'Onveiligheid' kost 12 mld lp 3\ 9laS' elekl,istf' dii-SJStfiiö - i'ij-üiij PARKET Hoge Raad keurt uitwijzing via Roosendaal-route af Britse VN-macht slaat terug bij aanval Zeeuwen zijn bezorgd over de toekomst z/lotp A. Fl. 37.950,- De geheime koeriers on DER HOOPT Miljardenschade door kleine criminaliteit, rampen en ongevallen L_ Scholen straffen stakende scholieren Slecht schietende agent moet wapen inleveren g Lichtreclame Neon verlichting Belettering PSY breekt ook met Westerhof A Provincie Zeeland ENISONDERNEMING verteren ïen centenkwestie, iancler.99 NATUURLIJK Merijntje lelasting met tentje omhoog jfS-actie tegen omalische [rijgsheer Aidid pealths naar audi-Arabië Schorsingen, inhaaluren en slechte punten .wegens afwezigheid NEBRILLEN CHMIELOWSKI Discussie over het Zeeuwse platteland: 'Wil de laatste boer het licht uitdoen?' auto-airconditioning 01650-29700 Krajicek: de held van tennissend Nederland Man uit Terneuzen aan gevolgen van ongeval overleden Koel en Perfect Korreltapijt i IPïSSS 04167-1 /loert* 1 Van de radiorecjame introductie van de Alfa 1« vin Spark, de Alta 155 Diesel en de Alta 155 2.5 voegt Alfa Romeo nieo,. en aan het Alta 155 gamma ar liefst 8 verschillende f len geeft de Alfa 155 nieunt aan begrippen als kwalj£. rid en sportiviteit. Bovendie de Alfa 155 1.7 Twin Spy. ieme bewijs dat een marka- sublieme prestaties,jweerg, wegligging en een comply comfort, niet perse sam?' hoeven te gaan met een prijsniveau. Zo '-beseft de Alfa 155 1.7 Twin Span pljsi o.a. standaard pm centrale deu". srendeling, g* ramen vóór c lp#?» stuurbek,w trying. kennismakir, wordt fr ook een oit moeting |b BÉj' de auto die alle in zich heeft or uw volgende auto* worden: de Altais g 13 juni: nooi. ur. Div. 370. Koopvaardijlaan 12-14 9000 Gent 8 Tel. 09-3291336604 - tax 09-3291336604 8 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang Alfa 1551.8 TSL/ 2.0 TS Alfa 155 2.0 TD/2.5TD Alfa 155 2.5V6/Q4 n incl. BTW/BPM excl. kosten rijklaar mat t Westerhof FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Eindhoven - Het bestuur van PSV heeft trainer Hans Westerhof ontsla- IDe tegenvallende resultaten in de afgelopen competitie, waarin de Eindhovenaren het kampioenschap ver speelden aan Feyenoord, .worden als reden voor deze beslissing opgevoerd. Beide partijen onderhande len nog over de afkoopsom. Westerhof, die voor het sei- Izoen 1992/1993 van FC [Groningen naar de toenma- landskampioen kwam, I in Eindhoven nog een [eenjarig contract. dat zij op 11 mei 1993 de lebben vastgesteld. en ieder ter inzage bij: )dij(plein) 9, Middelburg Sint-Maartensdijk. informatiecentrum (01180-31400). Huw./Kennisnrj ONDERNEMER 32 in gebonden, brede inter' zkt. ser. relatie met vrouw om er samen leuks van te maken, t® m. foto alt. antw. o-n unusstraat 25, 's-Gravenpolder j 01103-1517 b.g.g. 1327 i itverlening. Overal te ontbieden g en nacht bereikbaar. fcflngezWDe Stem, 076-236911 A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 strips D3/D4 deel E ■t.w. Min. afname 20 mz at 21-06-1993 Eindhaven Den Haag/Roosendaal - De Hoge Raad, het hoogste Ne derlandse rechtscollege, heeft in de zaak rond een indertijd in Groningen opgepakte vreemdeling bepaald dat de omstreden uitwijzingsmetho den, 'de Roosendaal-route', niet legaal is. De vreemdeling moet nu tot Ne derland worden toegelaten, te vens moet de Staat de rechtsza ken betalen, die hij heeft ge voerd. Vreemdelingen zonder verblijfs vergunning, volgens het ministe rie van Justitie veelal Marokka nen, waarvan aangetoond kon worden dat ze via België Neder land waren binnengekomen, werden bij Roosendaal met een enkeltje op zak door de vreem delingenpolitie weer op de trein gezet. De in Groningen opgepakte vreemdeling kaartte de kwestie eerst aan via een kort geding bij de Groningse rechtbank, waarna het vonnis door hem werd aan gevochten bij het gerechtshof in Leeuwarden. Toen ook het hof in Leeuwarden niet naar wens van de vreemde ling beschikte, stapte deze naar de Hoge Raad in Den Haag. De Hoge Raad vroeg advies aan het Benelux Gerechtshof in Luxem burg. Toen deze instantie de Ne derlandse handelwijze veroor deelde, bleef er voor de Hoge Raad in Nederland geen andere mogelijkheid dan een en ander ook te veroordelen. De Hoge Raad en het Benelux Gerechtshof vinden dat de Roosendaal-route in strijd is met de rechten en plichten, die de Beneluxstaten jegens elkaar die nen na te komen. In feite werden de problemen wat al te makke lijk teruggeschoven naar België. Een woordvoerdster van het mi nisterie van Justitie $telt overi gens dat de Roosendaal-route pddelburg - De Zeeuwen wor- ïid jaar hoogstwaar- geconfronteerd met ging van de motorrij- genbelasting! Oorzaak: de kvincie moet nog eens zes mil ler. gulden bezuinigen om de wting sluitend te krijgen, der is al een bezuiniging van miljoen overeengekomen, hoging van de motorrijtui- Inbelastmg met een tientje le ft de provincie een miljoen op. (ZIEZEELAND - C1 jgadishu Er is een Amen de militaire actie op komst Ja de Somalische krijgsheer lid Een vliegdekschip stoomt raar de kust van Somalië, ■mariniers zijn in staat van gebracht en het vliegveld ide hoofdstad Mogadishu is ij gisteravond gesloten. In shington wordt niet uitgeslo ot de aanval vamorgen al '6 BUITENLAND - A5 ?e -De acht F117-A Stealth- rers hie deze maand op tgbasis Gilze-Rijen zijn gesta- I ,ee™ voor een oefening, gaan I® ™s naar Saudi-Arabië. liet tweede piloot Mat e°n zich ontvallen tijdens persuurtje op de vliegbasis. IIÜPEZE KRANT: [ANDAAG 5 KATERNEN ibtergrond Menland titenland ïurs onomie lort «land agazzi jeekendgids '"Programma's, Puzzels «ekendbijlage Een islamitische truckchauffeur ligt dood in zijn vrachtwagen nadat het hulpkonvooi waarin hij meereed door Kroatische soldaten onder vuur was genomen. foto ap Novi Travnik (rtr/afp) - Britse VN-mili- tairen hebben gisteren drie Kroatische strijders doodgeschoten toen deze een hulpkonvooi van de moslims onder vuur namen. Bij het vuurgevecht werden ook twee islamitische truckchauffeurs ge dood. Kroaten openden gisteren twee maal het vuur op het 'Konvooi van Vreugde', dat met 503 wagens op weg is naar Tuzla maar door de gespannen situatie in het midden van Bosnië uit elkaar is geslagen. De tweede aanval vond plaats bij Nova Bila, nadat de Britten kort voor Vitez al het vuur van Kroaten hadden beantwoord. Bij de confrontatie op de weg naar Vitez sneuvelden naast de drie Kroaten ook twee moslim-chauffeurs. Voor zover bekend zijn bij Nova Bila geen slachtoffers gevallen. Het 'Konvooi van de Vreugde' was donderdag al overvallen bij Novi Travnik, toen Kroatische strijders zeven chauffeurs uit hun wagens sleepten en hen vermoordden. Aanvankelijk was melding gemaakt van acht slachtoffers. Meegereisde journalisten zeiden dat dichtbij Vitez een groep van vijftig soldaten van het Kroatische leger in Bosnië circa twintig vrachtwagens tot staan had gebracht op een strategische kruispunt. Britten in een pant servoertuig van het Warrior-type beant woordden het vuur van de Kroaten. „De strijders doken op en beschoten het konvooi. Wij beantwoordden het vuur", al dus een zegsman bij de VN-vredesmacht. „Het was tamelijk dichtbij." Britse VN-troe- pen hebben hun hoofdkwartier bij Vitez in het midden van Bosnië. Kroatische soldaten zijn uit op wraak na een recent offensief van moslim-strijders die de afgelopen week Travnik veroverden waarbij honderden doden vielen. Duizenden Kroaten zijn uit Travnik verdreven. Novi Travnik (Nieuw Travnik) is in handen van de mos lims. ZIE OOK BUITENLAND - A5 (ADVERTENTIE) 'Authorised exclusief assortiment- optiek Brabantplein 3, Breda telefoon 149942 Breda/Goes - Een aantal scholen in Nederland deelt strenge straffen uit aan leer lingen, die eergisteren mee hebben gedaan aan landelijke protestacties. Een school in Emmen schorst 56 leerlingen die staakten. In Goes moeten 200 actievoerders veer tien lesuren nakomen. Op een school in Zutphen moeten sta kers tijdens hun vakantie gemis te lesuren inhalen. Volgens een woordvoerder van het Landelijke Actiecentrum Scholieren zijn er in het hele land 258 scholen die strafmaat regelen nemen tegen leerlingen die donderdag hebben gestaakt. In de meeste gevallen is straf werk gegeven, moeten leerlingen gemiste lesuren inhalen of krij gen stakers die een proefwerk hebben gemist een 1. Volgens minister Ritzen van On derwijs zijn de scholen zelf ver antwoordelijk of ze wel of geen sancties opleggen. Zelf keurde hij de acties af en zette hij vraagtekens bij de vraag of de scholieren zelf wel wisten waar om ze staakten. Ritzen heeft de onderwijsinspec tie donderdag opdracht gegeven te registreren hoe de stakingen op de scholen zijn verlopen. Vol gens schattingen van de onder wijsinspectie hebben in totaal bijna 190.000 leerlingen ge staakt. Ruim 20.000 daarvan kwamen van het middelbaar on derwijs. De rest uit het voortge zet onderwijs. Het ging in totaal om bijna 800 scholen. Met onder meer mani festaties, demonstraties en blok kades van wegen gaven de jon geren uiting aan hun woede over de aangekondigde bezuinigingen op uitkeringen en studiebeurzen. Het Landelijk Actiecentrum Scholierenstaking heeft geen be richten gehad over Brabantse scholen die stakende scholieren straffen. Middelburg (anp) - De bevol king van Zeeland beschouwt de afnemende werkgelegen heid in de landbouw en de ontvolking van het platteland als de belangrijkste proble men van de provincie. Dat concludeert de Rotterdamse hoogleraar P. Blauw naar aan leiding van een discussie onder de Zeeuwse bevolking over de toekomst van het Zeeuwse plat-, teland. Bijna tweehonderd Zeeuwen uit' alle delen van de provincie na men deel aan de discussie. Het rapport dat naar aanleiding hiervan is opgesteld, is gisteren in Middelburg gepresenteerd. De landbouw, en dan met name de akkerbouw, is de voornaam ste economische activiteit op het Zeeuwse platteland. De zorgelij ke situatie in deze bedrijfstak heeft gevolgen voor de leefbaar-' heid van het platteland en de Zeeuwse bevolking in het alge meen, aldus Blauw. Volgens de hoogleraar voelen de boeren zich niet langer gerespec teerd, maar 'met de nek aange keken en beschuldigd van mi lieuverontreinigende bedrijfs voering'. Het vertrouwen in de politiek is tot een absoluut dieptepunt ge daald, schrijft Blauw in zijn rap port. De diverse 'wurgmaatrege- len' op het terrein van markt en milieu leiden tot een forse inko mensdaling, zodat voor een kou de sanering wordt gevreesd. Door politieke en economische ontwikkelingen wordt het steeds moeilijker de kleine kernen op het Zeeuwsè platteland in stand te houden. Dat geldt voor win kels als voor scholen, gezond heidscentra en bejaardenhuizen. Ondanks alle pessimistische ge luiden heeft het Zeeuwse platte land toch goede toekomstmoge lijkheden, constateert Blauw. Een deel van de akkerbouw moet overschakelen van de tra ditionele gewassen op andere, hoogwaardige teelten. Overtollige landbouwgrond kan tot natuurgebied worden omge vormd, hetgeen de mogelijkhe den voor recreatie en toerisme vergroot. Tegelijkertijd moeten er voorzieningen worden gescha pen voor paardrijden, kanova ren, wandelen en fietsen. izm Meenet Op zaterdag 12 juni zijn van 10.00 tot 16.00 uur waterwerken zoals gemalen, dijken en zuive ringsinstallaties opengesteld voor het publiek. Ook bij u in de buurt Informeer bij het plaatselijke wa« terschap of het VW-kantoor. ZATERDAG 12 JUNI 1993 halverwege vorige maand reeds op verzoek van de Belgische overheid is gestaakt. „Het is ook niet meer nodig", aldus de voor lichtster. Justitie zegt te weten dat de opgepakte vreemdelingen veelal Marokkanen waren. Lange tijd heeft de Marokkaanse regering opgepakte landgenoten niet meer willen binnenlaten. Inmid dels hebben Nederland en Ma rokko een zogenomede terugnee- movereenkomst gesloten. Zijn prestaties tijdens de open Franse kampioenschappen hebben alies en iedereen in rep en roer gebracht. Krajicek heeft dat de afgelopen dagen geweten in Rosmalen. Overal waar hij zich vertoonde, ontstonden oploopjes. "Het is wel leuk", reageerde de held beduusd. ZIE SPORT-B1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De maat schappelijke schade als ge volg van 'onveiligheid' be draagt jaarlijks 12 miljard gulden. Inclusief fraude en georganiseerde misdaad, gaat het om een schade post van 40 miljard gul den. Het onveilige gevoel dat een op de drie burgérs zegt te hebben, komt niet alleen door de kleine criminaliteit. Overlast, overtre dingen, branden, (verkeers-)on- gevallen en (milieu-)rampen dra gen ook daartoe bij. De schade per hoofd van de bevolking be draagt in (middel-)grote steden jaarlijks 1100 gulden, in kleinere gemeenten 700 gulden. De totale schade in 1990 bedroeg 12 miljard. Er vielen ruim 243.000 gewonden, van wie ruim 52.000 in het verkeer. Het aantal doden bedroeg 1800. Ongevallen in de privésfeer leid-' den tot liefst 760.000 gewonden en 1500 doden. Diefstal met ge weld (bijvoorbeeld straatroof) vormde in het onderzoeksjaar 1990 bijna een exlusief probleem van de drie grootste steden: het bedroeg daar het viervoudige van dat in de andere steden. Het aantal, inbraken bedroeg in de grote steden bijna het dubbe le van het landelijk gemiddelde. Ongeveer eenderde van de Ne derlandse burgers voelt zich (zeer) onveilig. Vooral de kwali teit van de buurt en geslacht spelen daarbij een rol. Deze gegevens zijn afkomstig uit de Integrale Veiligheidsrappor tage 1993 van vijf ministeries. Dit rapport moet een aanzet ge ven tot een gemeentelijk veilig heidsbeleid. Voorzitter d'Hondt (burgemeester van Nijmegen) van de werkgroep overhandigde de nota gisteren in Den Haag aan voorzitter Havermans van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In de rapportage wordt gepleit voor een nauwe samenwerking tussen alle betrokken partijen: rijk, gemeenten, justitie, politie, brandweer, maatschappelijke in stellingen, bedrijfsleven én bur gers. Gemeenten kunnen bij de be strijding van onveiligheid een centrale rol spelen. Het ministe rie van Binnenlandse Zaken ont wikkelt samen met enkele ge meenten (waaronder Maastricht, Nijmegen en Eindhoven) een model voor een lokaal samen hangend veiligheidsbeleid. Terneuzen - De 57-jarige C. van Nieuwenhuizen uit Terneuzen is gistermorgen in het academisch ziekenhuis te Gent overleden aan zijn verwondingen, opgelo pen bij een verkeersongeval. (ADVERTENTIES) Vanuit Mexico steken koeriers geregeld illegaal de grens met Guatemala over om daar bedreigde Indianengemeenschappen van hulpgoederen te voorzien. De koeriers opereren in het diepste geheim, want ze zijn hun leven niet zeker. Praten over hun gevaarlijke werk willen ze absoluut niet. ZIE WEEKEND-DEEL E Het hele weekend veel bewolking. Vooral vandaag wordt een regenachtige dag. Ook zondag kunnen nog enkele buien vallen. De wind is matig. Van onze verslaggeefster Breda - Politiemensen die hun schietvaardigheid onvoldoende op peil houden, lopen in de toekomst het risico hun dienstwa- pen te moeten inleveren. Dit zei korpschef Van Hoorn van de regio Brabant-Noord gister middag tijdens de officiële inge bruikname van het nieuwe com putersysteem Fats (Fire Arms Training System) in Oss. Plaatsvervangend korpschef T. Spel van de regio Midden- en Westbrabant noemt deze maat regel 'bijna vanzelfsprekend'. „Het is de verantwoordelijkheid van de leiding en van de agent zelf dat de schietvaardigheid op peil blijft. Dat geldt niet voor iemand die altijd binnendienst heeft, maar voor een agent op straat is het een absolute vereis te." Korpschef A. Smeels van de re gio Zeeland wil nog niet onmid dellijk reageren op de uitlatin gen van Van Hoorn. Hij zegt wel dat er binnenkort een trainig is voor de politiemensen. En dege nen die niet goed genoeg kunnen schieten, worden bijgeschoold,, kondigt hij aan. Onlangs bleek uit een onderzoek van de politebonden dat de schietvaardigheid van agenten dikwijls ernstig te kort schiet. Nauwelijks de helft van alle po litiemensen haalt de wettelijk vastgestelde hoeveelheid ge- weldsinstructies en schietoefe ningen en heeft daardoor te wei nig ervaring. Minister Dales van Binnenlandse Zaken heeft enkele maanden ge leden een onderzoek gelast naar het niveau van de schietvaardig heid. Over enkele weken zijn de resultaten daarvan bekend. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 (ADVERTENTIES) AVONDOPLEIDING E NIMA-A/B NGPR-A REPETITIECURSUS NIMA-A/B PRAKT1JKDIPL. MARKETING PRAKTIJKDIPLOMA PR BASISKENNIS BOEKHOUDEN PDB MBA SPD PD LOONADMINISTRATIE MIDDEN MANAGEMENT BELASTINGADVISEUR/ -ASSISTENT BEL 076-601936/215389 VOOR DE BROCHURE 14 JUNI A.S.VOORUCHT1NGSAVONO I De stichting OIB is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de onderwijsinstellingen voor I zover het onderwijs onder de reikwijdte vi Vraag de brochure neer sfergriud- Honderden kleuren i Past In leder I Interieur Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: D kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) q De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 8 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 8 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 8

de Stem | 1993 | | pagina 1