Van Rooy ziet geen recessie jjGeen enkele reden voor zwartgalligheid, zegt staatssecretaris McDonald's op herhaling en Israe Zorgen om toekomst pensioenfonds ABP BW Seals in Roosendaal schrapt vijftig banen Brabantse dierenwinkels worden doorgelicht Britse Tories ten onder in nasleep natuurrampen EG wil een maximum werkweek van 48 uur KORT Overheid stelt vijf miljoen beschikbaar voor DAF Special Products Kritiek: 'Rijk koopt niet professioneel genoeg in' ECONOMIE ECONOMIE KORT WOENSDAG 2 JUNI 1993 ongeldig' Volkspartij (CP| I lan de verkiezing fe stemming sprai De regering g in vier provincj ve stemming woi th verklaarde dat I naast zich neer h; fgde daaraan toe naar enkele onre$ en dat de verkiezii |t. De Cambodjaai nent dat voorlopig poor de royalistiscl I Ranariddh. vermeende leden vi hmas-beweging ges Jebron op de bezet ■ember een Israëlisch ■moord en bij verdei Ische burgers en tui I tfer maakte maanda T verdere bijzonderhi |ld lidafrikaanse partijs In zullen bepalen, lannesburg bekendgt worden gehouden ^oveel onenigheid da bij elkaar te komea hiet gezegd. Fiï niet lialige Sovjetrepubliek lficatie van het STAffi I pkele maanden u% I START-verdrag zo; zei echter dat i [sproken worden en Inden op zich zal latei ekend door de voor® 1 Op Oekraïnse boden I die na ondertekening Elizabeth Van onze Haagse redactie Den Haag - DAF Special Products krijgt vijf miljoen gulden van de ministeries van defensie en econo mische zaken voor het ontwikkelen van een nieuw pantserwielvoertuig. De kersverse staatssecretaris van defen sie Frinking heeft dit voornemen giste ren bekend gemaakt. Met de 'intentieverklaring' van vijf mil joen moet de overname van DAF Spe cial Products door -een nog onbekend bedrijf mogelijk worden. Volgens een defensiewoordvoerder is er 'een aantal bedrijven dat DAF Special Products wil overnemen.' Pas als de overname definitief is, zal het geld worden overgemaakt en de ont wikkelingsopdracht door het ministerie van defensie worden gegeven, maakte Frinking gisteren duidelijk. De nieuwe staatssecretaris bleef vaag over de ter mijn waarop dit gaat gebeuren. Het departement van defensie heeft lange tijd twijfels gehad bij het ver strekken van de ontwikkelingsopdracht aan DAF Special Products voor de nieuwe pantserwielvoertuigen. Defensie twijfelde of de onderneming wel in staat zou zijn om een nieuw pantser wielvoertuig te ontwikkelen. Het onderzoekslaboratorium TNO heeft daarop een onderzoek uitgevoerd en vastgesteld dat DAF Special Products dat wel kan. TNO heeft daarbij ook gekeken of het bedrijf er in zou slagen om uiterlijk volgend jaar oktober de ontwikkelingsopdracht klaar te hebben. Defensie wil dan namelijk de keuze maken uit de'verschillende bedrijven die in aanmerking komen voor de defi nitieve order. Met de totale order is 200 miljoen gulden gemoeid. Of DAF straks ook de nieuwe order krijgt, is nog onzeker. Over een voor keursbehandeling wil Defensie evenmin spreken. „DAF Special Products moet gewoon meeconcurrgren", aldus Frin king. Behalve DAF Special Products is er een onbekend aantal buitenlandse bedrij ven in de markt voor de uiteindelijke order. De nieuwe pantserwielvoertuigen zijn ook geschikt voor gebruik door brand weer en politie. ln Moskou is gisteren de tweede vestiging van het McDonald's-concern geopend. Duizenden Moskovieten gingen erheen en stonden uren in de rij. Ter gelegenheid van de opening konden ze namelijk een gratis hamburger met een glas fris krijgen. De eerste McDonald's werd eind 1989 geopend. fotoap fin te passen Bent Bill Clinton heeft I plannen om het enorm Ibezuiningen en minde Termee hoopt hij na he' Idigden ook goedkeuring leek buigt de commissi jgrotingsplannen. [dent hebben veel kritiei nige Democraten omdal |e weinig bezuiniginge: pp energieverbruik heet Int Venezuela |litieke partijen zijn he: ning van senator Ramo; (t. Velasquez (77) moei een week geleden te |rechter moet verschijnt: Brmg op het gebied vat 1 onder meer minister vat I jaren '70 en werd late i Van onze Haagse redactie Den Haag - Tijdelijk topman jhr. mr. F. I Sikkinghe van het ABP maakt zich i grote zorgen over de toekomst van Ne derlands grootste pensioenfonds. I Morgenochtend informeert Sikkmghe de Tweede Kamer over de twijfels die hij heeft lover de toekomst van het het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. I Mevrouw O. Scheltema van D66 zei gisteren dat Sikkinghe 'er kennelijk niet op ver- I trouwt dat het de goede kant op gaat met het pensioenfonds. En als dat zo is, moet de I Tweede Kamer dat signaal oppakken', meent Ize I Scheltema wijst erop dat het niet alleen gaat om een enorm vermogen bij het ABP (170 I miljard), maar dat de Kamer ook zorgvuldig moet bezien of de pensioenaanspraken van de verzekerden bij het ABP veilig gesteld zijn. Scheltema vraagt zich af of het wel verstan dig is dat de overheid straks op een grotere afstand tot het ABP komt te staan. Eind vorig jaar zijn minister Dales van Binnen landse Zaken en de centrales van overheids personeel overeengekomen dat het ABP ui terlijk op 1 januari 1996 zal worden gepriva tiseerd. De Tweede Kamer moet nog beslis sen over de privatisering van het ABP. De regeringspartijen CDA en PvdA zijn warm voorstander van een geprivatiseerd ABP. Werkgevers (de overheid) en werkne mers worden dan gezamenlijk verantwoor delijk voor het wel en wee van het pensioen fonds. De centrales van overheidspersoneel zijn in ruil voor de toegezegde privatisering ak koord gegaan met het kwijtschelden van een schuld van enkele tientallen miljarden die de overheid nog had bij het ABP als gevolg van te lage premie-afdrachten. Bovendien wordt het ABP gesplitst in twee ondernemingen: een voor de pensioenen en een voor de sociale zekerheidsregelingen. Scheltema herinnert aan de vele problemen die het ABP al heeft gekend, zoals onlangs de Rodamco-affaire. Zij vindt dat het de plicht is van de Kamer te voorkomen dat er opnieuw moeilijkheden komen bij het ABP. „Als een ervaren man als Sikkinghe niet voldoende vertrouwen heeft in de nieuwe structuur voor het ABP, moet de Kamer zich afvragen of ze door moet gaan op de weg naar privatisering van het pensioenfonds." Ze wil na het gesprek met Sikkinghe zono dig opheldering vragen aan minister Dales. Van onze verslaggever Den Haag - Er is geen enkele reden om elkaar een economische recessie aan te praten. Staatssecretaris Van Rooy (Economische Zaken) laakt de 'zwartgalligheid', die hier en daar de kop opsteekt. En voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond NKOV (midden- en kleinbedrijf) wil ook niet van een recessie weten. Volgens hem zit de economie in een moeilijke periode, 'maar el kaar een nationaal gevoel van recessie aan te praten' is vol strekt onnodig. Zeker in het midden- en kleinbedrijf is nog sprake van een economische groei en neemt de werkgelegen heid ook toe. Kamminga is ook niet bezorgd over de licht dalende binnen landse concumptie. „Niemand verdient op dit mo ment rpinder dan een maand geleden. Mensen aarzelen als ze het woord recessie horen," zegt Kamminga. Maar zelfs dat is niet helemaal waar. De autoverkopen mogen dan na jarenlange topverkopen teruglopen, luchtvaartmaat schappijen en reisbureaus zitten juist in de plus. Kamminga: „We moeten de va luta-ontwikkelingen en de slech te economische conjunctuur in de wereld niet uitvlakken. Het gaat gewoon wat moeilijker, maar we moeten ons niet aan praten dat er rampen aanko men." Hij gelooft dat de alarmerende uitspraken van onder andere president Duisenberg van De Nederlandsche Bank en enkele ministers over een recessie zijn bedoeld om de lonen van de ambtenaren op de nullijn te hou den. Staatssecretaris Van Rooy voor spelt dat de groei van de export dit jaar met één procent zal stijgen. Voor volgend jaar voor ziet ze een groei met 4,5 procent. De bewindsvrouwe erkent dat de Van Rooy foto de stem/johan van gurp economische ontwikkelingen in de buurlanden en de harde gul den de Nederlandse economie onder druk zet, maar dat is slechts tijdelijk. Volgens een studie van het Cen traal Planbureau (CPB) naar de export heeft het Nederlandse be drijfsleven de afgelopen jaren goed gepresteerd.' Het aandeel van Nederland in de wereldhan del is niet verminderd. En volgens het CPB heeft het Nederlandse bedrijfsleven min der te lijden van de economische teruggang in de Bondsrepubliek dan de Belgische en Franse be drijven. Daarom zal het Neder landse bedrijfsleven dit jaar het marktaandeel in Duitysland op nieuw vergroten. Van Rooy vindt wel dat de Ne- derlandsè ondernemers meer werk moeten maken van de snel groeiende markten in Azië. Haar beleid is er -in ieder geval op gericht te profiteren van de snel groeiende economie in China, Thailand, Vietnam, Maleisië, Taiwan en Indonesië. Van onze verslaggever Roosendaal - BW Seals in Roosendaal, fabrikant van onderde len voor olieboorinstallaties, is van plan 50 van de 270 banen in dit bedrijf te laten verdwijnen. van de 190 Libis Iren gearriveerd voor |aatsen in Jeruzalem, is keren. Hij riep verder nieten op, deel te nemeni Itnjd voor de bevrijding pzalem, de hoofdstad van komstige Palestina. Ihutst door deze uitspK Ijden weer de reacties [lementsleden van de 1st' 1 oppositie, die eisten de s onmiddellijk de grens fj 'zetten. Rafael Eitan, 1» de rechtse Tsomet-pi] d, dat de Libiërs mei t op de bus, richting EfflJ 'esten worden gezet. En L'f 'nat van de Likudpartij V1 t eerste het beste vlieglf i nog snellere oplossing. minister van toerisme, am, die maandag eite had genomen de Lib'1 grims persoonlijk te ver») nen bij de Egyptisch-Is«f e grensovergang in de Sir estijn, besloot vervolg evig teleurgesteld - alle b' n met zijn ongewone gaste" 'breken. Het dilemma in J' em over de vraag of de h< endelijk, doch dringend W rden verzocht hun koffd1 kken, werd snel intussen ost, toen gistermiddag ts - kennelijk ook wed dracht van Tripoli - aanl gden vanochtend per bus gypte, naar hun land teruf izen. Van onze verslaggever Tilburg - Het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf in Brabant gaat de detailhandel doorlichten. Nogal wat detaillisten lijden aan een of andere vorm van 'be drijfsblindheid', luidt de filoso fie achter dit voornemen, en vandaar dat medewerkers van het instituut ondernemers in de detailhandel gaan helpen met het inventariseren van kansen en van bedreigingen. Ook wil het Instituut voor Midden- en Klein bedrijf ondernemers bijstaan met het uitwerken van eventuele toekomstplannen. Het doorlichten van bedrijven van 'kleine zelfstandigen' kost niets. De komende maanden zijn aller eerst de dierenwinkels aan de beurt. Het gaat in de hele pro vincie om ongeveer 300 zaken. Winkeliers moeten zich zelf mel den, althans men moet het nut van zo'n 'sterkte/zwakte' analy se inzien, zegt Marcel van de Ven, adviseur van het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf. Na deze branche komen achter eenvolgens de fotozaken en de bloemisterijen aan bod. Het is niet toevallig, zegt Van de Ven, dat de dierenbranche het eerst aan bod komen. Deze tak is namelijk over het algemeen niet zo goed georganiseerd. Ondernemers kunnen hun visie en ideeën toetsen aan die van een bedrijfsadviseur. Op basis van die gesprekken, die in een rapport worden vastgelegd, kan de ondernemer dan zelf conclu sies trekken en zijn koers uit stippelen. De nadruk van de analyse ligt op commerciële en organisatorische aspecten van de bedrijfsvoering, maar ook actuele zaken als mi lieu-aspecten, bedrijfsopvolging en personeelsbeleid kunnen bij het onderzoek worden betrok ken. Volgens Van de Ven zijn nogal wat detaillisten 'bedrijfsblind'. „Dat kan ook haast niet anders, wanneer de man, vaak met zijn echtgenote, 24 uur per dag in het bedrijf bezig is. Dan zien ze bepaalde zaken niet meer, bij voorbeeld de manier waarop zij inkopen, voorraad aanleggen, of wel of niet adverteren, en gaan fouten maken." Het belang van dit project on derstreept het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf met een verwijzing naar de afnemende bestedingen van consumenten en de concurrentie van het groot winkelbedrijf. Het wijst er ook op dat de concurrentie verschijft van strijd tussen individuele winkeliers naar strijd tussen winkelgebieden. Het is nog niet bekend of en hoeveel gedwongen ontslagen zullen vallen. De vakbonden zien de noodzaak van het schrappen van arbeidsplaatsen sowieso niet in. De directie heeft tegen de vak bonden gezegd dat deze beslis sing te maken heeft met een flinke daling van de omzet dit jaar. Volgens de directie is met een kwart verminderd. Dat heeft onder meer te maken met minder investeringen door de olie producerende landen in het Midden-Oosten en het feit dat een land als Iran betalings problemen kent. BW Seals is een onderdeel van het oude Amerikaanse Borg Warner Concern, een onderne ming waartoe ook Byron Jackson in Etten-Leur behoort. Het personeel en de onderne mingsraad reageerden 'gisteren net als de vertegenwoordigers van de vakbonden geschrokken op de vermindering van het aan tal banen in het Roosendaalse bedrijf. „Alle mensen zijn hierover ver baasd," zei gisteren C. de Wildt van de Industriebond FNV. „Het bedrijf heeft de afgelopen jaren heel goed gedraaid. Ook dit jaar wordt nog winst gemaakt. We zetten daarom grote vraagtekens bij de noodzaak om met minder mensen te gaan werken. Ook J. Jongejan van de Indus trie- en Voedingsbond CNV kan geen begrip opbrengen voor de maatregelen van de directie. Volgens hem is vorige week nog overgewerkt bij het bedrijf. Jon gejan heeft de indruk dat het geld zwaarder telt bij BW Seals dan de werkgelegenheid. De directie heeft de vakbonden gisteren toegezegd om die nood zaak aan de hand van cijferma teriaal aan te tonen. Van onze correspondent Bob van Huët London - De wervelstorm Hugo en de onvoorzichtige kapitein van de Exxon Val- dez dreigen na vier jaar nog een zeer prominent slachtof fer te maken in de persoon van de Britse premier Major. Diens magere meerderheid in het Lagerhuis blijkt op het spel te staan nu minstens tien Tory- afgevaardigden ten onder kun nen gaan in het Lloyds verzeke- nngsdebacle. Failliet verklaar de Kamerleden verliezen auto matisch hun zetel in Westmin ster. Volgens The Times gaan 47 To ries het schip in voor bedragen variërend van 15.000 gulden tot meer dan anderhalf miljoen. Onder hen de ministers lan Lang (Schotse zaken), Peter Brooke (cultuur) en David Hunt (werkgelegenheid), en de Con servatieve partijvoorzitter Sir Norman Fowler. Zij allen moeten vóór november hun bijdrage leveren aan de wereldwijde verzekeringsclaims over 1990; vanwege ingewikkel de procedures wacht Lloyds al tijd drie jaar met het opmaken van de definitieve schadereke ning. The Times achterhaalde de identiteit van de zogeheten 'Na- mes' en hun individuele schul denlast door inzage in Lloyds vertrouwelijke 'blue book'. De politici die bij Lloyds 'mee speelden' in het lucratieve maar - bleek achteraf - uiterst ris kante spel van particulier on- derverzekeren, ondergaan in principe hetzelfde lot als de duizenden 'Names' of welge stelde Engelsen die meenden dubbel te kunnen verdienen aan het op driehonderd jaar goede ervaringen gebaseerde systeem. Grofweg komt het er op neer dat een 'Name' minimaal 750.000 gulden moet kunnen garanderen om lid te worden van Lloyds exclusieve club. Als het goed gaat ontvangt de deel nemer rente over zijn investe ring plus forse winstdeling, maar als het tegenzit is een 'Name' wel ongelimiteerd aan sprakelijk. De vette winsten wogen tradi tioneel tegen de risico's op, tot dat de wereld werd geteisterd door een serie natuur- en olierampen waarvoor Lloyds de schade dekte. Fenomenale claims uit de Verenigde Staten wegens milieuverontreiniging overstegen elke verwachting. In totaal moeten de 'Names' voor het jaar 1990 ruim zeven mil jard gulden ophoesten en de verwachtingen voor 1991 zijn nog somberder. Voor het Conservatieve Lager huislid Paul Marland betekenen 'Hugo' en 'Exxon Valdez' een persoonlijke strop van ander half miljoen gulden. Marland, die zich slachtoffer meent van slecht (en inmiddels gecorri geerd) management bij Lloyds of London heeft premier Major publiekelijk laten weten dat zijn situatie zorgelijk is. Alleen door faillissement aan te vragen kunnen hij en enige eveneens zwaar getroffen colle ga's de schade beperken. Dat betekent dan wel het opgeven van hun Westminsterzetel. Met een meerderheid van nog maar achttien zetels en een dreigend verlies bij deelverkiezingen in Christchurch moet Major dus serieus vrezen voor zijn toe komst. Geruchten dat miljardairs met Tory-sympathieën de benadeel de politici tegemoet zouden ko men met financiële regelingen, werden gisteren bij voorbaat aan de kaak gesteld door La- bour-woordvoerder Darling. Lagerhuisleden mochten niet worden bevoordeeld boven niet-politieke 'Names', stelde hij. Bovendien heeft de publie ke opinie weinig sympathie voor de pechvogels bij Lloyds, aangezien de meesten zeer ge fortuneerd zijn (waren) en ze door hun 'inhaligheid' in de ellende kwamen. Een woordvoerder van premier Major deed de zoveelste tegen slag af met de opmerking dat de regering niets te maken had Major met 'individuele problemen'. In de laatste maanden hebben verschillende zwaar gedupeerde 'Names' zelfmoord gepleegd. Koning foto Den Haag - Ministeries die inkopen, vragen in 70 procent van de gevallen slechts offerte bij één bedrijf. Hierdoor vindt geen gezonde concurrentiestelling plaats. Bovendien ontbreken op vrijwel alle ministeries goede procedu res voor een zorgvuldige behandeling van binnengekomen offertes. Een en ander heeft president Koning van de Algemene Rekenka mer gisteren gezegd op een persconferentie ter gelegenheid van de Beurs voor Overheids Dienstverlening in Maastricht. Koning vindt het de hoogste tijd dat de Nederlandse overheden veel professioneler gaan inkopen. Hij noemt een goede organisatie en een sluitend systeem van controle 'een absolute voorwaarde om misbruik van overheids geld en belastinggeld te voorkomen'. Volgens hem zijn die voorwaarden nu nog niet voldoende aanwezig. Koning vindt het een 'verontrustende zaak' dat in een kwart van de gevallen reeds werkzaamheden zijn verricht voordat contrac ten zijn getekend. Verder is veel gevallen niet te achterhalen of controle op de prestatie is uitgevoerd. „Het management rondom het contract proces schiet bij bij een aantal ministeries duidelijk te kort." Australië straft Northwest Airlines Canberra De regering van Australië heeft met ingang van 30 juni een deel van de landingsrechten van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Northwest Airlines ingetrokken.De maatregel heeft betrekking op de drie maal per week door Northwest onderhouden route New York-Osaka-Sydney, heeft de Australische minister van transport Collins bekendgemaakt. Vanaf 30' juni heeft Northwest een vergunning voor nog maar twee vluchten per week. Volgens Collins schendt Northwest de afspraak dat de maatschappij in Japan niet meer dan vijftig procent van haar passagiers aan boord mag nemen. Ook de autoriteiten in Japan klagen erover dat Northwest zich niet aan de afspraken houdt. Pari-time werk neemt toe in Nederland Londen - Het werken in deeltijd neemt toe in Nederland. Na Groot-Brittannië kennen Nederland, en West-Duitsland de grootste groei in het aantal part-timers, blijkt uit een onderzoek van de Cranfield School of Management. „Het is duidelijk dat werkgevers in Europa en - in mindere mate - de werknemers steeds meer neigen naar flexibele arbeidspatronen", schrijven de onderzoekers. ABN Amro in ongelijk gesteld Amsterdam - ABN Amro heeft opnieuw een slag verloren in de zaak die beleggers van de Duitse Coop enkele jaren geleden tegen begonnen. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een eerder tussenvonnis bekrachtigd, waarin de. bank,'als emissieleidster van twee leningen van het mmiddels ter ziele gegane Duitse detailhandelsconcern, werd opgedragen te bewijzen dat zij zich via eigen onderzoek een juist oordeel had 'gevormd over de financiële kracht van Coop. Dit concern ging vrij snel na de uitgifte van de leningen failliet. In het tussenvonnis van oktober vorig jaar besliste de rechtbank dat ABN Amro verantwoorde lijk was voor de inhoud en de verspreiding vgn de prospectussen van de leningen van elk TOO miljoen in 1987 en 1988. De bank stelde dat zij slechts verantwoordelijk is voor de technische delen van de prospectussen. Het hof heeft de zaak terugverwe zen naar de rechtbank. ABN Amro moet nu aan de bewijsop dracht voldoen. Bedrijfsvereniging moet flink inkrimpen Groningen -• De Bedrijfsvereniging voor het Bakkersbedrijf te Groningen moet de komende drie jaar honderd arbeidsplaatsen afjtoten. Momenteel werken er nog 350 mensen bij de bedrijfs vereniging. De reden voor deze inkrimping is dat de bedrijfsver eniging momenteel te duur werkt, heeft woordvoerster M. van Zoelen gisteren meegedeeld. De bedrijfsvereniging voor het Bakkersbedrijf voert de ww, de aww en de wao uit voor 55.000 werknemers in heel Nederland. Die werknemers zijn afkomstig uit het bakkersbedrijf, het banketbakkersbedrijf de suikerver werkende industrie en de suikerwerken- en chocoladeverwer- kende industrie. Ook voert de bedrijfsvereniging de administra tie voor vier pensioenfondsen en drie vut-stichtingen. Volgens Van Zoelen zal de verkleining van het personeelsbestand gebeuren zonder gedwongen ontslagen. Luxemburg - De ministers van sociale zaken van de Europese ■Gemeenschap hebben gi'steren een pakket arbeidsmaatregelen goedgekeurd, die voor alle 12 lidstaten van de EG moeten gelden. Daaronder valt een maximum werkweek van 48 uur. De Britten, die zich bijna drie jaar lang tegen de maatregelen hebben verzet, onthielden zich van stemming en kondigden on middellijk juridische stappen aan om onder het besluit uit te komen. EG-beinoeieiiis Behalve een maximum werk week voorzien de maatregelen in minimaal 11 uur rust per etmaal en vier weken yakantie per jaar. Hoewel voor de Britten diverse uitzonderingen zijn gemaakt - onder meer een tienjarige ont heffing voor de maximum werk week en het recht om arbeiders langer te laten werken op basis van vrijwilligheid - ziet Groot- Brittannië het- besluit als een overdreven EG-bemoeieniS met zijn eigen aangelegenheden en als een belemmering voor econo misch herstel. Vooral het feit dat de EG nu de zogenaamde Arbeidstijd-richt lijn als gezondheidsmaatregel en omwille van eerlijke handel door wil drukken stoort de Britten. Daarom 'gaan we nu naar het Europese Hof', liet minister Hunt van arbeidszaken weten. Groot-Brittannië verzet zich al jaren tegen sociale maatregelen voor de gehele EG. Het heeft van zijn partners ontheffing bedon gen van de Sociale paragraaf van het Europese Unieverdrag van Maastricht, dat naar verwach ting, .deze zomer door Groot- Brittannië zal worden geratifi ceerd.

de Stem | 1993 | | pagina 5