DE STEM Sport ^Eindelijk goud voor Breukink remans bij laatste zestien Q Theunisse stapt na twee uur koers af Harmeling bezwijkt onder inspanning FIT Kleine Nederlandse Tour-afvaardiging laai NK voor profs als gevolg van 4herenakkoord' >PTV Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout |»votna eerste 'echte' tegenstandster Berlicumse WIMBLEDON '93 Ook Knaven tekent contract bij Cees Priem Greg LeMond afwezig in Tour Prima debuut Gea Breukink Gemengd voetbal in 1994/1994 'n Questie van Vakmanschap Wij zijn gespecialiseerd in de vervanging van slijlageonderdelen van uw auto. Wij doen dat gegarandeerd goed, snel en voordelig! Seles dit jaar niet meer in actie op de korrel 'Kieskeurig', gaat in QB| nebben om een negatilf Itig te verrekenen met MAAND MAANDAG 28 JUNI 1993 DEEL B lijk radio- en tv-presenta ïn 'Vuist' die hij 170 ke0 iverdosis en probeerde ze liek 'Dokument' brengt de lone schijn' van Catharinf Inderwerp heeft. Jnze verslaggever ssen Gert-Jan Theu- i stond gisteren in ssen voor het eerst 9 mei van dit jaar, de lag van de Vierdaagse [Duinkerken, weer aan art van een wedstrijd. jrgkoning van de Tour in 1989, die hevig wordt gekweld door een blessure aan z'n zit vlak, hield het in de nationale titelstrijd voor de professionals net geen twee uur uit. Een paar minuten voor de klok van twee- en stapte hij af. „Het had geen zin om langer door te gaan. Alles deed pijn, mijn zitvlak, mijn benen, mijn rug." Theunisse kwam in Zuid-Lim burg op aandringen van z'n ploegleider Cees Priem aan het vertrek. Dat zijn deelname op niets uit zou draaien, stond ei genlijk bij voorbaat vast. Door een cyste op het zitvlak kan de Oostbrabander, die na drie ope ratieve ingrepen en wekenlange non-activiteit veertien dagen geleden met de moed der wan hoop naar Alpe d'Huez reisde voor een trainingsstage, nauwe lijks op het zadel van z'n fiets zitten. Voor het NK liet Theu nisse nog wel een aangepast zadel monteren, maar ook dat bleek geen soelaas te bieden. „Ik heb me er al bij neergelegd dat ik dit jaar in de Tour niks te zoeken heb," liet Theunisse voor de start van het kampioen schap weten. „Gelukkig is het seizoen na de Tour niet afgelo pen. Ik ga me nu richten op de grote wedstrijden in het najaar. Het is helaas niet anders." plfilm The Graduate uit 1967. Regie: Mikf In, Anne Bancroft en Ka- lBen keert terug naar hef Een tijdlang laat hij het I zich heenkomen. |n 21.30 u. Peter's friends. jgge hplex Zwart Huis Alive. Falling down, Twenty one. "ling 1. Indecent proposal. I Eyk Loaded weapon 1. |nt ^ascoop to, 17, 20 en 22.30 u. Loadi Ipon 1. lo, 17, 20 en 22.30 u. Made in lerica. |0, 17, 20 en 22.30 u. Sup« tio brothers. f 0, 17 en 20 u. Pet sematary 2. B0 u. Love crimes. |0 u. Henry, portrait of a serii ler. »0, 17, 20 en 22.30 u. Dragon, fi. Body snatchers. ftn 22.30 u. Mad dog and glorv. |0, 17, 20 en 22.30 u. Fallin |0, 17, 20 en 22.30 u. The piano 10, 17, 20 en 22.30 u. Indecen gposal. B0 u. The assassin, pn 20 u. Sommersby. po, 17, 20 en 22.30 u. Alive. B0 u. Jungle book (Ned. versie).! □plossing cryptogram Iran zaterdag Horizontaal: I. Braadslee; 6. minachting; 10. strijkers; 11. opper; 12. Ipek; 13. feestneus; 14. psbeheer; 16. buks; 18. peducht; 19. snelweg; 21. smeerpoetsen; 23. depot. pertikaaf: Paradijskostuum; 2. gezins leven; 4. ruimtepakken; 5. fchreef; 7. grootbrengen; 8. speelbal; 9. kras; 15. echter; Tl 7. kleinood; 20. Spa; 22. Step. IDE VERSCHILLEN |ize verslaggever Jacques ksen De nationale Ivan Tristan Hoffman |92 betekende voor de wielerprof een Jjtig hoogtepunt in een Irille carrière. De Ne- jndse elite bij de be- Érenners sprong echter |®at in de lucht bij het J-succes van de toen- Ie neoprof. lesontwikkeling van vorig Meerssen leidde tijdens Merlands wegkampioen- van gisteren tot een stil- hde overeenkomst tussen leste bazen van het pelo- it beeld van een titelstrijd hun reputatie opnieuw zou worden aangedaan, laboe verklaard. bkomst van het 'verbond' [zoals die hen voor ogen Nederland had gisteren [zessen weer een kampioen, tee de natie de komende [maanden voor de dag kan Erik Breukink. Na twee involgende derde plaat hij eindelijk de felbe- gouden plak om de hals teen. I»! Breukink, dit seizoen in dienst aan een nieuwe [e van bloei begonnen, als aan het vertrek kwam lit NK, stond hij er tot in de [beslist niet alleen voor. De bndse top maakte zich gis- Ifendrachtig sterk voor een penschap, waarin de allen in de eigen, kleine [zouden worden verdeeld. iiinaar repte na afloop di- l'.iek niet over een 'heren- lord', maar ontkende ook lat er vooraf over de strate- Isproken was. „Er zijn niet I voorden nodig om elkaar |:e kunnen begrijpen", was Itelzeggende reactie. piar tiger Maassen, door Steven Is van het zilver afgehou- |»as in zijn eigen omgeving hrtiger. „De afspraak was Ie samen zouden werken om liaede winnaar af te leve- I iiet de Limburger onver- pi weten. „Breukink, >s, Van der Poel, wij alle- J kenden onze verantwoor- pieid. Toen we eenmaal lp reden, was het ieder voor [Er is een prima kampioen Drie van de ondertekenaars van het 'heren-akkoord' in actie tijdens het NK. V.l.n.r. latere kampioen Erik Breukink, Frans Maassen en Steven Rooks. foto anp uit ons midden tevoorschijn ge komen, een mooiere kan je ei genlijk niet hebben. Hoewel, als ik vanavond in de spiegel kijk..." De titelstrijd werd in de plooi gelegd op het moment dat het negental Van der Poel, Breukink, Rooks, Maassen, Den Bakker, Pieters, Nijboer, Dick Dekker, Vink zich vond in de achtervol ging op Marc van Orsouw, die alleen in de spits reed, en Gerrit de Vries, Grote afwezigen op het strijdtoneel; Jelle Nijdam, Eddy Bouwmans en Danny Nelissen. Aan de samenwerking tussen de groten kwam aan het einde van de 21e omloop van 8,9 kilometer rond Meerssen een abrupt einde door toedoen van Breukink, Hij koos voor de aanval, maar kreeg nog geen ruimte. Maassen riep hem tot de orde, nadat Van der Poel en Den Bakker daarin niet waren geslaagd. Het was het begin van een steekspel, dat het kampioenschap tot een fraaie uitgave maakte. Nijboer waagde zich aan een poging, Van der Poel toonde zijn voorjaarsvorm bij meerdere uitvallen, Rooks liet zich niet onbetuigd, al was hij weer vooral rekenmeester, en ook Maassen zocht naar de ope ning, die Breukink vond in de voorlaatste ronde. Niet tijdens de beklimming van de Kruisberg of de Lange Raarberg, maar op een stukje vals plat. Heuvel-op „Iedereen rekent altijd op een demarrage heuvel-op. Ik vond dat niet zo'n verstandige keuze met Rooks in de buurt. Hij kan als geen ander versnellen op zo'n klimmetje. Daarom heb ik voor een ander punt gekozen om nog een keer aan te vallen," gaf Breukink als verklaring voor de actie, waarmee hij zijn concur renten verraste. Achter Breukink kwam er van een georganiseerde reactie niets meer terecht. „In die fase van de koers wil niemand meer de kas tanjes uit het vuur halen, zeker niet als je met een paar man bij elkaar bent, die aan elkaar ge waagd zijn," oordeelde Steven Rooks. „Ikzelf had er ook geen trek in om mijn kansen te ver spelen door een wilde achtervol- Mijn hoop was dat het verschil zodanig klein zou blij ven, dat ik in de laatste meters de sprong nog zou kunnen ma ken, Dat was jammer genoeg niet het geval. Ik was vandaag misschien wel het sterkst van allemaal, maar het gebeurt wel vaker dat de sterkste niet wint." Erik Breukink had daar geen boodschap aan. Hij genoot met volle teugen van zijn succes. „Dit is een mooie trui," lachte hij, wijzend op zijn fonkelnieu we rood-wit-blauwe tricot. Of de directie van sponsor ONCE de zelfde mening is toegedaan, waagde hij te betwijfelen. „Die zien liever dat ik in hun trui de Tour rijd, maar daar heb ik lak aan." Waarna de kersverse kam pioen zich liet informeren over de resultaten van de kampioen schappen in de andere Europese landen. „Oh, ben ik als enige van onze ploeg kampioen geworden. Jammer. Ik had de komende week de gezichten bij ons wel eens willen zien als Zülle, Jala- bert en Bruyneel ook de titel hadden gepakt. Volgens mij wa ren ze dan compleet gek gewor den." UITSLAG Profs: 1. Breukink 230,1 km in 5.47.36, 2. Rooks 0.05, 3. Maassen, 4. Den Bakker, 5. Nijboer 0.20, 6. Dick Dekker 0.50, 7. Van Orsouw 1.35, 8. Van der Poel 1.50, 9. Pieters 3.05, 10. Vink, op één ronde: 11. Meys, 12. De Vries, 13. Van de Vin, 14. Veen- stra, 15. Van Loenhout, 16. Cordes, 17. Cornelisse, 18. Akkermans, 19. Hopmans, 20. De Vos, 21. Eyk, 22. Van den Akker, 23. Siemons. Er vertrokken 57 renners. ZIE VERDER SPORT B-2 £3985 oisde>( 'Mnotu 'ueui ueo u(>f f>ullJ amepauj 'joodjajei 'sw uba u|A #n - Miriam Oremans is ■■lagmiddag op baan drie Wimbledon gewoon ver baan met waar ze nu al weken mee bezig is: ten- 'tdstrijden winnen op [Alleen Martina Navrati- f< slaagde er twee weken ij® tijdens de finale van %irne in om het Bra- brutaaltje in de finale Aalt toe te roepen, waar- ;!e op Wimbledon inmid- achtereenvolgens Karen f®rec, Louise Field en |a Pizzichini aan haar barretje heeft gebonden. '5®e voor het vrouwentennis j»aar derde zege op Wimble- 'verigens niet te noemen. [Weel. Ook Richard Kraji- chwaal in de rol van onop- «Me toeschouwer en suppor- er na een paar games in Wngsset al genoeg van. ffiPdijk, want alleen al de ?e game, waarin Oremans (fe eerste maal de opslag Italiaanse 'kaboutertje' wist te breken, duurde bijna achttien minuten, tijdens wel ke de geeuwende scoorder elf maal 'deuce' mocht noteren. Ook coach Hugo Ekker haalde meteen na de laatste fout opge lucht adem, om vervolgens het verloop van het zojuist beëindig de foutenfestival treffend te analyseren: „Pffff, ik hoop dat ze in haar volgende wedstrijd weer gaat tennissen." Nerveus Dat het niet best geweest was, gaf Oremans zelf na afloop zon der omhaal toe: „Dit was ge woon verschrikkelijk slecht, maar ik was dan ook zo ver schrikkelijk nerveus." Nerveus? Voor een wedstrijd tegen een tegenstandster, wier bijnaam vrij vertaald 'Knijpertje' bete kent, die amper twee turven hoog is en die er daarom ook maar ternauwernood in slaagde om twee opslagen achter elkaar over het net te krijgen? Had ze die zenuwen dan niet beter voor haar volgende partij tegen Jana l Door Léon Krijnen Novotna kunnen bewaren? „Het was ook niet om Pizzichi ni," aldus Oremans, „maar ik zat al met mijn gedachten in de vierde ronde. Alleen al het gege ven dat ik de tweede week van Wimbledon zou kunnen berei ken, daar werd ik bloednerveus van. Ik ben blij toe dat die Pizzichini ook zoveel fouten ge maakt heeft; anders had het wel eens heel anders af kunnen lo pen. Na die 6-1 bedaarde ik wat, maar beter ging het ook niet echt." Nerveus of niet, de vorig jaar in Australië aangeschafte pet blijft haar koppie nog minstens een wedstrijd sieren. Niet uit bijge loof, maar gewoon omdat hij haar bevalt, beter dan een haar band. Net als ze met darmsnaren blijft spelen, die, met een span ning van een kilo of vijfentwin tig, op haar racket gespannen zijn. „Die bevallen me het best, zeker omdat ik er vrijwel nooit een kapot sla." Of Oremans, die met het berei ken van de vierde ronde al zeker is van een prijzengeld van bijna vijftigduizend gulden, iets ge merkt heeft van de na de aanslag op Monica Seles aangescherpte veiligheidsmaatregelen? „Ja, dat wel, maar ik heb gelukkig nog geen last van body-guards of van mensen die me lastig probe ren te vallen. Fans zijn leuk, zo lang het niet vervelend wordt. Er zijn nauwelijk mensen die me kennen. Sommigen komen naar me toe om me te feliciteren met Eastbourne, maar dat is het wel. Dat mag wat mij betreft ook mooi zo blijven." Of dat ook zo zal blijven als Oremans er in haar volgende wedstrijd in slaagt om Novotna te grazen te nemen, zal daarna wel blijken. Meerssen - Het kwam aarzelend over zijn lippen, maar het was wel de realiteit. „Ik geloof niet meer in de Tour", sprak Rob Harmeling zondag in Meerssen. Ruim over de helft van het Nederlands kampioen schap stapte de Nijverdaller af. Beseffend dat een start in de Ronde van Frankrijk wel heel ver weg is. „Het heeft geen zin mee te doen om in de eerste de beste etappe te lossen. Daarmee schiet ik niks op en de ploeg ook niet." De voortijdige opgave weet Har meling niet aan de conditionele achterstand die hij door zijn ziekte dit seizoen heeft opgelo- Van onze verslaggever Meerssen - Servais Knaven tekende gisteren in Meerssen een twee-jarige profcontract bij TVM. De winnaar van Olympia's Tour treedt per 1 januari in dienst van de equipe van ploegleider Cees Priem. Hij is na Martin van Steen de tweede renner uit de stal van Egbert Koersen, die deze maand onderdak vindt bij de Zeeuw. „Ik had net als Van Steen ook met onmiddellijke ingang prof kunnen worden, maar in overleg met mijn huidige ploegleider Koersen heb ik besloten tot ja nuari te wachten," aldus de Ach terhoeker, die zich nu gaat voor bereiden op het wereldkampi oenschap. Chatellerault (afp) - Greg Le Mond mist de Ronde van Frank rijk. De drievoudige winnaar van de belangrijkste internatio nale etappekoers wordt door zijn ploegleider Roger Legeay thuis- gelaten. LeMond stapte in de ronde van Italië af. Hij had last van hooi koorts. „Hij is er niet tijdig van hersteld", meende Legeay. „Voor hem is het verschrikkelijk", gaf Legeay aan. De GAN-ploeg zal door het ontbreken van de Ame rikaan louter uit Franse renners bestaan. pen. Hij meende bezweken tt zijn onder de spanning. „Aan d« fysieke gesteldheid heeft het stellig niet gelegen, want tijden.' de Ronde van Zweden voelde ik me prima. Ik denk dat ik bezwe ken ben onder de zenuwen. Ik ben nog nooit zo nerveus ge weest. Voor het eerst in mijn loopbaan heb ik in de koers moeten braken. Puur door de spanning." Meerssen - Erik Breukink moet zijn vrouw Gea vaker als ploegleider en verzorger meenemen. Ze droeg zondag een steentje bij aan de eer ste nationale titel van haar man Erik. De vrouw van de beroeps renner assisteerde bij de be voorrading Ton van Engelen van de Histor-ploeg, die Breukink tijdens het NK bijstond. De blondine reikte telkens haar man de bidons en de etenzakjes aan en gaf tijden door. „Ze heeft geen bidon gemist", loofde Erik zijn echtgenote. „Dat kan ook niet anders, want we hebben zaterdagavond op onze hotelkamer geoefend", kaatste Gea gevat terug. Zeist (anp) - De KNVB heeft besloten met ingang van het seizoen 1993/1994 gemengd voetbal in te voe ren. Jongens en meisjes tot zestien jaar kunnen dan in één elftal uitkomen. Daar naast wordt het mogelijk dat meisjesteams aan de jongenscompetitie deelne men. Met dit besluit wil het ama- teurbestuur van de KNVB de groei van het meisjes voetbal stimuleren. De KNVB is de eerste bond die 'de leeftijdsgrens van zestien jaar hanteert voor gemengd voetbal. (ADVERTENTIE) QUALITY BREDA CENTRUM OUDE VEST 27. TEL 143173 BREDATILBURGSEWEG 139. TEL 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL 57590 UITLATEN - BANDEN - REMMEN - SCHOKDEMPERS ACCU'S - OLIE VERVERSEN - APK Van onze verslaggever Meerssen De Nederlandse afvaardiging in de Ronde van Frankrijk zal dit jaar beduidend kleiner zijn dan vorig seizoen. Tot nog toe hebben dertien renners van hun ploeglei ders zekerheid gekregen over deelname aan de Tour. John Talen wordt mogelijk de veertiende landgenoot. TVM— ploegleider Cees Priem wijst vandaag de laatste man aan voor zijn Tour—formatie. Behalve Talen komt ook de Australiër Scott Sunderland nog in aan merking voor een plaatsje. Hij lijkt de meeste kans te maken, want Talen kon gisteren tijdens het NK, ondanks een korte solo, niet overtuigen. Voor Rob Har meling, die in Meerssen ook nog vocht voor z'n selectie, is het doek definitief gevallen. Hij kon op de Zuidlimburgse omloop het tempo niet volgen. In 1992 stonden nog zeventien Nederlandse profs aan de start van 'La Grande Bouclé'. Vier jaar geleden was de Oranje-dele gatie het grootst. In 1989 begon nen liefst dertig renners uit ons land aan de Tour. De dertien aangewezen Nederlan ders voor de Tour van 1993 zijn: Jelle Nijdam, Frans Maassen, Rob Mulders (allen WordPerfect), Eddy Bouwmans (Histor/Novémail), JeanPaul van Poppel, Steven Rooks, Gert Jakobs (allen Festina/ Lotus), Erik Breukink (ONCE), Danny Nelissen, Maarten den Bak ker, Gerrit de Vries (allen TVM), John van den Akker (ZG-Mobili) en Tom Cordes (Amaya). De Tour-ploeg van Jan Raas bestaat uit: Jelle Nijdam, Rob Mulders, Frans Maassen, Eric Vanderaerden, Edwig van Hooydonk, Yvon Leda- nois, Raul Alcala, Fréderie Moncas- sin en Dieter Runkei. De Tour-ploeg van Cees Priem be staat uit: Danny Nelissen, Maarten den Bakker, Gerrit de Vries, Jesper Skibby, Robert Millar, Bo Hambur ger, DagOtto Lauritzen, Johan Capiot en John Talen of Scott Sun derland. Miriam Oremans, die de tweede week van Wimbledon haalde ondanks slecht spel tegen Gloria Pizzichini. foto epa München (dpa) - Monica Seles komt dit jaar zeer waarschijnlijk niet meer in actie. Dat bericht het Duitse tijdschrift Focus. De manager van de 19-jarige tennisvedette, Stephanie Tollesson, meldt in het artikel dat het herstel van de Servische langzamer vordert dan verwacht. Seles werd op 30 april tijdens een toernooi in Hamburg door een Duitser met een mes in de rug gestoken. Twee weken geleden had de organisator van een demonstratietoer- nooi in Mahwah (VSt) nog aangekondigd dat de tennister op 19 juli haar come-back zou maken op het evenement.

de Stem | 1993 | | pagina 11