Lardt itiek Breuk dreigt in leiding Bosnië Onze Top 5 van deze week. tvr-top Kopenhagen blijlt vaag over werkgelegenheid pakje 250 gram Scotland Yard wacht op telefoon van Londense homomoordenaar NG OLMENVELp Uesejnov eist macht over Azerbajdzjan op De dood in Somalië dagelijks verschijnsel EREN. Beleid van president Izetbegovic roept steeds meer weerstand op BUITENLAND linhardt! 1 vaak beter lies van Meinhardt BUITENLAND KORT ©Favoriet krentenbollen, zak 4 stuks Pri T7- i 1 it»P, 1 1 Zeeuws Meisje margarine, 99 33 ©Uit de diepvries: CU Patates frites, zak 1000 gram O Hamburgers, ongepaneerd, 10 stuks ï&o 1.39 999 ©Popla toiletpapier, nrj pak 12 rollen 4.99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. X {J DE STEM DINSDAG 22 JUNI 1993 A4 ierm? bien. Door het aanpassen j feglazen, die de ogen Meinhardt deze oogfout fprima corrigeren. die het gevolg zijn van fingen, verhevigen vaak als 1 ptimaal is of als we ver-3 tde van een werkdag. Is de hoeven zulke oogfouten ge klachten op te leveren, fe krachtsinspanning dan i leveren. subjectieve kwestie. Dat fd kan denken dat hij g< ealiseren dat het misschien iden mensen zelfs dat ze taar beseffen ze niet dat dit I ltsluitend het gevolg is van j ■nningen. Vooral in combi- j |eld een verkeerde opstelling i waardoor de ogen steeds pden moeten bewegen, kan tot klachten die niet altijd and worden gebracht. |herm de schuld krijgt van Imoeidheid of verschijnselen is het aan te raden binnen- amen bij Meinhardt Optiek, fristen meten dan vakkundig vrijblijvend een objectief: ht tot niets, maar neemt wel |i i weg of kan juist aanleiding net een goede bril (of een I weer plezierig en probleem- ferm actief te zijn. Ig bent u elke dag na een [ij Meinhardt Optiek aan de neuzen. SETKUNDIGEN ISSPECIALIST ANVO JSTRAAT 32 ■TEL. (01150) 12215 tan onze correspondent job van Huët London - De Londense poli- je wacht op een nieuw tele foontje van 'Mister John', de juonieine 'seriemoordenaar' je het op homofielen heeft gemunt. Een speciaal num- jfr is beschikbaar gesteld voor het geval de van vijf moorden verdachte man meer wil zeggen over zijn Beweegredenen. purende de drie maanden dat de wurger aktief is, heeft hij al een tiental keer gebeld met de politie om details te geven over zijn slachtoffers. Ze werden bijna allemaal gebonden gevon den, drie waren seropositief. Onder hen was de Engelse to neelregisseur Peter Walker, be kend van de succesvolle West Endmusical 'City of Angels'. Over de motieven van de killer wordt veel gespeculeerd. Poli- tiepsychologen sluiten niet uit dat de dader zich bewust is van zijn ziekelijke moordlust en het liefst zou worden gearresteerd. De bezorgdheid is groot nu de maniak heeft aangekondigd dat hij een moord per week zal plegen. Vorige week informeer de hij de politie een 42-jarige catering-assistent te hebben omgebracht in diens flat in zuidoostelijk Londen. Zijn lijk werd inderdaad gevonden. Een poging het appartement in brand te steken om zo sporen uit te wissen, was echter mis lukt. Inspekteurs van Scotland Yard hebben gisteren opnieuw ge sprekken gevoerd met leidende figuren binnen de Londense ho moscene. Deze dienen er voor namelijk toe het wederzijdse wantrouwen te verminderen. De terughoudendheid binnen de gemeenschap heeft veel te ma ken met de nog altijd strenge homowetten in Engeland en als agressief ervaren politieoptre den. Dat een aantal moorden plaats had tijdens sado-masochistische sessies maakt het eventuele ge tuigen niet gemakkelijker naar voren te treden. Via de Londen se homo-organisatie Galop zijn niettemin een twintigtal be langrijke tips doorgespeeld naar Scotland Yard. Andere infor matie werd verkregen onder de 50.000 deelnemers aan de jaar lijkse protestmars van homofie len en lesbiennes door Londen, afgelopen zaterdag. In een van zijn telefoongesprek ken tartte de moordenaar de politie met de mededeling dat hij toch voldoende aanwijzin gen had nagelaten om hem te kunnen arresteren. In zijn lugu bere spel met Scotland Yard zou de wurger zich bedienen van het vorig jaar uitgekomen boek 'Whoever Fights Monsters' (Al wie monsters bestrijdt) van de voormalige FBI-agent Robert Ressler. Hierin belicht deze ge detailleerd over de methodische jacht op 36 Amerikaanse serie moordenaars. Als expert in de materie was Ressler ook advi seur van Thomas Harris, de schrijver van de verfilmde best seller 'Silence of the Lambs' waarin de FBI een seriemoorde naar uitschakelt dankzij de hulp van een andere. 3 in onze showroom Dealer voor /ANS ueaier vw If terugverdient, geheel Zee B 5 - Serooskerke - Tel. 0118= 1285 (gem. Veere) Fax 3234 ste adres voor uw occasion'03-» Zagreb/Genève (rtr/afp/dpa) - Het collectieve president- sthap van Bosnië lijkt een confrontatie aan te gaan met jjn leider Alija Izetbegovic. Gisteravond vergaderden acht van de tien leden zonder de moslimpresident, die in Kopenhagen de EG-top bezocht. be meeste leden van het presi- die bijeenkomst met zijn Kroati sche en Servische ambtgenoten. Hij wil meer tijd voor overleg met parlement en regering over de nieuwe plannen. Diplomaten verwachten echter dat de bijeen komst morgen gewoon doorgaat. Ondertussen diende gisteren een militair gerechtshof in Zagreb een aanklacht in tegen dertien Servische machthebbers in door Serviërs bezette Kroatiseh ge bieden. Het hof sprak over 'op roer en terroristische activitei ten'. Kroatië reageert met de aanklacht op een referendum af gelopen weekend in de regio Krajina, waar volgens onoffi ciële meldingen ruim negentig procent van de Serviërs zich uit sprak voor afsplitsing van Kroa tië en aansluiting bij de Bosni sche Serviërs. Op de slagvelden van Bosnië was het gisteren relatief rustig, meld den de VN-vredestroepen. Span ning heerste vooral in Centraal- Bosnië waar moslims en Kroa- ten, voormalige bondgenoten, nu tegenover elkaar staan. In Oost- Bosnië gingen Bosnisch-Servi- sche eenheden door met hun blokkade van een hulpkonvooi voor de belegerde Moslim-encla ve Gorazde. De Bosnische president Izetbeg ovic heeft gisteren in Kopenha gen tevergeefs bij de Europese Gemeenschap aangedrongen op opheffing van het wapenembar go. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken Niels 'Helveg Petersen gaf te kermen dat de kans daarop klein is. Het wapenembargo dat is ge richt tegen ex-Joegoslavië 'be rooft' Bosnië 'van het legitieme recht op zelfverdediging', aldus Izetbegovic. Het leidt tot onge-' kende vernietiging en verlengt slechts 'de oorlog en de genoci de'. dat bestaat uit mos- ila, Kroaten en Serviërs, zijn |ii! niet eens met Izetbegovic' Iraniër van regeren. Ook wijzen Ir zijn tegenstand tegen de nieu- it vredesplannen voor Bosnië a van hen, Fikret Abdic, be id als gematigd moslim en lelijk uitdager van Izetbeg- |,)M, uitte in nauwelijks verho- |',en termen kritiek op Izetbeg- |:a. „Niemand moet op voor- lband een idee over de toekomst Ivan Bosnië verwerpen," citeerde l:e Kroatische radio het lid van lil presidentschap. |Mc doelde op Izetbegovic' af- j om van Bosnië een f ede- latie van drie etnische staten te ;en. De leider van de Bosni- i Serviërs, Radovan Karad- la kwam met dat idee tijdens [vredesoverleg over Bosnië in |G«nève vorige week. an staat bovenaan op de i voor de vergadering van |het presidentschap in de Bosni- 1 ambassade te Zagreb. De |);jeenkomst is de eerste zitting a het presidentschap sinds de rgeroorlog in Bosnië bijna Itien maanden geleden uit- |bk, afgezien van een korte i week in Zwit- itiland. [Het presidentschap besloot bij- «3 te komen in de Kroatische Itofdstad, omdat de meeste le- |fe daar toch al waren na hun uit Genève. Volgens [n woordvoerder van de Bosni- phe ambassade gaan de leden g weer terug naar Zwit- 1 voor nieuw overleg on- leiding van de bemiddelaars Owen, die optreedt na- bus de EG, en Thorvald Stol- Jsberg vanwege de VN. 'zelbegovic pleit voor uitstel van jSikoe (rtr/afp) - De Azerbajdzjaanse rebellenleider Soeret ■Goesejnov, wiens troepen voor de hoofdstad Bakoe staan, l'-eft gisteren de macht in het land opgeëist. Pp een persconferentie in zijn naar Bakoe terug te keren voor Risbasis Gandzja liet hij weten I'S staatsgezag op zich te ne- gezien de politieke crisis in s land. In Bakoe riep het par- l-sient de gevluchte president pelfaz Eltsjibej op terug te r:;® roor onderhandelingen. ae mij genoodzaakt alle ver- öoordelijkheden en bevoegd- <®n op mij te nemen," zei esejnov, verwijzend naar het «itsvacuüm' in het land. Mffis een spoedberaad giste- 1,1van het parlement zei voor- I Geidar Alijev, die vrijdag Tbestuur overnam na de van Eltsjibej, dat hij hem had verzocht om onderhandelingen. De president nam de wijk naar zijn geboorte streek Nachitsjevan, naar zijn zeggen om een bloedige confron tatie tussen regeringstroepen en rebellen te voorkomen. Eltsjibej zei tegen Alijev dat hij niet naar Bakoe zou gaan zolang Goesejn- ovs troepen daar nog zijn. Maar presidentieel woordvoer der Machman Alijev liet weten dat Eltsjibej morgen al naar de hoofdstad zal terugkeren. De president wees gisteren vice-pre mier Vaehid Achmedov aan als interim-premier, en is volgens zijn woordvoerder bereid te on derhandelen over alle voorstel len die het parlement zal doen. Pakistaanse VN-troepen houden de wacht bij een voedselcentrum in Mogadishu. foto afp Door Dirk Mellema Mogadishu - „Je leeft uit eindelijk maar twee dagen: de dag dat je word geboren en de dag dat je doodgaat. Wat daartussen in zit is niet belangrijk." Achmed, 23 jaar, lacht terwijl hij het zegt, maar hij meent het serieus. Het is zijn antwoord op de mededeling dat we veel ge luk hebben gehad, dat we niet zijn beschoten, toen we afgelo pen vrijdag over de landweg reden vanaf de illegale lan dingsstrip voor vliegtuigen naar de Somalische hoofdstad Mogadishu. Een Franse journa list die naar schatting 30 tot 60 minuten later dezelfde landweg nam, werd door een sluipschut ter doodgeschoten. Achmed is niet onder de indruk van de dode Fransman. „Tja, er zitten daar in de bush bandie ten. Dat zei ik onderweg toch al." Hij rijdt de route elke dag, niet uitsluitend om een partij drugs op te halen, maar ook om post van de inwoners van Mo gadishu naar de piloot te bren gen, die in Kenya voor verdere verspreiding zorgt. Kogels flo ten er reeds meerdere malen langs zijn oren. Angst lijkt hij niet te kennen. Zoals dat. voor de meeste So- maliërs een onbekend begrip lijkt. De dood maakt geen en kele indruk meer, als je jaren lang mensen om je heen ziet sterven. Het dagelijkse portie dood is dan even onontkoom baar als dat de bladeren ieder jaar van de boom vallen. Het is een normaal natuurverschijn sel. Mijn angst voor sluipschut ters is voor Achmed dan ook lachwekkend. „Wij hebben geen enkele gevoel meer voor realiteit", zegt Anep, een ontwikkelde vrouw, die toen Somalië nog bestond, haar land in West-Duitsland diplo matiek vertegenwoordigde. Tij dens een verblijf in haar wo ning een half jaar geleden, wa ren bouwvakkers hard bezig haar villa midden in Mogadis hu te repareren na een bomin slag. Nu klinkt opnieuw getim mer en gezaag. Anep: „Vorige week hing er een Amerikaanse helikopter boven ons huis, die in een vuurge vecht was gewikkeld met de mannen van Aidid. We kregen ons portie bomscherven te ver werken, dus zijn we nu op nieuw aan het herstellen." Achmed brengt ook wel eens post voor Anep weg over de gevaarlijke landweg. „Die jon gens zijn verschrikkelijk moe dig, maar ik vind het ook eng dat ze geen angst kennen. Ik kan vergelijken, omdat ik in het buitenland heb gewoond, maar zij niet. Ik weet dat geen normale samenleving meer is, maar zij niet. Ze weten niet beter meer. De buitenlanders, zeker de vertegenwoordigers van de VN, begrijpen dan ook niks van de Somaliërs. Die op roep bijvoorbeeld om je wapens bij de VN in te leveren is lach wekkend. Bijna iedere Soma liër heeft wapens en werkelijk niemand peinst er maar over om ze af te geven, terwijl je iedere dag schoten en en bominslagen hoort", zegt Anep. Ook het privé-wapenarsenaal van Anep en haar familie, waaronder luchtafweergeschut en twee machinegeweren, staat nog op het balkon van de twee de etage. Anep was opgetogen toen in december vorig jaar eèn Amerikaanse legermacht So malië binnenviel. Maar de bui tenlandse troepen hebben na de jongste gevechten bij haar flink aan populariteit ingeboet. „Ik was geen aanhanger van gene raal Aidid", zegt ze, „maar die aanval op hem van de VN was verschrikkelijk. Het waren de langste 24 uur uit mijn leven." De tegenwerping, dat de aanval op Aidid wellicht nodig was voor vrede op lange termijn, stuit op volledig onbegrip bij de hele familie, die tot nu toe objectief was en louter aan vre de dacht. „Ik was wel blij met die buiten landse troepen, maar toen al dacht ik: Het kan niet waar zijn dat er tienduizenden soldaten nodig zijn om uitsluitend voed- seltransporten te beschermen. Het bewijs is nu geleverd. De VN wil Somalië bezetten." Haar beschuldiging is dezelfde als die van de ondergedoken Aidid, die op de vlucht is voor de VN-troepen. Behoort ze nu ook tot zijn kamp, ondanks haar vroegere hekel aan hem? Tenslotte is zij verre familie van de door Aidid verdreven dictator Siad Barre. Anep: „De aktie van de VN tegen Aidid heeft voor een ze kere verbroedering onder de Somaliërs gezorgd. Ik ben nog steeds geen aanhanger van hem, maar ik begrijp hem nu wel beter. De VN wil Somalië bezetten", zegt ze voor de twee de keer in enkele minuten. Juist als zij is uitgesproken vliegen er twee Hamer-straal jagers laag over Mogadishu. Ze zijn de voorboden van 2200 Amerikaanse mariniers, die vanaf Kuwayt als versterking voor de VN-troepen naar So malië opstomen. „We wilden even laten zien dat we er weer aankwamen", zegt een VN-woordvoerder er later over. Voor Anep was het oor verdovende lawaai echter de druppel die de emmer deed overlopen. De tengere sterke vrouw stort in. „God, laat het alstublieft ophouden", smeekt ze en ze rent het huis binnen, om even later, geheel hersteld, uit een metalen kan uitgeperst grapefruitsap te schenken. Achmed, die bij de korte inzin king van Anep aanwezig was, zegt later: „Anep is een zwakke vrouw geworden." Heseltine in Italiaans ziekenhuis Venetië - Michael Heseltine (foto), de Britse minister van Handel en Industrie, heeft tijdens een particulier bezoek aan Venetië een hartaanval gehad. Hij is gisteren met spoed over gebracht naar een ziekenhuis in de Noorditaliaanse stad. In het weekend was de I 60-jarige Heseltine negatief in het nieuws gekomen in ver band met dubieuze donaties in de kas van zijn Conservatieve Partij door een mecenas. De schatrijke Asil Nadir ver dween in mei ijlings naar Noord-Cyprus nadat hij be schuldigd was van malversa ties. Het gerucht doet de ronde dat Nadir kort daarvoor in het geheim geld had gegeven aan de Tories. Geweld in Zuid-Afrika eist 13 levens Johannesburg - Bij geweld in de Zuidafrikaanse provincie Natal zijn 13 zwarten omgekomen. Dat heeft de politie gemeld. In de buurt van Port Shepstone werden zondag zes mensen in een huis door onbekenden doodgeschoten. Bij aanvallen op twee andere huizen rond Port Shepstone vonden nog eens zeven mensen de dood. Het ANC zei dat de meeste slachtoffers leden of sympathisanten waren en schreef de aanslagen toe aan 'vijandelijke agenten', die proberen de politieke onderhandelingen in Zuid-Afrika te dwarsbomen. Met de 'agenten' werd verwezen naar de Inkatha Vrijheidspartij, waarmee het ANC een bittere strijd uitvecht. ANC-leider Nelson Mandela en Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi willen woensdag met elkaar gaan praten om een eind te maken aan het bloedvergieten. Eerdere pogingen van Mande- la en Buthelezi liepen op niets uit. Ruimteveer Endeavour gelanceerd Cape Canaveral - Het ruimteveer Endeavour is gisteren gelan ceerd vanaf het ruimtestation Cape Canaveral in Florida voor een missie van zeven dagen. De zes astronauten, twee vrouwen en vier mannen, zullen tijdens hun vlucht onder meer de Europese onderzoekssatelliet Eureca bergen, met behulp van een robotarm. Ook zullen zij een serie experimenten uitvoeren in een commercieel ruimtelaboratorium aan boord, dat zijn eerste vlucht maakt. De start van de 56e vlucht van een ruimteveer moest zondag wegens het slechte weer uitgesteld worden. Eerder was een technisch defect de oorzaak van het niet doorgaan van de vlucht. Scharping kandidaat voor kanselierschap Bonn - Rudolf Scharping, de toekomstig voorzitter van de Duitse sociaal-democraten (SPD), heeft gisteren aangekondigd dat hij voor zijn partij kandidaat is voor het bondskanselier schap bij de verkiezingen eind 1994. De andere mogelijke kandidaat voor het kanselierschap, Oskar Lafontaine, die het in december 1990 tegen Helmut Kohl opnam, verklaarde gisteren voor het presidium van de SPD dat hij zich terugtrok. Scharping (45) werd door de partijleden aangewezen als opvol ger voor het voorzitterschap van de SPD. Hij moet vrijdag officieel gekozen worden tijdens een bijzonder partijcongres in Essen. Tsjechië wil asielzoekers weren Praag - De Tsjechische republiek zal binnenkort 300 militairen naar de Tsjechisch-Slowaakse grens sturen om de stroom asielzoekers naar Duitsland tegen te houden. „Wij moeten voorbereid zijn voor het geval Slowakije er niet mee instemt de grens te versterken", aldus woordvoerder Jan Subert van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De Tsjechen vrezen met een enorme toeloop van vluchtelingen te maken te krijgen als op 1 juli de verscherpte asielwetgeving van Duitsland ingaat. Slowakije stelt echter dat het verscherpen van de grenscontrole de handel tussen beide republieken zal schaden. Subert zei dat het de bedoeling is dat ongewapende militairen de gewapende grenspolitie tot eind 1993 zullen vergezellen, tot er nieuw opgeleide politie-agenten beschikbaar zijn. Palestijnse cameraman neergeschoten Jeruzalem - Een Palestijnse cameraman voor Worldwide Televi sion News is gistermiddag tijdens het filmen van rellen in de Gazastrook door het Israëlische leger neergeschoten. Het leger zei een onderzoek te hebben ingesteld. De 28-jarige Magdi Al-Arabet filmde een groep kinderen die terreinwagens van het leger met stenen bekogelde, zei de WTN-producer in Israel, Elias Zananiri. Al-Arabet, een inwoner van de Gazastrook die sinds een jaar voor WTN werkt, werd na behandeling uit het ziekenhuis ontslagen. (ADVERTENTIE) 1GH feenCOrreSpondent Nets - De regerings van de EG, die in II, -8® voor hun half- I- topoverleg bijeen 'Rebben besluiten over de van de in alarmerend P° benemende werkloos- li Europa enkele maan- ,or zich uit geschoven. »,j?en dat thema opnieuw 'n tijdens hun december- als de Europese een witboek over de eid gereed heeft, van Kopenhagen !nv ®vendien dat de EG-lan- - °P'g niet tornen aan de zekerheid en evenmin hdevs°r ^6t sociale model P^ownnin? togemoet ge- |<e "^tellen voor een nieu- erkgelegenheidsstrategie te|]e die de voorzitter van de Europe se Commisie, Jacques Delors, aan de top voorlegde, bleken niet meer dan uiterst behoedza me verkenningen te zijn die door een hoge Nederlandse diplomaat werden afgedaan als 'ouwe koek'. Verwacht werd dat Delors een frontale aanval op de sociale zekerheid en de welvaartsstaat zou openen, maar hij koos daar entegen voor voorzichtigheid. Premier Lubbers liet evenwel doorschemeren dat 'het zou kun nen zijn dat we ons (sociaal) systeem straks moeten bijstellen. Dat is uitgevonden om de ar moede te bestrijden en niet om de bedrijfsvoering in gevaar te brengen'. Hij legde evenwel de nadruk op het gebrek aan vertrouwen in de economie en op de geringe be reidheid in de EG te 'deregule ren'. De Britse premier Major was de Bondskanselier Kohl schudt de hand van de Spaanse premier Gonzalez. Naast Kohl staat president Mitterrand van Frankrijk. In het midden staat de Britse premier Major, met naast hem premier Dehaene van België. epa EG-landen fors aantasten. De enige die die 'een wijziging van Britse premier drong dan ook de publieke uitgaven' bepleitte aan op matiging van de loonei- om groei en investeringen te be- sen en beëindiging van aan in- vorderen. Major hekelde vooral dex-gebonden arbeidsovereen- de hoge arbeidskosten die het komstenHij zei: „We prijzen concurrentievermogen van de onszelf uit de markt en en wij prijzen daarmee de werknemers uit hun banen. We kunnen bo vendien niet verder gaan de werkgevers met ai maar hogere kosten en beperkingen te belas ten". Daarentegen zei de Deense mi nister van buitenlandse zaken Helveg Petersen dat de 'sociale paragraaf' uit de Verdragen van Maastricht niet op de helling wordt gezet. „De economische crisis kan niet langs traditionele wegen worden opgelost", aldus Petersen, „maqr dat wil niet zeg gen dat we nu opeens onze tradi tionele sociale waarden laten va ren". Op vragen of de Europese leiders op termijn kiezen voor het Ame rikaanse sociale model, ant woordde Petersen met een cate gorisch 'nee'. „Dat model ver toont ernstige tekorten, zoals de enorme criminaliteit en de getto vorming in de grote steden", aldus de Deense bewindsman. De regeringsleiders droegen de Europese Commissie op een wit boek over de economische- en werkgelegenheidscrisis samen te stellen dat onderwerp van be spreking wordt van het volgende EG-topoverleg. Premier Lubbers zei de bijeen komst van Kopenhagen vooral te zien als een 'gedachtenwisseling' die straks in Brussel tot meer concrete besluiten moet leiden. Delors wees op een groot aantal zwakheden in de economie van de EG-landen: het dalende con currentievermogen, de vernieti ging van banen door de techno logische vernieuwingen, de eco nomische groeiverwachtingen die te beperkt zijn om de werk gelegenheid te verbeteren en het gebrek aan 'instrumenten' om de arbeidsmarkt beter te beheersen. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 juni a.s.. "Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1993 | | pagina 5