Meer asielzoekers dan ooit .s m Zwembaden staan vol urineverdund met wat chloor Verbijstering na bomaanslagen Madrid Burgemeester Teteringen wekt irritatie ambtenaren en bonden Positie minister Maij blijft toch onzeker Ml£CC+fiW<& COM Bi de MÜÜano Kosto claimt geld voor behandeling van extra asielverzoeken Kamer zet anti-rook activist op zijn nummer Dood in Somalië UIT VERKOOP >roef: openen Hariiigvlietdam Benzine wordt (ent duurder ider Werff ierleden Irote olievlek lp Noordzee (leuk dreigt in Bosnië [evangenen 'opstand Merland kan (echter piieurreren' fiSBi KRANT: Merijntje Faillissements verkoop Van Gils Hotel Britannia Vlissingen L. .li VRIJSTRAAT 5-SLUIS. TEL. 01178-61238 V.' S .TT MIBCHTSTRAAT 4-OOSTBURG. TEL. 0.1170-52867 gf. 'A DDEV W DINSDAG 22 JUNI 1993 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang I I I I I Ivanisevic (5) - Stark Bailey - Patrick McEnroe! Dosedel - Gorriz Martin - Gilbert Shelton - Bryan Pereira - Wheaton Woodbridge - De la Penal Chang (12) - Haarhuis Ferreira (13) - Azar Costa - Wimbier Woodforde - Matsuoka Holm - Fromberg Kiihnen - Larsson Vacek - Stoltenberg Agenor - Carbonell Courier (3) - Pozzi Lendl (7) - Devening Cole - Boetsch Steven - Gustafsson Masur - Javier Sanchez Tsjerkasov - Randall Skoff - Carlsen Pioline - Damm Medvedev(10) - Moraingl Muster (16) - Delaitre Fitzgerald - Wuyts Frana - Bates Orsanic - Wilkinson Svensson - Lareau Mansdorf - Joleson Edberg (2) - Rusedski Novotna (8) - Zardo Kruger - Gorrochatequi Werdel - Ercegovic Zivec-Skulj - Gavaldon Wainwright - Kulhman Singer - Pizzichini Quentrec - Oremans Pierce (13) - Bowes Huber (9) - Dahlman Studenikova - Golarsa Porwik - Van Rensburg La bat - Po Ferrando - Dahlman Medvedeva - Graham Rinaldi - Romano Sabatini (4) - Cunningham Fernandez (5) - NagatsuM Dragomir - Fusai Garrison - Hack G. Fernandez - Sugiya^J «idelburg - Rijkswaterstaat f een proef nemen met het .jit openzetten van de Ha- Cvüetdam. De dam scheidt nu Lute water van de Noordzee [jet zoete van het Haringvliet. wil bekijken of door tegenzetten van een sluisdeur vloed meer zalmen het Ha- Lliet intrekken. [jéZEELAND - C1 a - De prijzen van ben- stijgen morgen 1 cent per [j. De zelftankprijs aan de j wordt voor super loodvrij voor euro loodvrij 179 en ilode super 197 cent. j Bosch - Het Brabantse fe-Eerste-Kamerlid Y. van IWerff is vrijdag op 75-jarige fed overleden. Hij wordt in stilte gecremeerd. I. deelde commissaris van de jüngin F. Houben gisteravond [Provinciale Staten mee. De §danaar Van der Werff was mi actief in de plaatselijke, piciale als landelijke poli- slot het laatst toe als lid van Kferste Kamer. ItE ACHTERGROND - A2 (siiden - Rijkswaterstaat heeft besloten een olie- p ruim honderd kilometer Noordwesten van Texel die lier op de dag werd ontdekt, tel! te laten oplossen. Rijks- istaat veronderstelt dat een fcerend schip de olie heeft Ëoosd. Het beleid van de Ësusche president Izetbeg- i roept steeds meer weer- i op bij de leden van het ittieve presidentschap van K De meeste leden zijn het p eens met Izetbegovic' ma psan regeren. Ook wijzen zij tegenstand tegen de nieuwe feplannen voor Bosnië af. buitenland - a4 ftllt - In het Zwolse huis van zijn gistermorgen 21 buitenlandse gedeti- Pden in opstand gekomen. Zij Pierden brand te stichten in paapzalen. De mannen zijn in jachting van uitwijzing. ze tot de brandstichtin- Twgmgen, is nog niet be- p binnenland- a3 jise - De internationale con- J®öepositie van Nederland P te verslechteren. Het In- -ïtional Institute for Mana- Wil Development waar- PW Nederland voor 'signa- 1kunnen leiden tot een FAking van de concurren- Nit. economie - a6 Appelmans - Kschwend^ Frankl - Wegink Tauziat (16) - Stubbs Javer - Temesvari Harvey-Wild - Rittner Martinek - Davenport Cross - Endo Hy - Hiraki Gildemeister - Nidef^E- Navratilova (2) - Ja9ji Strnadova - Boogert K, Maleeva (12) - ZverevaJ INDAAG 2 KATERNEN lp:t,tergr0nd 1 "Onland Sland Imv-i 'Programma's A2 A3 A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D D2 ard Q PE S^j Badgasten door de zeik gehaald Van onze verslaggever Den Bosch - „Het bassin staat vol urine, die met wat chloor is verdund." Zomaar een citaatje uit een recent inspectierapport van de pro vincie over de kwaliteit van het water in veertien zwem bassins, negen kinderbaden en drie whirlpools van Bra bantse motels, campings en sauna's. Het badwater is er zo vies, dat de laboranten hun ogen amper konden geloven toen ze de wa termonsters op bacteriologische verontreiniging testten. Ze ma ten daar kiemgetallen van 100.000 tot 1.000.000 per millili ter water. Terwijl de norm voor toegestane vervuiling bij 37°C op minder dan honderd per millili ter ligt. De Regionale Inspectie voor Mi- lieyhygiëne, de GGD en een des kundige op het gebied van mi- cro-biologie van het RIVM te Bilthoven waren het op slag met de provincie eens. Die heeft be sloten op korte termijn twee openbare zwemgelegenheden en vermoedelijk ook vijftien semi- openbare baden te sluiten van wege de slechte kwaliteit van het water. „Openhouden is uit overwegin gen voor de volksgezondheid on verantwoord," aldus een voor lichter van de provincie. De kans dat de badgasten in het 'piswa- ter' een ziekte oplopen is veel te groot. „Ze zwemmen er in feite gewoon in de urine. In het ergste geval kunnen ze hersenvliesont steking of geelzucht oplopen." Daarom hebben GS besloten om de exploitanten van de baden aan te schrijven. Ze moeten on middellijk actie ondernemen om het water in de bassins te zuive ren. Zo niet, dan sluiten GS de tent. „We monsteren deze of volgende maand nog een keer. En is het water dan niet in orde, dan is het afgelopen," aldus de voorlichter. Waarom grijpen GS niet onmid dellijk in als de waterkwaliteit volgens de deskundigen zo er barmelijk is? „We hebben hier te maken met de Wet op de Hygië ne en Veiligheid van Zwemgele genheden. Dat betekent dat we de beheerders nog eenmaal de kans moeten geven, maatregelen te nemen. Dat hebben we hen schriftelijk meegedeeld, voordat we een nieuwe controle uitvoe ren. Is het dan nog mis, dan kunnen we desnoods acuut de tent sluiten," aldus de provincie- voorlichter. Een militair voertuig staat in lichterlaaie door een bomontploffing in de Madrileense buurt Salamanca. FOTO EPA Madrid - In Spanje is verbijsterd gerea geerd op de twee bomaanslagen in de hoofdstad Madrid, vermoedelijk het werk van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Hierbij vielen zeven doden en raakten tientallen mensen gewond. Premier Felipe Gonzalez, die zich voor het Europese topoverleg in Kopenhagen bevindt, veroordeelde de aanslagen als 'een vreselijke misdaad'. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de aanslagen het werk zijn van de ETA. Het gemeentebestuur van Barcelona gelastte alle publieke feesten rond het kampioenschap van FC Barcelona af uit piëteit met de slachtoffers van de bomaanslagen. Beide bommen, die zonder waarschuwing vooraf op een druk uur van de dag tot ontploffing werden gebracht, zaten verbor gen in personenauto's. Een bom ging af in de woonwijk Salamanca, toen een militair voertuig de auto passeerde. De ontploffing, die plaatshad om 7.15 uur, veroorzaakte een grote chaos in de centraal gelegen stadswijk, waar zich vele kantoren bevinden. De auto met de bom stond geparkeerd onder een brug bij een belangrijk verkeersknoop punt, tegenover huizen waar militairen wo nen. De doden zijn vijf militairen en twee burgers. Zeker acht mensen liepen ernstige verwondingen op. De meeste gewonden wa ren voorbijgangers op weg naar hun werk. De tweede bom ontplofte een uur later in de buurt van de Amerikaanse ambassade. Vol gens een woordvoerder van de politie liepen drie mensen bij deze explosie ernstige ver wondingen op. De vensters van de gebouwen in de wijde omtrek werden door de kracht van de explosie uit de sponningen geblazen. Tot nu toe heeft niemand de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen opgeëist. Alge meen wordt vermoed dat de Baskische sepa ratistische groepering ETA achter de aansla gen zit. De ETA maakt in haar strijd om afscheiding van Spanje veelvuldig gebruik van autobommen. Dit jaar zijn in Spanje al elf mensen om het leven gekomen bij aansla gen. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer heeft korte metten gemaakt met het buitenparlementaire anti-rokersfront. last in het leven geroepen, dat hardnekkige verbodsovertre ders de les moet lezen. Volgens de directeur verzor gende diensten R. Schaafsma is er tot nu toe nooit aanlei ding geweest om iemand te straffen voor zijn/haar 'afwij king'. „Mensen die roken op plaatsen waar dat niet mag, krijgen van ons het vriendelij ke verzoek om hun sigaret, pijp of sigaar1 te doven. Dat is een interne zaak. Wij willen geen heksenjacht openen en als een soort Cerberus bij ie dere deur gaan staan". Van Hagen gedroeg zich tot voor kort wel zo. Een rijkspo litieman, die is toegevoegd aan de kamerbeveiliging, werd door hem onmiddellijk ver linkt omdat hij een shaggie stond te rollen in de lift op weg naar buiten. Een volle asbak op de balie in de hal van het kamergebouw was voor hem zelfs reden een officiële klachtenbrief aan As- kamp te schrijven. Dat nu ging de Kamer toch wel wat te ver. Die asbak staat er immers om bezoekers de gelegenheid te geven hun peuk uit te druk ken. Sinds enkele maanden voelen aan nicotine verslaafde ka merleden, hun medewerkers en journalisten zich opgejaagd door een zeer fanatiek opere rend peloton rookbestrijders, dat met de tabakswet in de hand iedere overtreder ver klikt bij het hoofd van de beveiligingsdienst, H. As- kamp. De aanvoerder van dit groep je, ene E.P. van Hagen die in Zoetermeer een belastingad viesbureau heeft, is te ver staan gegeven dat zijn activi teiten in de kamergebouwen niet langer serieus worden ge nomen. Van Hagen is penningmeester van de Nederlandse niet-ro- kersvereniging CAN (Clean Air Now). In die functie sluipt hij al geruime tijd door de wandelgangen van het Bin nenhof om iedereen die er uit ziet alsof hij wel eens rookt, aan te geven bij Askamp. De wet bepaalt dat het verbo den is in openbare gebouwen te roken. Dat geldt alleen voor ruimten die voor het publiek toegankelijk zijn. De leiding van de Kamer heeft begin dit jaar een meldpunt rookover-. Van onze verslaggever Carl Mureau Teteringen - De burgemees ter van Teteringen A. van den Berg heeft gisterochtend, zeer tegen,zijn zin, zelf een deel van de dagelijkse post moe ten openmaken. „Ik doe gewoon wat ik doen moet", aldus Van den Berg. „Wij moeten onze bestuurlijke verant woordelijkheid ten volle kunnen dragen." Maar ondanks, of misschien wel wijtens, zijn zelfwerkzaamheid oogstte de burgemeester veel on begrip en irritatie bij zijn amb tenaren en hun vakbonden. Zij begonnen gisteren aan hun ac tieweek voor een betere cao. Van den Berg dicteerde hen hoe ze met post en telefoon dienden om te gaan. Post van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), provincie, ministe ries en andere rijksdiensten, die de actievoerders ongeopend op zij wilden leggen, moest vóór tien uur op de kamer van de burgemeester liggen. En telefoontjes van deze instan ties moesten, tegen de voorne mens van de actievoerders in, meteen worden doorverbonden naar Van den Berg zelf of de gemeentesecretaris. Daarmee waren de poppen aan het dansen. „Laat hem die post zelf maar komen halen," zeiden de bonden. Hetgeen de burge meester dus ook deed. De vakbonden AbvaKabo, CFO en Novon waren hoogst veront waardigd door het optreden van Van den Berg. In ongeveer veer tig Nederlandse gemeenten (vol gens opgave van het landelijk actiecentrum) voeren de 'witte boorden' sinds gisteren actie, on der meer ook in Steenbergen en Oudenbosch. Nergens worden de ambtenaren dwars gezeten door hun bestuurders, alleen in Te teringen. „Ik vind dit een wat overspan nen reactie, want de acties zijn nog redelijk soft van karakter," zegt Novon-bestuurder I. de Vlieger. Met een knipoog naar de mogelijke samenvoeging van Te teringen bij Breda: „Soms denk ik dat het gemeentebestuur van Teteringen zich nog één keer wil laten zien." Vrijdag diende in Den Haag reeds een kort geding, aange spannen door de gemeente Te teringen en de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten). De vi ce-president van de Haagse rechtbank vond de actie niet Enkele Somaliërs passeren een VN-tank op weg naar een centrum voor voedseldistributie. Ondanks de aanwezigheid van de VN ligt het gevaar overal op de loer in Somalië. De Somaliërs zijn er inmiddels zo aan gewend, dat zelfs de dood geen inch uk meer op hen maakt. ZIE BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Dit jaar zullen tussen de 27.000 en 30.000 mensen in Nederland asiel vragen. Dat heeft staatsse cretaris Kosto (Justitie) gisteren bekendgemaakt. Per maand komen onge veer negenhonderd mensen meer naar Nederland om asiel te vragen dan een jaar geleden. Door de toename aan asielzoe kers komt het departement van Kosto in de problemen. Het ambtelijk apparaat is slechts in staat om per jaar twintigduizend asielverzoeken te verwerken. Kosto suggereerde gisteren tij dens de presentatie van het Jaar verslag van de Directie Vreem delingenzaken van het ministerie van Justitie dat het kabinet met extra geld over de brug moet komen. Om jaarlijks 25.000 asielverzoe ken te kunnen afhandelen, zou dit jaar veertien miljoen gulden extra nodig zijn. Volgend jaar is daarvoor nog eens een bedrag van 37 miljoen gulden nodig. Wanneer de asielverzoeken niet afgehandeld kunnen worden, moeten de asielzoekers langer in de opvangcentra blijven. Die centra zitten inmiddels helemaal vol. Om de toestroom van vreemde lingen naar Nederland af te rem men, voert Justitie een 'ontmoe digingsbeleid'. Mensen die uit economische motieven naar Ne derland komen, worden weer te ruggestuurd. Illegalen die de politie tegen komt bij reguliere controles wor den meteen het land uitgezet. Kosto legde er gisteren de na druk op dat hij niet van plan is 'razzia's' te houden op illegalen. Vorig jaar werden in Nederland 20.346 asielverzoeken Ingediend. De meeste asielzoekers kwamen uit het voormalige Joegoslavië, Sri Lanka, Iran en Somalië. Het ministerie behandelde in 1992 meer dan dertigduizend asielver zoeken. ZIE OOK COMMENTAAR - A3 De matige noordwesfonttafnóordoosten wind zorgt ook vandaag voor overtrekkende wolkenvelden. Tussendoor schijnt de zon en net als gisteren blijft het droog. Van onze Haagse redactie Den Haag - De positie van minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat (CDA) is nog steeds wankel. De regeringsfrac ties CDA en PvdA zeggen de affaire rond de Wijkertunnel niet hoog op te willen spelen, maar CDA-fractievoorzitter Brink man weigerde gisteravond bij voorbaat zijn steun voor haar uit te spreken. Maij moet zich vandaag in de Kamer verantwoorden voor de affaire rond de financiering van de Wijkertunnel. Ze heeft een contract gesloten met de ING- bank, die meebetaalt aan de tun nel. Dit contract valt echter duurder uit dan Maij steeds te genover de Tweede Kamer heeft beweerd. De vraag is nu, of zij de Kamer eerder en duidelijker had moeten informeren. De WD vindt van wel en is van plan het vertrouwen in de minis ter op te zeggen. Groen Links is (ADVERTENTIES) DONALDSON Mc GREGOR S exclusieve kinder en tienermode Bisschopsmolenstraat 20 S Etten-Leur 01608-35311 KNEELTJE MARCO 0 POLO Herenmode '92-'93 Zie advertentie elders in dit blad het daar op voorhand mee eens. CDA en PvdA gaan ervan uit dat Maij helderheid kan verschaffen aan de Kamer. In de vier brieven die de minister de afge lopen dagen naar de Kamer heeft gestuurd, doken steeds nieuwe gegevens op. Kamerleden sluiten niet uit dat dit ook nog tijdens het debat gebeurt. CDA-fractievoorzitter Brinkman wilde gisteravond tijdens een spreekbeurt in Raalte zijn steun niet uitspreken. „We bekijken eerst de feiten en oordelen aan het einde van de dag," was alles wat hij wilde zeggen. Daarmee liet hij blijken, nog niet over tuigd te zijn van Maij's gelijk.. Gistermorgen zijn de woord voerders van de regeringsfracties nog bij Maij op het ministerie geweest om over de kwestie te praten. Groen-Linkswoordvoer- der Lankhorst is daar woedend over: „Daar gaat de onafhanke lijkheid van de Kamer." Bij de CDA-fractie heeft de mi nister met haar brieven aan de Kamer -de laatste arriveerde gisteren en bevatte antwoorden op schriftelijke vragen - de meeste twijfels weggenomen. Woordvoerder Reitsma zei gis teravond dat hij ervan overtuigd is dat Maij de Kamer niet be wust informatie heeft onthou den. Maar hij heeft nog wel vragen. De ING-bank heeft de schattin gen over het aantal auto's dat door de tunnel rijdt, tijdens de tweede onderhandelingsronde verhoogd. VERVOLG OP BINNENLAND A3 onrechtmatig. Hij legde wel een beperking op: de ongeopende post mocht niet retour afzender worden gestuurd. „Dan leggen we die gewoon opzij," luidde de reactie van de bonden. En zo werden gisteren alle 'be smette' enveloppen ongeopend aan de kant geschoven. Tele foontjes van de ministeries wer den doorverbonden met het ac tiecomité. Binnenkomende faxen bleven onbehandeld liggen. En tien minuten per uur kregen bellers met het Teteringse ge meentehuis geen ambtenaar aan de lijn, maar een antwoordappa raat: „In verband met de ambte- narenacties, tegen verslechtering van onze arbeidsvoorwaarden en voor een loonsverhoging van 2,5 procent, zijn wij telefonisch niet bereikbaar." Maar wat een rustige actiedag had moeten worden, werd een hectische toestand op het ge meentehuis van Teteringen. Zo als alle medewerkers vrijdagoch tend een mededeling op het bu reau vonden dat er 's middags een kort geding diende, zo lagen gisteren de instructies van bur gemeester Van den Berg klaar. Met daarbij de uitnodiging vbor een gesprek in de raadzaal om 11.45 uur. VERVOLG OP ZEELAND - Cl Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch bank/gironr 83.- Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1