"n Boerendorp, overvallen door de wereldpolitiek' o Ked BVD-rappo DE STEM C Aanwijzingsbesluit kruisraketten zette tien jaar geleden Woensdrecht op z'n kop ,ubbers sluit Vreedzame n 'Geen nieuw t! |De flinkheid v BINNENLAND BUITENLAND HET RIJM DER GEMISTE KANSEN LOSSE FLODDERS DE STEM MAANDAG 28 JUNI! 993 Achteraf, zegt de Vredes beweging Woensdrecht, heeft die wereldwijde golfbeweging van protest succes gehad. Achteraf, zegt het raadslid, hadden we nooit diezelfde avond een raadsbesluit over die kruisraketten moeten ne men. Kruisraketten en Woensdrecht, die namen lagen begin jaren tachtig op ieders lippen. Het is vandaag op de kop af tien jaar geleden dat het toenmalige WD/CDA- kabinet Lubbers de vliegbasis Woensdrecht aanwees als plek waar kruisraketten gestatio neerd zouden worden als het kabinet inderdaad zou besluiten die kern wapens te plaatsen. Een reeks woelige jaren voor de gemeente Woensd recht volgde. Niet alleen vanwege de niet te over- ziene gevolgen voor ge meente en vliegbasis, maar ook vanwege de confrontaties tussen voor- en tegenstanders van kruisraketten. Vier 'hoofdrolspelers' aan het woord, nu de rust in de gemeente is terugge keerd, Door onze redactrice Ans van Goch HET GONST al enige tijd van de geruchten, die juni-maand in 1983. Op welke basis komen straks de kruisraketten. Diverse namen circuleren, Gilze-Rijen wordt genoemd maar Volkel lijkt de meeste kans te maken. Tot maandagavond 27 juni. De toenmalige commandant Schulte van de vliegbasis Woensdrecht krijgt een telefoontje, of hij naar Den Haag wil komen. 'Toen wist ik wel hoe laat het was', zou hij ME'ers slepen actievoerders weg: 'Als we sommige mensen hun gang hadden laten gaan, zou er bijvoorbeeld bij Fokker veel meer gebeurd zijn.' achteraf zeggen. Als speciaal koerier van de toenmalige minis ter van Defensie De Ruiter over handigt hij Woensdrechts burge meester J. de Leeuw op 28 juni exact om 11.30 uur een brief, waarin staat dat de vliegbasis in zijn gemeente uitverkoren is als kruisraketten-basis. Luttele minuten na de bekend making van het nieuws komen uit alle hoeken en gaten vredes activisten van wel heel divers pluimage gekropen, om hun pro test tegen kernwapens in het algemeen en kruisraketten in Woensdrecht in het bijzonder te ventileren. De gemeente wordt overspoeld door (inter)nationale media. De politiek beschikt nauwelijks over informatie. Overwerk voor plaatselijke IKV'ers, die zich tot en met 27 juni hoofdzakelijk! op papier met de strijd tegen kern wapens zagen geconfronteerd. En tal van veronderstellingen over de toekomst doen de ronde, variërend van snel-cursussen Engels voor middenstanders tot een enorme aanwas van ham burgertenten. Aanzet Vóór middernacht van deze ge- Af door John O'Mill Dit is het rijm der gemiste kansen van een man die nooit een lap zag swansen of kalfjes op het ijs zag dansen, die nooit een mens een aap zag vlooien of z'n hutjes bij z'n mutjes gooien of zand in iemands ogen strooien. Die niemand ooit een kunst heeft geflikt of in Rotterdam de Maas gelikt noch gelul voor zoete koek geslikt. Die man was ik en ik heb ongewild op z'n oor na ooit een mens gevild of er zelfs maar appeltjes mee geschild. Ik heb nooit van mijn leven een wolk gekrabd, een droge Weesper mop getapt, een puist natgehouden of een heimer gepapt. Ik had wel een spaan, naar niet een die klikte, ook een teddy-beer, maar geen ongelikte noch een liegbeest dat in z'n leugens stikte. Nergens heb ik een pompei zien moezen en al evenmin een konkel foezen, laat staan dat ik ooit de robben zag doezen. Ik heb nooit een mens een flik geflooid, met andermans veren mijn hoed getooid noch schele of hoge ogen gegooid. Met het gemak van Remco Campert heb ik nooit een vent z'n stam gepamperd of een gat in een stampers gat gestamperd. Nooit heb ik boeren armoe zien zaaien of gras voor mijn voeten weg zien maaien of de haan van de boeren koning kraaien Ik heb wel eens een snij er hout zien snij en maar nooit van mijn leven een geit zien breien, laat staan een Beier z'n aam zien beien. denkwaardige dag is Woensd recht landelijk in het nieuws, is het gelaat van burgemeester De Leeuw in vele duizenden huiska mers te zien geweest, heeft de meerderheid van de gemeente raad zich in de ogen van veel tegenstanders van kruisraketten als een held gedragen door alle .mogelijke medewerking aan het kabinetsbesluit te weigeren, en is de aanzet gegeven voor de organisatie van een grootscheep se landelijke demonstratie tégen kernwapens. Op die 28e juni kan niemand bevroeden hoe de wereld er tien jaar later uit zou zien. Sterker nog, dat vandaag inmiddels al heel wat kernwapentuig uit de onmetelijke voorraden is ge schrapt. En in" Woensdrecht? Geen actiekamp meer te beken nen. Geen Amerikaan te zien. En vooral: geen kruisraket te vin den. Sterker nog, de kruisraketten liggen alweer ver in het geheu gen, hoewel het nog kort geleden is dat definitief besloten werd dat ze er niet komen. Dat ge beurde nadat president Gor- batsjov van de voormalige Sov jetunie en de toenmalige Ameri kaanse president Reagen in de cember 1987 het INF-akkoord ter beperking van kernwapens voor de middellange afstand te kenden. Ongehoorzaam De protesten - 'wereldwijd dus ook die van ons' - hebben daar aan wel degelijk bijgedragen, is de stellige overtuiging van de Vredesbeweging Woensdrecht én de activisten die in de jaren tachtig in verschillende vredes- actiekampen (vak's) nabij de vliegbasis hebben gebivakkeerd. En ongetwijfeld ook van de tal loze andere demonstranten die in de eerste helft van de jaren tachtig hun neus in Woensdrecht hebben laten zien. De manieren van actievoeren lie pen nogal uiteen. Zochten de kleurrijke vak-bewoners het in vormen van burgerlijke onge hoorzaamheid, de Vredesbewe ging Woensdrecht protesteerde 'legaal' en ingetogener. Er zijn duizenden grotere en kleinere manifestaties, protestoptochten en andersoortige uitingen van tegenzin geweest. De ene actie was ludiek, een andere op het naïeve af en een derde grimmig en weerstand oproepend. „Toch," zegt Niek van Essen, ex-vak-bewoner en actievoerder van bijna het eerste uur in Woensdrecht, „denk ik dat veel mensen hier onze acties toch gewaardeerd hebben. Het een goede zaak vonden dat we pro testeerden. We hebben nader hand tenminste nog heel wat positieve reacties gekregen." Volhouden Van Essen bewoont het in 1985 aangekochte pand door de Stichting Atoomvrij straat aan de Dorpsstraat in de kern Woensdrecht, tegenwoordig is het een vredesbureau. Want er is nog heel wat te bevechten. „In de vredesactiekampen woon den we echt niet met honderden tegelijk. Dat kon ook niet. Niet iedereen had daar tijd voor. Als er grote manifestaties waren, dan waren we natuurlijk met veel meer mensen. En je moet niet vergeten dat ons protest landelijk gedragen werd. Anders hadden we het nooit zo lang vol kunnen houden." Ruim vijf jaar bivakkeerden vre- desactivisten in de directe omge ving van de vliegbasis Woensd recht. Aanvankelijk in een kamp nabij de Kooiweg waarvoor de gemeente een vergunning had gegeven. Toen de voortdurende aanwezigheid en acties van de vredesactivisten het gevestigde gezag te veel werden, werd dat kamp ontruimd. Dat kostte uit eindelijk de twee wethouders de kop. De gemeenteraad was voor af niet geïnformeerd, en de meerderheid pikte dat niet. De ontruiming weerhield de ac tivisten er niet van door te gaan met hun activiteiten en nieuwe kampjes bij de basis in te rich ten. En die steeds werden on- ruimd en weer ingericht; dat ging zo jarenlang door. Met de Vredesbeweging Woensd recht werkten de vak-bewoners nauwelijks samen. Van Essen: „Individueel waren er best goede contacten. Maar over het alge meen voelde de vredesbeweging zich gehinderd door ons. Onze burgelijke ongehoorzaamheid ging haar te ver. En we konden -zeker in het begin- in haar ogen niet goed genoeg met het dorp opschieten." Klappen Terugblikkend op de talloze ac ties, die varieerden van protest- tochten, hekken doorknippen, picknicks op de basis, het be schilderen van landingslichten, blokkades van toegangswegen, het planten van kerstbomen op de basis en het strooien van hennep, zegt Van Essen dat 'het nog veel erger had gekund'. „Als we sommige mensen hun gang hadden laten gaan, zou er bij-> voorbeeld bij Fokker veel meer gebeurd zijn." Inderdaad, er vielen soms klap pen. „Wij sloegen wel eens te rug." Burgelijke ongehoorzaamheid il legaal? ,,'t Is net hoe je het bekijkt. Op het moment dat wij een weg blokkeren waarover straks massa-vernietigingswa pens worden vervoerd is dat ille gaal. Maar die wapens zelf dan? Dat is cruciaal voor mij. Je boe zemt er mensen angst mee in. En dan heb ik niet zo'n moeite met het actiemiddel." Het waren, vooral na het defini tieve plaatsingsbesluit op 1 no vember 1985, drukke tijden voor de marechaussee, grimast Niek van Essen. „We deden wel vijf, zes acties per dag." Sinds die tijd werden actievoerders ook structureel vervolgd door justi tie. Hij erkent dat het allemaal niet zo georganiseerd verliep: „We hadden er helemaal geen oog meer voor wie wat deed. Als we het nu weer moesten doen, zou den meer als een beweging naar buiten willen treden." Op geheel andere wijze was de Vredesbeweging Woensdrecht in het geweer tegen de kruisraket ten. De organisatie is trouwens nu niet meer actief. „Een sleeping beauty", zegt Bert Zwiers. Hij ziet terug op een 'bewogen en spannende periode'. Intermediair Met Niek van Essen is Zwiers van mening dat de voortdurende protesten in Europa er uiteinde lijk voor gezorgd hebben dat het hoofdstuk wapenbeheersing niet van de agenda's van de interna tionale politiek is verdwenen. „Dus ik denk dat wij uiteindelijk toch ons steentje hebben bijge dragen." Op de ochtend van 28 juni 1983 -'we stonden op het punt met vakantie te gaan' - werd de fa milie Zwiers 's ochtends al om 10.00 uur door kranten gebeld om een reactie op het besluit de vliegbasis Woensdrecht aan te wijzen als kruisrakettenbasis, „Er was toen nog geen vredesbe weging, mijn vrouw en ik waren lid van de IKV-kern Bergen op Zoom en de enige twee die in Hoogerheide woonden. Vandaar dat ze bij ons terecht kwamen." Nadien is met een groep mede standers besloten de Vredesbe weging Woensdrecht op te rich ten. „We dienden zeg maar als intermediair tussen landelijke bewegingen, politici en raadsle den. Probeerden zo te lobby'en." De verhoudingen met de vak'ers omschrijft Zwiers als 'niet altijd even makkelijk'. „Ook de poli tiek probeerde ons tegen elkaar uit te spelen. Dat gaf toch wel problemen. Hun andersoortige Knippen aan het hek van de vliegbasis Woensdrecht. vorm van actie voeren wierp voor ons in het dorp toch wel drempels op. Maar ik zei al, het belangrijkste is het resultaat." Overhaast De plaatselijke politici zagen in die jaren tijdens vergaderingen van gemeenteraad en -commis sies de publieke tribune regel matig bevolkt door een kleurrijk gezelschap. Zo ook tijdens de bewogen raadsvergadering van 28 juni 1983, waar kruisraketten ineens hoofdmoot van de bespre kingen waren, terwijl die niet op de agenda van de bijeenkomst, die al tijden geleden voor 28 juni was gepland, stonden. „De gemeenteraad heeft te over haast een besluit genomen in die kruisraketten-kwestie," zegt Jan Wils, in 1983 CDA-fractievoor- zitter in de Woensdrechtse raad en waarnemend wethouder. Hij doelt op een motie waarin de gemeenteraad uitsprak niet mee te werken aan de plaatsing van de kruisraketten. Die is met ne gen tegen vier aangenomen. „Want laten we wel wezen", stelt Wils, „wij als boerendorpje zal ik maar zeggen, we werden ineens geconfronteerd met we reldpolitiek. En heel die kermis overviel ons. We praatten 's avonds over die raketten, maar we hadden eigenlijk niet veel meer informatie als we overdag via radio en televisie hadden gehoord." „En dan kom je bij de raadzaal. Staat daar zo'n enorme straal zender buiten en wordt een mi crofoon onder je neus geduwd en moet je ineens commentaar ge ven. We werden in een paar uur tijd overruled door landelijke politici, de media... Nee, als je naderhand terugkijkt, hebben we toen een grote fout ge maakt." De raad is trouwens naderhand uit praktische en financiële overwegingen teruggekomen op deze beslissing. Praktisch, want de komst van de kruisraketten leek onafwendbaar en financieel met het oog op de flinke bouwle- ges. Gelaten Wils, destijds tegenstander van genoemde 28-juni-motie: „Want wat wilden we nou eigenlijk als kleine gemeente? Een landelijke beslissing tegenhouden?" Wat hem opviel is dat de bevol king het hele circus nogal gela ten over zich heen heeft laten komen. „De mensen liepen niet massaal te hoop pro of contra. 'Een weg blokkeren was illegaal, maar die wapens zelf dan?' Ze geloofden het allemaal wel. En dan moet je nu kijken, er komen overal actiecomités voor." Achteraf, denkt Wils, alle trub bels ten spijt, „denk ik dat we de zaak goed onder controle had den. Kijk, de politie heeft een geweldige prestatie neergelegd", verwijzend naar de lang niet altijd poeslieve confrontaties tussen politie en (voorname- lijkjvak-bewoners. „Maar geloof mij, we waren uiteindelijk ont zettend blij dat die kruisraketten niet kwamen. Je mag gerust we ten dat ik er toen een stevige pint op gedronken heb." Uiteindelijk heeft het aanwij zingsbesluit voor de vliegbasis zelf waar het allemaal had moe ten gebeuren nog de meest ver strekkende gevolgen gehad. „Op die 28e juni", zegt lucht- machtmajoor Lou Baltussen, „is de basis gelegd voor de herbes temming van de vliegbasis. Dat die er uiteindelijk zo uit zou zijn als nu het geval is, konden we natuurlijk ook niet vermoeden." Nadat de vliegbasis Woensd recht in 1968 voor militair vlieg verkeer was gesloten, werden er straalmotoren onderhouden en was er slechts incidenteel vlieg verkeer. Er werkten ongeveer 400 mensen, waarvan 260 bur gers. Nu lopen er een kleine 1600 mensen op de basis rond. Samenwerking 1983 zelf is, herinnert Baltussen zich, een vrij rustig jaar geweest. De grotere en regelmatige acties met wat gewelddadigheden be gonnen pas goed in '84. „Wij als luchtmacht werden in die jaren geconfronteerd met een heel nieuw fenomeen, waarvoor be stuurlijk het wiel nog moest worden uitgevonden. We waren aangewezen op samenwerking met gemeentebestuur en justitie en daar plukken we nu nog de vruchten van." Zo heeft Defensie besloten sa men met de gemeente te investe ren in een overdekt zwembad. De gemeente is gebaat met zo'n voorziening en de basis heeft het zwembad nodig voor de training van piloten. „Uiteraard is er ook binnen de luchtmacht intensief samenge werkt. Want we zaten toch met de vraag 'hoe moet dat nu alle maal verder worden opgezet'. Maar ik moet zeggen, binnen Jjjn onze Haagse redactie Li Haag - De Tweede Kamer v L het rapport van de Binnenlani L Veiligheidsdienst (BVD) over h ken' van criminele Antilliaan Lgeren in Nederland openba |ordt gemaakt. jofdcommissaris Nordholt van „sterdamse politie suggereerde beg [a jaar dat de Antilliaanse overht jiinele jongeren naar Nederland z ■uren. tot leidde tot een woedende reactie v FOTO'S DE STEM/BENSTi anderhalf jaar na het definit] plaatsingsbesluit, op 1 novel 1985, waren alle bouwerkzq heden voor de komst va Amerikanen klaar. Er is spa de grond ingegaan voo dat besluit in de Staatscoura gepubliceerd", benad Baltussen. „En een paar nadat de werkzaamheden ge waren, is het INF-akkoord kend en konden de Amerifej die er al waren weer terug i huis." Maar wat bleef waren de passingen op de vliegt prachtig nieuw hek, nieuwe geringsgebouwen, prima structuur en toch wel hooggespannen econor verwachtingen in de Zuidv hoek. Impuls Berekend was bijvoorbeeld de 1500 Amerikanen die uit' delijk in Woensdrecht zouden worden op jaar» goed zouden zijn voor zon] miljoen gulden. De impuls' de werkgelegenheid werd eenzelfde bedrag geschat. „Om daar toch iets voor ter krijgen is gezocht naar een: re bestemming", zegt Baltus En die is onder meer gevon in een concentratie van vlieg leidingen in den lande, het menvoegen van depots er vestiging van de meteorolog groep van de luchtmacht betrokken medewerkers zijn] huisvest in de voorzieningen' ten behoeve van de Amerika waren gebouwd en die Defen betrekkelijk goedkoop overt® genomen. „Kijk, het kan toch niet an» dan dat een bedrijf dat pervlakte van 530 ha tussen drie bevolkingsconce' ties en waar in totaal zo n mensen rondlopen, zijn ui ling heeft op de omgeving, maar aan aannemers, w* ciers etcetera", vindt de h> macht-majoor. „Je kunt nu zeggen 'he' misschien ook allemaal ar gekund'. Persoonlijk kan ook niet voorstellen dat ook geen mensen zaten die Pr° men hadden met het plaa® jj besluit. Maar achteraf f heeft het hele aanwijzings' uiteindelijk voor ons en »e geving positieve gevolg® had." |i Een Kurdische vrouw maakt het |Den Haag - Ongeveer dui- liend Kurden hebben zater- Idag middag uiterst vreed- |zaam betoogd in Den Haag de onderdrukking van [hun volk door de Turkse re gering. IZe verbrandden de Turkse vlag Ken namen een minuut stilte in licht voor de gevallen slachtof fers. |De demonstratie had de opzet van een lijkstoet. Telkens vier I mannen droegen zes lijkkisten I met daarop de foto's van Kurdi- Ische slachtoffers. Ze werden om- Ihngd door moeders met jonge Kinderen en baby's in kinderwa gentjes, behangen met leuzen IVan onze Haagse redactie [Den Haag - De regeringspartijen [PvdA en CDA voelen vooralsnog niets voor een nieuw debat over bouwkosten van de Wijker- |tanel. |Als gevolg van het gewijzigde ■contract met de banken zou het [risico voor de staat 20 miljoen gulden per jaar bedragen. Ivro's radiojournaal meldde gis- tercn dat minister Maij (Verkeer) 'ijdens het 'tunnel-debat' van af- galopen week deze cijfers voor k Kamer heeft achtergehouden, KOU DE AMERIKAANSE preside "et zo Veel wapengekletter zijn staatshoofd en wereldleider c 1 «twijfelen. En daarmee is geze< va' op het hoofdkwartier van d er9 leek op een demonstrati wnenlands gebruik. Kmton heeft moeilijke maande blunderend raakte hij veel kwij Januari als nieuwe president be poest hij vernederende conce: 'e,s van zijn beloftes overeir Psychologische fouten haalde r'IP Positie onderuit. De laatst f!®"d en vijand wat beter. Een W luist nu goed gebruiken, natuurlijk moesten de Verenii .ertnelijk sluitende bewijs dat d 1 s9eweest bij het moordcomplc Ir op welke wijze? Meer I Ofplot verijdeld werd, zou ee de Verenigde Naties meer I «|.n hiilitaire aanval. I ''n,on beschouwt het Iraaks a' op ons land' en het Ami t ,SSende vorm van 'zelfverder n°ud van artikel 51 van het arise president vindt daari iSeien. e'9en land wordt voorlopig I n de leiders van dp Republik zoverre heeft de militaire ac rea Tent- Maar in de - door Vci,les uit de rest van de dazing door. Nu al.

de Stem | 1993 | | pagina 2