sen Het ken En ikse rekening voor Cerestar ;GD zet mes in medisch onderzoek Zeeuwse scholieren Nat bootreisje van Zonnebloem Scholen in het nauw door invoering basisvorming iaterschap stuurt bedrijf naheffing en boete van dertien miljoen gulden IÜÜ0 oudemaiisJ* J Sportschool Delta houdt step-aerobic-marathon Onverwachte winst voor werkvoorzieningsschap Postagentschap Wouwse Plantage mogelijk dicht Meer buitenlanders werkloos door recessie de nieuwste vinding Md. Moderne en icte direkt-klaar a, met spiegelreflex, cus en ingebouwde Uniek is dat de kie toto's vanzelf n opgeslagen in de gruimte met kijk er, Nu te bewonderen leloiiandeiaar. EXCLUSIEVE BRUIDSREPORTAGES inspector 1 STUDIO DIELEMAN JWestar Na vijf gewapende overvallen 393 uur FOTO SERVICE Vlooswijkstraat 77 Tel. 01150-96973 de stem zeeland DONDERDAG 17 JUNI 1993 DEEL C 1 Lonze verslaggever w - In het traditionele „lijkse medisch onderzoek !t Zeeuwse scholieren komt jl ingang van komend jiooljaar verandering. 'De ^oldokter' is overbezet en ,.,t een deel van zijn werk ;n vallen. overbelasting van de ®.Zeeland worden veel min- j scholieren onderzocht. Minacht, het is een tijdelijke 1', meldt de GGD in een ties voor de rubriek ivé/clubs/06 d tegen contante betaling aan 3 kantoren worden opgegeven timatie verplicht). 13,80 per regel excl. BTW 3 p. mm. p. kolom excl. E3i»«- notitie aan de Provinciale Onderwijsraad. Het bestuur van de GGD moet het voorstel nog behandelen. Het gaat om ernstige bezettings problemen bij de GGD-afdeling Jeugdgezondheidszorg. Die afde ling is zo zwaar overbelast dat er wel op het onderzoek gekort móet worden, en harde keuzen moeten worden gemaakt welke leerlingen wel en welke niet meer onderzocht worden, meent de GGD. Concrete gevolgen zijn dat komend schooljaar de syste matische controle van gezichts scherpte, gehoor en houding van de basisschoolleerlingen van groep 4 komt te vervallen. Deze leerlingen krijgen nog wel een preventief verpleegkundig onderzoek. De controle van de leerlingen in groep 6 door een jeugdarts-assis- tent blijft bestaan, maar het onderzoek van de leerlingen in groep 8 vervalt, evenals de medi sche controles van de leerlingen in de tweede klas van het voort gezet onderwijs, met uitzonde ring van de leerlingen in het vbo. Verder wordt er niet meer gecontroleerd op hoofdluis op de scholen'. De GGD blijft nog wel de deskundigheid van de leer krachten wat dat betreft bevor deren. De GGD is er zelf, zo blijkt uit de notitie, allerminst gelukkig mee. Het pakket dat nu geboden wordt, wordt gegarandeerd uit gevoerd. Dit wordt zo gesteld omdat de overbelasting al jaren bestaat en groepen scholieren in voorgaande jaren, tegen de afspraken in, niet onderzocht konden worden. Indien mocht blijken dat het medisch personeel met dit afge slankte pakket tijd overhoudt aan het eind van het schooljaar, dan zal worden bezien in hoe verre de leerlingen van groep 8 en die van het voortgezet onder wijs alsnog kunnen worden onderzocht, daar geeft de GGD echter geen garantie voor. 'Het tijdelijk niet uitvoeren van deze onderzoeken betekent een kans op gezondheidsschade,' realiseert de GGD zich, maar het probleem blijft. De hoge werk druk op de afdeling Jeugdge zondheidszorg is niet een gevolg van de gezondheidsonderzoeken op de scholen. Veel meer, aldus 6 verslaggever («kDeij i van Gent/Terneuzen - Het waterschap De Drie Lachten wil Cerestar Benelux in Sas van Gent een pordering van 6,5 miljoen gulden, verhoogd met een lie van honderd procent, laten betalen over de lieelheid verzwegen lozingen ongezuiverd afvalwater (de jaren tachtig. steur M. van Nunen van r zei gisteren in een reac- |de aanslag van dertien mil- len te zullen aanvech- Eij vindt de opgelegde j te hoog en de boete epast. Het gerechtelijk voor- puzoek dat Justitie vorig jaar itte loopt nog. directie van Cerestar deed erdie 'nalatigheid' vorig jaar |i aangifte bij het openbaar isterie, 11 adat de top had ont- twee medewerkers de kkelijke cijfers van de lozin- t een tijd stelselmatig laag pden gehouden. De werkne- rs vreesden dat de verontrei- ïing het bedrijf, toen kCPC geheten, in moeilijkhe- Izou brengen en dat er banen lie tocht zouden komen te lalregelen directie nam maatregelen a het tweetal en schakelde i accountantsbureau in om ■verzwegen aantal vervuiling- pden boven water te krij- Het accountantsbureau is biet ver mee gekomen. Jus- bam alle gegevens in beslag, (ïtaie naheffing, die wettelijk f een periode van maximaal t kan worden opgelegd, is iet waterschap berekend leen bedrag van 6,5 miljoen. gvoor 1987, 2.643.000 i) is eind vorig jaar de deur lijaan om 'verjaring' van 'tevoorkomen. Het beroep ^Cerestar geldt derhalve in instantie voor de heffing ""17. De heffingen over de jaren volgen nog. jïtns dijkgraaf W. Gosselaar 'd waterschap is de nahef- 1 op voorlopig cij- öurgers profiteren ran naheffing ("onze verslaggever aait uw huis en biedt 4 seizoenen extra woonkomfort. iedere maat leverbaar. mi I i kwaliteit in techniek, vormge j werkingsniveau. IHHIIllia-iillflfl lewenst worden zowel ling aangevraagd als alle lige voorzieningen uitgevo hout, Tel: 01620-5 J - De dertien mil- Stilden die Cerestar F het waterschap De Drie ""achten moet betalen goede aan alle van het water- 6 vorm de ingelan- f van zullen profite- ""'-graaf W. Gosse- i niet uiteenzet- de kans dat de JWemingsheffing een L? iaren zal worden 1 of minder snel zal islóte ze^er J^fsehap ontvangt J® 6.2 miljoen gulden C'«rontreinigingsheffin- l0sselaar vond het gis- ,Wat al te simpel om de suggestie r' n burgers twee jeen heffing te laten K Lmneus in overwe- pe Innemen,omdat fck ?g00k afdrachten L m zijn opgeno- ieder geval ten Ij a,de tarieven", zei v ®lg®>ene vergade- im «et waterschap It", fc vocale- «n 14.00 uur. fermateriaal van de officier van justitie. Gosselaar verwacht niet dat daar nog hogere bedragen uit zullen rollen. „We hebben de indruk dat het cijfermateriaal accuraat is". Directeur M. van Nunen bestrijdt dat. „De aanslag is gebaseerd op voorlopige gege vens uit het onderzoek van Justi tie. Dat is nog geen definitieve uitkomst. Ik kan niet leven met een aanslag die gebaseerd is op gegevens die ik zelf niet ter beschikking heb en waarvan de inhoud voor ons onvoldoende controleerbaar is. Daarom vech ten wij de aanslag aan", zei hij gisteren in een reactie. „Het is natuurlijk heel lastig om na zoveel jaar vast te stellen om welke hoeveelheden het gaat, maar ik denk dat het basisbe drag lager zal zijn. Wij zullen geen dertien miljoen gulden moeten betalen. Wij hadden daar wel documentatie over, maar dat is door Justitie in beslag genomen. Ik ben benieuwd naar die bevindin gen". Van Nunen is niet te spreken over de opstelling van het water schap dat de naheffing met een boete van honderd procent heeft verhoogd. „Wij zijn er zelf mee naar buiten gekomen. In de belastingwetgeving staat over dit soort gevallen dat degenen die zich zelf melden op een andere manier worden behan deld dan mensen die gepakt worden. Wij hebben een beroep gedaan op die passage. We heb ben dus de nette weg bewandeld, maar nu blijkt toch dat we een boete krijgen. Dat is zeer teleur stellend. Het zou toch te gek worden wanneer een bedrijf met een houding als de onze naar de overheid toe op deze manier wordt gestraft. We onderschrij ven verklaringen waarin we stel len alles te doen wat noodzake lijk is op milieugebied. Als je dan ziet hoe wij worden behan deld dan verdwijnt mijn geloof in dat soort afspraken". Voor de bedrijfsvoering heeft de navordering nauwelijks conse quenties. „We vallen hier niet van om. Alhoewel het wel verve lend is", aldus Van Nunen. De perikelen in Sas van Gent zijn actueel op een moment dat het moederbedrijf Gruppo Feruzzi in opspraak is gekomen. NRC Handelsblad meldde gisteren dat de Feruzzi-groep dreigt te bezwijken onder de schulden last. Het agro-industriële en che mische concern is daardoor gedwongen een deel van zijn activiteiten af te stoten en ver liest volgens NRC Handelsblad zijn karakter als familiebedrijf. De aandelen van de Feruzzi- groep maakten gisteren een dra matische koersval. Voor Sas van Gent spelen die problemen ken nelijk heel ver van huis. „We zijn een zeer gezond bedrijf", aldus Van Nunen. Vooronderzoek Of Cerestar strafrechtelijk wordt vervolgd blijft voorlopig nog de vraag. Officier van justitie mr. S. Tempel zei gisteren dat het voor onderzoek wordt bemoeilijkt door de vele, ook internationale, aspecten die aan de zaak vast zitten. „Het is net als bij het splitsen van een diamant", zei Tempel. Ook het feit dat het moederbedrijf Gruppo Feruzzi in Italië is gevestigd maakt het onderzoek er niet gemakkelijker op. De afdeling Hontenisse van de Zonnebloem trof het gisteren niet met het weer tijdens de jaarlijkse bootreis voor zieken, gehandicapten en ouderen. Toch werd het voor de ongeveer driehonderd gasten en begeleiders een geslaagde dag. Dit jaar mochten de reizigers aan boord stappen van het schip Eureka II en dat bleek een grotere luxe dan vroeger met de Scheldevallei. Op die boot moesten de vrijwilligers zelf voor een natje en een droogje zorgen, maar de Eureka II heeft een vaste kok aan boord. Tijdens de vaartocht op de Westerschelde werden de gasten vermaakt met allerlei gezelschapsspelen en bingo. Ook had de Zonnebloem afdeling een stel muzikanten meegenomen om de sfeer er in te houden. foto wim kooyman de GGD, komt dat omdat naast deze onderzoeken sinds 1990 grote hoeveelheden andere werkzaamheden in het program ma zijn opgenomen zonder dat dit gepaard ging met meer over heidsgeld voor de GGD of een werkontlasting van individuele medewerkers. Als enkele voorbeelden worden de projecten leerlingbegeleiding en kindermishandeling genoemd, dat is meerwerk voor de afdeling en door het succes van deze projecten is een grote toename van de werkbelasting ontstaan. Van onze correspondent Terneuzen - Door Sportschool Delta wordt zaterdag 19 juni een step-aerobic -marathon gehouden. Het is de bedoeling dat een team, bestaande uit twee deelnemers, probeert vier uur lang continu te steppen. Om 10.00 uur wordt het startschot gegeven. Er wordt steeds afwisselend les gegeven door vier ervaren step-instructeurs uit binnen- en buitenland. Na afloop wordt aan de deelnemers een certificaat uitgereikt. Dit alles gebeurt in het Westerscheldecollege aan de Zeldenrust- laan in Terneuzen. De step-aerobic-marathon begint om 10.00 uur is om 14.00 uur afgelopen. Van onze verslaggever Goes - Het Zeeuwse sociale werkvoorzieningsschap ADZ heeft onverwacht een financieel uitstekend jaar achter de rug. In plaats van een geraamd ver lies werd het jaar 1992 afgeslo ten met een winst van 115.000 gulden. De omzet steeg met twintig procent en de exploitatie kwam bijna 6,5 ton voordeliger uit dan geraamd. Het ADZ, dat onder meer een vestiging in Terneuzen heeft, boekte in het eerste kwartaal van vorig jaar nog een mager resultaat, maar naarmate het jaar vorderde keerde het tij. Vooral de afdelingen Admini stratiekantoor, het Grafisch Centrum en Detacheringen deden het goed. Hier werden omzetstijgingen van respectieve lijk achttien, vijfendertig en elf procent geboekt. Gezien deze resultaten stelt het dagelijks bestuur van het ADZ het algemeen bestuur (de Zeeuwse gemeenten) voor om twee ton in het zogeheten vere veningsfonds te storten. Sinds enige tijd zucht onderne mend Nederland onder een recessie en het ADZ voorziet dat dit gepaard kan gaan met ont slagen en omzetverlies. In elk geval zou het van een te optimis tische visie getuigen om te ver onderstellen dat de crisis geheel aan het ADZ zal voorbijgaan. Om zich hiertegen te wapenen wil het dagelijks bestuur dat geldpotje achter de hand hou den. Van onze verslaggeefster Wouwse Plantage - De beheerders van het postagentschap in Wouwse Plantage houden er rekening mee dat ze nog voor 1 september de deuren van het agentschap sluiten. Eergisteren is het agentschap voor de vijfde keer overvallen. In de jaren tachtig loosde het bedrijf Cerestar meer ongezuiverd afvalwater in het kanaal Gent-Terneuzen, dan officieel in de boeken stond. foto wim kooyman Het kantoortje in de winkel van de familie Bals zou vanwege reorganisatie bij de postkanto ren sowieso per 1 september dicht gaan. De familie was in mei, toen de vierde overval plaatsvond, al aan het afbou wen. Volgens mevrouw Bals is haar man door de laatste overval behoorlijk aangeslagen. „Meer dan de vorige keren. Hij is zelfs af en toe zijn stem kwijt." Jan Bals heeft bij de laatste twee overvallen zelf geprobeerd de gewapende daders zijn winkel uit te werken. In mei liep hij een hoofdwond op. Eergisteren moest zijn rechterduim het ont gelden. De familie Bals stelt zich terughoudend op en wil niet ingaan op het verzet dat de heer Bals de afgelopen twee overval len heeft gepleegd. Een beslissing over het sluiten van het postagentschap is nog niet gevallen. In Roosendaal ver wijst een woordvoerder van de PTT naar de landelijke dienst voorlichting in Den Haag. Daar komt een woordvoerder niet veel verder dan dat 'er nog gestu deerd wordt op een oplossing'. Vandaag worden in Den Haag de bevindingen van een landelijk onderzoekteam naar overval-cri- minaliteit gepresenteerd. De woordvoerder van de PTT ver wacht dat de onderzoeksresulta ten niet direct gevolgen hebben voor Wouwse Plantage maar sluit niet uit dat de PTT haar beleid rond kleine, kwetsbare, postagentschappen bijstelt. Na een overval zorgt de PTT voor hulpverlening aan haar medewerkers. Daarnaast hebben alle medewerkers van postagent schappen en postkantoren instructies gekregen over hoe ze om moeten gaan met een over val. De overvallers te lijf gaan hoort daar niet bij, aldus de woordvoerder. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Onder de buitenlanders in de regio's Roosendaal en Bergen op Zoom stijgt de werkloosheid harder dan onder andere bevolkingsgroepen. Onder meer heeft dat te maken met het vaak te lage opleidingsniveau binnen de etnische minderheden. Bij het teruglopen van de conjunctuur komen zij veel moeilijker aan een baan dan voorheen. Volgens M. Poulus, directeur van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA), is extra aandacht nodig voor scho ling van buitenlanders. Het regionaal onderwijsbureau in Roosendaal coördineert op dat gebied al een aantal activiteiten. Op zich werkt dat volgens Pou lus goed. Maar toch moeten naar zijn mening alle instanties, die Van onze verslaggever Terneuzen - De scholenge meenschappen voor voortge zet onderwijs Petrus Hondius (Terneuzen) en 't Zwin (Oost burg) hebben moeite met de invoering van de basisvor ming met ingang van het komende schooljaar. Het gaat niet zozeer om de inhoudelij ke kant van de zaak als wel om de bouw en inrichting van een praktijklokaal voor het vak 'techniek'. De nieuwe wet op de basisvor ming treedt 1 augustus dit jaar in werking. Alle scholen voor voortgezet onderwijs zijn dan verplicht hun onderbouwleerlin- gen vijftien vakken aan te bie den. De basisvorming duurt twee jaar. Daarna kiest de leerling de vakken die het best bij de ver volgopleiding of het beroep pas- De invoering van de basisvor ming grijpt dieper in op de scho len voor algemeen voortgezet onderwijs (avo) dan op die voor voorbereidend beroepsonderwijs (vbo). De avo-scholen krijgen vakken als techniek en verzor ging op het lesrooster en zijn verplicht daar lokalen op in te richten. Voor het vak verzorging vraagt dat geen ingrijpende aan passingen. Een ander verhaal gaat op voor het vak techniek. Daar moeten de avo-scholen een speciaal praktijklokaal voor bouwen. „En wij willen dat technieklo kaal laten voldoen aan de eisen die in de ARBO-wet staan", zegt rector Jansen van scholenge meenschap Petrus Hondius. „Maar daar wil het ministerie niet aan. Het ministerie laat het afweten waar het de beschik baarstelling van geld betreft. Dus hebben wij nog geen tech nieklokaal en zitten we met een probleem. Je vraagt je toch af waar het ministerie mee bezig is. Als je met veel tamtam de basis vorming invoert, maar niet in staat bent daar de basisvoor waarden voor te scheppen", schimpt Jansen. Ook rector J. Henry van 't Zwin in Oostburg rept van problemen bij de bouw van het praktijklo kaal techniek. Net als Jansen bekritiseert hij de 'terughou dende opstelling', zoals hij het netjes noemt, van het ministerie. Twee maanden voor de invoe ring van de basisvorming is zo'n lokaal er op 't Zwin nog niet. „Het zal ook niet meer lukken dat voor het begin van het nieu we schooljaar er een te krijgen", aldus Henry. „Dus zullen de docenten die techniek geven de eerste tijd moeten improvise ren." Directies van andere avo-scho len in Zeeuws-Vlaanderen, zoals de Jansenius scholengemeen schap in Hulst en het Zelden- rustcollege in Terneuzen, lieten gisteren weten geen problemen te kennen met de invoering van de basisvorming. betrokken zijn bij scholing en opleiding, onderling nog beter samenwerken. Bij de presentatie van de werk loosheidscijfers over de maand mei kaartte Poulus gisteren de slechte positie van buitenlanders op de Westbrabantse arbeids markt aan. Een situatie die nooit rooskleurig is geweest, maar de laatste jaren nog slechter aan het worden is. Van het aantal geregistreerde werklozen behoort ongeveer twintig procent tot een van de etnische minderheden. Binnen die groep melden zich ook steeds meer jongeren als werkloos aan. Van de buitenlanders, die zich bij het arbeidsbureau in Bergen op Zoom of Roosendaal aanmel den, heeft 73 procent een oplei ding die lager is dan het lager beroepsonderwijs (lbo). Bij de overige werklozen is dat percen tage 35. Een lbo- of mavo-diplo ma heeft 17 procent van de bui tenlandse werkzoekenden, tegenover 41 procent bij de groep werkloze Nederlanders. Ook bij de hogere opleidingen scoren buitenlanders aanzienlijk lager.

de Stem | 1993 | | pagina 15