De Klokkenberg 3I53I EEN 'Wij Ieren de patiënten hun eigen grenzen kennen' Tbc komt nog wel een enkele keer voor' i.Instellingskok staat niet aan lopende band' D2255 lBANT EUBEL D3 nwerk EPILEPSIE. In de dr. Hans Bergerkliniek weten ze er alles van. Jaarlijks komen er ruim duizend patiënten in de polikliniek. Daarnaast zijn er nog ruim driehonderd mensen die voor kortere of langere tijd worden opgenomen. Ooit moeten zij weer terug naar de maatschappij. Resocialisatie is daarbij een sleutelwoord geworden. 'SCHOONDONCK, de long-astmakliniek van De [Klokkenberg is een zogenoemde derdelijnskliniek, gespecialiseerd in onderzoek en behandeling van alle [vormen van longziekten, waarbij het accent ligt op de ■behandeling van cara. IN de keuken van De Klokkenberg heeft eerste kok René Vriends de modernste apparatuur tot zijn beschikking. Snelkoelers, combi-ovens en een braadslede die 800 runderlappen per uur kan verwerken. Dat is ook wel nodig nu De Klokkenberg, naast de voeding voor eigen patiënten, dagelijks 500 maaltijden aflevert aan de Stichting Ouderenwerk, die daarmee zieken, bejaarden en gehandicapten bedient. de stem VRIJDAG 4 JUNI 1993 n onderhoud nakomen CITROEN XMD 12 diesel, 1991. zwart met. 29.950.- Leaseprijs 600.- p.m. '■000 Jrt vering km ïolenstraat 51 - Etten-I Door Marja Klein Obbink JOS Havermans is unithoofd van de resocialisatie-afdeling, waar momenteel 26 patiënten verblijven, in leeftijd variërend van 19 tot 59 jaar. Zij wonen in prachtige, nieuw gebouwde socio-woningen, iets buiten het hoofdterrein van De Klokkenberg. Elke bewoner heeft een kamer met een gemeenschap pelijke keuken en huiskamer. Vijftien jaar geleden, toen het woord resocialisatie nog moest worden uitgevonden, moest Haver mans het doen met een paar lege kamertjes in een gang van De Klokkenberg. „We zagen de men sen weer terugkomen. En dat was niet de bedoeling. We hadden ruimte nodig om te oefenen met de mensen, om te kijken wat hun mogelijkheden waren. Vandaar die kamertjes". Wat is epilepsie eigenlijk? Haver mans: „Populair gezegd lijden epi- lepsie-patiënten aan een afwijking die een kortsluiting in de hersenen kan veroorzaken, waardoor aan vallen kunnen optreden van een paar seconden (knipperen van de ogen) tot de spectaculaire aanval len als plotseling vallen en een schuddend en in kramp verkerend lichaam". „In welke vorm de ziekte zich ook manifesteert, een ding hebben de 'zware' patiënten gemeen", zegt Havermans. „Ze verkeren in een totaal isolement. Omdat de omge ving ze niet begrijpt, of omdat ze dénken dat de omgeving ze niet begrijpt, maar ook omdat ze bang zijn voor hun eigen lichaam. Wij leren ze hier hun eigen grenzen kennen. Maar vooral leren we ze om terug te keren in de maatschap pij. Koken, strijken, het huishou den en reizen, ze moeten alles op nieuw leren". Neem Len Hettema, 42 jaar. Sinds februari vorig jaar woont ze op afdeling 5, de resocialisatie-afde ling. Tot die tijd woonde ze bij haar moeder. Len kon niks. Haar moeder schermde haar af. Len was ook nooit alleen. Op vakantie ging ze samen met haar moeder, voor familiebezoek gold hetzelfde. Len: „Ik zat altijd thuis of bij een oom of tante, in ieder geval in een beschermde omgeving. Toen ik hier Coby Siegers: „Nee, het zijn niet je kinderen, maar er bestaat wel grote genegenheid voor elkaar". foto's de stem johan van gurp kwam had ik een heel moeilijke tijd. Ik moest gewoon leren losko men van huis. En koken, naaien...ik dacht dat ik niks kon. Ik had gewoon een groot minderwaardig heidsgevoel", zegt ze nu. Over een paar maanden gaat ze zelfstandig wonen, in een flatje in Doetinchem. „De vloerbedekking wordt vrijdag gelegd". Dat het ooit zover zou komen had ze nooit ge dacht. „Altijd die negatieve dunk over mezelf. Ik hoor het Jos (Ha vermans, red.) nog zeggen: 'positief denken'. In het begin ergerde ik me wild aan hem. Maar hij heeft wel gelijk gehad". Havermans: „Niet alle patiënten kunnen het aan om zelfstandig te wonen. Er zijn altijd mensen die een aanval niet aan voelen komen en die daardoor in hun dagelijks leven veel meer beperking hebben. Die komen bijvoorbeeld in aanmer king voor een plaats in een be schermd woonproject, zoals je die overal in het land vindt. Hoe dan ook: als patiënten niet zelfstandig kunnen wonen, kunnen we er wel voor zorgen dat ze zelfstandig kun nen léven. Ons doel is om de men sen uit de instituten en de zieken huizen te houden. We willen ze gewoon nooit meer terug zien". Toch zijn er patiënten die al 26 jaar in het epilepsie-centrum zijn opge nomen. Zoals in afdeling 1, de afdeling voor geestelijk gehandi capten. Coby Siegers werkt er al tien jaar als groepsleidster, 'de nieuwe term voor verpleegkundi ge'. In wezen verschilt de behandeling van epilepsie-patiënten met een geestelijke handicap niet veel met die van normaal begaafde patiën ten, zegt Siegers. „De zorg is alleen intensiever, omdat veel geestelijk gehandicapten zich niet bewust zijn van het feit dat ze epilepsie hebben en in het verlengde daar van zich ook niet bewust zijn van de risico's die ze bij een aanval kunnen lopen. We hebben hier bij voorbeeld een bewoonster die al jarenlang aan epilepsie lijdt. Ze komt uit een woonvorm. Maar hier hebben wij haar moeten leren om elke keer als ze in bad gaat, de stop er niet in te doen. Voor het geval ze een aanval krijgt. Zoiets kun je iemand nog aanleren, maar veel verder kom je niet omdat de ver standelijke vermogens van onze mensen beperkt zijn". Veel meer dan op de 'normale' afdeling worden er op de afdeling van Siegers beschermende maatre gelen genomen. „Er zijn patiënten die een helm dragen, omdat ze een val niet voelen aankomen. Die kun nen zo neerklappen, met alle gevol- Jos Havermans: „Een ding hebben de 'zware' patiënten gemeen. Ze verkeren in een totaal isolement". gen van dien". Als verpleegkundige verleent Sie gers de basiszorg voor deze men sen. „Wassen, aankleden, helpen met voeden. Je vult dat stukje op wat de mensen zelf tekort komen. Aan zelfstandig wonen wordt hier niet eens gedacht, wel aan terugke ren naar de instelling waar ze van daan komen. Maar omdat er zulke grote wachtlijsten zijn, blijven de mensen hier nogal eens 'hangen'. Door het verlenen van basiszorg bouw je een hechte relatie op met de patiënt, vindt Siegers. „Nee, het zijn niet je kinderen, maar er be staat wel grote genegenheid voor elkaar". Ooit keren de mensen van afdeling 1 weer terug naar de instelling waar ze vandaan zijn gekomen. Siegers: „Maar nog steeds blijkt dat veel instellingen niet goed om weten te gaan met deze mensen. Wat dat betreft zou de Hans Ber ger-kliniek meer bekendheid moe ten krijgen. Ze moeten weten dat wij hier de deskundigheid en ken nis bezitten. Misschien ligt daar ook een taak voor ons: wij moeten meer naar de instellingen toegaan, zodat vaker voorkomen kan wor den dat mensen hier worden opge nomen". Poor Mieke van den Heijkant «VOOR tbc hoef je tegenwoordig «At niet meer in De Klokkenberg gorden opgenomen," vertelt Rai lier Brinkman, verpleegkundige op |e reconditioneringsafdeling van pe kliniek. „Tbc komt nog wel een Enkele keer voor, maar dan meer als een bijkomende complicatie. Bet kan op zich in ieder ziekenhuis Behandeld worden." Voor de pa- pënten die nu naar Schoondonck lomen, geldt dat niet. Zij hebben Specifieke problemen. „De patiën- en die hier worden opgenomen, femen een aantal malen per jaar en blijven soms drie tot vier maan- 1®. Daardoor bouw je hier een peel andere verpleegrelatie met je patiënten op, dan in andere zieken huizen," vertelt Brinkman. „Voor Tm verpleegkundige is dat fijn, Sant je krijgt op die manier een |and met de mensen. 'Choondonck heeft ook een polikli- hsche functie. Daarnaast zijn de |«Tjli]fspatiënten van de long-ast- l>a kliniek verdeeld over twee af dingen, 3 en 12. Deze twee afde- ngen liggen nu nog mijlenver uit aar: een erfenis uit het Klokken- ïcrg-verleden. „Afdeling 12 is ge- |Cnt op revalidatie van carapa- Pnten", zegt Brinkman. „De men- pn die daar verblijven zijn in feite ¥et ziek, maar leren om te gaan Pat hun handicap." Op afdeling 3 gordt gewerkt aan reconditione- g het in een betere conditie pengen van patiënten. Hier is dus prake van verplegen, maar daar- pOs wordt er met behulp van _j.üer meer fysiotherapie en een mi iSte,a! een beSin gemaakt met validatie." Rainier vertelt en thousiast: „Het werk is heel afwis selend. De conditie van je patiën ten kan verschillen met de dag. Daar moet je je iedere keer op nieuw op instellen. Eén verkoud heid, en het hele proces begint van voren af aan. Cara is een verzamelnaam voor aandoeningen als astma, chroni sche bronchitis en long-emfyseen. Daarnaast worden er in de kliniek ook andere longziekten behandeld, zoals longkanker. Operatiepatiën ten worden na de intensive care verder verzorgd op afdeling 3. Brinkman: „De verzorging van sommige mensen is heel erg ar beidsintensief. Omdat iedere ver pleegkundige een vaste groep pa tiënten verzorgd, kan de zwaarte van het werk goed worden ver deeld." Zo'n groep heeft nog meer voordelen: „De patiënt en jij leren elkaar echt kennen. Daardoor werk je bewust met mensen en niet met medische gevallen. Op De Klok kenberg volgen we de holistische mensvisie: de patiënt is een indivi du, waar je de hele zorg omheen coördineert. Hij houdt zijn eigen verantwoordelijkheid." In principe betekent het dat de patiënt uiteindelijk zelf de beslis sing moet nemen over zijn behan deling. „Maar het is moeilijk om dat zo strikt uit te voeren," stelt Brinkman. „Als iemand met astma bijvoorbeeld te veel 'pufjes' heeft genomen is bepaalde medicatie uit den boze. Als hij dan, in paniek, toch foutieve voorstellen doet, dan moet je in zijn belang de beslissing overnemen. Dat doe je dan in over leg met de arts." Het komt op deze afdeling ook voor dat patiënten overlijden. „Vind je Rainier Brinkman: „Voor tbc hoef je tegenwoordig echt niet meer in De Klokkenberg worden opgenomen foto de stem johan van gurp het raar klinken, als ik zeg, dat ik daar niet zo veel moeite mee heb?", vraagt Brinkman. „Als je intensief voor iemand hebt gezorgd, dan heb je daar goede herinneringen aan. Voor sommige mensen kan het overlijden een zegen zijn. Je pro beert als verpleegkundige iemand een vredig einde te geven. Mensen sterven hier niet in eenzaamheid. Familieleden krijgen hier alle ruimte van ons om bij de patiënt te zijn." Brinkman werkt sinds 1979 in de gezondheidszorg. Drie jaar geleden kwam hij via een uitzendbureau op De Klokkenberg terecht. „De sfeer op deze afdeling sprak me meteen aan. Het is een fijn team dat goed voor de patiënten en goed voor zichzelf kan zorgen. Er is weinig verloop waardoor er hier een enor me know-how is opgebouwd. De hoofdzuster werkt hier bijvoor beeld al 26 jaar." Toch zal dit team binnen afzienba re tijd van vorm veranderen: De Klokkenberg is begonnen aan een grootscheepse verbouwing en dan zullen de beide afdelingen en de polikliniek worden samengevoegd. „Daar kijken we met zijn allen naar uit, vertelt Brinkman. „Het zwaartepunt van de hele kliniek wordt dan bij de longrevalidatie gelegd. Hoewel je natuurlijk altijd verpleegpatiënten houdt. Maar voor ons is het leuk, want dan kunnen we de mensen voortaan volgen vanaf het moment dat ze binnenkomen, tot het einde van de revalidatie". Door Co Tanis VRIENDS staat niet zelf achter het fornuis: „In de keuken wer ken 27 mensen, leiding en afwas sers inbegrepen. De 350 maaltij den voor ons huis worden een dag van te voren gemaakt, de 500 voor de Stichting Ouderenwerk twee dagen van te voren. We werken met keuzemenu's, dus het basispakket moet iedere ochtend bijgesteld worden. Dat gebeurt geautomatiseerd via faxen en printers". Vriends bestelt per dag 90 kilo vers vlees, 200 bruine en 100 witte broden, 600 witte en 600 bruine bolletjes. De keuken maakt 1750 broodsetjes per week. Voor de patiënten die op afde- lingsgroepen wonen, worden broodtrommels klaargemaakt en er moet ook gezorgd worden voor het personeelsrestaurant, inclu sief de nachtdiensten. Vriends kreeg zijn opleiding aan de Van Cooth Scholengemeen schap en is gediplomeerd zelf standig-werkend restaurantkok. Hij heeft eerst zes jaar in restau rants gewerkt. Daar kon hij zijn creativiteit in het garneren van gerechten ten volle uitleven. Als instellingskok heeft hij geregelde werktijden en dat ziet hij toch als een voordeel. Een belangrijk on derdeel van zijn werk is kennis van diëten. Vriends is gediplo meerd 'leermeester', wat betekent dat hij stagiaires en andere hore- ca-studenten mag opleiden: „Me nu's kunnen per patiënt verschil len. Wie teveel cholesterol heeft moet je geen gebakken lever voorzetten en bij vegetariërs ver vang je die door een champignon- ragout. Ook met geloofsverschil len moet je rekening houden. Aanhangers van de islam eten geen varkensvlees, voor hindoes is rund- en kalfsvlees verboden. Een instellingskok staat niet aan de lopende band. Iedere patiënt is een individu en dat geldt ook voor de dagelijkse maaltijden". René Vriends: „Ook met geloofsverschillen moet je rekening houden. Aanhangers van de islam eten geen varkensvlees, voor hindoes is rund- en kalfsvlees verboden". foto de stem johan van gurp

de Stem | 1993 | | pagina 23