George! Tanse bedrijf nadere uitleg vraag1 hn 200 miljoen frank. In de brie' j in het najaar van 1988 op hel Jt een onderhoud heeft gehad me! lier ontkent dat hij ooit vertegen' ïoet. Wel geeft Claes toe in 1988. ke legerhelikopters moest worde' met directieleden van Franse en aes was in 1988, toen in zij' no mi sc he zaken, bevoegd om ove' en bij overheidsinvesteringen, iteit door de nieuwsberichten e' minister speelt het komende half ?ns het Belgische EG-voorzitter- |vanonze verslaggever reda - De werkgelegenheid |jn de detailhandel is in 1992 met 3 procent gegroeid ten [opzichte van het jaar daar- [voor. jok voor dit jaar wordt er nog (fn groei van de werkgelegen heid verwacht en wel met 16.700 |toi 630.000 personen. De omzet i de detailhandel bedroeg in 125 miljard gulden, feat staat in het Jaarboek Detail handel 1993-1994, waarvan het eerste exemplaar gisteren in het Bredase Stadskantoor is over handigd aan burgemeester Nij- pels van die stad. Vergeleken met de rest van het bedrijfsleven werken er in de detailhandel twee keer zoveel vrouwen (60 procent), tweemaal zoveel jongeren (37 procent on der de 37 jaar) en tweemaal zoveel part-timers (35 procent werkt minder dan 20 uur). Algemene secretaris E. van de Lustgraaf van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel maakte deze cijfers gistermiddag ook bekend. Hij waarschuwde ervoor dat va catures in de detailhandel in de toekomst steeds moeilijker te vervullen zullen zijn. Jaarlijks zijn er 80.000 vacatures 'en het wordt een steeds groter probleem ze te krijgen'. „Over zes jaar leveren de scholen nog maar de helft van het aantal schoolverlaters af ten opzichte van dit jaar", aldus Van de Lust-, graaf. Hij signaleerde ook een aantal trends. De eerste is dat de nieu we winkelformules steeds sneller wisselen. De tweede dat bedrij ven in de detailhandel steeds meer gaan samenwerken. Ruim 45 procent van het totaal aantal zefstandige ondernemers werkt op de een of andere manier sa men. De derde trend is dat de mensen minder tijd willen uittrekken voor het doen van boodschap pen. One-stop-shopping heet dat. Uit die ontwikkeling ver klaarde hij de enorme groei van het aantal supermarkten. fers nog eens op een rijtje. De detailhandel telt 1100 winkels, waar bijna 5000 mensen werken. De omzet bedraagt ongeveer 1,4 miljard gulden, waarvan de helft uitgegeven wordt in de binnen stad. De horeca omvat daarnaast 350 bedrijven met een omzet van 150 miljoen gulden. De aanverwante sector (kappers, reisbureau's, stomerijen en dergelijke) telt ook nog eens 350 bedrijven. Alles bij elkaar een economische factor Nijpels zette voor Breda de cij- van betekenis, aldus Nijpels. Nijpels foto de stem/johan van gurp ■van onze verslaggever jschiphol - Met de oprichting van een joint venture met [de Spaanse Banco Popular zet de Rabobank vandaag "een verdere stap in de ontwikkeling van haar internatio nale positie. ■Etgangspunt van het buiten- ind-beleid is volgens F. Schre- (ve, lid van de hoofddirectie, dat |de Rabobank haar Nederlandse klanten ook over de grens van dienst moet kunnen zijn. [Daarnaast is de strategie van de 'bank erop gericht om wereld- Jwijd te opereren als een gespe cialiseerde bank in de agrarische [sector en voedingsmiddelenin- Idustrie. De Rabobank werkt sinds 1989 1 samen met de Banco Popular, waarin zij een belang heeft van |l,25 procent. Met een balansto- :aal van ongeveer 40 miljard _ilden - eenzesde van de Rabo bank- is de Banco Popular de vijfde bank in Spanje, maar zij is Iwel de meest winstgevende. [De bestaande samenwerking [tussen beide banken is vooral 'gericht op zakelijke klanten van ide Rabobank die in Spanje ope- freren. Die kunnen daar gebruik naken van het netwerk van 1700 faken van de Banco Popular. [Omgekeerd kunnen de klanten van de Spaanse bank in Neder land terecht bij de meer dan 700 Rabobanken. i de nieuwe bank, Popular Ra- lobank, krijgen beide partners [een belang van 50 procent. De bank gaat van start met een aandelenkapitaal van 5 miljard peseta's, 73 miljoen gulden. Het streven is erop gericht de [bank te laten groeien naar een [balanstotaal van 1 miljard gul- De bank, die gevestigd [wordt in Madrid, gaat van start [met 25 werknemers. Dat aantal naar verwachting op termijn [stijgen tot 45. E De Popular Rabobank richt zich f op de Spaanse agri- en voedings- jnuddelenindustrie. Verder gaat de bank adviseren over op maat den financiering van fusies |en overnames. ll Hoge vlucht |Deze activiteit heeft de afgelo pen jaren bij de Rabobank een hoge vlucht genomen. De bank is in het gat gedoken dat ontstond door de fusie tussen de ABN en de Amro. Grote ondernemingen die met verschillende banken za ken wilden doen gingen toen op zoek naar een andere instelling. In korte tijd heeft de Rabobank toen een speciale afdeling opge richt. Een groot deel van de activiteiten van deze afdeling heeft een grensoverschrijdend karakter. In drie jaar tijd heeft de Rabo bank 10 procent van de grote- bedrijvenmarkt in Nederland verovert. Een uitbreiding van het marktaandeel tot 15 procent houdt de bank voor mogelijk. Stormachtig Schreve wijst erop dat het bui- tenlandbedrijf van de Rabobank een stormachtige groei door maakt. Hij geeft toe dat de bank relatief laat de stap over de grens heeft gemaakt. De laatste jaren zijn de internationale acti viteiten echter met 20 procent per jaar gegroeid. „Ons internationale bedrijf is niet meer onbeduidend," aldus Schreve. „Van ons resultaat komt 10 procent uit het buiten land. De winstgevendheid ervan is echter nog niet waar we wil len. Die moet nog flink om hoog". De Rabobank heeft vijftig kan toren in twintig landen. In Euro pa werkt zij behalve met de Banco Popular samen met Credit Agricole in Frankrijk, Lloyds Bank in Groot-Brittannië, Cari- plo in Italië, Raiffeisen-Zentral- bank in Oostenrijk en een aantal regionale banken in Duitsland. Met de grootste coöperatieve banken in zeven Europese lan den werkt de Rabobank samen in Unico-verband. Initiatieven om in Europa één grote coöpera tieve Unico-bank van de grond te krijgen zijn echter in de kiem gesmoord. Schreve sluit niet uit dat in de toekomst meer joint ventures in het buitenland worden opge richt. Het vastgoedfonds VHS zal vanaf 14 juli weer normaal op de Amsterdamse Beurs kunnen worden verhandeld. Directeur en grootaandeelhou der Maas (op foto links) deelde gisteren de aandeelhouders mee dat VHS uit het straf bankje mag. Overigens verliep de vergadering af en toe chao tisch en werd er door diverse aandeelhouders driftig met modder gegooid richting be stuurders. Directeur Maas overweegt de activiteiten van VHS op korte termijn uit te breiden, foto anp Van onze verslaggever Turnhout/Breda - Bij het bedrijf Concordia Mail in Turnhout, onderdeel van het postor derbedrijf Maildex (Keurkoop) in Breda, is een akkoord bereikt tussen de vakbonden en de directie over een afvloeiingsregeling voor het personeel. Met de sluiting van Concordia Mail worden de 360 personeelsleden in de loop van dit jaar ontslagen. In het gisteren gesloten akkoord zijn afspraken gemaakt over extra vergoedingen bij het ontslag. Met het bereikte akkoord is een staking beëindigd waardoor Concordia Mail ruim een week heeft stilgelegen. Door deze staking ontstonden ook problemen in de produktie bij het zusterbedrijf Maildex in Breda. Vandaag gaat het personeel van Concordia Mail weer aan de slag. Eerder deze maand maakte het moederconcern Vendex bekend dat zowel Maildex in Breda als Concordia Mail zullen sluiten. Maildex (Keurkoop) in Breda, waar 158 mensen werken, gaat 1 januari volgend jaar dicht. Concor dia Mail in Turnhout gaat al eerder dicht. Per 1 september aanstaande worden alle arbeidscontrac ten opgezegd. De postorderbedrijven Maildex in Breda, Concor dia Mail in Turnhout en nog twee zusterbedrijven in Oosterrijk en Zwitserland gaan dicht gesloten omdat de bedrijven de laatste jaren zware verlie zen bleven lijden. De adressen- en klantenbestanden in Nederland en België worden overgenomen door het Duitse pos torderbedrijf Klingel. Door onze verslaggever Kees den Exter - „Dit wordt geen uit tocht van Nederlandse tuin ders. We gaan de zaak heel geleidelijk opzetten. Eerst moet alles goed geregeld zijn, stap voor stap. We doen niets overhaast". k de dagelijks uitdijende rij van pureaus die proberen agrarische ondernemers te interesseren voor fa avontuur in het buitenland, faft zich nu ook het Bredase bureau Van Waesberghe bv ge schaard, als Benelux-vertegen woordiger van de Franse over heidsorganisatie Aduc uit Chi- non. De heer G. van Waesberghe wil Nederlandse tuinders interesse ren voor een verhuizing naar het "anse arondissement Chinon, aan de oevers van de Loire. Vertrekpunt voor Aduc is een studie die het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) heeft ver- bent naar de situatie van de Nederlandse tuinbouw in het laar 2015. Van Waesberghe: „Uit een en- jjuète van het LEI onder tuin ders blijkt dat in de toekomst andere vestigingsfactoren een belangrijke rol gaan spelen dan ue factoren die nu gelden. Voor "e toekomst gaat het om zaken a*s ruimtebeslag, bedrijfsgrootte, ae kwaliteit van het water, de IFaad van mechanisering, de af- siand tot de arbeidsmarkt en Planologische zekerheid." I e borden in de toekomst al- een maar belangrijker. In Ne erland zit het Westland vol. ieden als Utrecht en Nijmegen leggen ruimteclaims op tuin bouwgebieden." „Dat zie je in feite ook binnen het stadsgewest Breda. Als je dat allemaal bij elkaar optelt valt aan een spreiding van de tuin bouw niet te ontkomen. Als je dan toch moet spreiden, waarom zou je dan niet verder kijken dan het Nederlandse grondgebied? Het tij valt hier in Nederland nog wel even te keren, maar op den duur geldt toch onherroepe lijk de wet van de verminderde meer-opbrengst Al weer een tijdje terug kreeg Van Waesberghe contact met de burgemeester van Chinon. Van het een kwam het ander. Na verloop van tijd keerde de Bre- danaar huiswaarts met de op dracht Nederlandse tuinders warm te maken voor een verhui zing naar Frankrijk. Van Waesberghe zet de sterke punten van het tuinbouwgebied aan de Loire op een rij: „Chinon ligt 2 uur rijden ten zuiden van Parijs, een geweldige afzet markt. Maar ook Zuid-Frankrijk en de Benelux zijn niet ver. Er is nog geweldig veel ruimte." „Er liggen drie tuinbouwzones van enkele honderden hectaren. De grondprijs varieert van één tot maximaal drie gulden per vierkante meter. Alle nutsvoor zieningen zijn aanwezig en er is een goede kwaliteit sproeiwater. Er is restwarmte beschikbaar van een electriciteitscentrale." „Vanwege de ligging aan de Loi re heerst er een stabiel klimaat en er is iets meer licht dan hier in Nederland. Het gebied is van oudsher de tuin van Frankrijk en de bevolking is gewend om in de grond te wroeten. Er zijn volop Van Waesberghe seizoenkrachten beschikbaar en de arbeidskosten liggen er ge middeld twintig procent lager dan in Nederland". Van Waesberghe verheelt niet dat aan de tuinbouw in Frank rijk minstens een sterk negatief aspect zit. In Nederland geldt nog steeds de veiling, de recht streekse confrontatie tussen vraag en aanbod, als een opti male garantie voor een goede prijsvorming. Frankrijk kent geen vei lingstructuur. Iedere tuinder moet maar voor zijn eigen afzet zorgen. Van Waesbgen: „Dat is onmiskenbaar een nadeel. Maar er zijn initiatieven, om in coöpe ratief verband een afzetstruc- tuur op poten te zetten, inclusief faciliteiten voor koeling en nor men voor kwaliteit. „Ik heb ook contacten bij de Nederlandse veilingen om van hief uit ondersteuning te bieden aan een afzetstructuur voor de Fransen. Bovendien hebben met name Nederlandse potplanten kwekers al een eigen afzetmarkt opgebouwd in Frankrijk. Die kunnen dus al heel gemakkelijk wat dichter bij hun afnemers gaan zitten". Van Waesberghe erkent ook dat het drieluik onderwijs-voorlich- foto de stem/johan van gurp ting-onderzoek, dat de Neder landse agro-bussiness tot grote hoogten heeft opgestuwd, in Frankrijk vrijwel ontbreekt. „Maar dat hoeft geen probleem te zijn," zegt Van Waesberghe. „Er zijn nu al heel veel Franse tuinders die werken met Neder landse adviseurs en toeleverings bedrijven. Da's geen punt." „Ook op het gebied van verkave ling en ruimtelijke ordening werken de Fransen met, inder daad, de Franse slag. Ik zal daar adviseren met betrekking tot de verkaveling. En vanzelfsprekend zijn in Chinon, zoals in heel Frankrijk, diverse instituten en instanties heel bureaucratisch bezig. Ik heb ze op het hart gedrukt dat de zaak goed moet zijn voorbereid voordat ik met ook maar één Nederlandse tuin der die kant uit kom". De Nederlandse Heidemaat schappij, een adviesbureau dat een reputatie heeft hoog te hou den als het gaat om het begelei den van veehouders en akker bouwers die naar Frankrijk ver huizen, heeft zich in een publi catie in het Agrarisch Dagblad uiterst kritisch uitgelaten over de mogelijkheden voor Neder landse tuinders in het land van Marianne. Van Waesberghe: „Ach, zij zijn groot en ik ben maar heel klein. Zij benaderen het vanuit het negatieve, ik vanuit het positie ve. Ik ontken de negatieve as pecten niet, maar ik probeer daar positief mee om te gaan." „Bovendien heeft het artikel po sitief gewerkt. Binnen 24 uur lag het vertaald en wel in Parijs. Het heeft daar de knuppel in het hoenderhok gegooid. De Fransen trekken zich de kritiek aan." „We doen alles stap voor stap. Mislukkingen kan ik me niet veroorloven. We doen niets over haast. Ik zal blij zij als we ko mend najaar met een bus be langstellende tuinders daar kun nen gaan kijken en als eind vol gend jaar de eerste contracten getekend kunnen worden." „Dit zal nooit uitdraaien op een volksverhuizing. Ik prijs mij ge lukkig als straks een groepje van vijf of tien tuinders, pioniers, richting Chinon vertrekt", be sluit Van Waesberghe. Aantal ontslagen bij Grootint valt mee Utrecht - Bij het staalconstructiebedrijf Grootint in Dordrecht vervallen geen 224, maar 140 van de 550 arbeidsplaatsen. Bovendien is het aantal gedwongen ontslagen teruggebracht van 200 tot bijna 100. Volgens de vakbonden is de directie van Grootint gevoelig gebleken voor het argument dat er geen mensen kunnen worden ontslagen, zolang er nog inleenkrachten in het bedrijf werken. Grootint wil zijn organisatie flexibeler maken. De bedoeling is dat een groter deel van het werk in de toekomst door ingeleende arbeidskrachten wordt verricht. Daarnaast kampt het bedrijf met minder orders. Kandidaten voor voortzetting Palthe Almelo/Tilburg - De aandeelhouders van het stomerij- en textielveredelingsbedrijf Palthe in Almelo gaan akkoord met het opschorten van publikatie van het jaarverslag over 1992 met maximaal een half jaar. Het uitstel houdt verband met de positie waarin de onderneming terecht is gekomen door het uitstel van betaling, dat eind mei is verleend. Daardoor hebben de bewindvoerders van Palthe en haar doch teronderneming De Regenboog in Tilburg tijd gekregen om 'zoveel mogelijk van het bedrijf redden.' De onderhandelingen over de toekomst van dit veredelingsbedrijf is in een laatste fase beland. Voor de voortzetting van de andere Palthe-onderdelen, zijn vier serieuze kandidaten. 'Koningin liever niet in reclame-spot' Den Haag - De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gaat het Hoofd bedrijfsschap Detailhandel verzoeken een reclame voor de markt op RTL-4 in te trekken. In de spot wordt de indruk gewekt dat de koningin op de markt boodschappen doet. De reclames op RTL-4 vallen onder de verantwoordelijkheid van IP, de 'Ster' van de commerciële omroep. De Ster heeft dezelfde spot ook door het hoofdbedrijfsschap aangeboden gekregen, maar na overleg met de RVD besloten hem niet in deze vorm te accepteren. RTL en IP zijn echter zonder meer tot uitzending overgegaan. Koninklijke figuren zijn al diverse keren door reclamemakers gebruikt. Er is echter een internationale code die verbiedt dat personen zonder hun toestemming voor reclamedoeleinden ge bruikt worden. Banen weg bij NS-doehter bedrijf CVI Utrecht - Bij het Centrum Voor Informatieverwerking (CVI), een dochterbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen, staan 240 van de bijna 650 banen op de tocht. De moeilijkheden bij het automatiseringsbedrijf worden veroorzaakt door de krimpende markt en de verzelfstandiging van de Spoorwegen, aldus de Vervoersbond FNV. CVI had in 1992 nog een omzet van 178 miljoen gulden, tegen 157 miljoen gulden in het jaar daarvoor. Het bedrijf is voor 80 procent afhankelijk van opdrachten van de NS. Twintig procent van het werk is van derden afkomstig. Een woordvoerder van het CVI ontkent dat er 240 banen verdwijnen. Volgens hem geeft de Vervoersbond een verkeerde voorstelling van zaken. Eurometaal duikt in rode cijfers Zaandam - Munitie- en metaalwarenfabrikant Eurometaal is het afgelopen jaar in de rode cijfers terecht gekomen. Het nettoresultaat van 3,7 miljoen gulden in 1991 is omgeslagen om in een verlies van 7,5 miljoen gulden vorig jaar, meldt het gisteren verschenen jaarverslag. Begin februari rekende de directie nog uit te komen 'rond de nullijn.' Het bedrijf verwacht dit jaar weer uit de rode cijfers te komen. Belangrijkste oorzaak van het negatieve resultaat is de sterke achteruitgang van defensie-orders. In 1991 bedroeg de omzet uit de defensietak 205 miljoen gulden. Vorig jaar was dat bijna gehalveerd. Orders China voor Nederlandse bedrijven Den Haag - Nederlandse bedrijven hebben de afgelopen dagen in principe overeenstemming bereikt met een aantal Chinese bedrijven over het afsluiten van orders met een totale waarde van 140 miljoen gulden. Het gaat onder meer om contracten die Hoogovens IJmuiden, IHC Holland, DSM, AT&T Network Systems, Windmaster en Machinefabriek Brabant Van Opstal uit Breda hebben gesloten voor de levering van onder andere staal, een cutterzuiger, telecommunicatie apparatuur, windmolens en veevoederappara- tuur. Hele top van Ferruzzi stapt op Ravenna - De top van het door financiële problemen geteisterde Italiaanse Ferruzzi-conglomeraat stapt op. Voorzitter Arturo Ferruzzi en vice-voorzitter Carlo Sama hebben de aandeelhou ders woensdag laten weten dat ze hun functies neerleggen. Beiden behoren tot de familie Ferruzzi, die het conglomeraat heeft opgericht. De twee zijn maandag al opgestapt bij Montedison, de indus triële poot van het concern. Ferruzzi zucht onder een schulden last van omgerekend bijna 40 miljard gulden en wordt ook verdacht van corruptie. De banken zijn bezig met een reddings operatie voor het conglomeraat. Britse spoorwegen in moeilijkheden Londen - De Britse spoorwegmaatschappij, British Rail, heeft vorig jaar zwaar verlies geleden. Het bedrijf heeft absoluut geen geld meer om het spoorwegnet in stand te houden. De betrouw baarheid van het treinvervoer, die toch al niet groot wordt geacht, zal de komende jaren nog verder verslechteren. British Rail heeft in het boekjaar 1992/93, dat op 31 maart is afgelopen, een verlies geleden van 467 miljoen gulden. Volgens topman Sir Bob Reid heeft de spoorwegmaatschappij jaarlijks 2,42 miljard gulden nodig om het bestaande net alleen al op peil te houden. Maar dat geld is er volgens Reid niet. Van onze verslaggever Breda - Bij kaasfabriek Martinus in Breda, onderdeel van het Franse Bongrain-concern, verdwijnt een deel van de 55 arbeidsplaatsen. Het Franse moederbedrijf heeft besloten de helft van de Bredase produktie, de kaasjes van het merk Leger St. Moret, over te brengen naar Frankrijk. Hoeveel banen er zullen verdwij nen volgens directeur Th. Jans sen nog niet duidelijk: „Dat hangt ook af van de uitkomsten van het overleg met de onderne mingsraad en de vakbonden. Maar het is in ieder geval niet zo dat halvering van de produktie ook automatisch halvering van het personeelsbestand betekent". Voor districtsbestuurder Ver- kooijen van de Voedingsbond FNV zijn gedwongen ontslagen in ieder geval uit den boze. „De afspraak die we hebben met de zuivel, namelijk dat alle reorga nisaties en fusies niet mogen leiden tot gedwongen ontslagen, staat nog steeds overeind. Dat lukt tot nu toe bij Campina Melkunie, waar 900 banen wor den weggesaneerd. Dus dat moet bij Martinus ook lukken". De maatregelen bij Martinus vloeien volgens Janssen voort uit de recessie in Europa: „Ons moe derbedrijf ziet de afzet stabilise ren of teruglopen. De produktie wordt daar op afgestemd". Martinus produceert verse, zach te kazen, voornamelijk voor ex port. Bongrain nam de fabriek van Martinus in 1984 over van Campina nadat dat zuivelcon cern in 1982 de produktie in Breda in het kader van een van de vele reorganisaties had stilge legd.

de Stem | 1993 | | pagina 5