Rantsoenen Bosnië gehalveerd Ga nooit meer als toerist, naar Frankrijk. Rabo EG-landen heffen op 1 december onderlinge grenscontroles op 'Westduitse politici zaten achter val Brandt' Republiek Azerbajdzjan weer terug naar af ërkgelegen ran Waesb< Verenigde Naties laken 'donormoeheid' Westerse landen 'Embargo tegen Servië op grote schaal geschonden' federlandse b; BUITENLAND Uniek boekje over Frankrijk kado bij 500,- aan Franse Francs. BUITENLAND KOR' Belgische minister verhoord in verband met Agusta-affairi] DE STEM DONDERDAG 1 JULI 1993 DE STEM Van onze redactie buitenland Madrid - De negen EG-lan den die deel uitmaken van de Groep van Schengen schaffen vanaf 1 december de grens controles voor EG-burgers af. De werkgroep heeft dat in Ma drid besloten. De afspraak geldt voor de twaalf EG-landen minus Groot-Brittannië, Ierland en De nemarken. Deze drie waren er van het begin af aan tegen om de interne controles af te schaffen nadat Europa één enkele markt zou zijn geworden. Zij zijn dan ook geen partij bij de Schengen- afspraken. De interne grenscontrole had oorspronkelijk al op 1 juli van dit jaar afgeschaft moeten zijn, maar de Franse onderminister voor Europese zaken Lamassou- re kwam in april tot de conclusie dat het 'wegens een gebrek aan samenwerking op het gebied van het recht op asiel en de drugbe strijding wel op zijn minst 1994 zou worden'. De Franse bezwa ren golden vooral de controles aan de buitengrenzen van de EG, met name in Italië en Grie kenland en de door de Fransen als extreem liberaal beschouwde drugpolitiek in Nederland. Verwacht werd dan ook dat Frankrijk, dat vanaf vandaag de nieuwe tijdelijke voorzitter is van de Schengen-groep, in Ma drid dwars zou gaan liggen. Met name, omdat Parijs onlangs strengere wetten aannam om de immigratie van buitenlanders af te remmen. Tot veler verrassing ging Frank rijk in Madrid echter akkoord met een Spaans compromis voorstel, waarin werd voorge steld om tegelijk met het af schaffen van de interne contro les, de controle aan de buiten grenzen van de EG strenger te maken en de strijd tegen de drughandel aan te scherpen. Volgens diplomaten zal binnen twee of drie maanden een uni form computersysteem operatio neel zijn waarmee douaniers be zoekers kunnen controleren als zij aan een van de grenzen van een Schengen-land verschijnen vanuit een ander land. Vanaf 1 december zullen de meeste vliegvelden passagiers die vanuit Schengen-landen bin nenkomen behandelen alsof zij een binnenlandse vlucht maak ten. Sommige vliegvelden, met name die in Rome, Athene, Amsterdam en Milaan, zullen gecodeerde in- stapkaarten gaan gebruiken zo dat passagiers die vanuit Schen gen-landen komen niet meer langs de douane hoeven. Van onze redactie buitenland Sarajevo - Vanaf vandaag worden de voedselrantsoenen voor ruim anderhalf miljoen mensen in Bosnië-Herceg- ovina gehalveerd. De huidige hoeveelheid voedsel die de 380.000 inwoners van Sarajevo toegemeten is, bedraagt 530 gram per dag en dat is al een stuk minder dan de Verenigde Naties als minimum zien. De reden voor de stap van de doen. „We staan machteloos", Verenigde Naties zit hem onder meer in de zware gevechten van de laatste weken. Maar een schrijnender reden voor de strakere rantsoenering is de donormoeheid van onder meer Westerse landen. Er zijn ondanks allerhande mooie toe zeggingen veel te weinig hulp goederen voorhanden. „En als er niet meer voedsel terechtkomt bij degenen die het nodig hebben, dreigt de hulpver lening in te storten", waar schuwt een woordvoerder van het Hoge Commissariaat van de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. En als er al hulpgoederen zijn, kunnen die de doelgroep amper bereiken. De Europese Gemeen schap bijvoorbeeld heeft voor 45 miljoen gulden aan hulp toege zegd, maar het zal maanden du ren voordat de 30.000 ton voed sel die daarmee kunnen worden gekocht in de VN-depots te rechtkomen. De oorlog maakt het onmogelijk handel te drijven, waardoor de bevolking aangewezen is op be voorrading door de Verenigde Naties. Maar ook de distributie heeft te lijden onder de gevech ten. Konvooien worden vaak te gengehouden, of mogen alleen zonder militaire begeleiding ver der. En dat willen de VN uit oogpunt van veiligheid niet. De 380.000 inwoners van Saraje vo, dat vanuit de lucht wordt bevoorraad, krijgen sinds mei nog maar 530 gram voedsel per dag, slechts 80 procent van wat de Verenigde Naties als het le vensminimum beschouwen. Vooral moeders en baby's drei gen het slachtoffer van de verde re beperkingen te worden, we gens de ernstige tekorten aan melkpoeder en proteïne-rijk voedsel. Het commissariaat heeft voor alsnog geen plannen op korte termijn iets aan de situatie te alduss de zegsman en hetzelfde geldt voor de VN-vredesmacht, omdat gebruik van geweld niet onder haar mandaat valt. De eerste dodelijke voedselrellen zijn in het midden van Bosnië al uitgebroken, meldt de krant Borba uit Belgrado. In de omsin gelde moslimstad Zenica vielen gisteren zeker 15 doden en 30 gewonden bij de verdeling van het schaarse voedsel. De militaire leiding van de Bosnische Kroaten heeft gisteren een algehele mobilisatie bevolen, in antwoord op een moslim-of fensief op Mostar en de aanhou dende gevechten in Midden- Bosnië. Tevens is in alle Kroati sche gebieden een nachtelijk uit gaansverbod ingesteld. De moslims zetten gisteren de aanval in op Kroatische stellin gen rond Mostar, de hoofdstad van de Kroatische republiek Herceg-Bosna in het zuiden van Bosnië-Hercegovina. De moslims slaagden erin een Kroatische ka zerne op de linkeroever van de rivier de Neretva in te nemen. In het noorden van de stad wordt nog gevochten. De leiding van de Bosnische Kroaten heeft de VN-vredes macht opgeroepen een eind te maken aan de moslim-aanvallen. De moslims zoeken volgens de Kroaten genoegdoening voor 'hun nederlagen tegen de SerL viërs en hun historische frustra ties' door Mostar aan te vallen, 'dat altijd al een Kroatische stad was'. De moslims vormden er met 35 procent de grootste be volkingsgroep, totdat de Kroa ten eerder dit jaar begonnen met etnische zuiveringen in Mostar. In de Middenbosnische steden driehoek Maglaj, Zepce en Za- vidovici hebben de moslims een offensief ingezet in het gebied rond Zepce. De moslim-strijders zijn hier viermaal zo talrijk als de Kroaten, zeggen de Kroaten. Beide partijen claimen Zepce. Het aantal schendingen van het handelsembargo tegen Servië is de laatste maand fors toegeno men, constateert een delegatie van socialistische Europarle mentariërs, die zojuist terug is van een rondreis door Macedo nië. „Politiek het meest schokkend vind ik", zegt de Nederlandse socialist E. Woltjer, „dat de re geringsleiders en staatshoofden publiekelijk verklaren dat ze de sancties gaan aanscherpen en het toezicht op het handelsem bargo opvoeren. Terwijl ze uit VN-rapporten moeten weten dat daar helemaal niets van terecht komt. Het onderstreept opnieuw de onmacht van de EG, die tot- nutoe steeds het handelsembargo als enige diplomatieke wapen heeft.gebruikt om Servië op de knieën te krijgen, maar niet wil toegeven dat dit niet werkt. Dat is onaanvaardbaar." (ADVERTENTIE) Ga voortaan als kenner. Want met het unieke boekje 'Alle Fransen dragen een alpino' voelt u zich al snel thuis in het Franse leven. U krijgt het kado, zolang de voorraad strekt, als u voor 500,- aan Franse Francs haalt bij GWK. Inwoners van Sarajevo in de rij voor een verzamelplaats waar water te krijgen is. FOTO EPA Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Honderden vracht- en tankwagens rijden dagelijks via Macedonië naar Servië en Montenegro. Tegen de schending van het em bargo kunnen de waarnemers van de VN, EG en Conferentie voor Veiligheid en samenwer king in Europa in Macedonië, in tegenstelling tot hun collega's van de WEU bitter weinig on dernemen. Zij mogen niets con troleren en moeten zich beper ken tot het registreren van transportmiddelen en opschrif ten van vrachtwagens. Uit die gegevens kan volgens Woltjer worden opgemaakt dat tussen half mei en half juni per week een paar duizend kleine en grote vrachtwagens, volgeladen met goederen, de grens naar Ser vië zijn overgestoken. De her komst daarvan is niet altijd dui delijk, maar vast staat dat ook olie via Griekenland zijn be stemming naar Servië vindt. Meestal gebeuren de transporten 's nachts als de douanekantoren gesloten zijn, of wordt de grens bewaking gewoon omgekocht. Düsseldorf - Westduitse po litici hebben in 1974 de val van de toenmalige bonds kanselier Willy Brandt ver oorzaakt, zegt de voormali ge Oostduitse spion Günther Guillaume. Guillaume trad op als getuige bij het proces tegen de voorma lige chef van de afdeling bui tenlandse spionage van de Sta si, Markus Wolf. Voor Guillaume, de beroemdste Oostduitse spion, leek de ge schiedenis opnieuw tot leven te komen, omdat het proces ge houden wordt in de raamloze, en afluistervrije zaal die in 1975 speciaal werd gebouwd voor zijn eigen rechtszaak. Het optreden van Guillaume was het hoogtepunt in het pro ces tegen zijn voormalige op drachtgever. Wolf - die vindt dat hij niet veroordeeld kan worden wegens landverraad te gen een land waar hij geen onderdaan van was - zegt dat de geheimen die hij via Guillaume en een groot aantal andere agenten in handen kreeg, hebben bijgedragen tot het behoud van de vrede tussen Oost en West. Guillaume zei dat hij de so ciaal-democraat Brandt nooit in de problemen had willen brengen omdat deze, in tegen stelling tot de christen-demo craten, een groot voorstander was van een goede relatie met de DDR. „Ik poogde twee men sen te dienen, Willy Brandt en Markus Wolf." In zijn memoires zegt Brandt dat Guillaume nooit belangrij ke geheimen aan de DDR heeft verraden. Brandt moest aftre den nadat was ontdekt dat Guillaume voor de Stasi werk te. Wolfs advocaat Johann Sch- wemm eiste dat minister van Buitenlandse Zaken Kinkel, in de jaren zeventig hoofd van de Westduitse binnenlandse vei ligheidsdienst (BND) uitleg komt geven over de rol van de BND bij het ontmaskeren van Guillaume. Zijn spionagewerk kwam in 1973 aan het licht, maar het duurde nog tot april 1974 voordat hij werd gearres teerd. Kinkel moet uitleggen of de inlichtingendiensten de zaak uit incompetentie zo laks heb ben behandeld 'of dat zij dat opzettelijk deden om de repu tatie van de kanselier te be schadigen'. De rechtbank zal 7 juli over deze aanvraag beslis sen. Guillaume zei verder dat de Westduitse agenten die hem ondervroegen veel meer geïnte resseerd leken in het prive-le- ven van Brandt dan zijn Oost duitse opdrachtgevers. „Lief desgeschiedenissen en vuilig heid interesseerden Wolf niet." In 1981 werd Guillaume tegen een Westerse spion geruild en mocht hij naar de DDR ver trekken. Over zijn werk als spion en de affaire schreef hij in 1988 een boek, maar dat werd na kritiek van Brandt door de Oostduitse autoriteiten uit de handel genomen. Door Liam McDowall (ap) Bakoe - De witte voorpagina van de krant Moetsjalifat (Oppositie) spreekt boekdelen over de opvattingen omtrent de vrijheid van meningsui ting van de nieuwe leiders van de republiek Azerbajdz jan. Andere kranten zijn verboden en de voormalige KGB-chef van de republiek, die vastzat wegens zijn rol bij het neerslaan van een nationalistische en anti-commu nistische opstand in 1990, is gis teren vrijgelaten. Ook waren er berichten over intimidatie van mensen die zich hebben verzet tegen de militaire staatsgreep waarmee de gekozen president Eltsjibej werd verdre ven. Onder Eltsjibej, een schrij ver en voormalig dissident die 18 juni uit de hoofdstad Bakoe is gevlucht, waren zulke praktijken juist aan het verdwijnen. Maar het bestrijden van dissi denten is niets nieuws voor de 70-jarige Geidar Alijev, de voor malige Azerbajdzjaanse KGB- chef en partijleider, die vorige week opnieuw aan de macht kwam. Alijev, die in de jaren '80 deel uitmaakte van het Sovjet politbureau, maakte al snel dui delijk dat hij zijn politieke in stincten niet is verleerd. Na drie dagen van overleg ach ter gesloten deuren heeft Alijev gisteren bekendgemaakt dat re bellenleider Goesejenov premier zal worden. Het was echter niet meteen duidelijk welke macht Alijev, die voorzitter van het parlement en plaatsvervangend president is, zal behouden. Sinds Alijev is teruggekeerd is de Azerbajdzjaanse televisie op gehouden met het uitzenden van verklaringen van Eltsjibej, die tijdens de eerste vrije verkiezin gen in het land in juni 1992 tot president werd gekozen. Diens populariteit nam snel af door de economische problemen en ge brek aan succes in de oorlog met het buurland Armenië over de enclave Nagorno-Karabach. Veel Azerbajdzjanen zeiden gis teren te hopen dat de nieuwe regering meer stabiliteit zou brengen. De officiële media zwijgen in alle talen over de gesprekken tussen Alijev en Goesjenov. Ook over de Armeense veroveringen in het westen van de republiek wordt niets gezegd. In plaats daarvan zijn er eindeloze herha lingen van persconferenties van Alijev, waarin hij redevoeringen houdt en geen vragen van jour nalisten wil beantwoorden. Tij dens die 'optredens' knikt hij welwillend als vrouwen bijna in tranen vertellen over het onrecht dat hun onder Eltsjibej is aange daan. De nieuwe regering heeft ook een verschijningsverbod uitge vaardigd voor Azadlyg - Vrijheid - het blad van het Volksfront van Eltsjibej. Bovendien is er sprake van duidelijke pogingen tot intimidatie. Vorige week hebben onbekende schutters in de hoofdstad het vuur geopend op demonstranten die de terug keer van Eltsjibej eisten. Diplomaten en andere waarne mers zeggen dat de machtsover name door Goesejenov de weg heeft vrijgemaakt voor de terug keer van Alijev, die na het ineen storten van de Sovjetunie vanuit Moskou was teruggekeerd naar Nachitsjevan, de regio waar hij zijn partijcarrière is begonnen. Dat een dergelijke ontwikkeling weinig goeds voor de democratie in Azerbajdzjan kan betekenen, schijnt weinig Azeri's te deren. „Azerbajdzjan is nog niet klaar voor de democratie", zei de 24-jarige student Garchmaz Hoesejnov. „Wat de mensen wil len is een soort stabiliteit in hun leven. Alijev zal een einde aan de oorlog maken en de economie herstellen welk systeem de rust herstelt is op dit moment niet belangrijk. Wij willen ge woon een einde aan de chaos onder Eltsjibej." Alijev wijst de aantijgingen dat hij het oude communistische sys teem weer wil opbouwen van de hand. „De democratie zal door gaan, zelfs sterker dan voor heen." Aanslag op Turks huis in Duitsland Erbendorf - Twee personen zijn gisterochtend vroeg gewon] geraakt bij een aanslag op een pand waar Duitsers en Turke, wonen in het Beierse Erbendorf nabij München. Een Turk lis; snijwonden op toen hij door een raam wilde vluchten, hoogzwangere Duitse moest met rookvergiftiging naar hel ziekenhuis. De twintig bewoners hebben het huis ontruimd Volgens de politie is in een leegstaande kinderkamer brandbom gegooid. De kamer op de begane grond brandd volledig uit. Radioactief water loopt in Franse rivier Parijs - Door een kraan die een weekeind lang was blijven lop is onlangs tien tot twaalf kubieke meter radioactief water uil een nucleair onderzoekscentrum bij het Zuidfranse Cadarach in de rivier Durance terecht gekomen. Volgens Franse autoritei] ten was de mate van radioactiviteit die was ontsnapt nJ gevaarlijk, maar waren fouten waardoor het lek was ontstajj dat wel. De milieu-organisatie Greenpeace heeft vraagteke geplaatst bij het gebrek aan openheid van de nucleaire autori] teiten. Albanese politie slaags met Grieken Gjirokaster - De Albanese oproerpolitie en etnische Griekel raakten gisteren in de stad Gjirokaster slaags met elkaar, toen de Grieken een demonstratie wilden bijwonen van de Griekse! Orthodoxe kerk. De politie dreef een menigte van ongeveer 30(1 mensen, onder wie vrouwen en kinderen, terug toen zij eet wegblokkade probeerde te passeren bij Dervican, 10 kilomete] van Gjirokaster. De laatste dagen zijn de spanningen tusset Albanië en Griekenland hoog opgelopen, omdat Athene massaal illegale Albanezen het land uitzet. Sinds zaterdag zijn ongeveel 13.000 Albanezen bij Kakavija de grens over gezet. Veel getuigen zeggen dat de Griekse functionarissen hard optredei| tegen de Albanezen. Doden bij hotelbrand in Turkse stad Ankara - Bij een hotelbrand in het centrum van de Oostturks] stad Van zijn gisteren negen mensen om het leven gekomen Zeker 29 mensen raakten hierbij gewond. In het hotel, dal geheel uitbrandde, bevonden zich voornamelijk vrouwen ui) Rusland en andere voormalige Sovjet-republieken die er prostituées werkten. Onderzocht wordt of er opzet in het spel isl De islamitische Voorspoedpartij lanceerde onlangs een campagl ne tegen de snel toenemende prostitutie. Herhaaldelijk werde dreigbrieven van onbekenden ontvangen met de mededeling da| de Russinnen niet gewenst zijn. Artsen scheiden Siamese tweeling Santiago - Een Chileens medisch team van vijftig mensen is hel gelukt een Siamese tweeling te scheiden na een operatie van tiei uur. De twee broertjes van negen maanden zaten met hu hartjes en levers aan elkaar vast. Volgens de woordvoerder val het kinderziekenhuis in de hoofdstad Santiago, verkeren da jongetjes in een stabiele conditie. Artsen besloten tot de operatij nadat ze ontdekten dat de baby's, die met de borst aan elkaai vastzaten, ieder hun eigen organen hadden. De ingreep was hel gesprek van de maand in Chili. Wapendepot Aidid in de as gelegd Mogadishu - Amerikaanse gevechtshelikopters hebben gister in de Somalische hoofdstad Mogadishu een gebouw in de asl gelegd waarvan werd vermoed dat er wapens werden gefabri-j ceerd voor Muhamed Farah Aidid, de machtigste krijgsheer Somalië. Bij de aanval is zeker een gewonde gevallen. De aanval met'Cobra-helikopters lijkt een doelbewuste vertol ning van macht van de VN-troepen in Somalië. Vandaag, 1 julil vieren de Somaltëps dé-33eiVerjaardag van hun onafhankelijk-] heid. Aidid heeft de Verenigde Naties er herhaaldelijk van] beschuldigd dat ze een einde willen maken aan Somalië als| onafhankelijke staat. Wapenverbod bij zaal Johannesburg lyan onze verslaggever Breda - De werkgelegenheid de detailhandel is in 1992 .net 3 procent gegroeid ten opzichte van het jaar daar door. 3ok voor dit jaar wordt er nog jen groei van de werkgelegen heid verwacht en wel met 16.700 kot 630.000 personen. De omzet de detailhandel bedroeg in |Ï992 125 miljard gulden, pat staat in het Jaarboek Detail handel 1993-1994, waarvan het eerste Breda handi pels v Verge bedri detail vrouu zovee der zoveel werk! Algen Lustf schaf cijfer] [van onze verslaggever schiphol - Met de oprichting vai je Spaanse Banco Popular zet een verdere stap in de ontwikkel: ïale positie. Zwaarbewapende politiemannen zijn paraat bij het WTCI in Johannesburg. foto epa| Johannesburg - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een| wapenverbod afgekondigd dat geldt in de buurt rond de] conferentiezaal waar de onderhandelingen over een nieuw] democratisch Zuid-Afrika plaatsvinden. De maatregel is een] reactie op de bestorming van de zaal door gewapende extreem-] rechtse blanken afgelopen vrijdag. Gisteren was het World] Trade Centre in Johannesburg, waar 26 politieke organisaties] onderhandelen over hoe het nieuwe Zuid-Afrika eruit moet gaat] zien, omringd met prikkelüaad, waterkanonnen en een eenheid] van 200 zwaar bewapende politiemannen. De beveiliging was] ingesteld vanwege een aangekondigde demonstratie van het Pan] Afrikaans Congres (PAC). Er kwamen echter slechts ongeveer 401 demonstranten opdagen. De betoging verliep vreedzaam. De nieuwe premier Goese jenov. FOTO EPA Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Medewerkers van de Luikse justitie hebben gisteren Belgische minister van buitenlandse zaken Claes verhoord in vel band met de aankoop van Agusta-legerhelikopters. De ondervraging gebeurde op eigen verzoek van Claes, die genoemd in deze Belgisch-Italiaanse smeergeldaffaire. De naam van Willy Claes dook vorige week op in een uitgele document, waarin de Luikse zakenman en Agusta-lobbyist Geor Cywie een directeur van het Italiaanse bedrijf nadere uitleg vraa over achterstallig commissieloon van 200 miljoen frank. In de bril meldde Cywie terloops dat Claes in het najaar van 1988 op kantoor van een Brusselse advocaat een onderhoud heeft gehad de Agusta-directie. De Belgische minister en vice-premier ontkent dat hij ooit vertege woordigers van Agusta heeft ontmoet. Wel geeft Claes toe in 198: toen over de order voor de nieuwe legerhelikopters moest word beslist, contact te hebben gehad met directieleden van Franse Italiaanse helikopterbouwers. Claes was in 1988, toen in zijl hoedanigheid als minister van economische zaken, bevoegd om ov compensatiesorders te onderhandelen bij overheidsinvesteringen. Claes betreurt het dat zijn integriteit door de nieuwsberichten geruchten in het gedrang komt. De minister speelt het komende hi jaar een vooraanstaande rol tijdens het Belgische EG-voorzitte] schap, dat vandaag ingaat. .Jitgangspunt van het buiten- hand-beleid is volgens F. Schre- ve, lid van de hoofddirectie, dat de' Rabobank haar Nederlandse klanten ook over de grens van dienst moet kunnen zijn. Daarnaast is de strategie van de bank erop gericht om wereld wijd te opereren als een gespe cialiseerde bank in de agrarische sector en voedingsmiddelenin dustrie. .Je Rabobank werkt sinds 1989 |al samen met de Banco Popular, lwaarin zij een belang heeft van 11,25 procent. Met een balansto taal van ongeveer 40 miljard palden - eenzesde van de Rabo- aank- is de Banco Popular de rijfde bank in Spanje, maar zij is rel de meest winstgevende. fusies De bestaande samenwerking tussen beide banken is vooral gericht op zakelijke klanten van de Rabobank die in Spanje ope- jreren. Die kunnen daar gebruik naken van het netwerk van 1700 banken van de Banco Popular. [■Omgekeerd kunnen de klanten van de Spaanse bank in Neder land terecht bij de meer dan 700 llRabobanken. i de nieuwe bank, Popular Ra bobank, krijgen beide partners een belang van 50 procent. De "bank gaat van start met een aandelenkapitaal van 5 miljard peseta's, 73 miljoen gulden. Het streven is erop gericht de bank te laten groeien naar een balanstotaal van 1 miljard gul den. De bank, die gevestigd wordt in Madrid, gaat van start net 25 werknemers. Dat aantal zal naar verwachting op termijn ^stijgen tot 45. 3e Popular Rabobank richt zich op de Spaanse agri- en voedings- ïiddelenindustrie. Verder gaat de bank adviseren over op maat ]gesneden financiering van fusies en overnames. ïoge vlucht Deze activiteit heeft de afgelo pen jaren bij de Rabobank een i Door onze verslaggever Kees den Exter Breda - „Dit wordt geen uit tocht van Nederlandse tuin ders. We gaan de zaak heel geleidelijk opzetten. Eerst moet alles goed geregeld zijn, stap voor stap. We doen niets overhaast". ii In de dagelijks uitdijende rij van bureaus die proberen agrarische ondernemers te interesseren voor I ben avontuur in het buitenland, heeft zich nu ook het Bredase bureau Van Waesberghe bv ge schaard, als Benelux-vertegen- woordiger van de Franse over heidsorganisatie Aduc uit Chi- non. De heer G. van Waesberghe wil Nederlandse tuinders interesse ren voor een verhuizing naar het Franse arondissement Chinon, aan de oevers van de Loire. Vertrekpunt voor Aduc is een studie die het Landbouw Econo- ahsch Instituut (LEI) heeft ver richt naar de situatie van de Nederlandse tuinbouw in het jaar 2015. Van Waesberghe: „Uit een en quête van het LEI onder tuin ders blijkt dat in de toekomst andere vestigingsfactoren een belangrijke rol gaan spelen dan de factoren die nu gelden. Voor de toekomst gaat het om zaken als ruimtebeslag, bedrijfsgrootte, de kwaliteit van het water, de graad van mechanisering, de af-1 stand tot de arbeidsmarkt en Planologische zekerheid." ■.Die worden in de toekomst al- Jeen maar belangrijker. In Ne derland zit het Westland vol] steden als Utrecht en Nijmegen hog] in i doo| de die kenl zoe)

de Stem | 1993 | | pagina 4