Opsta OVERIGENS Keerpunt in corrupte Japanse politiek ligt in het verschieip Van der Werff: Een liberale Brabander Lega Nord moet zich waar maken Maij ligt 'niet makkelijk' in de Tweede Kamer DE STEM '[hmigratielani Vaart DE STEM- Uitgeprocedeei ACHTERGROND Mentos n WD wil onderzoek naar groei veestapel Agenda DE STEM DINSDAG 22 JUNI 1993 Door Camiel Hamans De toegangswegen en buiten wijken zijn nog niets veran derd. Nog altijd gaten in het asfalt, hooguit wat meer dan drie jaar geleden. De nieuw- bouwflats in de tuinsteden staan nog steeds met hun voe ten in het zand. Nauwelijks geasfalteerde straten, par keerplaatsen die zich door eeuwig af- en aanrijden zelf verhard hebben en kinder speelplaatsen die bestaan uit modder en roest. Zelfs de huisnummering is niet onder de druk van de kapitalistische systematiek bezweken. Nummer 9 grenst nog immer aan 17 en 31. Voor flatgebouw no 10 moet je aan de andere kant van de wijk zijn. Het centrum van Wroclaw lijkt evenmin essentieel ver anderd. Er zijn oogstrelende winkels bijgekomen, bede laars en terrassen. Maar wat er aan gebouw boven de mid denstands- of horeca-pui uit steekt, is nog steeds verveloos grauw en slecht onderhouden. Op het Stadhuisplein domi neert nog altijd het Ratusz, het middeleeuwse raadhuis dat aan de Duitse tijd herin nert. Ernaast en eronder wel wat nieuws: Mini Browar 'Spiz', mini brouwerij 'Spiz', geopend 27 juni 1992. Beierse technologie, gecombineerd met Tsjechisch vakmanschap. Een proeflokaal met eigen bier, ter plekke en in het zicht van de gasten gebrouwen. De entree is luxueus. Mar mer, glas en glans; beklede maar toch schone trappen voeren naar de kelders van het raadhuis. Daar slaat het imponeren toe. Een restau rant, groot, spie en span en met een punctuele en toch vriendelijke bediening. Hore- ca-Polen blijken nu aardig en efficiënt te kunnen zijn. Aan de andere kant de bier hal. Tegemoet glimmend ko per van ketels en leidingen, de geur van hop en smette loos witte brouwers en barlui. De brouwers openen af en toe een luik, voegen iets toe, draaien aan een wiel en wor den gadegeslagen door 150 bezoekers. Mannen en ook vrouwen nu. Meest Polen, re delijk in het pak, maar geen o.w-ers. Er wordt beschaafd gedronken, geconverseerd en geserveerd. Geen scherven, geschreeuw en vechtpartijen als in de klassieke piewiar- na's. Drie meisjes komen binnen. Op het oog zestien, zeventien jaar. Steken een Marlboro op, bestellen een kleintje witbier en bewonderen eikaars gou-, den haar-, hals- en armsiera- den. Ze hebben aan zichzelf genoeg. Een oudere heer blijkt daarmee niet tevreden. Hij zoekt contact, maar tever geefs. Verongelijkt spuit hij zijn commentaar. 'Scholieren-hoeren. Ze had den al lang in bed behoren te liggen óf thuis aan hun huis werk moeten zitten. Als je je zo jong al kunt permitteren hier te komen, heb je niet deugende bijverdiensten. Op t.v. heeft hij er alles over gezien hoe jonge wichten zich tegenwoordig voor marken, c.d's en eau de toilette zich vergooien.' De barman grijpt in. Met een pokerface, vraagt hij de heer zijn stem te temperen. Anders» moet hij afrekenen. Hij ver trekt. Eén meisje barst in snikken uit. 'Ze vieren met hun drieën hier haar veijaar- dag.' De avond is verpest, ze gaan naar huis. Twee buitenlanders nemen hun plaats aan de bar over. Ze spreken Duits, vertellen zakenlui te zijn uit München en bestellen een zwaar bruin bier met cola. De dranken worden gemengd. Het schuim bruist over de rand. Een vloek verraadt hun oorspron kelijke afkomst: vanachter Istanboel. Ze zijn gul, iedereen moet meedrinken. Alle ter plekke gebrouwen bieren dienen eni ge malen door de halve bar gekeurd. En opnieuw, want de tijd van de avond en de temperatuur is van invloed. Die invloed slaat toe. Dus wordt de rekening gevraagd. De barman vraagt of er nog gereden moet worden. Op het bevestigende antwoord reikt hij een rolletje Mentos aan. Tegen de controle. Op de ver pakking staat de producent: Van Melle Breda Nederland. i 'Veertig,' antwoordt de gefeliciteerde ietwat besmuikt, daarmee aangevend die net bereikte leeftijd niet op prijs te stellen. Haar vriendinnen pogen haar gerust te stellen: Nog geen rimpel, kraaiepootje of lijntje te zien, jij blijft eeuwig jong. De vader van de verjarende verzet zich: 'Het gaat niet om jeugd. In 'mijn tijd zeiden ze dat het leven bij veertig begint en dat was ook zo. De grote sprongen in de carrière kwamen pas daarna. 'Dat was in uw dagen,' reageert een vriendin. 'Toen hing veertig nog samen met vaardig. Nu is het eerder synoniem aan het Duitse fertig.(CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt S06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 011.84-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krent niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. jj 1 jrenö Macht corrumpeert en daarover kan de Liberaal Democratische Partij in Japan meepraten. Na 45 jaar alleenheerschappij en talloze omkoopschandalen lijkt een keerpunt in de Japanse politiek in het verschiet. Het onvermogen van de LDP om af te rekenen met de corruptiepraktijken kan de partij zwaar opbreken, als de kiezers op 18 juli vervroegd naar de stembus gaan. Door onze redacteur Pieter-Jan Dekkers ALS IN Nederland blijkt dat een pas benoemde staatssecre taris in een vorige funktie soms geen onderscheid wist te maken tussen privé- en zakelijke be langen, vliegt hij de laan uit. Een bewindspersoon hoort met schone handen aan de openbare klus te beginnen en elke schijn van het tegendeel moet worden vermeden. Zo is het altijd ge weest (een uitzondering daarge laten) en zo moet het blijven ook, vinden politieke moralis ten. Kom daar in Japan maar eens om. De na-oorlogse premiers die onbeschadigd en onbespro ken de eindstreep haalden, zijn op de vingers van één hand te tellen. Neem de huidige premier Miya- zawa, die afgelopen vrijdag in het Japanse Lagerhuis een zwa re nederlaag leed omdat hij de bestrijding van de corruptie had verzaakt. Premier Miyazawa zit terneergeslagen aan de regeringstafel nadat zijn kabinet een zware nederlaag had geleden in het Japanse Lagerhuis. foto epa Niet minder dan vier ministers in zijn kabinet - en hijzelf - zijn in het recente verleden betrok ken geweest bij het Recruit-om- koopschandaal, dat eerder twee premiers en veel andere LDP- funktionarissen de politieke kop kostte. Toen hij anderhalf jaar geleden een politieke come-back maakte beloofde Miyazawa de kiezers plechtig dat hij de corruptie met wortel en tak zou uitoeien. Maar al spoedig na zijn aantre den bleek de koele, berekende intellectueel aan de leiband te lopen van de machtige LDP- bonzen. De conservatieve factie binnen de partij weigerde het fraudu leuze kiessysteem te hervormen, omdat het daarmee het eigen politieke graf zou graven. En ook pogingen om de corruptie in de Japanse samenleving se rieus aan te pakken leden schipbreuk. Voor zo'n veertig LDP-leden onder leiding van de aan de kant gezette voormalige schat kistbewaarder Tsutimu Hata is de maat na anderhalf jaar vol. Ze steunden vrijdag in het La gerhuis een motie van wantrou wen van de oppositie. Het lot van Miazawa is daarmee beze geld en mogelijk dat van de LDP zelf. Want een scheuring van de par tij is niet meer te voorkomen. Slaagden de LDP-kopstukken er tot vorige week vrijdag nog in met de vertrouwde verdeel- en-heers politiek de gelederen gesloten te houden, nu de rebel lerende Hata-factie over de Ru bicon is getrokken, is er geen weg meer terug. Het conflict binnen de LDP draait om de mate, waarin het kiesstelsel moet worden her vormd. De machtige partij-top wil niet verder gaan dan een districtenstelsel, waarbij elk district één parlementariër le vert. Dus 500 districten. Nu 'leveren' de 130 districten drie tot vijf Lagerhuisleden, vaak van dezelfde (LDP-)partij. De partij en de kandidaat die het meeste geld in het district stopt haalt de zetel geheid bin nen en omdat de LDP door het bedrijfsleven in ruime mate wordt voorzien van liquide middelen is het voor de opposi tie vaak vechten tegen de bier kaai. Bovendien beheerst de LDP van oudsher het platteland. Voor el ke zetel daar zijn veel minder stemmen nodig dan in de grote steden. Dat benadeelt de oppo sitie, die in de grote steden vaak dubbel zoveel stemmen moet halen om één zetel te veroveren. De oppositie, en ook de rebelle rende Hata-factie, willen naar een systeem, waarbij 200 zetels via evenveel districten worden gekozen en de rest, 300, door evenredige vertegenwoordiging. Voor het conservatieve, door het bedrijfsleven gefinancierde deel van de LDP is dat onaanvaard baar, omdat deze factie dan de greep op kiezer en dus op de macht zou verliezen. Hervor mingen zijn mooi, maar het moet niet te ver gaan. Het botte verzet van de conser vatieve LDP-factie tegen ver gaande politieke hervormingen bevestigt de indruk bij steeds meer Japanners, dat eenmaal veroverde machtsposities koste wat kost moeten worden behou den. Een doorgewinterde LDP-pliti- cus schrikt er niet voor terug zich via fraude en omkoping te handhaven. Zelfs worden ban den met de georganiseerde mis daad aangeknoopt om het rege ringspluche zeker te stellen. En als er dan eens een LDP- topbons tegen de lamp loopt, roept iedereen ach en wee en nemen politici zich ernstig voor de politieke moraal te zuivej Om vervolgens over te f de orde van de dag: zorgen je blijft zitten waar je zit. De onlangs vanwege omkc en fraude gearresteerde 'ste| man' van de LDP, de 78-jJ Kanemaru, lijkt althans deel van de LDP wakker hebben geschud. Kanemaru] man die de laatste vier JapJ premiers 'maakte', heeft vertrouwen van de doorsnee panner in de politiek tot J nulpunt doen dalen, vooral oi dat de man in eerste insta, vrij-uit ging. Of de oppositie er op 18 M slaagt het LDP-bolwerk defu tief te slechten is nog maar vraag. Hoewel vereend in poging de LDP uit de regent te werken, zijn de partijen ijL kamp onderling zwaar verde| over de meest uiteenlopende^ litieke zaken. Van essentieel belang is 01 Hata-factie inderdaad uit LDP treedt en zelfstandig ai de verkiezingen zal meedoen, dat geval kan de conservatie] factie het wel schudden. Dat Miyazawa de LDP in i verkiezingsstrijd zal aanvoel is niet erg waarschijnlijk. Wri de geur van corruptie is i nooit kwijtgeraakt. De moei| ke economische situatie - Japanse economie krimpt v het eerst sinds de LDP aan macht is - maakt de zaak i voor de premier ook niet j makkelijker op. Wie de LDP-kar moet trekkL zal komende weken worden paald. Simpel zal het vin» van een nieuwe leider niet a] want vooraanstaande LDJ kopstukken met schone 1 zijn dun gezaaid. pen Haag - De vervolgconfe rentie over de toekomst van je Antillen gaat niet door. De kans op een mislukking is te aldus premier Lubbers. In plaats van de vervolgconfe rentie voeren Lubbers en de mi nisters Hirsch Ballin en Dales Een liberaal in hart en nieren met een zwak voor de emanicaptie van Brabant en de Brabanders. Zo valt de vrijdag overleden VVD-senator drs. Y. van der Werff (75) uit Breda wellicht het best te typeren. Sinds enige maanden leed hij aan een ongeneeslijke ziekte die hem uiteindelijk te machtig werd. Door onze redacteur Henk Boot DE POLITIEK zal de eigenzinnige Van der Werff, met zijn artistieke verzameling hoe den, zijn hart voor Brabant en zijn geweldi ge flux de bouche moeten missen. Waar Van der Werff ook sprak, destijds voor de klas op de KMA en het Bredase Stedelijk Gym nasium, de gemeenteraad van Breda, in de Brabantse Statenzaal of in de Eerste Kamer altijd en overal wist hij zijn gehoor te binden met wijsheden die afwisselend ge tuigden van humor en eruditie en niet zelden een combinatie van beide. Van der Werff hield ervan zijn omgeving deelgenoot te maken van zijn kennis, erva ring en kundigheid. Zoals een goed docent betaamt, immer boeiend en met veel overre dingskracht. Talenten die hem ook in zijn laatste grote werk voor Brabant van pas kwamen. Als lid van de commissie Scham pers adviseerde hij het college van Gedepu teerde Staten over de gemeentelijke herin deling in Brabant. Een klus die oud—gede puteerde en eerste kamerlid Van der Werff samen met zijn kornuiten Schampers (CDA) en Dietvorst (PvdA) met veel elan klaarde. Op voorhand wist Van der Werff dat hij op weinig applaus in de provincie kon reke nen. Tornen aan historisch ('maar vaak bij toeval') gegroeide grenzen is een impopulai re bezigheid. Maar het was de overtuiging van de liberaal dat Brabant met zijn 131 gemeenten toe was aan een behoorlijke Y. van der Werff foto marcel bekken opschaling. Om in het Nederland en Europa van het jaar 2000 te kunnen concurreren met andere provincies, vooral de Randstad en buitenlandse regio's. Van der Werff zag de herindeling, zo zei hij in een interview met deze krant als de laatste fase van de emancipatie, van Bra bant. Industrieel en cultureel kan Brabant zich in de ogen van de oud-gedeputeerde heel wel meten met de omliggende con treien. „De assertiviteit van het Brabantse provinciaal bestuur is de laatste halve eeuw manifest geworden", sprak hij twee jaar geleden bij het 175-jarig bestaan van Pro vinciale Staten van Noord-Brabant. Maar de bestuurskracht die nodig is om in de economische wedloop en de ecologische overlevingstocht overeind te blijven, is met zoveel gemeenten te versnipperd, sprak hij toen. Krachtige gemeenten op het platte land en sterke steden die best wat grond van de buren mochten overnemen, waren daarvoor de remedie die Van der Werff voor ogen stond. Een visie die hem op het platteland en in de Brabantse Staten niet in dank werden afgenomen. Maar als adviseur kende Van der Werff zijn plaats. Meer doen dan beargumenteerd zeg gen waar het op staat, lag als commissielid niet op zijn weg. Hoewel hij onlangs tijdens een lezing in Kruisland zijn eigen commis sie-advies wenste te corrigeren toen hem duidelijk werd dat GS het stadsgewest Breda en het streekgewest Westelijk Noord- Brabant in elkaar wilden schuiven. „Als we dat eerder hadden geweten, hadden we wel grootschaliger geadviseerd", tartte de WD- senator zijn gehoor. Hij was achteraf zijn laatste, ditmaal ongevraagde advies, aan GS. De liberaal, misschien wel de laatste echte in West-Brabant, die verbaal door zijn grote belezenheid iedereen de baas kon, werd geveld door een kwaadaardig gezwel in zijn eigen lichaam. De man die volgens de Brabantse commissaris der koningin mr. Houben als voorstander van het harmonie model zelfs onverzoenlijke zaken met el kaar trachtte te verzoenen, werd tijdens zijn leven vanwege zijn maatschappelijke verdiensten in 1990 bevorderd van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw tot Commandeur in de Orde van Oranje Nas sau. Voor veel WD'ers in deze regio was hij een lichtend voorbeeld en een bron van inspiratie. Vandaag wordt hij in stilte in zijn woon plaats Breda gecremeerd. De Italiaanse Lega Nord, die zondag bij gemeentelijke verkiezingen in Milaan de winst behaalde, heeft al bewezen dat zij campagne kan voeren en verkiezingen kan winnen. Nu moet de partij gaan bewijzen dat zij ook kan regeren. Met een campagne gebaseerd op verzet tegen Rome, een pleidooi voor recht en orde en het belo ven van economisch liberalisme ging de Lega de verkiezingen in. Zij oefende daarmee in Milaan een grote aantrekkingskracht uit op de kiezers, die de buik vol hadden van corruptie, stij gende criminaliteitscijfers en stijgende belastingen. De bur gemeesterskandidaat van de Lega in Milaan, Marco Formen- tini, behaalde in de 'hoofdstad van het noorden' 57 procent van de stemmen en daarmee kreeg de Lega voor het eerst de con trole over een grote stad. „Het resultaat in Milaan is de eerste stap van de grote natio nale opmars van de Lega in 1994," verkondigde de partij ideoloog Gianfranco Miglio zondagavond. De Lega Nord is een voorstan der van federalisme. Zij wil van Italië een federalistische staat maken en de macht van Rome beperken. Milaan moet een voorbeeldfunctie krijgen om de eisen van de partij op het ge bied van een federale staats structuur kracht bij te zetten, aldus partijleider Umberto Bos- si. Formentini, een econoom voormalig functionaris van EG die weinig politieke er ring heeft, kan het nog wel moeilijk krijgen wanneer hij! les wat zijn partij beloofde, waarmaken, aldus comment ren. Hij erft een stad die I hele reeks corruptieschandi met zich meedraagt Milaan, eens het trotse im triële hart van het land, heel donderdag, vrijdag en zaterdag in Willemstad besloten politieke topgesprekken. Zo willen zij de npasse doorbreken die in maart [ontstond tijdens de mislukte Hoekomstconferentie, waaraan aast de drie Nederlandse politi- I tegen de honderd Antilliaanse Arubaanse politici deelna- Van onze redactie binnenland Zwolle - In het Zwolse huis gedetineerden in de nacht vail brand gesticht. Aan de opstand deden 21 gevan- en mee. Het zijn buitenlan- s die in Nederland vergeefs jl hebben aangevraagd en in (afwachting van uitwijzing in het huis van bewaring verblijven. Waarom ze tot de brandstichtin- overgingen, is nog niet be- d. De directie van het huis van bewaring had geen signalen vooraf gekregen dat er proble men zouden zijn. Gevangenen van verschillende slaapzalen staken 's nachts bij elkaar gelegde matrassen en la kens in brand. De brand is ge klust door de Zwolse brandweer. Zeven gedetineerden hadden last van ademhalingsmoeilijkheden en één gevangene liep een snij- ,wond op nadat hij in paniek een ruit had ingeslagen. De gewon den zijn behandeld in een zie kenhuis in Zwolle. Zij konden daarna in het huis van bewaring ol elders in een politiebureau worden ingesloten. Vijftien gevangenen zijn overge bracht naar politiebureaus in de V: n Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Ka mer moet een kort onderzoek instellen naar de uitbreiding van varkens- en pluimvee maken met een recessie, dié (tallen sinds 1984. Als daar- paard gaat met een snel stijg 'bij 'harde feiten' over groot- de werkloosheid. schalige illegale praktijken T aan het licht komen, dan De Lega Nord heeft be moet er een parlementaire ™,n -ÊB 2* "et mestbeleid staatsbedrijven. Dit spr™" kleine ondernemers wel graag zouden zien dat ci zich terugtrekken uit de nomie. Maar het kan de p» wel in conflict brengen mei arbeiders die vrezen voor' Verwacht wordt dat Forment zich zal houden aan zijn beli hard op te treden tegen illeg immigratie. De illegalen, i wie de meesten uit Noordil door veel aanhangers van Lega verantwoordelijk gek den voor de stijging van kleine criminaliteit. jui Tegenstanders van de b Nord verwijten de partij est mistische en separati neigingen. Ook is de partij gens hen niet gespeend vreemdelingenhaat. In Mill krijgt de Lega nu de gezicht te tonen. Dat bijlage nummer 10 met twee kolommen cijferreeksen de moeilijkste momenten van haar politieke carrière zou op leveren, kan Hanja Maij-Weg- gen zelfs in haar naargeestigste nachtmerries nooit hebben ge dacht. Andere thema's; o ja, daarvan zijn er genoeg te bedenken. Hoe vaak heeft ze niet met de Twee de Kamer in de clinch gelegen. Tolpleinen, spitsvignetten, au towegen, spoorlijnen, rivieren, treinkaartjes. Allemaal onder werpen waarop je - als het dan toch moet - waardig en op niveau politiek je nek kunt bre ken. Maar nee, het ernstigste con flict in de toch allerminst saaie carrière van Hanja Maij con centreert zich uitgerekend op bijlage nummertje tien. Daarin staan de verwachtingen van het aantal auto's dat in de toe komst de Wijkertunnel zal pas seren. Dat ene A-viertje speelt een cruciale rol in de discussie over de vraag of de minister van Verkeer en Waterstaat al dan' niet een politieke doodzonde heeft begaan: het onvolledig of onjuist informeren van het par lement. Je kunt je in Nederland als minister regelmatig bezatten, je partner bedriegen, te hard rij den of alle natuur- en stiltege- bieden van het land doorkrui sen met wegen en spoorlijnen; «si zolang je netjes met de Tweede^: Maij lacht; hoe lang nog? foto de stem/johan van gurp Kamer omgaat, kan je weinig gebeuren. Maar o wee als je de parlementariërs op het verkeer de been zet. Het lijkt een mooie dag te wor den voor de liefhebbers van politiek en Kafka. Want de kans is groot dat het niet echt duidelijk zal worden wat me vrouw Maij nu precies heeft misdaan. Wat betekenen de cij ferreeksen van bijlage 10 nu precies, wie heeft ze opgesteld en wanneer, op welke dag heeft de minister ze voor het eerst gezien en waarom kreeg de ka mer ze pas in december 1992. Daar draait het vandaag zo'n beetje om. - Maar op de achtergrond speelt minstens zo zwaar de weinig vreugdevolle relatie tussen mi nister en Kamer. 'Niet makke lijk' is wel zo ongeveer de vriendelijkste kwalificatie die ze aan het Binnenhof voor haar beschikbaar hebben. WD'er Annemarie Jorritsma die de aanval vandaag zal leiden, zul je dat nooit horen zeggen. Want die kan Maij's bloed wel drin ken. Het is niet uitgesloten dat die onderlinge wrevel het debat gaat overheersen, zeker als Ma ij - in het voetspoor van pre mier Lubbers - de Kamer gaat schofferen. Lubbers waar schuwde geen spelletjes te spe len met deze minister want 'dan is er pas een ernstig pro bleem.' Een op z'n zachtst ge zegd merkwaardige opmerking. Want wat bedoelt Lubbers ei genlijk? Hij kan toch moeilijk de Tweede Kamer naar huis sturen, of de oppositie laten verwijderen. De confrontatie met de Kamer wordt vandaag ook buiten Ne derland met argusogen gevolgd. Hanja Maij zou wel weer terug willen naar het Europees Parle ment, waar ze haar politieke carrière is begonnen. Maar wie haar naam in Brussel of Straatsburg laat vallen ont moet slechts huiver en weerzin. De oorzaken laten we maar even buiten beschouwing. Maar dat ze ook bij haar partijgeno ten in Europese kringen aller minst geliefd is, staat buiten kijf. Als Maij al minister mag blij ven, is het nog maar de vraag of ze niet als 'aangeschoten wild' verder moet doormodderen. Al leen als ze kans ziet zich wer kelijk van alle blaam te zuive ren, maakt ze nog enige kans om volgend jaar als lijsttrekker te fungeren bij de Europese verkiezingen. Zo niet, dan lijken de beste papieren weggelegd voor CDA- voorzitter Wim van Velzen. Die past sowieso beter in een sce nario, waarin de oude bloed groepen van het CDA allemaal aan hun trekken komen. Offici eel spelen die binnen de partij geen rol meer, maar reken maar dat terdege gelet wordt op een evenwichtige verdeling van de functies. En als Brinkman (ex ARP) straks partijleider en mogelijk premier wordt en een andere protestant - misschien Deet- man (ex CHU) - fractievoorzit ter in de Tweede Kamer, dan komen de katholieken er wel erg bekaaid af. Wim van Velzen is katholiek. Hanja Maij-Weg- gen niet. Dat maakt het voor haar mis schien ook wel extra moeilijk om haar zonden op te biechten. Maar zoals het een goed protes tant betaamt is ze wel goed voorbereid op het politieke hiernamaals. Want waarom zou ze anders in een vraaggesprek opmerken: „Ik kan al terugkij ken op een heel mooie politieke carrière. Daar ben ik heel te vreden mee". Misschien heeft ze al een ande re toekomst in het vizier. Au to's tellen bij de Wijkertunnel bijvoorbeeld. Dat zegt het WD-Kamerlid P. Hauw. Hij wijst ero.p dat de toenmalige landbouwminister Braks in november 1984 een ver bod instelde voor nieuwe var- !- en pluimveestallen (Inte- Toch groeide de var en pluimveestapel de daaropvolgende jaren, met res pectievelijk 25 en 16 procent. wie ae meesren uu m,eent dat daf bi3 °P 8™" kaanse landen komen,sfaal gesjoemeld is. Zo zou op gemeentehuizen in Brabant zijn overgewerkt om veehouders hinderwetvergun- te verstrekken, daags 'oordat de Interimwet van "acht werd. Daarmee was het hogelijk het uitbreidingsverbod te ontduiken. dauw hoopt dat het onderzoek tuidelijk maakt wat er precies 'out is gegaan met de Interim- Hij meent dat de politiek aar lering uit kan trekken, wat pas zal komen bij het vast- 'eüen van het mestbeleid voor i® komende jaren. a^A7SS.ECRETARIS LhI 1 )aar zullen tussen de sWl» -nd asiel vragen. Het ambt v „ts ln staat om 20.000 asielaanv duu?eV°'9en z'in overduidelijk. D( - „M«cnmr,yan asielverzoeken raken de t<| illustratie iij(jpP'?et overbevolkt. Met het risi oVfJ, e bewoners - van wie velei (ost er.lt raken. Incidenten kunne De Tweede Kamer begint «•omen; daag met het aan de tand v len van minister Maij- over de informatieverstwW rond de Wijkertunnel. V staan onder meer op de al de Waddenzee, rechtsbijs^ De Nedinhüren' de uitvoering van het van Schengen, de gezinshe gmg van aan de orde een aauk» gingen in de wegenverkeer een terugblik op de Eui top in Kopenhagen, de a in Cambodja, het ronse stemmen bij verkiezing® het gewasbeschermings» Donderdag wil de Kame t ten over de stadsverni® de relaties met Oost-Euwj jaarlijkse rapportage asielzoekers en opnieuw ggnverkeerswet. vindt dat het kabinet met i jaarlijks 25.000 asielvei ar it miljoen gulden extra noi ran3 bedrag van 37 miljoi mop. §en nodig voor het nemen ftiirm- - .rvoor overal in het land d v»aarm andse Politiek houdt ste volnp-H3 wordt gesuggereerd dat u. m onsiadJ,aar °f het jaar daarop mi allochtone Jd komen zoeken. Dat is een spitsvignet. Woensdagj^^land wordt door mensen uit lonina n °.orlo9s9ebieden gezie aan, rL jaarlijks stijgende aan nietm,! ls 9een incident, maar s and..(j?fdoeri!d zien' maar Nederl Per j'a-a reëel er rekening mee frihoedn blijven trachten hie llende "lde wereld is immers anril? u ene oorlogsgebied Justitie rif brandhaard ontstaan, louden m°et met de organisatie SoePelpr deze iange-termijnsiti ioud6n:We 'open niet voortdure( onszelf niet langer voor de

de Stem | 1993 | | pagina 2