evige kritiek op rechtse actie Ik ben tegen geweldik haat uniformen 'urkije waarschuwt voor nieuwe acties van Kurden in Europa in kleden irg uit FBI verijdelt reeks aanslagen in New York chts-extremisten verstoren onderhandelingen over democratisch Zuid-Afrika Bosnische moslims dreigen met terreur BUITENLAND iütairen in igeria doen stand van macht BUITENLAND KORT VN-conferentie stemt in met slotverklaring mensenrechten STEM ZATERDAG 26 JUNI 1993 A4 faspoortbureau op. i 'heb een geldig pasp00rJ h wel van het oude typd ik daarmee het lanl onze redactie buitenland I u/Ankara - De kans is dat militante Turkse jen dit weekeinde nieu- acties ondernemen tegen [iSe instellingen in Euro landen. Leeft de Turkse minister van (inlandse zaken Cetin giste- gd. „We hebben waar- Jjringen gekregen dat er van- Jjiorgen nieuwe aanvallen (pinden in Europa. Cetin ïjfbij dat alle Turkse verte- (oordigingen in het buiten land zijn ingelicht en dat rege ringen is gevraagd de consula ten, ambassades en reisbureaus te beschermen. Hij herhaalde dat de Europese landen ook gewaarschuwd wa ren voor de aanslagen en gijze lingsacties die donderdag plaats vonden in een groot aantal lan den. In München en Marseille werd Turks ambassadepersoneel gegijzeld. In een groot aantal steden protesteerden Kurden te gen de Turkse regering, waarbij Turkse instellingen het moesten ontgelden. Gisteren werd in Duitsland in Karlsrühe en Stuttgart opnieuw gedemonstreerd. In Karlsrühe kwam het hierbij tot een hand gemeen tussen Turken en Kur den. Aan een zitblokkade voor de ingang van het Turkse consu laat deden tachtig mensen mee. De Duitse regering kondigde gis teren verscherpte veiligheids maatregelen aan en zei te onder zoeken of het mogelijk is de Turkse Kurdische Arbeiderspar tij (PKK) te verbieden. „We moeten alles doen om te voorko men dat deze acties weer voor komen", zei regeringswoord voerder Vogel in Bonn. Militante leden van de PKK, die de Turkse nationaliteit hebben en al jaren in Duitsland wonen, voerden de gijzeling in het con sulaat in München uit. Ongeveer 3.800 van de 450.000 in Duits land woonachtige Kurden zijn lid van de PKK. De veiligheid van Turkse inwo ners ligt gevoelig omdat de poli tie de laatste tijd niet heeft kun nen voorkomen dat racistische aanvallen zijn uitgevoerd op Turken, waarbij, zoals onlangs in Solingen, doden vielen. De vertegenwoordiger van de PKK in Europa, Kani Yilmaz, deed gisteren een beroep op bondskanselier Kohl om de Duitse wapenleveranties aan Turkije te staken. „Het Turkse volk heeft dagelijks te maken met martelingen en moord, be dreven door de Turkse staat. De Duitse regering draagt, door Turkije militaire hulp te verle nen, mede verantwoordelijkheid voor deze wreedheden," aldus een communiqué van de PKK. De Duitsers worden tevens opge roepen niet meer op vakantie naar Turkije te gaan, omdat er 'met elke cent die daar besteed wordt meer kogels beschikbaar komen, die gebruikt kunnen worden in Kurdistan'. In de Zwitserse hoofdstad Bern demonstreerden de hele nacht van donderdag op vrijdag onge veer 150 Kurden voor het poli tiebureau. Daar worden Kurden vastgehouden die waren gearres teerd tijdens de ongeregeldheden van donderdag bij de Turkse ambassade. De Zwitserse politie onderzoekt nog de omstandighe den van de schietpartij waarbij één demonstrant om het leven kwam. Naar verluidt werd van uit de ambassade op de betogers geschoten. lat er een stempel in Russische consulaat prland dat u daar woontj^H^ )an laat de grenswacht u verzekerde de ambte. i aan de andere kant - jjn haar. Jt was er niet gerust Ir een nieuw paspoort kaj tlderziende or Rob Vunderink alleen bij de Russen ln Haag terecht. Stel js ■r dat haar huidige pas- Irt is afgeschaft. Dan krijt Jen Catch-22-situatie: voor nieuw paspoort moet ze Jr Nederland, maar ze kat naar Nederland voor ze I nieuw paspoort heeft. preek ik met de grensbewal Lena legde .de situatié |aat er een buitenlandstem- in uw paspoort?" Het is fidelijk een broekje, aan de nere kant van de lijn. „Ja?j leay, dan moet u mijn cheff Veken." hef grensbewaking. Mijnt- bm? Nee, die geef ik nietl pt wilt u?" tom ik met een oud, geldigi ppoort het land uit als ik) i buitenlandstempel heb?" len was het stil aan de ande- I onze redactie buitenland (annesburg - De Zuidafrikaanse president F.W. de Jrk heeft gisteren de verstoring van de democratise- (s-besprekingen door blanke radicalen scherp ver- Keeld. kant van de lijn. Het ant-J ierentie de onmiddellijke ar- lord van de anonieme chef J lam als een zweepslag: „Ja,l Kir eens even... Ik ben geen llderziende..." de televisie verklaarde De dat de daders vervolgd la worden en dat de politie optreden tegen acties blanke radicalen, jc-leider Nelson Mandela de dat de militaire vleugel het Afrikaans Nationaal res weer wordt bewapend regering geen actie onder legen extreem-rechts, klerk en Mandela reageerden B actie van de rechtsradica- toepering Afrikaans Natio- Front om de meer-partijen- handelingen over de toe van het land te verstoren, recht moet zijn loop heb- j zei De Klerk. „De wet zal anders worden toegepast nu te maken hebben met een actie van blanke Zuida- anen." dela, die zijn vakantie on- jrak, eiste tijdens een pers- atie van extreem-rechtse lei- i. onder wie generaal Viljoen, ■legercommandant, en Fer- Harzenberg, voorzitter van Conservatieve Partij. Viljoen seerde zich later voor de t en zei dat zijn organisatie mtrole over haar aanhang lp> Ie Sergej Podsjivalin in 1949 Inzen beeld van hun zoont] je voetjes er nog van over, d beeldje is ten offer gevalli Petersburg stukje bij beetj |et de nabijheid van Ruslani achte' grenzen met andefe lormalige Sovjet-republieken. Bvanov zei dat er geen specifiel let is die de uitvoer van sluiL oederen naar Estland en Lef steunde president Baban- nd verbiedt, zoals die bijvooi 'tegen journalisten. ^eld wel bestaat in het gevt -ndelijk blijft of er nieuwe an Finland I s™gen komen, of dat de veral m St. Petersburg zij: Nationale Vergadering de president gaat kie- ïolgens Babangida zal het ïier geval gaan op een wijze liosken opgedoken die stukji Jchroot en oud ijzer voor een laar cent per kilo opkopen. Di iosken verkopen hun voorraa overeenstemming is met leer door aan grotere handela en, die het spul naar het weste Brengen. Folgens veiligheidsfunctionaris zictó echte en zijn de smokkelaars zwaar lewapend, worden hun vracht Vagens vaak geescorteerd door Imgekochte politieagenten en pij de grens verwelkomd door fcmgekochte douanebeambten. l,We hebben wel meegemaak pat verkeerspolitieagentei vrachtwagens met oud ijzer niet peen escorteerden, maar pok tegen onze mensen keer den", zei Ivanov. letaaldieven hebben voor zo' 1,25 miljoen gulden schade toe gebracht aan de Oktjabrskaja [Stadsspoorweg van St. Peters- aurg. Het electrische systeen van het spoor ligt in puin. Em lijden steeds minder treinen en Elke dag breken op de stations^ [relletjes uit als mensen vechten om het afnemend aantal zit: plaatsen. j„We hebben hier een Ikoperkoorts, zoals in de 1""' eeuw in Alaska", zegt hoofdin genieur Vadim Morozov. „Men sen stelen koperen bedrading, apparatuur, transformatoren. I Sommige treinen zijn helenjaa stuk. De meeste seinen werken niet meer, dus moeten de treinen heel langzaam rijden" In 1992 werd in de regio Petersburg en omstreken ruin» honderd kilometer bronzen e koperen telefoonkabel vreemd, blijkt uit cijfers van h ministerie van veiligheidszaken. Twee weken geleden probeerde dieven er met een buste v Peter de Grote vandoor te êaa maar deze was hun kennelijK zwaar. Onder een standbe van Lenin mist de laatste N volgens Joeri Pirioetko, cura van het Museum voor Steden] Sculptuur, vrijwel zeker werk van metaaldieven. ija - De militaire machtheb- ivan Nigeria zijn toch bereid macht af te staan aan een socratisch gekozen president, lakten dit gisteren bekend, itzij woensdag de democra- presidentsverkiezingen 12 juni ongeldig verklaar- 27 augustus zullen wij een ncratisch gekozen regering slieren", zei de door het le- 'ijeriaanse grondwet, houdt vandaag een toe- ak waarin hij zijn plannen Echt. had verloren. De ANC-leider zei verder dat hij 'geen andere keus heeft dan Um- khonto We Sizwe te bewapenen om de onderhandelaars te verde digen' als De Klerk geen maatre gelen neemt tegen de blanke ra dicalen. Umkhonto We Sizwe is de gewapende arm van het ANC die in 1990 zijn strijd opschortte. Mandela kondigde ook aan dat het ANC volgende week donder dag een 'dag van nationale actie' zal organiseren voor de verdedi ging van de democratie. Het Afrikaans Nationaal Front en de Afrikaner Weerstands Be weging hadden aangekondigd dat ze een demonstratie zouden houden voor het World Trade Center in Johannesburg, waar besprekingen over de democrati sering van Zuid-Afrika aan de gang waren. Extreem rechts ziet een democratische muli-raciale regering niet zitten en wil een blank thuisland. Er waren ongeveer 1000 beto gers present. Een deel van hen reed plotseling met een van pantserplaten voorziene auto naar de toegangsdeur. Daarna reed de auto plankgas in een regen van glassplinters dwars door de deur. De actievoerders, van wie er veel gewapend waren en met nazi- vlaggen zwaaiden, drongen ver volgens de conferentiezaal bin nen, waarna onderhandelaars geschrokken de zaal uitrenden. „Wij willen laten zien dat deze regering van ons niet langer de regering van het Afrikaner volk is," zei één van hen. De bezetters zongen het door zwarten verafschuwde volkslied 'Die Stem' en applaudiseerden toen de leider van de Afrikaner Weerstands Beweging, Eugène Terre'Blanche, en leider Ferdie Hartzenberg binnenkwamen. De bliezen de aftocht nadat de poli tie beloofd had niemand te ar resteren. De Klerk heeft die be lofte dus herroepen. In een persverklaring die het ANP gisteren ontving van de blanke Boerestaat Party (waar toe de rechtse bewegingen beho ren) werd gesteld dat de actie een poging was om internatio naal de aandacht te vestigen op het 'onafhankelijkheidsstreven van het Boerenvolk in Zuid- Afrika.' Rechts-extremisten voerden tijdens hun bezettingsactie een anti-De Klerk-poster en de Boeren Republikeinse vlag met zich mee. foto epa Van onze correspondent Mare de Koninck New York - Dankzij subliem werk van de Amerikaanse recherche FBI is de stad New York op het nippertje ont snapt aan een kolossale ramp. FBI-agenten arresteerden donderdag in een werkplaats in de buurt van New York acht in Amerika woonachtige moslim-fundamen talisten die gelijktijdige bomaanslagen aan het voorbereiden waren. Ze beraamden on der meer aanslagen op twee drukke verkeer- stunnels onder de Hudson River, op het gebouw van de Verenigde Naties en op het New Yorkse hoofdkwartier van de FBI. De arrestanten hebben connecties met de Amerikaanse Arabieren die vier maanden geleden zijn gearresteerd na de bomaanslag op het World Trade Center, eveneens in New York. Toen de FBI gisterochtend de werkplaats binnenviel, waren de acht juist bezig het 'heksenbrouwsel' te maken waarmee de be oogde explosies teweeg zouden worden ge bracht. De recherche kon toeslaan dankzij maandenlang speurwerk, infiltratie in de moslim-gemeenschap van New York en de diensten van een informant. De FBI heeft de afgelopen weken heimelijk geluids- en video-opnamen van de arrestan ten kunnen maken, waaruit zou blijken dat de aanslagen op zeer korte termijn moesten worden uitgevoerd. De terroristen waren eveneens van plan aanslagen met vuurwapens te plegen op VN-secretaris-generaal Boutros Ghali, op Egyptisch president Mubarak, op Ameri kaans senator Alfonse D'Amato en op een lokale joodse politicus in New York. De verdachten zouden, net als de daders van de aanslag op het WTC, zijn geïnspireerd door de radicale Egyptische geestelijke sjeik Ab- del Rahman, die al jarenlang in New York woont. Volgens de FBI wilden de terroristen auto bommen laten afgaan in de Lincoln Tunnel en de Holland Tunnel, waarin dagelijks honderdduizenden automobilisten tussen Manhattan en New Jersey reizen. De bedoe ling was dat de tunnels vol zouden lopen met het water van de Hudson. Een andere bom zou op hetzelfde moment moeten afgaan in de parkeergarage onder de wolkenkrabber van het VN-gebouw. Het lijkt erop dat de arrestanten zelfstandig opereerden en geen uitvoerders waren van staatsterrorisme van enig ander land. Ze gingen amateuristisch te werk, blijkens het feit dat ze niet op infiltratie van de FBI bedacht waren en dat ze veel moete hadden gehad om in de VS wapens aan te schaffen. Vuurwapens zijn op tal van plaatsen in Amerika gemakkelijk en legaal verkrijgbaar. Op de vraag op de verdachte terroristen professionals of dilettanten zijn, antwoordde FBI-woordvoerder James Fox gisteren: „Ze zijn gevaarlijk." Dat de beramers van aanslagen in New York blijkbaar geen agenten zijn van fundamen talistische landen, maar spontaan samen werkende individuen met een vaag geformu leerde haat tegen 'de duivel Amerika', zorgt in de VS voor een ongemakkelijk soort opluchting. Enerzijds blijkt eruit dat machtige buiten landse vijanden, zoals Iran, Irak en Libië, zich (nog) niet bezighouden met aanvallen binnen de VS. Aan de andere kant wijzen de arrestaties uit dat enkelingen geen buiten landse sponsoring of een hechte internatio nale organisatie nodig hebben om in aanleg enorme vernietigende terreuracties te kun nen ondernemen en daarmee te handelen in de geest van radicale islamitische regimes. «aioeti ome correspondent Nan Wijland iljina - Afgaande op zijn Sire staat van dienst, i zwarte band karate en indrukwekkende li- !®sbouw zou een buiten eer het niet onmiddel- 'feiken, maar zelf noemt fcin Dusjan van de Ser- 'i:°. elite-eenheid 'De Pan- 5 zich een pacifist. tan tegen geweld, ik haat «men. Vroeger schold ik ^op de postbode omdat hij M ophad. Eigenlijk vind ik vreedzaam op te lossen :en zijn." Oorlog m Bosnië maakte een aan de mooie idealen van ■Jarige student aan de to- '■school. Het 'patriottisme en Fjsch nationalisme' bleken 7® dan zijn principes. Hij 'Aa studie in Macedonië op ■•arde terug naar zijn woon- Bijeljina. „Ik wilde mijn verdedigen tegen het :'-®fundamentalisme. daar de Serven in Bij elj- "fen enkel gevaar te duchten I ging zijn betrokkenheid 8el verder dan het bescher- jhuis en haard. Hij trok uniform aan en werd lid van ^Plaatselijke garde in Bosnië, .f* zou uitgroeien tot de geilheid van de Servische in Bosnië. De pacifist J 111 Zvornik, trok op naar ^plaatsen en 'zuiverde' het ^isch belangrijke Brcko van Kroaten en moslims. Niet dat daar veel Serven woonden die moesten worden 'bevrijd', maar dat is volgens Dusjan ook niet belangrijk. „Onze generaal vroeg zich af wat wij in Brcko te zoeken hadden, niemand had toen nog door hoe belangrijk deze stad zou worden. Wie Brcko beheerst, beheerst de corridor naar andere Servische gebieden in Bosnië. Daarom ligt ons on derdeel, de Panters nog steeds in het vlakbij Brcko gelegen Bijelji na, om de doorgang te verzeke ren. Een jaar later zijn de Panters verreweg het best georgani seerde onderdeel van het Servi sche leger in Bosnië. Onder lei ding van ene commandant Mau ser - voormalig welzijnswerker, nu genoemd naar het fameuze Duitse machinepistool uit de tweede wereldoorlog - groeide de lokale verdedigingseenheid uit tot een gedisciplineerd leger compleet met tanks en artillerie. Het is ook niet moeilijk om beter te zijn dan de ongedisciplineerde bendes die moordend en rovend verderop in Bosnië de dienst uit maken, maar Dusjan bestrijdt dat eenoog koning is. „Wij heb ben nooit geplunderd, we heb ben geen moslim-burgers wegge jaagd, we hebben geen vrouwen verkracht. Dat andere Serven dat wel doen kun je ons niet kwalijk nemen, wij vechten vol gens de regels van het interna tionale recht." Wel vindt Dusjan dat er dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen. Strijden tegen de mos lims is volgens hem noodzake lijk, eens zal Europa dat ook inzien. Maar dat betekent niet dat alles maar is toegestaan. Het was niet geheel toevallig Dusjan die een jaar geleden als eerste Servische officier tegenover de Westerse pers het bestaan van concentratiekampen onthulde. Inmiddels is Dusjan opgeklom men tot kapitein binnen de Pan ters. Nonchalant stroopt hij zijn mouw op en wijst op een litte ken: „Geen enkele officier is zonder verwondingen. Zelf heb ik maandenlang met een kogel in mijn arm rondgelopen." In to taal hebben de Panters 45 man verloren. In het ter gelegenheid van het eenjarig bestaan uitge geven jaarboek staan hun foto's: opvallend veel jochies, stoer kij kend maar met het dons nog op de kaken, slechts een enkele oudere vrijwilliger. „De hemel- brigade", zegt Dusjan emotie loos. Liever laat hij andere foto's zien. „We maken onze eigen pantser wagens, wijst hij op vreemdsoor tig geconstrueerde voertuigen die in een werkplaats van staal platen en zware bewapening Sarajevo - De Bosnische vice-president, de mos limleider Ganic, heeft gisteren gewaarschuwd voor een golf van terrorisme in Europa als de wereld de Bosnische moslims in de steek laat. „Als de internationale gemeenschap het besluit neemt aan ons een einde te maken, zal er vanzelf sprekend sprake zijn van terreuraanslagen in heel Europa." Ganic verwees naar het akkoord tussen Bosnische Serviërs en Bosnische Kroaten om de republiek op te splitsen in drie ministaatjes, voor elke etnische groep een. „Als de Europese Gemeenschap probeert Bosnië te verkopen, zullen de moslim-Bosniërs zich als ro bots gaan gedragen en dat leidt tot een ramp", meent Ganic. Noch Ganic zelf noch president Izetbegovic willen meedoen aan besprekingen over de verdeling van Bosnië. Het parlement van Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) koos gisteren de voorzitter van het Servische parlement, Zoran Lilic, tot opvolger van de door extreme nationalisten afgezette president Dobrica Cosic. Lilic geldt als een bondgenoot van de Servische president Milosevic. worden voorzien. Ook foto's van triomferende Serven in platge brande moslimdorpen misstaan naar het gevoel van de kapitein niet in het gedenkboek. Over zijn eigen rol en belevenissen aan het front praat hij niet. Ondanks zijn rang als kapitein is Dusjan dus eigenlijk voor de vrede. En hij voert meer bewij zen aan van de vredelievende houding van de Panters. „Wij runnen zo ongeveer de hele regio hier. We hebben de burgers tij dens het referendum ook opge roepen om voor het vredesplan van Vance en Owen te stemmen. Dat hebben ze ook gedaan. Als het aan de Panters en aan de mensen van Bijljina had gelegen was de oorlog al afgelopen." In zijn hart trouw aan zijn prin ces van voor de oorlog loopt Dusjan bij voorkeur in burger. Juist terug van het front bij de Bosnische plaats Brcko heeft hij zijn uniform snel verwisseld voor T-shirt en spijkerbroek. In het hoofdkwartier van de Pan ters, een betonnen jeugdhonk even buiten Bjeljina, kijken de dienstdoende bewakers er niet van op dat Dusjan zijn wapen niet draagt. Het weerhoudt hem er niet van waarderend op een kaalgeschoren collega met een enorm pistool op de heup te wijzen. „Onze Fransman, lid van het vreemdelingenlegioen ge weest." De gaande en de komende man bij de SBD, Engholm (l) en Scharping. foto epa Scharping voorzitter SPD Essen - De bijzondere partijdag van de Duitse socialistische SPD heeft gisteren in Essen de 45-jarige minister-president van Rheinland-Pfaltz, Rudolf Scharping, gekozen tot nieuwe voor zitter. Hij volgt de onlangs afgetreden Björn Engholm op. De SPD wil een brandscherm zijn tegen 'het gepeupel dat met brandbommen de fundamenten van de beschaving en democra tie probeert aan te tasten'. Vandaar dat het Essener Congres unaniem een verklaring tegen gewelddadige buitenlanderhaat aannam. Ierland legaliseert homoseksualiteit Dublin - Het Ierse parlement heeft een wet aangenomen waardoor voor het eerst in het overwegend rooms-katholieke Ierland homoseksualieit wordt gelegaliseerd. Krachtens de nieu we wet staat het mensen van hetzelfde geslacht vanaf 17 jaar vrij seksueel contact aan te gaan. Hoewel in het rooms-katho lieke Ierland zeer conservatieve waarden nog altijd zeer hoog worden gehouden begint de wetgeving enige soepelheid te vertonen waar het seksualiteit betreft. Onlangs ging het parle ment akkoord met een wetsvoorstel waardoor condoomautoma ten in het land konden worden geïntroduceerd. Zeventien doden bij brand in kliniek Rennes - Een brand in een particuliere psychiatrische kliniek in Bruz bij de Franse stad Rennes heeft in de nacht van donderdag op vrijdag aan zestien patiënten en een verpleger het leven gekost. Vijfendertig mensen raakten gewond, van wie vijf ernstig. Een patiënt wordt nog vermist. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De autoriteiten lieten echter weten dat brandstichting niet wordt uitgesloten. De kliniek heeft laten weten dat alle brandvoorschriften waren nageleefd. Tien Nederlandse militairen naar Uganda Den Haag - Tien Nederlandse militairen gaan in de loop van volgende maand naar Uganda om daar deel uit te maken van de VN-missie die de wapensmokkel in het grensgebied met Rwanda moet tegengaan. Zij zullen optreden als kwartiermakers. In totaal bestaat de VN-missie uit 81 militaire waarnemers en 24 man civiele staf. De waarnemers blijven voorlopig zes maanden. In het 150 kilometer lange grensgebied tussen Uganda en Rwanda moeten zij er voor zorgen dat opstandelingen die de Rwandese regering bestrijden geen wapens meer krijgen toege leverd. Rusland snijdt toevoer gas aan Estland af Moskou - Rusland heeft gisteren de gasleveranties aan Estland gestaakt. De maatregel is een Russisch protest tegen een wet die het parlement van Estland heeft aangenomen die in de ogen van Moskou discriminerend is voor de Russen in Estland. Officieel heet het dat Estland de rekening niet heeft betaald. De Baltische staat is voor de gasvoorziening afhankelijk van Rusland. Er zouden nog maar reserves zijn voor twee dagen, van homosek suelen vrijdag verklaard. Het is niet bekend wanneer de levering wordt hervat. Parlement Azerbajdzjan zet president af Moskou - Het parlement van Azerbajdzjan heeft in de nacht van donderdag op vrijdag president Eltsjibej aan de kant gezet. Eerder had het parlement besloten om de president al zijn bevoegdheden af te nemen en die over te dragen aan parle mentsvoorzitter Alijev. Eltsjibej vluchtte vorige week van de hoofdstad Bakoe naar de enclave Nachitsjevan om een confron tatie met de opstandelingen van commandant Goesejnov te voorkomen. Ondanks herhaalde oproepen van Alijev en het parlement weigerde Eltsjibej terug te keren naar Bakoe. Wel had hij zich bereid getoond om enkele van zijn bevoegdheden over te dragen aan Alijev. Het parlement achtte dit decreet echter niet conform de grondwet. Het stelde bovendien vast dat Eltsjibej niet tijdig gevolg had gegeven aan de laatste oproep om terug te keren. Kritiek VS op gesprekken Midden-Oosten Washington - De Verenigde Staten zijn ontevreden over het gebrek aan vooruitgang bij de vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten. De VS zijn van mening dat de onderhandelaars meer bevoegdheden zouden moeten krijgen om vorderingen tot stand te brengen in de bilaterale vredesbesprekingen. De Amerikaanse verklaring is de eerste uiting van ongenoegen over het uitblijven van concrete resultaten in ruim 20 maanden van onderhandelingen. De besprekingen gaan dinsdag verder. Jolm Wheeler volgt Mates op Londen - De Britse premier Major heeft gisteren John Wheeler benoemd tot minister voor Noordierse veiligheidszaken als opvolger van Michael Mates, die donderdag opstapte in verband met zijn steun aan de omstreden zakenman Asil Nadir. Wheeler was de afgelopen 14 jaar parlementslid voor de conservatieve Tory-partij. Hij beschouwt zijn nieuwe opgave als het dienen van de 'publieke zaak'. Rouw bij een moslim-vrouw om haar gesneuvelde zoon. foto epa Wenen - De slotverklaring van de VN-conferentie voor de mensen rechten in Wenen is gisteravond door de 171 aanwezige lidstaten aanvaard. De voorzitter van de conferentie, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Mock zei dat op een aantal terreinen aanzienlijke vooruitgang is geboekt. De bevestiging van het principe van de universele geldigheid en ondeelbaarheid van de mensenrechten noemde Mock een succes, en ook het verband dat expliciet in de slotverklaring is gelegd tussen democratie, ontwikkeling, grondrechten en het respect voor de mensenrechten. Het slotdocument bevestigt ook de rechten van minderheden, vrouwen en kinderen. De conferentie, twaalf dagen bijeen, riep tenslotte de VN op concrete maatregelen op deze gebieden te nemen. In de slotverklaring is sprake van een onverwacht succes voor de Westerse landen. De lidstaten hebben in het document de Algemene Vergadering van de VN de aanbeveling gedaan met voorrang het instellen van de post van een Hoge Commissaris voor de Rechten van de Mens te onderzoeken. Maar of die functie er ook daadwerkelijk komt, staat nog allerminst vast, want veel Derde Wereldlanden zien dat niet zitten. Zij vrezen inmenging in binnenlandse aangelegenheiden.

de Stem | 1993 | | pagina 5