inisterie akkoord met fusie Nieuw paradijs voor schildpad Weerman Willy ritiek ondernemers op afvalstoffenplan provincie Zeeland (DEREN ROFIL KLAASSEN Graaff-Nauta heeft geen bezwaar tegen samengaan Sluis en Aardenburg MG VOOR ÈTEM |Zwin stelt besluit over isie met Oostdijke uit 3 OKT. 1993 IRTING leeuwse bouwwereld moet ecologisch gaan bouwen' Goesenaar krijgt celstraf voor vrijheidsberoving Fikse celstraf geëist voor verkrachting en incest Zomers weer Eis: dienstverlening voor in brand steken van huis iebruikte fietsen tadsfietsen - mountain bikes ace- en kinderfietsen T MEXICO (VIOOL) JSEMBLE Provinciale prijs Wie is sterkste man in de regio Politie houdt zwendelaar aan Bewolking Droog Axelaar hoort acht maanden tegen zich eisen voor inhraak Celstraf voor plegen inbraken 1993 iSSAGE - AXEL - 01155-61781 de stem zeeland ZATERDAG 26 JUNI 1993 DEEL C pkbladen) (belangrijke sponsors van Tideren. Als lezer van De lor De Stem uitgegeven e. Speciaal voor u gelden flZEN voor drie top- na van het festival van in Sas van Gent wordt I niet in rijen, maar u kiest leien vanwaar u onder het liapje (bij de prijs inbegre- Verschillende Mexicaanse IVIaanderenhal 20.00 uur [mba), Davitt Moroney (or- Paula Chateauneuf, heibel", met o.a. H. Biber - In met 10 r.-k. kerk 20.00 uur ander voorbehoud) Petrarca), opus 24, fen Gedichte aus Albert Gi- r.-k. kerk 20.00 uur van) deze bijzondere aan- Volledig ingevulde bestelfor- pn ongefrankeerde envelop -Vlaanderen. Ir een betaalcheque of giro- It daarop ingevuld het in to- 1 bedrag pigde bedrag over te maken 3.75.021 (ING) t.n.v. ge- f.v. „Festival". ng en betaling sturen wij de |.,)ze verslaggever jelburg - Bij het opstellen van [derde provinciale afvalstoffen- I (PAP3) hebben de Zeeuwse buteerden te weinig naar het lijfsleven geluisterd. de voorzitter Braakman van jeversorganisatie VNO-Zeeland i de op- en aanmerkingen van de ondernemers op het ontwerp 'te weinig weerslag' gehad in de definitieve versie van het afvalstoffenplan. Braakman waarschuwde de provincie de prijzen voor het storten of verbran den van afval niet onnodig op te schroe ven. Het Zeeuws bedrijfsleven is voor 85 procent afhankelijk van de export. Als de afvalkosten te zeer uit de pas gaan lopen met het buitenland kan dat zelfs tot bedrijfssluitingen leiden, aldus Braakman. PAP3 regelt de inzameling en verwer king van afval in de provincie Zeeland. Volgens dat plan, en ook volgens het Rijk, moeten reststoffen zoveel mogelijk binnen de grenzen van de provincie en toch in elk geval binnen de landsgren zen worden verbrand of gestort. Braakman wees in dit verband op de bijzondere positie van Zeeuws-Vlaan- deren. Met verbrandingsinstallaties van Indaver in het Antwerpse industriege bied in de nabijheid is het voor Zeeuws- Vlaamse bedrijven mijl op zeven om hun afval naar een soortgelijke installa tie in het Rijnmondgebied te brengen. Braakman pleitte gisteren in Middel burg om wat meer 'praktisch' met de materie om te springen. Braakman noemde het 'verwerpelijk'- dat er geen plaats is voor het bedrijfsle ven achter de bestuurstafel van de af- valsturing. Die organisatie is verant woordelijk voor de manier waarop met afval in de provincie wordt omgespron gen. Als belangrijke belanghebbende bij en betaler van het afvalbeleid eiste Braakman een stem in het bestuur op. Het bedrijfsleven neemt nu als adviseur deel aan het overleg, maar dat is vol gens de Zeeuwse VNO-voorman vol strekt onvoldoende. j:ize verslaggever Jjenburg/Sluis - Staatssecretaris De Graaff-Nauta binnenlandse Zaken heeft geen bezwaar tegen een Jvan de gemeenten Sluis en Aardenburg. Zij heeft Wetsvoorstel voor de fusie in voorbereiding, dat naar lichting half juli in de ministerraad komt. een woordvoerster van nlandse Zaken is het de kling het wetsvoorstel voor pe komend najaar voor te i aan de Tweede Kamer. zover is, moet het ook Ivoor advies naar de Raad state. Wanneer de fusie kerkelijk tot stand komt, is loet te zeggen. lie fusie hopen de gemeente- hen van Sluis en Aarden de voorkomen dat zij bij een aide herindeling in Zeeuws- jideren worden opgeslokt [een nieuw te vormen nog gemeente. De streef- nvoor de fusie van de twee fcenten is 1 januari 1995. meester M. Everaers van vertelde donderdagavond vergadering van de ge fit krijgt nieuwe lefoonmimmers Bonze verslaggever l-Met ingang van vandaag fct het telefoondistrict Gent i nieuwe nummering. Het Immer 091 verandert dan in p abonneenummers krijgen extra-cijfer voor het be- rie nummer. Voor de stad ten onmiddellijke omgeving pi een 2, voor alle andere plsen in het district Gent tonder Zelzate en Eekloo) is Been 3. [onze verslaggever purg - Het bestuur van scholengemeenschap 't Zwin in purg stelt het besluit om te fuseren met Scholengemeen- ap Oostdijke een jaar uit. De reden hiervoor is dat het toneel van 't Zwin vindt dat zaken omtrent de rechtsposi tie regelingen nog onvoldoende zijn geregeld. jtoblemen zijn gerezen naar ■ding van het eindrapport (stuurgroep die de fusie Wreidt. Dat rapport is nog helemaal af. „Het is een sngrijke klus. De rechtsposi- aoeten geregeld worden, er nog overleg worden ge il met de vakorganisaties. 'ijdschema (voor 1 oktober Iwas volgens het personeel W", aldus woordvoerder A. Waal namens het schoolbe- ifflk is donderdagmiddag be- iffl door het dagelijks be- :-'van 't Zwin. Dat kwam, 'set oog op het personeelsbe- i tot de conclusie dat uitstel fusiebesluit nodig was. t algemeen bestuur werd Wi donderdagavond voor- gesteld om de streefdatum met een jaar te verlengen, of 'zoveel korter als mogelijk blijkt'. Het bestuur ging daarmee akkoord. „Er was onvoldoende draagvlak. De fusie zou te overhaast tot stand komen. Maar de positieve intentie staat nog steeds over eind. Daar wordt niet aan ge tornd", aldus Rosendaal. Een factor die bij het uitstel mede een rol heeft gespeeld, is de aankondiging dat het Rijk vanaf 1 augustus van dit jaar andere formules gaat hanteren met betrekking tot de faciliteiten die beschikbaar worden gesteld bij een scholenfusie. Rosendaal: „Daarom is de haast nu ook minder. De deadline van 1 okto ber 1993 (om faciliteiten binnen te halen) speelde toch geen rol meer." 19.- 1/19.- •onze verslaggever burg - Er is in Zeeland jaarlijks behoefte aan zo'n '(«honderd milieubewust gebouwde woningen. De Zeeuwse Jwereld doet er verstandig aan zich in de richting van Wgisch verantwoord bouwen te bewegen. .(handtekening) en, p/a.Zuidlandtheater, Provincie Zeeland moet de f van dit soort woningen Weten door samenwerkings- i'Wnkomsten te sluiten met ^««'ontwikkelaars. P aanbevelingen doet de Bouwwinkel Zeeland aanleiding van het markt- !rzoek milieubewust bouwen ^opdracht van de provincie Richting heeft zowel poten- kopers als makelaars en •«^ontwikkelaars geënque- Jr De onderzoekers hebben Wrd dat makelaars steeds meenteraad, dat de fusie bege leid zal moeten worden door externe krachten. „Daar valt niet aan te ontkomen. De service aan het publiek mag niet lijden onder de fusie", aldus Everaers. Over het tijdstip en de kosten van die externe begelei ding zijn de colleges van Sluis en Aardenburg nog in gesprek. Inmiddels heeft voorzitter J. van der Doef van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten weer een nieuwe voorzet gegeven in de discussie omtrent de gemeente lijke herindeling. Aan de verga dering van de vereniging van Zeeuwse gemeenten liet hij gis teren weten een voorstander te zijn van nog minder gemeenten dan waarin de eerste provinciale nota sprake was. „Toen was het rijksbeleid nog niet helder, nu weten we wel welke richting ze uit willen. Daarom is er nu de kans om nog eens een nieuwe afweging te maken." Volgens Van der Doef hebben de meeste gemeenten zelf ook de overtuiging dat het naar minder gemeenten moet. „Ze zijn steeds aangewezen op andere gemeen ten, op de provincie, kunnen de goede medewerkers niet krijgen. Op alle terreinen schieten ze een maatje tekort. Zelfs Vlissingen (zijn eigen gemeente, red.) is ei genlijk te klein. Je moet veel grotere en sterkere gemeenten krijgen", aldus Van der Doef. Zowel de drie centimeter kleine, maar zeer giftige Saha- raschorpioen, als de vijf meter lange tijgerpython hebben met vijfhonderd andere reptielen, amfibieën en insekten een nieuw onderkomen in reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Commissaris der Koningin in Zeeland W. van Gelder verrichtte gistermiddag de officiële opening van de inmid dels landelijk bekende zoo, waaraan voor 1,4 miljoen gulden verspijkerd is. Van Gelder deponeerde een paar roodwang- schildpadden in hun definitieve behuizing. Iguana komt regelmatig in het nieuws als ergens een met uitsterven bedreigde schildpad of een als verstekeling tussen de bananen meegereisde vogelspin wordt gevonden. De Vlis- singse zoo is dan de plek waar de dieren naar toe gebracht worden. Reptielenzoo Iguana is inmiddels een officieel depot van het ministerie van landbouw geworden in het kader van de Wet op de Bedreigde Diersoorten. foto wim kooyman Middelburg - Voor de vrijheidsberoving van een onroerend- goedhandelaar uit Goes, is de 47-jarige Goesenaar P. van der V. vrijdag in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden waarvan 4 voorwaardelijk. Van onze correspondente Middelburg - Voor verkrachting van een jonge vrouw (op 13 oktober '91) en incest met zijn stiefdochter (over een periode van drie jaar, toen het meisje tien tot dertien jaar oud was) is vrijdag voor de meervoudige strafkamer in Middelburg tegen de 27-jarige Belg F.E. bij verstek een gevangenisstraf geëist van drie en een half jaar. Voor zijn aandeel in de zaak kreeg zoon R. van der V. (23) zes maanden opgelegd (die overi gens mogen worden 'ingeruild' voor het verrichten van 240 uur dienstverlening), terwijl hij bo- Tijdens een eerdere behandeling van de zaak een jaar geleden ontkende de toen in Middelburg verblijvende E. beide feiten in alle toonaarden. Aanvankelijk ontkende hij zelf de geslachtsge meenschap met de jonge vrouw die hij in een discotheek had ontmoet. Later gaf hij dit feit wel toe, maar een en ander zou zijn gebeurd met instemming van het meisje. Van enige vorm van geweld of bedreiging zou geen sprake zijn geweest. De gebeurtenissen vonden plaats na een dag en een nacht stappen, waarbij de alchohol in diverse cafés en discotheken rijkelijk meer vragen krijgen over milieu bewuste bouwmethoden. 43 Pro cent is bereid meer te betalen. Dat gaat dan meestal om bedra gen in orde van 15.000 gulden. Bijna 90 procent van de mensen vindt overigens dat er te weinig informatie over deze bouwme thodes te verkrijgen is. Een grotere tuin staat bovenaan als het gaat om een meer milieu bewuste woning. Als het om het bouwen zelf gaat zijn de num mers één en twee energie- en waterbesparing en gebruik van 'gezonde materialen'. Van onze verslaggever Goes - Er komt een prijs voor organisaties en perso nen die zich in 1992 op bijzondere wijze verdienste lijk hebben gemaakt voor de integratie van gehandicap ten. De prijs is een initiatief van de Zeeuwse stichting voor gehandicaptenbeleid (ZSG). De prijs zal worden uitgereikt door de Commis saris der Koningin. Men kan genomineerden bij de stich ting in Goes aanmelden. had gevloeid. Tevoren was over eengekomen dat het meisje de resterende uren van de nacht zou doorbrengen in het bed van E., die er dan ook vanuit ging dat het 'feest' zou worden afgerond met een vrijpartij. Maar het meisje dacht daar anders over en toen E. dan ook tot daden over ging verzette ze zich heftig om tenslotte geheel overstuur het huis uit te vluchten. Ook bij de door B. ontkende incest met zijn stiefdochtertje zette raadsman mr. Smit zijn vraagtekens. De verklaringen waren uitsluitend afkomstig van de intussen vol wassen geworden vrouw, en konden evenmin door de moeder worden bevestigd. Zo zou de moeder volgens het slachtoffer eenmaal zelfs getuige zijn geweest van de ontucht, maar de (intussen van E. ge scheiden) vrouw zei zich hier niets van te kunnen herinneren. Maar officier van justitie mr. Van der Bel achtte de feiten wel degelijk bewezen. Bovendien, zo voegde hij hieraan toe, zou E. zich in België ook nog hebben schuldig gemaakt aan verkrach ting van zijn stiefdochter, die zaak wordt in België nog uitge zocht. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever Roosendaal/Hoeven - De Roosendaalse Sportstudio De Bodybuilder houdt za terdag 28 augustus een wedstrijd om te zien wie zich de sterkste man of vrouw van de regio mag noemen. Krachtige mannen en vrouwen uit Brabant en Zeeland kunnen meedoen. De competitie wordt afge werkt op het Vormingscen- treum Seppe in Hoeven. De deelnemers moeten onder delen doorstaan als bielzen dragen, accu tillen, deadlif- ten met halters, bestelbus sen vooruit trekken en ste nen tillen. Tijdens de Roosendaalse Stadsfeesten worden vijf duizend pamfletten ver spreid om deelnemers te in teresseren voor de wed strijd. Organisator is G. van Lisdonk. „We willen de ge wone mensen uit de sport school de gelegenheid te ge ven mee te doen aan een wedstrijd. Normaal gespro ken trainen ze vijf jaar en pas dan kunnen ze mee doen aan een wedstrijdje bodybuilding waarin ze een klein bekertje kunnen win nen. Nu kunnen ze echt iets doen en hoeven ze niet' te wachten. Gezelligheid blijft daarbij het belangrijkste." Inschrijven kan tot veertien dagen voor de wedstrijd bij Sportstudio De Bodybuilder aan de Willemstraat in Roo sendaal. vendien drie maanden met een proeftijd van twee jaar tegoed houd. Een derde betrokkene, de eveneens 23-jarige D. van der W., kreeg vier maanden opge legd, met daarvoor in de plaats 140 uur dienstverlening, plus nog eens 2 maanden voorwaar delijk. Aanleiding tot de gebeurtenissen op 6 november was een slepend conflict met de makelaar, die volgens Van der V. zijn kapitale bungalow tijdens een verblijf van de eigenaar in het buiten land, ten onrechte had verkocht. Tijdens een kort geding werd de makelaar door de rechter in het gelijk gesteld, maar daar nam Van der V. geen genoegen mee. Met een smoes werd de makelaar door Van der V., zijn zoon en een vriend naar een parkeerterrein gelokt, waar hij door het drietal enige tijd werd vastgehouden 'om de zaak nog eens door te praten'. Bijzonder kwalijk noemde de rechtbank het feit dat een van de mannen tijdens dit gesprek 'ach teloos' met een revolver had ge speeld, waardoor de makelaar zich ernstig bedreigd had ge voeld. Overigens was de mannen ook nog afpersing van enkele tonnen 'schadevergoeding' ten laste gelegd, maar dit feit achtte de rechtbank niet bewezen. Van onze correspondent Breskens - De politie heeft een Belg aangehouden die zijn hotel rekeningen niet betaalde. De man had een aantal keren over nacht in hotels in Breskens. Gis teravond liep hij omstreeks 22.40 uur tegen de lamp. Hij bekende tevens uit diverse hotels spullen te hebben ont vreemd. B. hangt in België nog een gevangenisstraf en een geld boete boven het hoofd. Hadden we vorige week zeer sterke twijfels over de kwaliteit van het weer, nu kunnen we zeker zijn van onze zaak. Het wordt volop zomers. Het hogedrukgebied dat ons dagenlang redelijk fris en nogal winderig weer bracht, schuift langzaam naar onze streken. Daardoor draait de wind langzaam weg uit het noordwesten. Dat betekent aanvoer van veel warmere lucht. Vandaag gaat de temperatuur al naar 23 graden. Morgen wordt het nog warmer en bereiken we de 25 graden. De dagen daarna gaan we zelfs over de 30 graden-grens. Morgenochtend kan er hier en daar wat bewolking aanwezig zijn, maar die lost snel op en een prachtige zondag wordt ons deel. De zomer van 1993, die overigens maandagmorgen om precies drie minuten over elf officieel is begonnen, krijgt nu het juiste karakter. Volgens de laatste computerberekening kan er dinsdag een kleine kans op onweer ontstaan, maar die kans is zo klein dat die wel verwaarloosd mag worden. Voor we nadere informatie geven, eerst een kort antwoord op de vraag waarom het zo fris was bij een hogedrukgebied in de zomer. Het genoemde hogedrukgebied, dat nu dichtbij ligt, lag dagenlang te ver weg. Aangezien de lucht rond een hogedrukge bied draait volgens de wijzers van de klok, werd de koude lucht uit het gebied van IJsland naar onze streken gestuurd. Die lucht was koel en zorgde voor de ondervonden frisheid. Dat is nu voorbij. De verwachting in cijfers: vandaag maximaal 22 tot 23 graden, de wind komt overwegend uit het noordwesten, maar wordt daarna wisselend met een kracht van 2 Beaufort. Het is zonnig en droog. Komende nacht wordt het nauwelijks 7 graden. Morgen eveneens wind uit wisselende richtingen met opnieuw een kracht van 2 Beaufort. De middagtemperatuur bedraagt 24 graden. In de morgenuren is het bewolkt, maar al spoedig komt de zon. Er valt mogelijk een spatje regen en de minimum-tempe ratuur is 11 graden. Daarna wordt het tot en met woensdag zeer zonnig. De wind is zuid tot zuidoost en de maxima variëren van 28 tot 31 graden. 's-Nachts wordt het 15 graden. Woensdag neemt de kans op onweer toe en daarna wordt het (gelukkig) wat koeler. Hoe was het weer vorig jaar op 26 juni? De maximum-tempera tuur was 12,6 graden, 's-nachts 12,9 en het regende niet. De zon scheen 2 uur en 15 minuten. De extreme temperaturen deze eeuw op 26 juni: in 1976 werd het 33,8 graden en in de nacht van 25 op 26 juni 1926 werd het 4,2 graden. De weerspreuken: 'Als in juni vocht en koude u kwelt, wordt de rest van het jaar u weinig goeds voorspeld.' 'Slechts in juli-gloed, worden oogst en vruchten goed'. Van onze correspondente Middelburg - Waarom hij op 20 maart de woning van zijn moeder aan de Axelse Oosterstraat in brand had gestoken, kon de 29-jarige Terneuzenaar R.K. niet zeggen en hóe hij dit had gedaan herinnerde hij zich niet. „Het is mij een raadsel, ik was stomdronken", aldus K. die het allemaal wel 'heel erg' vond. En daar was officier van justitie mr. Mos het vrijdag voor de meer voudige strafkamer in Middel burg helemaal mee eens. Hij eis te tenslotte een gevangenisstraf ongeveer gelijk aan het voorar rest, plus nog eens tien weken, met daarvoor in de plaats 120 uren dienstverlening. Als bijzon dere voorwaarde zal K. zich, volgens de officier, moeten hou den aan de richtlijnen van het ZCAD om van zijn drankpro bleem af te komen. Van onze correspondente Middelburg - Voor een achttal inbraken in woningen in Axel en Terneuzen (in maart en april van dit jaar) is vrijdag voor de Mid delburgse rechtbank een gevan genisstraf geëist van 8 maanden tegen de 33-jarige Axelaar H.O. Zijn 27-jarige vriendin J.V. hoorde voor medeplichtigheid aan de inbraak in een woning op 17 april 1 maand voorwaardelijk tegen zich eisen, met daarnaast een boete van 500 gulden. De zwaar aan drugs verslaafde H. kon het niet laten: nog maar net vrij uit een vorige detentie ging de man onmiddellijk weer op pad. Bovendien verknalde hij de dienstverlening, waarmee hij de vier maanden van deze ver oordeling had kunnen 'afkopen'. H. hield zich niet aan de over eengekomen voorwaarden, en dat betekende dat de officier van justitie deze vier maanden zitten alsnog vorderde, bovenop de nieuwe straf. Zijn vriendin V. (eveneens verslaafd) had zich la ten verleiden tot chauffeursdien sten, toen H. besloot 'het nog maar eens te proberen'. De In braak in Axel had ze overigens niet verwacht, omdat H. in eer ste instantie Hulst had genoemd als werkterrein voor die nacht. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Want wat de Terneuzenaar wel heel zeker wist, was dat hij zich die avond en nacht eerst met grote hoeveelheden bier had la ten vollopen, „en als ik dronken ben zijn er nu eenmaal altijd problemen", zo bekende de man. 'Om onverklaarbare redenen' reed hij vervolgens naar Axel waar hij aan de achterzijde van de woonkamer van zijn moeder via een klapraam de overgordij nen in brand stak. Ook de inboe del ging in vlammen op,' terwijl de moeder boven lag te slapen. Pas bij het zien van al dat vuur kwam K 'tot zijn positieven' en waarschuwde hij de buren. De moeder kon tenslotte op het nippertje uit de vlammen wor den gered, waarna K. door de politie werd aangehouden. Te genover de politie verklaarde K. later dat hij eigenlijk 'kwaad was' op zijn moeder, maar daar kwam hij ter zitting op terug. En ook uit het psychiatrisch rapport bleek niets van deze 'smeulende kwaadheid' en zo wordt dez,e zaak nu wat gebagatelliseerd, vond de officier. Hij achtte een intensieve begeleiding van K. noodzakelijk, om hemzelf en zijn omgeving in de toekomst te be hoeden voor 'nog meer enge din gen'. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondente Middelburg - De 27-jarige E.G. (Kapelle) die twee weken gele den terecht stond op beschuldi ging van het plegen van een drietal inbraken (in april in Goes) is vrijdag in Middelburg veroordeeld tot een gevangenis straf van 8 weken waarvan 3 voorwaardelijk, plus toezicht van de reclassering. Bovendien zal G. ook nog eens 9 weken moeten uitzitten die hem bij een vorige veroordeling voor soortgelijke feiten met een proeftijd voorwaardelijk waren opgelegd. G. pleegde de inbra ken om te kunnen voorzien in zijn behoefte aan harddrugs, waaraan hij al jaren verslaafd is.

de Stem | 1993 | | pagina 21