Reynaertstad beter promoten' Regen deert popliefhebbers niet ND KORT ulst verwijdert hakenkruis in basiliek niet uit 'historisch oogpunt' Drukke slotmanifestatie bij Stichting Kreatieve Vorming Hulst en W van Hulst willen zo'n 10.000 gulden subsidie aan Reynaertstichting geven Zeehondje gered Kamers van Koophandel Zeeland willen intensiever samenwerken Ruim 4600 gulden voor Artsen zonder Grenzen filing ten bate lan behoud St. ^illibrordtoren. Kunstwerk Axel deze week klaar ïale Albanezen letstekoop 'iaan te bieden? Met een ..kleintje" in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes -rubriek ..Te koop aangeboden' de stem zeeland MAANDAG 28 JUNI 1993 I T'j ionze verslaggever j8t - De gemeente Hulst is niet plan het hakenkruis met bijbe- jende tekst in de toren van de [ster basiliek te verwijderen, [gemeester en wethouders vinden uit historisch oogpunt' verant- rd dat het hakenkruis in de ten gehandhaafd blijft. Het Hulster college zegt in een reactie op een klacht die Middelburger J. Wal vis heeft gedeponeerd bij de provinciale commissie voor klachten en verzoeken. Walvis, nazi-jager en bestrijder van extreem-rechtse groeperingen, wil dat Hulst wordt gedwongen het gewraakte symbool van nazi-Duitsland te verwij deren. De geschilderde tekst bevindt zich op de wand van de eerste verdieping van de toren van de basiliek en is daar tijdens de Tweede Wereldoorlog op ge schilderd, De tekst luidt 'Der Deutsche Stamm is alt und stark voll hochgefühl und Glauben'. Hij wordt afgesloten met de afbeelding van een hakenkruis. In hun reactie zeggen B en W van Hulst dat de tekst op de muur er aan herin nert dat de Duitsers de basiliektoren als artilleriewaarnemingspost hebben ge bruikt. Om die reden heeft de eerste Poolse Pantserdivisie in september 1944 de spits van de toren tot aan de wijzer platen weggeschoten. Onder de Duitse tekst is een plaquette aangebracht die herinnert aan de bouw van de huidige torenspits. Vanwege het historisch be lang vinden B en W van Hulst dat in de toren alles moet worden gelaten zoals het nu is. Het bureau Algemene en Juridische zaken van de provincie legt het ant woord van Hulst nu voor aan de com missie voor klachten en verzoeken. Uit deze mededeling aan klager Walvis blijkt dat deze met zijn klacht overigens aan het verkeerde adres heeft aange klopt. Walvis wordt er alvast op gewe zen dat de commissie slechts bevoegd is kennis te nemen van klachten over het provinciaal bestuur en het provinciaal personeel. i honderden illegale immif fe worden naar hun land uil Athene de uitwijzing ïrieksporthodoxe prieste bn gaan er van uit dat er en in het land verblijven. FOTO AP Somalië een Pakistaanse VN-soldaa! bofdstad Mogadishu gewom üuipschutters werden bescho 1 werden de VN-soldaten hel Iber, een brede straat waar 7 schuilen. Over de toestam nededeling Lonze verslaggever 1st - Het vestingstadje ast moet weer de enige echte Reynaertstad irden. [arom zijn burgemeester wethouders bereid de Ister Reynaertstichting jaarlijks subsidiebe- ergadering van Rusland is jL toe te stoppen. ipiiw vprHaaaH T)anuiA»rl«.Wn rr Rusland verdaagd nieuw verdaagd. De meer dan ïwe grondwet voor Ruslant opnieuw bijeen.Er is nu één nog wat aan worden bijge- aangenomen, zei president re tekst verschilt van Jeltsins van het tegenontwerp van ément. schop gesneuveld Ianse legerbisschop Roberto acht van vrijdag op zaterdag tssen de politie en leden van autoriteiten in El Salvador i het hoofd getroffen, toen hij In Salvador. Hij kwam terecht e en een groep mannen die de isschop was op weg naar het aar hij naar Costa Rica wilde irissen vervangen Irdag verscheidene topfunctio- I buitenlandse zaken Gasimov, luidelijk of zij uit zichzelf zijn kant zijn gezet. Tijdens een functionarissen 'tijdelijk' hun [it protest tegen de feitelijke bej. Maar de persconferentie Iheidsman die verklaarde dat de In ontslagen. Geidar Alijev, die fcinds vrijdag ook de taken van |en, benoemde Albert Salsamov ken. De functionarissen die zijn In Eltsjibej. Inmiddels hebben kolonel Goesjenov zich achter It kind I al zes maanden in coma ligt, ningham een kind ter wereld j een keizersnede gehaald. De en weken te vroeg is geboren, is let ziekenhuis bevredigend. De I jaar december door een auto II aan het hoofd op. Sinds het 7 bij bewustzijn geweest. In mei betering in haar toestand op en ren. Zelf spreken kan zij niet. bn haar verteld dat zij zwanger [den wet op Estland heeft de uitvoering |enlanders, die door Moskou is Jeri wil de adviezen afwachten ld en Samenwerking in Europa J gewraakte wet was eind vorige laskraan naar Estland dicht te ïg naar Rusland ver Aleksandr Solzjenitsyn zal |ijn vaderland, na bijna 20 jaar exacte datum hangt af van de heeft zijn vrouw Natalja voor de Jrige Solzjenitsyn, die werkkam- |or de Sovjetautoriteiten moest 1 uitgezet wegens zijn kritiek op en. Zijn oeuvre en persoonlijke bewondering op, en in 1970 de verkiezingen it generaal Babangida wil dat er worden gehouden. Hij verklaar- e eerder gehouden verkiezingen I Abiola, die naar algemeen werd ran 12 juni had gewonnen, heeft |de uitgesproken. De oppositie is Ingen. Babangida stelt een aantal 1 residentskandidaten. Ze moeten bven in een verenigd Nigeria en van de partij die hen kandidaat jke, zakelijke of andere belangen romen met het nationaal belang •ika wapende mannen hebben in een Zuidafrikaanse stad Johannes- vaalf mensen doodgeschoten. De mde districten van het woonoord wilde weg op voetgangers. In geluiden te horen als zouden Trein achter de aanslagen zijn. (!t op de benarde situatie van jemeentefinanciën zal dat in begin niet te veel zijn. „Wij dat budget langzaam op- aren", zegt cultuur-wethou- P. Weemaes. „Afhankelijk :onze financiële mogelijkhe- l" Voorlopig wordt gedacht :een vast bedrag van 6.700 den plus daarbij nog een bij voor de organisatie van >ië evenementen per jaar. Alles elkaar zo'n tienduizend gul- schat Weemaes. Dat geld Iet echter eerst nog ergens in toch al krappe gemeentebe- iting gevonden worden. il tienstand structurele bedrag van 6.700 ien heeft de Reynaertstich- 7 nodig voor de huur, opslag, ïrhoud en verzekering van (irenkostuums en andere attri- fien, voor het op peil houden de bibliotheek, de aanschaf expositiemateriaal en be- arskosten. Voor de organisa- van activiteiten vindt Wee ks dat de stichting ook moet teen geld bij de midden- id en de WV los te peuteren, stichting had eigenlijk geen iter moment kunnen uitzoeken [teen subsidieverzoek op tafel ?n, omdat ook de nieuwe iiernemersvereniging 'Hulst [piaertstad' volop bezig is de istie tussen Hulst en de sluwe (ite promoten. Reynaertstichting leidde ja- lang een kwijnend bestaan, laardoor is Hulst als Reynaert- id wat naar de achtergrond drongen", stelt Weemaes. tee Belgische buurgemeenten stieren zich echter ook steeds e titel aan te meten en profile- Ezich al jaren door middel van ierlei activiteiten." Maar de tite Reynaertstad. is Hulst, zo Mt men in Hulst. En dat moet i blijven. Halverwege 1991 de Hulster stichting nieuw bed en ging voortvarend aan slag. „Nog steeds is ze en- ïusaist en vol overgave bezig", Kt Weemaes. „Wat wij wel film is dat de stichting een zo N mogelijk bestuur krijgt, 5'-gericht is op een lang overle- 3 van de stichting. Want we <iben er niets aan om er nu N in te stoppen als de hele pk over een paar jaar weer op 'itzou vallen." paddels heeft de culturele •Emissie zich ook over het sub- dieverzoek van de Reynaert- Schting gebogen. De commissie Mt positief geadviseerd aan B 'iff. ""onze correspondent [•tteuzen - In multi-functio- j^centrum de Triangel, Korte 'pstraat 26 Terneuzen, wordt ['«dag 3 juli een veiling ge- pden van kunst, antiek, speel- verzamelitems en curiosa. Nng 13.30 uur. J stichting tot behoud van de WiUibrordtoren heeft de vei- 5 opgezet in samenwerking Vlottes, veilingmeester 7s het veilinghuis Nimar. Van '•opbrengst is 85 procent voor •"brengers en 15 procent voor doren. Vrijdag 2 en zaterdag 3 P kunnen de ingebrachte spul- bekeken worden. Vrijdag van "0 tot 21.00 uur. Zaterdag 09.00 tot 12.00 uur. Een rialogus is i„ (je zaai verkrijg- Gerechtsdeurwaarder A. Axel - Kunstenaar Hans de Ruijter heeft zijn kunstwerk voor de entree van de bibli otheek in Axel gereed. Het werk bestaat uit 672 verschillende pentekenin gen, die in de loop van deze week op de muur worden bevestigd. De 762 pentekeningen stel len een theaterzaal voor waarin zich volgens stoel- nummer beeldend kunste naars, componisten en schrijvers bevinden die men ook kan aantreffen in een bibliotheek. De officiële onthulling en afronding van het kunstwerk wordt begin september verwacht. Van onze correspondent Sas van Gent - In Sas van Gent vond dit weekend het tweede Rock Around The Bridge-popfestival plaats. Ondanks de kwaliteit van het festival trok het pope venement maar zo'n honderd bezoekers meer dan de eerste editie van Rock Around The Bridge. Zo'n 800 a 900 popliefhebbers verzamelden zich op het prima voor een festival geschikte terrein tussen de brugoprit en het zwembad in Sas van Gent. Een massale belangstelling - vooral uit België en buiten Sas van Gent - bleef uit. Desondanks toonden de drie organisatoren, Ronald Moring, Jan Vinke en Alexander ten Berghe, zich best tevreden over het festival. „We zijn dit jaar met Rock Around The Bridge bewust een stapje groter gegaan. Meer bands, meer vrijwilligers, een groter terrein en een betere kwaliteit geluid en licht. Reacties van de bands en uit het publiek vertellen ons op de goede weg te zijn", aldus Jan Vinke. Dat het grote publiek weg bleef, nemen de organisatoren op de koop toe. „Volgend jaar gaan we door en willen we de kwaliteit van Rock Around The Bridge nog verder verbeteren." De organisa tie verliep zaterdag overigens perfect. De afhankelijkheid van het weer bij een Van onze verslaggever Hansweert Nabij Hansweert is zaterdagmiddag een ongeveer een jaar oud zeehondje van de dood gered. Het dier, dat blijkbaar zijn moeder kwijt was, was vast komen te zitten in het slik. De bemanning van het schip Yerseke 95 bevrijdde de zeehond uit zijn netelige situatie. De politie te water nam vervolgens het dier onder zijn hoede en gaf het noodvoeding. In de namiddag werd de drenkeling op het vliegtuig naar Groningen gezet, met eindbestemming de zeehondencreche in Pieterburen. Volgens de laatste berichten maakt het zeehondje het goed. Het gebeurt niet zo vaak dat er een zeehond in de Westerschelde wordt gezien, al komen waarnemingen de laatste jaren wel steeds meer voor. Een zo jonge zeehond als het bij Hansweert gevonden exemplaar is echter een bijzonderheid. Van onze verslaggever Terneuzen - De beide Kamers van Koophandel in Zeeland willen intensiever gaan samenwerken. De besturen gaan de ledenvergadering van de Kamers voorstellen per 1 oktober een provinciaal samenwerkings orgaan in te stellen. Verder is besloten op zo kort mogelijke termijn te komen tot een federatie van de beide Zeeuwse Kamers. Die kan het kader vormen om de belangen te behartigen van het regionale bedrijfsleven die het regiobelang overschrijden. Met name gaat het hierbij om de behartiging van de economische belangen richting provincie en Rijk. De Kamers denken dat hiermee de serviceverlening aan het Zeeuwse bedrijfsleven wordt vergroot. Ook de versterking van de exportpositie van het Zeeuwse bedrijfsleven vereist volgens de Kamers een intensieve samenwerking. Het grote publiek mocht dan misschien niet zijn gekomen, maar de popliefhebbers die er waren lieten zich door de regen niet afschrikken. FOTO WIM KOOYMAN openluchtfestival bleek de organisatoren toch parten te spelen. Reeds zaterdagmorgen keek Ronald Moring angstvallig naar de lucht, echter vol vertrouwen in de weergo den. Zaterdagavond smeten die echter roet in het eten. Een druilerige regen daalde neer op het festivalterrein. De aanwezige poplief hebbers treurden daar echter niet om en genoten met volle teugen van de muziek van The Twilight Zone, Bad Behavior, Over The Edge en Avital. Het optreden van Rosetta Stone verstomde de regen zaterdagavond voorgoed. Absolute topper van de avond was de uit Deventer afkomstige groep Instead of Stones die met covers van de legendarische The Rolling Stones optraden. Theo Sarneel (l) biedt het shirt aan van volleyaller Peter Paul Everaert. Van onze correspondent Sas van Gent - De twee vol leybalwedstrijden die vrij dagavond in de Vlaanderen te "«zeil. 'arnma houdt een oogje in Van onze correspondente Hulst - De Stichting Krea tieve Vorming Hulst sloot zaterdag 26 juni het cursus jaar af met vele activiteiten. De hele dag was het druk en de verschillende workshops, expositie en manifestaties werden goed bezocht. De activiteiten vonden tussen 10.00 en 22.30 uur plaats in het gemeenschapscentrum Den Dullaert. De belangstelling voor de workshops tekenen en schil deren, kinderatelier, boetseren en aquarelleren voor verschil lende leeftijdsgroepen was overweldigend. Het avondprogramma werd om 19.00 uur geopend door wet houder Paul Weemaes. Omdat Het werk dat de cursisten de afgelopen twee jaar hebben gemaakt, wordt tot en met 5 juli geëxposeerd in Den Dul laert. FOTO WIM KOOYMAN de speaker voor de balletvoor stelling op het laatste moment verhinderd was, nam hij ook de taak op zich om de verschillen de onderdelen aan elkaar te praten en wat uitleg te ver strekken. Ballerina's uit Hulst en Sint-Jansteen lieten zien dat ze goed 'ter been' waren en maakten een gracieuze indruk. De inzet van de allerkleinsten tot en met de volwassenen was bewonderenswaardig. Tijdens het formele gedeelte werd afscheid genomen van do cente Ans Bun die het atelier schilderen/tekenen voor scho lieren vanaf 1986 verzorgde. In de hal van het gemeen schapscentrum is het werk van de afgelopen twee jaar, gemaakt door cursisten (foto's, tekenin gen, schilderijen, keramische werken en objecten in hout en metaal) te zien. De tentoonstel ling is te bewonderen tot maan dag 5 juli, tijdens de normale openingstijden van Den Dullaert. FOTO WIM KOOYMAN Sas van Gent werden ge speeld, de loterij en de veiling van de shirts daarna heeft in totaal 4625 gulden voor Art sen zonder Grenzen opgele verd. Werner en Jenny Tak en Theo Sarneel, de organisatoren van het volleybalevenement, waren na afloop dik tevreden met dit bedrag. „Ons streefbedrag was 2000 gulden, maar het is maar liefst 4625 geworden. Daar bo venop komt ook nog het bedrag dat het shirt van Jo Everaert oplevert. Dit shirt wordt fnaan- dag tijdens een uitzending van Omroep Zeeland per opbod ver kocht," aldus Theo Sarneel. Vrijdagavond tegen middernacht werd aan Ariel Meeuse van de actie 'Zeeland landje zonder grenzen, helpt Artsen zonder Grenzen' een cheque onverhan- digd. Het publiek, dat ook na de wedstrijden nog aanwezig bleef bij de veiling van de shirts, liet bij de overhandiging van de che que een daverend applaus horen. Het wedstrijdshirt van Martin Roodzant van TDK/Brevok le verde het hoogste bedrag op. Voor zijn shirt werd 42 gulden betaald door een vurige suppor ter.

de Stem | 1993 | | pagina 5