Cohen kandidaat Onderwijs TEXAS Dl: PINKSTER PRIJSVRAAG e finale Nederlandse toeristen niet bang voor aanslagen Kurden Hongeren tegen racisme Schippersactie komt mondjesmaat op gang acties binnen schippers pj q 0 JfiJMilliflno tdiumplaats in] Benoeming opvolger In 4t Veld komt waarschijnlijk vanmorgen al af |AKLECC+(iW«)| Meer tipgeld uitgekeerd Extra Tour-bijlage 'Erotica verdient genoeg, witwassen is niet nodig' DE WINNAARS VAN DE STAAN VANDAAG IN DEZE KRANT k wil wraak itiebond tezoek bard Krajicek reschakeld fst vakantie, iweer actie ;ord Theo Rabout NDEZE KRANT: Merijntje [ding niet naar Europabank en geld voor Mdeisers HCS Maas opnieuw verontreinigd Roken te duur? Verzekeraars dwars bij dichten wao-gat TOUR 93 VRIJSTRAAT 5-SLUIS. TEL. 01178-61238 3CHTSTRAAT 4-OOSTBURG. TEL. 01170-52867 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: f 1,90 DINSDAG 29 JUN11993 133e jaargang I I I I I RESULTATEN AV'56 Jongens-C 100 meter: 6 p„r,,i. Witkam 12,5, 9. Robin Raitü 12,6, 15. Richard Reindersn, 800 meter: 4. Paul Reindersma Matis Decorte 2.23,9. 1500 meter: 3. Jan Litsenbur izen - Een zware delegatie 4.48,7, 9. Peter van de Pol 5 10 7 A1 ina uia n 100 meter horden: 9. Rob Kooi 17,3, 15. Laurens Roose 19 4 1, Matthis Decorte 21,1. 4x400 meter: 4. AV'56 48,8. Hoogspringen: 2. Laurens R00s 1.65, 5. Richard Reindersma 1 60 Verspringen: 7. Rob Koole 5 41 Pepijn Witkam 5.05. Kogelstoten: 1. Erwin Simnela» 17.19, 7. Paul Reindersma 10 24 Discuswerpen: 1. Erwin Simm laar 56.32, 2. Ben Verbeem 40 32 Speerwerpen: 3. Ben Verbeen 42.58, 5. Robin Raithel 38.82 TWEEDE KLASSE GOES RESULTATEN AV'56 Meisjes D 60 meter: 1. Yon Bantjes 8,4, 11. Elina Straye 60 meter horden: 8. Jannini Meeuwse 12,5. 1000 meter: 9. Elina Stravei 3.49,7, 11. Nathalie Priem 4.06 4 4x60 meter: 6. AV'56 34,8. Hoogspringen: 9. Nathalie Priem I.15. Verspringen: 1. Yoni Bantjes 4.64 3. Jannine Meeuwse 4.35. Kogelstoten: 1. Maritza op 't Hn II.88. Meisjes C 80 meter: 1. Marjoleii van Empel 10,6, 8. Olga de Pun dert 11,5. 80 meter horden: 7. Marjolein vai Empel 16,2, 8. Mieke van Hov. 16,6. 1000 meter: 4. Ivonne de Jager 3.26,7, 8. Armemarie Nooy 3.35 4x80 meter: 1. AV'56 43,2. Hoogspringen: 6. Marieke Booy 1.30. HICL VCUVCUJ.L1C. AH acpUCAIlUCA 7- Ivonne de Jager j ze de draad weer op. 4.35. 8. Miek van Hnvp 4. 33 3INNENLAND - A3 - De Iraakse regering t wraak te zullen nemen le Amerikaanse raketaan- j Baghdad, afgelopen zon- Öok lijkt zich een nieuw itt aan te dienen met de le Naties over de uitvoe- an VN-resoluties. BUITENLAND -A4 en A5 ins wordt 82 4.35, 8. Miek van Hove 4.33. Kogelstoten: 4. Ilona Snoevs 8.87 22. Angelo Priem 6.40. Discuswerpen: 2. Marieke Noov 26.40, 5. Ilona Snoeys 18.32. Speerwerpen: 6 Olga de Pundert 18.66, 8. Annemarie Nooy 16.62 RESULTATEN RKHAV Jongens D 80 meter: 1. Martiin Mortier 10,3. 80 meter horden: 1. Geert Sand- kuyl 14,1. 1000 meter: 7. Evert Doedee 3.29,2, 10. Misja Picavet 3.41,5. 4x80: 4. RKHAV 45,0. Hoogspringen: 2. Geert Sandkuyl 1.50. J Verspringen: 2. Martiin Mortier 4.98. Kogelstoten: 10. Evert Doedee 5.61. Discuswerpen: 7. Misja Picavet 17.40. Algemeen Christelijke bond (ACP) bezoekt van- verschillende politiebu- Zeeland. De bond wil jlitiemensen 'op de werk- boren wat ze van de veel seerde reorganisatie vin- t vakbondsmensen bezoe- ider andere Hulst, Terneu- Oostburg. IELAND - Cl i - Titelhouder André heeft maandagavond op 'tion Richard Krajicek iakeld in de achtste fina- het enkelspel. De als geplaatste Amerikaan idrie sets. SPORT - BI De 212.000 gemeente saren staken hun acties (en betere cao. Ze gaan set vakantie. In september |end vierde op NK |it Hulst reed zaterdag een knal de amateurs in het Limburgsf Caats moet men ver terug in dl IVlaming zo hoog te zien scoren, j Iwas hij toch niet helemaal tevredeq T was en dat ik het werk in d 1 Met wat meer lef had ik misschie- ftnen pakken, want ik had voor dl I. Het is echter moeilijk te bepalen In moet gaan. Ligt de streep vijftig Bdium." jjd bengelde Vereecken in de beginfa-l len. „Ik raakte echter nooit in paniek! Jwaar was. Pas in de laatste veertijf borste linies geschoven. Nogmaals! lezeten." f eerste Zeeuw, maar toen sprong zijn Paul van den Ameele werd nu 28e en| Cadsand reden de wedstrijd uit. vierde bij NK in Meerssen. foto archief de stem ijden in het Belgische Deinze liep Theo loonlijk record op de 3000 meter. Hij ïald van Vlierberghe van De Wielingen ,2. '"HAAG 2 KATERNEN '®ien-/Buitenland 'Penland genland fnomie «ars tort geland »ds .Programma's "nde France A2 A3 A4/A5 A6/A7 A6 deel B deel C deel D D2 deel E Met Cohen valt niet te Ritzelen Bernhard viert van- zijn verjaardag. Hij 182 jaar. i foto de stem/johan van gurp Jïork - Ex-minister Ruding |ïinanciën is geen kandidaat vacante positie van pre- [t van de Europese Bank 'Wederopbouw en Ontwik- f De speculaties over Ru iltaken de kop op kort na- llttali vorige week zijn ont- indiende als president van i. Zijn positie was onder door maandenlange nega- Ipubliciteit. Prdam - De aandeelhouders iet failliete automatise- liedrijf HCS hoeven er niet 'tekenen dat ze ooit nog iets tan geld terug zien. Mis- dat er voor hen een klein JS overschiet als de verkoop jen in Infotec en Savin tes wordt afgerond. ^ECONOMIE - A7 Toeristen in de Zuidturkse stad Antalya zijn het doelwit geweest van Kurdische aanslagen. De Kurden hebben de toeris ten een 'lange hete zomer' beloofd. Van onze verslaggever Breda/Sluis - Veel ongeruste telefoontjes, maar slechts een enkele annulering. Dat is de oogst van een aantal reisbureaus in Zuidwest-Neder land nadat zondagavond enkele granaten ontploften in de ook bij Nederlandse toeristen populaire Turkse badplaats Antalya. Daarbij liepen 23 mensen, voor namelijk toeristen, verwondin gen op. Het ging om zeven Duit sers, drie Zweden en twee Fin nen. Wie nu een reis richting Turkije annuleert draait zelf voor de kosten op. Dat blijft zo tot het ministerie van Buitenlandse Za ken een negatief reis-advies geeft. Zo'n advies is vooralsnog niet te verwachten, 'omdat het departe ment de reeks aanslagen be schouwt als een incident. Turkse autoriteiten veronder stellen dat de aanslag het werk is van de Kurdische Arbeiders partij PKK, die strijdt voor een onafhankelijk Kurdistan. De PKK kondigde vorige maand aan toeristenoorden in Turkije aan te zullen vallen. Antalya is een vakantie-oord dat vooral in trek is bij Duitsers en Engelsen. Ook Nederlanders brengen daar hun vakantie door. Hoeveel Nederlanders er op het ogenblik bivakkeren is niet be kend. Een woordvoerster van reisbu reau La Cave in Bergen op Zoom zegt dat een uitzending van Frits Bom, waarin gemeld werd dat Kurden dreigden met aanslagen op Turkse toeristen-oorden, tot meer ongeruste telefoontjes leid de dan het bericht van de feite lijke aanslagen. Bij de door ons geraadpleegde reisbureaus meldden alleen kan toren in Oudenbosch en Sluis twee omboekingen en een annu lering. ZIE OOK BUITENLAND - A5 Van onze verslaggevers Den Haag/Maastricht - Pro fessor J. Cohen (45), rector- magnificus van de Rijksuni versiteit Limburg, is de be langrijkste kandidaat voor de functie van staatssecretaris van Onderwijs. Zijn benoeming is volgens bron nen bij de universiteit in Maas tricht vanmorgen te verwachten. De.PvdA'er Cohen is een per soonlijke vriend van minister Ritzen (Onderwijs en Weten schappen). Hij zou de opvolger worden van prof. R. in 't Veld, die slechts acht dagen staatsse cretaris is geweest. Hij diende op 17 juni zijn ont slag in. Dat gebeurde nadat de Tweede Kamer kritiek had geuit op de bijbanen die In 't Veld vervulde en het feit dat hij voor zijn adviesbureau ten onrechte briefpapier van de Erasmusuni- versiteit had gebruikt. Met de benoeming van Cohen kiezen PvdA-partijleider Kok en minister Ritzen toch weer voor een hoogleraar. Dit keer is wel zorgvuldig onder zocht of de verschillende func ties die Cohen in het verleden verrichtte een mogelijk obstakel vormen voor zijn functioneren als staatssecretaris. De benoeming liet op zich wach ten omdat premier Lubbers per se met de nieuwe kandidaat wil de praten. Zondag keerde de minister-president pas terug van een reis naar de Antillen. Cohen kreeg de politiek - en de voorkeur voor de PvdA - met de paplepel ingegoten. Hij werd op zijn achttiende lid van de PvdA. Ondanks de grote problemen waarmee de PvdA kampt, is Co- hen altijd enthousiast voor zijn partij gebleven. Hij besteedt sa men met zijn vrouw veel van zijn spaarzame vrije uren aan het partijwerk. Cohen studeerde in 1971 af, om tien jaar later te promoveren op een proefschrift over studie- en studentenrechten in het weten schappelijk onderwijs. Tijdens zijn studie maakte Co- hen kennis met twee latere Pv- dA-kopstukken: M. van den Berg en J. Wallage, die een maand geleden nog op de positie zat die Cohen waarschijnlijk vandaag gaat bekleden. Cohen is sinds 1 januari 1991 de eerste rector magnificus van de Rijksuniversiteit Limburg die niet afkomstig is van de medi sche faculteit. In zijn positie als rector kreeg hij ook vaak te maken met Ritzen, met wie hij een innige band opbouwde. Als Ritzen Maas tricht bezoekt (hetgeen de laat ste tijd nogal eens gebeurd is) overnacht hij regelmatig bij Co- hen thuis. Van onze verslaggever Werkendam - Rijkswaterstaat heeft in de Maas bij Eijsden opnieuw een verontreiniging ontdekt. Het gaat om de chemi sche stof benzotizol. Eerder raakte de Maas vervuild door bestrijdingsmiddelen, die vooral in de aspergeteelt worden gebruikt. Als gevolg daarvan moest het waterwinbedrijf Brabantse Bies- bosch het innemen van Maaswa ter ten behoeve van de drinkwa tervoorziening staken. Het bedrijf, dat drinkwater le vert aan drinkwaterbedrijven in Rijnmond en Zuid-West-Neder land, moet het nu al vijf weken zonder Maaswater stellen. De spaarbekkens, normaal goed voor negen weken voorraad, bie den nu nog voor een kleine maand soulaas. vi De Turkse toneelspelers Vedat Gültekin en Erol Özkan zijn tegenover het Duitse consulaat in Amsterdam aan een hongerstaking begonnen. Ze protesteren tegen het racisme in de wereld en in het bijzonder tegen de aanslag op een Turkse familie in het Duitse Solingen op 29 mei. foto anp Sigaretten C3 .so Shag 4-.°° DONALDSON Mc GREG0R 2 HALEN 1 BETALEN exclusieve kinder en tienermode Bisschopsmolenstraat 20 Etten-Leur 01608-35311 ml KNEELTJE MARCO 0 POLO Rotterdam (anp) - Verzekeraars betalen steeds vaker tipgeld aan mensen die de politie op het spoor zetten van gestolen goederen. Het aantal van de politie afkomstige verzoeken om tipgeld steeg van 202 in 1991 tot 290 vorig jaar, blijkt uit het jaarverslag van de stichting Centraal Informatiesysteem Schade, het fraude-in stituut van de verzekeraars. Het uitgekeerde tipgeld had betrekking op 7,1 miljoen gulden aan gestolen goederen, waarvan 2,4 miljoen gulden daadwerke lijk is teruggevonden. Het geven van tipgeld is aan strenge regels gebonden. Er wordt alleen betaald als de dader/heler kan worden aangehouden, om zo te voorkomen dat dader en informant dezelfde zijn. Verder moet de officier van justitie akkoord gaan. Een vrij nieuw verschijnsel is dat het Cis, namens de verzeke raars, ook eventueel opsporingskosten betaalt in plaats van tipgeld of vindersloon. Van onze Haagse redactie Den Haag - De overheid moet zelf een waarborgfonds stich ten om de reparatie van het wao-gat voor chronisch zie ken mogelijk te maken. De verzekeraars zijn niet in staat dergelijke werknemers voor een redelijke premie te verzekeren tegen de korting van de wao-uit- keringen. Dat staat in een advies dat de Verzekeringskamer heeft uitge bracht aan staatssecretaris Wal lage (Sociale Zaken). Het advies maakt het voor Wal lage moeilijk om de wao-korting vandaag in de Eerste Kamer te verdedigen. Die eist van het ka binet een afdoende regeling voor de chronisch zieken. Het kabinet wil echter geen wet telijke regeling en had gehoopt dat de verzekeraars vrijwillig af spraken wilden maken over het verzekeren van chronisch zieke werknemers. Minister De Vries en staatssecre taris Wallage reageerden giste ren niet op het advies, omdat zij nog in overleg zijn met de verze keraars. Volgens de Verzekeringskamer krijgen minstens 17.000 chro nisch zieke werknemers moeite met het afsluiten van een wao- verzekering. Per jaar komen daar duizend nieuwe gevallen bij. De Verzekeringskamer gaat er vanuit dat de chronisch zieke werknemers 2 tot 2,5 maal zo veel premie moeten betalen voor de aanvulling op de wao. De premies zijn niet kostendekkend en daarom moet er een waarbor gfonds komen. De Verzekeringskamer geeft de voorkeur aan een waarborg fonds, waarin eventuele tekorten worden afgedekt door de over heid en de sociale fondsen. Dat vereist een wettelijke regeling. De nieuwe wao-regeling zal in ieder geval niet, zoals het kabi net wenst, op 1 juli in kunnen gaan. Ook als de Eerste Kamer akkoord zal pas op dinsdag 6 juli gestemd worden. Van Harinxmakanaal SCHELUNGWOUDE Amsterdam f ^SCHT ^^^ÉGEN' PUTTERSHOEKO 0 DORDRECHTT~\? plaatsen waar binnenschippers met hun schip, buiten de haven, in groepen voor anker gaan O De Stem anp Op elf verschillende plaatsen in het land gaan stakende schippers voor anker. Van onze verslaggevers Rotterdam/Terneuzen - De acties van de binnenschip pers voor behoud van de evenredige vrachtverdeling zijn maandag langzaam op gang gekomen. In de loop van de dag verzamel den zich tientallen schepen op de elf ankerplaatsen, die in het hele land zijn aangewezen. In Ternèuzen gingen de meeste stakende schippers voor de wal, zo'n zeventig. Op de andere an kerplaatsen was het veel minder druk. „Het is erop of eronder", zegt Nico Deen, in Terneuzen woord voerder van de schippers. Zij zien hun werkgelegenheid verlo ren gaan omdat steeds meer la ding (graan, kolen, ertsen) bui ten de schippersbeurzen om, en dus onder de gangbare prijs, wordt aangeboden en vervoerd. De Rotterdamse haven houdt re kening met stagnatie van de af voer van zeeladingen als de sta king lang gaat duren. Over de binnenwateren wordt 63 procent aan- en afgevoerd- van alle goe deren die in de haven worden overgeslagen. Over de weg gaat 32,4 procent en per spoor 4,6 prgpent. Vandaag de extra Tour-bijlage van De Stem. Met verhalen over de absolute favoriet voor de eindzege Miquel Indurain, zijn kwelgeest Claudio Chiappucci.maar ook over de nationale vedetten Erik Breukink, Eddy Bouwmans en Jean-Paul van Poppel Verder gaat Jan Jansen terug in de tijd. Precies 25 jaar geleden won hij als eerste Nederlander de Ronde van Frankrijk. i ZIE DEEL E Na enkele dagen met somber weer, krijgt de zon meer kans. De temperatuur stijgt daarbij tot zomerse waarden. De wind blijft zwak tot matig. Van onze verslaggever Middelburg - „In de handel in erotische lectuur en erotica wordt zoveel verdiend dat de nevenactiviteit 'witwassen van crimineel geld' niet nodig is". Met die woorden verdedigde ad vocaat mr. H. Boukema gisteren de omstreden Sluise zakenman Gerard Cok. Dat gebeurde tijdens een kort geding dat door Cok bij de rechtbank in Middelburg aange spannen was tegen de Provincia le Zeeuwse Courant (PZC). De krant zou hem, volgens hem ten onrechte, een relatie met de ge organiseerde misdaadhebben aangewreven. Cok eist rectifica tie van de 'als feiten gepresen teerde beschuldigingen.' Na afloop van de behandeling maakte mr. R. Lensen, ook een raadsman van Cok, bekend dat 'ook NRC Handelsblad nog aan de beurt komt', omdat die krant Cok regelrecht als 'crimineel' heeft omschreven. Al jaren voelt Cok zich schiet schijf. Kranten en tijdschriften omschrijven hem als iemand die zaken doet met pornokoning Charles Geerts, die op zijn beurt weer banden zou hebben gehad met de vermoorde drughande laar Klaas Bruinsma, alias 'De Dominee.' Cok doet in onroerend goed, be heert in het grensstadje Sluis de oudedagsvoorzieningen van ge fortuneerde Belgen en verdient een aardige cent aan de verkoop van pornoblaadjes en vibrators. In een recent artikel in de PZC werd de naam Cok in één adem genoemd met verloedering, wit wassen van druggelden en moord en doodslag in Zeeuws- Vlaanderen. De regionale horeca-voorman Van Harn uit Biervliet beschul digde de Churchill Hotelgroep van betrokkenheid bij het wit wassen van zwart geld, terwijl de voormalige pornokoning Paul Metz 'de takkenbos aan bv's' van Geerts en zijn kornuiten om schreef als 'allemaal witwasse- rijen waarin Cok steevast een rol speelt.' VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Van de jaarlijkse 110 miljoen ton goederen die per binnenschip worden getransporteerd, gaat rond de 6 miljoen ton via de toerbeurt. De organisatie van verladers, EVO, vindt de actie van de bin nenschippers onjuist. „De schip pers hadden hun acties beter kunnen richten tegen de over heid en niet tegen hun eigen klanten. Die worden nu gepakt", aldus een woordvoerder. Schippersaalmoezenier Welzenes gelooft niet in een vrije markt voor de schippers. Hij vindt dat de overheid er alles aan moet doen om de schipperswereld in stand te houden. „We zijn toch hartstikke gek als we zo'n kwali tatieve groep aan wal laten gaan als de wegen al barstensvol zijn." Een tegenvaller voor de schip pers is dat hun Belgische colle ga's niet meedoen. In de Ant werpse haven was van acties maandag niets te merken. De Belgische schippers zijn wel soli dair met hun Nederlandse colle ga's maar voeren zelf geen actie. De Belgische schippers zijn maandagochtend wel opgeroe pen de nodige discipline aan de dag te leggen om geen inciden ten te veroorzaken. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode::Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats: Adres: Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1