DE STEM Bergen kan kunststad worden Biizonder goed spel in 'Mad Dog' Whoopi en Ted: zwart en wit igeval UIT GIDS hoog door ncurrentie Komend weekeinde herhaling van vorig jaar succesvolle Open Atelierroute Films Op vakantie Ook 'auteursrechten' voor artiesten en producenten SCHADE AUTONIEUWS enlenbijlag6 Winnende film Cannes-festival toch in China Nederland thema van Madrileens kunstfestival .A.M. Hanssen tehandelt op deze p/Qa|j van letsel schade hebben door ontstane financiële ridische weg kan wordei de letselschade-advocaj laak aan de rechter voor t len. Voor de jongen is da I het grootste belang, om I bij arbeidsongeschiktheid I recht op een uitkering ii loekomst aanzienlijk wordt Hij krijgt dan immers voor beperkte duur een van 70 pr0. |t van zijn laatstverdiendi Ito loon. Daarna is hij aan. kezen op een uitkering die boven het bijstandsniveai Dat komt door de voorge. [de nieuwe WAO. tot voor kort de WAO geacht de oorzaak van dé voor grootste gedeelte de inko- nsschade opving, behoefde I niet zoveel aandacht he ed te worden aan de vraag er aansprakelijk was vooi schade. Het belangrijkste el daarvan zou immers toch or de WAO betaald worden dat in de toekomst niel zo is, wordt de vraas or de aansprakelijkheid vee [ueler. Er zal onderzoch beten worden of het moge- Ie is de inkomensschade te Irhalen. jet slachtoffer verdiende bi; In baas netto 2.500 gulder maand. De arbeidsonge- zal maxi- aal netto 1750 gulden bedra- En dat maar gedurende [n jaar. Daarna zal hij terug- kllen naar ongeveer 1400 gul- bn per maand. Dat is iets de helft van zijn oor- bronkelijke inkomen. dat minimale bedrag zal zijn auto en caravan moe- kn verkopen; de daarvoor ge- leningen kan hij immers [iet meer aflossen. Het bi lan het slachtoffer bij Ichadevergoeding door berkgever is dus erg groot. Of werkgever verplicht is om schade te vergoeden, zal de nog moeten beslissen, po'n procedure duurt lang en Be uitslag ervan staat nog lang biet vast. pomphouders is zo goed de pomphouders brengt de benzinemaatschappij van de benzinemaatschappij® de oorzaak is van het gebrek aan concurrentie. Wanneer een pomphouder ergens zij» prijs verlaagt, biedt de maat schappij de nabijgelegen pomphouders korting op hun brandstof. Zij kunnen dan de kroting geven, die de andeit pomphouder uit eigen zak be taalt. Een van de problemen is, dat de klant machteloos staat wanneer de pomphouders een bepaalde regio besluiten de adviesprijzen over te ne men en daar nog wat bovenop te zetten. Over het hele land zijn volgens de Consumenten bond de witte pompen en Fina gemiddeld het goedkoopst. De bond constateert, dat spaarzegeltjes die bij brandstof verstrekt worden over het algemeen neerkom® op een korting van zo'n twee cent per liter. Wie de keus heeft tussen een lagere liter- prijs en zegeltjes, is bijna tijd beter af met de lap prijs. 'Maar veel te weinif klanten wordt die keus gebo den,' zo schrijft de Consumen tengids in het julinummer. De organisatie van vrije-pom- phouders Novok erkent dat of marges smaller worden, man' volgens Novok-secretaris Henk Oskam heeft de consu ment dat mede aan zichzelfte danken. Die dwingt de vrije* pomphouders te concurreren met spaarzegels in plaats van met lage prijzen, j Itenbijlage van dit seizoen. Einl' rerschijnen. DONDERDAG 1 JULI 1993 DEEL Door onze redacteur Hans Rooseboom Bergen op Zoom - „Bergen op Zoom is nog geen kunststad, maar het kan er wel een worden. De belang stelling voor de Open Atelierroute was vorig jaar enorm, daarom doen we het dit jaar weer". Zo motiveert de Bergse kunst schilder Sjoerd van den Boom het organiseren van de tweede Open Atelierroute Bergen op Zoom. Komend weekeinde, zaterdag 3 en zondag 4 juli, houden 28 kunstenaars open huis. „Dat aantal is het merendeel van de 15 kunstenaars die hier werk zaam zijn", aldus Sjoerd van den Boom, die het evenement samen Beijing (afp) - De Chinese film 'Farewell to my concubi ne', die dit jaar de Gouden Palm op het filmfestival van Cannes kreeg, mag deze zo mer in China worden ver toond. Dat heeft het dagblad Wen Hui in Shanghai woens dag gemeld. Vanaf augustus zal de film van Chen Kaige, een van de bekend ste Chinese regisseurs, te zien zijn in de biscopen van Beijing, Shanghai, Kanton, Tianjin en andere grote steden. De goedkeuring volgde pas na heftige discussies binnen de Chi nese politieke leiding. Volgens welingelichte bronnen hield zelfs president en partijleider Jiang Zemin zich met de zaak bezig. met Collega Dees Goosen op po ten heeft gezet. „Die 28 kunstenaars zijn te be zoeken op twintig adressen. Sommige kunstenaars hebben hun atelier namelijk ergens op zolder, zodat je door hun woon huis zou moeten om er te komen. Daarom zijn ze tijdelijk inge trokken bij collega's, of in de loods aan de Antoniusstraat die ons ter beschikking is gesteld" De Open Atelierroute is geen verkooptentoonstelling. „We zoeken niet direct naar kopers", aldus Sjoerd van den Boom. „Het is natuurlijk meegenomen als een kunstenaar iets verkoopt, en iedereen mag zelf uitmaken of hij zijn atelier inricht als galerie, maar de commercie staat niet voorop". Stromen Het verstrekken van informatie aan de bezoekers is het belang rijkste. „Vorig jaar liep het storm", herinnert Sjoerd van den Boom zich, die momenteel bezig is met het verbouwen van een nieuw atelier/woonhuis aan de Moeregrebstraat, zijde Gedemp te Haven. „Ik dacht: ik ga gewoon aan het werk, dan kan het publiek mij bezig zien. Maar ik had nog geen twee streken gezet of de bezoe kers begonnen binnen te stro men. De hele dag moest ik vra gen beantwoorden. Wat voor materiaal ik gebruikte, welke technieken, wat het kost om te schilderen, waarom ik kunste- De deelnemers zijn als volt' over de stad verdeeld. 1/7 Auke van der Heide (schil deren, tekenen) Van Gorcum- weg 15/Loods Van den Bergh Antoniusstraat. 2/7 Dees Goosen (schilderen, objecten) Oude Vissershaven 15/Loods Antoniusstraat. 3 Kas Stuart (objecten) Zuidzijde Haven 7. 3 Frank Witte (schilderen, objec ten) Zuidzijde Haven 7. 4 Sjoerd van den Boom (schilde ren) Moeregrebstraat 82. 5 Sonja en Ben Meesters (pot tenbakken) Lievevrou wenstraat 54. 5 Jos Janssens (schilderen) Lievevrou wenstraat 54. 6 Albert Moelker (grafiek, etsen) Lievevrou wenstraat 23. 7 Jan Wessen- dorp (schilderen) Loods Anto niusstraat. 7 Peter van Zielst (tekenen, schilderen, fotogra fie) Loods Antoniusstraat. 7 Gerrit Westerveld (grafiek) Loods Antoniusstraat. 7 Oleg Komissarov (tekenen, schilde ren) Loods Antoniusstraat. 8 Elise Wassing en Claudia Le- mette (dansexpressie) Tuin Markiezenhof. 9 Corrie Hage naars (boetseren) Molstraat 12. 10 Kees Warmoeskerken (teke nen, schilderen) Potterstraat 7, alleen zondag. 11 Fred de Ron (schilderen) Pensstraat 2. 12 Kees van Drimmelen (schilde ren) Bosstraat 1. 13 Netty Franken (tekenen, schilderen) Lindebaan 51. 14 Aagje Pel (gem. techniek, obj. trouvés) Burg. de Roocklaan 21. 15 Pierre Timmermans (tekenen, schilderen) Kerkstraat 18. 15 Martha van Meurs-De Jonge tekenenschilderen) Kerk straat 18. 15 Mart Franken (tekenen, schilderen)' Kerk straat 18B. 16 Magadel (pain ting scrolls) Zuivelplein 22. 17 Floor de Groot (kunstglaze nier) Van de Rijtstraat 8, 18 Emmy de Dreu (pottenbakken) Lange Parkstraat 2. 19 Frits Sonnenberg (meubelontwerp) Meeussenstraat 1. 20 Fons Gie- les (schilderen) Corn. Pronkstraat 20. naar ben geworden, hoe lang ik over een schilderij doe, wat is mijn inspiratie? Dat interesseert de mensen enorm". Verscheidenheid De deelnemers aan de Open Ate lierroute Bergen op Zoom maken werk van een grote verscheiden heid. Abstract, figuratief, sur realistisch; schilderen, tekenen, objecten, grafiek, keramiek, fo tografie, boetseren, aquarel, ob- jets trouvés, glaskunst, meubel ontwerp. Alle deelnemende kun stenaars zijn beroeps. „Wat niet wil zeggen dat ze er allemaal van kunnen leven. Het meren deel heeft er een baan bij", zegt Sjoerd van den Boom. „Maar het zijn serieuze beeldend kunste naars, geen amateurs". Op de folder van de Open Ate lierroute, die o.a. bij de Bergse VW en in museum het Markie zenhof te krijgen is, staat wel de techniek van iedere deelnemende kunstenaar vermeld, maar niet de aard van het werk, bijvoor beeld 'modern' of 'traditioneel'. „Precieze omschrijvingen heb ben we achterwege gelaten. Laat de mensen het zelf maar ontdek ken, anders hou je ze misschien tegen. Bovendien verandert ie ders werk ook regelmatig". De route in de Bergse binnen stad is gemakkelijk op een dag te belopen of te befietsen. Bezoe kers zullen er dan achter komen dat de bescheiden Markiezen- stad ook nog drie galeries, een beeldenroute en het gemeentelijk museum het Markiezenhof rijk is. v C -L O Van onze filmredactie clame maakt voor ziin zaa Door Jos Kessels Het kon niet missen dat regis seur Martin Scorsese onder de indruk zou zijn van 'Henry, portrait of a serial killer' van John McNaughton. Hij noemde deze ijzingwekkende cult-film over een seriemoordenaar het beste debuut van de laatste tien jaar. Scorsese vroeg als producent aan deze jonge regisseur om het scenario van 'Mad Dog and Glory' te verfilmen; een soort zwarte komedie annex politie film over de driehoeksverhou ding tussen een rechercheur, een gangster en een mooi jong meisje. Scorseses lievelingsacteur, Ro bert de Niro, kreeg de rol van rechercheur Wayne Dobie, die vanwege zijn verlegenheid spottend Mad Dog genoemd wordt. Dobie assisteert bij het reconstrueren van moorden, maar is bepaald geen 'die hard'. Hij toeval redt hij het leven van de maffia-gangster Milo (Bill Murray). In plaats van de man, die Milo bedreigt neer te schie ten, plast Dobie bij het trekken van zijn revolver in zijn broek en heeft hij het geluk dat de Moordenaar op de vlucht slaat. Gangster Milo uit zijn dank baarheid door de eenzame Do bie een week te laten verwen nen door de mooie Glory (Uma Thurman). Daardoor ontstaat er een onbedoelde, schuchtere romance tussen de verlegen po- htieman en het meisje. Dobie wordt verliefd op Glory en wil naar niet meer kwijt. Milo doet vervolgens gevaarlijke pogin- ®en on> haar terug te krijgen. Mad Dog and Glory' is geen gewone komedie en ook geen oormale actiefilm, wel een har de politiefilm met een Europees 'ntje, waarin liefde het centra- Van onze filmredactie Het nieuws dat de langgetrouw- de Ted Danson tijdens de opna men een affaire kreeg met Whoopi Goldberg zorgde in de VS voor heel wat meer opwin ding dan 'Made in America' zelf, de filmkomedie waarin zij samen optreden. Het idee achter het filmverhaal is op zich heel leuk. Whoopi Goldberg speelt een in Afri kaanse voorwerpen gespeciali seerde boetiek-eigenaresse, Sa rah, met een knappe en intelli gente zwarte dochter, Zora (Nia Long), die ontdekt dat ze niet op normale wijze is verwekt Zora blijkt niet de dochter van de jong overleden echtgenoot van Sarah, haar moeder heeft zich via de spermabank laten bevruchten. Een bezoekje aan de zaadkliniek leert dat haar werkelijke vader Hal Jackson (Ted Danson) heet. De kijker heeft dan al kennis kunnen ma ken met deze in opzichtige cow boy-pakken gestoken handelaar in tweedehands auto's, die in tv-commercials luidruchtig re clame maakt voor zijn zaak. Jackson bewoont een duur huis en vult zijn avonden en nachten met whiskey, sigaretten en een dom aerobics-blondje. Moeder en dochter zijn met stomheid geslagen dat deze blanke botterik de vader is van Zora. Maar hoe groot de ver schillen ook zijn, natuurlijk groeien ze naar elkaar toe. Aan vankelijk werkt het contrast tussen de blanke lomperik en de zelfbewuste zwarte Sarah heel komisch. Een groter verschil is nauwelijks denkbaar en het wordt nog leuk uitgespeeld ook door de twee spelers. Jammer genoeg is het scenario slecht uitgewerkt en heeft pro ducent Michael Douglas de ver keerde man aangetrokken als regisseur: Richard Benjamin. Gaandeweg wordt 'Made in America' steeds sentimenteler en flauwer en vergeet je als kijker dat de film zo leuk be gon. 'Made in America' draait in Grand Theater in Breda, Cinemactueel 1 in Tilburg en Heuvelpoort 4 in Tilburg. Scène uit de politiefilm 'Mad Dog and Glory' met v.l.n.r. Uma Thurmann, Robert de Niro en Bill Murray. foto universal le thema is. Maar romantisch is hij zeker niet. Liefde wordt hier in verband gebracht met moed. In het begin heeft Dobie gebrek aan beide. Het meisje met de symbolische naam Glo ry helpt hem zijn schroom overwinnen, waarna hij ook in andere opzichten voor zichzelf durft op te komen. Regisseur McNaughton ver wijst visueel en thematisch naar Scorseses 'Taxi Driver'. Probeerde De Niro in die film het hoertje Jodie Foster te red den, ditmaal tracht hij Uma Thurman uit de klauwen van de gangster te bevrijden. Bij zonder zijn de onderkoelde hu mor en het terughoudende spel van De Niro en vooral Bill Murray, die de beste rol uit zijn filmcarrière speelt. Prachtig zijn ook de twee be langrijke bijrollen, van Mike Caruso als De Niro's harde en blufferige collega en Mike Starr als de dommige, maar stijlvolle rechterhand van Mur ray. Hun onvermijdelijke knok partij is een van de hoogtepun ten uit de film. 'Mad Dog and Glory' van John McNaughton is te zien in Casino 3 in Breda en Heuvelpoort 2 in Tilburg. CO H —J LU _j UJ LU Q_ CO Whoopi Goldberg en Nia Long in de filmkomedie 'Made in America'. foto warmer bros Van onze filmredactie De Bredase Cinésol-bioscoop doet toch weer mee aan de Film- zomer, het landelijke program ma van oudere bioscoopsucces sen (1 juli-11 augustus). De film huizen in Breda, Oudenbosch en Tilburg presenteren het speciale zomerprogramma 'Les vacances du cinema', met een aanbod van het meer artistieke filmwerk (1 juli-25 augustus). De afgelopen jaren was er steeds minder belangstelling voor de Filmzomer waardoor de landelij ke organisatie overwoog om voorgoed te stoppen. Omdat er toch vraag vanuit het publiek bleef komen naar bepaalde films, die het had gemist, wil men nogmaals bekijken of deze speciale service met gereduceer de entreeprijs lonend is. Cinésol 2 in Breda vertoont een veertigtal speelfilms, die meestal vrij recent succesvol waren in de bioscoop. Op 1 juli wordt daar begonnen met de thriller 'The hand that rocks the cradle' ter wijl op 11 augustus wordt afge sloten met de evergreen 'Casa blanca' uit 1943. De acteur Robert de Niro staat centraal in de Filmzomer '93. Op de maandagen wordt telkens een speelfilm met deze Amerikaanse topacteur vertoond, waaronder 'Taxidriver', 'Awakenings' en 'Cape Fear'. Een klein aantal films wordt in Breda twee dagen gedraaid, zoals 'Howards End' en 'Delicatessen'. Op het pro gramma staan verder onder meer: 'Silence of the Lambs', 'Dances with wolves', 'Husbands and Wives' van Woody Allen, 'Dangerous Liaisons', 'Les amants du Pont Neuf', 'Thelma and Louise' en 'De drie beste dingen van het leven', het speel filmdebuut van de Nederlander Ger Poppelaars. Breda is met Den Bosch nog de enige plaats in Brabant die mee doet aan de Filmzomer. In Zee land is het Schuttershoftheater in Middelburg de enige deelne mer. De Bredase bioscoop ver toont de Filmzomer-afleveringen minder frequent dan in het ver leden, van donderdag tot en met maandag alleen om 21.30 uur, de rest van de week om 14.30 en 20.00 uur. Het complete pro gramma is te vinden in een gra tis filmkrant. 'Les vacances du cinéma' is eveneens een landelijk filmpro gramma, van 22 filmhuizen waaronder die in Breda, Ouden bosch en Tilburg. Filmhuis Con cordia in Breda vertoont 24 oudere speelfilms van artistiek belangrijke cineasten onder wie de gevierde vertegenwoordigers van de Chinese cinema: Zhang Yimou (o.a. 'Raise the red lan tern') en Chen Kaige ('King of the children' e.a.). Het Bredase filmhuisprogramma bevat ook een achttal premières voor Breda: 'The Adjuster' van de Canadees Atom Egoyan, 'Waar staat het huis van mijn vriend?' van de Iraanse filmer Abbas Kiarostami, 'La Vie de Bohème' van de Fin Aki Kauris- maki, 'The one and the eight' van de Chinees Zhang Jungzhao, 'Summer at grandpa's' van Hou Hsiao-Hsien uit Taiwan, 'Wal lers Ietzter Gang' (Prijs van de Filmkritiek in Berlijn) van de jonge Duitse cineast Christian Wagner en 'Time of Violence' van de Bulgaar Lyudmil Stai- kov. In Breda draaien de 24 films steeds twee avonden achter el kaar (21.00 uur). In Fideï et Arti in Oudenbosch worden vijf ver schillende films vertoond, waar onder op 1 juli 'The story of Qiu Yu' van Zhang Yimou en in augustus twee films van Chen Kaige. In een speciale gratis filmkrant staat het volledige programma van 'Les vacances du cinéma' afgedrukt. Robert de Niro in 'Awake nings' Den Haag (anp) - Naast componisten en tekstschrijvers krijgen per 1 juli ook producenten van muziekopnames en uitvoerende artiesten, zoals poppenspelers en circusartiesten, recht op een vergoeding, als hun produkt in het openbaar wordt gespeeld. Sjoerd van de Boom en Dees Goosen hebben het evenement weer op poten gezet. foto cor viveen Ook omroeporganisaties krijgen exclusieve rechten over hun pro- dukties. Dat is het gevolg van de wet op de naburige rechten, die vandaag 1 juli in werking treedt. Met de wet worden, volgens de Stichting ter Exploitatie van Naburige Rechten (SENA), de rechten van artiesten formeel er kend. De wet komt 32 jaar na de totstandkoming van de Conven tie van Rome, die deze rechten regelt. Nederland is volgens de' SENA een van de laatste Euro pese landen die tot ratificatie overgaat. De bescherming van de 'auteurs rechten' loopt volgens de wet 50 jaar vanaf het moment dat de uitvoering heeft plaatsgevonden, de geluidsopname is gemaakt of het televisie-programma is uit gezonden. Worden de produkten in het openbaar gebruikt in ca fés, winkelcentra of door omroe pen dan moet daarvoor worden betaald. Minister van justitie Hirsch Bal- lin heeft de SENA aangewezen om de vergoedingen te incasse ren en te verdelen. De stichting die is opgericht door de Vereni ging van Producenten van Beeld FILMS GOES - Grand Theater 20 u. Cliffhanger. VLISSINGEN - Alhambra 1 20 u. Cliffhanger. - Alhambra 2 20 u. Falling down. - Alhambra 3 20 u. Oeroeg. - Alhambra 4 20 u. Alive. ANTWERPEN -Rex 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Falling down. Rcx-Club 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Mad doc and glory. -Odeon 1 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Sommersby. -Odeon 2 - 14, 17.15 en 20.30 u. Daens. -Odeon 3 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Alive. -Odeon 4 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The distinguished gentleman. - Quellin I 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Super Mario Bros. -Quellin II - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The piano. -Quellin III - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. 3 Ninjas. -Metro I 14, 16.30, 19 en 21.30 u. en Geluid, de Kunstenbond FNV en de Nederlandse Toonkunste- naarsbond, staat onder toezicht van het ministerie. Madrid (anp) - Het Madri leens Herfstfestival van 1994 wordt voor een deel gewijd aan Nederlandse kunst. Het is dan voor de derde keer dat het festival een land speciale aandacht geeft: vorig jaar was Groot-Brittannië de uit verkorene, dit jaar is dat Frankrijk. Dat Nederland al zo snel aan de beurt is, komt volgens een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Madrid door de enthousiaste deelname van ons land aan de Expo in Sevilla en Madrid Culturele Hoofdstad. Loaded Weapon 1. -Metro II - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Indecent proposal. -Sinjoor - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Dragon. -Ambassades Club 1 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Jennifer 8. -Ambassades Club 2 - 14,* 16.30, 19 en 21.30 u. Pet sematary two. - Ambassades Club 3 - 14, 17.15 en 20.30 u. Scent of a woman. -Ambassades Club 4 - 14, 15.45 en 17.30 u. Jungle Book 19 en 21.30 u. Peter's friends. BRUGGE - Complex Zwart Huis 20 u. Alive. 20 u. Falling down. 20 u. Twenty one - Memling 20 u. Indecent proposal. - Van Eyk 20 u. Loaded weapon 1.

de Stem | 1993 | | pagina 23