5Tor tue killing NOW 'Noord-Ierland is voor de ngelsen geen prioriteit' Grote truckshow in Waterlandkerkje PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT miljoen rstaat d// S/cfc/' föV.U\H0 Vijftigste wandelvierdaagse Oostburg maandag van start Geen geld provincie voor studiedag Zwin Bergen op Zoom in het teken van sport en water Huizen op eiland Tholen slechtste van heel Zeeland ZEELAND C4 ardenburger vertaalde standaardwerk over IRA Ds. A.J. Gunst bedankt voor beroep Jeugdwerk Tholen in de knel Weekendkamp Aardenburg DE STEM DONDERDAG 3 JUNI 1993 Iweede zijvogel: j I derde zij vogel |?rde zijvogel: u perste hoge vogel, j lede hoge vogel: i Ij vogel: M. de Ba^ lel: A. Hoogstrate P. van Voorei E. van Steenbej J Zaal De Warande I vogel: E. Jansen 1ste zijvogel: J. It.-Jansteen; tweet [Leenknegt, Huls- pi (4): A. Steven^ - Juliana, 46 schut, hoge vogel: Jac. j, [TeTl; eerste zijvoge[ Jeede zijvogel: J. vaj ■den Zorgvlied; der. ■N. van de Dn* ld; grotoste aant^ DLM. Wip 2: eerste Verdonk, Jacobj [tweede hoge vogel Jvlied, eerste zijvo. Ie, Edele Handboor lel: J. Doene, Victo. Taantal (6): P. Maat RTINGEN lOostburgse Bridge i)u Commerce, wed rcompetitie, twinti J A: 1. echtpaar Ca* ■rand-Spierenburg, Jet. Groep B: 1. Lj Barendregt-D Itpaar Van Steenber - Zaal De Lai lonen. Bieden: 1. llaar, 2. H. Aerts, 3. leren: 1. mevrouw R levrouw Platjouw, Jlpont. IÓ, zaal De Blaauw Tersonen: 1. J. Zegen her, 3. C. van Hooye. He - Zaal De Reizen personen. Bieden: 1. I J. Pauwels, 3. A, J Jokeren: 1. mevroi mevrouw De Wa; (nevrouw Verschurea| zaal De Lieve, bieden: 1. mevroui levrouw Reyns, 3. me pek. Zaal De Lange Ak] Jwmtig personen. Poppe, 2. mevroui |3. mevrouw Sturm. 1KBO, zaal gemi twintig persom [_A. de Bruyn, 2. ]J Borm. I- Zaal 't Jagershuis |sonen. Bieden: 1. A| van Goethem, Jokeren: 1. mevroui I. de Waal, 3. m I1!5- |de - Zaal De Kon- i personen. Bieden: lemelaar, 2. W. Neve |sen. Jokeren: 1. me veis, 2. mevrouw Di laai, 3. A. de Waal. lal Time Out, twintij Jokeren: 1. M. Haute |ert, 3. N. van Delft Blommaert, 2. G. de Bruyn. - Zaal De Spoil tsonen. Bieden: 1. L 2. P Haulez, 3. I pde - Zaal Rozenhoil Bieden: 1. mevrotirlj [lemelaar, 3. J. de Koit i E. van Vooren, 1 e Waal, 3. mevroui-; Sal De Kroon, twintij Bieden: 1. I. de Winkel prt, 3. B. Jansen. Joke] Ivrouw Rodrigo, 2. |T. van Delft. - Camping de Vof Bieden: 1. J. de Vo>: Hemelaar, 3. J. Lau- len: 1mevrouw Haiw Jvrouw Van Gink, 3.1 - Zaal 't Centrunu [en. Bieden: 1. R. d( Haulez, 3. F vat Jeren: 1. F. Esseling.l 3. mevrouw Van lm- bmping De Braakman!) In. Bieden: 1. C. Oosterl IVerhelst, 3. A. du Puy.J mevrouw De Naeye,2| I Straten, 3. J. van de| Inde - Zaal De Reizen- 14 personen Bieden: lj Goossen, 2. A. de "Win-I Üe Deyn. Jokeren^ 1 |n, 2. mevrouw Jrouw Lernout. Zaal 't Centrum! len. Bieden: 1. G. de( 2. Th. Bos, 3. A. van Jokeren: 1. F. Esseling' 3. J. Verbogt. - Camping De Bieden: 1. L. d{ Jnevrouw Van Goethem 'nnaert. Jokerne: 1- P. van de Bos, 3. me- 3gt. amping De Braakman en Bieden: 1. G. Verhulst, 3. J. Jokeren: 1. mevrouw 2. mevrouw Ketting. 3- .Voord Ierland, '...het is al honderden jaren aan de gang...' I „Zelfs al zouden beide bevolkinsgroepen zich met elkaar verzoenen, dan krijg je grote problemen met defensie." BEELDEND kunstenaar Jan Bruens uit Aarden- - burg hield zich in de loop der tijd met allerlei ver- Killende zaken bezig. In de eerste plaats is hij Tekenaar, maar hij werd looral bekend door zijn tijdschrift Gramschap, lat van 1976 tot 1986 jestond en door zijn Iroot Wasknijperboek'. De laatste jaren vertaalt hij regelmatig boeken. Daaronder 'Vrouwen van Ravensbrück', een Oost- duitse uitgave. Zijn nieuwste project is de vertaling van 'The Secret 1 Army' van de Ameri kaanse historicus J. Bowyer-Bell. Het behan delt de geschiedenis van het Ierse Republikeinse Leger tussen 1916 en 1970. Door Ronald Verstraten NEE. Op de foto wil hij deze keer niet. „Het onderwerp leent zich niet erg voor foto's van personen. Ik wil hier geen men sen aan de deur. Je hebt altijd van die krankzinnigen en die moet je niet stimuleren", zegt Bruens. In de jaren zestig voer Bruens op een coaster en die deed regelma tig Ierland aan. Via een Ierse vriendin bleef hij er hangen en werkte er vijf jaar in Dublin en Dun Laoghaire als verpleger. „Intussen bestudeerde ik de Ier se geschiedenis, van de Middel eeuwen tot de moderne tijd. Dat doe ik trouwens nog steeds. Ik probeer op de hoogte te blijven van de laatste ontwikkelingen." Slag Die Ierse geschiedenis is nauw verbonden met Nederland. „De slag bij de Boyne. Nog steeds zie je in Ierland op muren staan: 'remember 1690'. Toen werd Ja cobus II verslagen door de Hol landse Willem III, toen koning Van onze correspondent Oostburg - In Oostburg gaat maandag 7 juni de vijftigste avondvierdaagse van start. holen - Ds. A.J. Gunst, predi kant van de gereformeerde ge meente te Tholen, heeft bedankt voor het beroep naar Doetin- chern. Ds. Gunst werd geboren op 11 januari 1941 en is sinds 1989 predikant te Tholen. In Doetinchem was hij beroepen in de vacature die daar binnenkort ontstaat door het vertrek van ds. A.B van der Heiden naar Utrecht. Die is daarmee de ouste in de reigo. Het is ook de vijftigste keer dat de dames Dekker en Riemens van de partij zijn. Dit met een vernieuwde orga nisatie, nadat Gerrit Malkus, die jarenlang de kar trok, vorig jaar afscheid nam. Het comité bestaat nu uit voor zitter Etienne Braem, secretaris/ penningmeester Han Moerman en de leden Vic de Ruysscher en Conny Adriaansen. Wat de af standen (5 en 10 kilometer) be treft is er niets veranderd. De parkoersen zijn ook ongewijzigd gebleven. Nieuw is dat iedereen nu na afloop een medaüe krijgt. Er kan maandagavond worden ingeschreven in sporthal De Veerhoek in Oostburg, waar ook het vertrekpunt ligt. Inschrijven vanaf 18.00 uur, start om 18.30 uur. ^AIBOLLEN Geld en ruimte ontbreken voor activiteiten Van onze verslaggeefster Tholen - Het ontbreekt het onlangs opgerichte jeugd- jongerenwerk in Tholen aan geld en een eigen ruimte. - De Koeters, veerti|l 1P. van Puyvelde, j l irek, 3. R. Walgrave, H velde, 5. K. Kuhn. r van de baan apolder, gezam®t.' Zeeland, Het Zee11' Ambacht, wordt rgelaten aan het vflj Rijkswaterstaat ie zomerkade voor a. Sindsdien is de met hoog water o' Landschap willen d'j idat dit de baggera# let Zeeuwse Lands# s ontstaan. gesteld. Nu is na ovejj met wat meer :omberging en schofH nnen worden. De afi inke kreek in het nieu ing zoeken om een verkent andere pil het jongerenwerk echt van de grond komen moeten deze ^wee knelpunten snel opgelost vorden. Dat vindt niet alleen ongerenwerkster M. Velthuis, naar ook het college van burge heester en wethouders. Alleen, ien oplossing dient zich nog niet 1,2, 3 aan. ïet jongerenwerk is onderge bracht bij de Federatie Maat schappelijk Dienstverlening in Ein! Maartensdijk. Onhandig, omdat de kernen Tholen en Oud- Vossemeer de meeste aandacht zouden moeten krijgen en ook tyndat een eigen onderkomen pntbreekt Het jongerenwerk fan daardoor nauwelijks een ei gen gezicht ontwikkelen. Jeld is het andere probleem. Er 's op dit moment alleen geld Tot|r de jongerenwerkster uitge trokken. Voor projecten ont- -breekt geld. Dat is vooral pro blematisch omdat de jongeren- verkster in februari van dit jaar naar voor twee jaar is aange steld. Bovendien werkt ze part- pime. Verder duurt het gewoon lijk nogal lang voordat aanvra gen voor projectsubsidies in be handeling worden genomen. Het belangrijkste project is de Jongereninfowinkel. Daar moe ten jongeren terecht kunnen voor advies en informatie en yandaaruit zou ook een netwerk Voor het jongerenwerk opgezet van Engeland. Door die slag werd Ierland definitief ingelijfd bij Engeland. Zonder de slag bij de Boyne zou de geschiedenis van Ierland er heel anders heb ben uitgezien. De hele Ierse folk lore is ervan doordrenkt. Er zijn hónderden liedjes over en be kend zijn natuurlijk de Oranje marsen." Vorig jaar begon Bruens aan de vertaling van 'The Secret Army, 1916-1970' van J. Bowyer-Bell. Het boek verscheen in 1970. „Ik was dat al jaren van plan. Maar het is een enorme klus. Je weet wel waar je aan begint, maar niet waar je eindigt." De klus is inmiddels geklaard, op het druk ken na, met als resultaat een boek dat nog dikker is dan het •origineel. „Ik heb er nog hele stukken ingelast, over de burger oorlog, de structuur van de IRA. En ik heb er honderden voetno ten bijgezet." Hongerstaking Hij beschouwt het boek als hét standaardwerk. Dat het ophoudt in 1970, vindt hij geen bezwaar. „Het is moeilijk de geschiedenis tot 1993 te schrijven. Zoiets heeft een bezinkingsperiode no dig. En je moet ontzettend veel materiaal verzamelen om daar de geschiedenis uit te destille ren." Eén stukje recente geschie denis legde Bruens al wel eerder vast. In 1981, na de hongersta king van Bobby Sands, schreef hij het boekje 'Ierse Mist', als aflevering in de Gramschap reeks. Voor dat boekje reisde hij naar Ierland, om enkele mensen te interviewen. Hij belandde daar door tijdelijk in het verhoorcen- trum van het Britse Leger, Cast- Ie Reagh. „Echt grof hoor. Daar zijn 50 kamers en daarin worden het hele jaar door mensen ver hoord. Er is geen land ter wereld waar ze zoveel van de mensen weten, tot aan de kleur van je gordijnen toe." „Ze gaan ervan uit dat woede en verbijstering maar even duren..." Op de vraag hoe hij tegenover de IRA staat, vindt hij het moeilijk een antwoord te geven. Zelf is hij in de jaren zestig lid geweest van de Sinn Fein, de politieke vleugel. „Nu ik hier woon niet meer. Sinds ik er weg ben, heeft de beweging een heel ander ka rakter gekregen. In de jaren zes tig was er een periode van be trekkelijke rust. De IRA had de wapens neergelegd en stortte zich volop op sociale onderwer pen, zoals de woningproblema- tiek. Dat hebben ze trouwens altijd nog gedaan." Uit het toenemend geweld van de laatste tijd, concludeert Bruens dat de IRA haar organi satie blijkbaar heeft versterkt. „Want je moet de Engelse bevei liging ook niet uitvlakken." Maar dat dit mogelijk verlies van sympathie voor de IRA ople vert, maakt volgens hem niet uit. „Dat interesseert de IRA niets. Het is al honderden jaren aan de gang. Ze gaan ervan uit dat woede en verbijstering maar even duren. En daar tegenover staat: al die jongelui van 17, 18 jaar die door Britse commando's worden omgebracht, omdat zij potentiële leden voor de IRA kunnen zijn, daar hoor je hier niets over." Defensie Het conflict tussen de protestan ten en katholieken zal volgens Bruens moeilijk op te lossen zijn. „Dat kan niet zonder te praten. Maar voor de Engelsen heeft het geen prioriteit. Die vinden het voortbestaan van DAE veel be langrijker. En zelfs al zouden beide bevolkinsgroepen zich met elkaar verzoenen, dan krijg je grote problemen met defensie. Noord-Ierland is gewoon een proefterrein voor Britse solda ten. Ze worden er naartoe ge stuurd om ervaring op te doen." „Het land staat volgebouwd met Britse legerplaatsen, héle dor pen", vervolgt hij. „Als al het geld voor millitaire doeleinden zou worden gebruikt voor werk gelegenheid, zou het land er heel anders uitzien. Veel mensen zijn er nu gestressed. Jongeren heb ben oudere broers die 10, 12 jaar in de gevangenis zitten voor iets waar je hier in Nederland nog geen half jaar voor krijgt. Dan zit je al snel bij de IRA." Het boek 'Het Geheime leger' telt 650 pagina's en verschijnt dit najaar. Bruens geeft het in eigen beheer uit, tegen kostprijs (ongeveer 15 gulden). Van onze verslaggever Goes - Gedeputeerde Staten zijn niet bereid bij te dragen aan de organisatie van de studiedag Zwinstreek. De West-Zeeuws-Vlaamse na tuurbeschermingsvereniging Het Duumpje houdt op 11 september een studiedag met als doel een nieuwe impuls te geven aan de voorgenomen erkenning van de Zwinstreek als 'grensoverschrij dend landschap'. Daarnaast wil de vereniging een aanzet geven tot het beheer en de ontwikkeling van de natuur- en landschapswaarden aan beide zijden van de grens. Ook zal er op de studiedag, die om 10.00 uur van start gaat in cultureel centrum Scharpoord in Knokke- Heist, de nodige aandacht zijn en moeten worden. Bij de provincie Zeeland ligt inmiddels een sub sidieverzoek. Ook diverse fond sen zijn aangeschreven. De fi nanciële consequenties voor Tholen zijn volgens b en w nog niet te overzien. Het werkplan 1993 van jonge renwerkster Velthuis noemt het college van b en w 'ambitieus', zeker gezien de beperkte tijd en het gebrek aan geld. Maar er zijn ook lichtpuntjes. De provincie heeft namelijk beloofd het subsi dieverzoek nog dit jaar te behan delen en op de komst van de jongerenwerkster is positief ge reageerd. Van onze verslaggever Oostburg - Het jaarlijkse week endkamp van de streekjeugdcen- trale SJC in West-Zeeuws- Vlaanderen vindt plaats van vrijdag 4 juni tot en met zondag 6 juni in kampeerboerderij De Mechelman in Hengstdijk. Al leen kinderen tussen zes en twaalf die meedoen aan het kin derclubwerk in de verschillende dorpen kunnen deelnemen aan het kamp. Dit jaar gaan er meer dan 120 kinderen mee. Doel van de weekendkampen is kinderen uit verschillende West-Zeeuws- Vlaamse dorpen met elkaar in contact te brengen. Van onze correspondent Waterlandkerkje - Tijdens het Meerminnefeest in Wa terlandkerkje zaterdag 5 juni wordt van 13.00 tot 17.00 uur een grote truck show gehouden. Meer dan 60 vrachtwagens van diver se bedrijven uit de regio staan dan opgesteld bij de feesttent midden in het dorp. Als bijzondere attractie zijn er beschilderde trekkers, een voor ons land unieke Amerikaanse White vrachtwagen en een 22 jaar oude Scania met torpedo- neus aanwezig. Deze laatste heeft een bladveervering en een vijfversnellingsbak die een top snelheid van 105 kilometer mo gelijk maakt en wordt toepas selijk Opa genoemd. Hij is ze ker een mooi museumstuk. Omdat de zware trekkers met opleggers doorgaans door heel Europa aan het werk zijn is een dergelijke concentratie van paardekrachten uniek voor Zeeuws-Vlaanderen. Op het nationale truckfestival in Assen zijn meestal zo'n driehonderd trucks en in Goes zijn er bedui dend minder. Deze truckshow wordt dan ook voor de eerste keer in Zeeuws-Vlaanderen ge houden. Er zullen krachtpatsers te zien zijn tot 500 pk van allerlei merken. Een van de trekkers van de firma Graefschepe uit Eede zal er eveneens bij zijn. Deze won de eerste prijs bij de laatst gehouden show in Goes. Dit succes komt voor rekening van de twee air-brushkunste- Een van de beschilderde trucks van een bedrijf uit Eede, die de eerste prijs won tijdens de truckershow in Goes en die ook in Waterlandkerkje aanwezig zal zijn. naars J. Lako en W. van de Oudera uit Aardenburg. Er is tevens een als huis vermomde bus met allerlei komische de tails te bewonderen. „Er zijn nu ruim 60 trucks ingeschreven en daarmee is de beschikbare ruimte volge boekt," aldus Kees van Oostrum en Arnold de Wever van het organiserende comité. „We zochten een alternatief voor de moddercarrace en de trekker trek en hopen met deze show een goede zaak te doen. De chauffeurs en de deelne mende bedrijven zijn allemaal enthousiast dus het moet toch wel wat worden." De organisatoren laten dan ook niets aan het toeval over om het -het publiek naar de zin te ma ken. Rondom de trucks heerst vaak een sfeer van romantiek, pioniers en Far West. Daarom zal de Ierse zangeres Anne Jess, begeleid door de band Side Kicks, een optreden in de feest tent verzorgen tijdens de truck show. Verder zijn er diverse stands ingericht en kunnen de vracht wagenchauffeurs zich storten op een grote barbecue. Voor de bezoekers is er tegen betaling eveneens een versnapering te bemachtigen. De toegang tot de truckshow is gratis. Verder zijn er enkele kermisattracties op gesteld, dus het publiek hoeft zich ook zaterdagmiddag niet te vervelen in Waterlandkerkje. CONCERT - De Cantorij van de St.-Willibordusbasiliek uit Hulst geeft zaterdag 19 juni om 20.00 uur een concert in de Sint-Baafskerk in Aarden burg, onder leiding van Anton de Kort en aan het orgel zit Jos Verpoorten. De dit jaar 25 jaar oude Cantorij brengt wer ken ten gehore van onder an dere Mendelssohn, Brückner en Bach. De organisatie is in handen van de Stichting Pro motie en W Aardenburg. De toegangsprijs bedraagt 5,-. Kampioenschappen tafeltennis Graauw Graauw - In het gemeen schapshuis te Graauw werden de clubkampioenschappen van tafeltennisvereniging St.-Alo- ysius gehouden. Hieraan na men 26 personen deel. WINNAARS Eerste klasse: Bas Kindt. Tweede klasse: Immar Martens. Derde klasse: Eddie de Caluwé. Vierde klasse: William van Heeze. Geslaagd festijn Escarperijders Rentranchement - De ruiter sportvereniging De Escarpe rijders uit Rentranchement kan terugblikken op een ge slaagd ruitersportfestijn, waarbij vrijwel alle facetten van die sport aan bod kwa men. De organiserende vereni ging mocht zich daarnaast verheugen in een groot aantal toeschouwers. Voorzitter Bram Basting sprak van onge veer drieduizend aanwezigen, waaronder veel Zeeuws-Vla mingen, Belgen en zelfs paar- delief hebbers uit Noord- Frankrijk. Die geïnteresseerden waren getuige van tal van onderdelen van de paardesport. Het begon met de rondrit in Retranche- ment en Ter Hof Stede. Daar na opende gedeputeerde Jaap Hennekeij deze dag. Zestien combinaties van de organise rende vereniging demonstreer den een carrousel op Spaanse muziek in stijlvolle kleder dracht. De leiding was in han den van instructeur Gerard van Kranenburg. Daarna volgde een voltige la flash van de ruiters Gerard van Kranenburg en Björn Trenson en een pas de deux met koud- bloedpaarden van twee Wal- cherse amazones in kleder dracht. De kür op muziek, die gepresenteerd werd door de Belgische amazone Sandra Noliet met haar Portugees paard pur sang Lusitano, kreeg eveneens de handen van de aanwezigen op elkaar. Daarmee was de koek niet op. Zo waren er demonstraties veulens monsteren en vierspan met de Belgische kampioen Valère Standaert uit Malde- gem, die juist terug was uit Engeland waar deze professio nal en wereldtopper tijdens een internationale wedstrijd tweede werd. Tot de verbeel ding sprak de springwedstrijd in de M- en Z-klasse. Daarin werden de eerste twee plaat sen opgeëist door de Belgische topper Jean-Pierre Cauwels. Een knappe derde plaats in dit geweld was voor Jan Noord- hoek. De parade werd afgeno men door Bram Basting en Marcel van de Voorde uit Mal- degen. Van onze correspondente Bergen op Zoom - Zaterdag 12 en zondag 13 juni zal de stad Bergen op Zoom na zes jaar weer in het teken staan van de Bergiade. Bedoeling van het evenement is de promotie van de sport en speciaal van de Bergse verenigingen. voor de relatie tussen natuurbe houd en toerisme. Volgens de organisatie zou ook een bijdrage van de provincie op zijn plaats zijn omdat de Zwinstreek een flink deel van het Zeeuws-Vlaamse krekenland uitmaakt. GS zien echter geen basis om geld in het evenement te stop pen. In 1987 vond het eerste Bergia- de-weekend plaats in het kader van 700 jaar Heerlijkheid van Stad en Land Bergen op Zoom. De Bergiade 1993 belooft dit jaar extra aantrekkelijk te wor den door de koppeling met de Open Dag Waterrecreatie en ver schillende activiteiten rondom de sportpresentaties, Een veertigtal verenigingen, sportclubs en instanties geeft ac te de présence. Naast het geven van demonstraties, wedstrijden, en trainingen verstrekken de deelnemende organisaties infor matie over alle populaire maar ook minder bekende sporten voor jeugd en volwassenen. Nadat de Sportraad de eerste initiatieven ontplooide stelt de Stichting Bergiade zich nu ver antwoordelijk voor het sport- spektakel. R. van Egeraat van de VW-Bergen op Zoom voegt toe: „Als plaatselijke organisatie hebben wij voorgesteld de jaar lijkse Open Dag Waterrecreatie gelijktijdig met de Bergiade te houden. In samenwerking willen we Bergen op Zoom als sport- en waterstad in de schijnwerpers zetten. „Met toevoegen van activiteiten in en rond het water hopen we gezamenlijk een flink sportspek- takel neer te zetten. De landelij ke Open Dag Waterrecreatie viel met Pinksteren eigenlijk moei lijk, voor ons een reden te meer om de activiteiten op een later tijdstip te promoten." Als de formule Sport- en Water stad met de Bergiade aanslaat zijn de organisatoren van plan Bergen op Zoom als plaats te presenteren voor opening van de landelijke Open Dag Waterre creatie volgend jaar. „Als de samenwerking goed uitpakt wil len we sterk overwegen ons kan didaat te stellen. Of we geselec teerd worden is natuurlijk niet zeker want er zijn wel meerste- den die voor de landelijke ope ning in aanmerking willen ko men", aldus de WV-woordvoer- der. Het uitgebreid programma van de Bergiade speelt zich zaterdag 12 juni tussen 9.00 en 17.00 uur af op sportpark Rozenoord, sporthal en zwembad Ga geldonk. Bezoekers kunnen op Rozenoord kijken naar voet bal, korfbal, vechtsporten, vlie gerdemonstraties en ralley-au- to's en zelf meedoen aan jeu de boules, fietscross, hockey, rol schaatsen, dammen en schaken. Demonstratiesporten in sporthal Gageldonk zijn gymnastiek, tur nen, badminton, tafeltennis, jaz- zdance, schermen,en basketbal. Belangstellenden kunnen er ta feltennis en badminton spelen. In het buitenbad Gageldonk zijn de gehele middag trainingen en wedstrijden waterpolo, terwijl in het binnenbad zwem-estafettes plaatsvinden. Zondag 13 juni speelt de Bergiade zich tussen 10.00 en 17.00 uur afaan de Binnenschelde, Theodorushaven en Kijk in de Pot waar talloze facetten van de watersport ge promoot worden. Beachvolley, vliegeren, surfen, in-line skating, kanoen worden afgewisseld met modeshows en demonstraties van de Koninklijke Marine en de Bergse Reddingsbrigade bij de Binnenschelde. In de Theodorus haven is het vaartuig Cerberus van de marine te bezichtigen en er zijn duikdemonstraties. Ballonnen Een rederij uit Zierikzee ver zorgt rondvaarten voor het pu bliek, die overigens in de maan den juli en augustus elke don derdag en vrijdag gehouden worden. Op terrein Kijk in de Pot spelen de Wizards een com petitiewedstrijd honkbal tegen Tilburg. Bij goed weer zullen rond 15.30 uur heteluchtballon- nen opstijgen. De Bergiade 1993 wordt zondag rond 17.00 uur afgesloten in een grote tent aan de Binnenschelde waar de wet houder de prijsuitreiking ver zorgt. Provincie: 75 Huizen zijn rijp voor de sloop Van onze verslaggever Goes - Van alle particuliere woningen in Zeeland blijken die op Tholen in de slechtste staat te verkeren. Dat valt op te maken uit een provinciale notitie over de stads- en dorpsvernieuwing in Zeeland. In de categorie woningen van slechte kwaliteit scoort Tholen het hoogst. Het gaat hier om twintig procent van het totaal. Bijna achthonderd woningen moeten er worden opgeknapt en voor een slordige 75 rest slechts de slopershamer. Ook zijn relatief veel slechte woningen te vinden in Brouwershaven (18 procent), Sint Philipsland en Borssele (beide 13 procent). Aanmerkelijk beter is de particuliere woningvoorraad in Goes en Westerschouwen (vier procent slecht) en Arnemuiden en Domburg (vijf procent).

de Stem | 1993 | | pagina 17