'PARQUI VOOR iT (m/v) Club Méditerranée. Dat riekt voor velen naar gedwongen vakantielol, luxe en hoge prijzen. Maar dat is slechts de halve waarheid. Club Med is ook even de stress vergeten; een wereld van Lieve Leiders en Lieve Gasten. Een bezoek aan Club Med Da Balaia in de Portugese Algarve, waar Hella Haasse uit het zwembad wordt verdreven door woeste waterpoloërs en waar een veilige voorraad condooms voorhanden is. Voor directeur Martens is ondernemen sport De woede van nr. Jan Boone Hollandse sporen in Indianenland ?n huisartsenlaborato- laar regio. Wij zoeken je of analist traveneus prikken ewijs B en auto vaardigheden Club Med, waar Lieve Leiders en Lieve Gasten de Boze Buitenwereld buitensluiten lil deze Franse enclave merk je niet dat je op vakantie bent in Portugal ZATERDAG 26 JUN11993 DEEL E Door Johan van Grinsven AVO-niveau let magazijnwerk pollicitatie richten Organisatie, Üonksveer. jkunt u contact LH. Dute, ton: 01621-85243. P'V/V:>"S Ik Gasten werken 'samen leen Lieve Leider van Club im hun lichaam. FOTO'S JOHAN VAN GRINSVEN ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 ^redactie: Wim van Leest Vormgeving: Leo van Bijnen de week bloed afneemt men 10 dagen te richten Breda. Een cruise zonder schip et is zondag 20 juni, 17.00 uur en de Portu- Hgese zon is weer on verbiddelijk. Een Bel gische jongeman in worstelaarspakje, want hij weet dat zijn ronde billen daarin het beste uitkomen, ronselt bij het zwembad dames voor zijn dagelijkse aerobics-uurtje. Een van zijn collega's vraagt wie wil leren zeilen. 'Kom naar het strand. Wij staan altijd tot uw beschikking.' Club Med. Vakantiedorpen op mooie lokaties; 110 inmiddels in 33 landen. De formule is al sinds de start in 1950 ongewijzigd: in de beschutting van de club wordt de hele dag sport, spel en entertain ment aangeboden. Er zijn twee soorten mensen in de club: de Lieve Gasten (Gentil Membres of G.M.'s) en de G.O's., wat staat voor Gentil Organisateurs, ofwel Lieve Leiders. De laatsten zorgen ervoor dat het de eersten aan niets ontbreekt. Dat de gasten zich kunnen in- en ont spannen. Maar wie in volledige luiheid hier een zorgeloos verblijf wil doorbrengen, wordt niets in de weg gelegd. Want zo potsierlijk actief als de gasten in een vakan tiekamp - model Club Med - gepor tretteerd werden in de Franse speelfilm Les Bronzés, gaat het er zeker niet aan toe. Club Med lijkt nog het meest op een cruise, maar dan zonder boot. Eén G.O. ('Zjee-O') roept dat het tijd is voor waterpolo. Meteen wor den enkele doelen in het zwembad geplaatst. De gewone zwemmers maken plaats. Onder hen de Neder landse schrijfster Hella Haasse. Wat stram, want al op leeftijd, komt ze uit het water. „Misschien zou ik vijftig jaar geleden nog meegedaan hebben, maar die tijd is voorbij," lacht ze. Naast de vele sportieve en ver strooiende activiteiten steunt een Club Med nog op een andere be langrijke pijler: het eten. De buf fetten zijn bijzonder uitgebreid. Een voorbeeld: de aanwezigheid van negen soorten stokbrood en twintig soorten kaas is 's avonds bij het diner maar heel gewoon. Drie gele kralen en een witte is één cola. Het is even wennen, maar drankjes - een van de .weinige za ken die Lieve Gasten in een club nog moeten betalen - worden hier met kralen betaald. Drie gele en een witte is 5,50 gulden. De ge dachte erachter is, aldus de club, dat mensen zo niet de hele dag met hun portemonnee in hun zak rond hoeven lopen en aan geld lopen denken. Dat streven past weer in de traditie van Club Med. Past bij vroeger, toen de kamers nog niet afgesloten konden worden en er zelfs geen kranten in een club werden ver kocht. De Boze Buitenwereld moest buiten blijven. Een club werd be schouwd als een vriendenclub waar mensen zich helemaal konden wij den aan het samen recreëren. De 28-jarige Lieve Leidster Nadia Boufedji uit Leidschendam: „Die kralen, dat is ook een heel slim systeem, want niemand weet meer wat hij uitgeeft." Nadia is een van de zeven Neder landse G.O.'s in deze Portugese club. Ondanks de vele verschillen de nationaliteiten lijken de 90 G.O.'s bijna allemaal op elkaar: ze zijn jong, aantrekkelijk en enthou siast. Dat laatste is handig, want ze krij gen slechts het Franse mini mumjeugdloon uitbetaald (onge veer 1.300 gulden per maand). Ver der zijn kost en inwoning gratis. Daarvoor werken ze zeven dagen per week van 's morgens vroeg tot ver na middernacht. Ze mogen geen spijkerbroek (niet netjes) en geen zonnebril (onbeleefd tegen over de gasten) dragen en in het hoogseizoen mogen ze 's avonds het dorp niet uit (dan is het te druk). Het plezier en de zorgeloosheid van de gasten is een tijdrovende en serieuze zaak. Wie niet aardig ge noeg is tegen de Lieve Gasten, gaat er onverbiddelijk uit. Er is weinig preutsheid bij de G.O.'s, getuige hun gedrag en hun kleding. Weer terug naar vroeger. Toen bruiste het in de dorpen van de affaires, onderling en met gas ten. Club Med werd geassocieerd met zon, zee en seks. Lieve Baas Serge Trigano noemde de club eens het grootste huwelijksbureau ter wereld. Maar de club probeert van dat imago af te komen; er zijn speciale kindvriendelijke clubs ge komen en de reclames richten zich meer op stellen in plaats van al leenstaanden. En dan is er het aids-spook. Met een toen jaren geleden duidelijk werd wat voor doem aids was, zorgde het hoofdkantoor in Parijs ervoor dat de G.O.'s bij hun loon- strook standaard een voorraad condooms kregen. In Da Balaia kunnen G.O.'s ze tegenwoordig gratis bij de receptie ophalen. Vol gens ingewijden zijn de grootver bruikers in het tenniscircuit te vin den. De G.O's zijn de gangmakers in een club. Ze hebben allemaal hun eigen werk, maar daarnaast moeten ze met de gasten de maaltijden ge bruiken, moeten ze meedoen aan de show vol zang en dans die de medewerkers iedere avond opvoe ren en moeten ze in de disco met de gasten dansen. Het zijn animeer- meisjes en -jongens. Ze zijn het ook die moeten uitdragen dat de Lieve Gasten voor even allemaal één gro te familie zijn. De scrabblekamer maakt duidelijk dat deze club niet past in het beeld dat veel mensen van Club Med heb ben. Het is geen vakantieparadijs voor yuppies alleen. Een mevrouw in wat ze hier 'de derde leeftijd' noemen, legt na 'vodkas' het woord 'patinette' en wint het spelletje van haar broze leeftijdgenoten. Jeff van Bever, directeur Neder land van Club Med: „De meeste G.M's zijn tussen de 35 en 45 jaar. Het is juist onder jongeren dat we minder gasten hebben." Club Med neemt de vierde plaats in op de lijst van grootste reisorgani saties en de tiende plek in het rijtje van 's werelds grootste hotelketens (gerekend naar de situatie in het seizoen 1991-1992). Die periode had het Franse concern een omzet van circa 2,8 miljard gulden, 2,1 miljoen gasten en 8000 G.O.'s van 70 nationaliteiten in dienst. Neder land loopt niet warm voor Club Med: vorig jaar boekten 9400 men sen een Club Med-vakantie. Naar verhouding komen de meeste Ne derlandse gasten uit de zuidelijke provincies. Een ander ingeslepen vooroordeel is dat Club Med duur is. Een week in een club varieert in prijs van 600 tot 5000 gulden op een van de beide cruiseschepen, want die heb ben ze ook. Een week Da Balaia (vier sterren) kost inclusief vlieg reis vanaf 2035 gulden. Maar bij die prijs zijn eten (onbeperkt en inclusief wijn) en het gebruik van de meeste faciliteiten inbegrepen. Club Med was jarenlang echt Frans, hoewel in 1949 bedacht door de Belg Gérard Blitz, maar de club heeft sinds zeven jaar ramen en deuren'open staan. De clubs wor den internationaler, luxueuzer, ka mers kunnen voortaan op slot, er is een kluisje in de kamers en er zijn zelfs al enkele clubs met televisie in de kamers. Maar er zijn ook nog altijd veel traditionele, sobere hut- tendorpen. Nog maar 34 procent van de gasten is Frans, dat was jarenlang min stens 60 procent. Toch is de Franse taal nog altijd voertaal in de mees te clubs. Een gast zou bijna verge ten dat hij in Portugal is. De bui- tenwereld, dat is hier de Algarve, met eens rustige stadjes die nu vol hotels, restaurants, cafés, disco's en souvenirwinkels staan. Met ge huchten waar vrouwen naar de dorpspomp moeten om water te halen, waar ze geen elektriciteit hebben. Hier bruint de zon niet, maar brandt zij gewoon. Ondertussen wordt de Lieve Gast door de Lieve Leider verwend; hij of zij ligt wat op het strand, slaat een tennis- of golfballetje, zwemt wat, laat zich masseren, gaat zich te buiten aan uitgebreide buffetten, leert zeilen en speelt een partijtje bridge. En merkt in die Franse enclave niet eens dat hij of zij in een heel ander deel van Europa verblijft. Daar waar een kilo aard beien maar 2,50 gulden kost (min der dan twee gele kralen) en waar vrouwen in de rivier hun was doen. De Boze Buitenwereld, die ook de echte wereld is, waarin gewerkt moet worden om te overleven. Vaste routine voor nieuw aangekomen Lieve Gasten in Club Med Da Balaia is de presentatie van de Lieve Leiders.

de Stem | 1993 | | pagina 9