0 De b Bouw van kuuroord stap verder POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER Achtduizend gulden voor Rode Kruis Hulst Verbetering kerk Groede kost Oostburg alsnog 78.000 gulden 'e keuze v Eerste 'Tocht Jan Raas' een sportief succes [essen: Van Oostburg wil exploitatie-overeenkomst sluiten met projectontwikkelaar C adz and Oprichter I. de Back bij jubileum EHBO Breskens gehuldigd in De Uitkomst ZEELAND Mountainbikes gestolen Damhert gestolen Snelheidscontrole Illegaal kamperen Amnesty-afdeli houdt actie Brandweerkorps Baarland wint in Rucphen VAN ELEKTRONISCHE BEVEILIGING WORDT EEN INSLUIPER VERDRIETIG- Zesde schoolzomerfeest in IJzendijke brengt 4500 op voor is. .jrrit Lejoxige axel De Golfslag houdt geslaagd zomerfeest Schennispleger opgepakt DE STEM MAANDAG 21 JUN11993 Van onze verslaggever Oostburg - Verbeteringen aan de N.H.-kerk in Groede kosten de gemeente Oostburg 78.000 gulden. Dat geld is nodig voor de reparatie van de balustrade van de omloop van de kerk en voor de restauratie van het carillon. De gemeente nam in het urgentieschema voor dit jaar echter slechts 56.000 gulden op voor het karwei. Uitvoering van de werkzaamheden is ech ter volgens burgemeester en wethouders hoogno dig. Zo kwam enige tijd geleden al een spijl van de omloop naar beneden. Bovendien maakt verder uitstel de zaak alleen maar duurder, stelt het college. Vandaar het ver zoek om nu het geld voor de reparatie en restaura tie beschikbaar te stellen. De commissie openbare werken brengt woensdag 23 juni advies uit aan het college. De commissie komt bijeen in de raadzaal van het stadhuis, aansluitend aan de vergadering van de commissie planologie, die om 9.00 uur begint. Een ander voorstel van burgemeester en wethou ders, dat door de leden van de commissie openbare werken van commentaar wordt voorzien, is de eenmalige subsidiëring van het Phyttophthorapro- ject West-Zeeuws-Vlaanderen. Het betreft steun aan een groep akkerbouwers die hét gebruik van bestrijdingsmiddelen willen terugdringen. Het Oostburgse college wil die inspanningen met vijf duizend gulden belonen. Het bouwrijp maken van het bedrijventerrein in IJzendijke kost de gemeente vier ton. Die uitgave is trouwens voorzien in de exploitatie-opzet die Oostburg maakte voor het terrein. De gemeente raad stemde vorige week al in met die opzet. De aanleg van nieuwe verwarming in de brand weergarage en de jeugdsoos in IJzendijke kost de gemeente dertigduizend gulden. Ook wil het dage lijks gemeentebestuur een andere veegmachine aanschaffen voor de dienst openbare werken. Die kost alles bij elkaar 170.000 gulden. Nieuwvliet - Op een camping te Nieuwvliet werden vrijdag avond twee mountainbikes ge stolen. De fietsen stonden bo venop een Duitse camper vast geketend met een ketting en een slot. De waarde van de fietsen bedraagt 2500 DM. in verband met illegaal k„ peren. Na betaling van j°S werden zij doorverwezen n een camping in Breskens. Breskens- Op de Westlam, weg te Breskens werd z3|, dag tussen 13.00 en 15.001, een controle op de maxima snelheid gehouden, ju voertuigen reden te hard. T» plaatse mag 80 kilometer» reden worden. De hoorn snelheid bedroeg 113 kik» ter per uur. In totaal den 55 voetuigen de snelhëï wagen. Oostburg - De gemeente Oost burg deed aangifte van dief stal van een damhert vanuit het hertenpark Het Vlaamse Duijn in Groede. Het beestje r was slechts tien dagen oud. De Vernieling diefstal vond plaats in de nacht van zaterdag op zon dagnacht. Breskens - Op het Veerplein te Breskens werden twee eigena ren van een camper bekeurd Schoondijke - T. uit Scho dijke deed aangifte van vjS nieling c.q. poging tot diefs in zijn winkel aan de lemsweg. Zijn winkelruit zaterdagnacht vernield, een buurtonderzoek ingt naar de daders. MAANDAG CLINGE - Café De Smidse, 20.00 uur kaarting. -Malpertuus, 13.30 uur kbo- koersbal. ST.-JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur vlees- kaarting. - De Warande, 13.30 uur bin ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 14.00ui kermisschieting. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14.00 uurkaartj KOEWACHT -Café 't Hoekske, 15.00 schieting. 'draaien, werd er een brult brengst behaald van 450) j den. Na aftrek van kosten z waarschijnlijk ruim 2500q blijven om activiteiten vt» leerlingen te organiseren, andere benodigdheden schaffen. De uitslagen. Sjoelen: 1. Jero Pooter, 2. Joop Maas, 3, Groosman. Video-raadspel: U van Daelen, Annabel van Vow Riet van Looij. Koemeiken: t met 10 jaar: 1. Roy Verstratd Marvin Boogaard, 3. Koen vai Voorde. Vanaf 11 jaar: 1. Hansj mens, 2. Robert de Jager, 3, Engels. Raadspelletje bouw 1. Mieke Verbeke, 2. Lieveke Vught, 3. Carla Claeys. Dot' ten: tot en met 12 jaar: 1.1 Verbrugge, 2. Toby Groosm Paul van Heemschoot. Vanalf jaar: 1. Ben van den Hem Martijn de Wilde, 3. Carl Kopak-raadspel: 1. Ingrid Ca 2. D. Geervliet, 3. Marion j Vooren. Darts: meisjes: 1. Dan Taelman. Jongens: Kris de Smit| Borssele/Rucphen - Het brandweerkorps van Baar land (gemeente Borssele) is winnaar geworden van de brandweerwedstrijd tussen geselecteerde korpsen uit Brabant, Zeeland en Lim burg. Oud Gastel en Duiveland eindig den op respectievelijk de tweede en de derde plaats. De nummers een en twee worden uitgezonden naar de landelijke kampioen schappen, die in september ge houden worden. De korpsen moesten eik dezelfde opdracht uitvoeren. Er was 'brand' in het silogebouw van koekjesfabriek Baartmans aan de Sprundelseweg in Rucphen. Twee medewerkers van een ser vicebedrijf waren wat onvoor zichtig geweest tijdens het werk en terwijl ze zaten te lunchen was er brand uitgebroken. Een slachtoffer was, gewapend met een poederblusser en met een gebroken enkel, weggekropen in een pikdonker compressor-ge bouwtje. Het tweede slachtoffer was 'in paniek' naar het dak gevlucht. Voor de redding van deze man moest het redvoertuig ingezet worden. De verdere uitslag: 4: Bedrijfs brandweer Hoechst Weert; 5: Veghel; 6: Zierikzee; 7: Fijnaart; 8: Susteren; 9: Bedrijfsbrand weer General Electric Plastics Bergen op Zoom; 10: Wester- schouwen 2; 11: Dussen; 12: Westerschouwen 1. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent IJzendijke - Het zesde schoolzomerfeest, dat zaterdag op' rond het schoolplein van de rooms-katholieke basis» Molen Bolwerk in IJzendijke werd gehouden, is weer end geslaagd. Het programma begon met een ballonwedstrijd, gesponsord door Peter van Voren, gevolgd door een optreden van muziek vereniging Geduld Overwint en het duo Melkbrood. Op en rond het schoolplein wa ren veel activiteiten en spelon- derdelen. De dartsclub Red Lions was van de partij, maar ook het boogschieten was een publiekstrekker. Daarnaast was er onder andere een verfcentri- fuge, konden bezoekers zich la ten schminken of een rit per huifkar maken met de familie Maas. Door de goede weersomstandig heden was het vooral in de mid daguren enorm druk op het schoolplein. In de school konden belangstellenden genieten van een heerlijke wafel of deelnemen aan het video-raadspel. Ook de optredens van de dansgroep Re lease, onder leiding van Ingrid Neve, en de showband Jeugdbe- lang, vielen goed in de smaak bij het talrijke publiek. Doordat het rad van avontuur op volle toeren kon blijven Hulst - De afdeling International Oost-Zei Vlaanderen doet actief r met de actie om het j tegen mensen en de scï ding van de mensenrechts Tsjaad te stoppen. De actie bestaat uit het sl van brieven met kopieën van 14-puntenprogramma ter I koming van 'verdwijningen'! de president en minister-pi dent van Tsjaad. De actie di tot eind augustus en einde brengen aan de spi: geweld en tegengeweld. Volj een woordvoerder van 1 laaide de hoop op in 1990 bij de machtsovername De regering beloofde i te maken aan de scher de mensenrechten. Deze) is echter niet ingelost, i vindt dat er een onderzoek* komen en dat de overtrades de wet berecht moeten wow De actie is in Nederland van start gegaan en nu iij resultaat al duidelijk. Heter den van de Republikeinse!' tegen ongewapende burg® onderzocht en de troep®1 verantwoordelijk gesteld^ overgangsregering heeft f* geerd. Ze laat weten d maatregelen zal nemen. D® roep van Amnesty is dusdo» Tsjadische regering gehoord De Zeeuwse Amnesty-wOT pen gaan door met de hoop dat het zal bip aan de verbetering van'®' senrechten in Tsjaad en a> berechting van de daders. Voor inlichtingen kunnenj langstellenden contact opn met H. Smulders, Oudepo#11 weg in Zuiddorpe. Een goed mes is de beste Lend van een kok, of die nu een amateur of een prof is. De winkels liggen de laatste tijd vol net messen in alle maten en soorten, van venijnige kleintjes tot vervaarlijke [zwaarden. Kenners vin den het officemesje, een verbeterde uitgave van jjgt aardappelschilmesje, absoluut onmisbaar. toorAnna van der Burgt [Keukengeluk hangt sterk samen j,et het gebruik van goede, scherpe messen. Dat zijn in de (egel niet de goedkoopste uit het [aanbod. Als de bijsluiter 'vaat- asmachinebestendig' vermeldt, dat iets om maar het beste en, want geen enkel mes is Kat bij machinewas. get mes in het vaatwater laten is zo ongeveer de ergste Izonde die men kan begaan: levensgevaarlijk omdat je er per ('ongeluk in kunt grijpen en slecht Ivoor het mes, zeker als het heft s geklonken. Een goed mes is de vriend van de nateur)kok. Het verwoest het dsel niet, omdat het moeite- s glijdend door de materie, de feunste plakjes en de mooiste Blokjes en lucifertjes snijdt. Nooit of te nimmer legt men de ngers, die de peterselie op zijn Iplaats houden, plat neer. Kootjes naar binnen buigen is de bood schap voor de kok die onge schonden aan de laatste gang wil lekomen. Ervaring goe komt een amateurkok aan goede keukenmessen? Een dag rondig winkelen helpt, advies van een ervaren kok helpt, maar het allerbeste is de eigen erva ring. Die kan men bijvoorbeeld pdoen bij de zuivelkeuken, die tegenwoordig Kookook heet. llevrouw Henny de Rooij van de hemse Kookook die terloops maakt van 'onze curussen lijtechniek', raadt beginners jleehts twee messen aan: het jicemesje en het koksmes. Deze goede raad geeft meteen al ptuchting aan de door reclame gde consument, die is ^aan geloven dat je met min- twaalf messen nog maar lalf uitgerust bent. Twee dus. net officemesje is een soort nanusje van alles, het Duitse woord ervoor 'Allzweckmesser' wat erg optimistisch, maar feeft wel de grote praktische bruikbaarheid ervan aan. IVoor uien en het kleine spul," Wgt De Rooij. Met het koksmes tun je onder meer handig julien- pe en brunoise snijden, dus luci- erdunne reepjes wortel, prei en bleekselderij voor een bedje oor Jetty Ferwerda fet International Design fearbook is weer uit. De chtste aflevering alweer, die an 1993. Deze unieke Resignbijbel bevat een selec- van hedendaags design op P)f gebieden: meubels, ver- ichting, tafelaccessoires, tex- F en andere produkten die |e afgelopen achttien maan- pen het licht zagen. ,«t boek bevat ontwerpen van footheden als Philippe Starck, l'tore Sottsass en Achille Cas- pljhone, maar ook werk van E 'ef onbekende ontwerpers ®tudenten. Opvallend is de Wte aanwezigheid van nieuw- f mer Massimo Iosa Ghini. Van onze verslaggever Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-62710' pccessoires van Roberto Lazze Oostburg - De gemeente Oostburg zet, vooruitlopend op de goedkeuring van het plan door de provincie Zeeland, alvast de volgende stap voor de bouw van het kuuroord in Cadzand. Het college van burgemeester en wethouders wil een exploitatie overeenkomst sluiten met pro jectontwikkelaar Cadzand Pro jecten bv en het bestemmings plan zo snel mogelijk in proce dure brengen. Het plan omhelst de bouw van een kuurhotei met daarbij twee honderdvijftig vakantiewonin gen aan de Lange Strinkweg in Cadzand-Bad. Het college van Oostburg verwacht dat Gedepu teerde Staten van Zeeland op korte termijn de benodigde ver klaring van geen bezwaar tegen de bouw van het recreatieproject afgeven. Om de spoedige realisatie van het kuuroord met het vakantie park voor elkaar te krijgen, stel len B en W nu onder meer voor om vooruitlopend op de provin ciale instemming alvast een ex ploitatie-overeenkomst met de projectontwikkelaar aan te gaan. Volgens die overeenkomst gaat de grond voor acht gulden per vierkante meter over naar Cad zand Projecten. Het toezicht op het verloop van de bouw wordt gedaan door de gemeente Oost burg zelf, die daar 110.000 gul den voor krijgt. Verder betaalt de projectontwikkelaar de ge meente 4000 gulden voor elke vakantiewoning die wordt neer gezet. Uitgaande van het plan levert dat de gemeente een to taalsom van een miljoen gulden op (250 x 4000 gulden). Dat geld stopt Oostburg in de aanleg van de ontsluitihgswegen en de aanpassing van andere weggedeelten ten behoeve van het kuuroord, zo is overeengeko men. Het betreft onder andere de verbetering van de dijkovergang bij de Kievitenlaan. De afsluiting van de exploitatie overeenkomst komt vrijdag 25 juni aan de orde in de vergade ring van de adviescommissie fi nanciën van de gemeente Oost burg. Die begint om 16.00 uur in de raadzaal van het gemeente huis. Twee dagen eerder, op woensdag 23 juni, houdt de commissie pla nologie zich bezig met een ander aspect van het kuuroord. Daar komt het ontwerp-bestemmings- plan voor Cavelot Cadzand-Bad ter sprake. Hoewel de tekening van het plan nog niet klaar is, willen burge meester en wethouders van de commissie toch alvast de instem ming van de commissie krijgen^ Want, zo redeneert het college,' als we moeten wachten op de tekening van het bestemmings plan, dan kunnen we het pas in augustus aan de commissie voor leggen. En dat betekent tijdverlies. Daarom zien B en W graag dat de commissie het nu eens is met de inwinning van reacties op het plan door instanties als de pro vincie, het waterschap, naburige gemeenten en de rijksconsulent economische zaken. De vergadering van de commis sie planologie begint om 9.00 uur en vindt eveneens plaats in de raadzaal van het stadhuis. Vari onze correspondent Breskens - Veertig jaar lid van de EHBO-afdeling Breskens en tevens de oprichter. Daarbij ook nog eens dertig jaar kaderin structeur. Dat is niet niks en daarom werd I. de Back zaterdagavond in verenigingsgebouw De Uitkomst door zijn bestuur en leden uitbundig in het zonnetje gezet tijdens het eveneens veertigjarig jubileum van de afdeling. De Oostburgse wethouder L. Cuelenaere-Faes was speciaal naar Breskens gekomen om De Back enkele lovende woorden toe te spreken. Zij .belichtte m haar toespraak in het kort de geschiedenis in Breskens. Tevens prees zij de inzet van De Back in al die jaren. „Een EHBO-afdeling is belang rijk voor een gemeenschap. Ze ker bij grote rampen. Gelukkig is dat in onze gemeente nog niet voorgekomen", aldus Cuelenae- Van onze correspondent Ook mevrouw R. Ekkebus werd tijdens het officiële gedeelte in de bloemen gezet. Zij is al 25 jaar lid en vanaf 1973 bestuurs- 1 Beide jubilarissen kregen van..— '- "'ooi tinnen bord met klok en inscrip..,, wel De Back als Ekkebus zetten er nu een punt achter. Wethouder Cuelenaere deelde daarna nog de diploma's uit aan de 17 geslaagde cursisten voor de EHBO en de hartreanimatie. Zij werden opgeleid door E. de Smit en dr. R. Laterveer. Het veertigjarig jubileum werd door zestig leden bijgewoond, die er een geslaagde feestavond van maakten. Ziekenomroep Ra dio Delta zorgde voor de muziek. Terneuzen - Openbare basis school De Golfslag uit Ter- neuzen hield gisteren een ge slaagd eindejaarsfeest. Hoog tepunt was een modeshow van de kinderen met zelfge maakte kleding. De leerlingen waren opgesplitst in twee groepen. De onderbouw ging in de ochtenduren op het schoolplein aan de slag met al lerlei spelletjes. De bovenbouw- groepen vermaakten zich onder tussen met knutselen. Er werden onder meer linnen tasjes beschil derd en klei-tegels gemaakt als herinnering aan het zomerfeest. Tussen de middag was er een barbecue. De kleintje konden een ritje maken op een pony en de bovenbouw ging aan de slag om zelf kleding te ontwerpen. Om 15.15 uur was er een ge slaagde modeshow. De manne quins en dressmen kregen van het publiek een welverdiend ap plaus. S. Watkinson jureerde namens de buurt de klei-tegels. Voor elke groep was er een prijsje beschikbaar. Het feest was geor ganiseerd door het personeel van de school in samenwerking met de ouderraad. Sommige renners namen bij de start persoonlijk afscheid van Jan Raas, die het startsein gaf. Van onze correspondent Axel - Een langgerekt en bont gezelschap slingerde zich zondag in de vroege uren door de straten van Axel. Zo'n vijfhonderd trimmers en renners begaven zich op weg voor het volbrengen van de eerste 'Cyclosportieve Tocht Jan Raas'. De maestro zelf gaf het startsein. De leiding, de Toerclub Axel en het Vlaamse wielerblad Sprint, reikte 539 rugnummers uit. „Dit betekent nog niet dat die ook allemaal aan de tocht deelne men. Je hebt altijd personen die op het laatste moment verstek laten gaan", aldus één van de organisatoren. Op de vraag of dit aantal niet wat tegenviel, zei hij: „Nee, toch niet. Het is de eerste keer en dan mag je geen extreme toeloop verwachten. Vorig jaar startte in Frankrijk een identieke toer tocht onder de naam 'La Ber nard Hinault'. Toen kwamen er ongeveer 400 personen aan de start. Dit jaar waren dat er al ver in de zeshonderd. Zoiets moet groeien." Van onze correspondent Oostburg - Een 19-jarige inwo ner uit Oostburg is aangehouden in verband met het meerdere malen plegen van openbare schennis tegenover scholieren. De verdachte deed dit vanuit de woonkamer van zijn ouderlijke woning. Omdat dergelijke wedstrijden in België meer in trek zijn, ver wacht de organisatie dat dit in Axel ook nog duidelijk zal aan trekken. Opvallend was wel dat de deelnemers overal vandaan kwamen. Zo was er een deelne mer uit Milaan, kwamen ver schillende Duitsers zich melden en deden enkele Fransen mee. De start was een imposant schouwspel, waarop aardig wat toeschouwers afkwamen. De renners die er een wedstrijd door Vlaanderen van wilden maken, stonden al drie kwartier van te voren aan de startlijn. Het gros van de deelnemers zag de sportieve uitdaging echter meer in het volbrengen van de loodzware, 200 kilometer lange tocht en schoof geduldig aan in de achterste regionen. Zij be reikten pas laat in de middagu ren de Belgische finishplaats Zottegem, maar beleefden moge lijk nog meer voldoening aan deze uitdaging dan de vroege finishers. Een langgerekt en bont ge zelschap slingerde zich door de straten van Axel. foto's camile schelstraete Van onze correspondent Hulst - Directeur N. Biesheuvel van de stichting Autosport Promotie Nieuwendijk toonde vrijdagavond op een drukbe zochte bijeenkomst in het Hof van Vlaanderen in Hulst aan dat liefdadigheid in de sport nog wel degelijk bestaat. tosport-evenement te laten ho ren. Eigenlijk waren er alleen maar positieve geluiden te be luisteren over deze eerste inter nationale Vierhouten Rally Sprint, die zaterdag 15 mei en kele duizenden mensen op de been bracht in de polders van Hulst, Clinge, Graauw en Nieuw-Namen. Wethouder B. Picavet van de gemeente Hulst (sportzaken) toonde zich bijzonder verheugd dat de organisatoren ook vol gend jaar de autorally willen laten verrijden. „Dat is alvast 'een goede opsteker voor de sportmaand mei 1994", aldus Picavet. „Het eerste topsporte venement is binnen." Hij overhandigde burgemeester A. Kessen van Hulst een cheque van achtduizend gulden. Die was voor de afdeling Hulst van het Rode Kruis, waar de Hul ster burgervader voorzitter van is. Biesheuvel zei bijzonder verrast te zijn over de gastvrijheid en hulp die hem zowel door de plaatselijke overheid als door particulieren was verleend. Ook de bewoners langs het parcours hadden enorm meegewerkt, vond Biesheuvel. Stichtingsdirecteur N. Biesheuvel (links) overhandigt de cheque voor het Rode Kruis aan burgemeester A. Kessen. foto camile schelstraete Ze waren dan ook allen uitge nodigd om op deze avond aan wezig te zijn en hun eventuele plussen en minnen over het au-

de Stem | 1993 | | pagina 6