eevaller provincie 1 miljoen atiëntenvereniging Samen Beter tegen acties van specialisten 'Iedere darter heeft bord in zijn kamer' Zeeland zetten verhoging van motorrijtuigenbelasting voorlopig in ijskast yieesschqtd. toch compk'1 Politie deelt 135 bonnen uit bij snelheidscontrole Geen geld provincie voor fietspad Slijkplaat Breskens Geen Franse vestiging Morres Rapport over knelpunten cursussen voor buitenlandse vrouwen Zestigjarig huwelijksfeest op je hond bi Ijna alle honden lig toe) dan geef je ret beste wat er in [g daarbij is of je J p dat je je hond I ;nd biefstuk geeft; I Ihien wel het allerlei fn zijn tenslotte val Idingscentrum ondg met hondevoeding i inden lekker vinden ons onderzoek val 3: namelijk op de gd telke voedingsbestand in perfecte conditj iiooie vacht, rel veel bevat wat eei s. |jn hond het allerbes ïurlijk geen hond temaakt, wat wèl alle fn, eiwitten en koolhjj ïale conditie te houde tel. 1VIE1 door een keur aan fijn bt alle noodzakelijlj In twee varianten; jesmaal tijden geworde fn, en dat zie je als hoi lenmaakt. fe hoeft er niet van op biefstuk voor laat staa wat de hond niet reet de baas nu; nieifi zo Vleesschotel is ee ïaaltijd waar bovendif |kt. [ene principe achter Brokjes, Diner To® [kken, Vleesdiner en ooi idukten. [id van de hond, een he [tellend gevoel, want me tekort, hond met het aller-allej |iu rekenen op een ext roep Zeeland iMen na best fluisterde ■tonale zender Drie verdachten bekennen serie inbraken Politie Westdorpe houdt Belg aan Ledental van Zeeuws-Vlaamse Dartbond blijft gestaag stijgen X g itfvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde ntj0 voor geplaatst moet worden? Plaats dat 9 0 dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw !f0rtentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 lezers en '©zorassen pluizen week in week uil ^eintjes'-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele 'e tienduizenden Kleintjes-lezers. de stem zeeland WOENSDAG 23 JUNI 1993 DEEL C IlS. L{ verslaggever L.Patiëntenvereniging Samen Beter dis- Lrtzich van de houding die het overkoe- JL Patiëntenplatform Zeeland aanneemt Ijnzien van de specialistenacties. jiatform zegt in overleg te zijn met de tóten over de manier waarop actie gevoerd Lorden en de tijden waarop. Volgens Samen „betekent de samenspraak met de specialisten >tplatform de acties ook goedkeurt. „En dat doen wij zeker niet," aldus Luk Brusselaaars en Marijke Hendriks van Samen Beter. Het grieft de Zeeuws-Vlaamse vereniging dat de indruk is gewekt dat de opstelling van het plat form door alle aangesloten instellingen wordt gedeeld. „Er is met ons geen ruggespraak gehou den over de acties en de standpunten die wij moeten innemen." Het standpunt van Samen Beter is duidelijk. Samen Beter keurt de acties zonder meer af. Specialisten moeten niet langer meer in de gelegenheid worden gesteld om als vrij onderne mer in een overheidsinstelling te werken. „Ze moeten gewoon in dienst van de overheid komen. Dan is een groot deel van de problemen opgelost." De patiëntenvereniging legt zich noodgedwongen neer bij de uitspraak van het Centraal Medisch Tuchtcollege dat in hoger beroep de Terneuzense cardioloog R. Campricotti een waarschuwing aan zijn adres wegens onzorgvuldig handelen nietig verklaarde. De vrouw van een overleden patiënt diende op advies van Samen Beter een klacht in bij het Medisch Tuchtcollege omdat Campricotti vol gens haar bij de behandeling van haar man zijn beroep niet naar behoren had uitgeoefend. Volgens Samen Beter is de uitspraak van het Tuchtcollege een fraai staaltje van 'elkaar de handen boven het hoofd houden', zo kwalificeerde Marijke Hendriks gisteren die uitspraak. „Het zijn specialisten die over eikaars handelen moeten oordelen. Dit zou bij een onafhankelijk college in betere handen zijn." Reden voor haar om een pleidooi te houden voor het veranderen van de structuur van het Medisch Tuchtcollege, die vol gens haar alleen maar oog heeft voor de belangen van de specialist. Samen Beter onderneemt in die richting echter geen enkele actie. De vereiste procedure via het Europese Hof is lang en kost baar, „Daar hebben we geen geld voor als kleine vereniging." :-ze verslaggever Leiburg - Verhoging van de provinciale opcenten op Ltorrijtuigenbelasting is voorlopig van de baan. Luteerde Staten houden de extra heffing, een L of acht per auto, echter achter de hand, mochten knaken krijgen met nieuwe tegenvallers. ^71 f*® Htüs Lata! weken geleden gin- ItS er nog vanuit dat er vijf La gulden bezuinigd moest Ie en één miljoen aan extra feten binnen moest komen, bewijs zou die ombuiging Kaal zes miljoen in 1996 L: moeten zijn. fchalve dag vergaderen Keerde gedeputeerde D. paoge de nieuwe cijfers. Na og eens goed tegen het hebben gehouden kwa- jGS één miljoen lager uit. [lebben ervoor gekozen om I isienverzwaring voor de Lrs, althans voorlopig, te ppGn. i]f miljoen bezuinigingen a staan. Eerder al was af- Jraken dat binnen het pro- 3,7 miljoen ge ld wordt. Dit najaar moeten pMende portefeuillehou- et voorstellen komen. 1,3 i komt ten laste van de aale subsidies. GS heb- hver de verdeling van de J afspraken gemaakt. Ruim jfivan dat bedrag (713.000 I moet in 1995 al van de filing zijn afgevoerd. GS 'i vanaf 1995 jaarlijks drie lm cultuursubsidies en an- pive ton in de sportsector sappen. Na de zomer zullen prete voorstellen voor deze pen op papier worden gezet. aren daarna zullen ook an- sectoren forse bedragen pi bijdragen aan de bezui- p! Voorbeelden zijn de vol- aeneducatie (oplopend tot 1 gulden in 1996), monu- pesubsidies voor woonhui- "i.000 gulden vanaf 1995) [«korting van vier procent onder meer het Zeeuws tóap, de Zeeuwse Milieu- patie, de VW en het Jeugd- hgerenwerk. Die korting is [.a aan de bezuiniging die de ciezich zelf oplegt. Instel- p als de Zeeuwse Biblio- P komen volgens Bruinooge [aan de beurt, maar dan in van de interne bezui den. [ft beleid «as met alleen schrappen en IS wat Bruinooge namens ""age van GS te melden bezuinigingen worden Rewend om voor een deel beleid te financieren. Bo- II beeft men vorig jaar 1,2 minder uitgegeven dan 1 en kan er acht ton uit de pes worden geput. Jaarlijks r® half miljoen naar mi- PW. De bezuiniging van r7"'J s ■Jr "ome verslaggever JJ'hurg - Op Radio "e na is Omroep Zee- naar verhouding de beluisterde regionale ■r in Nederland. Uit t»«S ÏÏH NOS-luister- JJz "lijkt dat dagelijks "beid 58.000 mensen l faar en ouder naar WlWi'se omroep luiste- Jddeld luistert men 71 «es. Vergeleken met ««jaar van 1992 zijn van dit jaar iets '■In november was het i teraars hoger, 'wgens Omroep Zee- ?0l(it er in het voor- lraditioneel' minder geluisterd dan «najaar. het Rijk op het wegenfonds (1,3 miljoen) vangt de provincie, bij wijze van uitzondering, voor een deel op door 350.000 gulden hiervoor uit te trekken. Volgens Bruinooge omdat het beleid om de verkeersveiligheid te vergro ten niet in gevaar mag komen. Ook zal er jaarlijks twee ton extra in het economische ont wikkelingsfonds worden gestort. Eenmalige uitgaven zijn negen ton voor het Plan van aanpak Kanaalzone, geld voor aankoop natuurterrein (150.000 gulden) en geld voor incesthulpverlening (60.000 gulden) en vrouwenhulp verlening (90.000 gulden). Van onze correspondent Goes - Met de aanhouding van drie verdachten heeft de politie een groot aantal Inbraken opge lost. De 19-jarige M.V. uit Schorre, de 20-jarige M.Th.M. uit Goes en diens 19-jarige vriendin M.J.K. werden in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden bij een diefstal uit een groothandel in Kapelle. Bij verhoor bleek dat deze ver dachten in de periode 1991 tot heden vijftien maal dergelijke diefstallen hadden gepleegd, al dan niet samen met anderen. Tevens bekenden ze tijdens de verhoren meerdere strafbare fei ten. De rijkspolitie Zuid-Beveland stelt een onderzoek in. Verwacht wordt dat er nog meerdere ver dachten aangehouden zullen worden. Van onze correspondent Westdorpe - Een 24-jarige Belg is gisteren in Westdorpe aange houden. De Belgische Justitie had om zijn uitlevering ge vraagd, omdat de man nog een straf van twee jaar in België moet uitzitten. Tevens sliep tegen hem een on derzoek naar eventuele mishan delingen die hij in België ge pleegd zou hebben. De betrokke ne ging akkoord met de verkorte uitleveringsprocedure en kon 's middags nog overgedragen wor den aan de Belgische Justitie. Van onze medewerker Willy van Leeuwen Aardenburg - De Zeeuws- Vlaamse Dartbond bestaat nu bijna een jaar. Het le denaantal blijft gestaag stij gen. De dartsport wordt steeds populairder en dat stemt Rob den Toonder, voorzitter en wedstrijdleider van die bond, tot volle te vredenheid. „Als het zo doorgaat, over schrijden we binnenkort de honderd leden en daar zijn we trots op," zegt Den Toonder, die bijna dag en nacht met zijn sport bezig is. Zes jaar geleden zag de dart- sport in Zeeuws-Vlaanderen het levenslicht. Natuurlijk was het bekende pieken in de cafés al jaren ingeburgerd, maar de echte dartsport deed toen zijn intrede. Ray Mack uit Sluiskil was de initiatiefnemer. „Hij is nu gestopt, maar hij zorgt er nog wel voor dat we eenmaal per jaar met zijn allen naar Engeland - het Mekka van onze sport - gaan," zegt Den Toon der. Medewerking De Zeeuws-Vlaamse dartver enigingen waren tot vorig jaar aangesloten bij de Zeeuwse Dartfederatie, maar dat was volgens Den Toonder geen suc ces: „We kregen weinig of geen medewerking. De finale van de landelijke competitie en de laatste ranking van het seizoen van de ZDF waren gepland op dezelfde dag. De ZDF wilde haar evenement niet verplaat sen. Dat resulteerde in een schorsing voor ons. Dat kopden we niet accepteren. We hebben de handen ineengeslagen en een eigen Zeeuws-Vlaamse dart bond opgericht. We zijn met 42 leden gestart en nu hebben we er al 97. Het gaat de goede kant op." Waar het succes aan te danken is, kan ook de dartgekke Den Toonder niet helemaal verkla ren. „Door de vele uitzendingen op de BBC heeft onze sport hier in de regio ongetwijfeld een grote sprong gemaakt. Daar naast is darten is een cafésport en het is altijd bijzonder gezel lig bij onze wedstrijden." Concentratie Den Toonder: „Bijna iedere fa natieke darter heeft in zijn ka mer, op zijn zolder, in de Voorzitter Rob den Toonder van de Zeeuws-Vlaamse Dartbond: Darten is een te gekke sport.foto wim kooyman schuur of garage een dartbord hangen. Darten is een sport waarbij altijd de uiterste con centratie wordt gevergd en waar je door te kijken ook heel wat kan leren. Ik heb zelf meer dan zeventig uur aan videoban den liggen. Ik ben dan ook dagelijks met deze sport bezig. Bovendien maak ik samen met mijn echtgenote Kiki ons bondsblad. In september willen we een groot toernooi houden in een loods in Waterlandkerk je. Een plaatselijk transportbe drijf heeft al zijn medewerking toegezegd. We verwachten daar zeker tweehonderd spelers en speelsters." Oefenen Darten betekent bijna ieder dag oefenen, wekelijks compe titiewedstrijden spelen van september tot en met juni en ook van de partij zijn bij de bekerwedstrijden. Ook de ran king is altijd een belangrijke gebeurtenis. Den Toonder: „Darten is een sport waaraan zowel vrouwen als mannen kunnen deelnemen. Of het duur is, ligt aan jezelf. Je kunt darts aanschaffen van tien tot honderdzeventig gul den. En of je veel of weinig drinkt in het café ligt ook vol ledig aan jezelf. Bij sommige clubs is er een apart zaaltje beschikbaar waardoor alles buiten het café om gebeurt." Den Toonder heeft met zijn bond een aantal doelstellingen. Hij wil de jeugd er meer bij betrekken en nog meer leden werven. „Darten is een te gekke sport, waar ik nooit genoeg van zal krijgen," besluit Rob den Toonder. Van onze verslaggever IJzendijke - Een wervingscampagne, bereikbaarheid van de cursussen ver groten, een ombudsfunctie als onder deel van een nieuwkomersbureau en zorgen voor passend werk als de opleiding is afgerond. Enkele aanbe velingen om meer buitenlandse vrou wen in Zeeuws-Vlaanderen te laten deelnemen aan cursussen in de vol wasseneneducatie. Deze aanbevelingen staan in het rapport 'Over ..Bruggen' van het Regionaal Edu catief Centrum (REC) Zeeuws-Vlaande- ren dat gisteren in IJzendijke werd gepre senteerd. Buitenlandse vrouwen in Zeeuws-Vlaan- deren moeten nog heel wat drempels nemen om deel te nemen aan cursussen in de volwasseneneducatie. Reden voor het Regionaal Educatief Centrum om de knelpunten in het rapport op een rij te zetten en met aanbevelingen te komen. Samenstelster M. van de Griek sprak met buitenlandse vrouwen die nu Nederlands leren met de bedoeling door te stromen naar de arbeidsmarkt. Het gaat om de deelneemsters aan de Intensieve Taalcursus van de Dag- en Avondscholengemeenschap Zeeuws- Vlaanderen en het Opstapjaar Beroepse ducatie Vrouwen van de Stichting Basise ducatie Zeeuws-Vlaanderen. „Er is een groep buitenlandse vrouwen die de stap naar volwasseneneducatie niet kan of durft te nemen. Er moeten bepaalde drempels worden overwonnen. Een groot aantal instellingen in Zeeuws- Vlaanderen, die zich bezighouden met buitenlandse vrouwen, krijgen wel signa len van deze problemen binnen maar dat gebeurt nog te incidenteel. Daarom zijn de knelpunten in het rapport op papier gezet met de bedoeling daar gezamenlijk iets aan te doen. Om de cultuurverschil len te overbruggen," legde directeur N. Verhage-Jagtenberg van het REC gisteren uit. Van de Griek vertelde gisteren dat bij veel buitenlandse vrouwen een onvol doende uitdaging bestaat om Nederlands te leren. „Veel buitenlandse vrouwen wo nen immers bij elkaar in de buurt- en hebben zodoende voldoende sociale con tacten. Daarom moet in de wervingscam pagne de nadruk worden gelegd op de voordelen van het leren van Nederlands. Bijvoorbeeld onafhankelijkheid en het le zen van de krant," aldus Van de Griek. Ook hebben vrouwen problemen met het vervoer om bepaalde cursussen te berei ken. „Het openbaar vervoer is soms moei zaam. Daarom moet je de bereikbaarheid van de cursussen vergroten. Door bij voorbeeld het geven van meer huiswerk en cursussen houden in kleinere dorpen met kleinere groepen." Uit het rapport blijkt ook dat buitenland se vrouwen denken dat ze door familie of buurtbewoners met de nek worden aan gekeken als ze besluiten een cursus te volgen. „De sociale controle van de eigen omgeving is heel groot. Veel buitenlandse vrouwen moeten voor het huishouden en de kinderen zorgen en dat zorgt voor een dubbele belasting. Het is uiteraard moei lijk daar grip op te krijgen. Wellicht kunnen andere vrouwen het voorbeeld geven." Een ombudsfunctie als onderdeel van het Nieuwkomersbureau is wel een duidelijke oplossing. Veel buitenlandse vrouwen we ten niet waar ze voor informatie terecht kunnen. „Een ombudsvrouw als centraal punt voor alle vragen en problemen. Van onze correspondent Terneuzen - Bij snelheidscontroles in Terneuzen en Zaamslag werden gisteren 135 proces-verbalen uitge schreven. Op de Mr. F. Haarmanweg overschreden 209 automobilisten de grenswaarde van 50 km/u. Wie 65 km/u of harder reed, ging op de bon. In de Veerstraat in Zaamslag stond de meetapparatuur vanaf 13.30 uur opgesteld. Er passeerden 802 voertuigen. 66 voertui gen reden te hard. Er werden snelheden van 50 tot 86 km/u gemeten. Tussen 7.00 en 9.00 werd gecontroleerd op de Reuzenhoeksedijk. 402 voertuigen werden geregistreerd, wat resulteerde in 14 overtredingen. Hoogste snelheid 107 km/u. De meetwagen verplaatste zich naar de Tractaatweg. Hier passeerden 580 voertuigen. Er werden 11 processen-verbaal opgemaakt. Hoog ste snelheid 155 km/u. Op de Mr. F. Haarmanweg stond de apparatuur opgesteld van 8.35 tot 10.00. Er passeerden 432 voertuigen. Aantal overtredin gen 44. Hoogste snelheid 108 km/u toegestane snelheid aldaar 50 km/u. Van onze verslaggever Breskens/Middelburg - Een fietspad tussen Slijkplaat en Breskens, langs de Duivelshoekseweg, zit er voor de eeuwwis seling niet in. In de provincie zijn er zoveel wegen en fietspaden die volgens GS eerder aangepakt moeten worden dat daar voorlopig geen geld voor is. GS antwoorden dat aan het college van b en w van Oostburg. Het fietspad stond al op het provinciaal fietspadenplan van 1987. Daar is ook nog eens naar gekeken toen GS zich over het urgentieschema provinciale we gen bogen, maar GS kwamen veel wegen met een hogere ur gentie tegen. Een fietspad tussen Slijkplaat en Breskens is onder meer een wens van leerlingen van de basis school De Schelphoek in Bres kens, die dagelijks tussen Slijk plaat en Breskens pendelen. Zij - brengen er ook vaak hun vrije tijd door en vinden de huidige situatie, zonder fietspad, levens gevaarlijk. Het pleidooi van de scholieren om het fietspad van Hoofdplaat naar Slijkplaat door te trekken naar Breskens kreeg ondersteu ning van de gemeenteraad van Oostburg. B en W dachten aanvankelijk dat een route over de Hoofd- plaatseweg een redelijk goed fiets-alternatief zou bieden maar kwamen daar later op terug. Op die weg rijden regelmatig brede vrachtwagen-combinaties en landbouwvoertuigen. Verder ligt er vaak modder en zand op de polderweg en zitten er een paar gevaarlijke en onoverzichtelijke kruispunten in. Reden voor het Oostburgs colle ge om te pogen GS van de nood zaak van het nieuw te leggen fietspad te overtuigen. Temeer omdat Duivelshoekseweg niet zelden als sluiproute wordt ge bruikt waar het verkeer zeer hard rijdt. Maar ook de inbreng van B en W legt onvoldoende gewicht in de schaal om GS tot andere gedachten te brengen. Van onze verslaggever Hulst - Het Hulster meubelbedrijf Morres ziet voorlopig af van een vestiging in Frankrijk. Hoewel de plannen al in een vergevorderd stadium waren is het project vanwege de onzekerheid over de economische ontwikkelingen afgeblazen. Directeur E. Morres zegt niet uit te sluiten dat Frankrijk wellicht in een later stadium toch weer in beeld zal komen. „Maar voorlopig is de economische situatie in Europa te onzeker om er nu grote investeringen te doen." Anderzijds mag Morres zich verheugen in een toenemende klantenkring uit de voormalige Oostbloklanden. „Het blijkt dat in die landen een grote behoefte is aan meubelen," zegt Morres. „We gaan daar steeds meer verkopen. Het is dan ook denkbaar dat we het in de toekomst nog meer aan die zijde van Europa zullen gaan zoeken. Daar is op dit moment echter nog niets met zekerheid over te zeggen. We wachten met verdere stappen tot er wat meer zekerheid is over de economische ontwikkelingen in Europa." ZIE OOK ZEELAND - C2: 'Morres Hulst passeert met uitbreiding de 100.000 vierkante meter' Daarnaast is het ook belangrijk thema- en voorlichtingsbijeenkomsten te houden. Hoe moet je jezelf verkopen tijdens een sollicitatiegesprek. Want veel buitenland se vrouwen stellen zich vanuit hun cul tuur bescheiden op." Een goede kinderopvang, met het helst allochtone leidsters en -gastgezinnen en zorgen voor passend werk zijn volgens Van de Griek ook belangrijke aandachts punten. „Zorgen voor snuffelstages en stageplaatsen. Daarnaast moeten bedrij ven meer zijn gericht op het aannemen van allochtone vrouwen. Ook moeten de organisaties samenwerken om stevige peilers te bouwen om de knelpunten te overbruggen." Het eerste exemplaar werd gistermorgen overhandigd aan S. Verburg, directeur van het arbeidsbureau in Terneuzen. Zij noemde de taalcursussen een belangrijk onderdeel van de scholing als voorloper op een baan. Verburg wees ook op het project Minderhedenbemiddeling van het arbeidsbureau. Ieder jaar wordt gepro beerd voor tachtig werkloze minderheden een baan te vinden. Dit jaar zijn er tot nu toe 42 aan een baan geholpen. Johan Varin en Stefanie Onderdonck zestig jaar bij elkaar... foto camile schelstraete IJzendijke - Johan Varin en Stefanie Onderdonck uit IJzendijke vierden gisteren hun 60-jarig huwelijksjubi leum. Zowel de 84-jarige Johan als zijn 82-jarige echtge note verkeren beiden nog in een uitstekende gezondheid. Gisteren werd het dan ook een erg feestelijke dag. Zij ontvingen meer dan 'hon derd kaarten met felicitaties in hun woning, die dichtbij de IJzendijkse veste is gelegen. Verder kreeg het jubilerende echtpaar een brief van de ko ningin en felicitaties van de W. van Gelder, Commissaris van de Koningin. Johan is geboren in IJzendij ke. Hij was werkzaam als tim merman en aannemer, ver zorgde zelfs de offertes en zorgde er ook voor dat de klus geklaard werd. „Later ben ik klimmateriaal, zoals ladders en steigers, gaan vervaardi gen. Ik kon daar goed mijn boterham mee verdienen. Ook heb ik nog behangtafels ge maakt. In november had ik er meestal meer dan duizend in voorraad, maar die waren drie maanden later verkocht. Ik heb door het hele land gele verd. Later is dat werk overgnomen door Dethon en is het één van hun best verkoch te produkten," zegt Johan Varin enthousiast. Toen hij bijna 65 jaar was, stopte hij met werken en ging zich bezighouden met zijn hobby's. „Ik vis erg graag in de Veste en daarnaast is mu ziek voor mij erg belangrijk. Ik heb altijd banjo gespeeld, nu speel ik orgel. Ik besteed daarnaast ook veel tijd aan houtsnijwerk," aldus Johan, Johan en Stefanie hebben drie kinderen, vijf kleinkinderen en vier achterkleinkinderen.

de Stem | 1993 | | pagina 13