Verstappen neemt leiding over Vink zesde aderlating bij Ajax in een jaar inalist van vorig jaar laat het afweten voor de tweede week cadeautjes wegLï Woof en Van den Berg: macht door eenvoud r emoties overm SPORT WIMBLEDON '93 Romario te duur fc SPORTNIEUWS KORT er Egbert Koersen, doorgaans de -ijn emoties zaterdag direct na a£lc en Braber gewonnen amateur-kai meer de baas. minuten," stamelde hij snotteri t alleen om bij te komen van hei achtsvertoon dat zijn Koga-Miyat; spreid. berg ontlaadde zich bij de Emmel nderhuids wekenlang aan hem ki hij in horten en stoten zijn verh; dat de hele ploeg hier vandaag voi e afgelopen weken zo moeilijk om ij gen. Het viel ook niet mee om en dat ik echt voor de volle hondei STEM MAANDAG 28 JUNI 1993 B3 urenberg (anp) - Jos Ver- ippen heerst in het open jjtse kampioenschap For- ule 3. De 21-jarige Limbur- Nederlands grootste ra- talent sinds jaren, won in weekeinde op de Noris- g bij Neurenberg beide tdstrijden. Halverwege de jelstrijd nam Verstappen de ding in het algemeen klas- ient over van de Duitser tcha Maassen: 140 om 130 iten. Itterdag was het droog, zondag regen. In beide weertypen Verstappen veel beter dan de concurrentie. De nummers twee, respectievelijk de Oosten rijker Peter en de Italiaan Col- ciago, finishten op ruim vier en bijna zeven seconden. Verstappen maakt zijn debuut in de Formule 3, in het WTS-team van Willie Weber, de man die Michael Schumacher naar de Formule I begeleidde. De inwo ner van Montfort moest aanvan kelijk even wennen aan de over stap uit de toerwagen. In het begin van het seizoen was hij soms onbesuisd. Hij reed te wild, agressief, raakte wel eens naast de baan. Nauwelijks een paar maanden later is hij berekend, getuige vier zeges op rij in de laatste vier races. Verstappen: „De wedstrijd van zondag werd vlak na de start afgebroken, om dat vier auto's op elkaar botsten. Na de herstart nam ik meteen afstand en die heb ik tot het einde toe bewaard." Een dag eerder, hij vertrok van pole position, was Verstappen weinig te spreken over zijn start. Hij lag tijdelijk tweede, spoedde zich in de vijfde ronde naar de eerste plaats, om die niet meer af te staan. Verstappen, in wie de kenners een toekomstige Formule I-cou- reur zien, verbeterde het baanre cord van de Norisring. Op de vijf circuits die zijn aangedaan in de Formule 3, bezit hij intussen vier baanrecords. „Het stimuleert me alleen maar meer dat ik de lei ding heb overgenomen," zei Ver stappen, die in de Duitsers Krumm en Maassen en de Itali aan Angelelli zijn belangrijkste concurrenten heeft. „De weg naar het kampioenschap is nog lang. Ik moet zorgen dat ik elke keer punten haal. Ik denk al aan de titel, maar laat me niet gek maken." Niirnberg, Open Duits kampioen schap formule 3. Negende race: 1 Verstappen (Ned) Daliara-Opei 59,8 km in 22.42,46 (158,008 km/uur), 2. Peter (Oos) Daliara Fiat 22.46,82, 3. Colciago (Ita) Daliara-Opei 22.47,91, 4 Maassen (Dui) Daliara-VW 22.48,55, 5. Angelelli (Ita) Dallara-VW 22.50,24, 6. Müller (Dui) Dallara- Fiat 22.50,94, 7. Krumm (Dui) Dal- lara-Opel 22.52,60, 8, Werner (Dui) Dallara-Opel 22.53,58. Niirnberg. Open Duitse titelstrijd Formule 3. Tiende race: 1. Verstappen 59,8 km in 23.32,71 (134,804 km/u), 2. Col ciago 23.39,04, 3. Krumm 23.42,70, 4. Maassen 23.44,71, 5. Peter 23.45,08, 6. Angelelli 23.45,72, 7. Graf 23.46,91, 8. Bernhardt (Dui) Dallara-VW 23.57,20. Stand: 1. Verstappen 140 punten, 2. Maassen 130, 3. Angelelli 99, 4. Krumm 94, 5. Colciago 73, 6. Lies- ner (Dui) 56. vanisevic gaat af in tranen een vroegtijdig stadium al dat een ijn kansen later in het seizoen komei heid toe dat hij Den Braber tijdei e heeft laten zwemmen. „Op zo'n m( t aan hem uitleggen. Hij moest mij: schap, maar dat kon hem toen uit t: moest mijn mond houden. Als je eei Door Léon Krijnen r, voor het tweede seizoen deel uitma oeg van Nederland, is het enfant „In zijn eerlijkheid flapt John er n, zijn anders dan van de rest. Daar he rip voor. Hij op zijn beurt twijfelt er olledig achter hem staat." ieuze crisis dateert van Olympiad d moet hebben aan succes-coach Ki ees hij Knaven aan tot enige en onbi anljn pbegmakkfr^Zoiefs vahol|®den Met Gonm Ivanisevic weet Je het maar nooit' 'oor hem heb ik misschien te veel aij-T manier van spelen typeren is niet zo moeilijk; het vriezen en het kan dooien. Heeft de grillige Kroaat idee dat hij zo'n dag heeft dat alles wil lukken, dan de op dat moment tot hem veroordeelde opponent leen maar hopen dat hij niet geraakt wordt door een de projectielen die op hem afgevuurd worden. Dan het redden wat er te redden valt, en proberen om t. Daarnaast heb ik mijn tijd nodig om (instens een paar games te winnen en op die manier ^tZ?v n™ tteH iohn wel Pol ten onder te gaan. at ik nog steeds voor de volle honq ot gisteravond nog was hij bang dat ar als Goran Ivanisevic met 13 verkeerde been uit bed ogen nog maar eens droog. De zakd?' da" kaf zich beter „Ik had de jongens een premieyaJ de 'kv-Va" 06 dag verveelvoudig ik gewoon." 15en de la,kens blllvel) ,varP°- i. Dan wil er niet veel lukken ontbreekt hem nog steeds de itale kracht om een wedstrijd Iers aan te pakken. Al leek afgelopen woensdag wél het il te zijn, toen hij tegen de Chris Bailey al op het rand- |van de eliminatie balanceerde op matchpoint tegen het vege redde met een ace op zijn e opslag. htsnapping lee dagen na de memorabele ■Snapping tegen Bailey was nisevic opnieuw met zijn ver- Jtrde been uit bed gestapt. Dit- 1 was er geen houden meer Een andere boomlange ishandige speler, in de per- van Todd Martin, slaagde Bailey twee dagen eerder fthet nippertje faalde. De Ame- van de Lange Raarberg met in iiain aan> als hij niet tennist een foto anij woed beoefenaar van het sl-biljarten, toonde geen en- ontzag voor de opslagen die lisevic binnen de lijnen wist krijgen, en caramboleerde er rechtstreekse duel met haar grote rivale. 1 ook vrolijk op los. Het uit- d heel graag de confrontatie aangegaan* idelijk resultaat: 2-6, 7-6, 6-7, 1,6-0. it begon allemaal zo mooi voor «lisevic. Lekker zonnetje, de lunes nog niet uitpuilend, ar wel langzaam vol lopend, aces zaten goed op het racket binnen een half uurtje was 16-2 voor de favoriet. Niets ji de hand, precies zoals een itrijd tussen de nummer 30 de nummer 5 van de wereld- tglijst zou moeten verlopen, leek nog niets aan de hand, htte ze na afloop. „Jammer dat ze er niet oorsel fietste de eerstje rondjes, toen het voor een groot deel van het peloton van ig vrouwen al te hoog lag, rustig in het n haar teamgenotes mee. Danielle Ovi rak voor haar vriendin de wedstrijd opi beerde het de 'First Lady' zelfs moeilijkjte Ij geholpen door Elsbeth Vink. ochten onze eigen gang gaan", verklaa: omodel-in-de-dop haar offensieve strijj Van Moorsel volgde elke tempoversnelli n ontspannen blik. Twee ronden voor li trapte ze zelf de pedalen een keer flinj Martin wat meer grip op de Tijdens een klim. Overgaag en Vink, slag begon te krijgen, Ivanise- terug na een jaar ziekte, hapten naar zijn eerste dubbele fouten n waren weg. -j jon te produceren en de Ame- oorsel wilde alleen aankomen, per se haaf aan de tie-break van de twee- acht demonstreren. Dat het achtervolgen- set won. Hooguit wat meer lol eetal in grote wedstrijden altijd het vuile or de toeschouwers, die zich in oor haar opknapt, was voor Van Moorsel stadium van de wedstrijd eden eens wat terug te doen. „Ik heb dit «mamelijk vermaakten met de .1 voldoende cadeautjes uitgedeeld. Een irechters in het midden van de eef je niet weg", was het resolute anlr se-lines, die zich zo klein mo- 1 ïjk probeerden te maken als uitslag iKroaat aan het serveren was. en: 1. Van Moorsel (Boekei) 87,7 km in 2.16.4'. ,,l njpt onriprs of Ivanisevic rgaag ('s-Gravezande) 1.50, 3. Vink (Wijk en «an met anüers Ot ivanisevic rg). 4 Dijkstra (Joure) 5.05, 5 Schop (Amster- Zich op dit moment nog 6 Haringa (Hoofddorp) 5 55, 7. Groen (Nieuw- sds af te vragen wat er nou rlwn' ?n Wimbergen (Eijnsburg) 9. BAfe fout gegaan is en waar- rdorp), 10. Jongeling (Rijswijk) 7.05, 11 J* k n t? (Amsterdam) 7.35, 12. Kelderhuis, 13. Ma» lHoe hl], om met de Belgen te -asselternijveen) 7 40, 14. Van Tilburg (Halst ïken, zaterdagmiddag alle 5. Van Smoorenburg (Langeraar). firels in zich ontbonden heeft. .verwege de derde set had hij breakpoint op de opslag van ftin, en daarmee de kans om i belangrijke voorspong te ne st Hij miste het punt en wierp 3 racket voor de eerste maal Mend op het gras. Waarschu- jug één, want regels zijn regels, 'zeker op Wimbledon. Ivanise- i ontplofte bijkans en donder- zijn racket nogmaals tegen heilige gras. Waarschuwing plus een strafpunt. de een of andere manier hgde hij erin om het oplaaien- 'riur te blussen, wetende dat fee volgende waarschuwing dat moment onherroepelijk reglementaire diskwalificatie - De onderhandelingen tussen PSV ransfer van Romario naar de Catalaans n afgebroken. Barcelona wil niet meer dai -ongeveer zes miljoen gulden- betaler olgens Barcelona-voorzitter Nünez vraag ta's, bijna tien miljoen gulden, klopt, zou PSV al vier miljoen gulden vai omario afgedaan hebben. In een eerde: 'ia te horen dat het veertien miljoen guldei aan tien miljoen, dan kunnen ze he gisteren strijdvaardig weten. „Dat is eeiy Ze vergeten dat Romario met zijn 27 jaa 'gevolge zou hebben. Niet dat n de jongsten is. We gaan niet praten en." over Romario tussen beide clubs leken di$ *ijt en hij zou hem ook niet oomversnelling te komen. Zaterdag zoch aarnemer van Romario, nog p diens vakantieadres in het zuiden vat .at Barcelona en PSV snel tot een akkoorc :hini. „Dat zou een goede zaak zijn vooi ft Romario beloofd dat hij weg mag als hi. afgesloten." ve trainer van PSV, heeft al laten weten een trio op het oog te hebben. Het gaat om een 1 losgeweekt moet worden van zijn club. inenburg heeft De Mos een vervanger in iet gaan om een Nederlander, chter van uit dat hij bij PSV blijft. Vorige van belangstelling van de Japanse club „Ik meld me op 5 juli gewoon op de eerste 'urg gisteren. „Ik weet dat De Mos ooit eens et mij de oorlog niet kunt winnen. Maar die kid. Ivoor het verdere verloop veel blaakte, want de kluts was hij terugvinden. In tegenstel- contact met tot ene McEnroe die na een 'fee-uitbarsting altijd weer ging spelen, zakte het ni hil van Ivanisevic daarna tot bedenkelijk peil. Weliswaar 'fegde hij er nog in om 23 aces elkaar te sprokkelen, maar zetten niet al te veel zoden be dijk, omdat hij ook vijf- dubbele fouten aan liet te- ,®!U] de vierde set op de een of Jere manier nog wist te win- *as niet alleen uitstel van 'Kutie. Tien minuten later kon vastgesteld worden dat het jam mer was dat die vijfde set er komen moest, want die had hele maal niets meer met tennis dan wel vechtlust of sportiviteit te maken. Het was een blamage voor Ivanisevic, voor Wimble don, en een gebrek aan respect voor zijn tegenstander, die de set met 6-0 won. Gedrag Iedereen die het geklungel en het beschamende gedrag van de fan tastische verliezend finalist van een jaar geleden in zijn laatste set van dit jaar aanschouwde, zat met kromme tenen van plaatsvervangende schaamte op de volgepakte tribunes van baan twee, beter bekend als 'the gra veyard', het kerkhof. Tussen de vijfde en zesde game ging Ivanis evic niet meer zitten, keek met een wilde blik om zich heen als een gekooide tijger die weg wil de van 'the graveyard' en besloot de afgang tenslotte, geheel in stijl, met een dubbele fout. En rende tenslotte, zijn gezicht in tranen, omringd door body guards, de baan af, linksaf naar de uitgang van het complex. Het vertikkend om op de persconfe rentie te verschijnen, waardoor hij een totaal aan boetes van vijfduizend gulden aan zijn broek kreeg. Hoe anders dan een jaar geleden, toen hij tot en met de laatste game van de finale tegen Agassi excelleerde in ser- vicegeweld, mentaliteit en spor tiviteit. De uitglijder van zater dag even buiten beschouwing gelaten, kan geconcludeerd wor den dat het de tweede week van Wimbledon een stuk saaier zal zijn zonder Goran Ivanisevic. Maar ia, er zijn van die dagen... UITSLAGEN Mannenenkelspel: derde ronde: Ed- berg (Zwe/2) - Wilkinson (GBr) 6-4 7-5 6-3, Martin (VSt) - Ivanisevic (Kro/5) 2-6 7-6 6-7 7-5 6-0, Ferreira (ZAf/13) - Holm (Zwe) 6-4 6-3 7-6, Matuszewski (VSt) - Frana (Arg)6-4 3-6 6-2 6-2, Masur (Aus) - Boetsch (Fra) 6-3 6-4 6-7 6-7 6-4, Wheaton (VSt) - Chang (VSt/12) 6-4 6-4 5-7 4-6 6-4, Courier (VSt/3) - Stolten- berg (Aus) 6-4 7-6 3-6 6-4, Pioline (Fra) - Carlsen (Den) 6-4 6-4 6-3. Indeling achtste finales: Sampras - Foster, Krajicek - Agassi, Becker - Leconte, Korda - Stich, Martin - Wheaton, Ferreira - Courier, Masur - Pioline, Matuszewski - Edberg. Vrouwenenkelspel: derde ronde: Na- vratilova (VSt/2) - Hy (Can) 6-1 6-0, Garrison (VSt) - Mary Joe Fernan dez (VSt/5) 6-0 6-1, Huber (Dui/9) - Labat (Arg) 6-4 6-3, Novotna (Tsj/8) - Werdel (VSt) 6-3 6-1, Tauziat (Fra/16) - Davenport (VSt) 6-3 7-6, Zvereva (WRu) - Appelmans (Bel) 6-3 6-4, Oremans (Ned) - Pizzichini (Ita) 6-1 6-4, Sabatini .(Arg) - Med- vedeva (Oek) 6-1 2-6 6 --4 Indeling achtste finales: Graf - Mc- Grath, Raymond - Capriati, Sanchez-Vicario - Sukova, Basuki - Martinez, Novotna - Oremans, Hu ber - Sabatini, Garrison-Jackson - Zvereva, Tauziat - Navratilova. Vrouwendubbelspel: derde ronde: Shriver/Smylie (VSt/Aus/6) - Hab- sudova/Muns-Jagerman (Tsj/Ned) 6-0 2-6 6-3, Oremans/Vis (Ned) - Faull/Richardson (Aus/NZe) 4-6 7-6 0-0 gestaakt wegens invallende duisternis, wordt vandaag voortge- Gemengddubbelspel: eCrste ronde: Niissen/Bollegraf (Ned/12) - Midd- leton/Henricksson (VSt) 6-3 6-4, Reneberg/Nagelsen (VSt) - Jensen/ Schultz <VSt/ked/15) 7-6 3-6 7-5. Jongensenkelspel: eerste ronde: Wassen (Ned) - Ehrlich (Isr) 7-5 3-6 12-10. Programma vandaag: Centre court (vanaf 14.00 uur): Becker - Leconte, Sanchez - Suko va, Krajicek - Agassi. Baan 1 (vanaf 14.00 uur): Huber - Sabatini, Ferreira - Courier, Tauziat - Navratilova Goran Ivanisevic, die zich blameerde in zijn partij tegen Todd Martin. foto ap Bosch en Duin (anp) - De winnaar van het Nationaal Open had een stijve nek en kon niet trainen, de beste amateur was amper hersteld van anderhalf jaar ziekte van Pfeiffer. John Woof en Maar ten van den Berg maakten macht door eenvoud. Ze stapten zonder voorberei ding en verwachtingen de golfbaan de Pan te Bosch en Duin op en kwamen er gelauwerd vanaf. De 36-jarige Woof, in Engeland geboren en opgegroeid kon door talloze beslommerin gen rond de door hem bestierde Rijswijkse golfbaan nauwelijks trainen. Hij verloor partijtjes van amateurs en leerlingen. Woof, die in 1982 al eens het Nationaal Open won, vond wel dat hij voor een toernooi van dit kaliber moest oefenen, want een klasse ring bij de eerste tien betekende een uitnodi ging voor het Heineken Open volgende maand op Noordwijk. „Ik sloeg een paar ballen en ze waren allemaal perfect," vertel de Woof na zijn zege. „Ik stond verbaasd, maar gelijk was het een bevestiging van mijn theorie: goed golf is een puur mentale kwes tie." Woof startte de eerste dag met een gewone ronde van 72 slagen. Zijn stijve nek, opgelo pen bij een onhandige telefoonbeantwoor- ding in de vroege ochtend, hinderde hem toen nog het meest. Zijn score werd over schaduwd door het baanrecord van 65 sla gen van Smits van Waesberghe. De tweede dag plaatste Woof zich met een ronde van 68 in de kop van het klassement. „Een goede wedstrijd spelen, voor veel pu bliek, geeft mij het gevoel op het toneel te staan." Op de derde dag werd hij met een ronde van 70 met drie slagen voorsprong leider. Hij speelde constant, de concurrentie wisselend. In de finale stond Woof naast Ruud Bos, zijn vroeger boezemvriend. De Baarnse touring- professional maakte in vier holes zijn drie slagen achterstand goed. Hole na hole speel den ze gelijk op. Bos kwam op de elfde hole een slag achter door een onnodige 3-putt. Woof bouwde door met een birdie op de 12e en op de 16e was het verschil weer drie door een nieuwe birdie van Woof. Daarmee was de partij beslist. „Ik heb gewonnen omdat ik happy ben, ik zit lekker in mijn vel." Bos erkende het meesterschap van zijn vroe gere mentor, van wie hij jaren geleden na een knallende ruzie scheidde. „Ik heb gepro beerd hem te slopen, dat lukte eerst prima, maar daarna heb ik zelf fouten gemaakt." De negentienjarige Maarten van den Berg sjorde zijn tas met stokken achter zich aan op een trolley, maakte zelf zijn balletje schoon als dat nodig was en werd op de derde plaats de beste amateur. Hij versloeg in een play-off Rolf Muntz. Van den Berg is een van de grootste golf talenten van Neder land. De ziekte van Pfeiffer wierp zijn ontwikkeling tijdelijk ver terug. Na de zo mer gaat hij studeren in Miami, Ohio, en hoopt hij tevens zijn golfspel naar hoog niveau te stuwen. „Het gevoel is helemaal terug en ik sla de bal al veel verder dan voorheen." Bosch en Duin, NedCar Nationaal Open Eindstand: 1. Woof 279 slagen (72 68 70 69), 2. Bos 281 (69 73 71 68), 3. Van den Berg (amateur) 285 (beste amateur) na playoff tegen Muntz (a) 285, 5. Watkins 286, 6. Helsby, Gee, Vogel (a) 287, 9. Saxton, Steenkamer 289, 11. Giles, Davidson 290, 13. Saddington, Smits van Waesberghe 292. Hakui, Mizuno Open, 1,75 miljoen gulden Eindstand: 1. Okuda (Jap) 280, 2. Sugihara (Jap), Grady (Aus), Tateo Ozaki (Jap) 281. Cromwell (Connecticut), Greater Hartford Open, 1,7 miljoen gulden. Stand na drie ronden: 1. Pavin (VSt) 205, 2. Pooley (VSt), Price (Zim) 206. Parijs. Open Franse, 1,375 miljoen gulden. Eindstand: 1. Rocca (Ita) 273 (69 67 69 68) wint na playoff van McGinley (Ier) 273 (69 67 69 68), 3. James (GBr) 274 (69 69 68 68), 4. Roe (GBr) 275 (67 71 67 70), Forsbrand (Zwe) 275 (68 71 69 67), 6. Townsend (VSt), Johnstone (Zim), Feherty (GBr), Van de Velde (Fra), Ryström (Zwe) 276. Grez-Doiceau (Bel). Vrouwen. Open Belgische, 275.000 gulden. Eindstand: 1. Dobson (GBR) 283 (71 71 72 69), 2. De Lorenzi (Fra) 284 (70 69 70 75) en Reid (GBr) 284 (71 73 70 70), 4. Wright (GBr) 285, 5. Davies (GBr), Neumann (Zwe), Nicholas (GBr) 286, 40. Hageman (Ned) 301 (76 69 76 80). Eline Coene assistent-bondscoach Papendal - Eline Coene wordt assistent van bondscoach Huub Franssen. De 29-jarige badmintonster, die tijdens het WK in Birmingham haar loopbaan als international beëindigde, wordt tevens trainster van de nationale jeugdselectie. Coene is in het bezit van het hoogste trainersdiploma. De vijfvoudig Nederlands kampioene blijft wel actief als speelster voor de Duitse kam pioen Uerdingen. Schwarzman en Baljakin eerste Harderwijk - De Oosteuropese grootmeesters Schwarzman en Baljakin hebben de eerste plaats in het tweede Maars Wereld Damtoernooi gedeeld. Beiden speelden in de slotronde remise. Eindstand: 1. Baljakin en Schwarzman 14 punten, 3. Krajenbrink, Tsjegolev en Tsjizjov 12, 6. Koeperman, Sijbrands en Valneris 11, 9. N'Diaye en Gerard Jansen 10, 11. Hans Jansen 9, 12. Vermin 6. Kohier en Selk nationale kampioen Beverwijk - Stasja Kohier en Alexander Selk zijn zaterdag in Beverwijk nationaal turnkampioen 1993 geworden. De 14-jarige Kohier leverde een opvallende prestatie. De Amsterdamse onderging afgelopen december in Duitsland een zware operatie aan de rechterheup. Zij leek voor de topsport, verloren. In Beverwijk, waar slechts vier turnsters in de hoogste categorie uitkwamen, behaalde Stasja Kohier 35,70 punten. Wyke Karten (Opmeer) einigde als tweede met 34,125 punten. Alexander Selk, die vorige maand in Genève Europees jeugd kampioen aan rek werd en in de zeskamp zilver veroverde, vergaarde 55,60 punten. Zijn broer Cristian bezette de tweede plaats met 54,00 punten. Beverwijk. NK. Vrouwen, vierkamp (resp. sprong, brug, balk, vloer en totaal): 1Köhler (Turning Spirit) 9,500-9,100-8,050-9,050-35,700, 2. Karten (K en V) 9,500-8,300-8,250-8,075-34,125, 3. Van der Veen (WIK-FTC) 8,850-6,625-8,000-8,200-31,765, 4. Van Wanrooy (PSV) 8,675-6,750-7,550-7,600-30,575. Toestelfinales: sprong: 1. Karten en Köhler 9.300, 3. Van Wanrooy 8 500; brug ongelijk: 1. Van Wanrooy 8,850, 2. Karten en Köhler 8,700; balk: 1. Karten 9,000, 2, Van Wanrooy 8,275, 3. Köhler 8,100; vloer: 1. Köhler 9,150, 2. Karten 9,000, 3. Van der Veen 7,650 Mannen, zeskamp (resp. vloer, voltige, ringen, sprong, brug, rek, totaal): 1. Alexander Selk (VZOD) 9,40-9,20-9,25-9,05-9,25-9,45-55,60, 2. Cristian Selk (VZOD) 9,25-9,30-9,10-9,20-9,10-8,05-54,00, 3. Aker boom (Pro Patria) 8,35-8,15-9,15-8,60-8,55-9,10-51,90, 4. Borisov (VRG) 8,25-8,25-8,10-8,45-8,05-7,85-48,95, 5. Ellenbroek (Borne '28) 6,85-7,45-7,60-7,75-8,55-4,65-42,85, 6. Ritschel. (TVS) 7,05-5,20-8,15-8,20-7,40-6,40-42,40. Toestelfinales: vloer: 1. Christian Selk 9,30, 2. Akerboom 8,85, 3. Alexander Selk 8,80; voltige: 1. Can de Wal (SSS) 8,80, 2. De Haze (MTV '69) 8,70, 3 Borisov (VRG) 7,95; ringen: 1. Christian Selk 9,30, 2. De Haze, 3. Borisov 8,65, sprong: 1. Christian Selk, 2. De Haze 8,85, 3. Akerboom 8,70; brug: 1. Christian Selk 9,25. 2. Borisov 9,15, 3. Akerboom 8,85; rek: 1. Christian Selk 9,70, 2. Akerboom 9,30, 3. Borisov 9,00. Zilveren medaille voor Borgmann Borlange - Erik Borgmann heeft bij de wereldtitelstrijd zweef vliegen in de buurt van de Zweedse plaats Borlange in de standaardklasse een zilveren medaille veroverd. Borlange. WK, laatste dag. Open klasse: 1. Wujzak (Pol), 2. Gimmey (VSt), 3. Lherm (Fra), 11. Kurstjens (Ned). Eindstand: 1. Centka (Pol) 7904 punten, 2. Ax (Zwe) 7901, 3. Spreakley (GBr) 7891, 19. Kurstjens. 15-meter klasse: 1. Wills (GBr), 2. Wells (GBr), 3. Ghiorzo (Ita), 7. Vermaat (Ned), 18. Smit (Ned), 28. Van Bree (Ned). Eindstand: 1. Garbaud (Fra) en Napoleon (Fra) 8220, 3. Janowitsch (Oos) 8217, 13. Vermaat, 30. Smit, 33. Van Bree. Standaardklasse: 1. Ziegler (Dui), 2. Fischer (Dui), 3. Laird (Aus), 4. Borgman (Ned) en Striedieck (VSt), 6. Selen (Ned), 7. Vermeer (Ned). Eindstand: 1. Davis (GBr) 7285 punten, 2. Borgman 7059, 3. Rubaj (Pol) 7002, 9. Selen 6556, 16. Vermeer 6397. Geslaagde rentree Holyfïeld Atlantic City - Zeven maanden na het verlies van zijn wereldti tel bij de profs heeft Evander Holyfield weer een partij gebokst. Het publiek in Atlantic City raakte niet onder de indruk van Holyfields optreden tegen zijn weinig tegenstand biedende landgenoot Alex Stewart, maar hij won wel op punten, na een unanieme jurybeslissing. Gevechten om wereldtitel! Atlantic City: Molina (PRi) behoudt titel in zwaarvedergewicht (IBF) na zege op punten tegen Medina (Mex). Londen: Benn (GBr) behoudt titel in middengewicht (WBC) na interventie scheidsrechter in vierde ronde van partij tegen Gent (GBr). Sun City: Thobela (ZAf) neemt titel in lichtgewicht (WBA) over van Lopez (VSt) na zege op punten. Hamburg: Giovannini (Arg) neemt titel in cruisergewicht (WBO) over van Bott (Dui) na zege op punten. Uitslagen golf (verzameld) Goed slot Evertsen Cork - Met de vierde plaats in de derde manche kreeg de Ierse Grand Prix 250cc voor motocrosser Edwin Evertsen een goed slot. De Nederlander was in Cork eerder als vijftiende en achtste geëindigd. Cork. GP Ierland 250ce. Eerste manche: 1. Albertyn (ZAf) Honda, 2. Everts (Bel) Suzuki, 3. Nicoll (GBr) Honda, 4. Johansson (Zwe) Yamaha, 5. Vohland (VSt) Suzuki, 6. Fanton (Ita) Kawasaki, 7. Dewit (Bel) Suzuki, 8. Dugmore (ZAf) Suzuki, 9. BoIIey (Fra) Yamaha, 10. Liles (VSt) Kawasaki, 11. Iven (Bel) Kawasaki, 12. Herring (GBr) Honda, 13. Schmit (VSt) Yamaha, 14. Aaltonen (Fin) Honda, 15. Evertsen (Ned) Kawasaki, 23. Koning (Ned) Honda. Tweede manche: 1. Everts, 2. Albertyn, 3. Johansson, 4. Malin (GBr) Yamaha, 5. Fanton, 6. Liles, 7. Vohland, 8. Evertsen, 9. Iven, 10. Dewit, 11. Schmit, 12. Bolley, 13. Cooper (GBr) Suzuki, 14. Aaltonen, 15. Nilsson (Zwe) Kawasaki, 25. Van Klinken (Ned) Kawasaki, 27. Hartman (Ned) Honda, 29. Koning. Derde manche: 1. Everts, 2. Albertyn, 3. Nicoll, 4. Evertsen, 5. Liles, 6. Fanton, 7. Johansson, 8. Schmit, 9. Dewit, 10. Dugmore, 11. Malin, 12. Vohland, 13. Herring, 14. Cooper, 15. Nilsson, 21. Koning. Stand WK: 1. Albertyn 463 punten, 2. Everts 370, 3. Schmit 314, 4. Nicoll 250, 5. Bervoets 228, 6. Parker 226, 7. Moore 194, 8. Dewit 182, 9. Herring 178, 10. Fanton 148, 13. Evertsen 131, 18. Van Doorn 69. Door Ted van Leeuwen Genua - Dit weekeinde heeft de zesde 'vogel' in één jaar het Ajax-nest verlaten. In het spoor van Aron Winter, John van 't Schip, Bryan Roy, Wim Jonk en Dennis Bergkamp maakte ook Marciano Vink de trek over de Alpen. En ook Vink wijkt uit naar de Itali aanse Serie A. Vandaag wordt de 22-jarige voetballer in het Luigi Ferraris- stadion voorgesteld als de nieu we middenvelder van Genoa. De transfer van Vink, wiens con tract was afgelopen, is een hard gelag voor Ajax. De rijkste club van Nederland is niet in staat gebleken op te bieden tegen een Italiaanse club die op het nip pertje aan degradatie ontsnapte. „Clubliefde bestaat niet meer," zegt penningmeester Van Os. „Voetbal is business. Het gaat om één ding; geld. Van de spelers die nu bij Ajax zitten, wil 99 procent weg. Daarvan ben ik overtuigd. De enigen die bereid zijn te blijven, zijn de spelers voor wie geen belangstelling be staat. Als er voor spelers buiten landse interesse is, dan leggen wij het altijd af." „Genoa," vervolgt Van Os, „is niet rijker dan Ajax. Maar het is Italië, hè. Andere middelen. Wij hebben te maken met een club structuur, waarin een hele filo sofie zit opgesloten. In Italië legt een president gewoon een bom duiten op tafel." Netto-bedragem „We hebben Vink een uitsteken de aanbieding gedaan," zegt Van Os. „Meer kon echt niet. Maar uiteindelijk kom je op het belas ting-verhaal terecht. Ga je over netto-bedragen praten. Dat is het moment waarop wij niet meer mee kunnen. De penningmeester heeft het derhalve met argumenten gepro beerd. „Ik beschouw Genoa als tweederangs. Drie trainers in één jaar, blij niet gedegradeerd te zijn. Ajax is eerste garnituur, speelt Europa Cup, om de titel. Genoa is, vertaald naar Neder landse verhoudingen, een club zoals FC Groningen. Ik ben te leurgesteld in de keuze van Vink." „Ik vind dat hij op het eerste plan thuishoort. Dat heb ik hem ook voorgehouden. Hij maakt, ter wille van het geld, een spor tieve stap terug. Ik vind dat hij nog verder moet groeien als spe ler. Hij is pas 22, hij heeft pas één seizoen echt goed gespeeld. Ik heb hem gezegd: jongen als je zo doorgaat als nu, dan komen de toppers vanzelf op je af. De échte toppers bedoel ik dan." „Nu gaat hij toch naar Genoa. De kans dat hij zich daar spor tief ontwikkelt, is minder groot dan bij Ajax. Hij heeft kennelijk niet durven wachten. Hij beseft kennelijk niet dat je tegenwoor dig als speler je kapitaal niet maakt met een salaris, maar met een transfer." Aanbieding 'Meer kon echt niet', zei de pen ningmeester, sprekend over de aanbieding. Dat lijkt wat vreemd. Behalve het zestal dat het afgelopen jaar uitweek naar de 'lire-liga' - de opbrengst voor de club mag op zo'n 75 miljoen gulden geschat worden - deed Ajax het jaar daarvoor Witschge en Wouters voor samen zo'n tien miljoen van de hand, terwijl de reserves Van Loen en Willems nog eens twee miljoen opbrach ten. Geld zat dus. „Daarom gaat het niet," zegt Van Os. „We moeten wel binnen de begroting blijven. Dit jaar hebben we vijftien miljoen aan normale inkomsten gehad. Dan kunnen we Vink geen twee mil joen mèèr gaan bieden. Want dan komen we aan het eind van het seizoen twee miljoen tekort. Bij een drie-jarig contract is dat dus zes miljoen." „Dat geld moet toch ergens van daan komen. Dat kun je er wel bij leggen uit het overschot aan transfers, maar als je volgend jaar geen overschot hebt? In Ita lië doen ze niet moeilijk. Komen die vijf miljoen op de begroting terecht, dan legt de president dat gewoon bij. Wij kennen die structuur niet. Ik zou het ook niet willen kennen, want het is een ongezonde." Principe Bovendien huldigt Ajax-trainer Louis van Gaal het principe dat er geen al te grote salarisver schillen in de spelersgroep mo gen optreden. Een uitgangspunt dat overigens al weer bijgesteld is. Van Os: „Dat geldt als principe. Spelers praten onderling veel over geld. Als een speler met een salaris van anderhalve ton van een bijna gelijkwaardige speler hoort dat die negen ton verdient, leidt dat tot scheve gezichten en onrust. Dan wil die andere spe ler ook zoveel en voor je het weet, heb je met een ketting reactie te maken. Maar voor hele grote kanjers zijn we bereid het principe te laten varen. Dergelij ke kanjers lopen er bij ons nu echter niet rond." In die categorie dient Frank Rijkaard geplaatst te worden. „We hopen op Rijkaard, maar hebben niets in eigqn hand. Als hij van vakantie terug is beslist hij waar hij gaat spelen. Mocht dat in Nederland zijn, dan genie ten wij de voorkeur." Dubovsky Ajax zit dus nu met een veel geld en weinig spelers. Want behalve Vitesse-speler John van den Brom, is er nog niemand ge kocht. Maar donderdag hoopt Ajax de Slowaakse aanvaller Peter Dubovsky vast te kunnen leggen. Dinsdag komt de schutter terug van vakantie, woensdag praat hij met zijn zaakwaarnemer An ton Ondrus en donderdag geeft hij Ajax antwoord. „Het komt wel goed," denkt Ondrus, die op dezelfde golflengte zit als Van Os. „Het is voor een jonge speler als Dubovsky beter in een rustig klimaat als dat van Ajax aan het topvoetbal te wennen. Beter in elk geval dan in Spanje of Ita lië." Het is niet de bedoeling dat Ajax het kapitaal laat rusten. „Dat wordt weer besteed aan spelers," meldt de penningmeester mon ter. „We staan voor een grote inhaalmanoeuvre." Die kan wor den ingezet als Van Gaal ('Hij weet nog niet dat Vink verkocht is') terug is van vakantie. Ideeën Volgens Van Os heeft Ajax idee- en genoeg, maar voorlopig mo gen de Rus Juri Petrov van Lo- komotiv Moskou en de voormali ge Twente-speler Mitar Mrkela een weekje op proef komen mee draaien. Er zijn meer namen, zegt Van Os, maar hij weigert ze te noe men. „Kopen is het punt niet. Het punt is het salaris. Maar we hoeven niet dramatisch te doen. Ajax staat er weer goed voor." Voordat het huidige bestuur waarvan Van Os deel uit maakt, half januari 1989 het bijna fail liete Ajax van het Harmsen- combo overnam, had de club ook net een exodus achter de rug. Kieft, Van Basten, Rijkaard, Koeman, Vanenburg en Bosman, samen goed voor 292 interlands, leverden Ajax toen samen nau welijks het dubbele op van de transfer van Marciano Vink naar Genoa. f

de Stem | 1993 | | pagina 13