Vietnam steekt Aziatische 'tijgers' naar de kroon e de Nedalco klaar voor fabriek bio-brandsto ["zo AC na tweede BUITENLAND ABN/Amro opent kantoor in Ho Ch Minh S|J [arco Sas: 'Met SER adviseert regering auto's op alcohol te laten rijden i DRA DE STEM VRIJDAG 4 JUN11993 JUWELIERS - DIAMANTAIRS - T, De Socialistische Repu bliek Vietnam is onge veer 8 maal zo groot als Nederland en telt 68 mil joen inwoners. In de hoofdstad Hanoi wont, miljoen mensen en in Ho Chi Minh Stad,'het voor malige Saigon, 4 miljoen inwoners. Vietnam voerde vorig jaar voor 4,4 miljard gul den buitenlandse pro- dukten in. Het land ex porteerde dat jaar voor 4 miljard gulden. Het bruto binnenlands produkt, de totale som van alle geproduceerde goederen en diensten, be droeg vorig jaar 22,8 mil jard gulden. Dat is per hoofd van de bevolking 440 gulden. Ter vergelij king: in Nederland is dat 26.530 gulden. Propagandabord in Huë: 'Voorwaarts met Doi Moi'. Inmiddels werkt de regering in Hanoi hard aan vernieuwingzoals een vrije-markteconomie. FOTO JAN BANNING Singapore, Hongkong, Zuid-Korea en Taiwan waren de eerste 'Azia tische tijgers', wereldre cordhouders economi sche groei. Malaysia en Thailand volgden. En als de voortekenen niet be driegen maakt Vietnam binnenkort ook deel uit van de club. Het Neder landse bedrijfsleven is van de partij. Door onze redacteur Pieter-Jarf Dekkers Hanoi - Lage lonen, goed ge schoold en gedisciplineerd per soneel, een stabiele interne poli tieke situatie, nog nauwelijks ontgonnen natuurlijke hulp bronnen en een goede ligging. Ziedaar enkele voorwaarden voor een snelle economische ont wikkeling. En Vietnam heeft het allemaal in huis. Geen wonder dat het internatio nale bedrijfsleven - geconfron teerd met steeds hogere lonen in de andere Aziatische 'tijgers' - de weg naar Vietnam heeft ge vonden. In de hand gewerkt door het communistische regime, dat in naam dan wel het socialisme belijdt, maar in de praktijk de volksrepubliek in snel tempo omschakelt voor de vrije markt. Eind 1986 presenteerden de machthebbers in Hanoi hun ei gen perestrojka, de 'Doi Moi'. Jaren van isolement, vooral door Washington opgedrongen na de nederlaag van de Verenigde Sta ten in de Vietnam-oorlog, had de socialistische heilstaat niet ge bracht wat de meeste Vietname- zen er van hadden verwacht. Voor de ontwikkeling van het land moest dat isolement worden doorbroken en dus werden de meeste socialistische verworven- Volop handel op straat in Hanoi heden opgeborgen. Zo is de collectivisering van de landbouw afgeschaft. De grond bleef staatseigendom, maar de boeren kregen de vrije hand bij het uitoefenen van hun beroep. En met succes: Vietnam is tegen woordig een grote exporteur van rijst. Vervolgens pakte Hanoi de staatsbedrijven aan. Ook hier bleef de staat eigenaar, maar de overheidsbemoeienis verdween. In eerste instantie met verstrek kende gevolgen. Zo verdwenen de overheidssub sidies die staatsbedrijven kregen als hun winsten tegenvielen. Vervolgens moesten de bedrijven voor hun grondstoffen, kapitaal goederen en arbeid marktprijzen gaan betalen. Eenderde van de staatsbedrijven legde het loodje en duizenden mensen raakten werkloos. In 1988 kwam er een zeer libera le investeringswet, die buiten landse investeerders moest aan trekken, tot op dat moment een ongehoorde zaak. Het succes kwam, onstuitbaar. In amper vijf jaar tijd hebben buitenlandse bedrijven voor meer dan 8,1 miljard gulden in Vietnam geïnvesteerd. Taiwanese bedrijven voeren het leger buitenlandse investeerders aan. Bijna een kwart van alle investeringen komt van Taiwan. Hongkong volgt. Frankrijk is derde, wat niet zo vreemd is omdat Vietnam tot halverwege de jaren vijftig nog een Frans protectoraat was. Opvallend is dat de Japanse in vesteerders het wat laten afwe ten. In tegenstelling tot de ande re zes 'tijgers' begeeft de Japanse ondernemer zich slechts schoor voetend op Vietnamese bodem. Nederlandse ondernemers slaan in Vietnam geen slecht figuur. De afgelopen vijf jaar hebben Nederlandse ondernemers voor ruim 477 miljoen gulden in Viet nam geïnvesteerd, een fractie minder dan het Japanse bedrijfs leven. Vanaf 1988 groeide de Vietna mese industrie met gemiddeld 6 procent per jaar, een percentage waar menige Westerse industrie staat een moord voor zou doen. In 1991 vertraagde de groei tot een magere 3,5 procent, wat vooral te wijten was aan het wegvallen van de economische hulp uit de voormalige Sovjet unie. Vorig jaar overwon Vietnam die Begin juni opent de Amro als eerste Nederlj se bank een kantoor in] Chi Minh Stad, het voot lige Saigon en hét coi cieel centrum van het li Er is volgens de bank het Nederlandse bedrij; ven steeds meer vraag financiële dienstver! ter plekke. Een nogal vaak klacht in ondernemers) gen is dat het moeilijk het doolhof van Vietm overheidsinstelligen sns weg te vinden. Een van de taken van| ABN/Amro-kantoor is derlandse ondernemers, in Vietnam willen invi ren, de weg wijs te en te bemiddelen t overheidsinstellingen investeerders. De KLM beschikt in Ho| Minh Stad inmiddels over een eigen kantoor,! cent is de nationale vaartmaatschappij nen een wekelijkse tussen Amsterdam en nam. i onze verslaggever eda - Het mooiste plaatje de wedstrijd NAC-FC fen Bosch (2-0) volgde gis- lavond na de openingstref- van de Bredanaars. Doel- ntemaker Marco Sas [>rmde na zijn eerste goal dit seizoen dol van bugde richting zijlijn en be- fong zijn trainer Ron Spel- heb het aan het begin van dit |r ook al gezegd. Spelbos heeft sterker gemaakt en me veel '«■er zelfvertrouwen gegeven. verdient dit bedankje. Het gewoon een vreugde-uiting me. In een wedstrijd als deze belangrijk doelpunt te ma- dat is toch geweldig." Spelbos kon er wel om la- n, ook al was zijn pantalon door stopp „Ik re de rl schie: de p, aangi diep beurc helerp dwee: zoeke zie je is om uit te De al verdi meo de thi lijk digei pauzi kelijl Boscl ging lichte inzinking met een econo mische groei van 5 procent. En als de vooruitzichten niet be driegen zal dit jaar een groei worden gerealiseerd van 10 pro cent. Daar zijn zelfs de andere Aziatische 'tijgers' jaloers op. De 'Doi Moi' stond die jaren trouwens ook niet stil. Op tal van terreinen bouwde de Vietna mese regering de markteconomie verder uit. Het staatsmonopolie op buiten landse handel verdween en er kwam een bankstelsel naar Wes ters voorbeeld. De talrijke, reeds vóór de hervormingen op illegale basis opererende particuliere be drijfjes, kregen een legale status. Het sluitstuk van de hervorming was de nieuwe grondwet, waarin ruim baan wordt geschapen voor de vrije markt en het parlement meer invloed kreeg. De communisten blijven de rege ring domineren en grond blijft staatseigendom, evenals de grondstoffen. Maar het gebruik van de grond en de winning van grondstoffen geschiedt op puur kapitalistische basis. De grondwet staat verschillende vormen van buitenlandse inves teringen toe. Een bijzondere vorm is het opzetten van een soort 'joint venture' tussen een Vietnamese partner en een bui tenlandse investeerder. Hierbij wordt geen rechtspersoon in het leven geroepen. Opzet is het sa men besturen van een bedrijf op basis van verdeling van de we derzijdse lusten en lasten. Zeer belangrijk voor de toekom stige ontwikkeling van Vietnam is het nog bestaande handelsem bargo van de Verenigde Staten. Hanoi doet er alles aan om dat opgeheven te krijgen. Dat komt niet alleen de buitenlandse han del en investeringen ten goede, het biedt Hanoi ook de fel be geerde kans om toe te treden tot internationale organisaties als het Internationale Monetaire Fonds. Washington, en zeker de regering van Clinton, hi wel oren naar. Uit hui oogpunt is de export nai nam van levensmiddelen, camenten, landbouwwerl huishoudelijke artikelen! ding en boeken weer Amerikaanse bedrijven ni een voorschot op het oi Van Jacques Hendriks Sreda - Drie maal achter een ging het mis. De vierde teer zou het dan eindelijk moeten kunnen lukken. Na dik verdiende -thuiszege van NAC op Den Bosch staan de |edanaars er in poule B de na-competitie hal- |jrwege al heel erg floris- t voor. De deur naar de idivisie lijkt wagenwijd ten te staan. van het handelsembargo fier punten uit twee wedstrijden volop bezig met invest Been doelsaldo van 6-0, plus de plannen. vetenschap dat de beide oppo- Vietnam is een typisch valenten. De Graafschap (4-0) en van een Aziatisch land, TC Den Bosch (2-0), onthutsend economische ontwikkelii); jtfnig kwaliteit etaleerden in uit loopt op de politiek. 0: B wedstrijden tegen NAC, wordt het land nog steei ■ten de ploeg van trainer Ron de communisten geregeeit HBlbos toch vleugels geven, het vrije markt principi Bgende week donderdag zou steeds meer terrein. «al kunnen gebeuren. Wan- Vietnam heeft de buited® zondag FC Den Bosch gelijk investeerder dan ook heelpkRlt of verliest van De Graaf- ip, en NAC wint vervolgens 10 juni in eigen huis opnieuw de Achterhoekers van trai- Simon Kistemaker, dan is Daarnaast beschikt helBnotie naar de eredivisie een over omvangrijke natii bieden. Het onderwijs is jj werknemers zijn zeer veerd, stakingen komen| niet voor en de lonen zijn hulpbronnen als olie, sti ijzererts, witte ste* bauxiet, tin, goud en edelij die niet of nauwelijks geëxploiteerd. Het land heeft een van ste voorraden fosfaten reld, die kunnen worden wend voor de produkt| kunstmest (Tot 1991 leve voormalige Sovjetunie ji voor 3,5 miljard gulden mest aan Vietnam). Er is één keerzijde aan daille: de uiterst gebrel' frastructuur. Door de met achtereenvolgens sen en de Amerikanen verbindingen volstrekt doende. Daarom is Hanoi zo opheffing van het VS-ei want dan gaat de internat geldkraan weer open ei de zo noodzakelijke spoorlijnen, bruggen, ha« vliegvelden worden NAC uiteindelijk nog rede simpel FC Den Bosch ver zat er gisteravond in een 10.000 man gevuld stadion de Beatrixstraat 45 minuten niet in. FC Den Bosch, dat £lopen dinsdag na een salon- ise met Fortuna (1-1) op de intiende plaats van de eredi- Se was geëindigd en daarmee plaatsje in poule B van de lompetitie kreeg toegewezen, net als twee dagen eerder iluut niet van plan om voor inst te spelen. alleen Dirk Jan Derksen in its, deed de ploeg van trai- lans van der Pluym er alles om het tempo uit de wed- gjd te halen. Daar slaagden de chenaren, die wonderwel in ijfde minuut via Benkirane op voorsprong waren geko- 't, uitstekend in. ieten bij NAC de opbouw achter uit over aan de spe- Idie daar het minst sterk in Sas en de van een schorsing "Tiggekeerde Wilnis. Gevolg 3 dat NAC z'n spitsen niet bereiken en ging lopen zoe- ook al omdat de vleugelspe- - Remie en Gesthuizen - il niet gevaarlijk waren. ithuizen voelde zich niet lek- I Jol Boss 9 ami art! L. de Nie ...voordelen... FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Jan van de Ven Breda/Bergen op Zoom - Fa brikant Nedalco in Bergen op Zoom is klaar om een nieuwe alcoholfabriek te bouwen. Het wachten is op de regering, die het rijden op alcohol moet activeren. De Sociaal Economische Raad (SER) heeft de regering half april het advies gegeven rijden op alcohol (ethanol) grootscha lig aan te pakken. L. de Nie, vice-voorzitter van OBL, zegt dat grootschalige in voering van alcohol als brand stof voor auto's voordelen heeft voor het milieu. Produktie van biobrandstof biedt daarbij veel werk voor akkerbouwers. OBL staat voor 'ontwikkeling van bio-ethanol uit landbouw grondstoffen'. Er gaat een sa menwerkingsverband van Sui ker Unie, CSM Suiker en Ne dalco achter schuil. Nedalco is een bedrijf met vestigingen in Delfzijl en Bergen op Zoom, dat zijn bestaan dankt aan een ge zamenlijk initiatief van alle sui kerfabrieken. Nedalco maakt' pure alcohol uit een restprodukt van suikerbieten. Op dit moment rijden drie auto bussen op alcohol. Met een klei ne aanpassing schakelden ze van diesel op ethanol over en rijden nu bij wijze van proef al weer een klein jaar lijndiensten in Groninger land. OBL is dik tevreden over de proef. De Nie: „Het projekt staat in de kinderschoenen". Begrijpelijk, want de produktie van Nedalco is voor een gering deel als brandstof bedoeld. „Er valt veel uit te zoeken en te verbeteren. Ontwikkelingen gaan echter snel. Aan de auto motor is in 100 jaar ook veel veranderd". De SER wil biobrandstof een serieuze kans geven. Koolzaad olie voor menging met diesel. Ethanol als brandstof voor bus sen en taxi's. Volgens de SER kan de vervanging van diesel olie door ethanol leiden tot een vermindering van broeikasgas sen met 25 tot 60 procent. Pikt de regering het voorstel van de SER op dan is Neder land niet de eerste met groot schalige brandstof produktie. Frankrijk heeft niet op beslis singen van de EG gewacht en is met produktie op grote schaal begonnen. Italië en Oostenrijk gaan ons ook voor. De Verenig de Staten stelt alcohol als brandstof in wintermaanden verplicht als voorkomer van smog. Over de prijs valt veel te zeg gen. Een liter alcohol is veel duurder dan een liter diesel of benzine. De Nie goochelt met cijfers om aan te tonen, dat alcohol niet duurder dan benzi ne hoeft te zijn. Een kwestie van accijns. De duurte van et hanol komt neer op een politie ke beslissing: gaat het milieu voor op het vullen van de schat kist. „In de VS heeft de overheid ethanol goedkoper gemaakt, na dat was aangetoond dat het ac tiveren van het gebruik uitein delijk meer geld in de schatkist bracht". De VS is Nederland niet. Wel kan politiek Den Haag besluiten om de belasting op alcohol laag te houden, maar de graad van toepassing is hier anders. „Nederland beslist niet in z'n eentje over grootschalige toe passing. De stap moet door de Europese Gemeenschap worden gezet", meent De Nie. Het Ne derlandse afzetgebied is klein. We hebben anderen nodig om het rijden op alcohol aantrekke lijk te maken. En 'Brussel' praat al over toepassing van alcohol als brandstof. De milieubeweging speelt er op in door op haar beurt een etha- nol-onderzoek voor het Euro pees parlement te doen. Stich ting Natuur en Milieu komt tot een heel wat negatiever slotsom dan de SER. Beider rapporten verschijnen in dezelfde week. Conclusies van milieu-activis ten: produktie van ethanol kost meer energie dan het oplevert. Het effect van opwarming van de aarde (broeikaseffect) is bij alcohol groter dan bij benzine. Zure regen, vermesting, vervui ling water zijn bij alcoholpro- duktie groter dan wanneer boe renland braak blijft liggen. De Nie stelt daar tegenover: „Nederland heeft 200.000 ha akkerland teveel. Bij produktie van tarwe en suikerbieten voor alcoholproduktie op die grond kunnen alle auto's tien procent alcohol op hun brandstof men gen en alle bussen op alcohol rijden. Dat scheelt zeven pro cent co- (opwarming van de aar de), twintig procent kolendamp, tien procent benzeen (kanker verwekkend)". Komt de helft van het teveel aan akkerland vrij voor alcoholproduktie dan rijden alle Nederlandse bussen straks op alcohol. Alle akkerbouwers snakken naar een goede bron van inkom sten. Via Brussel kunnen zij voor braakligging van grond een vergoeding Braak land voorkomt schotten. „Maar", stelt D« „Als akkerbouwers nu de beginjaren gebruik van de regeling en toeste krijgen om suikerbieten we te verbouwen, dan b alcohol van hun produktei| duur te zijn". In de politieke discussie k OBL zich voor op een ni' fabriek voor ethanolprod OBL heeft een marktposi handhaven. Over de plaat vestiging wordt nog nie' dacht. De Nie: „In de buuj een suikerfabriek". G» wordt aan een produktk 10.000 m1 alcohol per jaar doende om 1.000 bussen laten rijden. Oude, gesloten suikerfaW komen als plaats van vest niet in aanmerking. Als fabriek zijn ze ook niet' bruikbaar. „Alle machines suikerfabrikage zijn erui' haald". REDA Aanpassing van gebouw n inrichting voor de Stichting Vrij- Migerscentrale Breda. 21.000,- TEN LEUR Inrichting van Mn nieuw pand voor jeugdwerk 1 behoeve van Stichting Jeugd- fn jongerenwerk. 20.000,- pEERTRUIDENBERG Inrich- skosten nieuw steunpunt voor e Regionale Stichting Ouderen- welzijn Dongemond. 30.000,- "LST Cursussen weerbaar heid voor vrouwen 50+ ten behoeve van de Stichting pelzijn voor Ouderen Hulst. .000,- Het Juliana Wel: van mensen in 1 jecten per jaar. Ook bij u in de ^Gironummer 8: HUI VrijJ f T ZIJN DE KLE Juliana Welzijn F

de Stem | 1993 | | pagina 8