IS. Ook tol buiten Randstad TEXAS Senaat zet het wao- conflict op scherp VGZ: eenzelfde polis voor particulier en fondspatiënt Maij denkt aan regio's Eindhoven en Arnhem/Nijmegen Vliegdekschip door Suez-kanaal 6 Spoor bij Leiden is één bouwput' Lijken verwisseld in uitvaartcentrum Breda ex 2 Sex-oproepen T: Tweede efoongesprek beantwoorden Maij komt dit najaar met schaderapport pijlerdam x 79 VERKOOP WONINGEN NIEUW EN BESTAAN KABU B.V. josselen later EUWE OPEL IJN AUTO! 60 .87 Euro Party Box 095-992834 isis bij de >uwse politie lussel komt 1 inenschippers id tegemoet koord Israël Palestijnen 06-320.320.07 06-320.320.08 06-320.330.70 06-340.350.65 #s met indelenhandel 7 oor 2 9715 06-340.340.55 Bel nu snel!! Live 06-320.320.61 Nu al 8801! 06-320.326.50 Party Fun Box 06-320.327.22 06-34034077 Merijntje Cao-peslerij valt slecht in Den Haag Roken te duur? levering Kunststof en aluminum koiijftéQ. jivoor inlichtingen: Bouwbedrijf J.Kaaa Kunststoffan e inaalpolder 7b - Philippine - Tel. 01159-1531 of 1341 [■onze verslaggever ke - Omdat de mosse- blijkens proefvangsten vorige week nog niet zijn, begint het seizoen ■jaar een week later. itiegetrouw liggen Jsselen de vrijdag vóór de eede maandag van juli bij ioer en -restaurant. Dit zou dat dus op 9 juli maar het wordt 16 juli. jrzitter S. Zoeteweij van handelsvereniging 'De sselhandel'; „Proefvang- j wezen uit dat het vis- ócht nog onvoldoende is. is de kleur nog niet irwegend wit-geel. Maar kan in een week aardig lekken". nen eri oor 't vriendin pak ze pure (1 .gpm) .10 en sex. es/tel.nr. cpm). ntrale (1 gpm) .84 un pm) j u in de m) Ontmoet vrienden uit heel Europa jdburg - Alle adjudanten ie rijkspolitie in Zeeuws- ideren zijn gisteren uit de jJjroep gestapt, die zich be- udt met de reorganisatie iet politie-apparaat. De ad- liten hebben geen enkel ver ben meer dat de nieuwe dis- ïhef Roos het karwei tot jjed einde zal brengen. ZEELAND - Cl iel - Als Nederland een tij- ;e wettelijke regeling treft een evenredige vrachtver- l in de binnenvaart tegen prijzen, zal de EG een dichtknijpen. Die verzeke- kreeg staatssecretaris Van gisteravond van EG-com- aris Van Miert. De binnen- J pers voeren momenteel ac- gen een vrijere binnenvaart. Iviv - Israëlische en Pales onderhandelaars hebben principe-akkoord bereikt zelfbestuur voor de Ga- mok. Het is met bemiddeling de VS tot stand gekomen, ie achterban van de respec- iijke partijen instemt met 'spraken, kan het zelfbe- snel geregeld zijn. BUITENLAND - A4 Lesbi-Tieners 100 cpm Leer Rubber 100 cpm Achterlangs 100 cpm en begon met haar (50cphm). p, Blond, je weten rigpm) „Als ik ïg naakt hm) 0.20 p.m iai eerst dan 1325.73 .16 16 :19 1.36 ntact h 100cphm Moeder Doleres heeft a ja Volgens de Begemann sexclub Nee mijn docht heeft nog nooit aan sex <j daan, maar U mag eerste klant zijn" (50cphm) ha ip is er niets loos met de ielenhandel van Begemann- ïan J. van den Nieuwen- len. Er is dan ook geen spra- an een onderzoek door het Sur van de Amsterdamse Onderdanige jongens b( Er zijn bij die aandelen- .r.T.+i.Arlr.rl len met strenge meester S.M. voor 2 (direkt apa tart de groep. 06-320.329.99 (75 cpm) NU direkt een afspraak met een leuk meisj 06-320-322-33 (lOOcprri, DEZE KRANT: Rijpe Vrouwen kontakt 06-96.16 Bei voor Sexkontakt: 06-96.02 Snel SexKontakt: 06-96.64 Meisjes bij jou in de buurt 06-96.65 Direkt 'n meisje: 06-98.80 (75 cpm). Live sexbox 24 u. 100 cpht meisjes vertellen u alles zelfs hun adres en/of tel. nummer.. Bel nu 50 c-p-"1 50 ct.p. minuut snel en discreet 100 cp£i fel geen regels overtreden, ECONOMIE - A6 indaag 2 katernen 'inen-/Buitenland A2 Wenland A3 •«itenland A4 Anomie A5 A6 eurs A6 ton deel B teland deel C (ds deel D ^/■programma's D2 Wanneer betaalt Maij de tol Van onze redactie economie Nijmegen - Zorgverzekeraar VGZ komt volgend jaar met een verzekeringspolis op de markt waarin geen onder scheid meer wordt gemaakt tussen ziekenfonds- en parti culier verzekerden. „Daar wordt in Den Haag veel over gepraat, maar wij gaan het gewoon doen", zei directievoor zitter ir. B.F. Dessing gisteren bij de presentatie van het jaar verslag. VGZ, dat met bijna anderhalf miljoen verzekerden de grootste gespecialiseerde zorgverzekeraar van Nederland is, denkt met na me in collectieve contracten voor bedrijven met dit 'maatwerk' succes te kunnen boeken. Vol gens Dessing wordt het onder scheid tussen ziekenfonds en particuliere verzekering steeds meer ervaren als 'discriminatie'. VGZ, dat vanuit het hoofdkan toor in Nijmegen en een zestal regionale vestigingen heel Zuid- Nederland bestrijkt, verwacht dat ook andere zorgverzekeraars met een polis-zullen komen, die dat opheft. Daarmee forceert 'de markt' een doorbraak waar de politiek met het plan-Simons is vastgelopen. VGZ-topman Dessing consta teert dat de pogingen van staats secretaris Simons om de kosten van de gezondheidszorg in de hand te krijgen, tot dusver zijn mislukt. VGZ keerde in 1992 ƒ4,6 mil jard uit, ongeveer tien procent meer dan in 1991. Uit een oog punt van kostenbeheersing is 1992 wat Dessing betreft dan ook 'een verloren jaar.' Om de kosten beheersbaar te maken, wil Dessing afspraken ('convenanten') maken met alle betrokken partijen in de gezond heidszorg. Daardoor moet de 'vraag' worden beperkt en het 'aanbod' doelmatiger worden. Staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) reageert in principe positief op het plan van VGZ. „Het is een goede zaak dat de verzekeraar zo vooruitloopt op de stelselherziening in de ge zondheidszorg," aldus een woordvoerster van Simons. Een woordvoerster van de Zie kenfondsraad benadrukt dat verzekeraars weliswaar één polis kunnen aanbieden, maar die moet dan wel gebaseerd zijn op het ziekenfondspakket en de zie kenfondspremie. Dat betekent dat een deel van de premie inko mensafhankelijk moet zijn. Haag - Vanaf 1996 wordt mogelijk een tweede tele- Jesprek te beantwoorden. Did die een gesprek voert, een signaal in de telefoon- ffl dat er nóg iemand is die probeert te bellen. Dit e gesprek kan worden be- ïoord door het eerste tijde- inde wachtstand te zetten. Monique kreunde, ze wil^ haar benen sluiten maL Linda hield haar stevig va igemaiUi: INietS (an honnn mot haar Egyptische vrouwen wuiven naar het Amerikaanse vliegdek schip Theodore Roosevelt dat door het Suez-kanaal vaart op weg naar de Perzische Golf. Het is daar nodigomdat de spanning in het gebied aanhoudt na de VS-aanval van zondag op Teheran. Gisteren vuurde een toestel van de Amerikaanse luchtmacht in het zuiden van Irak opnieuw een raket af op een Iraakse radarinstallatie, die twee VS-gevechtsvliegtuigen zou hebben gevolgd. foto epa ZIE BUITENLAND-A4 Door Rinze Brandsma Leiden/Utrecht - Vakbonden en Arbeidsinspectie zijn be zorgd over de veiligheid van baanwerkers bij de spoorwe gen. Dat hebben zij de directie van de NS laten weten naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Leiden in de vroege ochtend van dinsdag. Bij een botsing van een personentrein en een werktrein vielen een dode en zeven gewon den. De Arbeidsinspectie heeft de NS onder druk gezet; desnoods zal een uit begin 1992 daterende aanwijzing alsnog verplichtend worden opgelegd, als de NS niet zelf in actie komen. De inspectie noemt het aantal doden dat bij spoorwegonder- houd valt 'onaanvaardbaar hoog'. Jaarlijks vallen daarbij meer dan 40 maal zoveel doden dan in de industrie. Ook de vakbonden hebben geïr riteerd gereageerd op het feit dat de NS beloofde maatregelen nog steeds niet genomen hebben. De spoorlijn Schiphol-Den Haag lijkt volgens de Vervoersbond FNV veel problemen op te leve ren. Op diezelfde lijn vond, on der Hoofddorp, op 30 november vorig jaar een treinramp plaats toen de Intercity Amsterdam- Vlissingen ontspoorde; daarbij vielen 5 doden en 33 gewonden. Volgens woordvoerder L.Duym van de Vervoersbond FNV is het met name op de baan voor en na Leiden 'één grote bouwput we gens spoorverdubbeling: dat le vert problemen op'. Zowel NS als Arbeidsinspectie hebben een onderzoek naar de toedracht van de treinbotsing ingesteld. Waarschijnlijk heeft van de werktrein een kraan of een zwenkarm te ver uitgesto ken. De aanstormende nacht trein schampte die. Drie mannen die op het platform bezig waren aan de bovenleiding werden door de klap weggeslin gerd. Een 46-jarige man uit Nieuwegein kwam om het leven, twee andere spoorwegwerkers raakten zwaar gewond. In de trein liepen vijf passagiers snij- wonden op door gebroken glas. Den Haag (anp) - Het colle ge van B en W van Den Haag overweegt in te grij pen in een 'cao-pest-actie' van de ambtenarenbonden. De bonden verklaren de straten en pleinen waar de burgemeester en wethou ders wonen tot besmet ge bied. De ambtenaren zullen de straten niet vegen en geen onderhoud plegen. In de straten zal een bord worden geplaatst met de tekst: 'Cao-pest, besmet ge bied voor gemeenteambte naren'. Families, Dela en ziekenhuis reageren geschokt op dramatische vergissing Van onze verslaggever Breda/Rijsbergen - In het Dela-uit- vaartcentrum aan de Wilhelminasingel in Breda zijn vorige week twee lijken verwisseld. De verwisseling werd opgemerkt toen fa milieleden de in de verkeerde kleren gesto ken overledenen de laatste eer kwamen bewijzen. Volgens Dela moet de verwisseling zijn gebeurd vóór of tijdens het transport van de overledenen van het Baronieziekenhuis naar het uitvaartcentrum. De schuld van de verwisseling wordt door Dela, vervoer der Kriesels en het Baronieziekenhuis naar elkaar doorgeschoven. Zowel de directeur patiëntenzorg van het Baronieziekenhuis, dr. E. de Nobel, als de directie van Dela spreekt van een 'afschu welijk en verschrikkelijk voorval'. Ook de betrokken families hebben geschokt gerea geerd op deze dramatische vergissing. De verwisseling betrof twee overleden mannen uit Rijsbergen en Breda die medio vorige week in het voormalige Laurenszie- kenhuis aan de Ulvenhoutselaan overle den. De stoffelijke overschotten werden samen door het bedrijf Kriesels naar het Dela-uitvaartcentrum aan de Wilhelmina singel overgebracht. Toen familieleden daar afscheid kwamen nemen van de overledenen werd de vergis sing ontdekt. De verwisseling werd nog diezelfde avond hersteld. Volgens Dela-directeur G. Morren uit Eindhoven is dit de eerste keer in zijn 14-jarige loopbaan bij het uitvaartbedrijf dat hij een dergelijke dramatische vergis sing meemaakt. „We beseffen heel goed dat het voor de families verschrikkelijk is wat hier is gebeurd". Waar de fout precies is gemaakt valt volgens Morren achteraf moeilijk vast te stellen. Volgens Dela zat aan de lijken geen label of polsbandje met de namen van de overledenen. Baroniedirecteur De Nobel ontkent dat echter. Aan één van de lijken zat wel degelijk een label met de naam van de overledene, zegt hij. Op het andere over schot was sectie verricht en dat was daar door als zodanig ook herkenbaar. Directeur C. Kriesels van het gelijknamige transportbedrijf ontkent ook dat de lijken herkenbaar waren met een label. „Er wa ren zelfs geen papieren bij. Het ene lijk lag in de koeling, het andere lag nog op de sectietafel toen wij het kwamen ophalen. Namen waren er niet bij. De fout is volgens ons duidelijk in het ziekenhuis gemaakt", aldus Kriesels. In een overleg tussen Dela, Kriesels'en het Baronieziekenhuis is nu afgesproken dat er in de toekomst geen stoffelijke overschot ten meer in het uitvaartcentrum worden binnengebracht zónder duidelijk herken baar labels met de gegevens van de overle denen. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 vnzuiijp WOENSDAG 30 JUNI 1993 133e jaargang I I II De Maas is vuil en daarom neemt waterwinbedrijf De Brabantse Biesbosch al ruim een maand geen water meer in. De bodem van de spaarbekkens komt in zicht. Voor paniek is nog geen reden; de kraan blijft water geven. ZIE BINNEN- BUITENLAND - A2 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Maij- Weggen (Verkeer) sluit een spitsvignet buiten de Randstad niet uit. De invoering van zo'n heffing voor automobilisten zou moeten afhangen van de groei van de files in en om steden buiten de Randstad. Als voorbeelden noemt de minister Arnhem/Nij megen en Eindhoven. Maij wil het wetsvoorstel voor een spitsbijdrage nog deze kabi netsperiode zoveel mogelijk af ronden, zei zij gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Een volgend kabinet zou dan snel het omstreden spitsvignet kunnen invoeren. Maij gaat ervan uit dat de spits bijdrage - een heffing van 5 gulden per dag voor automobi listen op zeer drukke wegen - vanaf 1996 ingevoerd kan wor den. Zij wil met het vignet beginnen in de Randstad. „Maar als een zelfde filedichtheid ontstaat in andere steden zoals Arnhem/Nij megen en Eindhoven, kan ook .daar een spitsbijdrage worden 'gevraagd. Je zou bijvoorbeeld, in overleg met de lokale bestuur ders, een aantal wegen rond die steden kunnen aanwijzen voor invoering van het spitsvignet", aldus Maij. Eerder gaf de Kamer de minister groen licht om te studeren op de mogelijkheid om iij de spits tol te heffen. Gisteren bleek dat Ma ij, tot verbazing van een Kamer meerderheid, nu ook met wetge ving wil beginnen. CDA, PvdA en VVD betwijfelen echter het nut van de tol. Uit onderzoeken blijkt dat de files in de Randstad met 34 pro cent teruggebracht kunnen wor den dank zij invoering van het spitsvignet. „Het effect op de mobiliteit is dus zeer gering", aldus CDA-Kamerlid Reitsma. Hij pleit voor een en dezelfde prijsmaatregel in Europees ver band. Maij verwacht dat die er ook komt, maar wellicht pas rond de eeuwwisseling. 'Wetende dat het fileprobleem steeds nijpender wordt', wil Maij toch alvast een wetsvoorstel voor de spitsheffing voorberei den. Maar ze beloofde dat het voorstel de Kamer deze kabi netsperiode niet meer zal berei ken. Volgens Maij is het spitsvig net 'de meest zachtaardige' maatregel om het hoofd te bie den aan het groeiend verkeer sprobleem. Brabant Invoering van het spitsvignet buiten de Randstad zou in ieder geval Noord-Brabant goed uit komen. De provincie kan nog zo haar best doen om het autoverkeer terug te dringen, zonder prijs maatregelen van het Rijk zet dat geen zoden aan de dijk, melden Gedeputeerde Staten deze week aan het Interprovinciaal Over leg. Volgens GS, nog niet op de hoogte van de dicussie in de Kamer, moeten de gezamenlijke provincies een vuist maken om minister Maij-Weggen te bewe gen tot tolheffing buiten de Randstad. (ADVERTENTIE) Sigaretten m5.so Shag 4>.°° ROKEN SCHAADT DE GEZONDHEID. HET KAN LONGKANKER OF HART- KLACHTEN VEROORZAKEN KQN BESLUIT VAN 29.4.19B1. STB. 329 De maand juni eindigt met puur zomers weer. Naar het weekeinde toe wordt het minder warm en neemt de kans op een bui toe. Onweer is dan niet uitgesloten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Zegt staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) vandaag niet toe dat chronisch zieke werknemers zich kunnen verzekeren tegen de verlaging van de wao-uitkeringen, dan verwijst de Eerste Kamer de nieuwe wao-wet naar de prullenbak. Die boodschap kreeg Wallage gisteren mee van alle fracties in de Senaat. De oppositiepartijen zullen hoe dan ook tegen stem men. De regeringspartijen uitten ook harde kritiek maar zullen het wetsvoorstel slikken, mits het kabinet een sluitende regeling maakt voor de chronisch zieken. Deze categorie dreigt tussen wal en schip te vallen nu de wao-uit- keringen drastisch omlaag moe ten. Bij dé cao-onderhandelingen hebben de vakbonden inmiddels collectieve verzekeringen voor hun werknemers afgesloten waardoor ze toch verzekerd blij ven van een 70-procents uitke ring. Willen chronisch zieke werkne mers die niet onder een cao vallen, zich individueel verzeke ren, dan vragen de verzekeraars forse premies. De enige oplos sing zou een waarborgfonds of een solidariteitsheffing zijn. Wallage en het kabinet voelen niets voor een wettelijke regeling waarbij de overheid geld stopt in een waarborgfonds. Maar van de Eerste Kamer moeten ze de her verzekering van chronisch zieke werknemers wel goed regelen. Den Haag (anp) - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) komt in het najaar met een rapport over beschadigingen die zijn ontstaan aan de stormvloedkering in de Oosterschelde. Op een deel van de 62 schuiven in de doorlaatbare dam is de verf gescheurd. Hierdoor is een onderhoudsbeurt nodig, vijftien jaar eerder dan voorzien. De kosten ervan bedragen 45 tot 90 miljoen gulden. Dat zei minister Maij gisteren tijdens een overleg over de storm vloedkering. De minister ging niet in op de suggestie van de WD, dat de scheuren in de verflaag mogelijk zijn ontstaan wegens bezuinigingen tijdens de bouw. Het rapport dat ze de Tweede Kamer in het vooruitzicht stelde, zal daar wellicht wel op ingaan. De schuiven van de stormvloedkering zijn sinds de ingebruikname in oktober 1986 tot 1991 elf maal gesloten. De schuiven gaan dicht bij een hoogwaterpeil van drie meter boven NAP. TREIN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:i Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1