'Hele week huisarts in Antonius' Vlyslt Sluiskilse dames 'ontdekken' de biljartsport POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK MlEuwsj Vrijdag beslissing over vergunning voor vuilverbranding Moerdijk Herkansing thuis voor Vosmeerse pechvogel Zeeuws-Ylaamse campinghouders willen 4toeristenpraktijk' ook buiten het weekend Histoi ZEELAND GS steken stokje voor tuincentrum in Pliilippine Diefstal autoradio EXAMENS Geen kinderboerderij Draaibr TROUW- KOSTUUI einde series Nu v.a. 399' Dix Koorn Lucratieve order Etec Terneuzcj DE STEM WOENSDAG 23 JUNI 1993 DE STEM Van onze correspondent Den Haag - Komende vrijdag blijkt of de rechter bij de Raad van State in Den Haag, G. Veringa, akkoord gaat met de door de provincie Noord-Brabant verleende afvalstof- fenvergunning voor een afvalver brandingsinstallatie. Die moet voor 1997 op het Industrieter rein Moerdijk gebouwd worden. De bouw van de installatie is een inititia- tief van de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. Als de installatie eenmaal in werking is, willen de pro vincies het aantal stortlocaties aanzien lijk terugbrengen. De drie provincies zijn ook procedures begonnen om in Maasbracht een vuil verbrandingsinstallatie te kunnen op richten. Volgens advocaat H. Breeman van de Afvalverbranding Zuid-Neder land hebben studies uitgewezen dat er in de drie provincies jaarlijks minimaal 1,2 miljoen ton te verbranden afval zal worden aangeboden. Komen de verbrandingsinstallaties niet op tijd af, dan ontstaat er een chaos, denkt hij omdat er eenvoudigweg te weinig stortmogelijkheden zijn in de zuidelijke provincies. De Vereniging Milieugroep Moerdijk en Groen Brabant hebben de kwestie rond de oven in Moerdijk aangekaart bij de rechter. Zij vinden dat de capaciteit van 600.000 ton vuil per jaar veel te groot is; de invloed van de installatie op de omgeving negatief is en de afvalstoffen- vergunning op zich veel te soepel is. Rechter Veringa heeft een onafhanke lijk milieudeskundige naar Klundert gestuurd en die heeft nu geadviseerd de afvalstoffenvergunning goed te keuren. Bij de Raad van State pleegt men veel waarde te hechten aan dit soort advie zen. Als de rechter de afvalstoffenvergun ning goedkeurt, moet er een bouwver gunning worden aangevraagd voor de installatie. Daartegen kan ook weer beroep worden ingesteld bij de Raad van State in Den Haag. Van onze verslaggever Nieuwvliet - De Vereni ging van Camping Exploi tanten Zeeuws-Vlaanderen is zeer teleurgesteld dat er niet zeven dagen per week een huisartsenpraktijk voor vakantiegangers in het Oostburgse Antonius- ziekenhuis wordt gehuis vest. Die teleurstelling werd maandagavond uit gesproken door de leden tijdens de vergadering. Het Antoniusziekenhuis heeft met ingang van vrijdagavond 2 juli negen weekenden lang een huisartsenpraktijk voor vakan tiegangers. Het plan komt van de vijf West-Zeeuws-Vlaamse huisartsen die hun praktijk in het kustgebied hebben. Vier Bel gische huisartsen werken mee en die worden betaald door de West-Zeeuws-Vlaamse huisart sen. Voorzitter C. Bolijn van de Vere niging van Camping Exploitan ten is blij met de opvang in het weekend maar vindt het toch aan de magere kant. „Je moet de toeristen door de week ook tege moet komen. Wij werken er im mers hard aan om de toerist in de zomermaanden naar Zeeuws- Vlaanderen te halen en dan mag er best wat service tegenover staan." Haalbare kaart Bolijn denkt dat, eep. huisartsen praktijk voor vakantiegangers Sluiskilse damits gavè aótede présenceaqn'het biljart. de hele week voor de artsen financieel zéker' een haalbare kaart is. „Daar hoeft het niet aan te liggen. De weekenden zijn zeer lucratief. De artsen kunnen dubbel declareren en de toerist moet direct betalen. Tijdens de zomermaanden komen zo'n 120.000 toeristen naar Zeeuws- Vlaanderen. Dat is nog maar een lage schatting. Een huisartsen praktijk mag vijftienduizend oirlas- raq Van onze correspondent acte de présence tijdens deze opening van de competitie. mensen helpen. Er zijn nu vier artsen dus is er nog ruimte voor negen artsen. Je moet proberen adequate mensen te vinden. Voor de huidige artsen betekent dat wel een aderlating, waartoe sommigen overigens wel bereid zijn." Evaluatie Na de zomer volgt een evaluatie van de huisartsenpraktijk voor vakantiegangers. De vijf huisart sen bekijken dan of dit systeem volgend jaar wordt voortgezet. „Wij zullen zeker een bijdrage leveren aan deze evaluatie", al dus Bolijn. Sluiskil - In Het Meulengat te Sluiskil ging giste ren een biljartcompetitie voor oudere vrouwen van start. Dit initiatief van de Stichting Welzijn Oude ren Sluiskil (SWOS) kon zich direct verheugen in een goede belangstelling. Ruim tien vrouwen gaven Ietwat onwennig, nog wat gebrek aan maatgevoel en praktijkervaring, maar met veel enthousisame en over gave 'stortten' de vrouwen zich op de biljarts in het multi-functioneel centrum Het Meulengat. „Een vrouwenclub is uniek in Zeeuws-Vlaanderen en toch zeker een biljartclub voor oudere vrouwen," aldus mede-oprichter en wedstrijdleider interne competitie Frans Robbroecks. „De vrouwen hadden al eens eerder tijdens de biljartcompetitie voor mannen te kennen gegeven ook wel te willen biljarten. Guljaam Pladdet en ik hebben daarna een librécompetitie met voorgift opgezet. Het aantal belangstellenden valt ons reuze mee, maar er kunnen zich alsnog geïnteresseerden opgeven." Van onze verslaggever Sas van Gent - GS steken een stokje voor de poging van de firma Dhuyvetter om in de Kanaalpolder in Philippine een tuincen trum te beginnen. De ge meente Sas van Gent wil wel meewerken maar GS geven de benodigde ver klaring van geen bezwaar niet af. GS houden de zaak tegen omdat zij planologische be zwaren hebben. Het tuin centrum komt namelijk vrij geïsoleerd te liggen, op gro te afstand van Philippine. GS zien liever dat het tuin centrum aansluit op be staande bebouwing of zich vestigt op een bedrijventer rein. Het provinciebestuur be richt dat aan B en W van Sas van Gent. Toestemming van GS is nodig omdat de grond waarop Dhuyvetter zijn oog liet vallen een agra rische bestemming heeft. De vestiging van een tuincen trum is daarmee in strijd. Voor B en W van Sas van Gent was dat geen onover komelijk bezwaar. Voor GS wel. Van onze correspondente Oud-Vossemeer - Het eind examen havo verliep voor de zeventienjarige Michel van Daalen uit Oud-Vossemeer nogal ongelukkig. Vorige week woensdag kreeg de exa menkandidaat van de Bergse Rijksscholengemeenschap in ziekenhuis Lievensberg te horen dat hij zijn examen niet zo best had gemaakt en daarom een herkansing kreeg in aardrijkskunde. Die herkansing moest hij giste rochtend thuis waar maken. Mi chel van Daalen kon gisteren niet naar school omdat hij pre cies drie weken geleden tijdens zijn vakantiebaantje bij een boer in Poortvliet gewond raakte aan zijn knie. Michel: „Op de vierde dag van mijn vakantiewerk wilde ik een volle kist van de aardappelrooier pakken en daarbij kwam ik on der een wiel terecht. Het gevolg was een flinke ravage in mijn knie en gescheurde kruisbanden. Na het ongeval ging ik naar de huisarts. Die stuurde me de vol gende dag naar het ziekenhuis. Enkele dagen later ben ik geope reerd. Totaal moest ik elf dagen in het Lievensberg blijven." Waarschijnlijk komt het met de knie van Michel helemaal goed na enkele maanden gips en fy siotherapie. Maar de pechvogel hoopt ook dat hij met zijn her kansing alsnog het havo-diplo ma behaalt. Kiezen „Eerlijk gezegd viel de medede ling dat ik gezakt was me vorige week een beetje tegen. Niet dat ik er zo geweldig goed voor stond, maar ergens dacht ik net te kunnen slagen. Ik mocht kie zen tussen de vakken economie en aardrijkskunde. Als ik een zeven haal, ben ik alsnog ge slaagd", aldus Michel. Moeilijk vond hij het herexamen gisterochtend niet. Hij was ruim op tijd klaar..P. de Munck en C. Adriaansen van 't Rijks namen het examen af in de huiskamer van de familie Van Daalen. Michels moeder vertelt dat ze tijdens het examen nog niet eens een kopje koffie naar binnen mocht brengen. „Alles ging pre cies volgens de regels, net als bij de examens op school." Staatsexamen Mevrouw van Daalen waardeert de wijze waarop de schoolleiding heeft meegewerkt. „Als Michel echt niet in staat was geweest om het herexamen te doen, had de directie nog andere mogelijk heden voorhanden. Uiteindelijk Stenen Leeuw ontvreemd Koewacht - Van een vakantie woning aan het Kruispas in Koewacht werd gisteren een marmer-stenen leeuw ont vreemd. De sierleeuw stond op een paal aan het toegangshek. De daders hebben een leeuw onbeschadigd meegenomen. Een tweede exemplaar werd beschadigd achtergelaten. Buitenboordmotor Sas van Gent - Door een firma in Sas van Gent werd aangifte gedaan van diefstal van een Mercury buitenboordmotor. Deze werd afgelopen nacht gestolen uit een bedrijfsruimte aan de Wervenweg op het Ka naaleiland. Men forceerde hierbij de toegang tot de ruim te. Twee lammeren weggenomen Philippine - Een „51<ule, Philippine deed aangifte, diefstal van twee Texelai lammeren. De lammeren] pen op de dijk bij de Isabe] weg/Kruisweg en werden de nacht van maandag dinsdag door onbekea weggenomen. Snelheidscontrole Biervliet - Tussen 13.30 14.45 uur werd op snek gecontroleerd op fiffe N61. Er passeerden 278 vg tuigen. Het aantal overbed gen bedroeg 16. Hoogstge, ten snelheid was 118 1®, uur. Terneuzen - Uit een auto parkeerd aan de Zeldenrii laan te Terneuzen werd gij ren een autoradio ontvreet De diefstal moet gebeurd tussen 11.30 en 15.30 uur. Cadzand HENGELWEDSTRIJD Sjaak Verhage uit Breskens werd met de vangst van vier tongen winnaar van de vis wedstrijd te Cadzand. Daar aan namen 45 personen deel en de organisatie was in han den van Zeehengelvereniging De Wielingen. Uitslag: 1. Sjaak Verhage (Breskens) 505 gram, 2. Geert Annicaert (Aardenburg) 401, 3. Jaap Jansens (Cadzand) 241, 4. Cor van Dinteren (Terneuzen) 208, 5. Joachim d'Huyvetter (Mal- degem) 197 gram. De volgen clubwedstrijd is op 5 septe ber. Naast de gewone cli wedstrijden houdt ZVH Wielingen ook dit jaar de To ristenwedstrijd op dinsdag augustus van 19.00 tot 21, uur op het strand te Cadzan Oostburg SJC - De Stichting Sta Jeugdcentrale te Oostburg nog op zoek naar medewt sters en medewerkers voor kindervakantiewerk. Inli tingen SJC te Oostburg. Geslaagd voor diploma voorbereidend hoger beroepsondera aan het Scaldis College in Goes: Maurice von Aesch (Oostbur Kwintum de Rijk (Breskens). FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Beursbericht markt Goes 22 juni 1993 Aardappelen (excl. B.T.W.): Bintje veldsgewas 8 tot 9 cent per kg. Bintje 0 mm op waarts 9 tot 10 cent per kg. Notering Rotterdamse beurs d.d. 22-6-1993: 40 - 50 mm Wz tot 7 cent per kg. 50 mm Opwaarts 13 tot 14V4 cent per '*8 kg. Uien (excl B.T.W.): Plai uien 28 tot 32 cent per i Hooi en stro (excl. B.T.W] Weidehooi-oogst 1 150,00 tot 165,- per lOOOii Dijkhooi 120,00 tot j 13SJ perlOffötefajï opwaarts - iritesgeschild Tarrering op rotte, hard g ne in kapotte knollen. Van onze correspondent Draaibrug - De plannen om binnenkort te starten met kinderboerderij in Draaibrug bij Aardenburg zijn van baan. De gemeente Aardenburg heeft geen grond beschikbr om de kinderboerderij onder te brengen. Dit heeft de woede gewekt van de initiatiefnemers voor deze kinderboerderij. „We zijn pisnij dig op de gemeente Aardenburg en de plaatselijke horeca-exploi- tant. Beiden hebben ons in de steek gelaten. We gaan nu on derhandelingen voeren met de gemeente Sluis," aldus mevrouw J. Hensbergen, een van de initia tiefnemers, gisteravond boos. Volgens mevrouw Hensbergen zijn er vier locaties in Draaibrug geschikt en beschikbaar om de kinderboerderij onder te bren gen. „We hebben ons de laatste vijf weken te pletter gewerkt om alles rond te krijgen voor de kinderboerderij. Nu krijgen we plotseling van de gemeente Aar denburg te horen dat er geen grond beschikbaar is," aldus een zeer ontstemde mevrouw Hens bergen. „Zondag kreeg ik nog een geit cadeau. Ook de finan ciële middelen zouden we rond krijgen en veel middenstanders hebben ons al gesteund. Wij staan eigenlijk nu voor schut." Niet alleen de gemeente Aarden burg heeft volgens haar de plan nen gedwarsboomd. „Ook de plaatselijke horeca-exploitant in Draaibrug, waar we een faney- fair zouden houden, heeft ons in de steek gelaten. Hij wil er al leen maar aan verdienen. We hebben contact gehad met de gemeente Oostburg. Die had het hertenkamp in Groede op het oog. Dat hadden we eerst afge wezen om verschillende redenen, maar dat moeten we nu nog nader bekijken. Donderdag, ik een gesprek met burgei», Everaers van Sluis. Ik hebf, goede hoop op." Wethouder W. van Helde», Aardenburg vindt het dat de kinderboerderij komt. „Wij hebben h grond beschikbaar, kunnen ze eens bij een pijj lier naar een stuk meren," aldus Van teravond. De fancy-fair zal nu worde» houden niet op 24 juli, mail, 17 juli. (ADVERTENTIE) 60 c OOi^i Noofdstraat '5 4531 GB TERNEUZEN Onder het toeziend oog van de leraren P. de Munck en C. Adriaansen van 't Rijks doet Michel van Daalen thuis herexamen. FOTO DE STEM/DICK DE BOER zou Michel nog een mondeling staatsexamen hebben kunnen af leggen." Michel krijgt op 1 juli te horen of hij hét 'examen onder bijzon dere omstandigheden' goed heeft afgelegd. Hij hoopt met zijn ha vo-diploma op zak naar de aca demie voor journalistiek te gaan. Van onze verslaggever Terneuzen - Etec Electronics in Terneuzen heeft twee tieve export-orders in de wacht gesleept die een j compensatie bieden voor de verminderde afzetmogelijk in eigen land. Het gaat om de leverantie van industriële intercomsys'el5r gesloten televisiecircuits aan fabrieken in Israël en Spanje^ opdracht is een bedrag van 1,1 miljoen gulden gemoeid. Vorig jaar wist Etec Electronics soortgelijke opdrachten in Hongarije en Luxemburg binnen te halen. Inmiddels won1 kwart van de omzet geëxporteerd. De omzetgroei van Etec in de exportmarkt is volgens oe vooral te danken aan het feit dat steeds meer interna ingenieursbureaus een beroep doen op de specialistische het Terneuzense bedrijf. Etec werd in 1968 opgericht. He' houdt zich onder meer bezig met elektrotechniek voor de en utilitietsbouw. Trefwoorden zijn ook meet- en regej, koeltechniek, telecommunicatie, brand- en inbraakdetectie, ring en datacommunicatie. Etec levert ook personal comPu werken 60 mensen. 'an onze verslag 7«ul de SëHibpei •'^.-Tgeornf .etto'ï cro Oostburg/IJzendijke - Er gens onder de tarwe, wes telijk van IJzendijke moet zich een middeleeuws schip bevinden. Een mys terieus, maar uiterst be- I langrijk schip. Ooit, in 1960, zijn er een paar stukken hout van opge- f graven. Daarna ploegde de boer zijn land weer en de houtresten verdwenen ook. Tot het schip on langs, op papier, weer te voorschijn kwam in het gemeente-archief van Oostburg. Deze gemeente heeft grote bedragen uit getrokken om het oud ar chief van de tien voorma lige gemeenten die samen Groot-Oostburg vormen, te inventariseren. Nu heeft men het archief van Uzendijke onder handen en daarin stuitte men op dit schip. «Als de resten inderdaad van een schip zijn, kan dit het eerste Middeleeuwse vaartuig zijn dat j" het zuidwesten van Neder- Mnd is gevonden. Een uiterst belangrijke ontdekking," zegt historicus Erik van der Doe, "archivaris bij het Rijksarchief 111 Middelburg. „De meest waarschijnlijke periode waarin J^O^hip vergaan is, is rond Van der Doe is belast met het Mventariseren van de archieven yan de West-Zeeuws-Vlaamse Sameente. Tegelijkertijd is hij «aspecialiseerd in maritieme ar- aheologie, ^wborgen fPe vondst bevestigt," aldus hïï hi°e, „iets wat ik al aal lang vermoed heb: dat het vnJ, uws~VLaanderen en ,jan iW 'n West-Zeeuws-Vlaan- 0. vh vol moet liggen met heel in d s°heePSWTakken. Het was bi«t "hddeleeuwen een zeege- en f,rnet een brij van eilanden havens met internationale den. Je had er tjahavêns als Sluis, Damme en (W. Hzendijke was met Van ,Ur8 en Aardenburg m»nv5e Londense Hanze, harstt handelsverbond. Het zoal* ^er van de schepen net do «2P de oude Zuiderzee. In o-polde: «wrakken gevonden. Sjttehierï de p!p de - - Schoo °~P°lders zijn 350 ^pswrakken gevonden.

de Stem | 1993 | | pagina 16