zijn de twee bej Breda valt. Veel id tot een instel g over te geven 1 opend op deze o ;rg vast in vogel ïedewerkers u gn raan vrijwel iedereen meteen denkt als de vend is dat medisch centrum De Kiokken- liefst vijf medische specialisaties herbergt, kkenberg op 19 juni de deuren wijd open Hen we op deze pagina's de vijf medische u voor. Wilt u meer weten dan staan de d op de open dag. ;ewoon ziekenhui gemeen ziekenhuis kan iedereen aanklop- f voor het maken spraak. Er zijn ook ziekenhuizen die over li. Dat noemen w raai ziekenhuis. Naar zo'n ziekenhuis moet en door een medi t van een algemeen ziekenhuis. Omdat De iar vijf specialist >emen we het een multi-categoraal zieken- Deze vijf medisch De Klokkenberg zijn: g- en astmacentrm onck' epsiecentrum 'Dr r Kliniek' trum voor kinder chiatrie 'De Mark' 'raxcentrum |trum voor allergul ologie tronkelijk opgeritl orium voor TBC-patiënten. In vijftig jaar groeid tot een rot im met circa 900 medewerkers. In totaal worden opgenon last is er een aantal mogelijkheden voor ënten komen uit at en Zeeland. Om een 'bedrijf met vijf laten functionert De Klokkenberg over tal van ondersteu- nsten. Die vormei re de smeerolie in de vijf machines. Op te denken aan de: ee laboratoria en de röntgenafdeling. Die soortgelijke dien Ignatiusziekenhuis en het Baroniezieken- ook eep aantal ni afdelingen. Zo heeft de Klokkenberg een auwprojecten coör at uitvoeren. Dit bureau zorgt er voor dat n renovaties aan d worden uitgevoerd, zodat ze optimaal aan jven voldoen. Ooi eigen facilitair bedrijf dat onder meer de le schoonmaak- ei ienst en de onderhoudsdienst voor appara tuur en imvaf. hoog opgeleide ei dewerkers, alle geavanceerde apparatuur iis staan ten diensti int. Die staat centraal in De Klokkenberg, om. Nimmer word verloren dat mensen, die op hulp van De wezen, de best ro moeten krijgen. Niet voor niets was De e eerste ziekenhui; and met een afdeling patiëntenbetrekkin- ;rhoudt de contactt ïuisfront' van de patiënt wanneer die een or de jaren heen is tgerichte en -vriendelijke cultuur van De Klokkenberg sli en uitgebreid. O llSCH CENTÊ KKENBERG Centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie 'De Mark' Long- en astmacentrum 'Schoondonck' Centrum voor allergologieimmunologie Open dag op 19 juni in De Klokkenberg BERG HERBERGT MEERDERE CUSMEN 'E jf-ts 'fX 1943-1993 POSTBUS 90108 Angsten, depressies, eet- en leerstoornissen, verwardheid gedrags stoornissen: ook kinderen kunnen er aan lijden. Het laat zich raden dat dergelijke problemen een heel gezin zwaar treffen. Ouders en andere gezinsleden zijn vaak radeloos en machteloos tegelijk. In het centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie De Mark kunnen kinde ren tot 18 jaar uit West-Brabant en Zeeland voor dergelijke proble men worden behandeld. Het centrum beschikt over vier verschil lende afdelingen, waar gezocht wordt naar de oorzaken van de pro blemen en waar ze vervolgens worden behandeld. Die oorzaken kunnen liggen in het gezin, waarbij ook medische factoren een rol kunnen spelen. Afhankelijk van de ernst van de problemen komen de kinderen op een van de vier afdelingen van De Mark terecht. Zo is er de polikliniek. Daar wordt getracht de problemen op te lossen door middel van therapie of begeleiding. Niet zelden worden be halve het kind ook de ouders er bij betrokken. Het kan voorkomen dat medicijnen voor het kind een logisch en noodzakelijk onderdeel van de hulp zijn. Een tweede afdeling van De Mark is de afdeling voor dagbehandeling. Voor kinderen die hier komen is poliklini sche hulp te weinig, maar toch hoeven ze ook niet opgenomen te worden. Tijdens de dagbehandeling volgt het kind onderwijs op De Berkenhof, de school op het terrein van De Klokkenberg. Gedu rende drie maanden wordt het kind uitgebreid onderzocht, waarna samen met het gezin een 'plan van aanpak' wordt opgesteld om het kind te helpen. Voor de dagbehandeling zijn zes plaatsen in Breda en twaalf in Goirle beschikbaar. Als de problemen van het kind zo ernstig zijn dat het thuis niet te handhaven is, kan plaatsing in de besloten afdeling voor kortdurende opname van De Mark nodig zijn. Op deze derde afdeling wordt een kind voor maximaal drie maanden dag en nacht opgenomen. Hier zijn zes plaatsen beschik baar. Voor kinderen die door hun psychisch probleem een gevaar voor zichzelf of voor anderen vormen zijn drie plaatsen voorhan den. Zij krijgen een zeer intensieve begeleiding. De vierde afdeling van De Mark is voor voortgezette en langdurige behandeling. Het gaat hier om 25 kinderen, verdeeld over vier leefgroepen. Overdag gaan ze zoveel mogelijk naar school. Ze verblijven hier meestal anderhalf tot twee en een half jaar. Een zo snel mogelijke terugkeer in het gezin blijft ook hier echter voorop staan. JUNI TELEFOON 076-608200 Kortademigheid door een longaandoening. Een probleem dat de patiënt ernstig kan hinderen in zijn doen en laten. Zelfs zo erg dat hij of zij wordt gedwongen een teruggetrokken, gedeprimeerd leven te leiden. ('ARA is een verzamelnaam voor een aantal longziekten en heeft niet zelden blijvende invaliditeit tot gevolg. Tegenwoordig is er heel wat aan te doen. In hel long- en astmacentrum krijgen CARA-patiënten een geheel op de persoon toegesneden behande ling. Schoondonck is een van de zes astmacentra in Nederland. Die centra verschillen van de algemene ziekenhuizen doordat ze meer mogelijkheden hebben mensen intensiever en in teamverband te kunnen behandelen. De patiënten komen uit de Randstad, Zeeland en Noord-Brabant. Na verwijzing door huis- of longarts komen CARA-patiënten voor een behandeling van circa twaalf weken naar het centrum. De eerste weken wordt er veel onderzoek ge daan, waarna een puur persoonlijk behandelprogramma voor de patiënt wordt opgesteld en uitgevoerd. Voorlichting is daar een we zenlijk onderdeel van. Sinds de jaren zeventig zijn weliswaar de medicijnen voor CARA bijzonder sterk verbeterd, de ziekte brengt toch met zich mee dat mensen zeer gespannen kunnen worden en het daardoor extra benauwd krijgen. Dat leidt zelfs wel eens tot het wijdverbreide misverstand dat astma een psychische ziekte is. On der leiding van een longarts begeleiden tal van specialisten op an dere vakgebieden, onder wie fysiotherapeuten, maatschappelijk werkers, verpleegkundigen, sportbegeleiders en psychologen de CARA-patiënt. Leren omgaan met de ziekte staat, naast terugdrin gen van de medische klachten, centraal. Gedurende de behandeling mag de patiënt ieder weekend naar huis. Hij of zij kan dan thuis het in het centrum geleerde meteen in de praktijk brengen. Ook wor den de huisgenoten nauw betrokken bij de behandeling in het ast macentrum. De behandeling van twaalf weken wordt afgesloten met een week proefverlof. Daarna wordt bekeken of de patiënt echt klaar is voor ontslag, waarna uiteraard vaak nog nazorg plaats vindt. In bepaalde gevallen is ook een poliklinische behandeling van CARA-patiënten mogelijk. Opname is dan dus niet noodzakelijk. Rode bulten na het eten van chocolade, benauwd worden als er een kat in de buurt komt of zware niesaanvallen tijdens een wandeling: iedereen kent wel voorbeelden van allergie. Het centrum voor allergologit/immunologie van De Klokkenberg onderzoekt en be handelt mensen met diverse allergieën. Het centrum is uniek in Nederland. In andere ziekenhuizen worden weliswaar ook patiën ten met allergie behandeld, maar alleen De Klokkenberg beschikt naast een polikliniek ook over eigen bedden op de afdeling voor allergologie. Allergie is een abnormale reactie van een orgaan of van het hele lichaam op een bepaalde stof of een combinatie van stoffen. Heel wat stoffen kunnen die reactie oproepen, bijvoorbeeld graspollen, stuifmeel, huisstof, haren, huidschilfers, mest, meel, voedsel, drank, kleur- en smaakstoffen, cosmetica, zeep, plastic en geneesmiddelen. Zo'n stof hoeft niet per se te worden gegeten of ingeademd. Contact met de huid kan al een allergische reactie op roepen. Bepaalde stoffen kunnen zelfs via de ogen het lichaam bin nendringen. In deze kliniek worden patiënten onderzocht en behan deld op allergie voor alle mogelijke stoffen. Dat kan door diverse testen gebeuren, bijvoorbeeld huidtesten, neustesten en inhalaties. Daardoor zou moeten blijken voor welke stoffen de patiënt aller gisch is doordat er een reactie van het lichaam optreedt. Zo brengt het centrum bij iedere patiënt in kaart waar hij of zij wel of niet allergisch voor is. Aan de hand van die gegevens kunnen maatrege len worden genomen. Zo kan er bijvoorbeeld een dieet worden samengesteld dat stoffen vermijdt die allergische reacties oproepen. Maar ook kan het zijn dat er medicijnen worden voorgeschreven. De gevolgen van de behandeling worden steeds na verloop van tijd bekeken en getoetst door middel van controles. Dan blijkt of een behandeling aanslaat of dat deze moet worden aangepast. Zaterdag 19 juni kunt U van 11.00 - 16.00 uur een kijkje nemen in Dc Klokkenberg. Bij het Thoraxcentrum zijn het operatiekamercomplex en de catheterisatie(dotter)kamer- te bezichtigen. Bij het epilepsiecen- trum is o.a. de EEG-afdeling te zien. Dit is de afdeling waar hersenfilmpjes gemaakt worden. Ook is het centrum voor Allergologiedmmu- nologie geopend. Omdat de andere afdelingen niet geschikt zijn om open te stellen op deze dag (in verband met de privacy van de patiënten) presen teren diverse afdelingen zich in een aparte tent op het Klokken- berglerrein. Onder andere het centrum voor LongAk.stma en het centrum voor Kinder- en Jeugdpsychiatrie. Ook zijn de parame dische diensten waaronder het laboratorium en de long- en hartfunctie-afdeling, in de tent present. Onze deskundige medewerkers geven op deze dag alle gewenste informatie.

de Stem | 1993 | | pagina 25