pmars Serviërs niet te stuiten Onze Top 5 an deze week. 'Madonna van de politiek' premier van Canada Minderheden voor de deur van conferentiezaal Nobelprijswinnaars boycotten conferentie 1.99 1.99 7.99 1.99 Voorzichtig optimisme bij tiende ronde Midden Oosten-overleg )proep van moslims en Kroaten voor staakt-het-vuren volledig genegeerd BUITENLAND A4 ba-. UOtdw»1 DENBOSCH uit 250 occasions jroothandelsprijzen Cft Vruchtenthee, diverse smaken, doosje 20 zakjes a 4 gram BUITENLAND KORT Seven Up of Seven Up light, fles 1.5 liter Uit de bedieningsafdeling: Slagersachterham, i nn 100 gram l.yy Oft 2 Hele kippen op schaal, ca. 1700 gram page keukenrollen, Pak 2 rollen Extra zomertip. Dunlop match tennisballen,0 fn, 3 ballen ^8.95 ~ands Smotste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DINSDAG 15 JUNI 1993 laft. De meeste kaler daarentegen l/ectra Expression sn is hij leverbaar ^ns rustig even de eurvergrendeling \bare achterbank ven uit verstelbare ttkleurig dashboard. ctra natuurlijk uit- speakersysteem en In de in hoogte ver- rstoelen en de dub- |e dieselversies. Een EOi-benzinemotor. f gekozen werd tot raak kennis met de 3EDIEIVINGSGEMAK 3EDEUREN pa nieuwe Canades premier, Kim Campbell foto ap Van onze redactie buitenland Ottawa - Kim Campbell wordt de nieuwe premier van Canada. Op het congres van de regerende Conservatieve partij versloeg ze, geheel tegen de verwachting in, haar mannelijke concurrent Jean Charest, de minister van Milieu. Aanvankelijk leek de 46-jarige briljante en ambitieuze minister van Defensie de enige kandidaat om Brian Mulroney op te volgen. Later dienden zich ook andere kandidaten aan, van wie de 34-jarige Jean Charest de beste papieren leek te hebben. Maar die eindigde op de tweede plaats. Volgens het Canadese politieke systeem wordt de nieuwe partij leider ook premier. De huidige premier Brian Mulroney kondig de op 24 februari van dit jaar zijn vertrek aan. De nieuwe partijleidster heeft een flitsende carrière in de Canadese politiek gemaakt. Voordat ze minister van Defen sie werd, beheerde ze al de por tefeuilles van Indiaanse aangele genheden en van Justitie. De minister is ad rem, spreekt goed Frans (van belang voor de Franstaligen in Quebec) en heeft een goed gevoel voor humor. Bovendien komt Campbell uit British Columbia, de snelst groeiende provincie van het land, rijk aan mineralen en met nauwe economische banden met welvarende gebieden in de Vere nigde Staten en Azië. Ook dat ze vrouw is, werkt in haar voordeel. In de Canadese politiek bekleden relatief veel vrouwen belangrijke posities, onder meer zeven zware rege ringsposten. Daardoor leek de benoeming van een vrouwelijke premier een logische stap te zijn. Fotogeniek is ze ook. Een sug gestieve plaat waarop de kandi- daat-remier met blote schouders staat, bezorgde haar de bijnaam 'De Madonna van de politiek'. Campbell houdt van debat en confrontatie. Ze spreekt graag en goed. Soms brengt haar rappe tong haar in de problemen zoals het geval waarin ze sprak van 'het kwaad van het pausdom', een kwalificatie die niet op prijs werd gesteld in een land waar het rooms-katholicisme de grootste godsdienst is. Kwaad bloed zette ze ook met haar uitroep dat tegenstanders van haar partij 'vijanden van de Canadezen' zijn. Campbell zal binnen een of twee weken het premierschap van Mulroney overnemen. Mulroney, de impopulairste pre mier van na de Tweede Wereld oorlog, heeft door zijn vroegtij dige vertrek zijn opvolgster ruimte gegeven de parlements verkiezingen voor te bereiden die voor de komende herfst op het programma staan. Op het punt van ideeën waren er nauwelijks verschillen tussen de belangrijkste kandidaten voor het partijleiderschap. Terugdringen van het begro tingstekort en de politiek dichter bij de burgers brengen waren de voornaamste programmapunten. Sarajevo (afp/dpa) - De Servische strijdkrachten in jJsnië-Hercegovina hebben maandag hun druk op de Liims opgevoerd in de oostelijke enclave Gorazde en Ij de hoof stad Sarajevo. '(Sarajevo meldt dat Gorazde hevig wordt gebom beerd en dat zich gevechten van man-tegen-man «spelen. op maandag vanuit Genève deed om het vuren te staken. Volgens een communiqué van de Kroatische strijdkrachten in' de regio zouden alle dorpen in het gebied rond Kakanj door de moslims zijn geplunderd en in brand gestoken. Een honderdtal Kroaten zou zijn gedood. Serviërs in de rebellerend encla ve Krajina in Kroatië beschoten maandag een naburig Kroatisch dorp met artillerie. Daarbij wer den tenminste vijf mensen gedood. De aanval kwam een week nadat de Serviërs in Krajina de beschuldiging hadden geuit dat de Kroaten versterkingen naar Krajina hadden gestuurd om het voorgenomen referendum van de Serviërs te verhinderen over een eenwording met de door de Ser viërs veroverde gebieden in Bosnië. De Bosnisch-Servische leider Karadzic heeft de Griekse rege ring overgehaald zich te verzet ten tegen de komst van Ameri kaanse troepen naar Macedonië, een voormalige deelstaat van Joegoslavië. pedrijf J. van Dijk Brabant B.V. -niddeling financiering mogelijk, ■gelijkheid tot huurkoop, v. Dijk laan gekeurde auto's met 3 tot anden schrift, garantie. I vinden op het industrieterrein het Groothandelscentrum, jieidsweg 2, Oudenbosch, geopend van 10.00-19.00 uur. bag koopavond tot 21.00 uur ag koopavond tot 21.00 uur. Bag van 10.00 tot 17.00 uur fol 652-20555-20527 ecialiseerd in alle merken. tas een radio-amateur Uit de stad onophoudelijk Lr gebombardeerd. 'Gorazde jute omliggende dorpen staan aldus de radio-ama- r, die een dramatische oproep de internationale gemeen- tap deed om tussenbeide te toen. k Serviërs waren zondag al bij I rivier 'de Drina, ten zuidwes- i van de stad, op twee plaat door de moslim-verdedi- jugslimes gebroken. Ook mar leren de Serviërs op in de rich- van het dorp Zupcic, op 3,5 Kometer van Gorazde. |e Bosnische regering deed van- dramatische ontwikke len in Gorazde een oproep por een "spoedzitting van de filigheidsraad. e regering in Sarajevo riep de Stevens op met spoed maatre den te nemen ter bescherming de 60.000 inwoners van fcrazde, waar zondag zo'n 50 Vendelen toen een ziekenhuis getroffen bij een raket- Inval. i radio in Sarajevo citeerde lens een brief die de moslim kring aan de Amerikaanse tsdent Bill Clinton heeft tuurd en waarin eveneens om lip wordt gevraagd. Ij Sarajevo hebben de Servi- p strijdkrachten maandag een versperring opgericht tussen i en de luchthaven Butmir. j Serviërs zeggen dat de ver een 'internationale scontrole' voorstelt en hou- n alle verkeer tegen. Kroatische televisie in feteb meldt intussen een nieu- piittocht van Kroaten na een fcwe serie aanvallen van mos- p-strijdkrachten in Centraal- nié. aanvallen vonden plaats fjanks een oproep die het col- f'w, uit moslims en Kroaten Rfflde leiderschap van ib, in de nacht van zondag Macedonië De VS boden vorige week 300 militairen aan om de 700 Scan dinavische VN-militairen in Macedonië te versterken. De VN willen met hun aanwezigheid in Macedonië voorkomen dat de Balkanoorlog naar deze repu bliek overslaat. Griekenland had vorige week tijdens het Navo-overleg nog ingestemd met de Amerikaanse versterking, maar de Griekse regering komt daar nu op teruig. Het hoofd van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft er maandag bij de Verenig de Naties op aangedrongen de sancties tegen klein-Joegoslavie te verlichten om het land in staat te stellen hoogstnoodzakelijke medicijnen te kopen. (ADVERTENTIE) Tal van minderheidsgroepen proberen in Wenen, waar gisteren de VN-conferentie over mensenrechten is begonnen, steun te vinden. Zo vraagt een Mexicaanse Azteek aandacht voor de positie van zijn volk, bepleiten twee boeddhistische monniken vrijheid van godsdienst in Vietnam en demonsteren Kurden voor een onafhankelijk Kurdistan. foto ap Wenen (afp/dpa) - Dertien Nobelprijs winnaars hebben maandag de openings zitting van de VN-conferentie over de mensenrechten geboycot uit solidariteit met de Dalai Lama, die op aandringen van China niet op de conferentie mag verschijnen. De boycot, die werd aangekondigd door Pierre Sane van Amnesty International, bracht de organisatoren van de conferentie in grote verlegenheid. Sane, een Senegalese mensenrechten-acti vist, denkt dat economische belangen moge lijk een rol hebben gespeeld bij het besluit de Dalai Lama te weren. Hij wees erop' dat de Dalai Lama wordt buitengesloten terwijl sommige van de erg ste mensenrechtenschenders rustig in de zaal kunnen plaatsnemen. De uitnodigingen voor de conferentie waren namens de Oostenrijkse regering verzonden door de minister van Buitenlandse Zaken Alois Mock, die in zijn openingstoespraak met geen woord over de boycot repte. De Dalai Lama en de andere winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede werden wel ontvangen door de Oostenrijkse president Thomas Klestil. Hoge Amerikaanse en Europese verwachtin gen, onder andere wat betreft het instellen van het ambt van hoge commissaris voor de mensenrechten, lijken voorlopig niet de wor den bewaarheid. De hoge commissaris zou over de hele wereld onderzoek kunnen doen naar schen dingen van de mensenrechten. Ontwikkelingslanden zijn bang dat de com missaris de inmenging van de VN in hun binnenlandse aangelegenheden vergroot. Indonesië is maandag op de conferentie fel uitgevallen naar het Westen. Minister van Buitenlandse Zaken Ali Alatas veroordeelde 'ongegronde beschuldigingen' door niet met name genoemde landen. Alatas leek naar Nederland te verwijzen toen hij landen hekelde die 'zichzelf de rol aanmeten van rechter'. Jakarta verbrak begin vorig jaar de ontwik kelingsrelatie met Nederland nadat Den Haag kritiek had geuit op schendingen van de mensenrechten in Indonesië. In een reactie zei minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken dat de toespraak van Alatas als een aanval op Den Haag kan worden beschouwd. Maar Kooijmans zei ook 'constructieve ele menten' te hebben ontdekt, bijvoorbeeld toen Alatas de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens nadrukkelijk onder schreef. De Indonesische minister veroordeelde ver der de praktijk van Westerse landen om hulp op te schorten als ontwikkelingslanden de mensenrechten schenden. De verbinding van mensenrechten en ontwikkelingshulp is vol gens hem 'nadelig' voor beiden. In zijn reactie zei minister Kooijmans dat Nederland zich het recht voorbehoudt de hulp op te schorten aan regeringen die de mensenrechten 'massaal' schenden. Hij verwees in dit verband naar Sudan, dat het momenteel moet stellen zonder hulp uit Den Haag. Ginsburg kandidaat Hooggerechtshof YS Washington - President Bill Clinton van de Verenigde Staten heeft Ruth Ginsburg voordragen voor een plaats in het Hoogge rechtshof. Zij moet rechter Byron White vervangen, die met pensioen gaat. De 60-jarige Ginsburg staat bekend als een gematigd rechter. De voormalige president Jimmy Carter benoemde haar in de jaren '70 in het Federale Hof van Beroep. De benoeming levert Clinton wederom de nodige problemen op. Zijn voorkeur voor de opengevallen plaats in het Hooggerechts hof ging uit naar Steven Breyer, een 54-jarige rechter uit Boston. Onderzoek wees echter uit dat Breyer tien jaar lang had verzuimd sociale premies te betalen voor een bejaarde huisbe diende. Rechter geen Le Pen geen gelijk Nancy - Het gerechtshof in Nancy heeft maandag een door de uiterst-rechtse leider Jean-Marie Le Pen ingediende aanklacht tot smaad afgewezen. Een woordvoerder van een antifascisti sche en antiracistische groep had de leider van het Nationaal Front 'de geestelijke zoon van Hitier' genoemd. Le Pen werd veroordeeld tot het betalen van de kosten van het proces, 1600 gulden. Le Pen had 100.000 franc (33.000 gulden) schadevergoeding geëist omdat hij zich door de uitlatingen gegriefd voelde. Le Pen, wiens partij bij de verkiezingen in maart ongeveer 12 procent van de stemmen behaalde, gaat in hoger beroep. Premier China weer in openhaar Beijing - De Chinese premier Li Peng is maandag voor het eerst in bijna twee maanden weer in het openbaar verschenen. Li verscheen bij een welkomstceremonie voor de Malaysische premier Mahathir Mohamed. Hij vierde zijn terugkeer op het politieke toneel met een voor hem typerende aanval op Westerse mensenrechtenactivisten en strijders voor meer democratie. Tijdens zijn onderhoud met Mahatir veroordeelde Li Westerse critici en zei hij dat elk land zijn eigen concept van mensenrechten moet bepalen. Duitse socialisten weer in trek Bonn - De Duitse kiezer lijkt weer terug te keren naar de SPD, nu de sociaaldemocraten zondag een nieuwe leider kozen. In de eerste opiniepeiling na de verkiezing van Rudolf Scharping tot opvolger van Björn Engholm, staat de SPD duidelijk voor de regerende christendemocraten van bondskanselier Helmut Kohl. Volgens de peiling zegt 41 procent van de ondervraagden op de SPD te stemmen bij de verkiezingen volgend jaar oktober. Daarmee zouden de sociaaldemocraten veruit de grootste partij worden, want de christendemocratische CDU zakt naar 34 procent. De laatste maanden schommelden zowel de SPD als de CDU in peilingen beide rond de 35 procent. Met die percentages is geen van de beide grote partijen groot genoeg om een coalitieregering te vormen zonder de ander. Abiola leidt in Nigeria Abuja - De eerste officiële uitsla gen van de presidentsverkiezin gen in Nigeria geven aan dat de media-tycoon Moshood Abiola (foto) een duidelijke voorsprong heeft genomen. Met de uitslagen van 11 van de 30 deelstaten heeft Abiola er 9 op zijn naam geschreven. Zijn oppo nent Bashir Tofa, eveneens een miljonair-zakenman, won slechts twee deelstaten. Abiola, die afkomstig is uit het voornamelijk door christenen en de Yoruba-stam bewoonde wes ten van het land, won ook de belangrijke noordelijke, voornamelijk moslim-staten Kaduna en Kano. Symbolisch voor de krachtsverhouding is dat Kano de thuisstaat is van Tofa. Den Haag en Parijs: samenwerking politie Parijs - De polities van Nederland en Frankrijk moeten heel nauw gaan samenwerken in de strijd tegen drugs. Dat heeft premier Lubbers maandag in Parijs verklaard tegenover zijn Franse ambtgenoot Eduard Balladur. De Fransen zijn uiterst gebeten op het 'te slappe' Nederlandse drugbeleid. Lubbers zei te hopen dat Frankrijk nog dit jaar zijn grenzen opent, zoals eerder was overeengekomen. De nieuwe regering van Balladur was onlangs van dit besluit teruggeko men, omdat 'Frankrijk er nog niet klaar voor is.' Het Nederlandse drugbeleid heeft in Frankrijk ten onrechte een slechte naam, meent Lubbers. Balladur was verbaasd toen Lubbers hem vertelde dat Nederland het enige land in Europa en Noord-Amerika is, waar het drugverbruik daalt. Volgens Lubbers werkt het Nederlandse systeem dus, met name de beheersing van de softdrugs en het verstrekken van methadon. Tegen de handel in drugs wordt hard opgetreden. Sihanouk staatshoofd Cambodja Phnom Penh - De nieuw gekozen Nationale, Vergadering van Cambodja is maandag voor het eerst bijeen gekomen en heeft prins Norodom Sihanouk bevestigd in zijn functie als staats hoofd. De Nationale Vergadering verleende Sihanouk 'volledige en speciale' bevoegdheden. Nagenoeg alle 120 leden, voormalige vijanden in de langdurige burgeroorlog en felle tegenstrevers in de historische verkiezingen van vorige maand, woonden de bijeenkomst bij. De Rode Khmer, die in de jaren zeventig het Cambodjaanse volk blootstelde aan een terreurbewind zonder weerga, heeft even eens haar steun voor Sihanouk uitgesproken. De maoïstische groepering boycotte de verkiezingen en is niet in de grondwetge vende vergadering vertegenwoordigd. ^biedingen gelden t/m zaterdag Wni a.s.. "Zolang de voorraad strekt Door onze correspondent Rogier Slop Washington - In de statige vergaderzalen van Washing ton klinkt vandaag de bel voor de tiende ronde van het Midden-Oosten-overleg. De partijen zijn redelijk tot zeer optimistisch, hoewel aanzienlijk voorzichtiger dan aan de voora vond van de vorige gespreks ronde. Die inmiddels fameuze negende ronde werd ingegaan met een zodanig ongebreideld optimis me, dat de realiteit uit het oog werd verloren. Vooral de struikelblokken tus sen Israël en de Palestijnen - niet alleen over de deportaties, maar ook over het tempo van Palestijnse autonomie - bleken te groot en frustreerden ook vooruitgang in de Israëlische gesprekken met Syrië, Jordanië en Libanon. De Arabische partijen hebben immers gezworen geen afzon derlijke vrede met Israël te slui ten. Hoeveel die belofte waard is, moet overigens nog worden bezien. De kans is dat, als de Syrische president Hafez al-As- sad eenmaal toehapt, de twee andere landen soepeitjes Damascus zullen volgen. Dat is een gruwelijk scenario voor de Palestijnen, die met reden vrezen dat hun Arabische broeders hen, zoals zo vaak, in de kou laten staan. Daarom ook neigt de PLO er voorzichtig steeds meer toe om Israëlische voorstellen, zoals een 'proef-autonomie' voor alleen de Gazastrook, te accep teren. Gaza, het uitzichtloze, overbe volkte stukje grond waar PLO- concurrent Harnas oppermach tig is, vormt niet het hoofddoel van de Palestijnse delegatie. Maar autonomie voor die strook zou even wat druk van de ketel halen en de indruk moeten wek ken dat de gang naar de onder- i Clinton ..doorbraak.. handelingstafel niet helemaal zinloos is, zoals de gefrus treerde Palestijnse bevolking nu nog in toenemende mate denkt. Voor Israël biedt het afstoten van de 'nutteloze' Gazastrook eigenlijk alleen maar voordelen. Het roerige gebied slurpt one venredig veel energie van het foto ap leger op, economisch is het nau welijks interessant, er zijn maar een paar Israëlische nederzet tingen en het altijd rumoerige scala van nationalisten en reli gieuze fanatici kan nergens een argument vinden om het land als onderdeel van Groot-Israël te claimen. Wat vooral leidt tot optimisme is de indruk dat de tot nu toe tamelijk vleugellamme rege- ring-Clinton zich actiever met het vredesproces gaat bemoeien. Clintons gemodder in de Bosni sche crisis heeft zijn internatio nale gezag danig aangetast en de Amerikanen zitten dringend om een diplomatiek succes ver legen. En dat is in het huidige tijdsgewricht eerder voorhan den in het Midden-Oosten dan in Bosnië. Op 6 juni toonden de Arabische partijen zich nog teleurgesteld over de lauwe Amerikaanse aanpak van het proces. Ze raak ten daarmee blijkbaar een gevoelige snaar in Washington, want de dag daarop suggereer de Clinton dat de VS 'veilig heidsvoorzieningen' op de door Syrië teruggeëiste Golan-hoogte zou kunnen verzorgen. Aangezien die veiligheids-situa tie tot nu toe het grootste obsta kel was voor toenadering tussen Jeruzalem en Damascus, zou Clinton met zijn idee wel eens een doorbraak kunnen forceren. Washington zou verder een sleutelrol kunnen spelen als bliksemafleider voor de Israëli sche premier Jitschak Rabin. Bij veel Israëliërs heerst nog altijd een grote huiver voor teveel concessies aan de Arabie ren: de speelruimte voor Rabin is beperkt. Maar als Rabin tegenover zijn volk kan aantonen dat forse concessies het gevolg zijn van enorme druk van de onmisbare Amerikaanse bondgenoot, zou hij het politiek kunnen overle ven. Zeker als hij tegelijkertijd met afdoende Amerikaanse garan ties voor Israels veiligheid kan pronken. Juist de mogelijkheid voor een dergelijk één-tweetje maakt dat deze tiende ronde weliswaar minder spectaculair, maar aanzienlijk substantiëler kan uitpakken dan zijn voor gangers.

de Stem | 1993 | | pagina 5