Harmonie op monumentenlijst UITSLAGEN Noord-Ierla ingelsen gec i Reconstructie van deel Axelsestraat in Zaamslag start dit jaar Bedrijfsmilieudienst Zeeland: een milieuzorg9 minder 'Terneuzen moet snel kiezen: nieuwbouw of renovatie' Besparing 1,2 miljoei voor Rijkswaterstaat Gemeente Terneuzen kan zo aanspraak maken op subsidies voor restauratie molen Vijftigste wandelvie Oostburg maandag ZEELAND Rommelmarkt Terneuzen Schouwburgcommissie vindt exploitatie bestaand theater niet meer verantwoord Lardenburger vertaald* Ds. A.J. Gunst bedankt voor beroep eld en ruimte ontbreken voor Jeugdwerk Tholen ii Inrichtingsplan Selenapolder van de baaj Weel DE STEM DONDERDAG 3 JUNI 1993 STEM Terneuzen - B en W van Terneuzen willen dit jaar het startsein geven voor de reconstructie van een deel van de Axelsestraat in Zaamslag. Het gaat om het vervangen van de bestaande klinkerverharding door asfalt, de aanleg van een parkeerstrook, het asfalteren van het aanwezige rijwielpad en het vernieuwen van de in slechte staat verkerende oude riolering langs de woningen. De bewoners hebben al jaren overlast van verkeer slawaai en opspattend regenwater. De opknap beurt is in vier fasen verdeeld omdat de recon structie van de gehele Axelsestraat in een keer te duur zou uitvallen. Het eerste gedeelte betreft een lengte van 230 meter. Het voorstel komt donderdag 10 juni aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie VROM. Ook een dag eerder tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën. Beide commissies bespreken ook het voorstel om voorlopig nog geen fietspad aan te leggen vanaf de Westerscheldedijk naar de Oesterputten in Terneu zen. Omwonenden uitten tijdens een informatiebij eenkomst bezwaren tegen deze fietsverbinding in verband met geluidsoverlast van bromfietsers. Verder werd gevreesd voor een aantasting van de groenzone tussen de woning Oestèrputten 10 en Stuvesande flat 1 en een toename van de verkeer sonveiligheid. Vandaar dat B en W hebben beslo ten het fietspad voorlopig van het inrichtingsplan van de omgeving van Stuvesande te halen. Het plan gaat naast het fietspad uit van zitbankjes op de dijk en de aanleg van voetpaden. Ook de invulling en aankleding van de ruimte tussen de flats en de Westerscheldedijk is onderdeel van het plan. Rijkswaterstaat heeft hiervoor al toestem ming gegeven. Een van de voorwaarden is wel een dijkverhoging met ongeveer anderhalve meter. Om met het werk te beginnen moet de raad een bestemmingsplan voorbereiden. Van onze verslaggever Terneuzen - B en W van Terneuzen hebben de mo len De Harmonie in Bier vliet op het meerjarenpro gramma restauratie monu menten 1993-1999 ge plaatst. Uit een restaura tieplan van de Rijksdienst van de Monumentenzorg blijkt namelijk dat het kruiwerk niet meer naar behoren functioneert. De totale restauratiekosten wor den daarom op 234.000 gulden geschat. De restauratie was voorheen geraamd op vijftig mil le. Daarom vinden B en W het gewenst de molen op het meerja renprogramma te plaatsen. Hier door kan aanspraak worden ge maakt op andere subsidiemoge lijkheden zoals een provinciale subsidie. Subsidie Om in aanmerking te komen voor subsidie moet de gemeente jaarlijks voor 1 juli een meerja renprogramma vast te stellen van de in de gemeente voorgeno men restauraties van wettelijk beschermde monumenten. Het nieuwe programma stemt in grote lijnen overeen met het pro gramma dat vorig jaar is vastge steld. Kosten De geraamde kosten van de di verse restauraties zijn gehand haafd. Alleen de kosten voor de Nederlands Hervormde Kerk in Biervliet zijn verdubbeld van dertig- naar zestigduizend gul den. Uitstel van de werkzaamhe den is hiervan de oorzaak. Eben Haëzer De tweede fase van 't Oude Rae- dthuys in Biervliet is onlangs afgerond. Het pand is kortgele den in gebruik genomen als dorpshuis. De restauratie van de molen Eben Haëzer in Spui is klaar voor wat betreft het bouw kundige gedeelte. Met het mo- lenmakerswerk wordt binnen kort begonnen en het zal deze zomer worden afgerond. Rijkssubsidies De uitbetaling van de rijkssubsi dies voor die uitgevoerde restau raties zal nog tot het jaar 2001 duren. Het meerjarenprogramma wordt donderdag 10 juni bespro ken door de leden van de raads commissie VROM. Het voorstel komt ook een dag eerder aan de orde tijdens de vergadering van de raadscommissie financiën. Van onze verslaggever Terneuzen - De Kerk voogdij van de Hervorm de Gemeente Terneuzen houdt zaterdag 5 juni de jaarlijkse rommelmarkt. Doel van deze rommel markt is het aanvullen van het onder- houdsfonds. De restauratie van de Grote Kerk aan de Noordstraat zorgt voor hoge kosten. De ze kosten kunnen niet alleen worden gedragen door het onderhoudsfonds. Daarom wordt geprobeerd via diver se activiteiten het fonds aan te vullen. Op de rommelmarkt is een collectie te vinden van de meest uiteenlopende zaken zoals tweedehandsmeubels, kleding, boeken, tijdschrif ten, spelletjes en huishoude lijke artikelen en apparaten. De rommelmarkt wordt ge houden in en om de Goede Herderkerk aan de Konin- ginnelaan. De verkoop van de grote stukken vindt plaats op het plein voor de kerk, de overige zaken staan binnen in de zalen opge steld. De rommelmarkt duurt van 09.00 tot 12.30 uur. HET MILIEUBELEID van de overheid heeft de markt rijp gemaakt voor milieubedrij f sdiensten die het midden- en klein-bedrijf gaan souf fleren hoe het zijn be drijfsvoering moet af stemmen op de veran derde (en strengere) mi lieuwetgeving. Zeeland heeft sinds kort ook zijn eigen dienst die deze maand operatief wordt. Aan het hoofd van de BMD staat ir, Th. P. Meiman uit Bergen op Zoom. Hij voorspelt geen hoera-stemming onder de ondernemers - want het gaat veel geld kosten - maar verwacht wel een positieve hou ding. Van onze verslaggever Frank Deij EEN AARDIG initiatief. Een hulpdienst voor ondernemers die zelf niet in staat zijn, ook financieel niet, een weg te vin den in het oerwoud van voor schriften, regels en heffingen die de nieuwe wet milieubeheer is. Maar komt er ook wat van? Nederland telt momenteel twintig bedrijfsmilieudiensten (BMD's) en kent 250.000 kleine re bedrijven die gebruik kun nen maken van de diensten van de BMD. Het ledental nu is 1000. De animo lijkt vooralsnog gering. Ir. Th. P. Meiman, gepensio neerd en de beminnelijkheid zelve, gaat er in zijn tijdelijke behuizing in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Ter neuzen voor zitten. Hij zegt nog net niet: „Ze zullen wel moe ten." Want aansluiten bij de BMD gebeurt op vrijwillige ba sis. Maar houdt het bij: „Bedrij ven doen er verstandig aan zich bij ons aan te sluiten want op eigen kracht kunnen ze dit niet behappen. Een milieumannetje in dienst nemen kost al gauw 80.000 gulden tot een ton per jaar. Daarom is bij de onderne mers zelf de gedachte ontstaan daar een dienst voor op te zet ten. Die betaald en bestuurd wordt door ondernemers en ook werkt voor de ondernemers. De BMD dus." Minimum Er is nog tijd. Het sleuteljaar voor veel bedrijven wordt 1995. Het kabinet wil dat elk bedrijf dan een eigen milieuzorgsys teem heeft ontwikkeld. Een overzicht van de bestaande mi lieuhuishouding en een plan van aanpak om, middels inves teringen en een strakkere orga nisatie, de milieubelasting op termijn tot een minimum te beperken. Meiman vindt de sco re van 1000 leden op dit mo ment dan ook zo slecht nog niet. „De tijd dat directies zich al leen maar bekommerden om de winst om zo de continuïteit van hun bedrijf veilig te stellen, is voorbij. Milieuzorg vraagt min stens net zoveel aandacht. Want als onernemers daar geen goede oplossing voor vinden of zorg BMD-directeur Meiman 'Bedrijven doen er verstandig aan zich bij ons aan te sluiten want op eigen kracht kunnen ze dit niet behappen.' aan besteden dan stellen ze het voortbestaan van hun bedrijf in de waagschaal", zegt Meiman als inleiding. „Kijk maar wat er in de agrari sche sector is gebeurd. De boe ren hebben hun milieu-investe ringen uitgesteld en krijgen nu de rekening gepresenteerd in de vorm van een heel stuk sane ring." De kennis om alert in te spelen op de veranderde wetge ving hebben kleinere bedrijven niet in huis. „We praten over een nieuwe wet milieubeheer die alle bestaande wetten, zoals de wet geluidhinder en lucht verontreiniging en de afvalstof fenwet onder een hoedje vangt. Op milieugebied worden de touwtjes steeds strakker aange trokken. De voorwaarden wor den verscherpt, de controle-mo- gelijheden worden beter. Het is voor de ondernemer belangrijk te weten wat hem boven het hoofd hangt en hoe hij het moet aanpakken. Hoe hij milieupro blemen economisch en tech nisch zo goed mogelijk kan op lossen." Duimschroeven Hij legt het verder uit: „Omdat de duimschroeven op alle mi lieufronten steviger worden aangedraaid, betekent dat dat de ondernemers te maken heb ben met een groter aansprake- lijkheidsrisico.Ze worden kwetsbaarder. Dit risico is voor de ondernemer alleen aan vaardbaar als hij duidelijk in zicht heeft in de milieu-situatie en de maatregelen die eraan verbonden zijn om zijn zaakjes in orde te houden." Een niet onbelangrijke reden is ook de toename van de milieuk osten. „De stort- en verbran dingstarieven gaan enorm stij gen. In Zeeuws-Vlaanderen stijgt de stortprijs per ton van 30 nu tot 200 gulden per ton in 1996. Ook de waterverontreini gingsheffing gaat omhoog en de saneringskosten van milieu emissies drukken steeds zwaar der op het ondernemingsbud get. De BMD kan aangeven waar besparingen mogelijk zijn", doceert Meiman. De bodemsanering is een ander hot item in Nederland. „Dat gaat 100 miljard kosten. Maar er wordt al lang niet meer ge vraagd hoeveel het gaat kosten, het moet opgeruimd worden. Mits op tijd begonnen, kan een bedrijf daar bij de planning rekening mee houden. Een on dernemer zal bijvoorbeeld toch ook een deel van de kosten moeten doorberekenen. Maar hij moet dan wel weten waar over hij het heeft." Huidige situatie Die informatie, in een hand zaam rapport, verkoopt de BMD. „Wij vragen twee dingen. Een milieubeleidsverklaring van de directie, want zonder toestemming van de baas kun nen we niets. En deelnemen aan het zogenaamde nul-fase on derzoek. Dat is vaststelling van de huidige situatie op milieu gebied. Daaraan kunnen we zien hoe het produktieproces verloopt, hoe het bedrijf staat met zijn afvalstoffen, het afval water, zijn lucht-, bodem- en watervervuiling, geluidbron nen. Het geeft een actueel beeld van zijn vergunningstelsel. Aan de hand van die situatie geven we advies." Dat kost, afhanke lijk van de omvang van het bedrijf, tussen de 2500 en 15.000 gulden. Duur? Meiman: „In dit soort situaties gaan de kosten altijd voor de baat. Maar dan heeft de ondernemer ook een systematisch overzicht. Een bedrijf kan, zeker als het om die moeilijke milieumaterie gaat, toch niet als een ongeleid projectiel te werk gaan. Dan loopt het het risico om aan de verkeerde kant te beginnen en zo de kwetsbaarheid in de kaart te spelen." Dwingend Hoe dwingend is een advies van de BMD? „Dat beslist de onder nemer zelf", zegt Meiman reso luut. „Het is een kwestie van geld en kwetsbaarheid. Als hij zegt: ik heb geen geld, ik kan niets, dan zal ik hem toch advi seren iets aan te pakken. Want anders kost het nog veel meer." Met als risico bedrijfssluiting? Meiman: „Nou, nee, zover zijn we in Nederland nog lang niet. Er worden wel wetten gemaakt, maar die moeten ook nog uit te voeren zijn. De dwang van slui ting is ook de gedachtengang niet die achter de BMD zit. De bedrijven zeggen: We willen dit zelf per bedrijf invullen. Want het bestaat niet dat de overheid dit vanuit die ivoren toren kan opleggen. En de overheid is ook met die opstelling gebaat." De BMD in Zeeland is, net als elders, opgezet in samenwer king met de werkgeversorgani saties en de beide Kamers van Koophandel. In het werkgebied van Midden- en Noord-Zeeland zijn ruim 2000 bedrijven met een bedrijfsgrootte van 1 tot 500 werknemers. In Zeeuws- Vlaanderen ruim 700. Meiman heeft nog geen inzicht in het aantal dat mogelijk lid kan worden van de BMD. De ko mende weken worden de eerste veertig bedrijven schriftelijk benaderd. Het gaat in eerste aanleg om die bedrijven die bij een haalbaarheidsonderzoek enkele jaren geleden positief hebben gereageerd op de komst van de BMD. Terneuzen - Over vier jaar kan het Zuidlandtheater niet meer verantwoord geëxploi teerd worden, zowel finan cieel als naar het publiek toe. Daarom moet de gemeente Terneuzen dit najaar een keuze maken. Nieuwbouw of een grondige renovatie van het Zuidlandtheater. De schouwburgcommissie wil in het najaar een 'praatpapier'om deze discussie op verantwoorde wijze te kunnen voeren. Men was weinig ingenomen met de mede deling van directeur J. Mergler van het Zuidlandtheater dat de bouw van een nieuw theater af hangt van de opstelling van de projectontwikkelaar Matzer, die het plan Steenen Beer gestalte moet geven. J. Mergler: „De werkgroep Steenen Beer is offi cieel geïnstalleerd. Deze maand moet er afgesproken worden dat de projectontwikkelaar en de ge meente Terneuzen met elkaar in zee gaan. In het najaar volgt er dan een werkplan. Met de pro jectontwikkelaar wordt er dan gekeken of een nieuwe theater haalbaar is voor Terneuzen." „Een vreemde gang van zaken", vond commissielid W. van Wal raven., „De projectontwikkelaar zal het commercieel bekijken. Het culturele aspect wordt op de achtergrond gedrukt. Niet de projectontwikkelaar beslist. De gemeente Terneuzen moet aan geven wat een nieuw theater de gemeente waard is. We kunnen niet toestaan dat er niets wordt gedaan, anders hebben we over vier jaar geen voorstellingen Wethouder de W. de Zeeuw hield de commissie voor dat de ge meente Terneuzen zich niet rijk moet rekenen. Dit kwam hem op een reprimande te staan van de commissie die hem verweet op de stoel van de wethouder te gaan zitten en niet in eerste instantie die van voorzitter van de schouwburgcommissie. De Zeeuw herstelde zich en bracht naar voren dat het nieuwe thea ter was ingebracht in de cultuur notitie. De commissie stelde zich achter directeur J. Mergler die in een nieuw theater blijft geloven. Na dat er enige clichés over de tafel gegaan waren zoals: We moeten geen luchtkastelen bouwen en waar een wil is, is een weg' wilde de schouwburgcommissie wel eens een gedegen rapport om een verantwoorde keuze te kunnen maken tussen een nieuw theater of renovatie van het Zuidland theater. De directeur beloofde de commissie een praatpapier met cijfermateriaal. „Dit papier moet dan wel gezien worden op grond van een zekere vrijblijvendheid," besloot de Zeeuw. SCHIETINGEN Aardenburg - St.-Sebastiaan, vijfde puntenschieting, 25 schut ters. Eerste hoge vogel: H. van Iwaarden, tweede hoge vogel: niet afgeschoten, eerste zijvogel: J. de Clerk, tweede zijvogl: M. Minnae- rt, derde zijvogel: H. Geernaert, grootste aantal (6): H. Menue en J. Thilleman. Stand kampioen schap: G. de Valcke 33 punten, 2. N. van Daele 31 en W. Scheele 31, F. van Ecke 22, H. Menue en F. Veldkamp 19 punten. Aardenburg - Derde blokschie- ting, St.-Sebastiaan, 25 schutters. T. Lampaert, H. Menue, F. van Ecke, M. Minnaert, D. van Her- mon en G. de Valcke, ieder een blok. Stand kampioenschap: H. Menue 2 blokken, W. Scheele, R. de Wispelaere, G. de Vriend en H. van Iwaarden 1 blok. St.-Jansteen - Zaal 't Centrum, bejaardenschieting, 20 schutters. Hoge vogel: R. d'Hondt, Zuiddor- pe; beide zijvogels: F. de Nijs, Stekene; grootste aantal (4): P. de Bot, Heikant. Hulst - Zaal De Kroon, dertig schutters. Hoge vogel: H. de Vos, eerste zijvogel: A. de Waal, twee de zij vogel: J. van Kerkhoven, grootste aantal (6): H. Meeuwsen. Hulst - De Batavieren, 44 perso nen. Eerste hoge vogel: R. van Essen, tweede hoge vogel: verloot, eerste zij vogel: J. de Vlamink, tweede zijvogel: H. Merkx, derde zijvogel: A. de Bakker, vierde zij vogel: J. Doene. Hulst - Bejaardenschieting, zaal De Blaauwe Hoeve, 29 schutters. Hoge vogel: A. Leenknegt, eerste zijvogel: B. de Munck, tweede zijvogel: J. Bogaert, grootste aan tal (5): J. van Heeze. Koewacht - Bejaardenschieting, zaal 't Hoekske, 32 schutters. Ho ge vogel: M. van Male, eerste zijvogel: G. Baart, tweede zijvo gel: J. van Goethem, grootste aan tal (5): J. Suy. Zuiddorpe - Bejaardenschieting, zaal Gemeentehuis, 25 schutters. Hoge vogel: O. de Jaeger, eerste zijvogel: B. Boussen, tweede zij vogel: C. de Schrijver, grootste aantal (5): J. van Goethem. Hulst - Zaal De Kroon, 31 schut ters. Eerste hoge vogel: J. Leerae- rt, tweede hoge vogel: G. Her- wegh, eerste zijvogel: H. de Vos, tweede zijvogel: R. de Waal, der de zijvogel: J. Dobbelaar, vierde zij vogel: P. Vercauteren, grootste aantal (9): L. van Kerkhoven. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis, 21 schutters. Eerste hoge en twee de zijvogel: M. van Hoeke, tweede hoge vogel: A. D'Hont, eerse zij vogel: R. D'Hondt, derde zij vogel: L. van Hoeke, grootste aantal (10): M. Suy. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 49 schutters. Hoge vogel: F. Martens, eerste zij vogel: O. Saman, tweede zijvogel: O. Rombout, grootste aantal (4): G. Dullaert. Ossenisse - Camping De Zee meeuw, 36 schutters. Hoge vogel: H. van Waterschoot, eerste zijvo gel: G. Vercauteren, tweede zijvo gel: V. Maerevoet, grootste aantal (6): J. Sinave. Axel - Ons Vermaak, vijftig schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: J. Smits, tweede hoge vogel: E. Inghels, eerste zij vogel: O. van Laare, tweede zijvogel: F. Kraan, derde 'zijvógel: E. van Eetvelde, vierde zijvogel: F. Herwegh. Wip 2: eerste hoge vogel: L. van Laare, tweede hoge vogel: V. Sips, eerste zijvogel: L. Bareman, tweede zij vogel: J. Hellemons, derde zijvo gel: mevrouw Pieters, vierde zij vogel: L. Verschraegen. Ossenisse - Camping Mussenist, 46 schuters. Hoge vogel: R. van Vlierbergen, eerste zijvogel: Ph. Thijs, tweede zijvogel: N. van de Bosse, grootste aantal (3): L. Mae revoet. Graauw - Kermis Kortestraat, 75 schutters. Wip 1: hoge vogel: P. de Bakker, eerste zijvogel: M. Ver- nimmen, tweede zijvogel: E. de Kesel. Wip 2: hoge vogel: A. As- selman, eerste zijvogel: P. van Troost, tweede zijvogel: P. Staes, grootste aantal (6): M. Dumez. Westdorpe - St.-Sebastiaan, 73 schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: mevrouw Verdonk, tweede hoge vogel: R. van Hecke, eerste zijvogel: J. Pauwels, tweede zijvo gel: E. Burggrave, derde zijvogel: E. Inghels, vierde zijvogel: A. Fruytier. Wip 2: eerste hoge vo gel: A. Hoogstrate, tweede hoge vogel: F. Herwegh, eerste zijvogel: K. de Groot, tweede zijvogel: L. Bareman, derde zijvogel: M. Suy, vierde zijvogel: G. van Waes. Wip 3: eerste hoge vogel: L. Vermeu len, tweede hoge vogel: M. Ver straten, eerste en tweede zijvogel: D. de Vrieze, derde zij vogel: L. van Achte, vierde zijvogel: A. Wamzele. Hulst - Zaal De Kroon, 21 schut ters. Eerste hoge en tweede zij vo gel: R. de Sterke, tweede hoge vogel: P. van Kerkhoven, eerste zijvogel: A. de Waal, grootste aantal (7): J. Vernimmen. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 39 schutters. Hoge en beide zij vogels: E. Hulshout, grootste aantal (6): M. Suy. Graauw - De Friezen, blokschie- ting, 95 schutters. Wip 1: 1. E. Verschuren, 2. H. van de Hemel. Wip 2: 1. W. Stremers, 2. D. Rooms, 3. H. Merkx. Graauw - De Friezen, jubileum- schieting, 125-jarig bestaan, 115 schutters. Wip 1: Eerste hoge vo gel: A. Verhelst, tweede hoge vo gel: J. Tieleman, eerste zijvogel: I Noord Ierland, '...het is al honderden jaren P. Martens, tweede zijvogel: van Meelen, derde zijvogel: Weemaes, vierde zijvogel: Roels. Wip 2: eerste hoge vogel de Wilde, tweede hoge voge|: Staal, eerste zijvogel: M. de" tweede zijvogel: A. Hoogsti derde zijvogel: P. van Voo. vierde zijvogel: E. van Steent gen. St.-Jansteen - Zaal De Wan KBO. Hoge vogel: E. Jai Moerbeke; eerste zijvogel: J. Kerkhoven, St.-Jansteen; tw< zijvogel: A. Leenknegt, Hi grootste aantal (4): A. Stev« Meerdonk. Ellewoutsdijk - Juliana, 46 ters. Wip 1: hoge vogel: Jac, Baar, Willem Teil; eerste zijv< M. Goeree, tweede zijvogel: J. de Guchte, beiden Zorgvlied; de zij vogel: N. van de Di Eensgezindheid; grotoste (7): A. Rijk, ADLM. Wip 2: hoge vogel: M. Verdonk, Ja< van Beieren; tweede hoge E. Maat, Zorgvlied; eerste gel: J. de Rijke, Edele Handbi tweede zijvogel: J. Doene, Vit ria; grootste aantal (6): P. M; Zorgvlied. KAARTINGEN Oostburg - Oostburgse BridJ club, zaal Du Commerce, strijd laddercompetitie, tw paren. Groep A: 1. echtpaar C mans, 2. Legrand-Spierenburg! Brugge-Pielaet. Groep B: 1. w ko-Hermans, 2. Barendregtl Vries, 3. echtpaar Van Steenbl ge- Lamswaarde - Zaal De Lamj ren, 27 personen. Bieden: 1.1 vrouw Hemelaar, 2. H. Aerts,3 Schalje. Jokèren: 1. mevrouw! drigo, 2. mevrouw Platjouwl mevrouw Dupont. BEELDEND kunstenaar Hulst - KBO, zaal De BlaaiiM^ Hoeve, 52 personen: 1. J. ZegiBail BrUGÏlS Uit Actrd.611- v 1,^^-3zaai S^lurg hield zich in de loop de man, 41 personen. Bieden: lHer tijd Hiet allerlei Ver- ESSr^o&i.'m^ichUlende zaken bezig. Tieleman, 2. mevrouw De de Waal, 3. mevrouw Verschi Hulst - KBO, zaal De Lieve, personen. Bieden: 1. me' Jansen, 2. mevrouw Reyns, 3. vrouw De Cock. Koewacht - Zaal De Lange kers, KBO, twintig personen, den: 1. H. Poppe, 2. me' Suy-Poppe, 3. mevrouw Sturml Graauw - KBO, zaal gem? schapshuis, twintig persor Biedne: 1. A. de Bruyn, Kamoen, 3. E. Borm. Hengstdijk - Zaal 't Jagershc twintig personen. Bieden: Jansen, 2. L. van Goethem, 3.J de Winkel. Jokeren: 1. me' De Waal, 2. I. de Waal, 3. vrouw De Nijs. Kloosterzande - Zaal De E buis, zestien personen. Bieden] mevrouw Hemelaar, 2. W. Ne 3. N. Goossen. Jokeren: 1, vrouw Pauwels, 2. mevrouw Waal-De Waal, 3. A. de Waal. Hulst - Zaal Time Out, b personen. Jokeren: 1. M. Hai 2. O. Bogaert, 3. N. van Bieden: 1. L. Blommaert, 2. G. Bruyn, 3. A. de Bruyn. St.-Jansteen - Zaal De Sjx twintig personen. Bieden: 1, Jaarsveld, 2. P. Haulez, 3, Vervaet. Kloosterzande - Zaal Rozenh» 34 personen. Bieden: 1. mevro Kint, 2. J. Hemelaar, 3. J. de Kt Jokeren: 1. E. van Vooren, mevrouw De Waal, 3. mevro Van Vooren. Hulst - Zaal De Kroon, twin personen. Bieden: 1. I. de Win! 2. E. Bogaert, 3. B. Jansen. Jc ren: 1. mevrouw Rodrigo, Bogaert, 3. T. van Delft. Hengstdijk - Camping de Vc 72 personen. Bieden: 1. J. de V| 2. mevrouw Hemelaar, 3. J. rens. Jokeren: 1. mevrouw Hi link, 2. mevrouw Van Gink, l van de Bos. St.-Jansteen - Zaal 't Centm 26 personen. Bieden: 1. R. Cock, 2. P. Haulez, 3. F. Gimst. Jokeren: 1. F. Esseling, J_ Lernout, 3. mevrouw Van' merseel. Hoek - Camping De Braakm 54 personen. Bieden: I. C. Ocs'i ling, 2. S. Verhelst, 3. A. du" Jokeren: 1. mevrouw De Naeye J. van de Straten, 3. J. van Straten. Kloosterzande - Zaal De Rei: de Man, 84 personen. Bieden: mevrouw Goossen, 2. A. de Wl kei, 3. A. de Deyn. Jokeren: 1 van Vooren, 2. mevrouw Cli sen, 3. mevrouw Lernout. St.-Jansteen - Zaal 't Centi 28 personen. Bieden: 1. G. Schepper, 2. Th. Bos, 3. A. Dorselaer. Jokeren: 1. F. Esselii 2. C. Strijb, 3. J. Verbogt. Hengstdijk - Camping De V( 44 personen. Bieden: 1. L. Deyn, 2. mevrouw Van Goethi 3. A. Mannaert. Jokerne: 1 Pieters, 2. P. van de Bos, 3. ffl vrouw Voogt. Hoek - Camping De Braakm! 55 personen. Bieden: 1. G. jan, 2. A. Verhulst, 3. J. Oostende. Jokeren: 1. mevroc Verduyn, 2. mevrouw Ketting, J. Lievens. de eerste plaats is hij ïkenaar, maar hij werd vooral bekend door zijn tijdschrift Gramschap, lat van 1976 tot 1986 lestond en door zijn (root Wasknijperboek'. e laatste jaren vertaalt ij regelmatig boeken, aaronder 'Vrouwen van avensbrück', een Oost- .uitse uitgave. Zijn ieuwste project is de f-ertaling van 'The Secret my' van de Ameri- :aanse historicus J. owyer-Bell. Het behan delt de geschiedenis van het Ierse Republikeinse Leger tussen 1916 en 1970. Door Ronal NEE. Op keer niet. zich niet personen, sen aan di van die moet je n Bruens. In de jaren een coaster tig Ierlani vriendin b] werkte er Dun Lao| „Intussen se geschiei eeuwen to' doe ik tri probeer O] van de laai Slag Die Ierse verbonden slag bij de je in Ier! 'remembe: cobus II landse Wij Van onze correspondent ostburg - In Oostburg gaat aandag 7 juni de vijftigste avondvierdaagse van start. Tholen - Ds. A.J. Gunst, predi- nt van de gereformeerde ge- eente te Tholen, heeft bedankt ior het beroep naar Doetin- em. Ds. Gunst werd geboren 11 januari 1941 en is sinds 1989 predikant te Tholen. In oetinchem was hij beroepen in le vacature die daar binnenkort intstaat door het vertrek van ds. •B. van der Heiden naar ptrecht. Die is daa reigo. Het keer dat cj Riemens Dit met ee nisatie, ra die jaren! vorig jaar Het comittj zitter Etiei penningme en de ledei Conny Ad: standen (5 treft is er parkoers® gebleven nu na afloc Er kan m ingeschrev Veerhoek i het vertrel vanaf 18.0 uur. GAAIB0LLEN Van onze verslaggeefster Tholen - Het ontbreekt het onlangs oj jongerenwerk in Tholen aan geld en een ei Westdorpe - De Koeters, veffl personen: 1. P. van Puyvelde,] L. van Hurck, 3. R. Walgravej C. van de velde, 5. K. Kuhn. Van onze correspondent Hulst - Het inrichtingsplan voor de Selenapolder, gezand opgesteld door Rijkswaterstaat Directie Zeeland, Het Zal se Landschap en waterschap 't Hulster Ambacht, wordtj uitgevoerd. De Selenapolder wordt overgelaten aan het j krachtenspel van de natuur. Dit levert Rijkswaterstaat f besparing op van 1,2 miljoen. Tijdens de februaristorm van 1990 is de zomerkade voW| buitendijks gelegen Selenapolder doorbroken. Sindsdien is del een soort schor geworden dat regelmatig met hoog 'water stroomt. Rijkswaterstaat en het Zeeuwse Landschap willen j situatie graag zo houden. Rijkswaterstaat omdat dit de baggerad teiten vermindert in de Westerschelde en Het Zeeuwse Land" vanwege het waardevolle natuurgebied dat is ontstaan. Aanvankelijk was er een inrichtingsplan opgesteld. Nu is na ofl met de drie betrokken partijen gebleken dat met wat meer geddj beoogde ontwikkelingen ten aanzien van komberging en scM ming ook langs natuurlijke weg bereikt kunnen worden. De afÈj pen jaren heeft de natuur namelijk al een flinke kreek in het »1(| schor uitgeslepen. Het Zeeuwse Landschap zal zelf een oplossing zoeken om een 1 de weg te overbruggen en het waterschap verkent andere moP heden om de zeedijk te versterken. Wil het jongerenwerk echt van ~e grond komen moeten deze 'ee. knelpunten snel opgelost 'orden. Dat vindt niet alleen mgerenwerkster M. Velthuis, laar ook het college van burge- leester en wethouders. Alleen, ien oplossing dient zich nog niet 1, 2, 3 aan. let jongerenwerk is onderge bracht bij de Federatie Maat- ihappelijk Dienstverlening in Pint Maartensdijk. Onhandig, tadat de kernen Tholen en Oud- flfossemeer de meeste aandacht jouden moeten krijgen en ook imdat een eigen onderkomen pntbreekt. Het jongerenwerk tan daardoor nauwelijks een ei- [en gezicht ontwikkelen, leid is het andere probleem. Er Is op dit moment alleen geld 'oor de jongerenwerkster uitge trokken. Voor projecten ont- ireekt geld. Dat is vooral pro blematisch omdat de jongeren- 'erkster in februari van dit jaar laar voor twee jaar is aange steld. Bovendien werkt ze part time. Verder duurt het gewoon lijk nogal lang voordat aanvra ten voor projectsubsidies in be handeling worden genomen. Iet belangrijkste project is de yongereninfowinkel. Daar moe ten jongeren terecht kunnen 'oor advies en informatie en 'andaaruit zou ook een netwerk 'oor het jongerenwerk opgezet moeten wc Zeeland li sidieverzoi sen zijn nanciële Tholen zij niet te ovi Het werk] renwerks college v; zeker gezi het gebrek! ook licht] heeft nam dieverzoel delen en jongerenw reageerd. Van onze Oostburg endkamp trale SJi| Vlaandere vrijdag 4 6 juni in Mechelma,! leen kinc twaalf die derclubwt dorpen ki| het kamp dan 120 k de weekei uit versci Vlaamse contact te

de Stem | 1993 | | pagina 16