Rottei OVERIGENS «L JH Blauwhelmen voor Somaliërs bewijs van eigen onvermogen 'Nieuwe' Bill Clinton kan opnieuw van nut worden voor de VS Biesheuvel: 'We zijn niet van die geslaagde dekolonisators DE STEM B de Stem- Nederland t JAGUAR Attali exit Vuil Civiele process» de stem ACHTERGROND zaterdag 26 juni 1993 oestem 'BVD wist van af toen HET DUIDELIJK WAS dat van de Europese Bank voor V (ebrd) Attali tot de veelbege geroepen, werd zijn doopceel g beeld op van een briljante worka diverse terreinen. Wie vandaag de dag van de goe de, oude tijd spreekt, weet gewoonlijk wel dat hij daarbij de schaduwen vergeet die over het dagelijk se leven vielen en dat hij ei genlijk alleen het licht memo reert dat getemperd over de voorbije jaren ligt. Terecht heeft de helaas wat in de verdrukking geraakte, grote Franse romancier Frangois Mauriac opgemerkt, dat de vergetelheid groter dienst be wijst aan het hart dan het geheugen bewijst aan het ver stand. Verdriet slijt gelukkig, tranen worden vroeg of laat gedroogd. Verworven kennis ligt voor ieder gebruiksklaar opgeslagen in computerbes tanden, zonder de geur van te raadplegen stoffige folianten en het gewicht van loodzware naslagwerken. Maar het hart heeft daar geen deel meer aan. Dat bewaart, hoe kwets baar ook, met een telkens opwellende vreugde die uren en dagen van weleer waarbo ven een nimmer gesluierde zon schijnt te staan. Op de dag van het schoolreis je scheen altijd een stralende zomerzon. Het warme licht kwam feestelijk door de ra men de keuken in als moeder daar al vroeg de verse, geu rende kadetjes opensneed, beboterde en met kaas of omelet belegde om ze daarna, in vetvrij boterhampapier ge wikkeld, bij de geribbelde fles met limonadegazeuse in het rugzakje te doen, dat even sterk naar gummi rook als de donkerbruine onderlegger in de kinderwagen van mijn jongste broertje. Ik mocht op die dag niet mijn schoolkleren aan, die ik kort daarvoor alleen nog op zon dag had mogen dragen, maar de broek en de geruite bloes die ik anders pas aan deed als ik om vier uur weer thuis kwam en eerst de opgegeven vragen uit de Grote Katechis- mus moest leren, zodat ik ten minste wist waartoe wij op aarde waren, als ik daarna buiten mocht gaan spelen. Bij de schoolpoort stond de onderwijzer al naast de bus te wachten, waarop met sierlet ters TOURINGCAR geschil derd was. De kapelaan was er ook al, niet in zijn zwarte toog zoals anders, maar in een ge woon pak, alsof hij die dag geen priester was. Vanuit de bus zag onze straat er opeens heel anders uit. We zwaaiden uitbundig naar onze moeders die zelfs van de stoep af kwamen om ons zo lang mogelijk na te kunnen wuiven. Met een plakkerige toffee in onze mond zongen we van de blanke top der duinen en het molentje dat hoog in de wind stond te malen, terwijl in het bagagerek boven ons hoofd de beugelsluiting van een li- monadefles losgesprongen bleek te zijn. Wij keken nau welijks naar de oude molen die de onderwijzer ons aan wees of naar het seminarie, verscholen tussen het groen, waar de kapelaan voor pries ter had geleerd. Schoolreisje Bij de speeltuin wapperden driekleurige vlaggetjes. We bestormden juichend de wip, de schommel, de draaimolen, dronken gulzig de ranja die in grote glazen op een dienblad werd aangedragen, hadden er spijt van dat we onze kadetjes al onderweg hadden opgege ten. Mijn vriendje had twee hardgekookte eieren meege kregen waarvan hij er mij een gaf. Het eiwit was groen ge worden. Op de weg terug waren we stil van vermoeidheid. Thuis merkte ik pas dat ik, waar schijnlijk aan de ruwe zijkant van de glijbaan, mijn knie had opengehaald. Die nacht sliep ik als de reus van een roos uit het gedicht van Paul van Ostaijen. Vorbei sind die schonen Tage von AranjuezOm leerlingen te werven wedijveren scholen tegenwoordig met elkaar in het aanbieden van meerdaag se reizen naar het buitenland, waarbij de jongens en meisjes, alleen al gewonnen door het vooruitzicht de se trouver ensemble, worden onderge bracht in Parijse hotelletjes, Italiaanse huurkazernes of Schotse jeugdherbergen. Zou die speeltuin er nog zijn? Of het pannekoekenhuisje? De vuilnisman voert actie. Hij neemt alleen gesloten containers en goed dichtgebonden, niet te zware vuilniszakken mee. Wat uitpuilt, niet te tillen is of los op het trottoir ligt opgetast - dat blijft achter. Logisch, eigen schuld dikke bult, zou je toch zeggen. Maar zij noemen het 'Actie'. Dus mag je aannemen dat nog erg veel inwoners van Nederland zó weinig respect hebben voor degene die hun afval inzamelt, dat ze hun containers overvol proppen, zakken tot berstens toe vullen en hun troep los op de stoep deponeren. Jammer dat zo'n actie maar even duurt. Zij moet pas eindigen als het burgermansfatsoen tot iedereen is doorgedrongen. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda, 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Temeuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 011.84-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur S 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. f „We zullen hem echt arresteren." De Amerikaanse gepensioneerde admiraal J. Howe, de speciale VN-afgezant in Somalië, blijft het iedere dag herhalen, maar steeds minder toehoorders geloven dat de VN echt de Somalische krijgsheer Aidid in de boeien wil slaan. Wat zou de internationale gemeenschap immers met de man aanmoeten? Door Dirk Mellema OOK DE BRITSE minister Ho- we geeft geen antwoord op die vraag, op de suggestie dat de VN niet echt jacht maakt, dat de VN de huidige situatie eigen lijk wel best vindt, reageert Ho- we met schouderophalen. Doordat de VN met arrestatie dreigt, kan Aidid zich niet in het openbaar vertonen, kan hij zijn aanhangers bij de talrijke demonstraties niet opruien. Zou hij daarentegen echt worden ge arresteerd, is de kans groot dat hij een martelaar wordt. Officieel wil niemand bij de VN in Mogadishu deze theorie be vestigen, maar anoniem zeggen Pakistaanse soldaten dat er geen patrouilles op zoek zijn naar Aidid. Ze zijn daarover wat verbitterd, tenslotte -is Aidid verantwoor delijk voor de dood van 25 van hun kameraden, Aidids mannen voerden vorige week een laffe aanval uit op de Pakistanen waarbij kinderen en vrouwen als schild werden gebruikt voor zogenaamde strijders die met handgranaten gooiden. „Daar is toch geen verweer te gen mogelijk," zegt soldaat Jus- Een Pakistaanse soldaat op patrouille in Mogadishu: 'Bij ons vallen de meeste slachtoffers omdat wij het straatwerk doen dat veruit het riskantst is'. foto epa suf, die al meer dan een half jaar in Somalië is gelegerd. De Pakistanen waren de eerste VN- troepen in Somalië. Wat hen bijzonder hindert zijn de berichten in de Westerse pers, dat onder hen de meeste slachtoffers zijn gevallen, om dat zij minder getraind zouden zijn dan hun Amerikaanse col lega's. De basis van de 'Yankees' mag dan gemoedelijker en gezelliger zijn, ,er is een winkeltje met goedkope alcohol, vrouwen en mannen lopen in t-shirts rond, de sfeer doet enigszins aan die van de tv-serie Mash denken, maar als het echt op gevechten van man tegen man aan zou komen, dan maken de getrainde Pakistanen een solidere indruk, evenals overigens de Fransen en de Marokkanen. „Bij ons vallen de meeste slachtoffers," zegt Jussuf, „om dat wij het werk op straat doen en dat is veruit het meest ris kante. De rolverdeling binnen de VN-macht komt erop neer dat de Amerikanen, die vooral de technologie leveren, veel meer in helikopters of pantser voertuigen zitten en dus be schut zijn." De taakverdeling vorige week tijdens de aanval op Aidid en zijn zogenaamde leger bevestigt de lezing van Jussuf. Aan de daadwerkelijke gevechten op straat, waarbij in feite een hele wijk van Mogadishu moest wor den veroverd, namen 500 Paki stanen, 440 Marokkanen, 200 Italianen, 200 Fransen en 45 Amerikanen deel. De laatsten verleenden uitsluitend onder steuning vanuit de lucht met helikopters en bommenwerpers. Jussuf daarover: „Volgens ons is die tactiek bewust zo gekozen, omdat de hele VN-aktie gevaar loopt als er bijvoorbeeld 45 Amerikanen zouden sneuvelen. De Amerikaanse samenleving zou dat niet accepteren en pre sident Clinton zou zijn steun intrekken." „Vanaf de eerste dag dat we binnenvielen zijn de Amerika nen daarom voorzichtiger dan wij en bijvoorbeeld de Fransen, die vanaf het begin al harder wilden optreden, maar niet mochten van het Amerikaanse opperbevel. Somaliërs vragen om een harde aanpak." De verhouding van de Soma liërs en de blauwhelmen is in derdaad ingewikkeld. Zo is Achmed (23) op de hand van Aidid, hij heeft vroeger in zijn leger gevochten, maar Achmed zijn vader daarentegen is sinds enige maanden in dienst van de VN. De volkerenorganisatie pro beert de voormalige politie macht, die vier jaar geleden als gevolg van de totale chaos in dit land uiteenviel, weer op te bou wen. Achmeds vader maakte daar deel van uit. Hij kreeg van de VN onlangs weer een uni form, een jeep, een vuurwapen en een salaris. „Voorlopig", zegt hij, „probeer ik de mensen weer te laten wennen aan politie op straat. Erg gemakkelijk gaat dat niet. Vooral de jongeren -hij wijst op zijn zoon - zijn zó gewend zelf de dienst uit te maken, dat ze zich niets van ons aantrek ken. We willen de VN om meer bevoegdheden vragen, we zullen echt harder moeten optreden om enig gezag te krijgen; dat ben ik met de Pakistanen eens." Achmeds vader die anoniem wil blijven, meent ook dat de blauwhelmen al veel eerder met de harde hand hadden moeten optreden, zoals ze de vorige week tegen Aidid hebben ge daan. Hij zegt dit als zijn zoon even weg is. „Ik weet dat veel Somaliërs er in in hun hart net zo over denken, maar ze durven het niet in het openbaar te zeggen, want het is in feite vernederend te moeten toegeven, dat er buiten- laanders nodig zijn om Somalië weer op te bouwen. De aanwe zigheid van al die buitenlandse soldaten herinnert ons iedere dag opnieuw aan ons eigen on vermogen. Veel Somaliërs wil len dat niet accepteren." „We proberen de goedwillende Somaliërs voor ons te werken", zegt VN-woordJ der Stockwell, „niet e" politieman, maar ook a ambtenaren die de samenla weer moeten normaliseren hebben bijvoorbeeld ook journalisten aangenomen via een radio-station uit? den." Zijn woorden worden beves bij een van de tenten op campus van de universiteit Mogadishu, nu een basis van Amerikanen. Voor de groene gertent staat een rij van veer honderd Somaliërs, die voor een naar binnen dan een groot pak bankbüjè krijgen, hun loon als werk mer van de VN. Daarmee wordt ook het Som sche geld weer wat waard. De VN-bevelhebbers zijn al van mening dat hun aktie Somalië te kritisch wordt bi gend. „Zo slecht gaat het zegt Stockwell. „Honger wi er niet meer geleden. Het gri ste deel van de land is nu vei maar het zou inderdaad sommige plekken wel wat be kunnen." „Maar vergeet niet, dat wek der ondervinden van het feit nog niet alle landen to troepen hebben gestuurd, zijn nog duizenden soldaten Duitsland en India niet veerd. We hebben die mai broodnodig. Nu moeten Amerikanen met 200 marinij extra uit Kuwayt naar Soi terugkeren." De VN-troepenmacht in Soi lië bedraagt momenteel 18,i soldaten. Frankrijk met 10I Italië met 2240, Pakistan 4436, de Amerikanen met manschappen, zijn de groot deelnemers. Daarbij zijn niet meegeteld de 2200 extra m: niers die de VS deze week tijdelijke versterking sturen. j «sterdam (anp) - Neder- Da V -ij.npf und telt relatief aanzienlijk het «jnder verslaafden aan hard 0n jjjugs dan de meeste andere Europese landen. „inkrijk, dat geregeld voorop dru „t in de kritiek op het liberale rui Nederlandse drugbeleid, telt deh ,fi50 verslaafden per één miljoen ver goners; Nederland 1500. slai yan onze verslaggever yterdam - De gemeente Rotte latidse en zes Waalse bedrijven woordelijk zijn voor het grootst aan bromide, cadmium, ammo stroomgebied van de Maas Het Amerikaanse publiek heeft het volgens de opniepeilingen nog niet echt gemerkt maar de staf van het Witte Huis is er heilig van overtuigd: president Clinton is aan zijn 'come back' begonnen. Wapenfeiten worden nog niet gemeld, maar de afgelopen twee dagen zijn ook de blunders uitgebleven. Door Mare de Koninck 'He has. bottomed out', zegt een-opge togen medewerker van het staatshoofd in het perszaaltje van de presidentswo ning. 'Uitgebodemd' heet het inder daad in het Amerikaans. Na een maandenlange serie politieke struikelingen en adembenemende in slikkingen van verkiezingsbeloften, zou het dieptepunt in Clinton's politie ke standing zijn bereikt. En zou intus sen de klim terug zijn ingezet naar wat nieuwe hoogten van populariteit en gezag moeten worden. Het blije geloof in een betere toekomst valt af te lezen van de gezichten van de ambtelijke volgelingen van de presi dent. Op deze zonovergoten ochtend in de Rose Garden zien ze blakend van vertrouwen op naar hun voorman, die daar zijn nieuwe aids-adviseur Kristi- ne Gebbie voorstelt aan de media. Als een trotse kloek staat David Gergen, de onlangs van de Republikeinse te genpartij overgenomen imago-maker, temidden van de kudde dienaren. Toch draagt de werkelijkheid slechts uiterst ijle aanwijzingen aan voor de politieke herrijzenis van Clinton. Ei genlijk is het alleen de recente afwe zigheid van enorme flaters, die de indruk moet wekken van herstel. Gis teravond verstreek de tweede achter eenvolgende week(!) in de geschiedenis van het presidentschap-Clinton, waar in het assertieve White House press corps geen verbluffende blunders kon melden. Daarmee was een presiden tiële prestatie geleverd die in de zich zelf voedende Amerikaanse nieuwsme dia als een kleine mijlpaal werd her dacht. Het staatshoofd had zelfs een benoeming verricht (Ruth Bader Gins- burg als lid van het Opperste Ge rechtshof), die mogelijk de hoorzitting in de Senaat zal overleven. Symbolisch voor de dunte van het argument dat de come back is begonnen, was de 'overwinning' die Clinton in de vroegste uren van de dag van gisteren had bereikt in de Senaat. Dat machtigste lichaam ter wereld keurde het economisch herstelplan van de president na heftige discussie goed met de miniemst denkbare marge. Er waren uiteindelijk 49 senatoren voor en 49 tegen het plan, dat voornamelijk de inkomstenbelasting voor de rijken verhoogt. Het staken der stemmen riep de procedurele bepaling in dat de voorzitter (geen lid) van de Senaat - en dat is Amerika's vice-president, nu Al Gore - in zo'n geval de doorslag geeft. Dat Clinton's economische geloofsbe lijdenis, die de kern was van zijn verkiezingscampagne, zóveel moeite had om door de volksvertegenwoordi ging te komen, geeft zwaar te denken over het zogeheten politieke draagvlak dat de president nog heeft. Als gevolg van zijn intussen roemruch te gretigheid om in antwoord op het Clinton geringste verzet compromissen te slui ten, was de versie die uit de Senaat rolde al een zwakke afspiegeling van het orgineel. Zo is een beoogde forse belasting op alle soorten energie terug gebracht tot twee cent-per-liter accijns op uitsluitend autobenzine (die in Amerika minder dan de helft kost van wat er in Europa voor wordt betaald). Bovendien moet het 'deficit reduction plan' nu nog door wat heet de 'confe rentie' van Senaat en Huis van Afge vaardigden. Het Huis had vorige maand immers een eigen lezing van het belasting- c.q. snoeipakket, óók nipt, aanvaard. In de Amerikaanse constitu tionele traditie moeten de twee Ka mers van het Congres vervolgens over een eindversie onderhandelen. In dat proces, dat de hele zomer in beslag kan nemen, zouden ook de laatste Clintoni- aanse aspecten kunnen sneuvelen. Het is de afgelopen maanden merk waardig gegaan met Clinton's tuime ling uit de gratie van het Amerikaanse publiek. Veel commentatoren in bin nen- en buitenland hebben hun be vreemding" üitgêsproken over dë bega ne fouten en vastgesteld dat de bevol king van de VS ernstig teleurgesteld is over de verbreking van zoveel stem busbeloften. In werkelijkheid zijn (waren) de mees te Amerikaanse burgers nauwelijks be vreemd en al helemaal niet teleurge steld. Het publiek heeft over het alge meen laconiek op het media-feuilleton 'Koningsdrama in het Witte Huis' ge reageerd. De verklaring daarvoor ligt in de verkiezingsstrijd van vorig jaar. Toen is Bill Clinton uiteindelijk vooral gekozen omdat het land genoeg had van George Bush en twaalf jaren Re publikeins bewind. Enquêtes ten tijde van de stembusrace bevestigden dat de meeste Clinton-supporters weinig rea liteitszin toekenden aan de idealisti sche rethoriek van de Democratische kandidaat, maar dat ze niettemin van hem gecharmeerd waren en hem als president wilden. Een electoraat kan een ingewikkelde persoonlijkheid, vol ambivalenties, hebben. De Democratische achterban is ook bepaald niet doordrongen van de noodzaak het taaie Amerikaanse be grotingstekort klein te krijgen met it gevoelige fiscale drukverhoging en so ciale bezuinigingen waarmee Clintoi eigenlijk geheel volgens verwachtin| na zijn intrede in het Witte Huis vi de dag kwam. Het gaat thans weerwjj beter met de Amerikaanse economie er blijkbaar kan dat dus ook zonder es bemoeizuchtiger overheid. Clinton) vergaande compromissen terzake wo: den wel als politiek beschamend h< kend, maar in wezen vooral verwt komd. Wat er in dit klimaat terei komt van het volgende dure soci: project - een door Hillary voorbereit volksverzekering tegen ziektekosten: is uiterst kwestieus. Met dat al dringt zich steeds meer vraag op wat nog de relevantie is vi het presidentschap van Clinton, i man die fundamentele economise! politieke en morele verandering af brengen in Amerika. Misschien dat zijn come back all< mogelijk wordt dankzij de acceptatie waarvan ook in de Amerikaanse mei" nu de eerste tekenen zichtbaar wordi - dat een aanwijsbaar belang er nai welijks is. Dat als de verheven a: ties zijn opgegeven, Amerika in Clinton een 'gewone' president krijgen, wiens taak niet veel meer li dan elegant te zijn en met zijn soonlijke uitstraling - uitvergroot d( de magie van het ambt - de mensen et 'goed gevoel' te geven. En een goede publieke 'mood', h< inconcreet ook, kan wonderen verrii' ten. Waarmee zo'n opnieuw (door Da vid Gergen) 'uitgevonden' Bill Clintor toch weer wél van groot nut kt' worden voor de Verenigde Staten- pat is het resultaat van de eerste steekproef aan metingen van (trvuilende stoffen in het Maas tater in het kader van het Rot terdamse plan Project Onder soek Maas (POM). Dat project moet uiteindelijk uitmonden in civiele processen tegen Maasvervuilers, die niet bereid zijn hun lozingen dras tisch te verminderen. Twintig miljoen aan schadevergoeding staat op het spel. Aan het eind van de zomer volgt een tweede meetronde. Nee, we noemen geen namen roept' zegsvrouwe Trix Verhulst van de Rotterdamse Dienst ge meentewerken voor de vraag ge steld is. „Dat is onderdeel van onze policy, want we willen niet meteen bedrijven aan de schand paal nagelen, maar ze eerst op hun verantwoordelijkheid wij zen en ze de kans geven om hun loos-gedrag te veranderen. Dat heeft tenminste goed gewerkt bij de vergelijkbare actie POR, Pro ject Onderzoek Rijn, waaruit verschillende convenanten zijn voortgekomen". Dertig keer Gemeentewerken Rotterdam heeft de meetresultaten voorge- leg vei de pe be he| Vo tv eej nd eej ve bij ni' E) vc Wi m; ov ni fo te (ADVERT! Jaguar Centre Breda B.V. Tuinzigtlaan 22 4814 JE Breda Tel. 076-14 30 07 Curagaose politici weten mr. Barend Biesheuvel nog steeds goed te vinden. Nog immer is hij een hooggeschatte raadgever van velen in de Caraïbische samenleving. Oud-premier Biesheuvel, van 1963 tot 1967 minister van Antilliaanse en Surinaamse Zaken, voormalig Koninkrijksadviseur. Verknocht aan de eilanden die hij als zijn broekzak kent. Zijn leeftijd (72) heeft noch zijn indrukwekkend fysiek noch zijn analytisch vermogen aangetast. Hij hekelt Tweede Kamerleden die 'haast' en 'maatregelen' roepen en neemt het op voor Curagao, dat 'tijd moet krijgen om zijn geweldige potenties waar te maken.' Door Max de Bok Zo kennen we hem weer, de Biesheuvel die als geen ander kon schamperen. Hij heeft het nog niet verleerd. „Die Wieben- ga's en Krajenbrinken, die strijdlustig uitroepen: 'nu moet het maar eens afgelopen zijn', die haast, altijd weer die haast." Nee, dan Lubbers. Die heeft in zijn verklaring bij aankomst op het eiland donderdagmiddag de goede toon getroffen, vindt de oud-premier. „In maart heeft Ruud met dreigende uitspraken over Nederlands ingrijpen de mensen hier aan het schrikken gebracht. Dat heeft gefunctio neerd. Maar nu hield hij een genuanceerd verhaal, dat ook bij Liberia Peters goed is geval len. Ruud heeft ruimte gescha pen om de dingen in de tijd uit te smeren." Wie in verband met de Antillen Lubbers zegt, zegt ook Hirsch Ballin. De oud-premier aarzelt geen moment om zijn visie op 'de missionaris, zoals ze hem hier noemen' te geven. „Hirsch Ballin is niet zo'n geweldige man om compromissen te slui ten. Hij heeft grote kwaliteiten, maar om in een voormalig kolo niaal gebied zaken te rege len...dat is verbonden met en het aanvoelen van de sfeer in dat gebied vereist." Volgens Biesheuvel houden Ne derlandse politici in hun ver houding tot de Antillen vooral met'twee dingen te weinig reke ning. „Onderschat de taalbarrière niet. Het Nederlands is voor de meeste politici hier tweede taal. Ik heb eens uren nodig gehad om Neil Oduber van Aruba uit te leggen dat integratie verder gaat dan coördinatie. Het twee de punt waarvan de invloed wordt onderschat is onze ratio naliteit. Je kunt hier geen zaken tot stand brengen, alleen maar vanuit onze strikt calvinistisch- katholieke Noordzee-mentali- teit." De oud-premier vindt dat de huidige problemen in de relatie tussen Nederland en de West, bezien moeten worden in het licht van de afrekening met ons koloniaal verleden. „Het Indonesisch probleem hebben we niet goed kunnen oplossen, Suriname hebben we de onafhankelijkheid ingejaagd, Nieuw-Guinea is een drama ge worden. We zijn niet van die geslaagde dekolonisators. Het is waar dat we, ook ik, lange tijd uit een soort schuldgevoel over ons koloniaal verleden onafhan kelijkheid hebben gezien als de enige juiste aflossing van die schuld. De Antillen willen nu binnen het koninkrijk blijven. Dat lijkt me wijs als je naar Suriname kijkt. We hebben nu de kans om de problemen rede lijk te regelen. Maar als we dat haastig willen doen, dreigen we weer brokken te maken. We hebben hier met trotse mensen te doen. De Curagaoënaar is trots, Maria Liberia is een trot se vrouw, Don Martina een trot se meneer. Wie, zoals de Ka merleden doen, hqt mes op tafel legt, kwetst die mensen in hun trots. Neem de drugcriminali teit. Ze is hier niet erger dan in Nederland al is de invloed van de drugmaffia hier gevaarlijker. Het steekt de politici hier dat onze politici zo eenzijdig de nadruk leggen op dat probleem hier. Natuurlijk, het is een ern stig probleem dat we samen moeten oplossen." Biesheuvel erkent ten volle dat een aantal vraagstukken fors moet worden aangepakt. Maar, profeteert hij, dat lukt niet voor 1 januari. „Het lukt ook niet door hier 25 Kabna-ambtenaren (het ambtelijk apparaat voor de minister van Antilliaanse en Arubaanse Zaken, MdB) naar toe te sturen." De oud-premier neemt de ver dediging van Curagao op zich. „Dit eiland is niet het slechtste in de Caraïbische regio. We moeten er rekening mee houden dat de dingen hier nu eenmaal langzamer gaan. In Spanje, ja zelfs in België, betekent manaa al morgen. Kim je nagaan wat dat hier betekent. Als we Cura gao de tijd gunnen, kan het denk ik hier heel goed gaan. Curagao heeft een unieke ha ven, die het uitstekend doet. Het toerisme heeft, als is het nog zwak, prima mogelijkhe den. De financiële infrastruc tuur is goed. Ze beschikken over eenzelfde handelsmentali- teit als wij, er is een unieke relatie met de EG." „Corruptie? Natuurlijk, die is er, maar er lopen ook vele eer lijke mensen rond. En corruptie kun je niet met een donderpreek vanuit de Leidse universiteit uitbannen." Biesheuvel duidt op de vijf-voor-twaalf rede die minister Hirsch Ballin onlangs in Leiden hield. „Weet je wat de Amigoe naar aanleiding van die rede schreef? Het is hier zes uur vroeger dan in Nederland; we hebben dus nog alle tijd." In zijn apologie van Curagao neemt Biesheuvel en passant ook het belang van Nederland mee. „Bij alle terechte kritiek moet u ook realistisch het grote belang dat Nederland bij deze regio heeft, meewegen. De An tillen vormen voor Nederland een opstap naar Midden-Ameri- ka en verder. De KLM-lijn op Curagao is een van de weinig winstgevende lijnen. Al de grote financiële instellingen en verze keringsmaatschappijen zijn hier vertegenwoordigd. Hier liggen grote Nederlandse commerciële belangen. Er worden hier goede zaken gedaan." Het pijnpunt ligt voor Biesheu vel in de zwakke politieke in frastructuur. „Het land wordt politiek gezien niet goed be stuurd. Opvolgers voor de hui dige generatie politici ontbre ken. Veel jong talent zit in Ne derland of wü de overstap van het zakenleven naar de politiek niet maken. De politieke partij democratie is zwak ontwikkeld. Net zoals in België is de politie ke cultuur hier er een van: ik wil je wel helpen, maar dan moet er iets geregeld worden." Tegen zijn Curagaose vrienden zegt Biesheuvel keer op te dat ze zich niet zo defensii moeten opstellen. „Ik wijs h® op het grote verschil in toonzet^ ting tussen de stukken die L®- bers produceerde tijdens maartconferentie en het memoire dat hij ter voorberei ding van de nu lopende f sprekken schreef. Jullie hebbe al heel veel bereikt, houd ik M voor. De opstelling van Lubber is minder strak geworden; souplesse heeft hij opgebrf" Het is nu een kwestie van r lijk onderhandelen om de nog resterende geschilpunten weg tj werken. Deugdelijkheid van F stuur, rechtsbescherming de burgers, het zijn zaken j jullie in de eerste plaats zelf' hand moeten nemen." j Van haast wil Biesheuvel ni weten, maar hij vindt het" van groot belang dat er voor 4 januari duidelijkheid komt. wederzijdse wantrouwen wer schadelijk uit. In de visie van de oud-pre® is er maar één in staat de omJ handelingen met de Antillen een goed einde te brengen, ij opvolger in de lange lijn: „L bers bij uitstek, maar dan m hij zich wel realiseren niet punt 75 op zijn agenda m zijn. Het hoort bij de eerste I agendapunten. En de Ka®e I den moeten Lubbers niet I de voeten blijven lop® I hun confrontatiepolitiek v 1 te zetten." Den Haag - De Binnenlandse Vei januari 1992 geweten hebben dat anti-militaristische actie op til was. 3 februari van dat jaar wer> vliegbasis Deelen, waarbij acht helil Dat de BVD wist dat er iets s Wageningse groep van luisteraars 'Wie niet weg is is gezien', dat dezer Dit afgeluisterde gesprekken leidt c de aanslag al in Wageningen actief \i Maar er waren grote twijfels of om een organisatie als de Europf Ontwikkeling van de grond te 'emand, met veel gevoel voor pt [isch genie. waren voldoende serieuze 1 'eenmalige Nederlandse minis We9ing van die kandidaten is n omdat president Mitterrand na yankrijk de benoeming van zijn 1 Attali heeft nooit waar kunnen {•as. Vanaf het moment van zijn De Franse president van de Oo op door zijn buitensporige i Pnvé-vliegtuigen, dure etentjes •an bijzonder kostbaar marmer 'Peest in het oog lopende zaken Pabank tot nog toe niet bijster ve Attali overleefde de eerste scha ^misters van Financiën van de o.Un openlijke afkeuring uit over o»sten zijn vertrek (nog) niet. De merkwaardige handel en wande Positie van Attali was te zeer aa om de eer aan zichzelf te houde Pe affaire Attali staat niet op oeiangrijke functionarissen, wo eiten gekeken. Politieke redene ,an de grote broers in de EG - nest uitpakken, bewijst de zaa i

de Stem | 1993 | | pagina 2