Nederland eet alleen witte mossel Lingerie voor volumineuze vrouwen Bergi kan kunst word Bij zonde Bedrijfsongeval Consument krijgt waar hij verlangend naar uit kijkt Prijs brandstof hoog door gebrek aan concurrentie IComend week CONSUMENT LETSELSCHADE Laatste consumentenbijlag1 Winnende film Cannes-festival toch in China DE STEM DONDERDAG 1 JULI 1993 Door Jan van de Ven Yerseke - „De Nederlander eet een witte mossel. Dat is hij zo gewend. Aan een andere kleur begint hij niet." Sander Zoeteweij (61) weet wat hij zegt. Hij werkt al 47 jaar in de mosselhandel. Zoeteweij vergelijkt de mossel met een aardbei om zijn uit spraak kracht bij te zetten. „Breng je een groene aardbei op de markt, dan koopt niemand dat produkt. Aardbeien behoren immers diep rood van kleur te zijn. Zo is het ook met mosselen. Rode of oranje kent de consu ment niet. Dus laat hij die links liggen." Op dit moment is de Zeeuwse mossel niet op kleur. Tikkie aan de rode kant, nog niet ver ge noeg in de natuurlijke ontwikke ling. Volgens Zoeteweij maakt de kleur niets uit. Ze zijn eet baar. Al vertelt hij gaandeweg wel zelf er niet zo weg van te zijn. Helemaal lyrisch wordt Zoete weij aan het einde van zijn ver haal. „Een Zeeuwse mossel hoort stevig te zijn. Voor mij is een middelmaat groot genoeg. Laat je hem op tafel vallen dan mag de mossel niet uit elkaar vallen. Mits goed klaargemaakt, blijf je ervan eten." Hangmosselen Zijn persoonlijke voorkeur kleurt de uitspraken. Voor hem is de mossel van percelen alles. Tegen hangmosselen heeft hij iets. De laatste mosselsoort ver keert in experimenteerfase. De consument merkt, aldus Zoete weij, geen verschil tussen beide mosselsoorten. Naast de mossel van de zandige zeebodem bestaat nog niet zo lang de hangmossel. Een gewone mossel, die in een net of mand volgroeit. „Een zeer bewerkelij ke manier van kweken," legt Zoeteweij - voorzitter van han delsvereniging De Mosselhan del - uit. Door de hoeveelheden per mand beperkt te houden groeit de mossel sneller dan op de zeebodem, waar de hoeveel heden elkaar als het ware ver dringen. Op een mosseloogst van 500.000 tot 600.000 ton is de hoeveelheid hangmossel 3.000 tot 5.000 ton. De snellere groei van de hang mossel maakt het mogelijk voor het officiële seizoen mossels aan een enkel restaurant aan te bie den. Op dit moment zijn ze mis schien al te verkrijgen. Vraag is of de zogeheten hang mossel zijn soortgenoot van de zeebodem kan verdringen. Vol gens Zoeteweij niet. De kweek in mandjes vraagt zoveel man kracht en in vergelijking daar mee zijn de opbrengsten (gelijk aan een normale mossel) zo laag, dat het zout in de pap niet wordt verdiend. Geen kunstgrepen Consumenten mogen niet van mosselkwekers seizoenverschui- vende kunstgrepen verwachten. Wat in het voorbeeld van Zoete weij met aardbeien aardig is ge lukt, blijft voor levende wezens niet te verwerkelijken. „We zijn volledig afhankelijk van de na tuur. Soms snappen we zelf niet waarom iets gebeurt." „Verwachten we een volgroeiing van nog enkele weken, dan kan het resultaat van een week onze verwachtingen overtreffen." Het omgekeerde komt ook voor. Waar een snelle groei van de mossel wordt voorspeld, kan de natuur meer tijd nodig hebben. Een mossel is geen aardbei. Om toch een goede kijk op ont wikkelingen te hebben werken mosselkwekers en -handel nauw samen. Als voorzitter van de handelsvereniging heeft Zoete weij de kwekers gevraagd -zo kort voor het openstellen van het seizoen - om monsters van de percelen te nemen en die te laten keuren. In de week van de 24e juni waren er 125 monsters genomen. Zoeteweij spreekt vol lof over deze medewerking. Op grond van de monsters is vastgesteld kunnen worden, dat de mossel aan gewicht moet winnen. Gelijk daarmee krijgt het zeedier een andere kleur. Monsters in ko mende weken gaan dat uitwij zen. Computertabellen Computertabellen geven aan hoe verschillend de percelen erbij liggen. Hier en daar komen de In het verleden liepen de verhoudingen tussen vraag en aanbod zodanig scheef, dat de consumentenprijs voor mosselen het hele seizoen verstoord is geweest. FOTO ARCHIEF DE STEM kwekers aan bijna 25 procent vleesgewicht. Op teveel percelen is het vleesgewicht nog 21 pro cent of minder. Zoeteweij noemt een vleesgewicht van 27 procent ideaal. „Nog een week, enkele weken misschien en dan zijn de percen tages vleesgewicht voldoende toegenomen om met opvissen en veilen te beginnen." Uit de les van voorgaande jaren trekt hij de lering vooral niets over een mogelijk tijdstip te zeggen. Handelaren en kwekers bepalen in samenspraak het moment van aanvoer. „We hebben gevraagd in ieder geval in de eerste week van het seizoen 30.000 ton aan te voeren. Daarmee kan de handel aan de slag." De van elkaar afhankelijke groepen proberen met het tijdstip van aanvoer en de hoeveelheden op de veiling een evenwichtige ontwikkeling van de prijs te bereiken. In het verleden, vorig jaar eigen lijk nog, liepen de verhoudingen tussen vraag en aanbod zodanig scheef, dat de consumentenprijs het hele seizoen verstoord is ge weest. Met een (nog) betere orga nisatie hoopt Zoeteweij alle be trokkenen -van consument tot kweker - een redelijke prijs voor de mossel te laten betalen of te krijgen. Lingerie wordt vaak automatisch geassocieerd met slank en jong. De Eindhovense Nicole Raymakers, zelf niet een van de slankste, was dat een doorn in het oog. Zij 'doet' nu in lingerie voor vrouwen met grote maten. Uit binnen- en buitenland komen de klanten naar haar toe. Door Ilse Wetzel Machtige dijen en omvangrijke boezems waren voor de zeven tiende eeuwse schilder Rubens bronnen van inspiratie. Wat zijn modellen als bovenkleding droe gen was niet zijn zorg. Net zomin als het voor 'Rubens vrouwen' van deze tijd een zorg hoeft te zijn. Niemand van enig gewicht hoeft zich nog in saaie lappen te verbergen; in elk win kelcentrum is wel een boetiek met modieuze kleding voor gro tere maten te vinden. Probleem is echter nog vaak de onderkleding. Slechtzittend on dergoed betekent een deuk in het zelfvertrouwen van elke vrouw. Een mooi setje lingerie of een prachtige body kopen is een vorm van zelfverwennerij ge worden. Voor legio vrouwen is het vinden van mooie en passen de lingerie een nachtmerrie, om dat vaak blijkt dat de allergroot ste maat toch nog te klein is. Uniek De 25-jarige Nicole Raymakers uit Eindhoven maakt sinds een klein jaar een eind aan dit pro bleem. Zij is - als enige in Ne derland - gespecialiseerd in lin gerie voor grote maten. Nicole Raymakers zelf, 1.83 lang en 150 kg, nam ook steeds genoegen met een veel te kleine beha. En 'toen ze voor haar trouwdag - nadat ze de hele Benelux had afgereisd- uiteindelijk uit drie beha's een passende had ge maakt, kwam ze op het idee een lingeriezaak te starten. Dat er een grote behoefte be stond, wist ze wel, maar dat in zo'n korte tijd vrouwen uit Gent, Groningen en zelfs uit Frankfurt de weg naar haar zaak in Eind hoven zouden vinden, verraste haar enigszins. Het inkopen bleek niet zo makkelijk, ze moest ervoor naar de Verenigde Staten en Engeland reizen. Maat 58 Tot haar grote verbazing bleek het hele kleurenassortiment - van champagne, via oud-roze tot aan jadegroen - ook in grote maten te verkrijgen. Evenals het feit dat delicaat kant en super dunne elastische materialen ver werkt worden. „Eindelijk geen striemende bandjes, omklappende beugels of 'n soort harnas meer," aldus Ni cole Raymakers. Zelf kwam ze tot de ontdekking dat haar be ha-maat nu 105 E is in plaats van de 95 DD, die ze altijd genoodzaakt was te dragen. En dat ook zij met confectiemaat 58 zorgeloos een body zonder balei nen of ander verstevigend bin nenwerk kan dragen. Zij geeft nu adviezen aan ieder een. Die adviezen zijn gebaseerd op haar eigen ervaringen, want geen enkel probleem of onge- makje die volumineuze vrouwen plagen is haar onbekend. In haar collectie lingerie (80 t/m 130, cup C t/m GG binnenkort zelfs H) is bovendien te zien dat voor al de beha's met veel zorg zijn gemaakt: bandjes hebben bij voorbeeld ingebouwde schouder kussentjes en een aantal beugel modellen zijn U-vormig om te voorkomen dat de borsten tegen elkaar geperst worden. De badpakken tot en met maat 64 hebben een verjongingskuur ondergaan. Vrolijke kleuren, ei gentijdse bloemenprints en het ontbreken van cups, maakt ze voor jong en oud geschikt. Het allerleukste vindt Nicole het en thousiasme van leeftijdgenoten. Want ook meisjes met ranke leesten en zware borsten vinden bij haar lingerie die zij willen. Door mr. L.J.A.M. Hanssen De advocaat mr. L.J.A.M. Hanssen behandelt op deze gevallen van personen die als gevolg van letsel schade opgelopen. Hij legt uit hoe de daardoor ontstane financi emotionele of psychische nóód via juridische weg kan worj) gelenigd. Kennelijk was de snijmachine niet voldoende beveiligd, an ders had hij zijn twee vingers nog wel gehad. Hij kan er zich weinig meer van herinneren. Hij weet nog wel dat zijn hand hevig bloedde en dat iemand hem naar het ziekenhuis bracht. Vandaar werd hij per ambulance naar een zieken huis in Rotterdam vervoerd. De Arbeidsinspectie, die vrij wel direct was gekomen, kon aan de snijmachine niets ont dekken. Alles functioneerde goed, ook de beschermkap. Zelfs als het slachtoffer zijn hand moedwillig onder het snijmes zou hebben gelegd, dan nog was het ongeluk niet te verklaren. Daarvoor was de machine te goed beveiligd. Het Buro voor Rechtshulp schakelde de letselschade-ad vocaat in. Die kende de juris prudentie op dat gebied. Het enkele feit dat de jongeman bij zijn werk ernstig gewond is geraakt, is onvoldoende om de werkgever - die moet zorgen voor de veiligheid op de werk plek - voor de schade te laten opdraaien. Het slachtoffer zal moeten bewijzen dat de werk gever tekort is geschoten. In dit geval is dit echter on mogelijk. Er zijn geen getui gen van het ongeval en zelf weet het slachtoffer niet meer hoe het is gekomen. Bovendien heeft de Arbeidsinspectie vastgesteld dat de machine in orde was. De vraag is of het bewijs dat de werkgever tekort is gescho ten ook geleverd moet worden als het volkomen onduidelijk is hoe het ongeluk is gebeurd, maar wel absoluut zeker is dat de verwonding alleen door de machine veroorzaakt kan zijn. De conclusie zou getrokken kunnen worden dat de machi ne kennelijk toch niet veilig genoeg was. En daarvoor is de werkgever verantwoordelijk. Nog niet eerder heeft een rechter zich over die vraag stelling gebogen. Daarom be sloot de letselschade-; de zaak aan de rechter voor" leggen. Voor de jongen is t van het grootste belang, on dat bij arbeidsongeschikt^ zijn recht op een uitkering de toekomst aanzienlijk woi beperkt. Hij krijgt dan inu* maar voor beperkte duur WAO-uitkering van 70 cent van zijn laatstverdiem bruto loon. Daarna is hij gewezen op een uitkering 4 iets boven het bijstandsniït; ligt. Dat komt door de voor stelde nieuwe WAO. Omdat tot voor kort de Wi ongeacht de oorzaak van arbeidsongeschiktheid, v het grootste gedeelte de ink mensschade opving, behoefi er niet zoveel aandacht steed te worden aan de vra, wie er aansprakelijk was vo de schade. Het belangrijks deel daarvan zou immers tn door de WAO betaald wordt Nu dat in de toekomst nj meer zo is, wordt de vras voor de aansprakelijkheid vs actueler. Er zal onderzot) moeten worden of het lijk is de inkomensschade verhalen. Het slachtoffer verdiende zijn baas netto 2.500 guide per maand. De arbeidsongt schiktheidsuitkering zal raas maal netto 1750 gulden bedrs gen. En dat maar gedureni een jaar. Daarna zal hij terug vallen naar ongeveer 1400; den per maand. Dat is meer de helft van zijn t spronkelijke inkomen. Bij dat minimale bedrag hij zijn auto en caravan mot ten verkopen; de daarvoor gt sloten leningen kan hij immer niet meer aflossen. Het van het slachtoffer bij et schadevergoeding door werkgever is dus erg groot, de werkgever verplicht is ir de schade te vergoeden, rechter nog moeten beslissen Zo'n procedure duurt de uitslag ervan staat niet vast. Van onze verslaggever De prijsconcurrentie tussen de pomphouders is zo g als verdwenen. De helft van de pomphouders brt tegenwoordig de adviesprijs van de benzinemaatschapp: in rekening voor benzine en diesel. De oorzaak ligt waarschijnlijk is een juridisch waterdicht systeem, waarbij de maat schappijen korting geven aan pomphouders, wanneer in hun buurt een pomphouder zijn prijzen verlaagd heeft. Een onderzoek van de Consu mentenbond brengt aan het licht, dat de handelsmarge wel met een cent of vier toegeno men is, maar dat de handela ren zelf wel meer moeten be talen voor beveiliging en mi lieumaatregelen. De bond wil met Economische Zaken pra ten over het ontbreken van de prijsconcurrentie. De automobilist betaalde in 1985 aan de pomp gemiddeld een dubbeltje minder dan de maatschappij als adviesprijs aangaf. Die korting is inmid- dèls, aldus de Consumenten bond, gezakt tot minder dan één cent. De autobrandstoffen zijn ook duurder dan drie jaar geleden. Het verschil tussen de advies prijs (zonder heffingen, belas tingen en accijnzen) en de ba sisprijs voor brandstof, de handelsmarge, is gegroeid. Dat zou veroorzaakt zijn door hogere kosten voor beveiliging en milieu en daardoor zijn de adviesprijzen gestegen. Klakkeloos Het ontbreken van prijscon currentie tussen de benzine pompen leidt ertoe dat een groep pomphouders bijvoor beeld klakkeloos de advies prijs van marktleider Shell overneemt en daar soms een of meer centen bovenop zetten. De Consumentenbond stelt vast, dat ook de witte popmp tegenwoordig geen garantie biedt voor een lage prijs. Want bij ruim een kwart van die pompen wordt gewoon de ad viesprijs gevraagd. Eén op de drie witte pompen geeft nog een korting van drie cent of meer. De bond vermoedt dat het 'marge-bijdragesysteem' van de benzinemaatschappij! de oorzaak is van het aan concurrentie. Wann# een pomphouder ergens prijs verlaagt, biedt de n schappij de nabijgel pomphouders korting op brandstof. Zij kunnen dan 4 kroting geven, die de an* pomphouder uit eigen zak I* taalt. Een van de problemen is, de klant machteloos s wanneer de pomphouders een bepaalde regio besluit! de adviesprijzen over te men en daar nog wat bov® te zetten. Over het hele W zijn volgens de Consument® bond de witte pompen en B gemiddeld het goedkoopst. De bond constateert, dat spaarzegeltjes die bij brandstof verstrekt word! over het algemeen neerkom! op een korting van zo'n t«i cent per liter. Wie de heeft tussen een lagere lit® prijs en zegeltjes, is bijna tijd beter af met de prijs. 'Maar veel te we* klanten wordt die keus den,' zo schrijft de Consum® tengids in het julinummer. De organisatie van vrije-f phouders Novok erkent dat' marges smaller worden, ma< volgens Novok-secret® Henk Oskam heeft de conss ment dat mede aan zichzelf danken. Die dwingt de vrijt pomphouders te concurred met spaarzegels in plaats met lage prijzen. 1 Dit is de laatste consumentenbijlage van dit seizoen, augustus zal de bijlage weer verschijnen. „Ik heb voor niemand resp "agenda door een ander las Roel in 't Veld, ex-sta Door onze redacteur Hans Rooseboom Bergen op Zoom - „Bergen kunststad, maar het kan er we stelling voor de Open Atelierrc daarom doen we het dit jaar wi Zo motiveert de Bergse kunst schilder Sjoerd van den Boom het organiseren van de tweede Open Atelierroute Bergen op Zoom. Komend weekeinde, zaterdag 3 en zondag 4 juli, houden 28 kunstenaars open huis. „Dat aantal is het merendeel van de 35 kunstenaars die hier werk zaam zijn", aldus Sjoerd van den Boom, ie het evenement samen Beijing (afp) - De Chinese film 'Farewell to my concubi ne', die dit jaar de Gouden Palm op het filmfestival van Cannes kreeg, mag deze zo mer in China worden ver toond. Dat heeft het dagblad Wen Hui in Shanghai woens dag gemeld. Vanaf augustus zal de film van Chen Kaige, een van de bekend ste Chinese regisseurs, te zien zijn in de biscopen van Beijing, Shanghai, Kanton, Tianjin en andere grote steden. De goedkeuring volgde pas na heftige discussies binnen de Chi nese politieke leiding. Volgens welingelichte bronnen hieïd zelfs president en partijleider Jiang Zemin zich met de zaak bezig. Door Jos Kessels Het kon niet missen dat regis seur Martin Scorsese onder de indruk zou zijn van 'Henry, portrait of a serial killer' van John McNaughton. Hij noemde deze ijzingwekkende cult-film over een seriemoordenaar het beste debuut van de laatste tien jaar. Scorsese vroeg als producent aan deze jonge regisseur om het scenario van 'Mad Dog and Glory' te verfilmen; een soort zwarte komedie annex politie film over de driehoeksverhou ding tussen een rechercheur, een gangster en een mooi jong meisje. Scorseses lievelingsacteur, Ro bert de Niro, kreeg de rol van rechercheur Wayne Dobie, die vanwege zijn verlegenheid spottend Mad Dog genoemd| wordt. Dobie assisteert bij he' reconstrueren van moorden,] maar is bepaald geen 'die hard'., Dij toeval redt hij het leven vai de maffia-gangster Milo (Bil Murray). In plaats van de man,| die Milo bedreigt neer te schie 'en, plast Dobie bij het trekkei van zijn revolver in zijn broei en heeft hij het geluk dat di moordenaar op de vlucht slaat. Gangster Milo uit zijn dank baarheid door de eenzame Do oie een week te laten verwen nen door de mooie Glory (Um; Thurman). Daardoor ontstaa er een onbedoelde, schuchteri romance tussen de verlegen po htieman en het meisje. Dobi wordt verliefd op Glory en wi haar niet meer kwijt. Milo doe vervolgens gevaarlijke pogin gen om haar terug te krijgen. Mad Dog and Glory' is gee: gewone komedie en ook gee: normale actiefilm, wel een har de politiefilm met een Europee tintje, waarin liefde het centra

de Stem | 1993 | | pagina 22