ederland isoleert Curacao reedzame demonstratie Kurden in Den Haag DE STEM A VD-rapport over criminele Antilliaanse jongeren moet openbaar' ubbers sluit aparte overeenkomsten met Aruba en kleine eilanden Willy van Hemert, de peetvader van de tv "J Je flinkheid van Clinton Parkpop: bedreigd door terecht succes 4Roze storm' raast door centrum van Maastricht COMMENTAAR BINNENLAND KORT l5TEmBINNENLAND 'Kok zoekt nieuw recept' Jn we d- g- ;en ?st. ies e- als ren eel be est ren ing itie de fj Kurdische vrouw maakt het vredesteken. n Haag - Ongeveer dui- 1 Kurden hebben zater- middag uiterst vreed- betoogd in Den Haag de onderdrukking van volk door de Turkse re- verbrandden de Turkse vlag aamen een minuut stilte in I voor de gevallen slachtof- demonstratie had de opzet foto's de stem/ben stefff3 een lijkstoet. Telkens vier fflen droegen zes lijkkisten Jsdaarop de foto's van Kurdi- anderhalf jaar na het definitiev isslachtoffers. Ze werden om- plaatsingsbesluit, op 1 novemt* igj door moeders met jonge 1985, waren alle bouwerkzaai jieren en baby's in kinderwa de komst vanj ies. behangen met leuzen heden voor Amerikanen klaar. Er is spa de grond ingegaan voord dat besluit in de Staatscouranj p 111a gepubliceerd benadrü 70611 lUeUW tUlHiel-deDat Baltussen. „En een paar nadat de werkzaamheden geiWj"onze Haagse redactie waren, is het INF-akkoord gete kend en konden de AmerikaiM ra Haag - De regeringspartijen die er al waren weer terug naa en CDA voelen vooralsnog huis." fis voor een nieuw debat over Maar wat bleef waren de aan bouwkosten van de Wijker- passingen op de vliegbaó snel, prachtig nieuw hek, nieuwe le s gevolg van het gewijzigde geringsgebouwen, prima infra (fact met de banken zou het structuur en toch wel tameli it0 voor de staat 20 miljoen hooggespannen economise! iden per jaar bedragen, verwachtingen in de Zuidwest to's radiojournaal meldde gis hoek. ïf.i dat minister Maij (Verkeer) lens het 'tunnel-debat' van af- Tmmil ■:;-l?en week deze cijfers voor P (Kamer heeft achtergehouden. Berekend was bijvoorbeeld dl de 1500 Amerikanen die uiteir delijk in Woensdrecht gelegel zouden worden op jaarbr goed zouden zijn voor z°'n miljoen gulden. De impuls voo de werkgelegenheid werd eenzelfde bedrag geschat. „Om daar toch iets voor terug! krijgen is gezocht naar een an™ als: 'Zijn wij terroristen?' Beto gers droegen Kurdische vlaggen mee en foto's van gruwelijk ge martelde mensen. Uit een luid sprekerwagen klonk voortdu rend een oproep aan de Westerse wereld: 'Stop de massamoord in Kurdistan'. De Kurden voelen zich in de steek gelaten door de hele we reld, terwijl de Turkse regering doorgaat met het bombarderen van hele dorpen. Vijftig zijn er volgens organisator Ilhan van de FED-KOM - de Federatie van Kurden in Nederland, in oprich ting - de laatste weken met de grond gelijk gemaakt. Daarbij zijn volgens hem 150 tot 200 slachtoffers gevallen. Prominen te Kurden worden vervolgd en gearresteerd, of zijn inmiddels het slachtoffer van een aanslag. Ilhan was blij met het rustige verloop van de demonstratie van het Malieveld via Binnenhof en het Noordeinde weer terug. Er was geen sprake van incidenten. Ondanks de wat lugubere opzet van de demonstratie werd het bijna een zomerse wandeling door de straten van Den Haag, omringd door shag-draaiende en ijsco-etende ME'ers in licht te nue. De FED-KOM organiseerde voor het eerst een actie en wilde die vooral vreedzaam. De federatie omvat een tiental Kurdische partijen en belangengroepen, waaronder de PKK. Die is ver antwoordelijk voor de nodige aanslagen. „Maar we sluiten nie mand uit die zich houdt aan de in Nederland geldende democra tische regels", aldus Ilhan. De omstreden PKK is in Kurdistan de grootste partij, vecht tegen de Turken, maar heeft volgens hem in Nederland geen enkele reden om te vechten. In Nederland wonen ongeveer 40.000 Kurden, voor het meren deel afkomstig uit Turks Kurdis tan. In Duitsland daarentegen verliep het Kurdisch protest bepaald niet vreedzaam. In totaal zes mensen raakten gewond bij tel len die onder meer in Karlsruhe en Berlijn uitbraken na betogin gen daar. Door het sluiten van aparte overeenkomsten met Aruba en de kleine eilanden - Bonaire en de bovenwindse eilanden Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba - heeft Nederland Curapao in een isolement gedrongen. Omdat de kleine eilanden op termijn als koninkrijks-eilanden rechtstreekse banden met Ne derland zullen aangaan, is zater dag in feite ook een einde geko men aan de Antillen als staat kundig geheel. Het eilandbestuur Curapao is blijven weigeren met Lubbers, Hirsch Ballin en Dales te onder handelen. De Nederlandse voor stellen om deugdelijk bestuur op het gebied van financiën, justitie en rechtsbecherming van de bur ger te waarborgen, blijven voor Curapao vooralsnog onaan vaardbaar. Nederland gunt Curapao wel meer tijd om eigen voorstellen uit te werken en een referendum over de staatkundige toekomst te houden, maar Lubbers heeft tegelijkertijd een stok athter de deur gezet. Binnen zes maanden moet duidelijk zijn wat Curapao nu precies wil. Samen met Aru ba en de andere eilanden, de nieuwe staatkundige verhoudin gen en de daarbij behorende ga ranties voor deugdelijk bestuur vastleggen in het statuut voor het koninkrijk en onderlinge overeenkomsten of zijn eigen weg gaan. Komt die duidelijkheid niet, dan zal Nederland bij bijzondere wetgeving, dus buiten het sta tuut en Curapao om, de zaken met Aruba en de kleine eilanden regelen. De principe-overeenkomst die zaterdag met Aruba werd geslo ten, staat model voor wat Neder land met Curapao wenst overeen te komen. De overeenkomst kwam tot stand onder druk van de haast die Aruba had om duidelijkheid te krijgen over zijn positie per 1 terwijl die cijfers daags voor het debat door haar eigen ministe ries zijn berekend. Een woordvoerder van het de partement ontkent echter dat voorafgaande aan het debat be rekeningen gemaakt zijn. De ge noemde bedragen zijn volgens hem absurd hoog. PvdA en CDA wachten voorals nog de antwoorden van Maij op een aantal technische vragen die de Kamer heeft gesteld af. De WD wil echter deze week nog opheldering hebben. basi t>" IDE AMERIKAANSE president Bill Clinton zaterdagnacht met w veel wapengekletter zijn opgetreden als zijn positie als ïtshoofd en wereldleider onomstreden was? Het valt te m !tlv'ifelen. En daarmee is gezegd dat de Amerikaanse raketaan- er re bestemming", zegt Baltussi ,|0p he{ hoofdkwartier van de |raakse inlichtingendienst toch En die is onder meer in een concentratie van vlieg0! leidingen in den lande, het sa menvoegen van depots en vestiging van de meteorologist^ groep van de luchtmacht, betrokken medewerkers zijn huisvest in de voorzieningen ten behoeve van de AmerikaA waren gebouwd en die Defens betrekkelijk goedkoop over genomen. „Kijk, het kan toch niet anoe pervlakte van 530 ha tussen drie bevolkingsconcent ties en waar in totaal zo'n 1 mensen rondlopen, zijn uits ling heeft op de omgeving- maar aan aannemers, lever^ ciers etcetera", vindt de lu° macht-majoor. t „Je kunt nu zeggen 'het misschien ook allemaal an gekund'. Persoonlijk kan ik ook niet voorstellen dat ook geen mensen zaten die Pr0 men hadden met het plaatsi^fr besluit. Maar achteraf heeft het hele aanwijzingsbe uiteindelijk voor ons en cie 1 geving positieve gevolgen had." leek op een demonstratie van flinkheid, bedoeld voor 'inlands gebruik. '"ton heeft moeilijke maanden achter de rug. Struikelend en "(lerend raakte hij veel kwijt van de glans waarmee hij eind als nieuwe president begon. In de politieke werkelijkheid "hest hij vernederende concessies aan het Congres doen om can zijn beloftes overeind te houden en met domme Zologische fouten haalde hij ook bij het Amerikaanse volk Positie onderuit. De laatste twee weken ging het volgens /"den vijand wat beter. Een demonstratie van daadkracht kon Jftt nu goed gebruiken. '!,Jurlijk moesten de Verenigde Staten reageren op het nu /"lelijk sluitende bewijs dat de politieke top van Irak betrokken -- ïiuiittnue uewija uai uc punusiu. dan dat een bedrijf dat een ,j6weest hgt moordcomp|ot op 0ud-president George Bush. nprvlflkfp van 530 ha Dt»ia :sr maanHpn nariat hfit op welke wijze? Meer dan twee maanden nadat het ""plot verijdeld werd, zou een politieke reactie op het niveau 'J de Verenigde Naties meer voor de hand moeten liggen dan Pmilitaire aanval. '"ton beschouwt het Iraakse complot tegen Bush als een "cal op ons land' en het Amerikaanse militaire geweld als een "sende vorm van 'zelfverdediging'. Die term strookt met de r°"d van artikel 51 van het Handvest van de VN; de Ameri- hse president vindt daarin de rechtvaardiging voor zijn "delen, e'gen land wordt voorlopig vooral gejuicht. Ook in de kring de leiders van de Republikeinse partij, Clintons opponenten, "verre heeft de militaire actie een goede uitwerking voor de es'dent. Maar in de - doorgaans te voorspellen - politieke "lies uit de rest van de wereld klinkt ook onbegrip en ■'oazing door. Nu al. Van onze medewerker Peter Smolders Den Haag - Men neme een Haags park, twaalf bands, wat nevenactiviteiten en veel, heel veel sponsorgel den: een gouden formule. De dertiende editie van Park pop was opnieuw een zonover goten succes. Maar dat resul taat vormt tevens de enige be dreiging. Meer dan een half miljoen bezoekers moet het fes tival echt niet hebben. Dan kan niemand 'Wiet bij Piet' nog vinden. „Niieeuuw van Studio Line!" Wie dacht dat de speakers op Parkpop alleen muziek zouden voortbrengen, had het gisteren mis. Alsof de borden en folders nog niet genoeg vertelden over de financiële krachten achter 's werelds grootste gratis popfes tival, werden de bezoekers tus sen de concerten door nog eens overdadig getracteerd op recla meboodschappen. Het geld moet érgens vandaan komen, nietwaar. Maar een kniesoor die er op let. Het feit dat entreegeld een woord is waar de organisator, Stichting Toerisme Den Haag, nooit van gehoord heeft, maakt van Parkpop een uniek evene ment. Waar andere festivals 'bepaalde' klanten trekken, komt in het Haagse een door snee van het Nederlandse volk opdraven. Jonge popfanaten, maar ook hun (groot)ouders en hun zusjes van vier. Een fami lie-uitje, dat is wat de Stich ting (natuurlijk bepaald niet .gespeend van eigenbelang) wil organiseren. Ook gisteren waren ze er alle maal. Gewapend met picknick mand, schone luiers en voetbal. Niet alleen of helemaal niet voor de muziek, maar ook voor de clowns, het ski-stuntteam Even ontspannen een jointje roken foto anp en de markt. Vooral in de eer ste uren - de markt was vanaf tien uur open, de muziek begon pas rond de klok van één - creëerden ze in het Zuiderpark een ontspannen sfeer. Door de enorme omvang van het festi valterrein zaten ze elkaar bo vendien niet storend in de weg. „Hebben we de rackets meege nomen? Ach, is die band al begonen?" Later in de middag zorgden een gevarieerd muzikaal aan bod - met verrassend sterke optredens van Fish, Galliano en Soulsister - en een niet aflatende zon dat de mensen massa dezelfde omvang kreeg als tijdens de vorige editie. En een half miljoen mensen kun nen niet door het Zuiderpark lopen zonder elkaar te raken. Het haringen-in-een-ton-idee, dat zoveel festivals hun charme doet verliezen, dreigt ook in Den Haag om de hoek te lig gen. Nu ging het nog net. Met zijn gevarieerde publiek, muziek en nevenactiviteiten was Parkpop opnieuw meer dan geslaagd. De sfeer riep beelden op van Woodstock, het evenement dat in 1969 het fenomeen 'popfesti val' in beeld bracht. Met de onvermijdelijke troep op het gras, enkele gewonden en aan de urine bezweken planten. Met de jointverkoop bij 'Wiet van Piet'. Maar vooral met een geweldige sfeer, gemaakt door een half miljoen welwillende bezoekers. In 1985 kwamen er 100.000, in 1989 300.000, in 1993 500.000. In het programmaboekje schreef iemand al vol goede moed dat er op het veld best een miljoen mensen passen, 'als iedereen een beetje inschikt'. Maar als dat ooit gebeurt, gaat het het schitterende, perfect georganiseerde festival aan zijn eigen succes ten onder. Een man bevestigt een roze ballon aan het oor van zijn vriend. foto anp Maastricht - Ongeveer 18.000 mensen deden zaterdag mee aan de homo-manifestatie in Maastricht. Dat waren er 3.000 meer dan de organisatie van de Roze Zaterdag had ver wacht. Ruim twee uur raasde een in ternationale 'roze storm' door de Maastrichtse binnenstad. Een carnavaleske stoet met verklede nonnen die roze drie hoekjes uitdeelden aan het pu bliek, akrobaten, ludieke mu ziekgezelschappen, als bis schoppen Uitgedoste homo's en talrijke 'wandelende con dooms'. Zelfs de stadsengel van Maastricht ontbrak niet. De belangstellende kijkers werden met roze confetti be strooid. Aan het begin van de optocht liepen ook de Maastrichtse PvdA-wethouder R. Leenders van cultuur en emancipatie en het GroenLinks-raadslid J. Geelen mee. Eén groep homo's uit Düsseldorf verscheen in militaire uniformen en de deelnemers uit Den Bosch wa ren uitgedost in Oeteldorikse carnavalskostuums. Opmerkelijke groepen waren 'de Sjalhomo Joodse vrouwen en mannen', een afvaardiging van de Protestants Christelij ke Onderwijsorganisatie en ouders die via spandoeken te kennen gaven achter hun ho moseksuele zonen en dochters te staan. Op het Vrijthof vond na afloop van de stoet een manifestatie plaats met optre dens van onder anderen Astrid Nijgh en de Zangeres zonder Naam. Wethouder Leenders noemde de Roze Zaterdag een 'jaar lijks terugkerend lichtend hoogtepunt van vrijheid en menselijkheid, maar tevens een alarmsignaal in tijden waarin discriminatie en be dreiging van minderheden weer de kop opsteken'. 'Plannen gezinsvorming discriminerend' Amsterdam - De plannen van de regering voor gezinsvorming en -hereniging zijn discriminerend voor Nederlandse vrouwen. Dat is een van de punten van kritiek van de stichting Lawine in Amsterdam die opkomt voor de belangen van vrouwen met een niet-Nederlandse partner. Vooral de inkomens eis - de aanvra ger moet genoeg geld hebben om in het inkomen van het gezin te kunnen voorzien, wordt als discriminerend ervaren. Vrouwen hebben immers een slechtere positie op de arbeidsmarkt en kunnen daaraan dus niet voldoen. 'Vermindering uitstoot C02 mogelijk' Petten - Een drastische vermindering van de uitstoot van kooldioxyde (C02) is technisch mogelijk. Ten opzichte van het huidige niveau kan in de periode van 2030 tot 2040 een vermindering met 80 procent worden gehaald. De kosten daarvan hoeven niet extreem hoog te zijn, blijkt uit een rapport van het Energie Onderzoek Centrum in Petten. Die verminde ring kan volgens het instituut worden bereikt door energiebe sparing en rendementsverbeteringen in woningen, kantoren, tuinbouwkassen enzovoorts. Daarvoor is extra isolatie, gebruik van warmtepompen en vervanging van aardgas door waterstof gas nodig. Kritiek liberale jongeren op WD Gilze - De VVD faalt in de ogen van haar jongerenorganisatie WD in het presenteren van heldere alternatieven voor het kabinetsbeleid. „Met het kabinet in ontreddering zou bij de grootste oppositiepartij de champagne rijkelijk moeten vloeien. Maar in plaats van sprankelende champagne serveert de WD kleverige ranja." Voorzitter K. Petersen zei dat zaterdag tijdens de jaarvergadering van de liberale jongerenorganisatie in Gilze. Willy van Hemert foto anp terug: Van Hemert krijgt voor Dagboek van een Herdershond de Gouden TeleVizierring. Die zelfde prijs valt hem in 1983 ten deel. Als liedjesschrijver was Van He mert ook succesvol. Van zijn hand is bij voorbeeld de Zuider- zeeballade en twee winnende Eurovisie Songfestival-liedjes: 'Net als toen' door Corry Brok ken (1957) en 'Een beetje', ge zongen door Teddy Scholten (1959). In 1972 werd Van Hemert onderscheiden met de Gouden Harp van de stichting Conamus. MAANDAG 28 JUNI 1993 de Antilliaanse regering. Naar aanlei ding van de uitlatingen van Nordholt stelde de BVD een onderzoek in, dat nu is afgerond. Nordholt en de Antilliaanse minister Romer van justitie claimen, op basis van het geheime BVD-rapport, hun ge lijk. „Voor mij is de conclusie belang rijk dat de Antilliaanse overheid niet betrokken is bij het verschaffen van vliegtickets aan criminelen", zei Römer zaterdagavond voor de televisie. Nordholt vindt echter dat de Antilli aanse overheid geen enkele reden tot juichen heeft. „Ik ben het niet alleen eens met de inhoud van het rapport, maar ook de conclusies en analyses van de verklaringen in het rapport laten aan duidelijkheid niets te wensen over." Over de inhoud van het rapport wilde de hoofdcommissaris niets zeggen. Het onderzoek van de BVD is onder meer gebaseerd op gegevens van de Amster damse politie. De Tweede Kamer wil nog deze week helderheid over deze zaak. „De Kamer heeft er recht op om de conclusies uit het rapport te horen. Ik wil een duide lijk antwoord op de vraag of de politie ke autoriteiten in Willemstad direct verantwoordelijk zijn voor het droppen van criminele jongeren in Nederland. Het lijkt me overigens niet waarschijn lijk dat de Antilliaanse regering dit organiseert. Ik kan me wel voorstellen dat jongeren hier en daar een duw gegeven is om' maar naar ons land te komen. Maar of daar de overheid schul dig aan is, is de vraag. Dan moeten daar wel harde bewijzen voor zijn", zegt CDA-Kamerlid Krajenbrink. PvdA-Kamerlid Jurgens wil van het kabinet onder meer weten waarom uit gerekend de BVD het onderzoek heeft uitgevoerd. „Zoiets lijkt me eerder een zaak van Justitie. Die vraag is van belang omdat BVD-rapport en een spe ciale behandeling krijgen", aldus Jur gens. BVD-rapporten worden nooit openbaar gemaakt. Jurgens pleit in dit geval wel voor openbaarheid. „Geheim houding is op zich het slechtste wat we kunnen hebben." Een woordvoerder van Binnenlandse Zaken laat weten dat de BVD het onderzoek heeft uitgevoerd omdat 'het onderwerp te maken heeft met de inte griteit van het koninkrijk'. Willemstad - In het politiek topoverleg over de toekomst van de Antillen en de renovatie van het koninkrijk, heeft premier Lubbers Curasao en Aruba uit elkaar gespeeld. I „onze Haagse redactie Haag - De Tweede Kamer wil liet rapport van de Binnenland- ïeiligheidsdienst (BVD) over het en' van criminele Antilliaanse «eren in Nederland openbaar rdt gemaakt. fdeommissaris Nordholt van de lerdamse politie suggereerde begin jaar dat de Antilliaanse overheid nele jongeren naar Nederland zou n. leidde tot een woedende reactie van Van onze verslaggever januari 1996. Op die datum zou Aruba krachtens het statuut uit het koninkrijk moeten treden en onafhankelijk moeten worden. Het land heeft er echter voor gekozen als autonoom bestuurd land binnen het koninkrijk te blijven. Mede daarom ging de Arubaanse regering zaterdag akkoord met een aantal Nederlandse voor waarden ter waarborging van deugdelijk bestuur. Er zijn rege lingen getroffen voor de geza menlijke bestrijding van grens overschrijdende criminaliteit, voor belastingheffingen, voor controle op inkomsten en uitga ven en voor financieel-econo- misch evenwichtsherstel. Het afzonderlijk politiek overleg met Aruba, Curasao en de overi ge eilanden zal in de komende maanden worden voortgezet. Woordvoerders van PvdA, CDA en WD in de Tweede Kamer hebben in eerste reacties laten weten achter de afspraken van Lubbers te staan. VERVOLG VOORPAGINA Een woordvoerder van het NCW (Nederlandse Christelijk Werk geversverbond) zei gisteren dan ook dat Kok kennelijk zoekt naar nieuwe recepten om de werkgelegenheid te vergroten. Tegelijk benadrukte hij dat ook lastenverlichting, onder andere door bezuinigingen op de over heidsuitgaven, nodig is om de concurrentiepositie van het be drijfsleven te verbeteren. Een woordvoerder van de FNV is blij dat Kok niet kiest voor de confrontatie, maar 'een lijn kiest om de verschillen met de sociale partners te overbruggen'. „Zijn pleidooi spoort een heel eind met het gedachtengoed dat in onze kringen leeft. Wat voor ons ech ter nog niet duidelijk is, is welke pogingen hij wil doen om meer werk te scheppen. Want naast herverdeling van werk, kiezen wij ook nadrukkelijk voor be vordering van werkgelegenheid, onder meer door extra investe ringen", aldus de FNV-woord- voerder. Kok keert zich verder tegen 'het tijdelijk geluk dat de koopkracht jaarlijks verbetert.' Kok vindt dat de sociale partners ook vol gend jaar een pas op de plaats moeten maken bij de cao-onder handelingen. Het gaat econo misch te slecht voor loonstijgin gen. Bovendien moet elke aan wezige loonruimte worden inge zet voor meer werkgelegenheid of de verbetering van het milieu. Van onze verslaggever Den Haag - Hij gaf Neder land Bartje, Marleen Spaar garen en kapelaan Odekerke. Als peetvader van de Nederland se tv-serie kluisterde Willy van Hemert miljoenen tv-kijkers aan de buis. Ondanks alle successen bleef de schrijver, tekstdichter en regisseur het gevoel houden dat hij nog nooit een 'echt mees terwerk' had afgeleverd. Willy van Hemert was al geruime tijd ziek, zaterdag overleed hij op 81-jarige leeftijd in een Belgisch ziekenhuis. Na diverse baantjes (operette artiest, perschef en schrijver van cabaret- en revueteksten) kwam Van Hemert in 1947 in vaste dienst bij de Vara-radio. Vier jaar later werd hij bij de tv-af- deling van die omroep als regis seur aangenomen. Na een regie cursus in Londen was hij onder andere betrokken bij De Tover spiegel, de eerste dramaprodük- tie op de Nederlandse tv. Het vormde het begin van tv-carrière met bijna alleen maar hoogte punten. Van Hemert regisseerde zeker 150 'losse' tv-drama's (onder an dere De dood van een handels reiziger, A Christmas Carol en Woeste Hoogte) maar kreeg het meeste bekendheid met series als 'De glazen stad', 'De kleine waarheid', 'Bartje', 'Sil de Strandjutter', 'Dagboek van een Herdershond' en 'De Weg'. „Ik heb kennelijk de feeling om het publiek aan te spreken", zei hij over die successen. Maar daarbij hield Van Hemert wel streng vast aan zijn eigen - perfectio nistische - opvattingen over tv en tv maken: „Met alles wat ik maak, wil ik de mensen geeste lijk stimuleren." Dieptepunt in de carrière van Van Hemert was ongetwijfeld de geflopte tv-serie 'Dynastie der kleine luyden'. Deze jubileumse rie voor de NCRV over de ge schiedenis van Nederland van 1296 tot 1976 werd door de pers compleet afgekraakt. Van He mert liep door het mislukken van dit project - de serie werd gestaakt - een behoorlijke tik op. Maar in '78 is hij weer helemaal

de Stem | 1993 | | pagina 3