[rak zweert wraak op Amerika Onze Top 5 van deze week. tvelers ;ques? EG-voorzitter België staat voor een onmogelijk karwei O 1.99 furkije belooft toeristen tegen terreur-acties te beschermen ^og eventjes kijken 'Afrikaanse landen moeten rijen sluiten' cd Goudse extra belegen kaas 48+, Clinton noemt raketaanval op Baghdad 'uiterst succesvolle operatie' nationalisten in regering Moslims in Bosnië komen steeds verder in het nauw BUITENLAND A5 ENLAND KORl "het postkantoor op vakantie. ar het postkantoor an op vakantie. Belgische generaal opvolger Morillon BUITENLAND KORT Zoete kersen, 500 gram Lu Cracottes toast naturel, pak 250 gram en Lu crackers o OH naturel, pak 200 gram Crispy Chips, diverse smaken, r% ori 2 zakken 200 gram Z.oy vers van 't mes of vacuüm verpakt kiio iu.yu Biotex compact groen of blauw, A nr( pak 450 gram jLtéT *t.yy Extra zomertip. Reis-/autoplaid, in verschillende kleur combinaties, 0®® 11 afm. 130x170 cm. ll.yO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. A. :S'EM DINSDAG 29 JUNI 1993 ervelstorm in China Koryn heeft zondagavond in j, t zuiden van China aan vijf meJ dde maandag het staatspersbure ier levens in Hongkong en zeker de Filipijnen. Vier bemanningsled gapore vonden zondag de dood w inese Zee verging door de s'ton kopters plukten 24 overlevenden kten ook 183 mensen gewond. bedreigt Borobudur eddhistische tempel ter wereld j "onesië, dreigt te bezwijken onder'hi! toeristen per dag. De krant Jakart woordvoerder van een maatschann de instandhouding van de temp, ito is het niet ondenkbaar dat hel aan een maximum gebonden wordl gewicht van de toeristen anders nie erzoek naar het draagvermogen va! aanden afgerond, aldus Suwito. and tot 300.000 bezoekers de tempe "hti'g complex van terrassen met eet klokvormig heiligdom, als top. He 750 en 850 na Christus en staat oi ater eeuwenlang de fundamente budur-complex na 1970 zijn eerst) eert in Brazilië ziliaanse kinderen werken en vormei eroepsbevolking. Minstens een hal eert zich, volgens twee zondag ver miljoen inwoners leven 32 miljoi „De uitbuiting en de prostitutie vm n onlosmakelijk gevolg van uiteer™ vrucht van ellende en honger", aldi entaire onderzoekscommissie, privilege in de Latijnsamerikaaiis taan wat betreft de kinderprostituti) land op de tweede plaats, aldus he el neemt ontslag als minister van arbeid deel heefl g van de Nigeriaanse dictator gene- eeft zondag ontslag genomen uit he' zeggen de invoering van de democra- g van de kolonel, Abubakar Umar innen het leger over het ongeldij entsverkiezingen van 12 juni door zoals vertegenwoordigd door onze geworden voor de ontwikkeling van zo stelde Umar in zijn ontslagbrief gida nieuwe verkiezingen aan, zonder en. Ook herhaalde hij zijn belofte oir s over te dragen aan een gekozen 3RTENTIE) il(1onze redactie buitenland ara - Turkije zal zorgen jjt Kurdische guerrillastrij- ltrs niet de kans krijgen om 'iet aanslagen schade toe te lengen aan de groeiende jjkse inkomsten uit toeris- t je regering zal geen terreur dul- die zich opzettelijk richt op jeristische gebieden met de be uling de wassende stroom toe risten af te schrikken en de toe nemende inkomsten te drukken, zegt een regerignswoordvoerder. „Naar de terroristen van de (Kurdische Arbeiderspartij) PKK die de incidenten in Anta lya hebben veroorzaakt wordt gezocht." De stellingname van de regering komt naar aanleiding ven een reeks aanslagen, waarbij zondag vijftien Turken, negen Duitsers, twee Zweden en een Fin gewond raakten in de badplaats Antalya, op 400 kilometer ten zuidwesten van Ankara. Drie zwaargewon den, twee Duitsers en een Turks jongetje van drie, waren buiten levensgevaar na een spoedopera tie. De gewonden vielen bij de ontploffing van een bom in de tuin van een pension. Twee an dere bommen die afgingen bij een hotel en bij een winkelcen trum maakten geen gewonden en veroorzaakten alleen schade. De aanslagen lijken het werk te zijn van de verboden Kurdische Arbeiderspartij PKK. De leider daarvan, Abdullah Öfalan bijge naamd 'Apo', had op 8 juni het staakt-het-vuren opgezegd dat de beweging zelf op 17 maart had ingesteld 'omdat de regering de uitgestoken hand niet heeft aangenomen'. Öpalan zei bij die gelegenheid dat de strijd tegen de Turkse overheid zou worden opgevoerd en dat ook 'toeristische en eco nomische doelen' niet gespaard zouden blijven. Afgelopen week voerden PKK-aanhangers ook een aantal aanvallen uit op Turkse vertegenwoordigingen en kantoren in Europa. De toeristenindustrie is een van de belangrijkste inkomstenbron nen van Turkije, dat in 1992 voor het eerst Griekenland als vakantieland voorbijstreefde en na Frankrijk, Spanje en Italië op de vierde plaats kwam onder de landen aan de Middellandse Zee. In 1991 werden 7,2 miljoen toe risten geregistreerd en voor 1993 werd op acht miljoen gerekend. De inkomsten uit toerisme, die in 1991 nog 2,7 miljard dollar bedroegen, werden voor dit jaar op 4,5 miljard geraamd. Veiligheidsfunctionarissen meld den intussen dat bij diverse bot singen tussen PKK-aanhangers en veiligheidstroepen in de afge lopen twee dagen tien Kurdische strijders en acht Turkse militai ren of paramilitaire gendarmes werden gedood. nstkantoor iPLO-leider Yasser Arafat kijkt zijn toespraak nog even door die hij op de bijeenkomst van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid al houden. foto epa Iers Cheques zijn 's werelds meest ge it Travelers Cheques. U kunt ze overal Ij banken, en u kunt ermee betalen in p winkels. Op de grotere postkantoren pilars direct aan te schaffen. Catalaanse nationalisten willen f uwe Spaanse regering. De Catalaai I heeft een dergelijk aanbod van c [Gonzalez verworpen. Pujol wil gee ie socialisten, zo meldde de invloet Èn. lialis- is echter niet onmogelijk dat Idsre- Catalanen, die hun eigen bela lij de tingen willen innen, alsnog pa rwierf lementaire afspraken met prloor PSOE meemaken, trder- De Baskische nationalisten (t |r een zetels) beraden zich nog ov' zalez samenwerking met Gonzalez par- eventuele regeringsdeelnaffl met Een ministerspost voor de Bask ne in sche PNV wordt in Madrid g1 fcr zou zien de goede samenwerking parle- sen nationalisten en socialist' in de Baskische deelregering ni< uitgesloten geacht, fnalli- Het Spaanse parlement kon nu de vandaag voor het eerst sint Ijname april weer bijeen. Nog deze wee gro- zal koning Juan Carlos officii btala- een kabinetsformateur aanwi; pbied, zen. Naar verwachting' zal dl k- Het Gonzalez zijn. |DVERTENTIE) tostkantoor postkantoren kunt u de valuta van [elanden zó aanschaffen. Of het nou |'s gaat. Hebt u voor een meer exoti- lozen, dan is het raadzaam de valuta dien. Van onze redactie buitenland Cairo - De Afrikaanse landen moeten -nsgezinder naar buiten op treden, om te voorkomen dat zij in de nieuwe wreldorde onder de voet gelopen wor- len. Woorden van die strekking sprak de Egypti an president Mubarak gisteren bij de ope- wg van de dertigste vergadering van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Mubarak vindt het de hoogste tijd om bin- :en de OAE een vredesmechanisme in te stellen om conflicten te vermijden die de ontwikkeling van Afrika belemmeren. Tot nu toe is de organisatie er niet in geslaagd een eind te maken aan de langdurige burger oorlogen in Sudan, Angola en Liberia. Dit onderwerp staat dan ook op de agenda van de vergadering. De Afrikaanse landen buigen zich tijdens de bijeenkomst, die nog tot woensdagh in Cairo wordt gehouden, verder over de oprichting van een economische unie, een oplossing voor de schuldenlast en de strijd tegen aids. De 52 leden van de OAE vertegenwoordigen een miljard mensen. Alleen Zuid-Afrika en Marokko zijn geen lid. De OAE verkeert in grote problemen. Veel lidstaten houden zich niet aan de (niet-bin- dende) besluiten. Bovendien balanceert de organisatie momenteel op de rand van een bankroet. De leden zijn de OAE, die dit jaar een begroting heeft van 27 miljoen dollar (51 miljoen gulden), nog 60 miljoen dollar schul dig. In zijn toespraak uitte president Afeworki van het pas onafhankelijk geworden Eritrea felle kritiek op de organisatie, die zijns inziens er tot nu toe niet in geslaagd is 'doeleinden en verplichtingen' te formuleren. Brussel - De Belgische rege ring van premier Jean-Luc Dehaene - die het komende half jaar het EG-voorzitter- schap in handen heeft - heeft al op voorhand één troost: ze kan het niet slech ter doen dan de Denen die op dit ogenblik bezig zijn hun vallen-en-opstaan-voor- zitterschap af te ronden. Van onze correspondent Jo Wijnen De Brusselse Eurocraten heb ben zich, na de top van vorig weekeinde, voorgenomen het wankele Deense optreden zo snel mogelijk te vergeten. Dene marken heeft de afgelopen zes maanden de indruk gewekt van een blinde die zich op krukken hoor het Europese mijnenveld voortbewoog. Het zag zijn eigen voorzitterschap al bij voorbaat vleugellam gemaakt door het nee' dat de Deense bevolking in juni van het vorig jaar tegen de Verdragen van Maastricht uit sprak. Het tweede referendum viel ongeveer in het midden van het voorzitterschap en hield de Deense regering bijna vier kost bare maanden in gijzeling. Nog erger was dat in januari de fegering-Schlüter ten val kwam en een groep Euro-routiniers - waaronder de zeer bekwame minister van buitenlandse za- fen Ellemann-Jensen - het grote werk' in handen moest geven van goedmenende begin ners die nauwelijks tegen hun 'aak opgewassen bleken, riet EG-beleid in Joegoslavië i'ep op een volkomen misluk king'uit. De valutamarkten ble- rumoerig. En intussen vie- zware schaduwen over de Europese economie en losten de laatste resten van het zelfver trouwen op in besluiteloosheid en onmacht. De Belgen nemen op 1 juli dus een Europa over dat voor de bezemwagen uit rijdt. Dat we ten ze maar al te goed. Boven dien weten ze dat de voorzitter schappen van de kleine EG-lan- den worden gewantrouwd door de groten. Als die kleine landen dat bovendien moeten doen in een tijd van stagnatie en reces sie, zijn de politieke risico's nog groter. De Belgen moeten de komende zes maanden de kar van de economische vernieuwing gaan trekken en hebben daar zelfs een van hun hoogste prioritei ten van gemaakt. Op de top in Kopenhagen is evenwel geble ken hoe moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk dat is. De EG-lidstaten zitten zo diep in de sores dat ze denken het wel een tijdje zonder de Gemeen schap te kunnen stellen. Ze hebben zich dan ook in natio naal navelstaren verloren. Zelfs de voorzitter van de Euro pese Commissie, Jacques De- lors, heeft al ingezien dat de omstandigheden zich niet tot veel bevlogenheid lenen. Hij is dan ook zo verstandig geweest zijn verstrekkende plannen voor een economische vernieuwing - gebaseerd op een grondige doorlichting van de sociale ze kerheid - fors af te zwakken, zulks om te voorkomen dat hij in Kopenhagen zou worden weggehoond. Onder Delors' leiding wordt de komende maanden wel een 'wit- Dehaene foto epa boek' over de economie en de werkgelegenheid geproduceerd dat het hoofdonderwerp van be spreking wordt van de Europese top die begin december in Brus sel wordt gehouden. De Belgen zullen hun handen vol hebben aan het goed sturen van de discussies die aan die top vooraf gaan. Als de EG-regeringslei- ders in december tot iets meer komen dat de watersoep die ze in Kopenhagen hebben opge diend, kan het Belgisch voorzit terschap in ieder geval op een klein succesje bogen. Intussen groeit de twijfel over de vraag of het voor het einde van het jaar tot een vergelijk in het zich nu al jaren voortsle pende dispuut over de vrijma king van de wereldhandel kan komen. Het Belgisch voorzitter schap is, wat dat betreft, ge dwongen onder een zeer ongun stig gesternte te werken. Dat de Amerikanen blijven dwarslig gen is nog tot daaraan toe. Maar dat EG-lidstaat Frankrijk wei gert zijn bezwaren tegen de landbouwovereenkomst die de EG in november met de VS sloot - teneinde daarmee de Gatt-besprekingen vlot te trek ken - te laten varen, is een barrière waarover niet gemak kelijk heengeklommen kan wor den. Voor het einde van dit jaar zou ook het vrije verkeer van perso nen geregeld moeten zijn. Zon der die 'vrijheid' blijft de Inter ne Markt, die op 1 januari van dit jaar is ingegaan, een reus op lemen voeten. Als de Britten 'Maastricht' on dertekenen valt België de eer te beurt de Europese Unie in wer king te stellen. Dat is dan ook een taak die onze zuiderburen tot de allerhoogste prioriteit van hun voorzitterschap hebben verheven. De Belgen willen hun bijzondere aandacht ook rich ten op de toetredingsonderhan delingen die de EG op dit ogen blik met Oostenrijk, Zweden, Noorwegen en Finland voert. Die zijn een cruciaal en daarom uiterst moeilijk stadium inge gaan. De Belgen willen dat proces - dat in feite eind volgend jaar moet worden afgerond - op koers houden. Dat zal niet mee vallen nu de de kandidaat-lid staten hun eisen steeds meer opschroeven en de publieke opi nie in vooral Noorwegen en Zweden zich steeds meer tegen toetreding keert. Premier Dehaene - nog steeds een onbekende op het Europees toneel - en zijn minister van buitenlandse zaken Claes zijn dan ook niet te benijden. Maar ze weten wel wat hun te wach ten staat, terwijl ze zich ook bewust zijn van het feit dat hun marges zeer smal zijn. Van onze redactie buitenland Baghdad/Washington - Irak is vast van plan de Ameri kaanse raketaanval op Baghdad, waarbij zes doden vielen, te vergelden. „Wij zullen allen die proberen Irak aan te vallen verjagen, wij zullen hen straffen en medogen- loos tegen hen optreden", kon digde de leider van de Iraakse inlichtingendienst gisteren aan. De Iraakse ambassadeur bij de Verenigde Naties beschuldigde de VS van een 'daad van agres sie' tegen zijn land. „Het verhaal van het moordkomplot (op ex- president Bush, red.), dat de VS als reden aanvoerden voor de aanval, komt geheel uit de koker van het Kuwaytse regime, dat alleen tot doel heeft Irak schade toe te brengen." Washington heeft Irak gewaar schuwd dat vergelding 'onver standig' zou zijn. Als voorzorgs maatregel is inmiddels het vlieg- dekschap Theodore Roosevelt vanuit de Middellandse Zee naar de Perzische Golf verplaatst. Camera's Na de Amerikaanse raketaanval leek zich gisteren trouwens een nieuwe controverse aan te die nen. Iraakse kranten meldden dat Baghdad nooit zal toestaan dat VN-inspecteurs controle-ca mera's plaatsen op testterreinen voor Iraakse raketten. De Veilig heidsraad heeft eerder deze maand Baghdad al gewaar schuwd dat Irak met de installa tie akkoord dient te gaan. Inmiddels heeft de Amerikaanse president Clinton de raketaanval een 'uiterst succesvolle operatie' genoemd. Volgens hem hebben de VS de Iraakse inlichtingen dienst een gevoelige klap toege bracht. De Veiligheidsraad heeft zon dagnacht in een spoedzitting de Amerikaanse actie besproken. De meeste leden steunden de actie, maar China sprak zijn 'diepe bezorgdheid' uit. Iran heeft uiterst kritisch gerea geerd op de Amerikaanse raket aanval op zijn traditionele vij and Irak. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken sprak van een schending van het hand vest van de Verenigde Naties en het internationaal recht dat door beschaafde landen wordt er kend. Angst Die kritische reactie weerspie gelt, menen diplomaten, de groeiende angst in Teheran dat de Amerikaanse regering soort gelijke acties tegen Iran zou kunnen ondernemen. De VS heb ben herhaaldelijk kritiek geuit op Iran, dat volgens hen het internationale terrorisme steunt In de Verenigde Staten zelf is al een opniepeiling gehouden over de kwestie. Daaruit komt naar voren dat tweederde van de Amerikanen instemt met de aan val op Baghdad. Van onze redactie buitenland Genève - Militair en politiek komen de moslims in Bosnië- Hercegovina steeds verder klem te zitten. De Servische leider Karadzic waarschuwde hen gisteren in Genève dat Bosnië tussen Ser viërs en Kroaten wordt verdeeld als ze niet bereid zijn te onder handelen over een opdeling in drieën. Aan het front lijken Ser viërs en Kroaten ondertussen zij aan zij te vechten om het strate gische moslim-gebied rond Mag- laj in handen te krijgen. Invulling Bij de onderhandelingen in Genève, die gisteren werden her vat, gaat het met name over een nadere invulling van het plan voor opsplitsing van Bosnië in drie ministaatjes. Karadzic ver klaarde na een gesprek met de Kroatische leider Boban dat de Serviërs en Kroaten dichtbij 'een totaal akkoord' zijn. Alleen over de nieuwe kaart zijn ze het nog niet eens. Hij riep de moslim-vertegen woordigers op 'onmiddellijk' deel te nemen aan de besprekin gen over de afbakening van de gebieden. „Ze moeten zo snel mogelijk hun standpunt duide lijk maken. Doen ze dat niet, dan zal Bosnië in twee delen worden gesplitst", verklaarde de leider van de Bosnische Serviërs. Het Genève-overleg wordt bijge woond door zeven leden van het Bosnisch presidium, onder wie moslim-leider Abdic. Maar de Bosnische (moslim-)president Izetbegovic en vice-president Ganic boycotten het. Ze menen dat het plan voor een confedera tie met drie staatjes leidt tot een volkerenmoord. Zwitsers model Overigens zal Izetbegovic van daag wel deelnemen aan een beraad van het Bosnische presi dium over hetservisch-Korati- sche plan. De Bosnische presi dent heeft volgens radio Saraje vo gezegd dat een confederatie naar Zwitsers model aanvaard baar zou zijn. „Maar wat we aangeboden krijgen is waar schijnlijk niet acceptabel" zou hij tegen Russische journalisten hebben gezegd. De strijd in Bosnië zelf ging gisteren onverminderd door. Daarbij lijken Serviërs en Kroa ten een gecoördineerde aanval tegen moslims uit te voeren in de driehoek Maglaj-Zavidovici- Zepce in het noordoosten. Vol gens radio Sarajevo vielen Servi sche tanks vanuit een richting Maglaj aan, terwijl Kroatische troepen alle toegangswegen naai de stad hadden afgesneden. Brussel - De Belgische luite nant-generaal Francis Brique- mont (57) is voorgedragen als opvolger van Philippe Morillon, hoofd van de VN-troepen in Bosnië-Hercegovina De Verenigde Naties moeten de benoeming van Briquemont nog bekrachtigen. Vandaag wordt de Belgische generaal geïnstalleerd als bevelhebber van het eerste Belgische legerkorps in Duits land, een benoeming waartoe eerder besloten was. De verwachting is dat Francis Briquemont vanuit zijn post in Duitsland spoedig naar Bosnië zal afreizen. Hij wordt dan tijde lijk vervangen als chef van het eerste legerkorps. Briquemont wordt in Bosnië commandant van 16.500 militai ren, het aantal dat binnenkort in dit deel van ex-Joegoslavië gele gerd zal zijn. België heeft 100 Briquemont Fergie en Andrew officieel gescheiden Andrew en Sarah in gelukkiger tijden met hun kinderen Beatrice en Eugenie. foto epa Londen - De hertog en hertogin van York, prins Andrew en Sarah Ferguson, zijn officieel gescheiden. Het koninklijk paar leefde sinds maart vorig jaar gescheiden van tafel en bed. Een woordvoerder van Buclringham Palace deelde mee dat de onderhandelingen tussen de advocaten van Andrew, de tweede zoon van koningin Elizabeth, en Fergie zijn afgerond, wat tot gevolg heeft dat het paar officieel gescheiden is. Hij beklem toonde dat Andrew en Sarah bij de echtscheidingsprocedure het welzijn van hun kinderen voorop hebben gesteld. De kinderen zijn toegewezen aan Sarah, maar beide ouders zijn in gelijke mate verantwoordelijk voor hun opvoeding. Doden bij geweld in Somalië Mogadishu - Amerikaanse gevechtshelikopters hebben gisteren het vuur geopend op een menigte in de Somalische hoofdstad Mogadishu. Zeker twee mensen kwamen om. De Amerikaanse actie was een vergelding voor de dood van een Pakistaanse VN-soldaat, eerder op de dag. De soldaat maakte deel uit van een eenheid die een gebouw doorzocht op wapens en plotseling door een sluipschutter onder vuur werd genomen. Bij het incident raakten twee Pakistaanse militairen gewond. Het was de tweede dag van onrust op de Weg van de 21e Oktober, een straat in Mogadishu waar vervallen pakhuizen en fabrieken staan en waar het Pakistaanse contingent zijn basis heeft. 'Kameraad Rita' aan hoofd Lichtend Pad Lima - Een vrouw staat sinds kort volgens Peruaanse veilig heidsfunctionarissen aan het hoofd van de maoïstische terreu rorganisatie Lichtend Pad. Het zou gaan om Maria Jenny Rodriguez, een 39-jarige psychologe, die beter bekend staat onder de naam Kameraad Rita. Ze is de opvolgster van Abimael Guzman, de oprichter van Sendero Luminoso, die een levenslan ge gevangenisstraf uitzit. De Peruaanse veiligheidsdienst heeft sinds de arrestatie van Guzman, in september 1992, uitgebreid onderzoek gedaan naar de personele invulling van de sleutelpo sities binnen Lichtend Pad. Over het verleden van Kameraad Rita is weinig bekend: Het enige dat de autoriteiten weten is dat de in de Andes-stad Arequipa geboren vrouw tussen 1982 en 1985 heeft vastgezeten op beschuldiging van terroristische activiteiten. Sinds haar vrijlating ontbreekt ieder spoor. Rechts radicalen Zuid-Afrika aangehouden Johannesburg - De Zuidafrikaanse politie heeft in totaal elf mensen gearresteerd in verband met de aanslag van extreem rechtse blanken vrijdag tijdens het meerpartijenoverlcg in Johannesburg. Meerdere arrestaties worden niet uitgesloten. Twee- driehonderd rechtsextremisten bestormden vrijdag het Wereldhandelscentrum in Johannesburg waar 27 politieke par tijen en organisaties onderhandelden over de overgang naar een non-raciaal, democratisch stelsel. De blanken, van wie velen wapens bij zich hadden, reden met een gepantserde auto dwars door de glazen ramen het gebouw binnen en bezetten een vergaderzaal. (ADVERTENTIE) foto epa manschappen in Bosnië en nog eens zevenhonderd blauwhelmen in-de Baranja, een door Serviërs bezet deel van Kroatië. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 juli a.s„ 'Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1993 | | pagina 5