Brigade kan begin '94 naar oorlogsgebied 'Gene Daders bomaanslag in Florence gezocht bij geheime dienst Kok: Energ voordee Politie maakt autobom onschadelijk in Rome Kritiek op Kohls afwezigheid bij rouwdienst Grootint D< ontslaat 20* SIEMENS Grootste bank 'Trainen voor ex-Joegoslavië' Stoffelijke resten aangetroffen nabij Moiwana FOTO EPA Actie tegen vreemdelingenhaat BUITENLAND KORT Handsfree de wereld aan uw voeten Bredase Autoshop DE STEM BUITENLAND DONDERDAG 3 JUNI 1993 DE STEM Rome (rtr/afp/dpa) - De Itali aanse politie heeft gisteren op 100 meter van het parle ment in het centrum van Ro me een autobom met een op afstand bedienbare ontste king onschadelijk gemaakt. Kort daarvoor hadden de Ita liaanse leiders de arrestatie gevierd van een langgezochte maffiabaas. De 63-jarige Giuseppe Pulviren- ti werd gisterochtend vroeg bij Catania op Sicilië opgepakt na elf jaar voortvluchtig te zijn ge weest. In Rome zette de politie het oude stadscentrum af nadat een voor- Weer belangrijke maffialeider opgepakt bijlopende politieman explosie ven achter op de bank van een Fiat had ontdekt. De explosie had 'rampzalige gevolgen kun nen hebben', zei het hoofd van het bureau voor civiele veilig heid. Hij zei voor de televisie dat het om eenzelfde type bom ging als die vorige week in Florence ex plodeerde. Daarbij kwamen vijf mensen om het leven en werd enorme schade aangericht aan het Uffizi-museum en zijn kunstcollectie. In Rome ontplof te twee weken geleden een auto bom, waarbij twintig gewonden vielen. De gestolen blauwe Fiat stond geparkeerd bij de Via Del Corso, tussen het parlementsgebouw en het monument van de Onbeken de Soldaat op het Piazza Vene- zia. Daar had president Scalfaro kort tevoren de plechtigheid ge leid ter gelegenheid van de 47e verjaardag van de Italiaanse Re publiek. „Italië heeft voor demo cratie en vrede gekozen", aldus Scalfaro. Zijn woorden waren nog niet koud of de hele wijk moest worden ontruimd. De politie zei dat de bom de kracht had gehad van circa 20 kilo dynamiet. De Italiaanse leiders waren gis teren vol lof over de arrestatie van maffiabaas Giuseppe Pulvi- renti. Hij was op de vlucht sinds in 1982 tegen hem de eerste arrestatiebevelen werden uitge vaardigd wegens moord en ban den met de maffia. Pulvirenti werd gepakt in een ondergrondse bunker op Sicilië. Hij droeg een zogeheten 'ring van de 12 bazen', bezet met twaalf diamantjes, een aanwij zing dat hij deel uitmaakte van de 'Cupola', de opperste maffia leiding. Pulvirenti fungeerde als rechterhand van Santapaola, de nummer twee van de Siciliaanse maffia die tien dagen geleden werd opgepakt. In januari werd Salvator 'Toto' Riina, algemeen beschouwd als de 'baas der bazen' van de maf fia, opgepakt na 23 jaar op de vlucht te zijn geweest. De belangrijkste gezochte maf fiabaas is thans Mariano Tullio Troia (54), die wordt gezien als de erfgenaam van Riina. Volgens zogenoemde 'pentiti', of spijtop tanten uit de maffia, is Troia de man die opdracht gaf voor de moord op Salvatore Lima, die de christen-democratische partij (DC) leidde op Sicilië. Lima zou volgens pentiti als schakel heb ben gefungeerd tussen de maffia op Sicilië en de toenmalige DC- leider en premier, Giulio Andreotti. Van onze redactie buitenland Den Haag/Sarajevo - Het eerste bataljon van de Nederlandse luchtmobiele brigade is na de jaarwisseling inzetbaar voor de oorlog in ex-Joegoslavië. Minister Ter Beek van defensie zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een overleg over het internationale actieplan voor Bosnië. Het eerste luchtmobiele bataljon telt ongeveer 700 man. Hij tekende erbij aan dat de inzetbaarheid van dit bataljon overigens niet alleen bepaald zal worden door de mogelijkheid in ex-Joegoslavië op te treden. Wel zullen de rode baretten voor in zet in dat gebied een extra training krijgen om te kunnen omgaan met pantservoertuigen. Andere troepen die Nederland eventueel in de aanbieding heeft zijn: de transport- en verbin dingsbataljons die zich nu al in Kroatië en Bosnië bevinden, een logistieke eenheid met enige ge niecapaciteit, en -voor lucht steun voor de veilige zones - het squadron F-16-jagers dat nu het vliegverbod boven Bosnië helpt afdwingen. Negatief Minister Kooijmans van buiten landse zaken liet zich gisteren negatief uit Over het actieplan dat de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Spanje en Rusland onlangs voor Bosnië hebben op gesteld. De Nederlandse regering ondersteunt het actieplan niet, maar wijst een aantal punten daaruit, zoals het instellen van veilige zones voor de bedreigde moslimbevolking, niet af. In Bosnië zijn inmiddels de lij ken gevonden van de twee Itali anen die afgelopen- weekend door in uniformen van het Bosnische regeringsleger gehul de mannen werden doodgescho ten. Een Italiaan wordt nog ver mist. Bij straatgevechten tussen dui zenden aanhangers van de voor naamste Servische oppositiepar tij en de politie zijn in de nacht van dinsdag op woensdag een dode en 15 gewonden gevallen Paramaribo (anp) - Er is nog geen 'massagraf' ontdekt bij Moiwana in Oost-Suriname. Dit staat in een verklaring van de politie in Paramaribo. Er zijn wel stoffelijke resten aangetrof fen, volgens de patholoog-ana toom afkomstig van drie tot vier personen afkomstig. De mensenrechtenactivist Stan ley Rensch hoopt dat de vondst van zaterdag, of het nu gaat om een 'massagraf' of niet aanlei ding is tot gerechtelijk onder zoek en vervolging. Rensch maakte anderhalf week geleden het bestaan van 'massagraven' bij Moiwana bekend. onder politiemensen en zeker 16 gewonden onder burgers. Onder de gewonden bevond zich ook de leider van de oppositie partij, Vuk Draskovic van de Servische Vernieuwingsbewe ging (SPO). Draskovic werd gisterochtend vroeg door de politie uit het partijbureau gehaald en vervol gens flink afgetuigd door agen ten. Hij liep wonden op in zijn gezicht en op zijn hoofd, zei de afgevaardigde Strahinja Kastra- tovic voor Radio Belgrado. De politie pakte in het bureau ook enkele parlementariërs en jour nalisten op. Dit gebeurde nadat duizenden betogers dinsdagavond hadden geprobeerd het parlementsge bouw in Belgrado te bestormen. Voor het gebouw raakten dins dagavond zo'n 4.000 betogers, voornamelijk aanhangers van Draskovic, slaags met de politie nadat ze tevergeefs hadden ge probeerd binnen te dringen. Eer der op de dag was daar een afgevaardigde van hun partij neergeslagen door een parle mentslid van de Servische Radi cale Partij (SRP). De politie pro beerde de betogers met traangas te verspreiden. De situatie in Belgrado is ge spannen nadat het parlement in de nacht van maandag op dins dag de gematigde president Do- brica Cosic van Klein-Joegosla- vië had afgezet. De ultra-natio nalisten van de Servische Radi cale Partij hadden daarbij een belangrijke rol gespeeld. Hulpvluchten De Verenigde Naties hebben gis teren de hulpvluchten naar de Bosnische hoofdstad stopgezet, nadat een Amerikaans vliegtuig op het vliegveld van Sarajevo door geweervuur was geraakt. Bij de schietpartij is niemand gewond geraakt. De Bosnische Serviërs zouden gisteren de Oostbosnische stad Gorazde zijn genaderd tot op zo'n zeven kilometer. Gorazde hoort volgens een VN-bepaling tot een van de 'veilige gebieden'. De Italiaanse marine is sinds gisteren in staat van paraatheid nadat een patrouilleboot van de kustwacht van Montenegro het vuur opende op een Italiaanse vissersboot. Twee vissers werden daarbij getroffen. Eén van hen overleed later in een ziekenhuis, de andere liep verwondingen op. Volgens de overlevende visser bevond de vissersboot zich op het moment van de beschieting voor de Montenegrijnse plaats Bar, maar in de internationale wateren. Montenegro maakt met Servië deel uit van Klein-Joegoslavië, dat onder een VN-boycot valt. De Italiaanse marine neemt deel aan de blokkade van de Joego slavische havens. Een Bosnische man rent onder de beschutting van vuilniscontainers over een brug in een voorstad van Sarajevo. Op deze brug, de enige verbinding met het stadscentrum, hebben al meer dan dertig mensen de dood gevonden sinds de oorlog is uitgebroken, foto EPa Bonn (afp/dpa/rtr) - De wei gering van de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl om vandaag in Keulen de rouw dienst bij te wonen van de vijf Turkse vrouwen en meis jes die bij de brandstichting van zaterdag zijn omgeko men, is scherp aangevallen door de sociaaldemocratische oppositiepartij SPD. Ook binnen zijn eigen CDU was er kritiek. „Het Turkse volk verwacht van een regeringsleider van een land waarin de Turken de grootste buitenlandse gemeenschap vor men, een duidelijke blijk van solidariteit en medeleven," zei de secretaris-generaal van de SPD, Karlheinz Blessing in een communiqué. De adjunct-partijsecretaris van de CDU, Heiner Geissler, uitte tegenover de Duitse radio even eens kritiek. „Als hij geen goede reden heeft om niet te gaan, zou het natuurlijk goed zijn als hij kwam." Zes maanden geleden riep Kohl ook al kritiek over zich af toen hij weigerde deel te nemen aan een begrafenisplech tigheid van de drie Turken die omkwamen bij de brandstichting in de noordelijke plaats Mölln. Kohls woordvoerder, Dieter Vo gel, zei intussen dat Kohl niet naar Keulen zal gaan en voegde eraan toe dat hij er 'zeker' van was dat Kohl niet van gedachten zal veranderen. Aan de begrafenisdienst, van daag in Keulen, zal wel worden deelgenomen door de ministers Rudolf Seiters van binnenlandse zaken, Klaus Kinkel van buiten landse zaken, Norbert Blüm van arbeid, en parlementsvoorzitster Rita Süssmuth. President Ri chard von Weizsacker en minis ter Kinkel zullen er het woord voeren, net als de vice-voorzitter van het Turkse parlement, Yildi- rim Avci en een woordvoerder van de Turkse regering. Aan het eind van de middag zullen de vijf lichamen vanaf de luchtha- Kohl ven van Keulen naar Turkije worden vervoerd om daar begra ven te worden. In heel Duitsland zullen de vlag gen van openbare gebouwen halfstok hangen en de Duitse vakbonden hebben hun leden ge vraagd een minuut stilte te hou den. In Hamburg demonstreer den gisteren enkele duizenden mensen, terwijl Turkse zaken ge sloten bleven. Diverse pacifisti- Amsterdam (anp) - De telefoon stond gisterochtend niet meer stil na de eerste oproep. Het verzoek van de redactie van de Breakfastclub (Radio 3) om door middel van een briefkaarten actie te protesteren tegen de vreemdelingenhaat in Duitsland, is aangeslagen. „Ik ben woedend. Vijf onschuldige vrouwen en meisjes zijn levend verbrand, alleen omdat ze buitenlanders zijn. Ik ben verbijsterd", wordt de tekst op de briefkaarten. De kaarten moeten bij de Duitse regering terechtkomen. De redactie heeft nog nauwelijks de tijd gehad om na te denken over de manier waarop. De hele dag hebben zich drukkerijen gemeld om kaarten te drukken en belden ontwerpers om ze te maken. Een distributiecentrum voor tijdschriften is bereid de verspreiding over het land op zich te nemen. Bedrijven als AKO, Bruna en Albert Heijn leggen stapels briefkaarten in hun vestigingen. De hoofdredactie van Margriet (oplage 550.000) stopt een briefkaart in elk tijdschrift. Studenten boden telefonisch aan om hun ov-jaarkaart te gebruiken om de kaarten in treinen te verspreiden. sche organisaties en mensen- rechtengroeperingen hebben op geroepen om zaterdag in Solin gen een grote manifestatie te houden. De stad was in de nacht van dinsdag op woensdag voor de derde opeenvolgende nacht het toneel van botsingen tussen jon geren en politie. Twee agenten werden gewond en 27 mensen werden opgepakt. Ook in Flens burg (Schleswig-Holstein) en Gelsenkirchen (ten noorden van Solingen) waren rellen. De Duitse politie gaat er intus sen van uit dat de aanslag in Solingen het werk is geweest van de tot nu toe enige arrestant, een jongen van 16 jaar die op 100 meter afstand woonde van het huis dat is afgebrand. Hij zou een diepe haat jegens buitenlan ders koesteren maar geen skinhead zijn, aldus bronnen bij de politie. De gearresteerde jon gen zou eerder in kloppartijen met Turken verwikkeld zijn ge weest. Dinsdagavond heeft de Duitse politie een zelfmoord verijdeld van een Turk in Augsburg, Beie ren. De 32-jarige man wilde zichzelf in brand steken om te protesteren tegen de vreemdelin genhaat in de Bondsrepubliek. Volgens het hoofd van het Duitse bureau voor bescherming van de grondwet telt Duitsland onge veer 6.500 militante skinheads. Zij zijn niet landelijk georgani seerd en hebben alleen losse per soonlijke contacten. „Het gaat om zuipmaten die spontaan hun verschrikkelijke daden begaan". Wel is het zo dat er tussen skinheadgroepen 'afspraken be staan in de regio, in de plaats, waar het dan tot geweld komt'. Hier en daar zijn er raakpunten met rechtsextremistische organi saties, maar die leiden hen niet. Bij de geweldplegers onder de kaalkoppen is 70 procent jonger dan 20 jaar en slechts 2,5 pro cent boven de dertig. Ongeveer 15 procent heeft eerder politiek gemotiveerde delicten begaan. Van onze correspondent Aart Heering Florence - Justitie in Italië is nog altijd op zoek naar de daders van de bomaanslag in Florence vorige week, waar bij vijf mensen om het leven kwamen en grote schade werd aangericht aan het Uf fizi-museum. De theroie dat de maffia erachter zit, wordt echter steeds onwaarschijn lijker. In Florence wordt onafgebroken gewerkt aan het herstel van het Uffizi-museum dat vorige week werd getroffen door een terroris tische aanslag. Daardoor zal het Uffizi al op 18 juni worden hero pend. De vrees was dat het mu seum pas veel later open zou kunnen worden gesteld voor het publiek. De ravage die de autobom heeft nagelaten is al opgeruimd, ter wijl een begin is gemaakt met het herstel van de trap bij de uitgang van het museum. De zwaarst getroffen zalen blijven voorlopig gesloten, maar het voornaamste deel van de collec tie kan normaal worden bezocht. Minister van cultuur Alberto Ronchey die in de senaat verslag heeft gedaan van de stand van zaken in het getroffen museum heeft daarbij de vrees uitgespro ken 'dat de bom in Florence deel uitmaakt van een nieuw soort cultureel terrorisme'. Volgens Ronchey heeft het ech ter niet het beoogde resultaat gehad 'maar juist het tegendeel': „Het toerisme naar Florence is juist toegenomen." Intussen neemt de twijfel toe over de vraag aan wie de aanslag moet worden toegeschreven. De onderzoekers van rechtbank en politie zijn er niet meer zo zeker van dat de maffia, al dan niet met hulp van derden, de auto bom met 200 kilo trotyl bij het museum heeft geplaatst. Zij wijzen erop dat de maffia in het verleden steeds concrete ob jecten - magistraten, politie functionarissen, politici- heeft getroffen, terwijl het hier om een slachting in het wilde weg ging. Bovendien maakt deze aanslag evenals die in Rome twee weken eerder een betrekkelijk geïmpro viseerde indruk, terwijl de maf fia haar zaken juist altijd gede gen voorbereidt. Verder zou er zowel in Rome als in Florence een vrouw bij de organisatie betrokken zijn en dat is voor de maffia hoogst onge bruikelijk. En tenslotte heeft een man, die het bewijs voor de maffiose betrokkenheid zei te kunnen leveren, zich als een fan tast ontpopt. Maar als het niet de maffia is geweest, wie dan wel? De onder zoekers tasten vooralsnog in het duister, maar hun aandacht gaat uit naar twee mogelijke verkla ringen. Het zou kunnen gaan om een werderopleving van het 'zwarte' neo-fascistische terrorisme dat in de jaren zeventig verantwoor delijk was voor een reeks iden tieke wild geplaatste bomaansla gen die tot doel hadden om ver warring en onzekerheid te scheppen onder de bevolking. Het probleem met die verklaring is echter dat in de afgelopen jaren niets meer heeft gewezen op het bestaan van organisaties van rechtse terroristen die over vrijwel onbeperkte hoeveelheden springstof kunnen beschikken. De andere hypothese is daarom dat het zou gaan om leden van de geheime dienst die in het verleden ook bij rechtse terroris tische activiteiten betrokken zijn gebleken. De aanslag zou daar mee een waarschuwing zijn aan de rechterlijke macht die op dit moment hard bezig is om de banden tussen maffia, leden van de geheime dienst en politici te ontrafelen. Die stelling mag fantastisch lij ken, maar in Italië dat een rijke historie van tegen de staat ge richte activiteiten heeft, wordt zij niet bij voorbaat uitgesloten. De christendemocratische partij leider Mino Martinazzoli heeft daarom al voorgesteld om de geheime dienst maar op te hef fen, terwijl ook politiek zeer ver schillende persoonlijkheden als oud-premier Giulio Andreotti en Achille Occhetto, de leider van de linkse democraten, naar eigen zeggen overtuigd zijn van de betrokkenheid van geheime agenten. Alleen oud-president Francesco Cossiga is het daarmee volstrekt oneens. Volgens het voormalige staatshoofd is de Italiaanse ge heime dienst zo slecht georgani seerd dat zij geen succesvolle aanslag zou kunnen plegen, ook al zou zij dat willen. Franse nazi-collaborateur voor rechter Parijs - Een Frans gerechtshof in Versailles heeft besloten da de collaborateur Paul Touvier, die gedurende de Tweede We reldoorlog joden aan de nazi's uitleverde, alsnog voor he gerecht moet verschijnen wegens misdaden tegen de mensheid. Met deze beslissing wordt een eerder besluit van een lagers rechtbank ongedaan gemaakt volgens welke Touvier (78) nic langer vervolgd kon worden wegens verjaring van zijn oorlogs misdaden. Voor misdaden tegen de mensheid geldt echter geei tijdslimiet, bepaalde het hof van appèl van Versailles in Parijs. China bereid tot gesprek Dalai Lama Beijing - Een week na de onlusten in Tibet heeft Chiit verklaard bereid te zijn besprekingen te willen voeren met Dalai Lama, de geestelijk leider van Tibet, mits die het idee va onafhankelijkheid laat varen. Beijing beschouwt het land in Himalaya, dat de status van 'autonome regio' heeft, als 's onlosmakelijk deel van China'. De Dalai Lama zei de gewelddadige onlusten van de demon stranten in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa van vorige week betreuren. Hij voegde er echter aan toen dat de rellen aantone dat de onvrede over de Chinese overheersing in Tibet toeneem Tibet werd in 1951 'vreedzaam bevrijd' door het Chinese van de boeddhistische theocratie die er gevestigd was. D geestelijk leider van ballingschap in India. de Tibetanen verblijft sinds 1959 Turks leger doodt honderden Kurden Ankara - De afgelopen week zijn in Oost-Turkije ongevee tweehonderd Kurdische strijders gedood bij acties van ht Turkse leger tegen de separatistische Arbeiderspartij van Kui distan (PKK). Dat is gisteren in officiële kringen in Ankai vernomen. Het leger zette zijn aanvallen in nadat Kurdiscl strijders nabij de stad Bingol 38 mensen, voornamelijk militai ren, hadden vermoord. Unita schiet op Amerikaanse olietanker Lissabon - De Angolese Unita-guerrillastrijders hebben in noorden van de Afrikaanse staat een Amerikaanse' tanker olietanks in brand geschoten. Dit heeft de Portugese radiozei der TSF woensdag gemeld. Het is voor de eerste keer dat de Unita zich richt tegen Verenigde Staten die de belangen van de guerillastrijders in Angolese burgeroorlog jarenlang ondersteunde. Het getroffe schip van de Amerikaanse maatschappij Texaco ligt voor Angolese oliestad Soyo en staat in brand. Een deel van de ladii van bijna 50 miljoen liter olie loopt in zee. Het schip kon eigen kracht buiten het bereik van de artillerie komen. Volgei de radiozender dreigt er een milieuramp. Straf Winnie Mandela omgezet in hoete Johannesburg - Het Zuidafri- kaanse hooggerechtshof heeft gisteren de veroordeling van Winnie Mandela (zie foto) we gens ontvoering en mishande ling van vier zwarte 'kinder activisten' gehandhaafd, maar tevens geoordeeld dat zij geen gevangenisstraf hoeft te on dergaan. De straf werd omge zet in een boete van 9.000 gulden en twee jaar voorwaar delijk. President Burundi weggestemd Bujumbura - Uitdager Melchior Ndadaye heeft bij de een vrije verkiezingen in Burundi de militaire president Pier Buyoya verslagen. Hierdoor krijgt de Hutu-stam, die in h Afrikaanse land in de meerderheid is, voor het eerst nationale leider. De officiële voorlopige uitslag geeft aan dl Ndadaye, een 40-jarige bankier, 60 procent van de stemiï heeft behaald. Buyoya behaalde slechts 39 procent, aldus de officiële Hij was sinds een staatsgreep in 1987 aan de macht, resultaten vormen een omslag na eeuwenlange overheers door de Tutsi-stam over de in de meerderheid zijnde Hut Honderdduizenden Hutu zijn de afgelopen 30 jaar het slachtol fer geworden van de stammentwist in het land. Het voor procent uit Tutsi bestaande leger laat mensen verdwijnen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland vindt dat alle EG-landen tegelijk een energieheffing moeten in voeren om de uitstoot van C02 (kooldyoxide) aan ban den te leggen. Dat is de inzet van de bewinds lieden Kok (Financiën) en Alders (Milieu) tijdens een vergadering van fint Koa daif voe| opg gegeven lacht. C Van onze redactie economie Breda/Brussel - De grootste bal rale Bank, opent per 1 juli een vf Eerder dit jaar opende de bank een al een dependance in Maastricht, lierl Behalve in Breda worden in de direj loop van dit jaar nog filialen in ralej Eindhoven en Utrecht geopend. zeg Een paar jaar geleden was nog lierj sprake van een fusie van de ond Generale Bank met de (toen nog) vicej AMRO-bank. Die besprekingen gaa liepen echter stuk en de Bel- 'BoJ gische bank slaagde er niet in van een andere partner te vinden, melj Vandaar dat ze het nu zelf in ond Nederland gaat proberen. het De Generale Bank heeft in eerste zijn instantie gekozen voor een uït- De I breiding via Zuid-Nederland, met| een 'gebied met een vergelijkba- bij re cultuur'. voel); Behalve de al relatief grote groi naamsbekendheid hebben de Eini steden Maastricht, Eindhoven en Ger Breda nog een voordeel: hun Pril handelsfunctie. „Zo ligt Breda wol op de belangrijke route van Rot- me^ terdam naar Antwerpen", zegt „Df de Bredase vestigingsleider S. een Biesmans. „Vanuit Breda en Wa Eindhoven kunnen we Neder- grol landse bedrijven helpen die uit- Rib breidingsplannen hebben rich- waf ;ing- België en verder naar het is ;uiden. Wij kunnen voor de con- gaal tacten zorgen en de juridische voe ocumentatie." een| De Belgische bank richt zich in en ^ederland uitsluitend op de za- mal 'kelijke klant, het midden- en waa leinbedrijf en het grootbedrijf. krijl 'articuliere rekeningen zijn er in De irincipe alleen voor directeuren dier an bij de Generale bankierende qui1 «drijven. De kas/baliefunctie bet; intbreekt. „Het opzetten van haa Utrecht - Bij Grootint Dordrecht circa 550 arbeidsplaatsen. iijna 200 werknemers van het De I itaalcontructiebedrijf (onder de neer boorplatforms) worden ge- is Iwongen ontslagen, zegt dis- de rictsbestuurder H. Stehmann ben de Industriebond FNV. van 'Spoedig nieuwe president Guatemala' Guatemala-Stad (rtr- Het Constitutionele Gerechtshof v* Guatemala heeft gisteren besloten binnen vijf dagen een oL ger aan te wijzen voor de afgezette president Jorge Serrano. If de tussentijd treedt vice-president Gustavo Espina op «li waarnemend staatshoofd. Het Guatemalteekse leger dwong dinsdag Serrano af te treden Deze nam de wijk naar het buurland EI Salvador.' te Salvadoraanse presidentiële woordvoerder verklaarde dat afgezette staatshoofd als 'gast' van de regering wordt bete' deld. Serrano had vorige week de grondwet buiten werk» gesteld en het parlement en het hooggerechtshof ontbonden 'corruptie tegen te gaan'. Na Serrano's vertrek gingen hondt den mensen in Guatemala-Stad de straat op om te demonstren tegen 'de militaire staatsgreep'. Het kwam tot gevechten waark verscheidene gewonden vielen. Vakbonden en mensenrechte» ganisaties protesteerden woensdag tegen de recente ontwik!' lingen. Prins Sihanouk wil coalitieregering Phnom Penh - De royalistische partij in Cambodja lijkt i stevenen op de overwinning bij de door de Verenigde Nail georganiseerde verkiezingen van vorige week. Maar de partij if niet de absolute meerderheid behalen. Prins Norodom Sihanoj verklaarde woensdag te streven naar een coalitieregering vani royalistische Funcinpec en de huidige regeringspartij CPP. Nadat ongeveer 90 procent van de stemmen geteld zijn, wor| geraamd dat de Funcinpec kan rekenen op 57 zetels en de C 52 zetels zal behalen. Funcinpec beschuldigde de CPP I afgelopen dagen van chantage. De regeringspartij had gedreiJ de verkiezingsuitslag te verwerpen omdat in verscheid'! gebieden van het land onregelmatigheden bij de stembussKj zouden zijn geconstateerd. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Een dubbelpak Fotof# (beste koop!) kleurenW met 2 x 36 opnamen kj u slechts f 15,-> i Daarbij ontvangt u nü 2 x f 1,501 korting op ontwil kelen en afdrukken, f Dealeradressen? Bel (010) 434 4422 Met de Siemens N92 auto-telefoon ligt vanuit heel Nederland de wereld aan uw voeten. En dankzij de unieke digitale full duplex handsfree is gelijktijdig spreken en luisteren de gewoonste zaak van de wereld. Bel voor advies en informatie: Haagdijk 117-119 j 4811 TP Breda Tel: 076 - 14 18 00 Oi Voc detl Pro| van" Alsl metf een koel geh. koq nogg trajf Ooi koel von De] VOQ spe de i win mei ferj apo

de Stem | 1993 | | pagina 4