Akkoord met Israël fabeltje' Onze Top 5 n deze week. leen doorbraak verwacht op aidscongres e 99 ordaanse regering ontkent regeling met Israël, vredesconferentie wel hervat Yanks weer aan land in Kuwayt Spaanse socialisten zijn aangewezen op kleintjes Politieke landschap Italië na zondag op z'n kop Bosnische regering toch achter veilige gebieden A4 Farrow wint 33.150, Woody Allen I Ö1 Pinda-, Zaanse-, volkoren appel/kaneel- of kokoskoeken, Pak 200 gram Coca Cola, te 1.5 liter W Cötes du Roussillon of valdepenas, Ar fles 1 liter 3^4.95 Bloemkool, per stuk W Gemengde sla, diverse soorten, zak 200 gram grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BUITENLAND KORT 1993 BUITENLAND DINSDAG 8 JUNI 1993 joede deal af te slui- iGeen wonder dat de \ur getint glas telbare bestuurdersstoel f en op de Stationwagon p® prijs f 1.075,— Orijs 500,-. alle bekende Astra- inction'-display en het [)pel-veiligheidspakket, [chter met gordelspan- Isgordels in een fractie een eventuele aanrij- |alken in de portieren... 1.4i-motor met 5-ver- Unze redactie buitenland |lijn - De Duitse president hard von Weizsacker heeft leren in Berlijn het negen- jnternationale aidscongres ■pend. Lel er een record aantal we- Ichappers aan het congres Leemt, wordt geen door- Kk verwacht in de behande- van aids. Weizsacker waarschuwde jus de opening voor een Jdeling in de wereld: een we- I van gezonde mensen en een gd van zieke mensen, j moeten ons beschermen te- de infectie en niet tegen de Jecteerden", aldus de presi- Bt. ..Ons eigen zorgeloze ge- bedreigt ons, niet andere ton''. ■vroeg vooral aandacht voor gebieden die tot nu toe het Kzijn getroffen, zoals Afrika. Maar ook in Zuidoost-Azië en Latijns-Amerika grijpt het virus steeds meer om zich heen. Prof. Karl-Otto Habermehl, voorzitter van het congres, noemde het uitbannen van dis criminatie een van de belang rijkste doelen van 'Berlijn'. „Mensen met aids en hiv moeten het gevoel krijgen dat ze erbij horen. Dat is de boodschap." Inmiddels zijn over de hele we reld veertien miljoen mensen be smet met het hiv-virus. De We reldgezondheidsorganisatie (WHO) vreest dat dat er rond het jaar 2000 tegen de veertig mil joen zullen zijn. Effectieve preventie in ontwik kelingslanden kan het aantal nieuwe besmettingen met het aidsvirus onder volwassenen tot de eeuwwisseling halveren. Dat betekent vier miljoen min der infecties in Afrika, vier mil joen minder in Azië en een mil joen minder in Latijns-Amerika, blijkt uit een rapport van de WHO. Volgens het rapport is die halve ring haalbaar als alle ontwikke lingslanden een basis-preventie pakket invoeren. In zo'n pakket horen promotie en distributie van condooms (ook onder prosti tuees en hun klanten), voorlich ting op school en in de media, behandeling van geslachtsziek ten omdat die de overdracht van het aidsvirus hiv kunnen verge makkelijken, een flinke voorraad veilig donorbloed en spuitom- ruilprojecten voor druggebrui kers. De WHO heeft berekend dat zo'n wereldwijd programma tussen de 1,5 en 2,9 miljard dollar per jaar kost. Niet onredelijk, vindt de WHO, aangezien dat een frac tie is van het bedrag dat de Operatie 'Desert Storm' heeft gekost. „Van dat totaalbedrag kan bo vendien niet eens elke wereld burger een cola kopen," aldus het rapport. Bovendien verdient het bedrag zich in de toekomst terug. Een jaarlijkse investering van dit be drag spaart 90 miljard dollar uit aan directe en indirecte kosten van de ziekte rond de eeuwwis seling. Dertien miljoen volwassenen en een miljoen kinderen zijn nu wereldwijd besmet met hiv, sinds het begin van de epidemie ruim tien jaar geleden. De helft van alle infecties is opgetreden bij mensen tussen 15 en 24 jaar oud. Bovendien krijgen steeds meer mensen die jaren geleden zijn besmet, nu ziekteverschijnselen: in totaal ruim 2,5 miljoen, 20 procent meer dan vorig jaar rond deze tijd. Op het aidscongres in Berlijn zijn 166 landen vertegenwoor digd. Onder de 12.000 deelne mers zijn 2000 mensen uit ont wikkelingslanden. T l i t ff»** Meer dan 5000 kruizen herinneren op het Ernst Reuter Plein in Berlijn aan de tragische gevolgen van aids. foto dpa lenzine- en rwee diesel- Young. Wedden dat u g zijn het op vrijwel alle ten'eens geworden. Slechts kleine details zijn nog niet werkt. We kunnen met be- iijk weinig inspanning tot fronding komen en dan Jen", aldus een opitmisti- reres. _MI!^eclitszaak lie prijzen hbiedingen. j Mooie mode, (gecombineerd. Isi.Terneuzen. «onze redactie buitenland kan/Jeruzalem - De Jordaanse premier Abdul Salam Ali heeft gisteren in alle toonaarden ontkend dat een jlesakkoord met Israël op ondertekening na klaar is. Ier op de dag had de Israëlische minister van 'nlandse Zaken Shimon Peres gemeld dat beide in het zo goed als eens waren geworden over een jesregeling. Hij was zondagavond nog posi tiever. Toen heette het dat alleen nog een pen ontbrak om de over eenkomst te tekenen. Op dat moment waren in de Jordaanse hoofdstad Amman zijn Arabische collega's bijeen om zich te beraden over de te volgen strategie bij het vredeso verleg over het Midden-Oosten. Gisteren liet Peres weten dat Jordanië aarzelt om een akkoord met Israël te tekenen, omdat het bang is dat dit voorbeeld niet zal worden gevolgd door de andere buurlanden van Israël. Premier Abdul Salam Majali hielp Peres gisteravond uit de droom: „Dat is absoluut on juist". Een fabeltje, aldus de premier. Hij ontkende overigens niet dat er aanzienlijke vooruitgang is geboekt op weg naar een over eenkomst met Israël. Maar daar bij gaat het volgens hem slechts om een agenda voor verdere on derhandelingen. De Arabische delegaties bij het vredesoverleg over het Midden- Oosten gaan in ieder geval wel naar de tiende ronde van de besprekingen, die 15 juni in Washington beginnen. 'Land voor vrede' Tijdens hun bijeenkomst in Am man hebben de delegaties van Syrië, Jordanië, Libanon en de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO de Amerikaanse uitno diging voor het overleg bekeken en aanvaard. De Arabieren hebben de VS wel verzocht een grotere rol te spelen tijdens de komende onderhande lingen. Met name zou Washing ton zich moeten richten op het thema 'Land voor vrede'. 'ork - Mia Farrow heeft de laak tegen haar voormali- iend, filmregisseur en ac- "oodv Allen, gewonnen. :r Elliott Wilk van het Gerechtshof in New York maandag dat de actrice krijgt voor de drie kin twee geadopteerd, een op ilijke wijze gekregen, die haar relatie met Allen stam- rhtszaak, die maanden reduurd, en de Amerikaan- Jia in de ban heeft gehou- iwas voor een belangrijk deel op de beschuldiging dat :en van de geadopteerde ;n, de 7-jarige Dylan, zou i misbruikt. erd door deskundigen op „bied van incest vrijgepleit deze aantijging, echter Wilk ontzegde de isseur bijna alle moge- ai de kinderen te zien. :ow en Woody Allen wa- mlang een voorbeeld voor rale intelligentsia in New let tweetal verbrak na 13 de relatie nadat Farrow ito s had ontdekt die ran haar 22-jarige stief- Soon-Yi Previn had ge- ADVERTENTIE m wtoicaa— K .-STAD - ALPHEN A/D/RUN - AMERSFOORT - AMSTERDAM - APELDOORN" JEM - DRACHTEN - EDE - EINDHOVEN - EMMEN - ENSCHEDE - GOES - GOHjGj KT0GENB0SCH - HILVERSUM - HOOFDDORP - HOOGEVEEN - HOOGEZANO -w*M iMEGEN - NUVERDAL - OOSTERHOUT - OSS - PAPENORECHT - PlUM^ü l - TERNEUZEN - TIEL - TILBURG - UDEN - UTRECHT - UTRECHT-OVEFNECHI - - ZAANDAM - ZEIST-ZOETERMEER - ZUTPHEN - ZWOLLE - ZWUN0RECHT Een detachement Amerikaanse mariniers gaat aan land in Kuwayt. De komende week zullen de Amerikanen, 4200 man sterk, samen met Britse en Kuwaytse troepen oefeningen houden in de buurt van de grens met Irak. foto ap Van onze redactie buitenland Madrid - De Spaanse socia listen van premier Felipe Gonzalez kunnen niet meer alleen regeren. Ze verloren bij de zondag gehou den parlementsverkiezingen hun absolute meerderheid en bezet ten nu 159 zetels in het 350 zetels tellende parlement. Omdat de socialisten wel de grootste partij zijn gebleven ligt het voor de hand dat Gonzalez een nieuwe regering gaat vor men. Hij is daarbij echter afhan kelijk van de steun van de kleine regionale partijen. Gonzalez wil in eerste instantie een minderheidsregering vor men, die in het parlement kan rekenen op de steun van een of twee kleine regionale partijen. Omdat het door communisten gedomineerde Verenigd Links voor Gonzalez onaanvaardbaar is, lijkt een grote rol weggelegd voor de Catalaanse en Baskische nationalisten. Insiders spreken zelfs van een 'sleutelrol'. Tijdens de verkiezingscampagne toonden beide partijen zich niet bij voorbaat afkerig van samen werking met Gonzalez. Boven dien verkeren ze nu in de situa tie dat de socialisten van hen afhankelijk zijn en ze dus forse voorwaarden kunnen stellen. De grote winnaar van deze ver kiezingen, de conservatieve Volkspartij, is met een winst van 36 parlementszetels in feite de verliezer. Want de partij kan geen enkele meerderheid in het parlement vormen. Jose Maria Aznar, de leider van de Volkspartij, benadrukte wel dat er een eind is gekomen aan een tijdperk van socialistische alleenheerschappij. „Er is een nieuw tijdperk aangebroken, het tijdperk van socialistische hege monie is voorbij", aldus Aznar. „Van nu af zal niets meer het zelfde zijn." Doe mee aan de "Coke is the music"- wedstrijd. Zie boekje in de winkel. S'edingen geiden t/m zaterdag 12 juni a.s.. Door onze correspondent Aart Heering Rome - Een vergelijking tussen parle mentaire en gemeentelijke verkiezingen, waar lokale lijsten en persoonlijke ver houdingen een belangrijke rol spelen, is nooit geheel zuiver. Zeker niet als in de tussentijd het kiesstelsel ook nog is gewijzigd, zoals in Italië, waar 10,6 miljoen burgers zondag voor het eerst rechtstreeks hun burgemeester konden kie zen. Ondanks dat is het duidelijk dat de Italianen zondag het door schandalen verzwakte poli tieke establishment alweer een gevoelige klap hebben toebedeeld. Italië heeft weer gekozen voor een grondige politieke vernieuwing, ook al voltrekt het proces van verandering zich in de verschil lende delen van het land langs verschillende wegen en gaat het niet overal even snel. Vrijwel algemeen is de nederlaag van de twee grootste regeringspartijen, christende mocraten (DC) en socialisten (PSI), die ten opzichte van de kamerverkiezingen van 5 april 1992 respectievelijk een derde en de helft van hun aanhang hebben verloren. In het noorden heeft daarvan vooral de Lega Nord geprofiteerd. Het meest duidelijke voorbeeld daarvan is Milaan, waar de Lega omhoog vloog van 18,1 naar 40,8 procent, terwijl de DC van 16,3 naar 9,4 procent kelderde en de PSI - die de stad bijna een halve eeuw lang heeft bestuurd - van 16,3 naar 1,6 procent werd weggevaagd. De strijd om het burgemeesterschap wordt, omdat geen van de twaalf kandidaten een absolute meerderheid behaalde, op 20 juni gestreden tussen een linkse kandidaat en een vertegenwoordiger van de Lega. Datzelfde gebeurt ook in de noordelijke steden Novara en Vercelli, terwijl in Turijn de Lega-kandidaat - wiens partij wel de grootste werd - net buiten de boot viel en twee progressieven tegen elkaar uitkomen. Twee noordelijke progressieve kandidaten - Dalla Chiesa in Milaan en Novelli in Turijn - zijn afkomstig van de antimafia- en anticor- ruptiepartij La Rete (Het Netwerk), een van oorsprong Sieiliaanse formatie die daarmee nu ook in het noorden vaste voet aan de grond heeft gekregen. In centraal-Italië is de Lega echter nauwe lijks aangeslagen. Het protest tegen de cor rupte regeringspartijen uit zich hier in een hernieuwd vertrouwen in de PDS, die in dit deel van het land van oudsher sterk gewor teld is en betrekkelijk weinig corrupt is gebleken. In steden als Siena, Grosseto en Terni heeft de PDS daardoor de vijf tot acht procent teruggewonnen die zij in de afgelopen jaren had moeten prijsgeven. Weer anders ligt de toestand in het zuiden (met inbegrip van Sicilië en Sardinië), waar DC en PSI zich hebben gehandhaafd in de plattelandsgemeenten en in de meeste steden ondanks verlies - dat veelal ten goede komt aan La Rete - de sterkste zijn gebleven. (Interessant is dat de resultaten van de DC hier enkele procenten hoger zijn gebleken dan op grond van interviews bij de stembu reaus was voorspeld. De zuiderlingen willen er dus niet altijd meer voor uitkomen, dat zij hebben gestemd op de DC, die haar aanhang tot nu toe heeft gekocht met beloften van werk en andere persoonlijke gunsten.) Toch heeft ook in het zuiden de vernieuwing toegeslagen. In steden die meer dan veertig jaar lang vast in handen van de DC zijn geweest, zoals Catania en Agrigento op Sici lië en het bij Napels gelegen Torre del Greco, zijn de DC-kandidaten voor het burgemees tersambt niet eens tot de ballotage doorge drongen. De strijd gaat hier tussen min of meer progressieve coalities, die weer gesteund worden door de hervormingsgezinde katho lieken van referendumleider Mario Segni, die uit walging de DC de rug toegekeerd hebben. In het gewest Apulië heeft het protest weer een andere uitweg gekozen, zodat in sommi ge steden hier de ballotage gaat tussen een progressieve en een neofascistische kandi daat. De huidige Italiaanse regering moet het land een nieuw kiesstelsel geven, waarin per kiesdistrict slechts één afgevaardigde wordt gekozen. De verwachting was tot voor kort, dat Italië daardoor politiek in drieën uiteen zou vallen, waarbij de Lega het in het noorden voor het zeggen zou hebben, de PDS en haar bondgenoten in het centrum en het zuiden een DC-bolwerk zou blijven. Door de verkiezingen van zondag wordt dat beeld enigszins genuanceerd, aangezien nieuwe progressive conglomeraten - van PDS, republikeinen, Groenen, Rete, Segni en veel mensen die zich nooit met politiek hebben opgehouden - in staat zijn gebleken om zowel het nieuw rechts van de Lega als het oud rechts van de DC partij te geven. Dat zal het ontstaan van dergelijke allianties zeker stimuleren, zodat in Italië belangwek kende politieke experimenten te verwachten zijn. President Mongolië naar zege Ulaanbaatar - Ondanks zijn overstap naar de oppositie lijkt president Ochirbat in Mongolië zeker van een gemakkelijke herbenoeming na de verkiezingen van zondag. Na telling van 65 procent van de stemmen staat de hervormingsgezinde Ochirbat op 58,3 procent. Zijn belangrijkste uitdager, de conservatieve ex-communist Tudev, komt niet verder dan 38,1 procent. De nederlaag van Tudev is een desillusie voor de Mongoolse Revolutionaire Volkspartij (MPRP) die de regering en het parlement domineert. In april liet de MPRP Ochirbat als haar kandidaat vallen ten gunste van Tudev. Historisch Oostenrijks bezoek aan Israël Wenen - Kanselier Franz Vranitzky begint vandaag als eerste premier van Oostenrijk een officieel bezoek aan Israël. De reis vormt de bezegeling van de verbeterde betrekkingen, die de afgelopen 40 jaar werden gekenmerkt door wederzijds wantrou wen en spanningen over het verleden. Vranitzky zal ontmoetingen hebben met politieke leiders, een eredoctoraat in de filosofie ontvangen van de Hebreeuwse Universiteit en een krans leggen bij het Monument voor de Holocaust, ter nagedachtenis van de zes miljoen joodse slachtof fers van de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog. Sanchez de Lozada wint in Bolivië La Paz - De 62-jarige mijnbouw- ondernemer Gonzalo Sanchez de Lozada (foto) heeft de zondag gehouden presidentsverkiezing in Bolivië gewonnen. Zijn Revolu tionaire Nationalistische Bewe ging ging in de voorlopige uitsla gen met zeker 35 procent aan de leiding. Door zijn overwinning in acht van de negen departementen zal hij in augustus zeker tot pre sident worden gekozen door het parlement. De verkiezingen waren volgens waarnemers de vreedzaamste die ooit in dit Zuidamerikaanse land gehouden zijn. De vroegere mili taire dictator Hugo Banzer Sua- rez kwam met 21 procent op de tweede plaats, gevolgd door de biermagnaat Max Fernandez (13 procent) en de radio- en televisie-omroeper Carlos Palenque met 12 procent. OAS verscherpt sancties tegen Haïti Managua - De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft de sancties tegen Haïti verscherpt om het militaire regime te dwingen de democratie weer in ere te herstellen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de 34 lidstaten van de OAS besloten op hun jaarlijkse bijeenkomst in de Nicaraguaan se hoofdstad Managua een olie-embargo in te stellen en alle vliegverbindingen te verbieden. De Verenigde Naties is gevraagd om aanvullende maatregelen tegen de militaire heersers. Gematigden winnen in Letland Riga - De gematigde nationalisti sche partij Letse Weg (Latvija Cels) heeft de parlementsverkie zingen van het afgelopen week einde in Letland gewonnen. Letse Weg behaalde evenwel geen abso lute meerderheid en moet op zoek naar coalitiepartners. Ruim tachtig procent van de 1,2 miljoen kiesgerechtigden kwam opdagen voor de verkiezing van honderd afgevaardigden voor de zogeheten Saeima. Bijna 700.000 inwoners, voornamelijk Russisch- taligen, zijn uitgesloten van de verkiezingen omdat ze niet als staatsburgers worden erkend. De verkiezingen waren de eerste voor een parlement sinds de onaf hankelijkheid van de Sovjetunie. Letse Weg behaalde onder leiding van parlementsvoorzitter Gorbunovs (foto) 32,38 procent van de stemmen. Honderden doden gemeld bij aanval Unita Luanda - Bij een aanval van de guerrillabeweging Unita op een trein in Zuid-Angola zijn ruim 300 mensen om het leven gekomen, zegt generaal Joao de Matos, de chefstad van het Angolese leger. De aanval op de trein en de herovering van de noordelijk oliestad Soyo, twee weken geleden, volgden op de mislukking van de jongste vredesonderhandelingen tussen Unita en de regering. Opnieuw gevechten in Somalië Mogadishu - Bij een nieuwe botsing in de Somalische hoofdstad Muqdisho met Pakistaanse VN-troepen zijn maandag ten minste twee Somaliërs doodgeschoten. Geen van de Pakistanen werd gedood toen Somalische strijders het hoofdkwartier aanvielen van het Pakistaanse contingent van de VN-vredesmacht. Zaterdag werden 26 Pakistaanse blauwhelmen gedood en liepen meer dan 50 anderen verwondingen op toen zij onder vuur werden genomen bij een radiostation van de Somalische strijd- heer Aidid. Ze gingen daar op zoek naar achtergehouden wapens. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties dringt er bij de lidstaten op aan dat de stationering van de VN-troepen in Somalia versneld wordt tot het totaal goedgekeurde aantal van 28.000 manschappen bereikt is. Op dit moment telt de VN- macht 18.000 militairen uit 23 landen, onder wie 4700 uit Pakistan. Rode Khmers vallen VN-soldaten aan Phnom Penh - Rode Khmers hebben maandag in het eerste belangrijke incident sinds de verkiezingen van eind mei een eenheid Pakistaanse VN-soldaten aangevallen en daarbij twee Pakistanen verwond. Honderd vijf tig tot tweehonderd Rode Khmers vielen de Pakista nen aan met raketten, mortieren en lichte wapens. De Pakista nen schoten terug en hadden vermoedelijk enkele Rode Khmers uitgeschakeld. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Bosnische regering gaat alsnog akkkoord met de vorming van 'veilige gebieden' voor de moslims Aanvakelijk had de regering zich heftig tegen dergelijke 'reserva ten' verzet, omdat het een belo ning zou zijn voor de etnische zuiveringen door Kroaten en Serviërs in Bosnië. VN-soldaten zullen de zes gebie den gaan beschermen. Daartoe wordt de VN-strijdmacht in Bosnië met 5000 tot 10.000 man uitgebreid. Bovendien worden deze militairen beter uitgerust en mogen ze schieten. De zes gebieden liggen rond dé steden Srebrenica, Zepa, Goraz- de, Bihac, Tuzla en de hoofdstad Sarajevo. Wie de extra troepen leveren, is nog niet bekend. Rusland heeft al laten weten daartoe niet be reid te zijn, aldus bemiddelaar Lord David Owen. De gevechten tussen moslims en Serviërs in Bosnië gingen maan dag onverminderd door. In de buurt van Gorazde eiste de strijd zes levens.

de Stem | 1993 | | pagina 5