eweld na dienst Turkse meisjes Sihanouk eigent zich alle machtsfuncties in Cambodja toe Auto bedrijf Populaii Bemanning moest in brandende zee springen President Yon Weizsacker: 'Brandstichters gedijen in extreem-rechts klimaat' 1 Karadzic kondigt bestand af bij moslim-enclave Gorazde ERUIT. Donderdag koopavond 21uI Terheijdensewel JUBARlJ BUITENLAND KORT phnom Penh (afp) - Zonder de definitieve uitslag van de algemene verkiezingen af te wachten, heeft prins Noro dom Sihanouk donderdag ge- ïegd een nieuwe Cambod jaanse regering te hebben ge vormd. Het zou gaan om een 'coalitie van de twee partijen die elkaar de overwinning nog altijd niet gunnen. In een communiqué maakte de 70 jarige oud-monarch boven dien bekend vanaf heden de functies te bekleden van staats- hoofd, regeringsleider, opperbe- velhebber van de strijdkrachten ilte en zuivere /J en hoofd van politie. Zowel Si hanouks zoon, prins Rannaridh van de royalistische partij Fun- cinep, als de huidige premier Hun Sen zijn volgens de verkla ring benoemd tot vice-premier. In de nieuwe nationale regering van Cambodja is geen plaats ingeruimd voor de Rode Khmer. Deze maoïstische guerrillabewe ging vocht tijdens de burgeroor log aan de kant van Funcinep, maar wees vervolgens het vre desplan van de Verenigde Naties af en boycotte de verkiezingen. De prins meldde dat alle minis teries zullen worden geleid door twee ministers, een van de Fun- cinpec en een van de regerende Cambodjaanse Volkspartij, PPC. Nadat woensdag ongeveer 90 procent van de stemmen was geteld, werd geschat dat de Fun- cinpec kan rekenen op 57 zetels en de CPP op 52. Funcinpec - een Franse afkorting voor Na tionaal Verenigd Front voor een Onafhankelijk, Neutraal, Vreed zaam en tot Samenwerking be reid Cambodja - behaalde 45,7 procent en de CPP 38,1 procent. Maar de CPP heeft beweerd dat er sprake is van verkiezingsfrau de en dreigt de stembusuitslag niet te erkennen. De verkiezin gen werden in de periode van 23 tot 28 mei gehouden en stonden onder controle van de Verenigde Naties die daarmee de grootste en duurste operatie uit haar ge schiedenis uitvoerden. Volgens de VN zijn de verkiezingen eer lijk verlopen. Juist de kritiek van de regering in Phnom Penh zou Sihanouk ertoe hebben gebracht snel zijn coalitieregering te presenteren. De voorzitter van Untac, de VN- macht in Cambodja, noemde het voorstel 'van het grootste be lang' en zei dat het door beide partijen zou moeten worden goedgekeurd. Hij kondigde aan dat de macht voorlopig in han den blijft van de Opperste Na tionale Raad van Cambodja, waarin drie van vier strijdende partijen - de Rode Khmer is in april uitgetreden - en de VN- vredesmacht zitting hebben. Funcinpec heeft nog niet gerea geerd op het communiqué van de prins. De regering van Hun Sen liet zich positief uit over het initiatief van de populaire ex- koning dat direct leidt tot de ontbinding van de Cambodjaan se staat zoals die in 1979 door de Vietnamezen, na hun invasie, is geïnstalleerd. Volgens een regeringswoord voerder is Sihanouks ingreep be doeld om een tussenregering te vormen die 'op vreedzame wijze een overgangsperiode moet be geleiden'. Vietnam liet weten dat het de nieuwe regering in Phnom Penh zal erkennen en zich niet op nieuw met zijn buurland zal in laten. De Nederlandse minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) vindt dat de VN tot najaar 1995 in Cambodja dienen te blijven. De aanwezigheid van de VN is volgens Pronk nodig om het democratiseringsproces te bege leiden. In welke vorm Nederland hieraan moet bijdragen wilde hij niet zeggen. Het ministerie van Defensie twijfelt of Nederland een nieuwe bijdrage kan leveren aan een VN-troepenmacht in Cambodja. Er zijn nu al problemen met het opvullen van de aflossingseenhe den voor het mariniersbataljon dat' nu actief is in Cambodja. ischer? gezond lucht/e DEKKER PAR KEI VLOER! 01652-11 Polderstraat 16 4731 JH Oudenbosch Geopend: di.-do. v. vrij v 13*-21.» za. v. lO.'-tl iedt aan een 25 tal ebr. occasions mei nd. garantie of 10. ruil en fin. mi "ere. 280S LPG I.opties 83 .Accord 2.0 Sed.88 MW 735 i airco 86 i| .Bluebird 4 drs. 87 .Escort XR3i 84 scort II Laser 86 'azda 626 4d.2.0 85 .Bluebird 4 drs. 86 lerra 20 Las LPG 85 SI lat Regatta 85 S 87 scona 16 LS 86 itr.BX 19 TRD 86 lat Camper 80 Mazda 323 GT 86 ~ek. 20S Berl. 84 scort II Laser 84 Ifa 33 Quadr. 86 itr.BX 16 TRS 85 ierra 16 GL 84 .Mustang Ghia 81 olvo 360 GLS 85 Ifa 33 Quadr. 85 MW 315 LPG 83 .Colt GLX 83 Peug. 305 GR 84 Opel Ascona 16S 82 Peug. 104 GR 82 Tevens auto's t.k.g.. dag open van 10-19 Wl 245, Breda, tel. 076-875472 Van onze correspondent Frans Wijnands Solingen/Keulen - In Keulen en andere Duitse steden is isteren geweld gepleegd na de rouwdienst voor de vijf •ouwelijke Turkse slachtoffers van de brandaanslag in jolingen. ken. In Solingen echter greep de grootmoeder van de getroffen familie de microfoon om in een emotionele toespraak op straat afscheid van haar vijf familiele den te nemen. In overleg met de familie en Turkse religieuze autoriteiten was besloten de rouwplechtig- heid in Keulen te houden. Daar staat een grote moskee met bin nenhof, waar traditioneel rouw diensten worden gehouden. Slechts enkele honderden, per soonlijk uitgenodigde gasten mochten de moskee in. Duizen den andere belangstellenden konden, via een grootbeeld scherm, op een nabijgelegen voetbalveld de plechtigheden volgen. Uitbarstingen Daar kwam het doorlopend tot schermutselingen en felle emo tionele uitbarstingen. Turkse mi nisters die het woord voerden, werden uitgefloten omdat veel in Duitsland werkzame Turken zich door de overheid in Ankara in de steek gelaten voelen. Fluit concerten voor de Turkse minis ter van Mensenrechten, een Kurd. Ook de groene vlaggen met de drie halve manen van de extreem-rechtse 'Grijze Wolven' lokten felle reacties uit. Duitse en Turkse sprekers riepen eensgezind op tot verzoening en bezinning. En om toch vooral geen geweld met geweld vergel den. Ook gisteren was er weer kritiek op bondskanselier Kohl die het niet nodig had gevonden de plechtigheid bij te wonen. Daar entegen was er veel respect voor bondspresident Richard von Weizsacker die de Duitse samen leving - de politici inbegrepen - mede de schuld gaf van het uit dijende rechts-extremisme. „De brandstichters van Mölln en Solingen mogen dan enkelingen zijn, ze komen niet uit het niets; ze gedijen in een extreem-rechts klimaat. Het Duitse volk moet nu toch wel gealarmeerd zijn", aldus de president, die sprak over „een grenzeloos verdriet dat ons vandaag onscheidbaar samen brengt". laar er was ook massaal vreed- lam medeleven in de gehele indsrepubliek. Duizenden ver- ietig-geëmotioneerde Turken, opvallend veel Duitse jonge- jn, hebben in Solingen en Keu- m de plechtigheden bijge- loond. Kleine, politiek extreme ■oepen, probeerden luidkeels de irekers in de moskee van Keu- jn te overstemmen. Groepen kse jongeren zorgden na de ienst urenlang voor grote on- jst in de binnenstad. Zij gooi den tientallen ruiten in. De vijf doodskisten, bedekt met de Turkse vlag, werden eerst van Solingen naar Keulen gebracht en na de dienst vanaf vliegveld j'Keuien naar Turkije overgevlo gen Daar worden de doden van daag in hun geboortedorpen be graven. Minister Kinkel van Bui tenlandse Zaken zal daarbij aan wezig zijn. Alle kerkklokken van Keulen werden gistermiddag geluid. Si renes loeiden over de stad. Het openbaar vervoer kwam korte tijd tot stilstand. In veel bedrij ven werd als rouwbeklag een kwartier gestaakt. Van alle offi ciële gebouwen hing de Duitse vlag halfstok. Opnieuw vroegen Duitse sprekers in het openbaar frgiffenis voor de lafhartige inslag. In Sohngen werden diverse de- nstraties gehouden waarbij ivochten werd tussen opposi- fcnele Turkse groepen. Voor het [tgebrande huis waren de iodskisten op straat geplaatst; dis dode gezichten richting Mek ka. De geblakerde gevel was be dekt met grote vlaggen. Er was discreet zeer sterke poli- ipbewaking, omdat steeds dui delijker wordt, dat de aanslag gepleegd is door een 16-jarige igen die jarenlang schuin te- jnover het huis van de getrof- Turkse familie heeft ge- bond. Een jongen die vervuld is van een diepe buitenlanderhaat, aldus een voorlopige officiële mededeling. woodskisten vóór het huis zetten is een Turks gebruik, voorbehou den aan belangrijke mensen. Zo is het ook gebruik dat alléén nnen bij een rouwdienst spre- IE DIE NIET STUK in Gorazde kunnen stationeren. De VN-bevelhebber waarschuw de Karadzic gisteren de uitvoe ring van resolutie 824 niet te dwarsbomen. In die bewuste re solutie kondigen de Verenigde Naties zes veilige gebieden voor de moslims af, waarvan Gorazde er een is. Volgens een woordvoerder van de VN-vredesmacht in Bosnië hebben Bosnisch-Servische een heden dinsdag opzettelijk het vuur geopend op een VN-hulp- konvooi. Bij de beschieting kwa men twee Deense militairen om het leven. Het openbaar ministerie in Ser vië heeft gisteren eeen verbod geëist van de oppositiepartij SPO. Aanleiding daarvoor is de rellen die dinsdag voor het par lementsgebouw uitbraken. De levens van SPO-leider Dras kovic en diens vrouw zouden in gevaar zijn, volgens de partij. Waar die angst op is gestoeld, is onbekend. Draskovic wordt door de politie vastgehouden voor zijn aandeel in de demonstraties van dinsdag. Rouwenden nemen in Solingen afscheid van de Turkse slachtoffers van een racistische aanslag. De kisten van de overledenen stonden voor het huis dat in het pinksterweekeinde in brand is gestoken. foto epa Van onze redactie buitenland Sarajevo - De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, heeft zijn strijders opdracht gegeven een staakt- I fet-vuren in acht te nemen rond de moslim-enclave Gorazde. Bun heeft Karadzic gisteren althans gezegd tegen generaal Philippe Morillon, de bevelhebber van de VN-vredesmacht in Bosnië-Hercegovina. Jorillon durfde niet te spreken van een doorbraak. De VN-com- roandant zei dat van een verbe uring pas sprake is wanneer MKjf-waarnemers toestemming krijgen Gorazde te bezoeken. De «gelopen dagen is hen keer op keer de toegang ontzegd door Bosnische Serviërs. In de encla ve, de laatste van de moslims in Bt oosten van Bosnië, hebben umi'.ödels zeker 60.000 mensen een goed heenkomen gezocht. Hg afgelopen week zijn de Ser vers erin geslaagd de verdedi- igslinie van de moslims rond „irazde te doorbreken, meldde Kaai'' Sarajevo. Nadat hij het es and afkondigde is er volgens Karadzic echter al twee dagen niet meer gevochten. BL ®osnische Serviërs hebben ■kele keren eerder ingestemd ®et een staakt-het-vuren op het ®om.;nt dat ze het verzet had- oen gebroken in andere enclaves van ue moslims, met name Zepa Srebrenica. Dit kan erop wij- en dat ook Gorazde op het punt staar te vallen. ■rillon zei dat hij eist dat de V waarnemers zich vandaag al VERVOLG VAN VOORPAGINA Mayday. Mayday. Dat interna tionale noodsein verstoorde gis termorgen om 5.45 uur het routi- ne-radioverkeer van de kustra- darpost Zeebrugge. Voor de Bel gische kust hing een melkdichte mist. Ruim twintig kilometer uit de kust brak op dat moment de hel los. Even tevoren was de Pana mese ertstanker Western Winner met een enorme dreun op de Britse tanker British Trent ge klapt. Gezien de schade aan bei de schepen moet het een bijna klassieke kop-op-kop botsing geweest zijn, alhoewel de Bel gische Dienst voor het Zeewezen zich daarover niet uitliet. De Britisch Trent vloog onmid dellijk in brand. Huizenhoge vlammen schoten uit het voor dek en in de ruimen deden zich ontploffingen voor. De Britse ge zagsvoerder dirigeerde de 36 be manningsleden naar het achter schip. Het noodsignaal van de British Trent werd ook opgevangen door de Loodsboot I van het Belgisch Loodswezen. Het schip lag op zijn gebruikelijke post, slechts een paar mijl van de plaats van de ramp. „Toen we erbij kwamen, stonden alle bemanningsleden aan dek, maar ze waren gedwongen in zee te springen. En de zee brandde. We hebben toen twee jollen uit gezet om ze uit het water te halen," aldus een ooggetuige aan boord van de loodsboot. De bemanning van de loodsboot- jes wist zeventwintig drenkelin gen te redden, de meesten af komstig uit Sierra Leone. Ook de Britse kapitein overleefde het ongeluk. Voor piloot Michiel Claeijs restte de taak om de overlevenden naar de wal te brengen. Van hen ver keert niemand in levensgevaar. De toevallig passerende Neder landse mijnenjager Zierikzee nam twee doden aan boord. De Belgische autoriteiten wilden niets kwijt over de oorzaak van het ongeval. Vast staat dat er op momem van ae Doising op geen Twee overlevenden van de scheepsramp komen aan in Oostende. van beide schepen een loods aan boord was. De loods van de uitgaande Bri tish Trent had het schip net verlaten, terwijl de Western Winner nog een loods aan boord moest nemen. De plaats van de ramp is een maritieme snelweg, de aanloop voor de Belgische havens en de monding van de Westerschelde. Voor die 'snelweg' zonder mid denberm geldt wel een verkeers- scheidingsstelsel. De sleepboten Wandelaar en Wielingen van de Belgische Unie van Redding- en Sleepdiensten (URS) maakten zich in de loop van de morgen vast aan de Bri tish Trent. De slepers trokken de tanker achterstevoren uit het vaarwater in noordelijke richting, tegen de wind in, waardoor de vlammen niet over het schip heensloegen. Met hun blusapparatuur kregen de sleepDoren even na vier uur s middags de enorme brand onder controle. De ramptanker British Trent is twintig jaar oud. Het schip staat geregistreerd in het goedkope- vlagland Bermuda. Het was van Antwerpen op weg naar Italië. Volgens eigenaar British Petro leum (BP) voldeed het schip aan de modernste eisen. De geredde kapitein werkt al dertig jaar voor BP. Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak sloot gistermiddag een bergingscontract. Smit Tak en de Belgische URS hebben het zuidelijk Noordzeegebied zoda nig verdeeld dat het ene half jaar de Belgen de bergingen doen en het andere half jaar de Rotter dammers. Bergingsleider Geert Koffeman besloot om het wrak van de British Trent naar Rotterdam te laten slepen. Rond half zes kwam het verongelukte schip in Nederlandse wateren. Op dat foto epa nam de Nederlandse Kustwacht vanuit IJmuiden de eindverant woordelijkheid voor de ber gingsoperatie over. Aan wal stelden de Belgische autoriteiten de op een na hoog ste fase van het rampenplan voor de kust in werking. Vijftien kilometer uit de kust dreef giste ren een strook benzine van drie kilometer lang en zes kilometer breed. „Een lichte fractie die snel zal verdampen en niet vervuilt," al dus een woordvoerder in Oosten de. Van gevaar voor de bevolking of bedreiging van de kust was geen sprake Slechts een roetlaag op de auto's langs de boulevard van Oostende getuigde gisteravond van het dodelijke drama op zee. Voor de kust van Walcheren zeulden de URS-sleepboten uit Terneuzen op dat moment noordwaarts met het uitgebran de karkas van de British Trent. België stuit op Indonesische 'gevoeligheid" Brussel - De onderhandelingen tussen België en Indonesië over een nieuw samenwerkingsakkoord zijn mislukt. De Indonesische autoriteiten weigerden in het akkoord een clausule over de eerbiediging van de mensenrechten te aanvaarden. De Belgische staatssecretaris voor ontwikkelingssamenwerking, Erik Derycke, heeft dit donderdag meegedeeld. België stak tot nu toe jaarlijks ruim 25 miljoen gulden in ontwikkelingshulp aan Indonesië. Het ging vooral om projecten in de industrie, de energievoorziening en openbare werken. Derycke sluit niet uit dat in een later stadium, na de internatio nale mensenrechtenconferentie in juni - opnieuw met Indonesië wordt gesproken. Onderzoek naar Agusta-affaire Brussel - Een commissie samengesteld uit het Belgische parle ment onderzoekt de aankopen die het ministerie van defensie de afgelopen twintig jaar heeft gedaan. Aanleiding is de bestelling van 46 Agusta-gevechts- en verkenningshelicopters in 1988. Daarbij zou smeergeld zijn betaald. Niet alleen de aanschaf van de Agusta-helicopters roept vragen op, ook van andere bestellingen wordt vermoed dat zich daarbij onregelmatigheden hebben voorgedaan. De verschillende aan koopdiensten van het ministerie van defensie staan in het parlementaire onderzoek ook ter discussie. Militairen en ambte naren hebben te nauwe banden met de politiek en het bedrijfsle ven. 'Verkiezingen Zuid-Afrika op 27 april' Johannesburg - Een meer-partijencommissie in Zuid-Afrika heeft voorgesteld op 27 april volgend jaar verkiezingen te houden in het land waar nu nog een blanke minderheidsregering aan de macht is. Een onderhandelingsraad van 104 leden moet zich nu buigen over het voorstel van de commissie die tien leden telt. Indien de raad het voorstel overneemt, is de volgende beslissing aan het zogenoemde Onderhandelingsforum dat op 25 juni bijeenkomt. Het vaststellen van een datum is volgens de meer-partijencommissie 'vitaal voor vergroting van het vertrou wen in het onderhandelingsproces'. De verkiezingen moeten een einde maken aan 300 jaar blanke overheersing en geven de zwarte meerderheid voor het eerst stemrecht. Doden bij ontploffing raffinaderij Palermo - Bij een ontploffing en een erop volgende brand op een raffinaderij nabij Messina, aan de noordkust van Sicilië, zijn donderdag zeven doden gevallen. Bij de brand liepen nog ongeveer tien mensen verwondingen op. Brandweerfunctionaris sen zeiden dat de brand in de Mediterranea-olieraffinaderij van AGIP Petroli, een onderdeel van het Italiaanse energie-staatsbe drijf ENI, inmiddels onder controle is gebracht De raffinaderij is een van de grootste op Sicilië. Er werken bijna 500 mensen en er wordt meer dan acht miljoen ton ruwe olie per jaar verwerkt. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Premier Oekraïne wil kernwapens houden Kiev - Premier Leonid Koetsj- ma (zie foto) van Oekraïne wil een deel van de kernwapens van de voormalige Sovjetunie behouden. Dat heeft hij don derdag volgens parlementa riërs gezegd in een besloten zitting van het parlement. In de besloten zitting over de ratificatie van het Start-I ver drag, zei Koetsjma dat niet gerekend hoeft te worden op een financiële compensatie of een garantie voor hun veilig heid van het Westen, mocht worden besloten tot het opge ven van de kernwapens. Koetsjma pleitte ervoor dat Oekraïne de beschikkingi houdt over 46 strategische SS-24 kernraketten. Het maandenlange uitstel van de ratificatie van Start-I door Oekraïne heeft de betrekkingen van Kiev met de Verenigde Staten aanmerkelijk verzuurd. Uit het oude Sovjet-arsenaal bevinden zich nog altijd 176 strategische kernwapens op Oekraïns grondgebied evenals een aantal kruisraketten bij de luchtmacht. Daarmee beschikt het land over het op twee na grootste arsenaal kernwapens ter wereld. Beieren verbiedt congres ultra-reelitsen München - De Duitse deelstaat Beieren heeft een congres van de uiterst-rechtse Nationaal Democratische partij (NDP) verboden, omdat het de veiligheid van de deelnemers tegen demonstranten niet wil waarborgen. Dit heeft een deelstaatfunctionaris donder dag meegedeeld. Betogers, onder wie linkse 'autonomen', hebben al laten weten dit weekeinde naar het stadje Pocking bij Passau aan de grens met Oostenrijk te gaan. Ze willen tijdens het congres protesteren tegen het rechts-extremisme in Duitsland en het feit dat zo'n partij een congres kan houden. De NDP, die al twintig jaar zijn haat-ideologie in Duitsland predikt en 7.000 leden zou hebben, is tegen het besluit in beroep gegaan. Beieren vindt het gezien de racistische moord op vijf Turken in Solingen ongepast politie in te zetten om de bijeenkomst van een partij te beschermen die 'een zekere sympathie' heeft voor racistische moordenaars. 'Saudi's belegeren Iraanse pelgrims' Teheran - Saudische veiligheidsagenten hebben volgens het Iraanse persbureau Irna donderdag het hoofdkwartier ingeslo ten van de Iraanse pelgrims in Mekka en gezorgd dat er niemand meer in of uit kan. Volgens een bericht van Irna uit Mekka zou het hoofdkwartier door veiligheidsagenten in burger zijn omringd, samen met 25 Saudische militairen met gasmas kers en een viertal pantserwagens. Volgens Irna hebben de Saudische autoriteiten deze maatregelen genomen om te verhinderen dat de Iraanse pelgrims deelnemen aan een ceremonie ter herdenking van de vierde sterfdag van imam Khomeiny, de gids van de Iraanse revolutie en de stichter van de Islamitische Republiek. Maria verschijnt steeds vaker in VS Washington - De Maagd Maria schijnt steeds vaker te verschij nen in de Verenigde Staten. Manifestaties van het goddelijke of verzinsels - vast staat dat een groeiend aantal pelgrims afkomt op de 'wonderen', waarvan er door de Rooms-Katholieke Kerk nog niet één is erkend. De afgelopen twaalf maanden is Maria minstens tien keer gesignaleerd. Een vrouw uit Watsonville (Californië) zegt haar nabij enkele bomen te hebben gezien.mEen inwoner van Marl boro (New Jersey) beweert dat de Moeder Gods elke dag in een hoekje van zijn tuin verschijnt. In Arizona horen negen jongeren geregeld de stem van Maria. Geknield voor een Mariabeeld in de kerk van Scottsdale, horen zij een oproep tot gebed en verzoening. „De mensen willen tekenen zien waaruit blijkt dat God aanwe zig blijft in de wereld", zegt pater Frederick Jelly, een autoriteit op het gebied van wonderen en verschijningen. De verschijnse len vloeien volgens hem voort uit een „te enthousiast geloof dat mensen laat zien wat ze vurig wensen te zien."

de Stem | 1993 | | pagina 5