r/ÜRCÖ?] Chaos dreigt in de lucht I Q3 bellen 'Wat studenten niet mochten, mogen wij weV Kilometerslange files in Brabant en Zeeland Nog één puntje, Lqi650-691_50j 'Werkloosheid groeit sneller dan verwacht' Onderzoek naar concentratie van luchtmobiele brigade rootste kruiden^ de kleintjes letten- STUDIO MODE 2000 ruimt op Steengrillen, Irak belemmert VN-inspectie Vertragingen door veiligheidsmaatregelen en vakantiedrukte De zwarte kijk van Anne Teresa de Keersmaeker lokker-100 mist [ndingsbaan Irneseii gaat Ig bij PSV Jupermarkten pflen meer om |NA-test onder ivang mogelijk pjd Turkije' [DEZE kramt- Minder en net iets anders. ATELIER DE BRUIJN Rem op groei kerkgelegenheid kclit doden bij lanval op VN- lonvooi Bosnië Een Fokker-100 is gis- iag op de luchthaven Eel- Inaast de landingsbaan terecht lomen. Het toestel werd daar- j iicht beschadigd. De negen Kenden bleven ongedeerd. Igess Fokker maakte het toe- >r een testvlucht. Twee keer [der is een Fokker-100 tijdens door het landingsge- idhoven - Frank Arnesen is Ieren door het bestuur van IV op non-actief gesteld naar (leiding van zijn kritische en uitlatingen over de [b in een interview. Het con- t met Arnesen wordt per 1 Itember opgezegd. BE SPORT-B1 «Haag - Ondanks de teruglo- Ide economie doen de super- tkten het nog goed. Consu lten stellen de aanschaf van Je-artikelen uit, maar verlaten steeds met volle boodschap- lteen de winkels van de Itgrutters. De omzet steeg Ég jaar met 2 miljard tot 35 lard gulden. (IE ECONOMIE-A6 8 - Bij zware misdrijven fvan de verdachte een DNA- l'egen diens wil worden afge- "T. Dit heeft de Tweede r besloten. Op grond van de uitslag van een DNA- J®ag een verdachte echter (porden veroordeeld. RE BINNENLAND -A3 Jetdam De militante Kur- PKK heeft reisbureaus latschuwd dat deze zomer ("gen zullen worden iegd op toeristische doelen let zuidoosten van Turkije. Ist™ doen er goed aan dat |van Turkije te mijden, advi- T de organisatie, die strijdt een onafhankelijk Kurdis- I BUITENLAND - A4 INDAAG 2 KATERNEN Ithterg rond (onenland Titenland f°nomie J6urs lort Jeland Ijete Gids "Ptogramma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D5 Lucht betrekt voor toeristen In Oosterhout namen gisteren zo'n vierhonderd scholieren het voorplein van het stadhuis in. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Breda - De scholierenstaking van giste ren is de grootste die ooit in Nederland is gehouden. Ruim 178.000 leerlingen gaven volgens de organisatie gehoor aan de oproep om na het tweede lesuur de scholen te verlaten. Met onder meer manifestaties, demonstraties en het blokkeren van verkeersknooppunten gaven de jongeren uiting aan hun woede over de aangekondigde bezuinigingen op uitkeringen en studiebeurzen. Op diverse plaatsen werden in totaal ongeveer tien scholieren aangehouden wegens kleine ver nielingen of het belemmeren van het verkeer op kruispunten. Grote incidenten hebben zich nergens voor gedaan. Alleen in Eindhoven kreeg de actie onbedoeld een bloederig karakter. Aan het eind van een demonstratieve tocht sprongen tientallen scholieren met blote voeten in de fontein bij het stadhuis. Op de bodem van de fontein lag echter veel glas, waardoor meer dere actievoerders verwondingen opliepen. Diverse scholieren hadden zelfs slagaderlijke bloedingen en zijn in het ziekenhuis opgeno men. De meeste stakers waren in Eindhoven: 7000. Verder waren de jongeren vooral actief in Rotterdam en Tilburg (3500), Amsterdam (2000) en Nijmegen (2000). In Oosterhout gingen 400 scholieren de straat op, terwijl in Breda slechts enkele tientallen jongeren actievoerden. Op het Thomas More-college in Oudenbosch liep bijna de hele schoolbevolking weg: 1068 scholieren. Roosendaal telde ruim 970 sta kers, Bergen op Zoom circa 300, 'Etten-Leur 250, Terneuzen 500, en Oostburg 'enkele honderden'. Op het Binnenhof in Den Haag demonstreer den enkele honderden scholieren. Enkelen gooiden met rotjes. De stakers mochten eigenlijk alleen op het Plein nabij het Bin nenhof komen, maar de politie liet ze toch naar het Binnenhof gaan. „Wat de studenten op 8 mei niet mochten, mogen wij nu wel," zeiden de jongeren. Enkele scholieren pro beerden de Ridderzaal binnen te dringen, maar dat lukte niet. De actiecentrale van de scholieren maakte melding van zeker vijftien gevallen van intimidatie door schoolleidingen. Sommige leerlingen die proefwerken niet hebben gemaakt hangt het cijfer 1 boven het hoofd. Een aantal schoolbesturen ging over tot het uitdelen van spijbelkaarten, dreigde met schorsing of eiste een schriftelijke verklaring dat de scholieren inderdaad zouden meedoen aan een demonstratie. Op andere scholen werd wel medewerking verleend 'aan de acties. Minister Ritzen van Onderwijs noemde de grote scholierenstaking gisteren 'een signaal aan de politiek'. Hij heeft de onderwijsin spectie opdracht gegeven te registreren hoe de stakingen op de scholen verlopen. De inspectie houdt in de gaten hoeveel leerlin gen staken, hoe de schoolleidingen reageren en of er incidenten plaatsvinden. ZIE VERDER REGIO - Cl ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Van een verslaggevers Driebergen/Breda - Een vrij dag in Duitsland heeft gisteren voor kilometerslange files richting kust gezorgd, vooral op de Brabantse en Zeeuwse wegen. Probleempunten waren vooral de A2 waar tussen Valkens- waard en Eindhoven meer dan twintig kilometer file stond en de A58 tussen Gilze en Breda waar gisterochtend zo'n tien kilometer blik stond te wachten op doorgang naar Zeeland. Ook op de wegen van Antwerpen via Bergen op Zoom naar Zeeland was het bijzonder druk. Oorzaak van de verkeersdrukte was onder meer een vrije dag in Duitsland: Sacramentsdag. Ooit was deze dag in Nederland ook een feestdag, maar deze katho lieke hoogtijdag is hier al sinds de jaren '70 op de achtergrond geraakt. Veel Duitsers hebben vandaag ook vrij genomen en profiteren van dit lange weekend om naar zee te gaan. Ook Belgen hebben een lang weekend; daar is het vandaag een nationale feestdag. Om half negen gisterochtend meldde de Algemene Verkeers dienst van de rijkspolitie twintig files met een totale lengte van 185 kilometer. De eerste auto's stonden al 25 kilometer voor de grensovergang tussen Oberhau- sen en Arnhem stil. Op de toegangswegen in Den Haag was het autoverkeer niet meer in beweging te krijgen. In Rotterdam waren de files voor de Maastunnels en Maasbruggen langer dan normaal, maar dat had ook te maken met de 24-uurs staking van het stads vervoer. In Amsterdam zjtte de NS extra treinen in naar Zand- voort. Pas tegen 13.00 uur waren de verkeersopstoppingen bijna overal verdwenen. De verkeersdienst in Driebergen verwachtte gisteren nog wel pro blemen in verband met een uit Frankrijk naderend noodweer met onweersbuien en slagregens. Die storing zorgde eerder op de dag in Normandië voor forse wateroverlast. Helikopters eva cueerden er de bevolking uit een aantal geïsoleerd geraakte dor pen. De NAC-spitsen John Lammers (links) en Pierre van Hooijdonk vieren feest met de supporters na de zege op De Graafschap. NAC heeft zondag tegen FC Den Bosch aan één puntje genoeg om te promoveren naar de eredivisie. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ZIE SPORT-BI Schiphol - Urenlange wachttijden op de luchtha vens en langere vluchten vanwege omwegen en lan gere start- en landingspro cedures. Dat is waar toeristen vanaf 26 juni rekening mee moeten hou den, wanneer, op die datum het nieuwe systeem voor luchtver keersbeveiliging ingaat. Met de verwachte vakantiedruk- te zal dit leiden tot enorme ver tragingen. Schiphol zal deze zomer beperk ter toegankelijk zijn voor vlieg tuigen door de deelname van Nederland aan Eurocontrol, een Europees netwerk voor luchtver keersbeveiliging. Het doel van die deelname is om het drukke vliegverkeer veiliger te maken en de kosten voor de luchtvaartmaatschappijen te drukken met een geïntegreerde luchtgeleiding boven heel Euro pa. Vorige week besloot de Kamer de overheveling van een deel van de verkeersbeveiliging naar Eurocontrol in Maastricht op 26 juni te laten plaatsvinden. Dat betekent dat op die dag ook een groot aantal nieuwe veilig heidsmaatregelen zullen ingaan, die - zo vlak voor de drukke vakantieperiode - voor vele ver tragingen zullen zorgen. Zo zijn de 'doorgaande' vluchten die Schiphol niet als bestemming hebben, voortaan op Eurocon trol aangewezen. Vluchten over kortere afstand hebben niets met Eurocontrol te maken, maar moeten voor de veiligheid wel lager - onder de zeven kilome ter - uitgevoerd worden. Veel vliegtuigen zullen daarom omwegen moeten maken en lan ger moeten wachten op toestem ming voor start of landing. Bovendien wordt het aantal per uur afgehandelde vluchten van en naar Schiphol teruggebracht van zestig naar 39. Deze restricties zijn, zeggen de verkeersleiders, onvermijdelijk omdat ze eerst vertrouwd moe ten raken met totaal nieuwe pro cedures. De gezamenlijke luchtvaart maatschappijen die van Schip hol gebruik maken, voorspellen naast de grote overlast voor de reizigers ook een miljoenenstrop voor zichzelf als gevolg van hoger brandstofverbruik van de vliegtuigen. De beperkte toegankelijkheid van Schiphol zal ook merkbaar zijn op veel andere Europese luchthavens waar per uur min der vliegtuigen met bestemming Amsterdam kunnen vertrekken. Het Nederlandse Luchtverkeer- sleidersgilde is daarom woedend dat minister Maij (Verkeer) heeft besloten de maatregelen in te laten gaan aan het begin van het vakantieseizoen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) alles 1/2 prijS Ginnekenstraat 118 Breda Burg. Baumanlaan 124a Rotterdam Aan het zeer warme weer is voorlopig een eind gekomen. Vandaag wisselende bewolking met buien en blijvende kans op onweer. Een matige, soms krachtige wind. Van onze Haagse redactie Den Haag - De werkloosheid groeit sneller dan verwacht. De voorspelde groei van 110.000 werklozen in 1993 en 1994 moet volgens het Centraal Planbureau 'fors naar boven bijgesteld worden'. Volgens CPB-directeur Zalm, gisteren in een gesprek met de Tweede Kamer, kwamen er alleen al in het eerste kwartaal van dit jaar 35.000 werklozen bij. Voor de rest van het jaar en het volgend jaar staan boven dien 'alle indicatoren op rood'. Als oorzaken van die stijgende werkloosheid noemt Zalm de omvangrijker recessie in Duits land en de trager herstellende Amerikaanse economie. Bovendien hebben veel Neder landse bedrijven lange tijd - on danks de economische neer gang - werknemers in dienst gehouden, die nu alsnog op straat komen te staan. Zalm: „Het bedrijfsleven heeft traag gereageerd op de neergang die in feite al sinds 1990 gaande is. Nu is men bezig met een inhaalslag." Het CPB bestrijdt overigens dat er sprake is van een recessie. „In het eerste kwartaal bedroeg de groei nul procent. Dat cijfer zal ook gelden voor de rest van dit jaar", aldus Zalm. De Stafgroep Economisch Onderzoek van de Rabobank daarentegen verwacht niet dat Nederland wordt meegetrokken in de recessie in Duitsland. In een gisteren verschenen kwar taalbericht spreken de Rabo- economen de verwachting uit dat de economische groei dit jaar gemiddeld op nul uit komt en dat er aan het einde van het jaar al weer sprake zal zijn van een lichte opleving. De Rabo-onderzoekers wijzen op de relatief gematigde loonont wikkeling van de afgelopen jaren, die de exporterende bedrijven vergeleken met Duits land in een goede concurrentie positie heeft gebracht en op het op Duitsland gerichte export pakket, dat tamelijk ongevoelig is voor conjunctuur-schomme lingen. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 (ADVERTENTIES) New York - Irak verhindert wapeninspecteurs van de Verenigde Naties camera's te installeren waarmee twee testbases voor raketten gecontroleerd kunnen worden. De camera's moeten komen te staan in Yawm al-Azim en Al-afah, twee bases nabij Baghdad, waar Irak raketten beproeft. Het laatste conflict, tussen Baghdad en de VN dateert van januari, toen Irak de VN niet toestond met VN-vIiegtuigen in en over Irak te vliegen. Rond die tijd voerden Amerika, Frankrijk en Groot-Brittan- nië ook luchtaanvallen uit op doelen in het noorden van Irak, omdat Baghdad daar anti-luchtdoelraketten zou hebben geplaatst. SCHOLAR Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. »y^ -n\ t Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ kwartaal automatisch bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 48Ö0 VB Breda. EERLIJK AMBACHTELIJK HANDWERK Ontworpen en vervaardigd in ons eigen atelier. Sieraden voor de vrouw of man van deze tijd met gevoel voor stijl en kwaliteit. GOUDSMID-JUWELIER Lange Nieuwstr. 30 (achter de kerk). Hulst, 01140-10473. DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 VRIJDAG 11 JUNI ;;1993> Ldelburg - De groei van de ^gelegenheid in Zeeland valt liaar zwaar tegen. Het aantal Irsonen met een nieuwe baan lmt dit jaar slechts met 0,2 Lent toe. Dat betekent werk oor 285 mensen. In de regio einvS_Vlaanderen loopt de Jrkgelegenheid zelfs terug, met ■7 procent. |jZIE ZEELAND - C1 Ljevo - Bij een aanval op een fc.konvooi van ongeveer 450 jachtwagens in Bosnië zijn gis- larond zeker acht chauffeurs Lood. Het konvooi was op weg lar de belegerde moslim-encla- Iluzia. De Navo heeft besloten t VN-troepen, die de moslim- Iclaves gaan beschermen, ihtsteun te verlenen. ME BUITENLAND - A4 ,Van onze Haagse redactie Den Haag/Gilze-Rijen - De minister van Defensie moet een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van con centratie van de luchtmobiele brigade in Soesterberg. Daar hebben WD en CDA in de Tweede Kamer om gevraagd. De PvdA stelt zich wat terug houdender op tegenover een onderzoek, vooral vanwege de verwachte geluidsoverlast voor Soesterberg. „Als je Soesterberg vergelijkt met andere bases, is het hele maal omsloten door woongebie den. Ik vind dat je niet het ene probleem moet oplossen door elders een probleem te vergro ten", aldus PvdA-kamerlid Vos, die er aan toevoegde niet tégen een onderzoek te zijn. De luchtmobiele brigade, die ruim 2.100 militairen telt en waarvan het eerste bataljon aan het einde van dit jaar paraat is, wordt volgens de huidige plan nen over vier legerplaatsen ver deeld en oefent op twee aparte oefenterreinen. Het grootste deel van de brigade wordt gehuisvest in Schaarsber- gen bij Arnhem, een bataljon in Assen, de deftig transportheli kopters in Eindhoven en veertig bewapende helikopters in Gilze- Rijen. De oefenterreinen zijn gepland op de Eder- en Ginkelse Heide en voor het Assense batal jon bij De Haar. Bovendien zou in 1996 het Böl- kow-helikoptersquadron ver plaatst worden van de vliegbasis Deelen naar Gilze-Rijen. WD-kamerlid Van Heemskerck wil met spoed een onderzoek 'nu zich de mogelijkheid voordoet alle activiteiten te bundelen': „Je kunt zo natuurgebieden ontlas ten, het zou een enorme bespa ring zijn en het scheelt veel geluidsoverlast als helikopters niet meer van Eindhoven naar de Eder en Ginkelse Heide hoe ven te vliegen". In de visie van de WD zou de luchtmobiele brigade, haar heli kopter-oefeningen voortaan moeten draaien op de Leusder- heide in plaats van in de kwets bare natuurgebieden op de Velu- we. Volgens CDA-Kamerlid Van Vlijmen is het nog onduidelijk in hoeverre de Amerikanen Soes terberg als uitvalsbasis willen blijven gebruiken. Dat zou de Nederlandse gebruiksmogelijk heden beperken. Hij vindt daarom dat het onder zoek door Defensie geen reden mag zijn om de voorbereiding voor de komst van transportheli kopters naar Eindhoven en bewapende helikopters naar Gil- ze-Rijen te vertragen. Een boodschap brengen? Nee, daarvoor is het al te laat, is de wereld te rot. Wel: gevoelens uitdrukken in dans. Gevoelens van onmacht, van verlangen naar een betere wereld. Anne Teresa de Keersmaeker, modern choreografe uit België, staat dit jaar centraal tijdens het Holland Festival. ZIE GIDS-DEEL D Van onze verslaggever

de Stem | 1993 | | pagina 1