G! RKOOP 98. -Weggen mag blijven TEXAS Het extraatje voor uw kleintje. PulHJps BEKENDMAKING UNITED COLORS OF BENETTON NS en overheid: Zand uit Biesbosch voor Betuwelijn In buitenland studeren voor rekening van eigen land ,E»V 2499 Minister belooft voortaan beterschap bij informatie-verstrekking 6Soepele loodsplicht spot met veilige scheepvaart' (ronken elftal icasseert 21 entreffers uur I uur uur art.nr. 604139 nu slechts Merijntje egenbelasting ij! niet omhoog |egering schuift letbegovic opzij DA eist nieuwe Marechaussees frajicek-Eltingh pe op tv Faillissements verkoop Van Gils Hotel Britannia Vlissingen IHDEZE KRANT: GROENEVELD OPTICIENS Bijna helft van kusten Italië ongeschikt om te zwemmen *ZOMEB AKTIE*ZOMEB AKTIE* DE EIKEN SCHUUR Haarhuis: nooit meer Wimbledon Veel bewol Roken te duur? Sigaretten CU .so Shag 4*.°° Huggies Deze week alleen bij Albert Heijn. Cil f L. zowel representatief k met de Opel dealer de hier afgebeelde itvoering. eur sportstoelen vóór handen met stalen rd in hoogte verstel- int glas toerente lier af 1.4i met 60 kW/82 aar bagageruimte, ciale prijs f 2.500, aan de avontuurlijke e ideale zakenpartner, ijk met bumpers in de n van het 6-speakersys- tiesysteem met pollen- n in de portieren en in ners op de voorstoelen. otor (44 kW/60 DIN- benzine- en twee diesel- reuzen hulst sluis ordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 tpoezuigSg: WOENSDAG 23 JUNI 1993 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang parest - Een volslagen Tinken Roemeens voetbal- bi heeft maandag 21 te- itreffers moeten incasse- in een promotieduel g de tweede divisie. De jets van Viitorul Chirno- I hadden de avond vóór wedstrijd tegen SNC ipref de bruiloft van een 'hun makkers gevierd veel alcoholische ver keringen. ijEivel het complete elftal kennelijk staat in het (i verscheen, liet de arbi- toch aftrappen. Twintig rnten voor het slotsig- jil zag hij zich echter ge- (Jdzaakt de ongelijke par it te blazen omdat er nog jchts zes spelers over de «mat waggelden. De rest [a inmiddels zijn roes uit ie kleedkamers. Jekleuren Bezopen uitstag Van onze verslaggever Den HaagAVerkendam - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Nederland se Spoorwegen hebben inte resse in het zand dat vrijkomt bij het graven van het vierde spaarbekken in de Biesbosch. Ze willen het gebruiken voor de aanleg van de Hoge Snelheids lijn en de Betuwelijn. Het vierde spaarbekken voor drinkwater van waterwinning- bedrijf Brabantse Biesbosch moet tussen 1996 en 2000 gegra ven worden in of nabij het natio naal park. De afgraving levert ruim twintig miljoen kubieke meter zand op, dat prima ge bruikt kan worden als onder grond voor spoorlijnen. Waar het vierde drinkwaterre servoir komt is nog niet bekend. Het waterwinningbedrijf heeft een vergunning om het spaar bekken aan te leggen in de pol der Zuiderklip in de zuidelijk punt van de Biesbosch. Daartegen is echter bezwaar in gediend door de ministeries van Vrom en Landbouw, Natuurbe heer en Visserij, die van mening zijn dat in een nationaal park geen plaats is voor een vierde spaarbekken'. Momenteel worden drie alterna tieve locaties onderzocht: de pol der Jannezand bij Hank, de Koe koekspolder bij Drimmelen en de polder Steenenmuur bij Wer kendam. De polder Jannezand is al geschikt bevonden. Uit onder zoek de afgelopen maanden bleek dat de kleibodem van Jan nezand dik genoeg is voor een spaarbekken. In de jaren zeventig is het zand van de drie eerste spaarbekkens gebruikt voor de aanleg van in dustrieterrein Moerdijk. iburg - Verhoging van de arijtuigenbelasting in Zee- is voorlopig van de baan. weken geleden gingen .a nog vanuit dat er vijf gulden bezuinigd moest fa en een miljoen aan extra pusten binnen moest komen. IB nieuwe berekening kwa- iGSeen miljoen lager uit. De werzwaring voor de bur- lisnu voorlopig geschrapt, it ZEELAND - C1 pb - De Bosnische moslim- srjig neemt vandaag in ire deel aan overleg over het wh-Kroatische voorstel om republiek in drieën te delen, heeft het Bosnische presi- i. ondanks een tegenstem president Alija Izetbegovic, tien. Izetbegovic wordt [inee in feite buitenspel ge- tACHTERGROND - A2 0S8UITENLAND - A4 i Haag - Het CDA wil niet ?er wachten op de reeds lang (gezegde tachtig man mare- EBsee voor de controles op Wanders achter de grenzen dreigt de zaak zelf in de iter aan de orde te stellen. 'I-kamerlid De Hoop-Schef- zei gisteren boos te zijn over iopheffing van de marechaus- ■posten prsum - De NOS zendt van- f! vanaf 13.00 uur een recht- pkse reportage uit van de spartij tussen Jacco Eltingh 1 Krajicek. De Neder- *s treffen elkaar in de ronde van het Wimble- Jjjoernooi. De uitzending is 13. Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat wordt tijdens een pauze in het debat over de Wijkertunnel omringd door kamerleden die haar be stoken met vragen. Van links naar rechts: Wolffensperger (D66), Reitsma (CDA), Van Gijzel (PvdA) en Maij. De mo tie van wantrouwen tegen Maij van WD en Groen Links werd na een uren durende discussie uiteindelijk weggestemd. FOTO ANP (ADVERTENTIES) Herenmode '92-'93 Zie advertentie elders in dit blad 'ten bijval voor Jiniigratieplaii - De Tweede Kamer «oog niet akkoord met de van staatssecretaris 'lom nieuwe eisen te stellen %anten die hun gezinsle- partner naar Nederland teen halen. De partijen hadden 'nier meer bezwaar tegen dat 'Plannen ook voor Nederlan- ®negatieve effecten hebben. '^binnenland - A3 'Waag 2 katernen ?'«9rond A2 «Onland A3 t'Wand A4 A5/A6 s/s A5 deel B and deel C ÜjL deel D Zonnebril op uw sterkte, licht gewicht, enkelvoudige zonneglazen met UV-filter, geslepen in derelfde sterkte als de glazen in uw bril. Carrera, helemaal van deze tijd door de bijzondere ophanging van de llltrasight glazen aan een frame in één lijn. Staat zowel vrouwen 1 als mannen perfekt. AA lijn. Staat zowel vrouwen -t AA J 1 - als mannen perfekt. x ROOSENDAAL, Winkelcentrum Biggelaar - BREDA, Lange Brugstraat 41 - OOSTERHOUT, Arendshof 73 Rome (dpa) - Griekenland heeft de schoonste kusten van Europa, terwijl in Italië ruim 45 procent van de kusten ongeschikt is om te zwemmen. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek dat de ministeries van Toerisme van de Middellandse-Zee-staten hebben laten uitvoeren. Daaruit blijkt ook dat de bouw van afvalwater-zuiveringsinstallaties op veel plaatsen direct goede resultaten geeft. Behalve Griekenland hebben ook Turkije en Israël uitzonderlijk schoon kustwater. Alleen bij grote steden als Izmir en Tel Aviv zorgt de lozing van grote hoeveelheden rioolwater voor ongeschikt zwem water. In Spanje is de situatie in vergelijking met 1992 sterk verbeterd en werden 229 stranden goedbevonden. In Frankrijk is slechts één strand afgekeurd: L'Etang de Vaine in de buurt van Marseille. Het negatiefst komt het Zuiditaliaanse gebied rond Napels er af: op eenderde van de 461 km lange kust mag niet worden gezwommen. Ook op Sardinië, bekend als weinig vervuild en nauwelijks door massatoerisme bezocht gebied, geldt sinds kort op rond 100 km kust een zwemverbod wegens vervuiling. Eiken toogkast vitrinefl. 950,- Massief eiken kuipbankstel, leder 3-2 zits fl. 2595,- Eiken rolluiksecretaire...fl. 895,- Bankstel, leder 3-2 zitsfl. 2995,- Eiken broodkastfl. 1795,- Massief eiken stoel, lederfl. 235,- Speciale prijzen voor laatste showroom modellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 Vrijdag koopavond Lid Interieur Waarborgfonds. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer neemt genoegen met de verdediging van minister Maij-Weggen over de financiering van de Wijkertunnel. Daarmee is haar politieke positie veiliggesteld. Ze heeft wel moeten beloven om de Ka mer voortaan beter te in formeren. Maij kreeg oök te verstaan dat ze voorlopig moet afzien van onderhandelingen met banken over de private financiering van andere projecten. De Kamer wil eerst een principieel debat voe ren over het betrekken van par ticuliere beleggers bij grote in vesteringen. De Kamer had zware kritiek op het contract dat Maij heeft afge sloten met de ING-bank over de bouw van de Wijkertunnel. Ze had de Kamer gemeld dat dit contract - nadat de Kamer haar opnieuw naar de onderhande lingstafel had gestuurd - 54 mil joen gulden goedkoper was ge worden. Maar in ruil voor dit goedkopere contract zijn er voor de ING- bank meer kansen om het con tract over enkele jaren open te breken en opnieuw te gaan on derhandelen. Daardpor worden in de toekomst de financiële risi co's voor het rijk groter. De vraag was gisteren tijdens het spoeddebat, of Maij de Kamer heeft misleid door niet op die gevaren te wijzen. Maij moest toegeven dat de risi co's voor het rijk groter zijn geworden. Bovendien heeft ze, erkende ze, dit niet duidelijk aan de Kamer gemeld. Volgens haar ging het slechts om 'marginale verslechteringen', niet de moeite waard om er nadrukkelijk de aandacht op te vestigen. De verslechteringen zaten 'ver stopt' in een bijlage bij het con tract. De Kamercommissie voor de Rijksuitgaven concludeerde vorige week, dat de minister de Kamer niet tijdig van informatie had voorzien. „Achteraf gezien had ik er meer de aandacht op moeten vestigen. Ik had er een lampje moeten bijhouden", zei Maij gistera vond. Volgens haar was er spra ke van een reeks misverstanden, niet in de laatste plaats omdat de Algemene Rekenkamer een andere berekeningsmethode hanteert. Daardoor komt de Rekenkamer tot de conclusie dat het contract fors duurder is geworden dan Maij de Kamer heeft gemeld. Maij beloofde de 'communicatie' met de Rekenkamer te zullen verbeteren. De regeringsfracties CDA en Pv dA namen genoegen met deze beloften. CDA-Kamerlid Reits ma zei ervan overtuigd te zijn dat Maij de Kamer niet heeft misleid, bewust of onbewust. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Tijdens het Bel gische EG-voorzitterschap, dat op 1 juli begint, zal de Vlaamse onderwijsminister Luc Van den Bossche een voorstel verdedigen om de studiekosten te laten dragen door het land van herkomst van de student. Met andere woorden: de Nederlandse staat draait op voor in andere EG-lidstaten studerende landgenoten. Hoe gevoelig het onderwerp van de buitenlandse studenten in Vlaanderen ligt, bleek vorige week nog maar eens. De voorzit ter van het Vlaams Artsensyndi caat noemde het een 'echte schande' dat zoveel Nederlandse medicijnen-studenten naar Vlaanderen trekken om er op kosten van de Belgische belas tingbetaler te studeren. Vlaanderen heeft honderden Ne derlandse studenten. Zij zijn in eigen land uitgeloot en zoeken daarom hun toevlucht in België, waar geen numerus clausus (stu dentenstop) geldt en studeren nog goedkoper is ook. In het schooljaar '91-'92 studeer den 853 Nederlanders aan Vlaamse universiteiten en nog eens 794 aan scholen voor hoger onderwijs. Van het huidige jaar zijn geen cijfers bekend, maar volgens het Vlaamse departe ment Onderwijs is het aantal Nederlanders, vooral studenten medicijnen, sterk toegenomen. Het aantal buitenlanders, dat dit jaar als eerstejaars medicijnen staat ingeschreven aan Vlaamse universiteiten, bedraagt zelfs meer dan 35 procent. Gemiddeld kost een eerstejaars student ge neeskunde de Vlaamse overheid 250.000 frank (circa 12.500 gul den). Het bedrag loopt op naar mate de studie vordert. Het slaagpercentage van de Ne derlanders valt overigens tegen. „Vaak zijn het niet de beste studenten die naar België ko men," zegt een ambtenaar van het kabinet van de Vlaamse on derwijsminister. „Bovendien blijken de onderwijssystemen niet goed op elkaar aan te slui ten, waardoor veel Nederlanders eerder afhaken." Een numerus clausus voor ge neeskunde in België lijkt er voorlopig niet in te zitten. De invoering van een studentenstop blijkt in de praktijk op de nodige bezwaren te stuiten. Artsenorga- i nisatles lijken niet geneigd mee te werken aan beperking van het aantal artsen in een land dat samen met Italië het grootste aantal geneesheren telt per dui zend inwoners. Het Vlaamse Artsensyndicaat bijvoorbeeld ziet meer in verbe tering van de kwaliteit van de studie medicijnen. Artsen zou den zich op veel meer terreinen nuttig kunnen maken dan in al leen in ziekenhuizen of de eigen praktijk. De Vlaamse artsenor- De groene kathedraal, het heilige der heiligen van de tennisgemeen- schap; het hoeft niet meer voor Paul Haarhuis. De 27-jarige Brabander, die gisteren door Chang werd uitgeschakeld, houdt Wimbledon volgend jaar voorgezien. ZIE SPORT - DEEL B De terugkeer van de zomerse warmte laat voorlopig nog op zich wachten. Er is een wisselende bewolking, een spatje regen is mogelijk en de wind onveranderd in de noordhoek. Van onze verslaggever Rotterdam/VIissingen - De Nederlandse regering gaat het grote zeeschepen makke- lijker maken om de loodsplicht te omzeilen. Wie vanaf 1 januari 1994 meer dan achttien keer per jaar in dezelfe Nederlandse haven komt, hoeft geen loods aan boord te nemen. Volgens de Nederlandse (ADVERTENTIES) loodsen spot die versoepeling met de veiligheid van de scheep vaart. „Aan wal krijgen we de indruk dat het steeds veiliger wordt op zee, maar dat is schijn. Toch is de Nederlandse regering niet be reid naar ons te luisteren," aldus voorzitter John Kluwen van de Nederlandse Loodsencorporatie, „zelfs een mammoetschip van 365 meter, geladen met vaten nucleair afval, kan straks zonder loods ongehinderd de Wester- schelde of de Nieuwe Waterweg binnenlopen." „De maatregel is puur en alleen op economische gronden geno men. De Nederlandse regering wil de havens aantrekkelijker maken voor reders. Ons advies om een grens te leggen bij sche pen tot honderd meter, is in de wind geslagen." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Oefenbroekjes broekje, maar het beschermt als een luier. Voor jongens en meisjes in diverse maten. NIEUW: Pull-Ups oefenbroekjes, Met gratis boek over zindelijk worden: "Ik ben al groot'!* Aanbieding geldt t/m zaterdag 26 Juni a.s„ "Zolang de voorraad strekt Voor als uw peuter nog niet (helemaal) zindelijk Is, maar wel wil gaan worden. Het kind trekt het oefenbroekje aan en uit als een gewoon onder- Aanbieding geldt t/m zaterdag 26 juni as.. 'Zolang de voorraad strekt "1 ganisatie denkt onder meer aan een uitwisseling met Arabische landen, die in ruil voor medische deskundigheid de Belgische staat gratis petroleum zou leve ren. Voor de Nederlandse studenten die in Vlaanderen gaan studeren is er alvast een lichtpuntje. Van af het komende academiejaar kunnen zij met behoud van hun Nederlandse studiefinanciering in Vlaanderen studeren. Omge keerd geldt dat ook voor Vlaam se studenten in Nederland. Het akkoord tussen Nederland en Vlaanderen staat los van de discussie over de kosten van een student voor de overheid, die de Vlaamse onderwijsminister Van den Bossche in EG-verband wil B'ESBOSCH Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord, een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. A Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan. Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1