'Crimi OVERIGENS CDA slachtoffer van eigen profileringsdrift Mr F. van Thiel: een geboren voorzitter Gonzalez kan verliel socialisten beperkei DE STEM Milieu: Raad voor de Wereld leidt schaduwbestaan Nederlandse Sluipmoord Bedrijfschap Ho *ax Christi: Vo ifscheid bisscho Publieke tribune ACHTERGROND DE STEM- Van Thiel was snelste spreker in politieke arena COM DE STEM VRIJDAG 4 JUNI 1993 DE STEM De bisschop is niet alleen terug van weggeweest, zijn ambt is ook weer volop in discussie. En niet alleen in Nederland. De rooms-katho- lieke bisschoppen van de Ver enigde Staten hebben het no dig geoordeeld een uitgebreid document over het leerambt van de diocesane bisschop uit te brengen. Dit document is deze week in het Nederlands gepubliceerd in de reeks 'Ker kelijke documentatie' van het R.K.Kerkgenootschap. Dat komt mooi van pas, nu de roep om beraad in katholiek Nederland steeds luider wordt. Een leerstellig en pas toraal document van Ameri kaanse makelij kan bij dat beraad goede diensten bewij zen. Vorige week maakte ik mel ding van een pleidooi voor het bisschopsambt uit een zeer onverwachte én onver dachte hoek: de gereformeer de bondssecretaris ir. J. van der Graaf. Diens angst voor een te grote concentratie van macht in te weinig kerkelijke handen heeft het bij hem ech ter nog gewonnen van zijn inzicht, hoe waardevol het bisschopsambt ook voor de hervormde kerk zou kunnen zijn. Daarom voor Van der Graaf per saldo toch nog maar liever geen bisschop. Wat zit veel - niet alle - katho lieken op het ogenblik in de bisschop dwars? De ongenoe gens zijn niet eensluidend. Met het bisschopsambt op zich is er niks mis, schreef kerkjournalist Pieter van de Ven onlangs in dablad Trouw, maar wel met de ideologische bovenbouw, waarmee het de laatste eeuwen is opgetuigd. Die ideologische bovenbouw is dan de formule "buiten de bisschop geen kerk'. Ook voor staflid André Lascaris van het Dominicaans Studie centrum voor Theologie en Samenleving in Nijmegen is het bisschopsambt niet het probleem, maar dat de bis schoppen hun ambt niet naar behoren uitoefenen. Bisschop Ernst van Breda heeft gezegd dat bisschoppen een ongeluk kige hand van besturen mo gen hebben, maar dat het bis schopsambt zelf heilig is. Zó simpel ligt het echter volgens de priester Ruud Bunnik in de Bazuin ook weer niet. Het huidig model van bisschoppe lijk functioneren kan volgens hem allerminst op heiligver klaring aanspraak maken. De kerkelijke machtsconcen tratie in handen van de bis schop, daar hikken veel katholieken tegenwoordig weer tegenaan. Hun intuïtie dat dit onnodig is voor een autenthiek kerk-zijn, is de oorzaak van alle tumult. Voor andere katholieken is die in tuïtie namelijk verdacht. Voor hen is een strikt hiërarchische kerk de enig denkbare garan tie voor bemiddeling van de goddelijke waarheid. Hoe moeten katholieken elkaar hierin weer zien te vinden? Bisschop (2) Marieke van Baest van de Mariënburgvereniging wenste onlangs elk beraad terecht het charisma van de lange adem toe. De kerkstructuur com pleteren met synodale ele menten is nog een lange weg. Lascaris heeft overigens over bisschopsambt en hiërarchie nog enkele verhelderende dingen gezegd. Het is heel lang niet duidelijk geweest dat de bisschop een eigen ambt bezat. In de middeleeu wen dachten de meeste pries ters dat de bisschop gewoon een priester was met een ere titel. Maar pas op het Tweede Vaticaanse Concilie is het bis schopsambt echt als een eigen ambt gezien. Het idee dat de kerk hiërarchisch is, komt pas in de zestiende eeuw op. Het staat in verband met het ver val van de middeleeuwse sa menleving die hiërarchisch was opgebouwd. De Refor matie was mede een verzet tegen deze opbouw van de samenleving. En zoals dat dan gaat in conflicten: in de katholieke kerk werd hiërar chie daarom juist heel belang rijk. Het ambt van bisschop werd een wapen tegen 'mo derne' verandering. Het is nuttig zulke dingen te weten. Ga heen,zegt de officier van justitie tegen de moordenaar, want ik heb geen cel voor jou." „Aufmachen bitte," zeggen Zeeuwse politie-agenten tegen Duitsers die illegaal kamperen. Honderdvie renveertig gingen er op de bon. Lik-op-stuk, een bon van 150 gulden. Dat is voorlopig een hogere straf dan voor die 'heengezon den moordenaar. Overleeft ons rechtsgevoel die sluipmoord? Maar meneer, dat kun je niet vergelijken." „Nou, ik lees het toch in de krant. Bovendien, de Bredase politie heeft mijn fiets weggehaald, illegaal geparkeerd, dat hebben de Duitsers nooit geflikt. U begrijpt het niet! Dat van die moordenaar, dat is Nederlandse tolerantie, anders moeten we twee man in één cel stoppen en dat is toch onmenselijk.Vertel dat die Duitsers die een boete kregen. (PdS) Uitga e van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt ©06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Harde woorden klonken aan het adres van justitieminister Hirsch Ballin. Zijn eigen CDA-fractie vond dat hij zijn 'consequenties moest trekken' als er nog eens een zware crimineel wordt weggestuurd wegens cellentekort. Tijdens het debat waarin Hirsch Ballin verantwoording moest afleggen, bond de CDA-fractie echter danig in. Door Debbie Langelaan „ACH, JE krijgt weieens verke ring op zo'n spannende avond. In dit geval was het toevallig overspel." PvdA-Kamerlid Zijl stra kan een triomfantelijke lach maar moeilijk verbergen, de dag na het debat over het cellentekort. Een debat dat heel wat leek te worden door de hoge toon van het CDA, maar dat mede door samenwerking tussen PvdA en WD eindigde met een volstrekt isolement van die fractie. Alle messen waren aan de voor avond geslepen. CDA-Kamerlid Soutendijk, nooit te beroerd om ferme taal te gebruiken in de strijd tegen de criminaliteit, kreeg na het pinksterweekeinde het gevoel dat de PvdA met deze kwestie dreigde te gaan 'lopen'. Want Zijlstra had het initiatief Hirsch Ballin foto's de stem/johan van gurp genomen tot het spoeddebat over het heenzenden van een zware crimineel. En dat terwijl, vindt Soutendijk, de PvdA doorgaans nergens te vinden is wanneer er maatregelen geno men moeten worden tegen de criminaliteit. Dus trok Souten dijk met een enorme slinger de zaak naar zich toe, en eiste publiekelijk (bijna) het hoofd van de minister. Over aftreden sprak ze niet letterlijk, maar ze vond wel dat minister Hirsch Ballin 'consequenties' moet ne men als zoiets nog een keer gebeurt. De commotie die Soutendijk hiermee veroorzaakte, was enorm. Zijlstra kon zijn oren niet geloven en vroeg eerst de uitspraken van Soutendijk te mogen zien voordat hij zelf commentaar wilde geven voor tv. Het rumoer was tot in Kopen hagen te horen. Hirsch Ballin woonde daar nietsvermoedend een EG-conferentie bij en wilde 'gerust reageren op de heenzen ding van de man die een moord bekend had, maar bij nader in zien hield hij toch maar wijse lijk zijn mond dicht. Het faxverkeer met Den Haag was namelijk inmiddels op gang ge komen. Wat haalde de CDA-fractie in haar hoofd om Hirsch Ballin zo in de tang te nemen? De ex- hoogleraar is een van de be langrijkste mensen binnen het CDA en zal als katholiek boeg beeld zeker een belangrijke rol blijven spelen in Den Haag, binnen of buiten een volgend kabinet. Niemand in de partij kan er ook maar het geringste belang bij hebben dat deze mi nister, die het op Justitie hele maal niet slecht doet, als 'aan geschoten wild' door het leven gaat. Een actie tegen Hirsch Ballin is een actie tegen de partij zelf. De fractie kreeg dat zelf ook snel door. Soutendijk kreeg van collega's te horen dat ze wel. erg hard van stapel was gelopen. CDA-fractievoorzitter Brink man liet vanuit Hoofddorp we ten dat het nooit de bedoeling was geweest om Hirsch Ballin de wacht aan te zeggen. En toen het debat eenmaal begon, nam Hirsch Ballin zelf direct Sou tendijk de wind uit de zeilen door 600 extra cellen te belo ven. Inclusief de belofte dat in nood situaties wel twee of meer ge vangenen in één cel kunnen worden gezet, een punt waar Soutendijk al lang op aan dringt. Van het CDA mag het plaatsen van twee gevangenen op een cel zelfs gewoonte wor den, maar zo ver wilde Hirsch Ballin niet gaan. De PvdA ook niet. De hele dag voorafgaand aan het debat had den CDA en PvdA onderhan deld over een gezamenlijk standpunt, maar ze kwamen niet tot elkaar. Ze vonden bei den dat Hirsch Ballin iets moet doen tegen het wegzenden van zware criminelen. Het CDA bleef er echter op staan dat ze Hirsch Ballin moesten dwingen tot het structureel plaatsen van twee mensen in een cel. De PvdA wilde daar niet aan, en kwam vervolgens met de WD tot een gezamenlijke motie. Dit 'overspel' zit Soutendijk erg hoog: „Zoiets doe je niet. Het tekent de slechte coalitiever houdingen op dit punt." Zelf stond ze tenslotte met lege handen. Haar eigen motie over het plaatsen van twee mensen op één cel was kansloos. VVD- 1 Soutendijk woordvoerder Korthals had het snerend over 'het schaamlapje van het CDA', waar hij zijn handtekening niet onder wilde zetten. Over het wegsturen van Hirsch Ballin werd uit haar mond niets meer vernomen. Integendeel: toen Soutendijk tenslotte haar betoog begon, kwamen er aller eerst loftuitingen aan het adres van Hirsch Ballin. „De minister is volop bezig om het cellente kort weg te werken en wij steu nen hem daarin." Hirsch Ballin moest wel van alle fracties beterschap beloven. Een 'noodverband' van 600 cel len, bijeen te scharrelen op poli tiebureaus, via het 'ombouwen' van strafcellen en recreatieza len is het resultaat. Daarmee wordt de kans op het wegsturen van een zware crimineel n schien iets kleiner, maar Hit Ballin heeft geen enkele j tie gegeven dat het niet gebeurt. De oprisping van het CDA he wat dat betreft niet veel pen. Maar Soutendijk weet nederlaag toch nog een posi ve draai te geven. Zij het i hele merkwaardige: „Het is nooit te doen geweest Hirsch Ballin. Staatssecret: Kosto heeft steeds het plaat van twee mensen in één tegengehouden, Hirsch Bi niet. Via een omweg hebben dan nu toch bereikt dat er omslag komt bij Justitie." Het CDA heeft, zo lijkt zij willen zeggen, in ieder weer eens duidelijk laten hi dat alles geoorloofd is in strijd tegen de criminaliteit het laatste jaar voor de verl zingen kan zoiets nooit kws zeker niet als de coalitiepart zich ook graag als kamp» criminaliteitsbestrijding a cheert. Hirsch Ballin zal zeker nieti plezier terugkijken op deze faire. Het beeld van een mii ter wie het maar niet lukt het cellentekort terug te di gen, is nog eens aangeschei nota bene door zijn 'eigen' fi tie. Maar het CDA moet zich dit politieke onhandigheid hi maal wel twee keer bedei voordat zij nog eens in blii profileringsdrift bijna het hi van iemand als Hirsch eist. Van onze verslaggever Zeist - Nederlandse bedrijven brengen in toenemende mate scha de toe aan natuur en milieu in het buitenland. Vooral activiteiten van baggeraars in zogenaamde 'wetlands' zijn vaak de sastreus en leiden tot onherstelbare vernietiging van ecologisch essentiële gebieden. De Nederlandse overheid laat het daarbij volstrekt afweten; voortdurend Den Haag (anp) - De infiltratie van de Nederlandse horeca neemt n an. ieze conclusie trekt het Bedrijf- chap Horeca naar aanleiding an een onderzoek dat deze reek is afgerond. v: Oud-voorzitter van de Tweede Kamer mr Frans Joseph van Thiel (86) is woensdagavond overleden. Van Thiel begon zijn landelijke politieke carrière in 1948 als Tweede-Kamerlid voor de KVP. Daarna was hij achtereenvolgens vier jaar minister en zestien jaar Kamerlid waarvan hij elf jaar Kamervoorzitter was. Door Ferdinand van den Eerenbeemt FRANS JOSEPH Frits Marie van Thiel is bekend en populair geworden als voorzitter van de Tweede Kamer. Bijna 25 jaar is hij actief geweest in de nationa le politiek: als Kamerlid voorede KVP en als de eerste minister van Maatschappelijk Werk. Als, voorzitter van het katholiek werkgeversverbond en als lid van de SER heeft hij jarenlang een rol gespeeld in het overleg tussen werkgevers en werkne mers. Nederland leerde hem echter pas goed kennen in de tien jaar dat hij voorzitter was van de Tweede Kamer. Van Thiel was een geboren voorzitter. Een man van gezag met een vriendelijk gezicht. Naar eigen zeggen heeft hij lei ding gegeven aan meer dan 200 verenigingen, organisaties, in stellingen en stichtingen. Hij was de eerste Kamerpresident die als zodanig populair werd. Dat had alles te maken met zijn bourgondische aard en met de filosofie waarmee hij zijn ambt aanvaardde: hij wilde het parle ment dichter bij het publiek brengen. Hij zorgde er voor dat de televisie vaste voet kreeg in de Kamer. Hij schrapte name lijk de onmogelijke bepaling dat een Kamerdebat alleen maar in zijn geheel mocht worden uitge zonden. Aan debatten gaf Van Thiei doeltreffend en beminnelijk lei ding. Hij schafte overbodig pro tocol af en deed er alles aan om de debatten te verlevendigen. Hij moedigde interrupties aan en deed zelfs pogingen het voor lezen van redevoeringen te ver bieden. De Kamer durfde het echter niet aan. Zelfs stond Van Van Thiel Thiel bekend als de snelste spreker in de politieke arena. In de tien jaar van zijn voorzit terschap (januari 1963 tot de cember 1972) nam de belang stelling voor het parlement sterk toe. Er kwam meer con tact met de kiezers. De Kamer werd ook intensiever op de vin gers gekeken door de media, maar ook vanaf de publieke tribune, waar belanghebbenden en actiegroepen verschenen. Ook via petities en demonstra ties gingen kiezers steeds meer druk op het parlement uitoefe nen. Van Thiel werkte deze ont wikkeling van harte in de hand. Kenmerkend voor zijn mentali teit was zijn optreden tijdens het debat over 'de drie van Breda' in februari 1972. Door het oplopen van de emoties op de publieke tribune dreigden ernstige moeilijkheden. Van Thiel loste de situatie op door zelf naar de tribune te gaan om de gemoederen te bedaren. Zijn moeilijkste uren als voor zitter heeft Van Thiel zonder twijfel gehad in 'de nacht van Schmelzer' in oktober 1966, toen het bestaan van het kabi net Cals op het spel stond. Dat debat ging de hele nacht door. Van Thiel is later het verwijt gemaakt dat partijen niet de gelegenheid hadden gekregen tot bezinning te komen. Van Thiel heeft echter èn de rege ring èn de Kamer uitdrukkelijk gevraagd of ze het debat wilden onderbreken. „Beiden drongen aan op voortzetting en daar heb ik mij als voorzitter bij neer te leggen..." In zijn archief be waarde van Thiel het briefje van premier Cals die liet weten 'tot het bittere einde te willen doorgaan'. De periode als voorzitter was voor Van Thiel de plezierigste uit zijn loopbaan. Als de eerste minister van Maatschappelijk Werk (1952-1956) heeft hij het niet zo gemakkelijk gehad. („Ik moest een heel departement or- ganiseren, een moeilijke zaak.") Maatschappelijk Werk was in 1952 in het leven geroepen op uitdrukkelijk verlangen van de KVP. Het-was een vrij'willekeu rige afsplitsing van vijf depar tementen. .Van Thiel moest maar zien er een eenheid van te maken. Hij kreeg te doen met een lawine aan competentiek westies. Onder druk van die problemen verklaarde Van Thiel toen: „Goed, ik organiseer het departement, maar mijn op volger moet er maar inhoud aan geven." Zelf zag Van Thiel als de be langrijkste taak van zijn depar tement: in het maatschappelijk werk zo veel mogelijk kansen scheppen voor het kerkelijk en particulier initiatief. De over heid zelf moest het aantal taken zo veel mogelijk beperken. Bij zondere aandacht besteedde Van Thiel aan het gezin. De gezinsvoorlichting, de gezins zorg, de huishoudelijke voor lichting en het bureau voor le vens- en gezinsmoeilijkheden hadden zijn volle aandacht. Zijn afscheid van de politiek in december 1972 had plaats in zijn geliefde Helmond, waar hij nog niet met zeven paarden weg te krijgen was. Een forumdis cussie met alle KVP-grootheden liep op een dansfeest uit na de geruststellende verklaring van Van Thiel, 'dat je niet meer naar de hel gaat als je niet op de KVP stemt, maar of het ver standig is, dat is een andere kwestie'. De Spaanse socialisten onder aanvoering van premier Felipe Gonzalez gaan komende zondag de parlementsverkiezingen verliezen. De vraag is nog slechts hoe groot het verlies zal zijn. Door Huub van As NU HEEFT de socialistische partij (PSOE) nog een meerder heid in de 350 zetels tellende Cortes, het Spaanse parlement. Maar niemand verwacht dat dat na zondag nog het geval zal zijn. Iedereen rekent erop dat ,het land een coalitieregering krijgt, Gonzalez (51), reeds drievoudig premier en al PSOE-leider sinds dje partij clandestien onder de Franco-dic'tatuur bestond, heeft nu als grootste tegenstander de conservatieve José Maria Aznar (40) van de Partido Popular (Volkspartij). Gonzalez besloot eerder dit jaar de verkiezingen vier maanden te vervroegen naar komende zondag om een nieuwe regering te kunnen kiezen die 'een man daat heeft om de sociale en economische maatregelen te ne men die Spanje nodig heeft'. Dat besluit hangt samen met de aanvankelijke onenigheid bin nen de PSOE over de afwikke ling van een corruptieschandaal binnen de partij. De rijen wer den pas gesloten na een com promis dat bestaat uit hard op treden tegen corruptieprakij- ken, maar zonder een zuivering door te voeren. De verkiezingen komen echter ook op een mo ment dat de werkloosheid (22 procent van de beroepsbevol king) de grootste binnen de EG 'is, de peseta drie devaluaties in acht maanden tijd heeft doorge maakt en de arrogantie en het machtsmisbruik van de socialis ten algemeen worden afge keurd. De Spanjaard ziet wel wat in een wisseling van de macht na elf jaar socialistisch bewind. Maar daar staat de populariteit van Gonzalez tegenover. Hij is nog steeds veruit de meest ge liefde politicus van het land. In elf jaar heeft Felipe Go: van Spanje een rijker, stab) en Europeser land gen Spanje kreeg internat» aanzien als belangenbehail van Latijns-Amerika in U Europa en de VS en als sator van een internati# vredesconferentie over het 11 den-Oosten. Prestige levef ook de Wereldtentoonstelli Sevilla, de Olympische S] in Barcelona en grootschi culturele evenementen op. Daar tegenover stelt José M Aznar slechts luttele jam gionale bestuurservaring president in de regio Cas'l Leon. Aznar wordt omsctal als betrouwbaar, kleurl vriendelijk en voqrzicjjtig. gebrek aan charisma en fl zijn grootste probleem, ziet zich het liefst in.vert gebracht met 'fafsöëhlfjk m in Europa, zoals Helmut Jacques Chirac en John M De Partido Popular moet vi een moderne, voor het publiek aantrekkelijke midi partij zijn. Afgaande op de prograi van de twee grote partijen] de kiezer nauwelijks een duidige keuze kunnen mi De PSOE is gedurende de ste jaren sterk naar rechts schoven en zit de PP dan danig in het vaarwater. I beide partijen staat de aai van de werkloosheid h< het programma. Zowel de PSOE als de Europees-gezind. Accent schillen zijn er wel als het om de aanpak van de Baski afscheidingsbeweging ETA nar zou daar feller in zijn Gonzalez. De te verwachten coalitiepj ners voor zowel PSOE zijn de Catalaanse en Baski nationalistische partijen, twee grote partijen zullen t Vandaag worden de resultaten ■an het onderzoek aangeboden an het ministerie van Welzijn, 'olksgezondheid en Cultuur, ét onderzoek, dat is uitgevoerd ioor een particulier reeherche- iureau, is gehouden na toene- ïende klachten van bonafide Èoreca-ondernemers telgens deze klachten probeert le criminaliteit steeds meer reep te krijgen op met name de leine horeca. let gaat dan vooral om mis- ladorganisaties die zich bezig- >uden met drughandel, mis- iruik van speelautomaten en het Witwassen van zwart geld. Ze paaien hiervoor aspirant-on- :rnemers die vaak zonder fi nanciële aan de s Volgens worden reide wurgco Ze wor beeld v aantal zaak to er zelf hebben. Het best doet ee overhei pakken, een 'ste maatsc De mini titie zou horeca denkt h paalde vernieu wet. Van onze verslaggever Utrecht - „Het doet mij veel plezier da ■peft te zijn. Ik heb met heel veel gewerkt en eigenlijk nog helemaal ge houden." Dat zei bisschop H. Ernst van Breda gisteren in het Pax Ëhristicentrum in Utrecht, nadat Bij het boek 'Tijd van oorlog, tijd van vrede' in ontvangst had ge nomen. Het boek gaat over het werk van de vredesbeweging in de afgelo pen 17 jaar, de periode waarin de bisschop onafgebroken voor atter van Pax Christi Nederland is geweest. Het boek was ge land ter gelegenheid van zijn icheid, maar is uitgelopen op (n voorproefje van zijn afscheid idat de benoeming van zijn (volger veel langer uitblijft dan B-wacht, idredacteur K. van der Brug gen noemde het tijdens zijn pre sentatie pijnlijk, dat het de vre- desbew de oorlo de mass tijds te denkt d goslavië weg li kruisra eigenbei morele oorlog blijkbaa als ook dan nie in het g* Bisscho desbew nooit r klappen hij bele nationa is gewe MET EEN forse dreun sloeg het CDA- beeld aan diggelen dat tot nu toe besto en minister van justitie Hirsch Ballin. D weeds meer in zich heeft van een kam politicus, werd tot eind vorige week niet - lnzet en gedrevenheid, maar ook om z al naar de gunsten dmge I tenslotte niet voor niets opgeklommen Convergentie en Vereni®erarchie van de partij. (CiU), de partij van de C laanse president Jordi Catalanen en Basken zulle ruil voor samengaan met van de grote partijen flinke gemoetkomingen eisen. Zee ongetwijfeld nog meer auto) mie dan ze nu al hebben. ledereen zat vol goede voornemens, bijna een jaar geleden op de milieuconferentie in Rio. Ook Costa Rica wilde graag zijn steentje bijdragen aan het milieu en kondigde de oprichting van een nieuwe milieu-organisatie aan: de Raad voor de Wereld. Een jaar later wordt echter nog steeds voorbereidend werk verricht voor iets wat er wellicht nooit zal komen. Door Carlos Roverssi (ips) Bij monde van president Rafael Calderon beloofde het Mid- denamerikaanse Costa Rica dat in de hoofdstad San Jose de 'Raad voor de Wereld' zou wor den gevestigd, een gloednieuw internationale milieu-organisa tie. Een jaar later blijkt hier echter bitter weinig van terecht geko men te zijn. De Raad voor de Wereld zou een bureau moeten worden waar informatie over de De Conferentie voor Mi lieu en Ontwikkeling van de Verenigde Naties (UNCED) in de Brazili aanse stad Rio de Janeiro was de grootste interna tionale bijeenkomst ooit gehouden. De stad stond twee weken op zijn kop door de milieutop, die op 5 juni precies een jaar geleden begon. Maar wat is er nu precies van te rechtgekomen? In een se rie van vier artikelen be richten wij over de 'ge volgen van Rio'. Vandaag deel drie. President Calderon foto epa diverse in Rio gesloten akkoor den bijeengebracht wordt. De doelstelling is het bevorderen van een wereldwijde milieu- ethiek om duurzame ontwikke ling te kunnen bewerkstelligen. Het is een initiatief van de Ca nadees Maurice Strong, secreta ris-generaal van de milieutop. Deze is ook voorzitter van de Raad. De uit verschillende landen af komstige medewerkers houden zich voorlopig in hun kantoortje in San Jose slechts bezig met voorbereidend werk. En Costa Rica blijkt helemaal niet meer zo happig op hun aanwezigheid. Maurice Strong f°to epa De Raad is nog steeds niet er kend als rechtspersoon. Hier door houdt Costa Rica het bu reau in feite compleet vleugel lam. In Rio betoonde president Cal deron zich een vurig voorstan der. Ook Strong zag de burelen graag in Costa Rica gevestigd. Het land heeft een goede naam op milieugebied en is bovendien economisch en politiek een van de stabielste van de regio. Het wetsontwerp om de Raad rechtsgeldigheid te geven is pas zeer recent opgesteld, zegt de Costaricaanse oppositie. En het is nog niet aangenomen. „De regering heeft hier zo lang mee gewacht omdat zij voorrang geeft aan binnenlandse aangele genheden, met name op econo misch gebied. De president ver geet zijn beloftes liever", aldus oppositieleider Federico Vargas. Minister van Algemene Zaken Rolando Lacle verzekert echter dat het snel in orde komt. „Vóór 31 juni is de zaak rond. Dan wordt het wetsontwerp goedge keurd door de Assemblee", al dus de minister. De oppositie noemt de Costari caanse houding hypocriet. De zorg om het milieu wordt blijk baar slechts met de mond bele den. Ook internationaal wordt er in milieukringen zo over ge dacht. Vorige maand kreeg Costa Rica daarom in Berlijn een weinig eervolle prijs toebedeeld, land kan prijken met de gische Duivel'. Een anderes) op het blazoen van Costa B' dat er rustig wordt v met het kappen van bossen behoeve van de bananenpb' ges. Bananen vormen een de voornaamste exportprw ten van het land. De medewerkers van de voor de Wereld zijn teW steld over de houding van land Costa Rica. „Op de to] Rio waren de Costarican® enthousiast", klaagt een tionaris. „Een dergelijke v® ging hadden we niet verwadj Er wordt bovendien ook andere aspecten van de 'j ging van de Raad ge Zo bevreemdt het de Cos] caanse milieubeweging dat] Maurice Strong voorzit'® de Raad is. Strong, die ge'" teerd heeft in toeristische jecten in Costa Rica, zo» antwoordelijk zijn voor he' dwijnen van enkele mangrovebossen. Morgen: Giftig afval Op een moment dat Hirsch Ballin zich op tie in Kopenhagen bevond, ontstak een i_ j|) woede. De reden was de vrijlating verdachte man in Amsterdam. Een van d van verdachten van ernstige misdaden, vrouw Soutendijk dreigde de volksvertj Ballin naar huis te sturen, wanneer hij róiets nooit meer zou voorkomen. Hirsch Ballin heeft die garantie uiterad Verder dan het aanbieden van een pakkf de bewindsman niet gaan. Hij wil twee accepteren, politiecellen benutten voor li bereid cellen te vorderen voor uit te zet stelde de Tweede Kamer enigszins tevr voorlopig blijven. De afloop van de korte maar hevige aan B® vooral zijn eigen partij, is hoogst or RL- 9edacht te bereiken door publiekelijk aan te vallen? Heeft CDA-ki jjvaal een hak willen zetten? Hoewel hi ballin ging staan, heeft hij (de fractievoor «ijk gewoon haar gang laten gaan. «.Vs, i waarheid nog banaler? Na het «•nokkende incident in Amsterdam, w< En 'oe tegenstander van twee man in "cp dat er naar onorthodoxe maatregeli Ppn. Voelde het CDA zich zijn gedac misgunde zij de coalitiepartner de vele n!Li b,j h.et 9rote publiek altijd goei geval van uitgekiende regie van het gewenste beleidswijziging erdoor te krijc 00k' consequent is het CDA nl neett met gedaan wat het CDA wilde, du mocraten de uiterste consequentie moe kr.F,mVSier zitten die door zijn eic) ucnadigd en vervolgens toch als 'aar «V ma9 bl|Jven. En, ondanks alle kei gfteer gaat het wegzenden van verdacf Mni^el voor de Pub|ieke tribune is vele mai nakV?e verkiezingen van begi bll,ken dat de Politieke partij flSVri tnt V V' hoofddoel van beleid h! »ea tot de kiezer te laten doordringer ®0en minister op.

de Stem | 1993 | | pagina 2