Meer troepen VS naar Golf TEXAS IJSBERGSLA EN RUNDERGEHAKT. Daar komen de schutters Binnenschippers staken voor een vrijwel 'verloren zaak' Kok: Kortere werkdag voor een lager salaris KOOP MET ZEKERHEID lüNDifêT N1D 8#ÜM RS NAAR IUL11993 Arabische landen woedend Washington paraat na raketaanval op centrum van Baghdad Jongeren lezen steeds minder TT-gangers te voet verder Breukink profkampioen Euro Party Box 095-992834 list is dé naertstad' imans naar rde ronde iak ik 3 jaar 06-340.340.20 ir Genoa Live 06-320 320 61 tenoa- Vandaa§ tekent de (is in de krant ïsen over de vloer. persoon lart sen: in - Oostburg IS EL: 01155-61651 damse Koerier. Merijntje ierlandse irnalisten Ier vuur 'gisseur Willy ii Hemert l) overleden o-nazi's geven r telefoon len-informatie ielzoeker in '1 pleegt 'Ifmoord Roken te duur? Usbergsla, per krop Rundergehakt, kilo 8.99 500 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. SM MM ■93 Met v.d. Bom valt te praten! Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang MAANDAG 28 JUN11993 II I I I ■dienstverlening, zowel Achten. Van kandidaten Vk- en denkniveau, aan- bontactuele eigenschap- |ar. Kandidaten dienen vaarden tegenover: een vakantietoeslag, een 1st pensioen. Tan een c.v., kunt u tot 14 fn- Ihm Ontmoet vrienden uit heel Europa De Turnster zei: deze gymoefening nai doe, dan ..."(50cphm) Hulst moet zich weer «fileren als dé Reynaert- jet college van B en W is bereid de Reynaertstich- a subsidie van tiendui- te geven. Zelfs nu trap bij kas zit. Het zit het namelijk niet lekker dat die buursteden zich de ti- raaertstad' toeëigenen. ÏELAND - A5 - Miriam Oremans heeft lag op Wimbledon de vier de van het vrouwenenkel- ereikt. De Berlicumse ten- versloeg de onbekende use Gloria Pizzichini in iets. Oremans ontmoet nu achtste geplaatste Tsjechi- lina Novotna. SPORT - BI Live sexbox 24 u. 100 com 1Marciano Vink vertrekt :ge Ajacied een driejarig set voor de Italiaanse club Serie A. Vink is de zesde let een hypotheek van 1 u per maand ongeveer Exclusief ergernis, ijdele ze nachten en aspirines, [parte advertentie kost tinder en verkoopt heller, want: veet van wanten en kranten. ING ■en één vakje benutten. Ie advertentie wordt in een groter fdaarom de advertentie met het pud uw teksten kort en bondig, plefoonnummer in de advertentie op. t men gemakkelijk en snel. 1 DE ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat bezending van brieven onder nummer dient pn. Als contante betaling kunt u een que of girobetaalkaart (dus géén giro- of ■turen. Bij niet-contante betaling ontvangt u advertenties voor de rubrieken Te huur lil worden uitsluitend tegen contante fetbus 3229,4800 MB Breda. Afdeling bf inleveren op onze kantoren. Uw opdracht latsing in ons bezit te zijn. Prijs incl. 1714 BTW. 9.20 12.27 15.33 f 18.40 f 21.47 24.53 'NDEZE KRANT: 2 KATERNEN •daag ®'Bnen-/buitenland «nenland !""enland Com «IV-, 'Sument 'Port Programma's A2 A3 A4 A5/A6 A8 A9 deel B Baghdad: Mag dat? Washington - Vrijwel alle Arabi sche landen - Amerika's bondge noten inbegrepen - zijn boos over de raketaanval van zondag op het centrum van de Iraakse hoofdstad Baghdad. Terwijl in het Westen overwe gend positief is gereageerd, ver oordeelden de meeste islamiti sche en Arabische landen de ac tie. Alleen Kuwayt Iprak van een 'gerechtvaardigde' actie. Egypte, een van de trouwste bondgenoten van de VS in de Arabische wereld die ook de ge allieerde operatie steunde om Kuwayt te bevrijden, uitte felle kritiek op Washington. „Het is te hopen dat de Ameri kaanse politiek ook zo vastbera den zal zijn ten aanzien van de misdaden die de Serviërs in Bosnië-Hercegovina begaan en die daarmee de internationale verdragen schenden", aldus de Egyptische minister van Buiten landse Zaken Amr Moussa. De Nederlandse regering wacht nog met een reactie, maar de meeste politieke partijen staan nogal sceptisch tegenover de ra ketaanval. VERVOLG BUITENLAND - A4 van Ajax die binnen een aar Italië verkast. Eerder ilken Van 't Schip, Winter, ïergkamp en Jonk. SPORT - B3 po - Twee Nederlandse alisten zijn gisteravond in atraal-Bosnische stad Gor- ikuf op het laatste moment toen ze het doelwit werden Kroatische sluipschutters, «zelfde plaats kwam vorige ten camera-man van de i televisie (ZDF) om het - Regisseur, auteur en fehter Willy van Hemert is hg op 81-jarige leeftijd in aekenhuis in België overle- ïan Hemert, die de laatste in België woonde, was al me tijd ziek. S8INNENLAND - A3 - Duitse neo-nazi's ver- üen hun aanhang telefoni- informatie waar en wan- ze terecht kunnen voor rel- ïgen buitenlanders. Om ju- ie problemen te voorko zijn de boodschappen in imldig gekozen bewoordin- „Op 3 juli is in an een zogenaamde Schappelijke wedstrijd sn Israël en Dynamo Dres- luidt een van de medede- g - Een uitgeprocedeer- Wzoeker heeft zaterdag in van bewaring De Vecht ^uwersluis zelfmoord ge- 1- De 24-jarige man wacht- uitzetting naar Marokko. Justitie als de directie van Wit noemen de zelfmoord 5*der tragisch'. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Een Amerikaanse marine-eenheid onder leiding van het vliegdekschip Roosevelt stoomt op naar de Perzische Golf om Irak te weerhouden van eventuele vergeldingsacties voor het Amerikaanse bombardement op Baghdad, afgelopen weekeinde. Dat bombardement op het hoofdkwartier van Iraks gehei me dienst kwam voor de wereld als een volkomen verrassing en is volgens het Pentagon (Ameri ka's ministerie van Defensie) een groot succes geworden. Een twintigtal kruisraketten, af gevuurd van Amerikaanse sche pen in de Rode Zee en de Perzi sche Golf, heeft het gebouw in het centrum van Baghdad zwaar beschadigd. Drie raketten zijn echter op par ticuliere huizen in de opigeving terecht gekomen. Volgens Irak Van onze verslaggever Amsterdam - Slechts 7 procent van de jongeren tussen 12 en 19 jaar vindt het lezen van een boek een acceptabele vrijetijdsbeste ding. Dat blijkt uit een onderzoek, verricht in opdracht van de Ko ninklijke Nederlandse Uitge versbond. De boekuitgevers moeten het steeds meer hebben van een klei ne groep welvarende en hoogop geleide mensen. Het aandeel van de middeninko mens (tussen de 30.000 en de 51.000 gulden bruto) daalde van 33 procent naar bijna 26 pro cent, terwijl het aandeel van de laagste inkomens zelfs daalde van 27 procent in 1985 naar 12 procent nu. Duizenden toeschouwerswaren gisteren ge tuige van het Landjuweel dat door het Sint Hubertusgilde in Etten-Leur was georganiseerd. Naar schatting 15.000 mensen waren op de been om vendeliers, bazuinblazers, schutters, dansers en tamboers in een kleurrijk schouwspel aan zich voorbij te laten trekken. Een fraai verbroe deringsfeest in Brabantse traditie. Een feest zonder wanklank, een vriendelijk zonnetje en een stevige bries die de vendels fier deed wapperen. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Van onze verslaggever Breda - De Algemene Verkeersdienst heeft zaterdagmorgen vroeg de motoren van zes Fransen, op weg naar de TT in Assen, in beslag genomen. Ze vierden op hun manier de 'Nacht van Assen' op de A16, de A58 en de A27. Hinderlijk, gevaarlijk rijgedrag en veel te hoge snelheden deden de AVD-mensen besluiten de motoren in beslag te nemen. Bestuurders van personenwagens die op de linkerrijstrook reden, schrokken geweldig omdat de Franse motorrijders zeer agressief te werk gingen en aan de bumpers van de wagens kleefden. De snelheden liepen op tot 180 kilometer per uur, ook op plaatsen waar maar 100 kilometer mag worden gereden. De Fransen konden op de A27 onder Oosterhout worden aangehouden. Ze moesten lopend verder naar Assen. Met een forse boete op zak. Zaterdag controleerde de politie op de A27 ook verkeer dat terugkeerde van de TT. Er werden 41 processen-verbaal uitgedeeld wegens te hard rijden (één motor reed ruim boven de 200 kilometer per uur), onvoldoende afstand houden en rechts inhalen. De politie nam tijdens deze actie nog eens twee motoren in beslag. Van onze correspondente Rotterdam - Een groot deel van de Nederlandse binnen schippers legt vandaag het werk neer. Ze gaan pas weer aan de slag als het vervoer op België en Frank rijk wettelijk wordt geregeld via een vrachtverdelingssysteem. Nu wordt steeds vaker lading buiten de schipperbeurs om vervoerd, wat een moordende concurrentie tot gevolg heeft. Maar de kans op een wettelijke regeling is vrijwel uitgesloten, zegt een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Op het watervervoer naar het zuiden rust in Nederland de wet telijke verplichting lading via de schippersbeurs aan te bieden. Daar komt elke schipper in volg orde van aanmelding aan de beurt. Zodra een lading de grens pas seert, vervalt die verplichting. Vaak worden ladingen voor Bel gië of Frankrijk daarom buiten de beurs om verhandeld. De binnenschippers zien op die manier steeds meer lading voor hun neus verdwijnen en pikken dat niet meer. Ze vinden dat een wettelijke, evenredige vrachtver deling - met vaste tarieven - voor het hele noord-zuid-verkeer moet gelden en onderdeel moet uitmaken van het Europese ver voersbeleid. „Onmogelijk", reageert de woordvoerder van minister Maij. „We hebben te maken, met een beleid dat een vrije handel, de vermindering van het aantal re gelingen en de harmonisatie bin nen de EG-landen stimuleert. We kunnen aan de eis van de binnenschippers dus moeilijk voldoen." Minister Maij is wel bereid een internationaal systeem van vrachtverdeling op vrijwillige basis te steunen. Maar ze wil in ieder geval de onderhandelingen in Brussel over de internationale binnenscheepvaart afwachten. En dat kan nog wel een tijd gaan duren. In Rotterdam waren zaterdag ruim 2000 binnenschippers in de Ahoy bijeengekomen om over de staking te beslissen. De overgro te meerderheid ging akkoord met de actie, slechts 154 schip pers stemden onder luid boe-ge roep tegen. Van de 121 aanwezige Belgische, Duitse en Franse schippers steunden 119 de staking. Vandaag vergaderen ook de Franse binnenschippers over een mogelijke actie. Volgens schip per Veuger, in de Ahoy leider van de bijeenkomst, zou Franse (en Belgische) steun zeer welkom zijn. Schipper Seine - een van de actievoerders van het eerste uur, die in 1988 in Gorinchem met de 'voorgangster van minister Maij een akkoord sloot over behoud van de evenredige vrachtverde ling - is niet verbaasd dat 'de hele schipperij plat gaat'. „Het leeft", zegt hij. „Dat blijkt wel uit de de hoeveelheid men sen hier. Er zit hier zeker een derde van de Nederlandse bin- nenvaartvloot en dat is veel als je weet dat er nog mensen varen. Omdat de vergadering zo kort tevoren is vastgesteld wist niet iedereen dat we bij elkaar zou den komen. De werkelijke actie bereidheid zou wel eens veel groter kunnen zijn." Wie vandaag geen lading heeft te vervoeren gaat meteen 'plat' en meert af op een van de elf verzamelplaatsen in onder meer Rotterdam, Terneuzen, Dord recht en op de Oude Maas bij Puttershoek en ten noorden van de Volkeraksluizen. Overigens zal de actie pas lang- Erik Breukink (op de foto met zijn vrouw) heeft zondag de nationale titel bij de beroepswielrenners veroverd. De Nederlander in Spaanse dienst bleet in Meerssen Steven Rooks en Frans Maassen voor. Breukink had vier seconden voorsprong op zijn achtervolgers. ZIE SPORT-DEEL B zijn daarbij acht mensen om het leven gekomen en tientallen an deren gewond! De door president Clinton bevo len aanval was een vergelding voor het moordcomplot dat Irak in april zou hebben beraamd tegen ex-president George Bush, toen die in het buurland Kuwayt op bezoek was. De Amerikaanse president heeft buiten de Verenigde Naties om en los van bestaande VN-sanc- ties jegens Irak tot de raketaan val besloten. Wel vroeg Amerika meteen na het bombardement om een spe ciale zitting van de Veiligheids raad, gisteravond, waarin het zijn optreden verdedigde, In de Amerikaanse zienswijze heeft Washington het recht om mili tair op de gepleegde 'buiten landse agressie tegen de VS' te reageren. Volgens generaal Powell heeft het Pentagon de raketaanval op het geheime dienstgebouw in Baghdad opzettelijk in de nach telijke uren (van zaterdag op zondag) uitgevoerd met de be doeling het aantal slachtoffers zo beperkt mogelijk te houden. ZIE COMMENTAAR OP - A3 ROKEN SCHAADT 0E GEZONDHEID HET KAN LONGKANKER OF HART- KLACHTEN VEROORZAKEN KON BESLUIT VAN 29.4.1981, STB. 329. De wind blijft de komende dagen noordelijk. Van onze Haagse redactie Den Haag - Vice-premier Kok vindt dat het beschikbare werk beter moet worden verdeeld. De PvdA-leider wil dab er minder lange werkdagen gemaakt worden tegen een lager salaris. Tegelijkertijd moet de bedrijf stijd verlengd worden. Daardoor wordt het mogelijk dat meer mensen aan het werk gaan en dat er meer tijd vrij komt voor scholing. Werkgeversorganisaties en vak beweging hebben het pleidooi van Kok om werk te herverdelen met gemengde gevoelens ontvan gen. De sociale partners vinden dat er meer voor nodig is om het werk loosheidsprobleem aan te pak ken. Ook het kabinet moet actie ondernemen. Kok hield zijn pleidooi zaterdag op een bijeenkomst van zijn par tij in Utrecht. Herverdeling van werk is nood zakelijk, aldus Kok, omdat de werkloosheid de komende tijd nauwelijks zal dalen. Ook als de economie volgend jaar weer aan trekt, blijft de werkloosheid hoog. Hij tekent er wel bij aan dat, om de buitenlandse concurrentie voor te blijven, harder gewerkt moet worden. Daarmee zet hij de deur open voor verlenging van de bedrijfstijd. Vooral de werkgevers zijn hier voorstander van. Machines kun nen hierdoor langer draaien en worden daardoor rendabeler. VERVOLG BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 juli as. zaam op gang komen. De eerste week zullen de schippers mond jesmaat naar de afgesproken verzamelplaatsen opstomen. Daarna verwacht Veuger toene mende drukte bij de ankerplaat sen. De actie heeft de steun van alle schippersbonden. De schippers die meedoen varen of in het binnenland of naar het zuiden. Hun schepen omvatten ongeveer 30 procent van de Nederlandse binnenvloot. De resterende 70 proeent van de schippers, dat vooral op Duits land vaart, de zogenoemde inter nationale vaart, was in Rotter dam maar mondjesmaat aanwe zig. Als de staking geen succes heeft zullen de schippers later beslis sen of de acties harder moeten worden. Bij vorige acties legden de schippers massale blokkades en raakten ze meermalen slaags met de politie. SALARIS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft, de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZECT

de Stem | 1993 | | pagina 1