erminal kanaalzone lukt niet A OV-tracé Kruiningen kan weer in beeld komen s IN HET ARSENAAL MOETJE UITKIJKEN! Amerikaan maakt amok op vele plaatsen in Hulst [ent en Terneuzen vinden draagvlak te klein en zien voorlopig af van bouw V een annuleringen voor Schelde Jazz Festival Terneuzenaar moet zich voortaan beter beheersen Half jaar gevangenisstraf voor Sluiskilse recidivist TË lezeni timsie vmdtng Moderns en spiegelreflex, ingebouwde e bewonderen IOPOLIS Duizenden mensen zonder stroom Bejaarde Duitser komt in Cadzand 0111 bij ongeval Politie bekeurt 169 hardrijders Nog geen gouden tip in moordzaak BELEEF HET ALLEMAAL IN HET ARSENAAL JN TIJD Loet dan niet de Jointjes" door te ivandaag de stem zeeland VRIJDAG 4 JUNI 1993 DEEL o s vanzelf lm n I onze verslaggever jlst - Een rond de dertig oude, Engels sprekende vermoedelijk een Ame- han, zorgde gistermorgen ir het nodige tumult in |st Mensen werden onver- geslagen of ruw wegge ld, fietsen werden op de End gesmeten en een 'vre- Jengel' zag zijn inspannin- beloond met een forse ip in de nek. Uiteindelijk kon de politie de man in een bankgebouw in Hulst aanhouden, waar hij eveneens mensen lastig viel, in de boeien slaan en afvoeren naar het poli tiebureau. De serie misdragingen begon in de Gentsestraat, waar een uit Geraardsbergen afkomstige Belg de man plotseling op de stoep zag, wildzwaaiend met de armen en roepend tegen elke voorbij ganger 'I fuck you'. Een dame op leeftijd werd ge duwd, waarna zij op straat viel. Tien meter verder kreeg een jon ge vrouw een klap vol in het gezicht. Daarmee was de onver klaarbare woede van de man echter nog niet bekoeld. Fietsen van winkelende mensen werden ruw op straat gesmeten en een jongeman raakte licht gewond toen de wildeman hem tussen een auto en de daarachter staande aanhangwagen sloeg. De Belg die dit allemaal had gevolgd, sprak de man aan en probeerde hem te kalmeren. Eerst werd een gevechtshouding aangenomen, daarna stak de vechtersbaas hem de hand toe. Op het moment dat de Belg de uitgestoken hand wilde schud den, kreeg hij een flinke klap in de nek, waarvoor hij zich onder doktersbehandeling moest stel len. Bij de bank kon de inmid dels gewaarschuwde politie de amokmaker tenslotte inrekenen. De identiteit van de verdachte staat nog niet vast, maar de politie vermoedt met een Ameri kaan van doen te hebben. Hij wordt ook aan de tand gevoeld over een serie vernielingen aan auto's, in de nacht van woensdag op donderdag. Toen werden ver bijsterde automobilisten op de kruising Absdaalseweg/Sint- Jansteen geconfronteerd met een verschijning in een kleurige ber muda, die voor rijdende auto's sprong en deze vervolgens be kraste. Dezelfde schade werd gistermor gen aangetroffen op auto's die geparkeerd stonden op het De Vosplein, de Markt en het Ha venfort. !|S8 PNfc i Georgie Fame opende de eenentwintigste editie van het Schelde Jazz Festival in Porgy Bess. FOTO WIM KOOYMAN ;Van onze correspondent 'emeuzen - Het 21e Schelde Jazz festival belooft een volwaardig festi- ral te worden. Er zijn, in tegenstelling it vorig jaar, geen annuleringen bin- len gekomen bij de Stichting Jazzclub ieeuws-Vlaanderen. Het behoud van e kwaliteit voor de toekomst baart de 'ganisatie grote zorgen. Js volgend jaar de subsidiënten van het Ichelde Jazz Festival niet over de brug jomen. heeft dit consequenties voor de iteit of de lengte van het Schelde Jazz festival. et deze sombere woorden opende Frank 'ieland, voorzitter van de Stichting Jazz- lub gisteravond in Porgy Bess de 21e "htie van het Schelde Jazz Festival. „Het festival steunt op drie pijlers. De sponsors, de entreegelden en de bijdragen van de gemeente Terneuzen en de provincie Zee land. Als deze laatsten de subsidiekraan dichtdraaien, heeft dit zeker consequenties voor het festival. We moeten dan de kwali teit of de grootschaligheid van het festival loslaten. Dan is de promotionele waarde van het festival weg." Wieland gaf vervolgens een voorzet aan burgemeester R. Barbé van Terneuzen en vroeg of er misschien iets te halen is uit de pot promotie van de gemeente Terneuzen. Burgemeester Barbé reageerde: „Ik heb het signaal begrepen. Ondanks de sombere woorden van de voorzitter is men er weer in geslaagd een volwaardig festival in elkaar te zetten. Het festival is er een van naam en klank. Mochten er te weinig sponsorgelden binnenkomen, dan is er een sprankje hoop. Misschien is er extra geld voor het festival beschikbaar nu er toeris tenbelasting ingevoerd gaat worden. Maar je moet wel snel zijn, er zijn nog meer kapers op de kust". Na deze zakelijke opening, waarbij het bekende trommeltje dit jaar in de kast bleef, opende het trio van Dolf de Vries het festival muzikaal. Georgie Fame, zanger en toetsenist was de top-act op de openingsavond. De Ameri kaanse tenorsaxofonist Spike Robinson maakte, als speciale gast, eveneens zijn opwachting in Porgy Bess. En ook flui tiste Helen Helmus speelde mee. De publieke belangstelling kwam pas laat op gang. Een jazz-avond als deze verdient beter. Hoofd Programmering Luc de Baets slaakte dan ook een diepe zucht: „Het is Terneuzen. Men komt hier altijd laat op gang". Van onze verslaggever Gent/Terneuzen - Gent en Terneuzen zetten de bouw van een gecombineerde vervoerterminal (trein, binnen vaart en wegtransport) in de kanaalzone voorlopig uit het hoofd. Het draagvlak voor de containerterminal en rail-servicecentrum is te klein. Te weinig bedrijven willen ervan gebruik maken en dan alleen nog als hun vervoerskosten met 25 procent dalen (wat niet haalbaar is). Bovendien is vanwege de gespreide ligging van de belang rijkste klanten geen locatie ge vonden die voor alle bedrijven acceptabel is. Het plan werd gisterochtend tij dens een persbijeenkomst in het stadhuis van Gent op een zij spoor gerangeerd nadat een marktstudie onder 58 bedrijven had aangetoond dat een renda bele exploitatie op dit moment dubieus is. Zo'n terminal is levensvatbaar als er minimaal 20.000 contai ners of wissellaadbakken ver handeld worden. In potentie is de hele Kanaalzone goed voor een aanbod van 95.000' contai ners, zo ontdekte het onder zoeksbureau Buck and Consul tants uit Nijmegen. De geïnterviewde bedrijven waaronder de zes grootste verla ders en vervoerders (aan Neder landse zijde Dow, Verbrugge en Van Opdorp, in Gent onder meer Volvo), die samen goed kunnen zijn voor 81 procent van het totale potentieel, konden echter maar °en aanbod van 17.500 con* -Ts garanderen. Die ga rantie geldt alleen bij een loca tiekeuze naar hun zin. Omdat er geen locatie is gevon den waarmee iedereen kan leven (tegen het Texaco-terrein bij Gent bestond de minste weer stand, tegen de Axelse Vlakte de meeste) is het aannemelijk dat bedrijven zullen afhaken waar door de ondergrond voor de ter minal nog minder wordt. Het gros van het bedrijfsleven stelt zich op dit moment terug houdend op omdat een vervoer terminal, als alternatief voor het dure en aan steeds meer regels onderhevige vrachtvervoer over de weg, nog te weinig besparin gen oplevert. Willen zij meedoen, dan moeten de vervoerskosten toch zeker met een kwart afnemen. Dat de besparing niet in die omvang te bewerkstelligen is, zit 'm volgens Frans van den Hemel van het havenschap Terneuzen (mede opdrachtgever voor de studie) voor een deel in de hoge kosten /an het vervoer per spoor in cse sfeer met die0ïi dansen en het ons vindt u dat iriekenland het elligheid met Griekse n en levende Var onze verslaggever \j Boi'Uerzande - Het negatie ve advies aan de Raad van T»tcte over het WOV-tracé Brneuzen-Ellewoutsdijk kan B aftrap betekenen voor een Broverweging van het tracé ■j Kruiningen. Aa; die strohalm klampte giste- rer ing. G. van Eeden uit Hulst acn vast bij de presentatie van studie 'De WOV een tracé te B Het kan een opening zijn aasr de wijziging van de koers ,c' Zeeland vaart. Het zal nodig zei hij. Eeden, die zeven jaar nodig om zijn studie te voltooien, :erbouwt in zijn boek de stel- jg dat het tracé bij Kruiningen, i) behoud van de veren in Bt-Zeeuws-Vlaanderen, de pkoopste en de snelste oplos- ig is. huidige verbinding komt vol- s Van Eeden uit op een be- S> van ruim een miljard gul- 1 en heeft nog een lange, pro- tarele weg te gaan. Bij Krui- gen kan dat voor de helft er, rekent hij in zijn boek t, en de verbinding kan er al J.997 liggen, fdens een bijeenkomst in hotel e Linde gisteren overhandigde B Qe eersie exemmaren van zun Schrijver G. van Eeden (links) overhandigt de eerste exemplaren van zijn boek aan (vlnr) de burgemeesters Steenkamp, Verbree en Kessen. boek aan de burgemeesters van Hulst, Hontenisse en Reimers- waal. Schaduw De donkere wolken die zich bo ven de tracé-keuze van de pro vincie hebben samengepakt wer pen voorai een scnaauw op ae aanwijzingsprocedure die de provincie wil instellen om de gemeente Borsele te dwingen mee te werken aan de voorberei ding van de WOV. Volgens het zogeheten ambtsbe richt, dat voorafgaat aan het definitieve standpunt van de Raad van State, heeft de provin cie onzorgvuldig gehandeld bij FOTO WIM KOOYMAN het vaststellen van het tracé. Er zou onvoldoende zijn aange toond dat het tracé Terneuzen- Ellewoutsdijk het meest geschikt is. Het advies is koren op de molen van Van Eeden die er, indien de Raad van State het advies over neemt, zijn gelijk mee ziet aan getoond. In 1975 toonde volgens Van Eeden een onderzoek door Rijkswaterstaat al aan dat Krui ningen de meeste geschikte loca tie voor de aanleg van de WOV was. Maar toen de WOV eenmaal speelbal werd van de politiek is dat pad verlaten. „Deze conclusie moet niet naar de zin zijn geweest van een klein aantal machtigen in Zeeland. Zij wilden klaarblijkelijk alleen een WOV die naar eigen ontwerp in Terneuzen zou aanlanden". Glimlach Het negatieve advies toverde gisteren ook een glimlach om de lippen van burgemeester T. Steenkamp van Hontenisse en zijn collega van de overkant, burgemeester A. Verbree van de gemeente Reimerswaal. Tijdro vende planologische procedures, zoals bij de gemeente Borsele waar een bestemmingsplan moe ten worden aangepast, zijn niet te verwachten. Steenkamp: „Ik heb dat bij mijn collega nog eens nagevraagd. Ook in Reimerswaal moet er geen bestemmingsplan worden aangepast. En bij dit tracé is ook een aanwijzingsbevoegdheid niet aan de orde. En, ja. Er zal toch wat moeten gebeuren. In 2000 zijn de huidige veren echt versle ten". Nederland. Het is ook de reden waarom de Axelse Vlakte bij de Belgen niet favoriet is. „Het ver schil in kosten vanaf een Neder landse of Belgische terminal is onverklaarbaar groot." Het voorlopig afzien van een vervolgstudie betekent volgens Van den Hemel niet dat de ver voerterminal definitief van de baan is. „Er komt toch een mo ment dat er opnieuw over multi- modaal vervoer gesproken gaat worden en dan hebben we onze gegevens meteen bij de hand. Het wegvervoer wordt steeds meer belast en aan strengere regelgeving onderhevig. Hier mag je nog 's nachts rijden, maar in Zwitserland bijvoorbeeld al niet meer. Dat levert toch beper kingen op en dan kan op een gegeven moment het spoor inte ressanter zijn. Ik ben ervan over tuigd dat de terminal er ooit komt." Het Europese goederenvervoer via containerterminals bedraagt op dit moment 2 procent van het totale vervoersaanbod. Van onze verslaggever Oostburg - Een deel van West- Zeeuws-Vlaanderen heeft giste ren een groot deel van de avond zonder elektriciteit gezeten. Door de stroomuitval zaten in woners van Breskens, Zuidzan- de, Retranchement en Cadzand in het donker. Oorzaak was een storing, die rond kwart voor zes gisteravond optrad in twee ge deelten van het hoogspan ningsnet. Medewerkers van Deltan slaag den er rond 21.00 uur in het euvel voor Breskens te verhel pen. De inwoners van de overige West-Zeeuws-Vlaamse plaatsen moesten langer wachten voordat zij weer de beschikking hadden over elektriciteit. ZIE VERDER ZEELAND - C4 Van onze correspondent Cadzand - De 72-jarige J. Ge- bauer uit het Duitse Essen is gisteravond bij een verkeerson geval om het leven gekomen. De bejaarde man stak vanuit de Erasmusweg te voet de Ringdijk noord over. Op dat moment na derde een in de richting Cad- zand-Bad rijdend motorrijwiel, dat werd bestuurd door F. van O. uit Sluiskil. Van onze correspondent Oostburg - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft gisteren bij drie snel heidscontroles 169 automobi listen geverbaliseerd wegens het overtreden van de maxi mumsnelheid. In totaal werden 2147 voertui gen gecontroleerd. Dat gebeurde zowel binnen als buiten de be bouwde kom. Van onze verslaggever Terneuzen - Een opgesto ken middelvinger en een stomp met een elleboog op zijn neus, was volgens S.N. (23) de aanleiding geweest voor een vechtpartij met een plaatsgenoot in de bin nenstad van Terneuzen. N., die bij de politie als een 'agressief iemand' bekend staat, zou in een café gelachen hebben naar de vriendin van zijn opponent, terwijl zij net weggingen. De man had daar op het genoemde gebaar rich ting N. gemaakt en gaf dit later ook toe. Maar niet hij zou zijn begonnen: N. zou hem met twee anderen zijn gevolgd en hem plotseling hebben ge slagen toen hij een ander café wilde binnengaan. Gisteren stond N. voor de Ter- neuzense politierechter om zich voor de gebeurtenissen uit juni 1992 te verantwoor den. De politierechter wees er op dat N. al twee keer eerder voor geweldsdelicten was ver oordeeld. N. zei dat dit kwam, omdat hij als allochtoon vaak in cafés werd aangesproken. „Die uitdagingen moet je dan maar over je heen laten gaan en niet direct erop los timme ren", vond officier van justitie mr. H. Mos. Op het voorstel van N.'s raadsman om een werkstraf op te leggen, ging hij niet in. Hij eiste een on voorwaardelijke gevangenis straf van een maand. Politierechter mr. J. Begheyn vond eveneens dat N.'s gedrag niet door de beugel kon. Maar omdat er in dit geval sprake was van lichte mishandeling, hield hij het toch op een werk straf, van 60 uur, in plaats van celstraf. De officier ging hiermee ak koord. „Al was het maar om de minister een plezier te doen", grapte hij. Begheyn stelde dat het cellen tekort in zijn beslissing geen rol had gespeeld en riep N. bij het verlaten van de rechtbank nog na: „Voortaan beter be heersen!". Van onze verslaggever Terneuzen - „Bepaald geen onbeschreven blad en dan druk ik me nog positief uit. Met hem hebben we voortdu rend ellende." Aldus leidde officier van justitie mr. H. Mos gisteren de zaak tegen A.E. (24) uit Sluiskil in. E. moest voor de politierechter in Terneuzen verschijnen voor zeven verschillende misdrijven en overtredingen. Vijf daarvan pleegde hij op een dag in maart van vorig jaar. Hij stopte niet voor de politie die., hem. wilde aanhouden, reed veel te hard (158 kilometer, terwijl hij 80 mocht), had geen rijbewijs, geen verzekering en zijn auto was niet gekeurd. In juli stal hij boven dien een spijkerbroek uit een winkel en in maart 1993 ont vreemdde hij video en stereo-ap- paratuur uit een zaak in Terneu zen. Hoewel zijn advocaat er speciaal voor van de 'overkant' was geko men, was E. zelf niet komen opdagen. De zaak werd daarom bij verstek behandeld. Voor het verzet tegen de politie en beide diefstallen eiste Mos vier maan den onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Daar kwamen nog twee maan den bij: een voor het rijden zon der rijbewijs en een voor ae ontbrekende autoverzekering De ontbrekende APK werd niet bestraft, maar voor de snelheids overtreding vroeg de officier een onvoorwaardelijk rijverbod van acht maanden. Politierechter mr. J. Begheyn nam de eisen onver kort over. Van onze verslaggever Terneuzen - De gouden tip over de moord op de man die afgelopen weekeinde in het kanaal Gent/Terneuzen ter hoogte van de Zevenaarhaven is gevonden, is nog niet bin nen. De politie in Terneuzen kreeg na de televisie-uitzendingen van het signalement van de man een kleine dertig tips. Het uit twintig man bestaande recherchebij standsteam is bezig met het na trekken daarvan. Het slachtoffer van het misdrijf - de man werd verpakt in plas tic zakken drijvend in het kanaal aangetroffen - is woensdag in Terneuzen begraven. (ADVERTENTIES) Met Lotto Jackpot heeft u zaterdag a.s. kans op een hoofdprijs van maar liefst 3.3 miljoen gulden! Jawel, u leest het goed! De trekking is oml8.15 uur. Op Nederland 3. Het spelfor- mulier ligt bij uw Lotto-winkelier. Bel voor adressen 06 - 95 25 (50 ct. p. m.)Of kijk in de Gouden Gids. Lotto Jackpot. Elke week minimaal 1 miljoen! I Qq LottO Beleef het allemaal in het Maritiem Attractie Centrum Het Arsenaal in Vlissingen. Het gehele jaar door dagelijks geopend. Entree volwassenen 14,-, kinderen tot 12 jaar 9,-, groepen vanaf 25 personen 9,- p.p. Tel.: 01184- 1 1472

de Stem | 1993 | | pagina 13