Stiekeme strijd tegen Major Sierra Leone: armen bouwen op kerkhoven evig Flirt oppositiepartijen nog geen bedreiging Britse Conservatieven [urkije waar Koperdieven kledei St. Petersburg uit 'ffe ben tegi (echts-extremisl BUITENLAND SIERRA LEONE) llilitairen in Ligeria doen lafstand van macht DE STEM ZATERDAG 26 JUNI 1993' STEM i John Major foto epa Door Joke Licher (anp) Londen - De twee groot ste Britse oppositiepar tijen, de Liberalen en Labour, flirten als pubers met elkaar. Zij ontkennen dat zij iets met elkaar hebben, maar voorzichtig proberen zij er achter te komen of de ander bereid is bij de eerstkomende gelegenheid te proberen samen de in problemen verkerende Conservatie ven uit het zadel te wip pen. De oppositiepartijen hebben nog tijd zat om uit te zoeken of de wederzijdse genegenheid groot genoeg is, want de Con servatieve regering hoeft pas in 1997 verkiezingen uit te schrij ven en heeft dus zeeën van tijd om orde op zaken te stellen en weer overeind te krabbelen. Premier en partijleider John Major durft niet eens zover vooruit te kijken. Dit jaar denkt hij nog wel premier te kunnen blijven, stelde hij afgelopen weekeinde met enig optimisme vast in een zondagskrant. Of er binnen de partij een uit dager opstaat is 'een zaak van anderen', aldus Major. En dat laatste tekent hem ten voeten uit. Dat afwachtende, die berusting, is velen een doorn in het oog. Zij zouden een beetje meer pit, een beetje vechtlust, in de premier willen zien. Vernietigend De Conservatieven zijn al 14 jaar aan de macht. Maar van de euforie na de vierde verkie zingszege op rij in april 1992, is niets meer over. Zij hadden misschien gedacht genoegzaam achterover te kunnen leunen, maar zes maanden later was de populariteit van Major al fors gedaald en vlogen op het partij congres voor- en tegenstanders van Europa elkander in de haren. Vernietigende nederlagen bij tussentijdse Lagerhuisverkie- zingen en lokale verkiezingen drukten Major en de zijnen nog eens met de neus op de feiten. Had Majors voorganger, Marga ret Thatcher, onenigheid binnen de partij altijd binnenskamers weten te houden, onder Major werden de conflicten open en bloot uitgeknokt. Hij slaagde er niet in de Euros ceptici in het gareel te houden en zij bezorgden hem in het Lagerhuis meer last dan de oppositie. Hun hardnekkige verzet tegen het 'Verdrag van Maastricht' over de Europese Unie werd Major aangerekend. Maar hij verspeelde zijn krediet niet alleen door hun opstelling. Zijn soms zwabberende beleid gaf niet bepaald de indruk van een krachtdadig leider die wist wat hij wilde. De beslissing het pond uit het EMS te halen, waarna het sterk in waarde viel, de perikelen rond de sluiting van de mijnen, waar de regering half moest terugkomen van een besluit, Irakgate, waarin leden van de regering ervan werden beschuldigd op de hoogte te zijn geweest van illegale leveranties aan Irak, het ontslag van minis ter van Financiën, Norman Lamont, die als zondebok moest dienen voor de vernederende verkiezingsnederlagen. Het deed Major en zijn partij alle maal geen goed. Na zijn gedwongen vertrek haalde Lamont, twee en een half jaar Majors naaste mede werker, vernietigend uit naar de premier. Hij schaarde zich ach ter degenen die de premier allang gebrek aan visie verwe ten. „Er wordt te veel op korte termijn gewerkt", aldus Lamont, „te veel gereageerd op gebeurenissen in plaats van gestalte te geven aan gebeurte nissen." Major is inmiddels de minst populaire premier sinds de Tweede Wereldoorlog Slechts 16 procent van de kiezers is nog tevreden over hem en bijna de helft vindt het tijd worden dat hij opstapt. Ook de Conserva tieve Partij zit in een diep dal. Zij ligt met 29 procent ver ach ter op Labour (44 procent) en slaagt er nog maar net in voor te blijven op de Liberalen (22) procent. Binnen en buiten de Conserva tieve partij klinkt zo nu en dan èen nostalgische roep om de terugkeer van Margaret Thatcher. Maar een terugkeer van de 'IJzeren Lady', die elf jaar lang op autocratische en zelfverzekerde wijze het land leidde, lijkt niet erg waarschijn lijk. „Er kan geen sprake zijn van een aanval op het leiderschap op dit moment", zei zij voor de televisie. Haar woorden bete kenden een onverwachte steun voor Major. Toen hij in 1990 de partijleiding van Thatcher over nam, genoot Major haar steun. Maar vooral in de debatten over 'Maastricht' leverde de oud premier, die nog altijd grote invloed heeft, ongezouten kri tiek op het beleid van haar opvolger. Major is nog steeds 'op proef' stellen Britse kranten en zijn volgende test zijn de tussentijd se verkiezingen in Christchurch, begin juli. De vorige keer ging de zetel van dit district met grote meerderheid naar de Con servatieven. Een nederlaag hier zou voor Major een nieuwe ver nedering, maar nog niet nood zakelijk het einde, betekenen. Ook na verlies behoudt zijn partij nog de absolute meerder heid in het Lagerhuis. Na de beproeving van het par tijcongres, in oktober, staan volgend jaar juni de Europese verkiezingen op het program ma. Voor de positie van de Con servatieven in Groot-Brittannië doen die er niet toe, maar voor Majors lot kunnen zij van door slaggevend belang zijn. Verlie zen de Conservatieven, dan zijn Majors dagen geteld. Bij de vorige Lagerhuisverkie zingen heeft hij echter bewezen juist in zulke omstandigheden op te leven. Tot veler verbazing ontpopte hij zich als een waar verkiezingsdier, die vanaf een zeepkist stemmen voor zijn par tij probeerde te winnen. Ook voor die verkiezingen ston den de Conservatieven er slecht voor. Labour lag in de peilingen duidelijk voor, maar in de stern- busjes bleken de kiezers toch voor een keuze op de socialisten terug te schrikken. Bij Europese verkiezingen kan die angst voor verandering anders liggen, maar zowel bin nen de Liberale als binnen de Socialistische partij zijn politici zich ervan bewust dat bij nieu we Lagerhuisverkiezingen samenwerking geboden is. Die toenadering begint al vorm te krijgen. Parlementsleden van de beide partijen werken samen aan een notitie over welzijn, een eerste stap naar een meer for mele samenwerking. Maar de partijleiders Ashdown (Liberaal) en Smith (Labour) voelen niets voor een vergaand verbond waarbij in kiesdistric ten slechts de kandidaat van de meest kansrijke partij tegen de Conservatieven in stelling wordt gebracht. Ook binnen de Conservatie ve Partij groeit het verzet tegen premier John Major. Bordjes met "Wij willen Mag gie (Thatcher) terug' illustre ren de nostalgie van veel Brit ten naar de voormalige 'IJze ren Lady'. foto epa Door Lansana Fofana (ips) Freetown - Kerkhoven in Freetown, de hoofdstad van het Westafrikaanse Sierra Leone, zijn de nieuwe vesti gingsplaatsen van de armen die wanhopig op zoek zijn naar woonruimte. De hoofdstedelijke autoriteiten klagen bitter over de ontheili ging van de doden, maar heb ben weinig alternatieven te bie den in het overbevolkte en door krottenwijken overspoelde Freetown. De gefrustreerde gemeente woordvoerder Alhagie Unisa Jah: „Deze mensen hebben het vrijwel onmogelijk gemaakt om de doden nog te begraven, want er is geen ruimte meer om graf tombes op te richten." Het kerkhof van Rokupa, in het oostelijk deel van Freetown, is bezaaid met krotachtige wonin gen. Er staat zelfs een garage en een lagere school. De hutten, die tot voor kort op de heuvel boven het kerkhof werden gebouwd, worden nu bovenop de graven gebouwd. Het aantal inwoners van Free town bedroeg tot voor kort 600.000, maar is de afgelopen tijd snel gestegen door de bur geroorlog in het zuidoosten van Sierra Leone. Bovendien is er een toestroom van 300.000 vluchtelingen uit buurland Liberia, waar al drie jaar wordt gevochten door verschillende gewapende groepen. In het eens florerende Free town, dat in de achttiende eeuw door vrijgelaten slaven werd gesticht, is geen centimeter bouwgrond meer over. De laat ste 'vrije' ruimte zijn de rust plaatsen van de doden. De overheid heeft de daklozen niets te bieden. Door oorlog, corruptie en slecht bestuur heeft het in 1960 van Groot- Brittannië onafhankelijk geworden geen geld om een fat soenlijk huisvestingsprogram ma op te zetten. De militaire regering van president Valenti ne Strasser, die een jaar geleden aantrad, heeft de kerkhofbezet ters gedreigd hen te ontruimen. Musa Kabbia, die in een hut tussen de grafstenen van Roku pa woont, zegt dat hij van de vorige regering van president Joseph Momoh toestemming heeft om een huis te bouwen op het kerkhof. „Ik heb documen ten waaruit blijkt dat ik hier mag wonen. Hoe durft de rege ring mij met mijn tien kinderen te ontruimen," zegt een veront waardigde Kabbia. Het wonen op een begraafplaats heeft, naast wettelijke gevolgen, nog andere consequenties. De 42-jarige timmerman Sayo Turay, die ook op Rokupa woont, zegt dat hij slechts door zijn mystieke krachten in staat is om 's nachts in slaap te komen. Hij verteld over een ervaring' die hij eens had toen hij 's avonds laat thuis kwam: „Ik hoorde vreemde geluiden, als van een gesprek. Het was dui delijk dat degenen die dat gesprek voerden allen dood waren. Ik denk dat zij zich realiseerden dat ik een juju- man was en daarom de benen namen. Ze verdwenen gewoon. Het punt is: als dit een gewoon persoon was overkomen, dan hadden ze korte metten met hem gemaakt." De veertigjarige Isatu Kamara beschrijft een andere vervelen de gebeurtenis: „Ik werd op een ochtend wakker en zag een pas begraven lijk naast het graf lig gen." De kist waarin het lichaam begraven was, was die nacht gestolen. De bewoners van Sierra Leone hebben de traditie hun dode familieleden in stijl te begraven. De dure doodskisten zijn dan ook de moeite waard om te stelen. De militaire regering heeft, ondanks de wettelijke claims die de begraafplaatsbewoners zeggen te hebben, gedreigd met bulldozers alle onderkomens plat te walsen. Een regerings functionaris verklaarde dat als zij niet goedschiks weggaan, zij met geweld van de kerkhoven zullen worden verwijderd. GUINEE 200km f Kabala o i./l' Pangumo/' UnilnmKfl f Gespannen als een veer loopt Georgi op het hokje toe. Zijn paspoort is in orde, dus grote kans dat hij het land NIET uitkomt. Sedert 1 januari zijn de reisregels voor Russen versoepeld. Sindsdien is reizen veel moeilijker geworden. „Uw paspoort is niet in orde." De grenswacht in het hokje op vliegveld Sjeremetjevo trekt een vies gezicht en schuift Georgi's paspoort terug. „Hoezo niet in orde?" „De stempels deugen niet." „Hoe kan dat? Zet het pas poortbureau dan foute stem pels?" „Veel te vlekkerig. Ik kan u niet doorlaten." Een week eerder kwam een vriend van Georgi er ook niet door vanwege een „fout" stempel. Zijn collega's moch ten wel door. Hun stempels waren identiek. „Roep uw chef maar", zegt Georgi. „Met u praat ik niet." Als zakenman heeft hij erva ring in schermutselingen met de bureaucratie. Het kost hem een zenuwslopend half uur, maar uiteindelijk laten de arendsogen hem vertrekken. Haar klasgenootjes waren de hokjes al voorbij. Ira was als laatste aan de beurt. Haar klas ging een weekje naar Engeland in het kader van uitwisseling. „Je bent zeventien?" De offi cier fronste zijn wenkbrau wen. „De machtiging, graag." „Welke machtiging?" „Van je ouders. Dat je toe stemming hebt om naar het buitenland te reizen." „Mijn klasgenoten zijn net zo oud als ik en die hebben ook geen machtiging. Waarom mogen zij er wel door en ik niet?" „De machtiging..." Met tranen in de ogen maakte Ira rechtsomkeert. In de ver trekhal trof ze gelukkig haar moeder nog. Samen gingen ze terug naar het hokje, waar moeder snel een machtiging schreef. Lena woont officieel in Nederland, maar verblijft meestal bij haar Nederlandse man. die in Moskou werkt. Voor de zekerheid belde ze het paspoortbureau op. „Ik heb een geldig maar wel van het oude Kom ik daarmee het uit?" „Staat er een stempel in val het Russische consulaat ji Nederland dat u daar woont] Ja? Dan laat de grenswacht' door", verzekerde de ambtel nares aan de andere kant vai de lijn haar. Lena was er niet gerust opl Voor een nieuw paspoort kal Helderziende Door Rob Vunderink zij alleen bij de Russen ii Den Haag terecht. Stel jl voor dat haar huidige pas, poort is afgeschaft. Dan krijg je een Catch-22-situatie: vooj een nieuw paspoort moet z< naar Nederland, maar ze kat niet naar Nederland voor u een nieuw paspoort heeft. „Spreek ik met de grensbewa king?" Lena legde .de situati^ uit. „Staat er een buitenlandsten pel in uw paspoort?" Het ij duidelijk een broekje, aan da andere kant van de lijn. Jas Okay, dan moet u mijn chej spreken." „Chef grensbewaking. MijJ naam? Nee, die geef ik Wat wilt u?" „Kom ik met een oud, geldig paspoort het land uit als ik een buitenlandstempel heb?" Even was het stil aan de ande-j re kant van de lijn. Het ant woord van de anonieme chef kwam als een zweepslag: „J hoor eens even... Ik ben get helderziende..." Door Matt Bivens en Maxim Korzjov (ap) St. Petersburg - Toen de vierjarige Sergej Podsjivalin in 19 overleed zetten de ouders een bronzen beeld van hun zoontj op het graf. Vandaag zijn alleen de voetjes er nog van over, d rest is afgezaagd door dieven. Het beeldje is ten offer gevalla aan de 'koperkoorts' waardoor St. Petersburg stukje bij beet] wordt onttakeld. Behalve op begraafplaatsen slaan de dieven hun slag in trams, trolleybussen en liften. De spoorwegen hebben zij al bijna gedemonteerd. Bij het slopen van monumenten wordt geen onderscheid gemaakt: zowel Lenin als Peter de Grote gaan voor de bijl, waarmee de dieven in ieder geval laten zien apolitiek te zijn. Bij de Petersburgse afdeling van het ministerie van veiligheidsza ken vertellen officieren over een vrachtwagen met arbeiders in oranje overalls die op klaarlichte dag kabels en isolatoren van trolleybussen kwamen demonte ren. „Pas toen de bussen stil bleven staan en de echte reparatieploeg arriveerde begon het te dagen dat er criminelen aan het werk waren geweest", zei Viktor Ivan- ov, hoofd van de afdeling con trabande. Uit heel Rusland verdwijnen kunstwerken, edelstenen, hout, diamanten, olie en andere bron nen van rijkdom om weer op te duiken in het buitenland, waar ze voor dollars kunnen worden verkocht. „Het is een nachtmerrie gewor den", zei Larisa Medvedeva, coördinatrice bij de Stedelijke Noodcentrale voor Liften. „Elke dag krijgen we tientallen tele foontjes. Vroeger waren het dronken vandalen die liften stuk maakten, nu zijn het dieven. We hebben niet genoeg mensen en binnenkort raken onze voorra den koperen onderdelen en bedrading op". Op begraafplaatsen breken de dieven letters en decoraties van de grafzerken. De beheerders zijn ten einde raad. „We stappen niet meer naar de politie. Als we nu nog iemand de grafstenen zien plunderen doden we hem", zei Boris Stepanov, onderdirec teur van de Joodse Begraaf plaats en de Begraafplaats van de Slachtoffers van 9 Januari, het broodoproer van 1905 dat de opmaat vormde tot de revolutie van 1917. De 'koperkoorts' is een ver schijnsel van een veel algemener ziekte die St. Petersburg parten speelt. De tweede stad van Rus land combineert de aanwezig heid van veel zware industrie en een uitgebreide infrastructuur in onze redactie buitenland Ankara - De kans is ,0t dat militante Turkse ircjen dit weekeinde nieu- acties ondernemen tegen -jjse instellingen in Euro- belanden. Lt heeft de Turkse minister van fjtenlandse zaken Cetin giste- gezegd. „We hebben waar- Lvnngen gekregen dat er van morgen nieuwe aanvallen ■jtsvinden in Europa. Cetin erbij dat alle Turkse verte- Lcoordigingen in het buiten land ringei ten, te bes Hij h lande ren v lingsa vond; den. werd gegijz stede: gén d Turks ontge Giste: Ijjuonze redactie buitenland Johannesburg - De Zuidafrikaa perk heeft gisteren de verstorin E-gs-besprekingen door blanke Irdeeld. met de nabijheid van Ruslar 'zachte' grenzen met voormalige Sovjet-republiekei Ivanov zei dat er geen specifie) wet is die de uitvoer van sluil goederen naar Estland en land verbiedt, zoals die bijvc beeld wel bestaat in het gf van Finland. Overal in St. Petersburg zij kiosken opgedoken die sti schroot en oud ijzer voor paar cent per kilo opkopen, kiosken verkopen hun voorraa weer door aan grotere handel! ren, die het spul naar het weste brengen. Volgens veiligheidsfunctionai sen zijn de smokkelaars zwa; bewapend, worden hun vracht wagens vaak geescorteerd omgekochte politieagenten bij de grens verwelkomd d( omgekochte douanebeambten. „We hebben wel meegemai dat verkeerspolitieagente vrachtwagens met oud ijzer nie alleen escorteerden, maar zit ook tegen onze mensen k< den", zei Ivanov. Metaaldieven hebben voor zoi 1,25 miljoen gulden schade tc_ gebracht aan de Oktjabrskaj stadsspoorweg van St. Peter" burg. Het electrische sys'ee„, van het spoor ligt in puin. rijden steeds minder treinen e" elke dag breken op de station relletjes uit als mensen vechte om het afnemend aantal zit plaatsen. „We hebben hier een effl koperkoorts, zoals in de 1» eeuw in Alaska", zegt hoof® genieur Vadim Morozov. „MeD sen stelen koperen bedradm! apparatuur, transformatorer Sommige treinen zijn helen31 stuk. De meeste seinen werW niet meer, dus moeten de trein heel langzaam rijden". In 1992 werd in de regio si Petersburg en omstreken rui honderd kilometer bronzen koperen telefoonkabel 0 vreemd, blijkt uit cijfers van ministerie van veiligheidszak? Twee weken geleden probeer dieven er met een buste Peter de Grote vandoor te g' maar deze was hun kennelij j zwaar. Onder een stand" van Lenin mist de laatste volgens Joeri Pirioetko, cur van het Museum voor Stede j Sculptuur, vrijwel zeker werk van metaaldieven. ,iior de televisie verklaarde De Iferk dat de daders vervolgd :n worden en dat de politie „J zal optreden tegen acties Jo blanke radicalen. IjSC-leider Nelson Mandela jtigde dat de militaire vleugel a het Afrikaans Nationaal Lgres weer wordt bewapend Is de regering geen actie onder- uemt tegen extreem-rechts. IjeÖerk en Mandela reageerden Leen actie van de rechtsradica- groepering Afrikaans Natio- |sal Front om de meer-partijen- Iderhandelingen over de toe- pust van het land te verstoren. Met recht moet zijn loop heb- la", zei De Klerk. „De wet zal pt anders worden toegepast nu e te maken hebben met een ia-actie van blanke Zuida- Itikanen." ljandela, die zijn vakantie on- Itrbrak, eiste tijdens een pers- lionlerentie de onmiddellijke ar- listatie van extreem-rechtse lei- |te, onder wie generaal Viljoen, ■lid-legercommandant, en Fer- |ie Harzenberg, voorzitter van «[Conservatieve Partij. Viljoen latuseerde zich later voor de lïtie en zei dat zijn organisatie |de controle over haar aanhang - De militaire machtheb- lursvan Nigeria zijn toch bereid lhn macht af te staan aan een liimocratisch gekozen president. Ilij maakten dit gisteren bekend, zij woensdag de democra- __j presidentsverkiezingen Ivan 12 juni ongeldig verklaar- |dën. ,,.r 27 augustus zullen wij een liffliocratisch gekozen regering Installeren", zei de door het le- Ur gesteunde president Baban- IpSa tegen journalisten. •Onduidelijk blijft of er nieuwe lwkiezingen komen, of dat de pozen Nationale Vergadering Indirect de president gaat kie st. Volgens Babangida zal het «ieder geval gaan op een wijze lie in overeenstemming is met lieNigeriaanse grondwet. houdt vandaag een toe- ak waarin hij zijn plannen Wicht. had\ De A 'geen khon om di digen gelen dical de ge die ii Mane het i dage zal o ging Het en d wegi dat houc Cen1 besp serir gang een rege blan Er gers reed pant naai reed rege dooi De; gew vlag volg nen, gesc „Wi; rege rege is," De zwa 'Die toer Wee Ter Hai blie tie rest loft In AN bla toe ren een naa het vai Af: rrionze correspondent IW van Wijland IKjeljina - Afgaande op zijn d! I militaire staat van dienst, m |sjn zwarte band karate en indrukwekkende li- paamsbouw zou een buiten- staander het niet onmiddel- dc V denken, maar zelf noemt bc «pitein Dusjan van de Ser- elite-eenheid 'De Pan- tere' zich een pacifist. «"j ben tegen geweld, ik haat ""iformen. Vroeger schold ik ul op de postbode omdat hij Pet ophad. Eigenlijk vind ik "at alles vreedzaam op te lossen moeten zijn." oorlog in Bosnië maakte een J^de aan de mooie idealen van 28-jarige student aan de to- Pschool. Het 'patriottisme en övisch nationalisme' bleken 'erker dan zijn principes. Hij p zijn studie in Macedonië op J keerde terug naar zijn woon- f'aats Bijeljina. „Ik wilde mijn ®°oder verdedigen tegen het »°sUmfundamentalisme." I eitleer daar de Serven in Bijelj- ua6611 en^ef gevaar te duchten I"en ging zijn betrokkenheid inSne' verder dan het bescher- en van huis en haard. Hij trok j uniform aan en werd lid van -Plaatselijke garde in Bosnië, 'eter zou uitgroeien tot de le-eenheid van de Servische open in Bosnië. De pacifist 'ocht ln Zvornik, trok op naar 'ore plaatsen en 'zuiverde' het 'tegisch belangrijke Brcko

de Stem | 1993 | | pagina 4