Blijf van m'n Lijf' in problemen Zeeland en Middelburg azen op komst Europees vis-symposium Ook verdacht 'steenkoolerts' in Hulst icier eist jaar cel voor incest met dochters Dichtgeplakt Architect K. van Velsen gaat nieuw stadskantoor in Terneuzen ontwerpen Marchais 1992 is een witte kwa- i Lekker fris Tours, aan de ligt het dorp Domaine de Ikkelijk en is (dje Saumur. is een droge ïareltjes in deze |ruiven groeien Champenoise. lur geen alternatief, li-sec 1992 wordt svriend door zijn )en voor u Iteau de la Petite aar smaakt (ieden, omdat de )lan bent om "DE MEESTE Benny: eeuws-Ylaamse woningbouwvereniging werkt niet mee aan herhuisvesting vrouwen Moeilijk Contacten Brillenproject voor Brazilië Ruilverkaveling bij IJzendijke heeft voorlopig akkoord grootste kruidenier p de kleintjes letten. Marine present op Havenfeesten in Terneuzen Oosterschelde wordt wellicht Nationaal Park Meisje ontsnapt aan ontvoerder Essenaar gedood bij ongeval Rechtbank houdt moordzaak aan Nood A oi lv''- 1 EN DE MOOISTE BRUIDSJURKEN BRUIDSMODE Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda, 076-228173 13 sept. Bruidsmodeshow Turfschip Breda de stem zeeland DONDERDAG 1 JUL11993 DEEL C li onze correspondent jiddelburg - Vijf dagen babbelen Middelburg over vis. Tenminste, Zeeland de race om het sympo- jim wint, want Spanje staat even- te trappelen om in september ruim 400 deelnemers aan het ^jaarlijkse congres van de Euro- jan Association of Fish Patholo- ists (EAFP) binnen te halen. 'Zeeland is in beeld', zo prijst de Kamer van Koophandel het symposium aan om vervolgens aan te tippen dat Zeeland zich dan wel even moet 'afficheren als gastheer' voor dit congres. Hoe dat moet, weten de KvK en de Nederlandse afdeling van de EAFP wel: door de Commissaris van de Koningin in Zee land drs W. van Gelder een brief te laten sturen aan de voorzitter van het Nederlands organiserende comité waar in Zeeland wordt belicht als visserij- provincie bij uitstek. Wanneer de provincie daarnaast ook nog eens zo goed zou willen zijn om de congresgangers een receptie aan te bie den en het hele feest te laten openen door een hoogwaardigheidsbekleder, dan krijgt dat gastheerschap nog eens een extra dimensie. „Hoe sterker we ons profileren, hoe beter en een uitstekende gelegenheid om Zeeland internationaal voor het voetlicht te brengen," zo werft de KvK. Maar er zijn ook nogal wat min-punten, die roet in het eten kunnen gooien en waardoor Middelburg de race dreigt te verliezen. Het openbaar vervoer (inclu sief Schiphol-Middelburg) is niet om over te juichen, en met name de beperk te overnachtingsmogelijkheden binnen loopafstand van het centrum zouden wel eens beslissend kunnen zijn bij de besluitvorming, zo vreest dr. Boon, de voorzitter van de Nederlandse afdeling van de EAFP. Gedeputeerde Staten van Zeeland doen in ieder geval hun best: een afficheren de brief gaat de deur uit en in principe krijgen de congresgangers een 'hapje en drankje'. Wat het gaat kosten, is (nog) niet bekend. De loods in Hulst sa.^S- gevonden, maar geen cocaïne. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze correspondent Hulst - Terwijl de verzamel de Nederlandse pers zich gisteren in Kruiningen ver gaapte aan de enorme cocaï nevangst, was een speciaal politieteam druk bezig met een huiszoeking in een schuur in Hulst. Ook daar stonden enkele hon derden zakken met 'steenkoole rts' met dezelfde afzender als de twee ton die in Antwerpen was onderschept: Venezuela. Twee mannen in speciale anti- kolengruispakken (van de Cokesfabriek geleend) en een kraantje om de zware zakken te verplaatsen, keerden elke zak om en controleerden de inhoud j op de aanwezigheid van cocaï ne. Daarvan werd niets gevon- j den, maar des te meer van de polyester verpakking, waarin de cocaïne zat verpakt voordat het werd 'ingegoten' in de steenkool. Een simpel rekensommetje door de aanwezige deskundigen leerde al snel dat ook daar voor een kapitaal aan cocaïne moet hebben gelegen: bijna een half miljard gulden aan straatwaar de. De eigenaar van de loods, M.W., is geen onbekende in de wereld van de drugs. Hij was in 1992 betrokken bij de drug stransporten via een Belgisch vliegveld en werd in Zeebrugge gepakt met de nodige hardd-, ptgs in zijn wagen. Of de partij steenkool' afkomstig is uit de zelfde partij die in Antwerpen werd onderschept, is nog niet duidelijk. Politiemensen in speciale pakken onderzoeken de zak ken met 'steenkool' Van onze verslaggever Vlissingen - De Regionale Woningbouwvereniging Zeeuws-Vlaanderen en de woningbouwvereniging Ter- neuzen laten vrouwen die via de stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland aan een woning willen komen, in de kou staan. De afgelopen drie jaar hebben ze niet één woning beschikbaar gesteld. De stichting laakt deze houding in het jaarverslag over 1991 en 1992. Het loopt weliswaar niet storm met aanvragen voor een woning in Zeeuws-Vlaanderen omdat veel vrouwen vanwege de veilig heid en de privacy de anonimi teit van de grotere plaatsen, zo als Vlissingen en Middelburg, verkiezen. Maar in voorkomende gevallen lukt het niet om klanten van Blijf van m'n Lijf Zeeland in Zeeuws-Vlaanderen onderdak te verschaffen. Hoewel de medewerking van an dere verenigingen, met name op Walcheren, beslist beter is te noemen, is het droevig gesteld met de doorstroming van vrou wen die tijdelijk onderdak heb ben in het Blijfhuis in Vlissingen naar huurwoningen. De herhuis vesting van bewoonsters van het Blijfhuis is al jaren een pro bleem. Er treedt steeds meer stagnatie op. De wachttijd voor een woning is inmiddels opgelo pen van zes tot elf maanden. In het Blijfhuis in Vlissingen is voor tijdelijke opvang plaats voor zes vrouwen met hun kin deren. Omdat het zo moeilijk is om voor die vrouwen permanen te woonruimte te vinden, moet de stichting veel hulpvragen doorverwijzen. In 91 deden 81 vrouwen met kinderen een be roep op de stichting, in 1992 waren dat er 68. In de verslagpe riode heeft de stichting 256 vrouwen moeten doorverwijzen. Veertien kregen op Walcheren een woning toegewezen. Het be stuur van de stichting, waarvan de medewerkers alleen met de voornaam naar buiten willen treden, spreekt van een alarme rende toestand. De gemiddelde verblijfperiode van vrouwen die in het Blijfhuis tijdelijk worden opgevangen, is 49 dagen. Volgens een medewerkster van het Blijfhuis zullen de contacten met de woningbouwverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen in de ko mende periode weer moeten worden verstevigd. Het laatste overleg dateert van drie jaar geleden. De afspraken die toen zijn gemaakt voor de herhuisves ting van Blijf van m'n Lijf-vrou wen zijn ih die periode verwa terd, mede door de relatief ge ringe aanvragen - getallen noemt de stichting niet- voor een woning aan deze kant van de Westerschelde. Van onze correspondent IJzendijke - De Stichting Brikos uit IJzendijke begint deze week met een brillen project voor Brazilië. Bert Meelker uit Groningen ver- Van onze verslaggever Middelburg - De ruilverkaveling tussen IJzendijke en Hoofdplaat heeft van het provinciebestuur al een voorlopig akkoord gekregen, in die zin dat de Provinciale Planologische Commissie de Sta ten van Zeeland adviseert het plan goed te keuren. De ruilverkaveling, waarbij bijna drieduizend hectare voor namelijk landbouwgrond is be trokken, voldoet aan het Streek plan Zeeland en het landinrich tingsplan dat bij de verkaveling hoort, strookt met de toekomsti ge grenzen van reservaats- en beheergebieden. Grote ingrepen in het landschap zijn bij deze verkaveling overigens niet te verwachten, omdat het voorna melijk een administratieve ver kaveling betreft. Op papier wis selen dus stukken landbouw grond van eigenaar, met de be doeling het de betrokken boe renbedrijven economisch beter te maken. ?n onze correspondente I b Enkele maan- n voor de verjaring van de patste ia ia Ptste feiten Men zijn in (die gepleegd de loop van lam J vdii boog de Middelburgse ^tbank zich woensdag Tm vraa§ de 48-jarige uit Oude Tonge nu wel niet schuldig is aan incest met zijn beide dochters. v!!?' ?S een eer^ere behandeling n rie zaak een jaar geleden, mam Je rechtbank er niet uit en werd verhoor van de beide aangeefsters en hun moeder als getuigen onder ede in de rechts zaal noodzakelijk gevonden. Maar ook raadsman van ver dachte, mr. Wind had zijn wen sen, en zo werden, behalve de drie kroongetuigen ook nog vijf getuigen a décharge woensdag aan een uren durend kruisver hoor achter gesloten deuren on derworpen. Voor officier van justitie mr. Tempel was het tenslotte toch zo klaar als een klontje dat er spra ke is geweest van angdurig en weerzinwekkend seksueel mis bruik van jonge kinderen. M. heeft zich als een egoïstische bruut gedragen en deze rekening kan alleen met een gevangenis straf worden vereffend, zo con cludeerde de officier die (uitslui tend rekening houdend met de feiten gepleegd in 1980) kwam tot een eis van een jaar. Toen de meisjes vier a vijf jaar oud waren, zou M. hen al on tuchtig hebben benaderd en in de jaren die volgden kwam het van kwaad tot erger. Een en ander zou gepaard zijn gegaan met geweld en bedreigingen m< de dienstknuppel en -revolver van de vader. Maar de vader ontkende vanaf zijn aanhouding in juni van het vorig jaar pertinent alle feiten. Hij zou zijn dochters 'nooit met een vinger hebben aangeraakt' en de hele beschuldiging zou zijn ingegeven door een wraakactie van zijn ex-echtgenote, de moe der van de beide dochters. Mr. Tempel achtte dit laatste 'onwaarschijnlijk'. Het feit dat de verklaringen van de dochters (geboren in respectievelijk 1968 en 1969) niet altijd met elkaar stroken, doet geen afbreuk aan de belangrijkste punten in de beschuldiging, zo vond de offi cier. Mr. Wind zag hierin daarentegen het bewijs dat er sprake is van een complot tegen zijn cliënt. Bovendien, zo stelde de raads man, als er dan al sprake was van een bedreigende situatie, waarom werd er dan geen aan gifte gedaan, toen M. ruim tien jaar geleden het huis verliet waarna hij vervolgens jarenlang geen contact meer had met zijn dochters. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. trekt aanstaande donderdag naar Brazilië om daar een pro ject op te zetten aan een land bouwschool. Via zijn contacten aldaar had Meelker het verzoek gekregen om brillen mee te ne men voor de arme plaatselijke bevolking. Meelker heeft hier voor de Stichting Brikos bena derd. Brikos is een iniatief van brillen- koster Jacques van Voorenberg- he uit IJzendijke. „Vanzelfspre kend hebben wij onze medewer king hieraan verleend. Bert Meelker neemt donderdag onze brillen mee naar Brazilië," aldus brillenkoster Jacques van Voor- enberghe. De Stichting Brikos is zoals al tijd erg actief. Tijdens de folko- ristische dag in IJzendijke op zaterdag 17 juli kunnen de be zoekers brillen afgeven bij een stand van de Wereldwinkel in de Koninginnestraat. Ook gehoor apparaten zijn van harte wel kom. Terneuzen - Bezoekers aan de Havenfeesten in Terneu zen kunnen dit jaar de nieuwste aanwinst van de Koninklijke Marine, het duikvaartuig De Nautilus, bezichtigen. Het schip ligt vanaf vrijdag 2 juli tot en met zondag 4 juli afgemeerd aan het Schuttershof. De Marine beschikt sinds eind 1992 over een nieuwe klasse duikvaartuigen, waaronder De Nautilus. De schepen worden ge bruikt als platform voor dak werkzaamheden, het ruimen van explosieven, als opleidingschip voor duikers, en ze worden inge zet bij het uitvoeren van inspec tie-, reparatie- en onder houdswerkzaamheden aan de grotere marineschepen. De sche pen zijn inzetbaar in kustwate ren, havens en binnenwateren. Het schip is voor het publiek tussen 14.00 en 16.00 uur toe gankelijk. Buiten deze openings tijden verzorgt de bemanning van he ."".chip duikdemonstraties. Dat was even worstelen, zo op de vroege morgen. Wil je na een verkwikkende nachtrust met de arbeid beginnen, zit je kantoor dichtgeplakt. Deze ervaring hadden gisteren de Zeeuwse gedeputeerden toen zij zich op hun werkplek meldden. Deuren en ramen van hun werkruimten bleken dichtgeplakt met kranten, landbouwplastic en vakbonds stickers. Op deze manier brachten provincie-ambtenaren - die hiervoor wel héél vroeg van huis waren gegaan - nog eens hun eisen voor een goede cao onder de aandacht van het dagelijks provinciebestuur. foto jaap wolterbeek Van onze correspondent Terneuzen - Het college van burgemeester en wethouders heeft architectenbureau Koen van Velsen uit Bussum op dracht gegeven voor het ont werpen van het nieuwe stads kantoor. Unaniem stemden gisteren alle fractievoorzitters in met de be slissing van B en W. De keus viel op Van Velsen, omdat hij volgens het college eigentijdse ontwer pen maakt, waarbij hij veel aaandacht besteedt aan inpas sing van zijn gebouwen in de omgeving. Het nieuwe stadskan toor wordt namelijk gebouwd aan het huidige stadhuis. Tevens zal het stadskantoor deel uitma ken van het totale plan Steenen Beer. Van Velsen ontwierp onder meer de bibliotheek in Zeewolde, waarvoor hij de Van Eckprijs ontving in 1990. Momenteel legt hij de laatste hand aan het ont werp voor een megabioscoop in Van onze verslaggever Goes - Het kabinet heeft de Oosterschelde gisteren benoemd tot 'potentieel Nationaal' Park'. Hiermee wordt een wens van het Zeeuwse provinciaal bestuur ge honoreerd. De erkenning gebeurde tijdens de presentatie van het zogeheten Structuurschema Groene Ruimte gisteren in Den Haag. Instellen van een Nationaal Park in de Oosterschelde betekent dat er beperkingen gesteld worden aan de visserij en de de waterrecrea tie, maar dat de 'hoofdfunctie' natuur is. Beperkte delen van de Oosterschelde worden gesloten voor de visserij, maar dat was al bekend, terwijl ook maatregelen komen voor de groei van het aantal ligplaatsen in jachtha vens. Rotterdam. De architect heeft te kennen gegeven zo snel mogelijk aan het werk te gaan. Het colle ge gaat ervan uit dat de eerste schetsen nog dit jaar besproken zullen worden, zodat medio 1994 met de bouw kan worden begon nen. Van onze correspondent Tholen - Een 17-jarige inwoon ster uit Tholen werd dinsdag in de polder tussen Tholen en Oud- Vossemeer door een man in de leeftijd van 40-45 jaar klemgere den. Het meisje kreeg diverse vuistslagen en werd vervolgens in de auto gesleurd. Op het mo- mertf dat de dader de fiets van het slachtoffer in de sloot gooi de, wist het meisje te ontsnap pen. De dader, normaal postuur, onverzorgd uiterlijk en kort ros sig haar, reed in een een kleine, grijze auto. Van onze verslaggeefster Huijbergen - De 26-jarige G. Heimig uit Essen is gisteroch tend om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Heimig reed rond 7.30 uur met zijn brommer over de Plantage- baan in de richting van de Wouwse Plantage. Voor café 't Trapke op wilde hij linksaf slaan richting Bergen op Zoom. Toen hij vier fietsers inhaalde tijdens het oversteken van de T-split- sing, kwam hij in botsing met een vrachtwagen. De man was op slag dood. VERVOLG VAN VOORPAGINA Van on2e correspondente De brief 'Beste Ruud', onderte kend met 'Met vriendelijke groet, Wim' van de Commissaris van de Koningin Van Gelder, is in die strijd slechts één wapen. Van Gelder spreekt in de brief zijn zorgen uit over de economi sche situatie van en de leefbaar heid op het Zeeuwse platteland. En 'Beste Ruud' kan immers pri ma overweg met de Zeeuwse boeren, hij begrijpt hun nood. Want, schrijft 'Met vriendelijke groet, Wim': 'Op een cruciaal moment tijdens de acties van de boeren heeft jouw persoonlijke interventie vervolgens apaise rend gewerkt'. Met andere woor den: Lubbers heeft meegeholpen om vrede te stichten. Van Gelder vervolgt met fijntjes te stellen dat het juist het EG- beleid is, dat zoveel Zeeuwse boeren in nood heeft gebracht, dus als de EG iets kan terug doen... En ook overigens kan Zeeland alle steun gebruiken. 'Mag ik op je bijzondere aan dacht rekenen', zo sluit Van Gel der de brief af. Middelburg - Twee weken gele den werd tegen de 50-jarige Axelaar R.I., die op 14 februari de 30-jarige eigenaar van een shoarmatent in zijn woonplaats in koelen bloede vermoordde, voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf geëist van twaalf jaar. I. had het toen over 'samenzweringen' die geleid hadden tot de schietpartij. Woensdag formuleerde de Mid delburgse rechtbank de veron derstelling dat I. wellicht lijdt aan 'waanvoorstellingen' voor wat betreft de 'samenzweringen' die de man tenslotte tot zijn moorddadige acties had gedre ven. De rechtbank acht het dan ook noodzakelijk dat de rechter commissaris onderzoekt in hoe verre hier sprake kan zijn van samenzweringen, en, wanneer dit niet gebleken is, er een on derzoek zal plaatsvinden naar de geestesgesteldheid van verdach te. Over uiterlijk drie maanden bepaalt de rechtbank wat er "er- der moet gebeuren.

de Stem | 1993 | | pagina 13