chippersactie komt op gang ado do 'olitiebond ACP peilt onvrede Zeeuwse agenten over reorganisatie (eventig schippers weigeren vracht en liggen in haven Terneuzen Airport Zeeland kende vorig jaar sterke groei zakenvluchten Maak een strik voor Strik AL MTSTE ERIEUR Geheim agent A.023 getuigt na lang touwtrekken >DIG? metde 'Sleden: edewerkers van ck veel succes Extra Jeugdsoos in Sint-Jansteen Drie bestuurders bekeurd wegens rijden met drank Meer Zeeuwen met leerproblemen vinden vast werk Fietspaden in grensstreek Vrouw gewond bij inhaalmanoeuvre Man ernstig gewond na eenzijdig ongeval J, probleem lost u het beste r,J,et een ..Kleintje in de immers rtiet minstens r„an de ytien Sternlezers f gzeressen die speciaal jstellmg hebben voor J^intles -rubriek ■Lsoneel gevraagd" ligt het tfde hand. dat er snel en 2 reacties komen DESTEM zeeiaric DINSDAG 29 JUNI 1993 DEEL C jonze verslaggever Kneuzen - Een zware delegatie 5 de Algemeen Christelijke Poli- ibond (ACP) komt vandaag naar ïland om de onvrede van de poli- jnensen over de gang van zaken jde reorganisatie te peilen. i'bezoek eindigt met een discussie bijeenkomst in hotel Arneville in Mid delburg, waaraan ook vertegenwoordi gers van de leiding van de nieuw ge vormde politieregio meedoen. De onvrede over de reorganisatie in Zeeland is groot. Bijna een op de drie politiemensen gaat niet akkoord met de gemaakte functiewaardering en heeft daartegen bezwaar aangetekend. Daar naast maken 170 mensen bezwaar tegen hun nieuwe plaats in het korps. Volgens de ACP lapt de Zeeuwse korps leiding gemaakte afspraken over her plaatsen van mensen en verdelen van functies aan haar laars. Om daarover de grootst mogelijke duidelijkheid te krij gen, wil de ACP-delegatie vandaag spreken met een groot aantal politie mensen 'op de werkvloer'. De delegatie, die onder leiding staat van ACP-voorzitter H. Kruizinga, wordt verdeeld in vier groepen. Iedere groep bezoekt enkele politiebureaus. Zo zal een groep de bureaus van Hulst, Terneuzen en Oostburg aandoen. Ande re groepen gaan op pad op Walcheren, Zuid-Beveland en Tholen. De bevindingen worden 's avonds tij dens de forumdiscussie meteen wereld kundig gemaakt en voorgelegd aan de vertegenwoordiging van de korpslei ding in het forum. Volgens de ACP zal commissaris L. Schuller namens de lei ding spreken. Als forumvoorzitter treedt op adjudant G. 'Doosje uit Oost burg. Van onze verslaggever Goes - Het kleine vliegveld Airport Zeeland bij Arne- muiden heeft vorig jaar, ondanks de economische teruggang, 26 procent meer zakenvluchten geboekt. In het jaarverslag van 1992 wordt dat 'opmerkelijk' ge noemd. De havenmeester van het vliegveld noteerde in het ver slagjaar 336 zogeheten vlieg bewegingen die verband hiel den met zakenvluchten. Maar dat was dan ook het enige lichtpuntje, want over het ge heel namen de activiteiten op hét vliegveld met 2 procent af. Dat betreft dan ander .com mercieel verkeer en sport- vluchten. In die laatste cate gorie daalde het aantal privé- en oefenvluchten van 10.320 in 1991 naar 8875 in 1992. Het Paracentrum echter, boekte in 1992 174 vluchten meer. Teruggang De lichte teruggang is te wij ten aan het economische dal, aldus het verslag. Het kleine vliegveld ziet de toekomst toch met vrolijkheid tegemoet. In het jaar 2000 worden 60.000 vliegbewegingen ge raamd. Ter vergelijking: drie jaar geleden waren dat er 36.000. Een toename van het aantal activiteiten tot het ge wenste aantal in het jaar 2000 is trouwens hard nodig, aldus het verslag, uit bedrijfsecono mische overwegingen. Het bestuur van het vliegveld hoopt medio dit jaar ook een besluit te nemen over de droom van elk klein vliegveld, een verharde baan. Familie voert actie voor Artsen zonder Grenzen Van onze verslaggever Terneuzen - Maak een strik voor Strik. Onder die noemer probeert de Terneuzense familie J. Strik komend weekend minimaal duizend gulden op te halen voor Artsen zonder Grenzen. :ïïa DE VIEUBELEN - Tel. 040-836444 JW P. MARÉCHAL B.V. "HER 04139-3J04 Ongeveer zeventig schepen liggen werkloos in de Terneuzense haven. lerneuzen - Zo'n zeventig linnenschippers hebben jsterochtend bij de schip- ttsbeurs in Terneuzen tacht geweigerd en een ligplaats in het havencom- iex van Terneuzen inge- lomen. klampen zich met deze sta ling vast aan wat zij zelf de 'atste strohalm noemen om het ijwillige toerbeurtsysteem via ïschippersbeurzen van de drei- ifflde ondergang te redden. Met ie actie willen ze de bevoorra- van fabrieken en bedrijven iade binnenvaart lam leggen. Sulteert de staking niet in een ettelijke, evenredige vrachtver- ling - met vaste tarieven - #r het hele noord-zuid ver te, wat de inzet is, dan voor dellen de schippers een golf van 'dissementen onder de 4000 ederlandse binnenschippers. Het is erop of eronder", zegt M Deen, in Terneuzen woord- teder van de schippers. Zij ®n hun werkgelegenheid verlo- 'ïgaan omdat steeds meer dro it lading (graan, kolen, ertsen) ■ten de schippersbeurzen om, 8 dus onder de gangbare tarie- wordt aangeboden en ver- "ted. De schippers proberen al teffltien jaar het systeem te seren. Tot nu toe zonder *Wes, omdat de EG het vrije tekt-principe niet wil aantas- Schipper Nico Deen (voorgrond) geeft uitleg over de actie. 'Het is erop of eronder'. Jaarbij komt dat Economische 'fen met ingang van 1 juli een jtrbod wil op horizontale prijs- tading. De schippers vrezen dat ^tasting van het toerbeurst- ertoe leidt dat meer la- De schippers willen het aanbieden van vracht via de beurs wettelijk geregeld zien. ding via vrije onderhandeling wordt geregeld. Tegen de onder graving van het systeem is enke le jaren geleden, toen Granaria buiten de beurs om ging, voor het laatst grootscheeps actie ge voerd. Toen enkele weken gele den expediteur Rijn-Kanaal- en Expeditie (RKE) uit Antwerpen een lading fosfaat, bestemd voor Prayon Rupel in Engis achter Luik (B) van het bord haalde kwamen de schippers opnieuw in opstand. Zij lieten niet toe dat een lading fosfaat in Terneuzen werd overgeslagen. De actie werd door de rechtbank in Mid delburg echter als onrechtmatig verklaard. Reden voor de schippers om nu de vreedzame weg te bevaren. „Wij zullen geen blokkades op werpen. We zullen de doorgang voor de zeevaart niet belemme ren". Volgens Deen zijn de mees te schippers bereid om tot het uiterste te gaan. „We kunnen geen kant meer op. Een heleboel schippers lijden armoe omdat er steeds grotere pakketten van de beurs worden gehaald. We kun nen dat aanbod niet missen. Het toerbeurtsysteem is de enige kans die we hebben om fatsoen lijke prijzen te krijgen. Ik las vandaag in de krant dat minister FOTO'S WIM KOOIJMAN Kok een eerlijke verdeling van werk wil. Dat is nu precies wat wij ook willen". Hij verwacht dat er pas aan het eind van de week enig zicht is op de deelname van de schippers aan de stakingsactie. „Afgelopen vrijdag hebben nog een heleboel schepen vracht aangenomen. Die moet eerst gelost worden. Ik ver wacht pas woensdag de eerste schippers terug". Van onze verslaggever Sint-Jansteen - In het gemeen schapscentrum De Warande in Sint-Jansteen wordt vrijdag 2 juli een extra Jeugdsoosavond gehouden, die dit keer gratis toegankelijk is. Met deze toegift, want eigenlijk was het soos-seizoen al afgelo pen, willen de organisatoren een 'foutje' goedmaken. Door een misverstand was er tijdens de laatst gehouden Jeugdsoosavond in de Warande namelijk geen professionele disco aanwezig. Vrijdag 2 juli is er wel een disco en zelfs eentje met een, volgens de organisatie, spectaculaire lichtshow. De soosavond duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Oostburg - Afgelopen weekend werden in Oostburg drie be stuurders aangehouden wegens rijden onder invoed. Het rijbewijs van B.H. uit Oost burg werd ingevorderd nadat de adem-analyse een uitslag te zien gaf van 1,3 promille. J.V. uit Gent spande de kroon met een uitslag van 1,8 promille. De be stuurder kreeg een dagvaarding uitgereikt en een rijverbod opge legd. Ook W.H. uit Eede kreeg een bekeuring omdat hij met een glaasje te veel op achter het stuur zat. Hij had een promillage van 0,8. "w onze correspondente Jielburg - Na drie jaar rauivtrekken tussen openbaar "teisterie en verdediging, is fandag voor de Middel- ',JrSse rechtbank geheim ®jj®t A.023 als getuige onder gehoord. -gebeurde (buiten aanwezig- van pers en publiek) in de I? ,e8en de Terneuzenaren kf: (47) en B.K. (41) en de lk'Ü^e Sprundel. stti !reta' stond terecht op be ëdiging van verkoop van Pectievehjk vier kilo amfeta- >e (op 14 april '89 in Etten- oo Len no§ eens twintig kilo jj september in Rucphen) t&J door justitie ingezette let|dokoper. tfes een eerdere behandeling SePt'mber '90) eiste de offi- Rechtszaak rond verkoop amfetamine na drie jaar nog niet afgerond cier van justitie gevangenisstraf fen van respectievelijk vijf jaar, veertien maanden en vier jaar, maar de verdediging wenste de geheim agent als getuige in de rechtzaal. Ter bescherming van de anonimiteit van de pseudoko- per verzette de officier zich hier tegen, maar de rechtbank stelde de verdediging in het gelijk en verklaarde het openbaar minis terie niet ontvankelijk. De officier ging in hoger beroep en tenslotte besloot de procu reur-generaal dat agent A.023 'onder bepaalde waarborgen van zijn anonimiteit' inderdaad als getuige in de rechtzaal kon wor den opgeroepen. En maandag was het dan eindelijk zover. Pers en publiek werden de zaal uitgezet, en via 'sluipwegen' werd agent A.023, vergezeld van zijn 'baas' (die hem moest identi ficeren) en een aantal geünifor meerde begeleiders binnenge loodst. De antecedenten van de pseudokoper bleven ook nu ge heim voor verdachten en verde diging en raadsman mr. Boone noemde de gang van zaken al met al 'verzieking van de recht spraak'. 'Openbaar is openbaar', zo stelde mr. Boone, die het dap ook 'absurd' vond dat pers en publiek dienden te verdwijnen, terwijl de verdachten (die geacht werden gevaarlijk te zijn voor de geheim agent) mochten blijven. 'De inconsequentie ten top ge dreven', zo fulmineerde de raadsman. Ruim een uur vuurde mr. Boone zijn vragen af op de pseudoko per, waarbij hij hem verschillen de keren meende te betrappen op 'onregelmatigheden', vooral op punten die voor de verdediging van belang werden geacht. Daar kwam nog bij dat de man niet met zekerheid werd herkend als degene die zich had voorgedaan als de koper van de amfetamine. „En zo weten we nog steeds niet of dit inderdaad wel de goede getuige is", zo zei de raadsman. Mr. Boone opperde dat een an dere geheim agent (die zich wat meer op de achtergrond had ge houden) wellicht in de plaats was getreden van A.023. Maar tenslotte was de raadsman het wel eens met de officier van justitie, die de hand in eigen boezem stak, toen het ging om de schuldvraag inzake de vertra ging van de afhandeling van de kwestie. Zoals voorgeschreven hield de officier van justitie mr. Groen rekening met deze feiten toen hij zijn nieuwe eisen formuleerde. Tegen F. eiste hij tenslotte drie jaar en acht maanden, plus een boete van 25.000, de K. hoorde twee en een half jaar tegen zich eisen, terwijl E. bij gebrek aan bewijs diende te worden vrijge sproken van zijn betrokkenheid bij de amfetamine-kwestie. •Wel bewezen achtte de officier 'handel op grote schaal' in cocaï ne en amfetamine bewezen, ge pleegd door E. en F. Ook E.'s betrokkenheid bij de organisatie van autodieven en -helers, die zich vooral bezig hielden met de uitvoer van vooral duurdere merken gestolen auto's. E. zal daarvoor, als het aan de officier van justitie ligt, tien maanden moeten zitten. De rechtbank doet over veertien dageiyaitspraak. Het initiatief van Strik maakt deel uit van een grootscheepse inzamelingsactie voor de medi sche hulporganisatie die in heel Zeeuws-Vlaanderen wordt ge voerd en die half oktober een hoogtepunt krijgt met een drie daags Vlinderstrikkenfestival. Het Comité van Goede Diensten, dat de actie coördineert wil een kwart miljoen gulden ophalen. Volhangen Strik, initiatiefnemer van deze mini-actie, wil in het weekend van 3 en 4 juli zijn huis aan dé Vlooswijkstraat 14 en 16 in Ter neuzen laten volhangen met kleurplaten en vlinderstrikken van uiteenlopend materiaal. De kleurplaten zijn de afgelopen weken onder de schooljeugd ver spreid. Wie zijn bijdrage op de gevel wil hangen moet een gul den betalen. De familie Strik zet zelf vijfhonderd gulden in. „We hopen dit bedrag te verdubbe len", zegt Strik die directeur is van basischool St. Willibrord in Terneuzen en in ieder geval 'zijn' schoolkinderen warm heeft ge kregen voor de actie. De actie geldt overigens niet alleen voor kinderen. Ook vol wassenen mogen een strik op hangen. Voor de kinderen zit er voor de mooiste tekening zelfs een prijsje aan vast. Familiekring Het idee is in familiekring ont- staan. „Voor zover ik weet zijn wij in de regio de enige familie Van onze verslaggever Goes - Veertig procent van een groep van 318 Zeeuwen die moeite hebben met leren, heeft door intensieve begelei ding van de SKOA (Stichting Keuzebegeleiding Onderwijs Arbeid) een vaste baan ge vonden. De SKOA noemt dit resultaat van de afgelopen vier jaar in het jaarverslag van 1992 'uitste kend'. Sinds 1989 is de SKOA, in opdracht van verschillende sub sidiegevers, bezig voor mensen met leerproblemen een vaste baan te vinden. Dat gebeurt door middel van intensieve bege leiding. Medewerkers van de SKOA zijn bovendien permanent bereikbaar als aanspreekpunt voor werkzoekende en werkge ver. Dit leidde tot een baan voor 128 mensen uit de betreffende groep. Een ander project van de SKOA, zogeheten werkervaringsplaat sen scheppen in de bejaarden zorg, is volgens verwachting ver lopen, zo blijkt tevens uit het jaarverslag. Begin vorig jaar richtte de SKOA zich op het invullen van twintig plaatsen, eind vorig jaar bleek dat dit aantal ook werkelijk is gehaald. Door dit, ook al langer lopende project, hebben tien mensen in middels vast werk gevonden in de bejaardenzorgt met deze naam. Het idee is van mijn vrouw". Wat de familie met de tekenin gen en de strikken achteraf gaat doen weet Strik nog niet. „Ik heb daar eerlijk gezegd nog geen flauw idee van. Misschien dat We de tekeningen terug aan de kin deren geven. Eerst maar eens zien of we de gevel volkrijgen". Sympathisanten van Artsen zon der Grenzen kunnen hun bijdra ge zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur kwijt bij huize Strik. Zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - Goed nieuws voor Zeeuws-Vlaamse fietsliefheb- bers die graag hun vleugels even over de grens uitsprei den. Het Oostvlaamse provin ciebestuur stopt de komende drie jaar namelijk 140 mil joen frank in de aanleg van fietspaden. Een grote hap daarvan gaat haar de aanleg van een fietspad op de vroegere spoorwegbedding tus sen Zelzate en Eeklo. Voorlopig is het nog niet zover, want er moet nog flink wat grond wor den aangekocht 'en een uitge werkt plan is er ook nog niet. Dat is er wel voor een 3,2 kilo meter lang fietspad in Stekene en St. Gillis-Waas, waar nog dit jaar aan wordt begonnen. De fietsvoorziening wordt aange legd langs het Afwateringska naal der Hoge Landen. In 1995 komt de spoorbedding van de voormalige spoorlijn Hulst-St. Niklaas aan de beurt. Nu al kan er op het tien kilome ter lange traject tussen De Klin- ge en St. Niklaas worden gefietst op een sintelverharding. Er komt nu echter geld voor de aanleg van een beter fietspad. Van onze correspondent Cadzand - Mevrouw M.S. uit Knokke-Heist raakte gisteren op de Retranchementeseweg ge wond toen zij met haar perso nenauto een vrachtwagen wilde inhalen. Hierbij zag zij een tege moet komende bestuurder over het hoofd. Haar wagen raakte de vrachtauto en kwam in de sloot terecht. S. werd overgebracht naar het ziekenhuis. Van onze correspondent Zierikzee - Gistermorgen is bestuurder J.F. uit 's Herto genbosch ernstig gewond ge raakt bij een eenzijdig onge val op rijksweg 58 nabij Zie rikzee. Zijn mede-inzittende werd licht gewond. Vermoedelijk door te hoge snel heid raakte de bestuurder van de personenauto op de Zuidbaan van rijksweg 58, net voor de Kreekkrakbrug van de weg af. Het voertuig raakte in een slip en belandde in de sloot. Beiden werden door de klap uit de auto geslingerd.

de Stem | 1993 | | pagina 11