De Klokke L b.v. 'Psychiatrie krijgt niet voldoende aandacht' Ontiegelijk veel gesnotter op de afdeling' 'Het is een beetje lopende-bandwerk' 'Hartchirurgie is spannend' 'In ons vak gaat het niet om de cijfers' ORG „DE psychiatrie krijgt niet de aandacht die het verdient," stelt Cecile Bliemer, coördinator van De Halm, de afdeling voor kortdurende opname in de kinderpsychiatrische kliniek De Mark. ,ER wordt hier inderdaad ontiegelijk veel gesnotterd", zegt Franca Broeders. Ze is liekenverzorgster op de afdeling illergologie/immunologie van De Klokkenberg. Het s de afdeling van dr. Z. Pelikan ('de big boss') en zijn ichtgenote/rechterhand M. Pelikan-Filipek. )P 13 december 1979 werd in De Klokkenberg de «rste open hartoperatie uitgevoerd. Anneke van ijsbergen-de Geus behoorde toen al tot de ploeg erpleegkundigen op de intensive care (IC), die nu 70 mensen groot is. Het was een roerige tijd met volop noblemen, waarip chirurgen rollend met elkaar over raat gingen. OK-ASSISTENTE Gesina Strijker-Kroezen werkt al dertien jaar in De Klokkenberg. Haar opleiding kreeg ze in het Baronieziekenhuis, waar ze acht jaar assisteerde bij algemene chirurgie. OP het klinisch chemisch laboratorium van De Klokkenberg houden dertig mensen zich elke dag bezig met het onderzoeken van lichaamsvloeistoffen zoals bloed en urine. DE STEM VRIJDAG 4 JUNI 1993 D4 i-GEVELS I850 59133 g bestaan Door Mieke van den Heijkant [ÏÉdEREEN kan zich voorstellen Bat er een familielid een hart- of .en longkwaal krijgt, of ergens al- .sisch voor is, maar een kind met wchiatrische problemen is heel bat anders. Er hangt een gevoel „n gene rondom de psychiatrie." [in onze samenleving is ziekte: je leemt en pilletje en dan is het Ever," zegt haar collega Jan van ïriei. Hij is psycholoog op de lang- terblijf-afdeling en daarnaast on- |er meer behandelingscoördinator a gedragstherapeut. „Hier op De jjark is ziekte het eindresultaat tan een heleboel factoren die spaak Jopen. Daarnaast is ziekte ook aan vaarding: je kunt er hulp voor jragen, net als voor een gebroken OT." Dat laatste vindt Van Driel een loede ontwikkeling. „Het is met lame voor ouders niet makkelijk [m hulp voor hun kind te vragen. ,ak hebben ze het gevoel dat ze jnislukt zijn. Maar wij respecteren luist het feit dat ze de moed hebben lm het te doen. Er is wel een lerschil: bij een kind met een ge broken been komen ze alleen maar op bezoek. Hier wordt er toch wel iets meer van ze verwacht." iHet belangrijkste is dat de kinde ken en hun omgeving eens uit een lepaald patroon moeten stappen," vult Bliemer aan. „Het kan daarom heel nuttig zijn om het kind los van de ouders te observeren. Maar daarnaast blijft het belangrijk om de thuissituatie te leren hoe ze met de stoornis van het kind om kun nen gaan. Als de cirkel doorbroken is, krijgt het kind weer nieuwe kansen." Van Driel: „Wij maken onderscheid in problemen die ontstaan door omgevingsfactoren, zoals het gezin, vriendjes, school en interne proble men. De problemen hebben dan hun oorsprong in het kind zelf. Die interne problematiek kan te maken hebben met aanleg, maar ook met lichamelijke oorzaken als een ge boortetrauma of een leerstoornis." Het aanmelden gebeurt vaak op verwijzing door het Riagg, de school of de huisarts. Ouders kun nen een kind ook zelf aanmelden bij de polikliniek van De Mark. Vervolgens wordt er gekozen voor poliklinische, ambulante hulp, een plaats op de dagbehandeling, of voor opname. De opname kan voor korte of lange duur zijn. Een kort durende opname wordt vaak ge bruikt om het kind te observeren en om te bekijken of het kind ook werkelijk psychiatrische hulp no dig heeft. „Soms blijkt dat het kind veel beter af zal zijn in een pedago gische setting", legt Bliemer uit. „Bijvoorbeeld een tehuis, een bege leider of een pleeggezin. Het komt ook voor dat het intern wordt doorverwezen naar de longstay-af- deling." Deze afdeling bestaat uit vier leefgroepen, die naar leeftijd zijn ingedeeld. De Mark springt met haar behan- delingsbeleid zo veel mogelijk in op de specifieke problemen van de kinderen die worden aangeboden. Dat lukt niet altijd: „Als je in een groep een bepaald behandelings- stramien hebt uitgezet en daar komt ineens een heel ander kind bij, dan blijft er van je 'ideaal- plaatje' niet veel over," verzucht Van Driel. „Het aantal aanmeldingen stijgt jaarlijks", vervolgt hij. „Oorzaken zijn onder andere de maatschappe lijke veranderingen. En doordat in cest en kindermishandeling de laatste jaren meer aandacht krij gen, komt die problematiek ook eerder naar voren. Omdat er te weinig plaatsen zijn, kun je vaak niet helpen op de momenten die het meeste resultaat zouden geven." Bliemer geeft een voorbeeld: „Als na enkele maanden op De Halm blijkt dat een kind behoefte heeft aan langdurige opname, dan moet je dat ook kunnen aanbieden. Je moet hem niet naar huis sturen, omdat er over een jaar pas plaats is. Dan werk je met die kinderen in feite naar een nieuwe crisis toe." „Doodzonde," vindt Van Driel. „Kinderen ontwikkelen zich zo sterk binnen een jaar. Hoe jonger je ze hier krijgt hoe beter. Dan heeft de beschadiging in de persoonlijk heid zich nog niet zo vastgezet." Bij sommige kinderen is de bescha diging dusdanig, dat er geen gene zing meer mogelijk is. In de puber- groep wordt daarom gestructu reerd gewerkt aan het accepteren van die handicap. De Mark zou haar capaciteit graag uitbreiden. „In een groter instituut, kun je beter differentiëren," stellen Bliemer en Van Driel. „We zouden graag psychotherapie geven aan een groep met wat meer mogelijk heden." Cecile Bliemer en Jan van Driel: „Er hangt een gevoel van gene rondom de psychiatriefoto de stem johan van gurp JoorCarl Wlureau lLLERGIE. Wie daarmee kampt an een veelheid aan klachten krij- en. Piepende longen, rode ogen, oofdpijn. een volle neus, een riepgevoel of huiduitslag. De oor aak is niet zo een-twee-drie ge- onden. Een bezoek aan deze afde- ng van De Klokkenberg betekent an ook een uitgebreid speurwerk die mysterieuze boosdoe- er(s). lie puzzel begint met huiswerk oor de patiënt. Die mag een was- ijst vragen invullen. Eetgewoon ten, de aanwezigheid van huisdie ren, het gebruik van zeep en kos- metica, de woonomgeving en het materiaal van je matras. Dr. Peli kan vraagt zijn patiënten het hemd van het lijf. Daarna volgt een reeks testen. Prikken op de huid, bloed onderzoek, neusprovocatie, plak- testen en inhalaties. Franca Broe ders maakt alles van dichtbij mee. En ziet de patiënten soms goed ziek worden. „Dat is wel eens heel erg." Maar het is allemaal voor eigen bestwil. Want alleen met dit uitge breide speurwerk kan worden vast gesteld waarvoor iemand allergisch is. Dat kan dus van alles zijn. Van ziekmakers in de lucht (pollen) tot chocola, van een glas bier tot de haren van een herdershond. En niet te vergeten een stukje kaas. „Bij een van de testen moeten mensen een ons kaas eten. Ze worden soms meteen ziek, hoofdpijn. Dan zien ze ook direct waar het van komt. Dan hoeven ze echt nooit meer kaas." De ene patiënt kan voor zijn test op de polikliniek terecht; wie langere onderzoeken moet ondergaan, kan in De Klokkenberg worden opge nomen. Aan het eind van de rit weet dr. Pelikan waar het aan schort en wat de remedie is. Vaak betekent dat een dieet en medicij nen. Niet zelden zijn aanvullende maatregelen nodig. „Dan moet de nieuwe vloerbedekking eruit, of soms moeten de huisdieren weg. Vooral voor kinderen is dat heel triest. Nou, dan blijf ik wel ziek, hoor je ze dan zeggen." In De Klokkenberg wordt de puz zel vrijwel altijd opgelost. Broe ders: „Het gebeurt maar heel zel den dat we hier niks vinden." Franca Broeders: „Het gebeurt maar heel zelden dat we hier niks vinden foto de stem/johan van gurp 'oor Carl Mureau Is Alkmaarse van geboorte en jvam 'n 1379, na een stage in °uston, naar Breda op verzoek p" dokter Van der Schaar, ten goede vent, maar hij heeft j®.tact' zegt ze. „Voor ons, de rpleegkundigen, was het een pri- I a maa- Als een patiënt niet goed f/j' aPs je het niet helemaal If lAnlrTde, dan slieP hij gewoon BV het hed ernaast. Zo vind .je ze tegenwoordig niet meer." Na een jaar of vijf kwam er eigen lijk pas rust in de tent. Anneke van Rijsbergen is in al die tijd De Klokkenberg trouw gebleven. En dat doet ze nog steeds, hoewel het werk voor haar duidelijk minder spannend is geworden. Patiënten komen van de operatiekamer, zijn eerst volkomen afwezig, kunnen dan 'voorzichtig naast het bed' en de tweede ochtend mogen ze de IC al weer verlaten. „Na twee, drie jaar wordt dat een beetje lopende- bandwerk." „Het klinkt wat vreemd. Maar ik vind het leuker als het niet goed gaat met de mensen", zegt ze. Dat betekent intensievere verpleging, meer contact met patiënt en fami lie. Gesprekken voeren. „Je kunt veel meer voor de mensen doen", zegt Van Rijsbergen. Zij heeft zitting in de zogeheten ZEP-commissie (zorg-ethiek en pastoraat) van De Klokkenberg. Daarin wordt gepraat over ster vensbegeleiding en euthanasie. Ethische discussies. Komt het wel eens voor dat zij patiënten binnen ziet komen, voor wie een operatie eigenlijk weinig zin meer heeft? Ze knikt instemmend. „Dat gebeurt. Maar daar moet ik wel bij zeggen: wij kennen de mensen vantevoren niet. Dat zijn ook moeilijke vragen. Een man van 85 spit misschien elke dag nog zijn eigen tuintje om, ter wijl iemand van 50 al jaren niets meer kan." Anneke van Rijsbergen: „Een man van 85 spit misschien elke dag nog zijn eigen tuintje om, terwijl iemand van 50 al jaren niets meer kan." foto de stem/johan van gurp Glad geschoren 9&\ Elektromaaier voo® van grasvangba*. Flack kabelgele"» veiligheidsschakel.» viervoudige maai verstelling. eigerstraat 8-10 BRjj® IEDA Tuincentrum A •eswiik, Grauwe Polf' entrum "Terra No™'va» OOSTERHOUT K<*sj tl "JBOSCH Muldeis die it 97 RIJSWIJKIhW L aat 55 ROOSENDAA 8TERNEUZEN ndaalsestr. 62 föina Strijker- mensen". Kroezen: „We hebben een fantastisch team met hele foto de stem johan van gurp Door Co Tanis IN 1980 solliciteerde ze bij dokter Van der Schaar op de hartafdeling van De Klokkenberg en daar heeft ze nooit spijt van gehad: „Hartchi rurgie is heel spannend. Een opera tie kan vier tot acht uren, soms wel een hele nacht duren. Het betekent dat je in de operatiekamer, vrij geïsoleerd, lange tijd op elkaar aangewezen bent. Dat schept een bijzondere en vertrouwelijke sfeer. Op de OK werken in totaal zo'n vijftig mensen: zes Thorax-chirur gen, acht assistent- chirurgen, de anesthesist met zijn assistenten en de assistenten van de chirurgen". Strijker-Kroezen is operatiezuster. Het betekent dat ze 'aan de tafel' staat om de chirurg te assisteren: „Dat begint al als de mensen bin nengebracht worden. Een hartope ratie is een emotionele gebeurtenis, die bij alle patiënten angstgevoe lens oproept. Ze moeten zich hele maal overleveren en je probeert hen wat gerust te stellen. Even hun hand vasthouden als je denkt dat ze daar behoefte aan hebben. Zeg gen dat ze rustig kunnen gaan slapen en geen pijn zullen voelen. Gedurende de operatie is de span ning groot. Je bent je ervan bewust dat een hart het centrale orgaan is, waar het leven van de patiënt van afhangt. Je krijgt te maken met spoedoperaties, met nabloedingen, het is constant nadenken en oplet ten. Dat gebeurt in alle rust. Een uur later staat Radio 3 aan en kunnen we weer grapjes maken. Tussen de bedrijven door blijft ie dereen nauwkeurig en oplettend. Iedere verandering van ECG-ge- luid wordt gehoord en gecontro leerd, ieder houdt een wakend oog in het zeil". Strijker-Kroezen heeft drie kinde ren van twaalf, acht en vijf jaar. In De Klokkenberg heeft ze een baan van zeventig procent: „Mijn leven is hollen of stilstaan. Thuis is het druk met de kinderen, hun vriend jes, hun afspraken. Alles is goed geregeld en dan vind ik het heerlijk om naar mijn werk te gaan. We hebben een fantastisch team met heel aardige mensen." Door Co Tanis HOOFDANALIST Alfons van Geel uit Rijsbergen en zijn team ondersteunen met die onderzoe ken de artsen bij het stellen van de diagnose. Het laboratorium werkt voor patiënten van de hart- en longafdeling en van de afdelingen astma, epilepsie, psy chiatrie en allergologie. Van Geel is al dertien jaar ana list in De Klokkenberg. Zijn ver antwoordelijkheid ligt vooral op het gebied van kwaliteitsbewa king, dienstenplanning en orga nisatie. Daarbij zijn voor hem de koele cijfers niet de hoofdzaak: „Uitslagen produceren is geen kunst, nu we zoveel geavanceer de apparatuur tot onze beschik king hebben. Analisten zijn ook controleurs die weten wat er achter de cijfers schuilgaat. Bij het zien van de getallen moeten ze die kritisch bekijken en zich afvragen of de uitslagen kloppen met hun gegevens. Kleine foutjes kunnen grote gevolgen hebben en daar moet je je constant van bewust blijven. In het medische vak gaat het niet om de cijfers, de mens is hoofddoel en als je dat vergeet ben je verkeerd be zig. Als artsen bloed nodig heb ben voor een operatie-patiënt, wordt vooraf nog een extra con trole uitgevoerd. Dubbel checken moet de kans op onaangename vergissingen uitsluiten". De Klokkenberg is na de roerige SML-periode (Stichting Medisch Laboratorium) nu zo ver dat 95 procent van alle bepalingen in eigen beheer verricht kan wor den. Van Geel: „Wij onderzoeken regelmatig de uitwerking van be paalde medicijnen per patiënt. En overmatig medicijngebruik wordt aan de arts gemeld, zodat die actie kan ondernemen".. Het klinisch chemisch laborato rium van De Klokkenberg heeft een vrij groot spoedaanbod. Van Geel: „De uitslagen voor het tho raxcentrum moeten snel bekend zijn, voor de rapportage van rou tine-bepalingen heb je wat meer tijd. We draaien goed en zijn nu bezig met een project dat erop gericht is aan de toekomstige kwaliteitsnormen van de over heid te voldoen. De Klokkenberg is uit zijn jasje gegroeid, de ver bouwing zal ook het laborato rium meer lucht moeten geven. Wat de personeelswerving be treft ben ik niet zo optimistisch. Steeds minder jonge mensen kie zen voor een medisch vak, terwijl het toch zulk leuk werk is". Alfons van Geel: „Analisten zijn ook controleurs die weten wat er achter de cijfers schuilgaat". foto de stem/johan van gurp

de Stem | 1993 | | pagina 27