Eerste Kamer voor blok Kroonprins wordt drs. in de geschiedenis Vlaams/Zeeuwse cocaïnevangst hoort in top-vijf 'Beste Ruud' moet lobbyen voor het Zeeuwse platteland Kabinet: vaart achter verhuizing veehouders Wallage weigert regeling voor chronisch zieke werknemers Incasseerder waterschap stak geld in zijn eigen zak Ned Car vraagt Rijk om geld NU MET GRATIS EXTRA KOELING 6 ijfhuis' in ningnood aanslagen rden 34 ensen gedood i duurt een onde langer mtsoenen in isnië ïalveerd ïrsus maakt ouw weerbaar rste vier in Jve finales i Wimbledon 9 Beaujolais: meer dan wij'n alleen ES Electrolux LEZEN? ergeet dan niet de Kleintjes" door te amen. Er staat vast iets an uw gading bij. jok vandaag I DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 1 JULI 1993 I II I I singen - Stichting Blijf van Lijf Zeeland zit in de pro- ïen omdat de woningbouw- niging Terneuzen geen wo- beschikbaar stelt voor de iwen die in het Blijfhuis wo- Niet één woning in de afge- drie jaar, zo constateert de iting. Daardoor moet de ïting steeds meer vrouwen verwijzen. De wachttijd een woning is nu opgelopen zes tot elf maanden. E ZEELAND-BI ara - Aanslagen van Kurden jen in Zuidoost-Turkije aan itens 34 mensen het leven ist, onder wie elf burgers, dagavond besloot het Turk- arlement de noodtoestand te engen in tien voornamelijk Kurden bewoonde provin- het zuiden en zuidoosten, leiding vormen de reeks vallen op Turkse vertegen- rdigingen en bedrijven in apa en een aanslagen in de plaats Antalya. - De maand juli zal één nde langer duren dan nor- Vandaag voegt het Neder- Meetinstituut in Delft even twee uur 's nachts één ikkelseconde aan de tijd toe. de achttiende keer dat één nde aan de tijd wordt toege- ;d sinds in 1972 de atoomtijd asis voor de aanwijzing van ijd werd. ijevo - De toch al minimale Iselrantsoenen voor ruim an- lalf miljoen mensen in ïië worden vanaf vandaag ilveerd. Redenen voor deze itregel zijn, melden de Vere- ie Naties, de aanhoudende thten en de 'donormoeheid' de rijke landen. E BUITENLAND - A4 terdam - Vrouwen, die een zelfverdediging hebben ilgd slaan niet alleen fysiek rook verbaal vaker van zich vrouwen die zo'n lessen- niet hebben gevolgd. Aan begin van de lessen zegt 43 :ent van de vrouwen dat ze in een bedreigende situatie woord en daad verdedigen, :t uit een onderzoek, na af- isdat 73 procent. E BINNEN-/BUITENLAND - A2 den - Sampras - Becker en fier - Edberg zijn de halve les in het mannenenkelspel Wimbledon, die vrijdag wor- gespeeld. Met dat kwartet leefden de eerste vier ge kte spelers de kwartfinales. IPORT - Bi DEZE KRANT: IUDAAG 4 KATERNEN nnen-/Buitenland A2 nnenland A3 uitenland A4 'Onomie A5 A6 eurs A6 port deel B eeland deel C onsument deel D ids deel E iV-programma's E2 i Prins Willem-Alexander Leiden (anp) - Kroonprins Willem- Alexander (26) mag zich vanaf morgen docterandus in de geschiedenis noe men. Hij bereikt die status met een scriptie over de vroegere Franse president Charles de Gaulle en diens houding ten opzichte van de Navo. Wat hij verder gaat doen om zich voor te bereiden op de functie van staatshoofd, wordt in de komende twee maanden vast gesteld. Half juli gaat de prins nog wel vakantie vieren op de Antillen. Professor H. Wesseling, hoogleraar in de algemene geschiedenis aan de Rijksuniver siteit in Leiden, heeft de prins bij zijn laatste deel van de studie begeleid. De scriptie van Alexander komt niet in de bibliotheek en in Leiden is geen scriptie- databank. De Rijksuniversiteit beschouwt de-afstudeerprojecten als privébezit en laat de keus (openbaar maken of niet) aan de studenten. Willem-Alexander heeft in Leiden een aangepast studie-programma gevolgd, om dat hij tijd moest overhouden voor zijn taken als Prins van Oranje. Daar is nogal wat over geschamperd, zeker als de prins feestend door een fotograaf werd gesnapt. Maar een feit is wel dat andere studenten hun zieke vader niet hoeven te vervangen tijdens een energie-vretend staatsbezoek aan Japan. Alexander deed dat in 1991 echter met verve en hij werd er door de toenmalige minister van Buitenlandse Za ken Van den Broek openlijk om geprezen. Er waren veel openbare optredens voor de student Alexander (in 1992 een twee we ken durend bezoek aan de Antillen) en die kostten allemaal voorbereiding. Verder is de kroonprins in de tussentijd marine-offi cier en piloot geworden. De Prins van Oranje heeft een tamelijk normale studententijd gehad en zich de daaraan verbonden pleziertjes lang niet altijd hoeven te ontzeggen. Soms werden die anderen echter ook be handeld als de prins: vroeger werden de cijferlijsten in de hal opgehangen, maar na de komst van Alexander in 1987 gingen de studie-resultaten rechtstreeks en ongezien door anderen naar de huisadressen van de studenten. In Kruiningen werd gisteren de cocaïne uit brokken steenkool geslagen. Van onze correspondent Ad Roos Kruiningen/Hulst - De groot ste vangst op druggebied is het niet, maar de twee ton aan zuivere cocaïne met een straatwaarde van een miljard gulden, die vorige week in de Antwerpse haven werd on derschept hoort zeker in het rijtje van de top-vijf. Bij een zoekactie in Hulst kwam bovendien een grote hoeveelheid verpakkingsmateriaal boven wa ter. In Kruiningen werd gisteren een deel van de kunstig in 'kunststof steenkool' verpakte cocaïne ge toond en stukgeslagen. De twee ton aan drugs kon wor den onderschept dankzij het on derzoek dat het regionaal re chercheteam van de politie in Zeeland en de Belgische even knie eind 1992 startten. Aanlei ding daartoe was een invoerlijn van drugs, waarbij de 43-jarige F. van de W. uit Zaandam, des tijds in Hulst wonend,was be trokken. Toen enkele weken geleden op de kop af honderd containers uit Venezuela in de Antwerpse ha ven werden gelost, hoefde de politie alleen maar af te wach ten. Vorige week werd het trans port naar Zaandam gevolgd en in een loods kwam 175 kilo pure cocaïne uit de 'cokes' te voor schijn. Na huiszoekingen in Bameveld en Haarlemmermeer arresteerde de politie Van de W., die als de FOTO WIM KOOYMAN hoofdverdachte wordt gezien, en de 56-jarige B. D. uit Haarlem mermeer. Uit de resterende 95 containers visten douane en rijkswacht nog eens bijna twee ton aan cocaïne. Als vervolg op het onderzoek heeft justitie gisteren in een loods in Hulst eveneens een groot aantal zakken met 'cokes' gevonden. Cocaïne werd in de loods van M. W. niet gevonden, wel een groot aantal verpakkingen. ZIE OOK ZEELAND Cl Van onze verslaggever Hulst - Een deurwaarder van de waterschappen Hulster Ambacht en de Drie Ambachten heeft voor duizenden guldens in eigen zak gestopt. De man, die belast was met het innen van achterstallige vorderingen, is op staande voet ontslagen. Het waterschap Hulster Ambacht heeft nog meer dan 12.000 gulden van de betrokken werknemer te goed. Bij de Drie Ambachten gaat het om 'enkele duizenden guldens'. De besturen van beide water schappen vinden de handelingen van de incasseerder een 'zeer ernstig plichtsverzuim' waarop maar één straf van toepassing is, ontslag op staande voet. De waterschappen zijn het geld overigens niet kwijt, omdat de verzekering het schadebedrag uitkeert. Wel heeft het Hulster Am bacht zijn achterstallig salaris, niet-uitbetaalde vakantiedagen en resterende reiskostenvergoeding ingehouden. Van onze verslaggever Born - Autofabrikant Ned- Car in Born heeft bij twee van de drie aandeelhou ders, Volvo-Zweden en de Nederlandse staat, aange klopt voor financiële steun. Ook de banken is gevraagd het bedrijf te helpen. NedCar en het ministerie van Economische Zaken willen niet zeggen om hoeveel geld het gaat. De financiële bijdrage is be stemd om de verliezen af te dekken op de produktie van de 400-serie. Alleen al de af gelopen twee jaar heeft Ned Car daarop bijna 400 miljoen gulden verloren. NedCar benadrukt dat er van een verzoek om hernieuwde staatssteun geen sprake is. Wat nu gebeurt, is twee jaar geleden contractueel vastge legd toen Mitsubishi als derde aandeelhouder bij NedCar zijn intrede deed, zegt een woord voerder van het bedrijf. De Japanners bedongen toen dat de oude aandeelhouders verantwoordelijk zouden blij ven voor de eventuele verlie zen op de aflopende produktie van de Volvo 400-serie. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Zeeuwse bestuurders mikken zo hoog ze kunnen in hun drift nieu we Europese subsidies voor Zeeland binnen te halen. En ze ruiken nieuwe kansen. Gedeputeerde Staten hebben de ze week besloten de wereld ken nis te laten maken met een forse lobbycampagne uit het Zeeuwse. De Commissaris van de Konin gin heeft die draad al opgepakt en onder de aanhef 'Beste Ruud' een schriftelijk en ferm verzoek om steun aan de minister-presi dent gestuurd. Maar niet alleen Ruud Lubbers wordt met brieven bestookt, de gedeputeerden en de commissa ris hebben gelijk maar de hele top in Den Haag die iets voor Zeeland kan betekenen, op de verzendlijst gezet. De bewindslieden Kok, Bukman en Van Rooy hebben al sjieke Zeeuwse bedelbrieven in hun la de liggen, en nu is de Europese top aan de beurt. Vanwaar al die plotselinge acti viteit? Om Zeeland de begeerde status van.het zogeheten 'doel stellingen 5B-gebied' te bezor gen. Dat is een plan dat voorbe reid is in Den Haag om 'de ontwikkelingen van het platte land te bevorderen'. Brussel moet dit plan nu gaan goedkeuren, vandaar dat de Zeeuwse bestuurders het niet la ten bij lobbyen in Den Haag alleen, maar ook Brussel gaan bestoken. Gedeputeerde Staten besloten deze week tien mille uit te trek ken om het professionele lobby bureau Andersson, Elffers Fe lix opdracht te geven voor Zee land in Brussel Euro-geld in de wacht te slepen. Want dat zit verbonden aan de status. En waarschijnlijk nog veel meer dan dat. Het opent kansen voof 'een breed scala aan projecten', schrijven Gedepu teerde' Staten. Bijvoorbeeld, en dat is een 'bij komend' voordeel dat, wat het Zeeuwse betreft, de zorgen van het platteland overstijgt: de me definanciering van de oeverver binding in de Westerschelde kan dan uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling worden betaald. Een professioneel gemaakte be delbrief is slechts een onderdeel van de campagne. Zorgvuldig dienen allerlei 'amb telijke en politieke contacten' geslecteerd te worden zodat de Zeeuwse ambtenaren en be stuurders zich daar later kunnen presenteren. Tenslotte dient het bureau een verdere lobby-strate gie voor Zeeland te ontwikkelen. VERVOLG OP ZEELAND - C1 Wie naar Frankrijk op vakantie gaat, laat de Beaujolais links liggen. Dit is dom, want de Beaujolais is een schitterende streek waar veel meer te zien en te beleven valt dan alleen maar de wijn, waaraan het gebied zijn bekendheid ontleent. ZIE CONSUMENT DEEL O Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Lub bers en staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) eisen dat de Eerste Kamer volgende week dinsdag in stemt met de wao-wetswij- zigingen die een verlaging van de uitkeringen moge lijk moet maken. Volgens de bewindslieden is het tegenover de samenleving niet te verantwoorden om de wetswijzi ging, na twee jaar discussie, nog langer op te houden. De dreigementen van Lubbers en Wallage aan het adres van de Eerste Kamer kunnen voor een politieke crisis zorgen. De staatssecretaris sprak na afloop van het wao-debat gisteren dan ook van 'stevige risico's' en 'zwaar weer'. Of het tot een crisis komt is de vraag. De PvdA-fractie lijkt het conflict niet op de spits te willen drijven. Eerste-Kamerlid Van de Zandschulp zei dat bij de uitein delijke afweging van het wets voorstel zijn partij ook acht zal slaan op 'politieke omgevings factoren': is dit ons een crisis waard. Wallage weigerde gisteren de Eerste Kamer tegemoet te ko men op het punt van de chro nisch zieken. Hij vindt het geen taak voor het kabinet om een wettelijke regeling te maken waardoor verzekeraars worden gedwongen om een waarborg fonds op te richten. De Kamer gaf Wallage daarop één week de tijd om alsnog hel derheid te verschaffen over de positie van chronisch zieke werknemers. Komt hij niet tot een overeenkomst met verzeke raars, dan overweegt de Eerste Kamer het wetsvoorstel te ver werpen. De oppositiepartijen Kamer zul len dinsdag hoe dan ook tegen stemmen. Vechtend In de Tweede Kamer vlogen de regeringspartijen CDA en PvdA elkaar gisteren flink in de haren. Beide partijen verweten elkaar gemene zaak te maken met de oppositie. De PvdA dreigde Groen Links, D66 en de WD te steunen op het punt van de werkgelegenheids maatregelen voor allochtonen. Daarop verzekerde het CDA zich van steun van de WD om een meerderheid te krijgen voor het voorstel om nog dit jaar het aantal ambtenaren met duizend te verminderen. Dat viel ver keerd bij minister Dales, die zelfs dreigde het dan voor gezien te houden. ZIE OOK BINNENLAND - A3 De oostenwind voert ook vandaag zeer warme lucht aan. De temperatuur kan, bij volop zon, oplopen tot een tropische waarde. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet zet vaart achter de verplaatsing van rundveehouderijen in Zuid- en Oost-Nederland naar gebieden zonder mestoverschot in Zeeland en Noord-Nederland. Ook stelt de overheid zich actie ver op als het gaat om de aan koop van veehouderijen in zand gebieden met een mestoverschot. Dat staat in het Structuursche ma Groene Ruimte dat het kabi net gisteren presenteerde. Het Structuurschema Groene Ruimte geeft aan hoe het platte land in Nederland zich tot 2000 moet ontwikkelen. Er is veel aandacht voor herstel van na tuurwaarden in gebieden die door landbouw worden gedomi neerd. Bovenop de 800 miljoen gulden die Rijk en provincies jaarlijks investeren in grondverwerving en landinrichting wordt extra geld uitgetrokken oplopend tot 200 miljoen gulden in 1998. Directe financiële compensatie voor natuur die verloren gaat door grote infrastructurele wer ken als de Betuwelijn komt er definitief niet. Het kabinet streeft in het gebied Breda-Made naar voldoende ruimte voor uitbreiding van de glastuinbouw. De 'Oosterschelde wordt wéllicht Nationaal Park, (ADVERTENTIES) 1- B Bij aanschaf van een Electrolux aktie koel- en/of vriesapparaat ontvangt u een originele Electrolux koel- GRATIS KOELBOX BIJ ELECTR0LUX KOEL- EN/OF VRIESAPPARATEN box cadeau t.w.v. f 69.-! Deze aktie loopt van 15 juni t/m 15 augustus of zolang de voorraad strekt. Een cadeau om warm voor te lopen. Gemaakt voor uw gemak. Van Gelder: 'Beste Ruud' FOTO VAN DE MEUIENHOF Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, P laats Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:.. a kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZECT

de Stem | 1993 | | pagina 1