oekomst Reijnaert onzeker win Nationale duivenwedvlucht vanuit Saint Vincent afgelast Stadswachten voor het eerst op pad Schietpartij in Clinge Zaak tegen 'dronken rijder' aangehouden Vakbonden dubben over eventueel ontslag-scenario voor personeel school Maatregelen tegen seksuele intimidatie °p Abdij Middelburg' Eotfn dat seksuei* Weer ooievaars in Hulst Zware straffen geëist voor doodsteken Middelburger Toestemming voor bouw huizen Tabakstraat Hulst in DE STEM WÊÈJÊÊM Gemeenten vragen Belgische hulp bij reinigen van Westerschelde fcastelse Dreamgirls lalen eerste prijs lp Drumaconcours lit a~k. uizen(J provincia- L"ï®aren in Middel- IhitLi f ls Gamelijk 'niet Advocaat: 'Verkeerde plaatsnaam' Uitvoering milieubeleid provincie 'nog duurder' Rode Kruis heeft grond niet nodig dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen lWnt in week uit in onze ,.KIeintjes"-kolommen kijkt of er iets 1^-aadlng bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. destem zeeland DINSDAG 15 JUNI 1993 DEEL C 'f. 'fii Week 24. Geldig t/m2f juni. Van onze correspondent Terneuzen - De nationale duiven- wedvlucht die vanuit het Zuid franse Saint Vincent gehouden zou I worden, is afgelast. Door het slech te weer op de gehele route is het niet verantwoord de duiven te los sen. Deze beslissing heeft de lossingscom missie van de Nederlandse Postduiven Organisatie (NPO) gisteren genomen. De 53.453 door Nederlandse postdui- venhouders ingekorfde duiven worden weer vervoerd naar Nederland. Ruim de helft van de vogels, 26.574, werd ingekorfd door deelnemers in Noord- Brabant, Limburg en Zeeland. De deelnemende duiven uit West-Bra bant zijn alsnog vanmorgen in het Belgische Kalmthout gelost. ,De Zeeuwse duiven worden nu in Doornik of Moeskroen aan het luchtruim toe vertrouwd. Wel is gisteren nog overleg geweest tussen vertegenwoordigers van de NPO en de hoofdconvoyeur om de vogels nog een dag in de manden te houden en alsnog vandaag te lossen. „De te verwachten weersomstandighe den langs de vluchtlijn lieten dit echter niet toe", aldus een woordvoerder van de Zeeuwse vervoerscommissie. Volgens een bekende Zeeuwse fondspecialist is het voor de eerste keer in de geschiedenis van de dui vensport dat een nationale wedvlucht vanuit Saint Vincent werd afgelast. Eerder, in 1984, kon het concours pas op de maandag (gepland was de vrij dag daarvoor) doorgaan. fan onze verslaggever luist - De onderwijsvakbonden ABOP en KOV zijn het let met elkaar eens over de vraag wie er op de Hulster kenbare Reijnaertschool het eerst op straat komt te ton als de personeelsformatie onverhoopt moet wor- |en ingekrompen. dienstjaren verdringen op de afvloeiingslijst. „Dit kan de rust binnen een team en dus de school niet ten goede komen", aldus B en W van Hulst. Dat wordt nog versterkt door het gegeven, dat op termijn de per soneelsformatie van een kleine basisschool wellicht moet wor den ingekrompen. Vorig jaar waren er al signalen die erop wezen dat een dergelijke korting op handen was. Onder druk van de tweede kamer is dat voorne men voorlopig afgeblazen. Met de huidige regeling zien perso neel en medezeggenschapsraad van de Reijnaertschool in de toe komst problemen bij gedwongen inkrimping van de formatie. Ze willen dan ook dat de regeling wordt gewijzigd. De gemeente heeft de zaak voor gelegd aan de vakbonden, maar daaruit is dus geen eensluidend advies naar voor gekomen. De KOV gaat met de voorgestelde wijziging akkoord. De ABOP denkt dat de mobiliteit binnen het onderwijs ernstig zal worden belemmerd. Immers, een leraar zal niet snel van zijn eigen 'vei lige' school vertrekken om elders het risico te lopen als eerste de biezen te moeten pakken. B en W brengen daar tegenin dat met de huidige regeling de mobi liteit eveneens wordt belem merd. „Immers onderwijzend personeel met een omvangrijke staat van dienst in het onderwijs zal niet gemakkelijk worden aangenomen in een voornamelijk jong team van een school. De mobiliteit is dan ook helemaal niet zo groot". Dat afwegende stellen B en W de gemeenteraad voor de huidige afvloeiingsregeling toch te wijzi gen. De gemeenteraad buigt zich over de zaak op donderdag 24 juni. Vlissingen (anp) - Besturen van gemeenten en waterschappen rond de Westerschelde hebben medewerking van hun collega's in België gevraagd om de rivier schoon te krijgen. De Taakgroep Westerschelde, waarin de gemeenten en water schappen aan Nederlandse zijde zijn verenigd, heeft zestig Bel gische instanties schriftelijk gevraagd mee te denken over de riviervervuiling en de opslag van verontreinigde baggerspecie. Die baggerspecie komt vrij bij het uitdiepen van de Schelde voor het verbeteren van de bereik baarheid van de Antwerpse haven. s ABOP vindt dat degene met [et meeste aantal onderwijsjaren w blijven, zoals dat nu is ".De KOV stelt zich ach- i het standpunt van de school |it er moet worden gekeken r degenen die het langst aan Ie school verbonden zijn. Sok burgemeester en wethou- s willen, op verzoek van per- |oneel en medezeggenschapsraad i de school, de huidige 'af- oeiingsregeling openbaar Jnderwijs' in die zin wijzigen, estijds is voor een volgorde van jvloeung gekozen om de mobi- |teit van het onderwijzend per- meel niet te belemmeren. Jadeel is dat wanneer perso- eelsleden met een behoorlijk antal dienstjaren worden aan- aiomen op een school, zij zit tende mensen met minder ■an onze correspondent r«ii Gastel - In sporthal het leerhuis streden zondag 18 pjorettengroepen en drie hmbands tijdens een m(mband)Ma(joretten)- incours van het district lest-Brabant/Zeeland van Ie Federatie van Katholieke liiziekgezelschappen. e majorettengroepen kwamen [tinde ere- eerste- tweede-, P«- en jeugddivisie. Twee fcelschappen behaalden pro- Tfe in de tweede divisie majo- «ten A behaalde Oud Ginneken t Breda met 155,5 punten de pc prijs met promotie. In de Fe divisie A majoretten i The Star Shines uit |d Willebrord 156 punten: 1 voor de eerste prijs en motie. J Bream Grils uit Oud Gastel j™ het voortreffelijk: de Pieisjes behaalden met him TJWshow een eerste prijs met P Punten, de jeugd een tweede PP met 312 punten, f «slagen: Majorettes: jeugddivi- f* Doskonale (Breda) 138,5 prüjkheid (Hoogmade) 129, Vlijt K!;A. (Alphen) 149/eerste, PSM (Rijen) 132,5 (tweede) l/h, .,Grisl. <0ud Gastel) Majoretten derde divi- fc/JL Moonlights (Kruisland) ■2.J Sonia Girls (Fijnaart) I/.JÏ Cecilia (Hoeven) TVi j Twihght (Rijen) Star Shines (St. Wil- ro 132/tweede. Majoretten divisie A: Twinkle Stars lm 1 ao lf3/eerste' Twilights Kal '^,5/eerste, Oud Ginneken T,J (eerste en promotie, KL ?i?sl <0ud Gaste') I ira'ore^en eerste divisie IC, Shlnes (St. Willebrord) V)- ,e. 0e.n promotie. Doskonale Le ^/eerste, Majoretten ere- L Doskonale (Breda) e. Tamboers: eerste divisie 1'5/elSe eVrie"dschaP («iel) fe5io/' Kunst na Arbeid [divisie a £ïr?te' Drumband twee- e A FBZ(Leiden) 270/eerst- l^ome verslaggever 'ddelburg Er moeten ek/*! 11 komen tegen «uele intimidatie onder Ie au- v°orkomen in ^gebouwen, zoals in eer werkkringen. feteFkWoonkn 'n'et uitge- hand een notitie aan Sta. *aarvan Gedeputeer- vandaag een nieuw beleid tegen intimidatie op het seksuele vlak zullen vaststel len, Echt, cijfermatig onder bouwd onderzoek is niet gepleegd. Een ambtelijke voorstel in de notitie luidt dat er voorlichting moet komen, zodat alle medewerkers en medewerksters precies weten wat seksuele intimidatie is en wat er intern tegen is te doen. Andere voorgestelde maatre gelen zijn een vertrouwens persoon aanstellen, waar men sen met vragen en problemen over ongewenste intimiteiten terechtkunnen. De vijf stadswachten maakten gisteren alvast een wandelingetje door de Noordstraat. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Loco-burgemeester W. de Zeeuw heeft gistermiddag de eerste vijf stadswachten van de gemeente Terneuzen geïnstalleerd. De vijf, gere- cruteerd uit een aanbod van vijftig, worden de 'oren en de ogen van de gemeente', zo formuleerde De Zeeuw het bij de officiële installatie in het splinternieuwe onderkomen van de stadswacht aan de Brouwerijstraat. Het stadswachtenproject is in eerste instantie opgezet om de kansen van werk lozen op een vaste baan te vergroten. Het is de bedoeling dat ze doorstromen naar een baan in het bedrijfsleven. Ze maken met hun opleiding een goede kans om bij een particuliere beveiligingsdienst aan de slag te kunnen. Maar de gemeente Terneu zen, althans dat is het uitgangspunt, moet' er natuurlijk ook wat mee op schieten. De Zeeuw wond daar gisteren geen doekjes om. „Een tweede zeer belangrijk aspect is met name voor Terneuzen ook om de veiligheid in de stad te vergroten. Daar schort nog wel eens wat aan". Omdat de stadswachten geen opsporings bevoegdheid hebben, ze kunnen geen bekeuringen uitschrijven, zal hun verdien ste voornamelijk op het preventieve vlak liggen. Ze patrouilleren ongewapend, maar in uniform, door de straten en melden per portofoon winkeldieven bij de politie. „Middelburg heeft ons geleerd dat we een goed resultaat mogen verwachten", aldus de loco-burgemeester. Terneuzen rook eind vorig jaar in Middel burg voor het eerst aan het stadswachten project. Daarna is het initiatief in een stroomversnelling beland. Vanwege de goede resultaten in Middelburg, waar de politiek enthousiast is over het fenomeen stadswacht, besloot de raad van Terneuzen in januari van dit jaar om in te haken op het project dat inmiddels het stempel regionaal (ook Vlissingen en Goes doen mee) heeft gekregen. De gemeente kreeg vijftig aanmeldingen binnen. Na een strenge selectieprocedure, bleven vijf kandidaten over die gisteren uit handen van De Zeeuw hun legitimatie- kaart in ontvangst namen. Het project duurt voorlopig een jaar. Daarna bekijkt de gemeenteraad of het voldoende vruchten afwerpt. De meningen over het inzetten van stadswachten liepen begin dit jaar nogal uiteen. Dat er mensen op die manier aan een baan worden gehol pen, vond de raad geen probleem. Wel bleef de vraag hangen of de stadswachten voldoende gewicht in de schaal leggen om de criminaliteit en de drugoverlast in de binnenstad terug te dringen. De Zeeuw had er gisteren goede hoop op. En in Middelburg weten ze het zeker. „We zijn er blij mee. We kunnen niet direct aan de cijfers zien of de kleine criminaliteit is gedaald, maar ze hebben al menige win keldiefstal gemeld en wij hebben verdach ten aangehouden", zei adjudant Ligtendag van de politie Middelburg kortgeleden in deze krant. Twee gunfighters in Clinge nemen ballonnen onder vuur. Van onze correspondent Clinge - Ondanks het mindere weer is het westernweekend aan de Statenbolweg in Clinge een succes geworden. Aan de schiet wedstrijden namen 362 personen deel, terwijl er in totaal 650 kampeerders rondom het schiet- terrein stonden. UITSLAGEN Kanonschieten: 1. S. Lemaire 26 scores, 2. D. de Vries 24, 3. A. van de Lander 23. Korpsen: pistoolschieten winnaar Derby uit Brugge 283 punten. Revolver: 1. Derby uit Brugge 266, 2. Doeltreffend 266. Vrij geweer: 1. Zaanstad 288, 2. Outlaws 285. Dienstgeweer 1. Outlaws 261. VROUWEN Ereschijf: Van de Heuvel-Smit. Pistool: mevrouw De Vries. Geweer: 1. Van de Heuvel-Smit 95, 2. M. Kuysten 93, 3. H. Petrovie- Delle 37. Revolver/pistool: 1. D. Korver 87, 2., mevrouw Meijer, 86, 3. Verheijen- van Oorschot 85. MANNEN Geweer: C. Petrovie. Pistoolrevolver: S. de Smet. Achterlaadrevolver: 1. A. Douwe 88, 2. J. van Ouwerkerk 87, 3. B. Nieu- wenhuis 86. Achterlaadgeweer: 1. F. Schellekens FOTO WIM KOOYMAN 96, 2. H. van de Heuvel 96, 3. R. Kuyster 96. Vuursteenpistool gladloop: 1. G. Agterberg 94, 2. D. de Schacht 85, 3. W. Vanhille 84. Vuursteengeweer gladloop: 1. E. Looij 86, 2. B. Nieuwenhuis 84, 3. W. Rijf 82. Getrokken loop: 1. M. Veld 92, 2. R. van den Eeden 86, 3. H. van der Maesen 85. Vrij geweer: 1. C. Kalfsvel 97, 2. Chielaard 97, 3. G. Engelen 96. Dienstgeweer: 1. C. Kalfsvel 96, 2. Van de Heuvel 94, 3. T. Hansen 91. Pistool: 1. E. de Smet 97, 2. Kranen 95, 3. J. Groos 95. Revolver: 1. M. Kraan 96, 2. F. Visser 95, 3. W. Vanhille 95 punten. Van onze verslaggever Hulst - Het afgelopen weekend zijn er in Hulst weer ooievaars gesigna leerd. De eerste werd vrij dagavond gezien door Hul stenaar Stanny Burm in de Rietstraat. Zaterdag tegen de avond zag G. van Eer denburg een exemplaar zit ten in een wei in de Veld- straat. Tegelijkertijd zat er 400 meter verderop ook nog een vogel eveneens in een wei in de Zandstraat. Beide waarnemers seinden natuurkenner Eddy Taelman in, die meteen zelf een kijkje ging nemen. Tael man constateerde dat vogel in de Veldstraat wel geringd was en dat de vogel in de Zand straat niet geringd was. Zondagochtend zat de gering de ooievaar op de televisie-an tenne bij de familie van Eer denburg in de Zoutestraat en vloog net na de middag in de richting van de Liniedijk. Dit jaar zijn er al meer mel dingen binnen gekomen uit Oost -Zeeuws-Vlaanderen, maar de eerste twee werden eveneens in Hulst gezien. Dat was op 22 maart. Beide vogels waren toen niet geringd. Van onze medewerker Breda - Twee keer veroorzaakte de 43-jarige A.M. uit St. Maartensdijk een ongeluk terwijl hij met een slok op achter het stuur van een onverzekerde auto zat. Toch kwam het voor de politierechter gisteren niet tot een veroordeling, omdat de raadsman van de verdachte tijdens de zitting de juistheid van de dagvaarding in twijfel trok. In april 1992 werd bij de politie een ongeval gemeld dat zich op een parkeerplaats langs de A58 zou hebben voorgedaan. De auto van M. bleek daarbij betrokken. M. was na het ongeval doorgere den, maar werd enkele uren later door de politie thuis opgezocht. Hij bleek dronken, maar ver klaarde na zijn thuiskomst nog vier jenevers te hebben gedron ken. Ook zonder die vier borrels, zo werd berekend, moest M. op het moment van het ongeval teveel alcohol in zijn lijf gehad hebben. Bovendien bleek zijn auto niet verzekerd. „Ik had hem nog maar een paar maanden en ging er van uit dat de verzeke ring van de vorige eigenaar nog doorliep", voerde M. gisteren ter verdediging aan. Drie maanden later gebeurde iets dergelijks opnieuw. Nu reed M. in dezelfde auto tegen een boom. Zijn adem bleek bil con trole 845 microgram per liter te bevatten, bijna vier keer zoveel als toegestaan. De verzekering was nog altijd niet geregeld. Officier van justitie mr. E. Kiepe nam de feiten hoog op en eiste een gevangenisstraf van vier weken (waarvan twee voorwaar delijk), 21 maanden rij-ontzeg- ging (waarvan drie voorwaarde lijk) en een totaal aan boetes van 1100 gulden. M.'s raadsman mr. A. van Vliet hield het vonnis echter vooralsnog tegen. Hij merkte op dat het eerste ongeval naar zijn overtuiging niet in de gemeente Roosendaal had plaats gevonden, zoals in de dagvaar ding vermeld, maar in de gemeente Woensdrecht. Als de raadsman daarin gelijk heeft, moet nietigverklaring van de dagvaarding volgen. Politierech ter mr. W. Verjans besloot de zaak daarom aan te houden on de kwestie te onderzoeken. Middelburg - 'Een angstaanjagende en beestachtige slacht partij'. Zo noemde officier van justitie mr. Boogert de gebeurtenissen (op 7 maart in Vlissingen) die de dood betekende voor de 19-jarige Middelburger E. Van onze verslaggever Middelburg - Het uitvoeren van het provinciaal milieube leid is veel duurder dan het provinciaal bestuur heeft geraamd. Voor dit jaar en komend jaar gloort er een tekort van 695.000 gulden, dat weggewerkt moet wor den, zo luidt een ambtelijk voorstel, door onder meer de provinciale leges te verhogen. Het onderwerp staat op de agen da van de vergadering van Gedeputeerde Staten (GS) van vandaag. De financiële tegenval lers (216 mille in 1993 en 479 mille in 1994) zijn voornamelijk ontstaan door personeelskosten en omdat het Rijk de handha ving van de Wet Chemisch Afval bij de provincie heeft onderge bracht. De meerkosten kunnen betaald worden uit andere potjes, maar voor 1993 is er dan nog een tekort van 27 mille, waarvoor GS nog een dekking moeten vin den. Het tekort van 1994 kan uit andere middelen worden betaald. Verhoging van de provinciale milieuleges kan procedureel niet meer in dit jaar gebeuren, maar komend jaar ramen ambtenaren hiermee aan extra inkomsten 140 mille binnen te halen. 'Overdekt' met niet minder dan 21 snij- en steekwonden, neerge stoken door een groep Antilli aanse jongeren, belandde het slachtoffer in het ziekenhuis waar medisch ingrijpen niet meer mocht baten. De twee fata le steken in de rug kwamen voor rekening van de 19-jarige Vlis- singer D.W., tegen wie maandag een gevangenisstraf werd geëist van 5 jaar. Een tweede verdach te, de eveneens 19-jarige W.M. (Vlissingen) hoorde 2 jaar tegen zich eisen, terwijl de 23-jarige J.R. voor zijn aandeel in de zaak 9 maanden zal moeten zitten waarvan 3 voorwaardelijk, zo stelde de officier. De rechtbank had twee dagen nodig om de zaken tegen de verdachten van de vechtpartij 'op een rijtje' te krijgen, en ieders aandeel daarin tot klaar heid te brengen. Getuigen wer den gehoord, er werd een mein eed gepleegd, de tientallen 'sup porters' op de publieke tribune gaven lachend of sissend blijk van hun goed- of afkeuring, maar tenslotte vielen in een doodse stilte de eisen. Lange tijd al bestond er rivali teit tussen twee groepen Antilli aanse en Surinaamse jongeren, met regelmatig vechtpartijen als gevolg. Toen een tiental Antilli aanse jongeren op 7 maart op weg naar een Antilliaans muziekfestijn in Vlissingen dan ook toevallig het pad kruiste van een lid van de andere partij, sloegen de stoppen door. De jongste uit de groep (16 jaar, en Inmiddels veroordeeld tot 6 maanden tuchtschool) daagde de Middelburger uit om er vervol gens met een kapmes op los te slaan. Maar E. liet zich niet onbetuigd en verdedigde zich met zijn mes en de fiets die hij naar zijn aanvallers gooide. Daarop kreeg de Middelburger massaal de groep over zich heen en werd hij van alle kanten met messen bestookt. Een vluchtpoging mislukte door dat hij tijdens zijn sprint naar de veiligheid door een van de groepsleden omver werd gelo pen. 'Met een rood waas voor de ogen' stortten enkele jongeren zich vervolgens op hem. E. werd geslagen, geschopt en met mes sen bewerkt. Daarna bezweek hij aan zijn verwondingen. Uitspraak over veertien dagen. Van onze verslaggever Hulst - Makelaar Van Putte en Raats uit Hulst mag twee woningen bouwen aan de Tabakstraat in Hulst. Het Hulster college van b en w wil hier medewerking aan verlenen. Volgens het bestemmingsplan Tivoli mag de bewuste grond alleen worden gebruikt voor openbare en bijzondere doelein den zoals dienstverlening, het sociale en culturele leven, onder wijs, bejaardenzorg en de volks gezondheid. Het Kruiswerk verlaat binnen kort het gebouw naast het bouw perceel en heeft het pand door verkocht aan het Rode Kruis. Deze heeft de resterende braak liggende grond niet nodig. Deze grond biedt volgens het college voldoende ruimte voor de bouw van twee woningen. Plaat selijk gezien stuit de bouw van de huizen ook niet op bezwaren. In de eerstvolgende herziening van het bestemmingsplan krijgt dit perceelsgedeelte daarom een aangepaste bestemming, waar aan het bouwplan voldoet. B en W menen dat zo snel mogelijk een bouwvergunning verleend moet kunnen worden. Voor de bouwvergunning is het wel nodig een herziening van het bestemmingsplan in voorberei ding te nemen. Het college vraagt aan de raad hiermee in te stemmen.

de Stem | 1993 | | pagina 11