EG dicht voor werkzoekenden Van B Hulpverleners in Bosnië doodgeschoten Zorgen om Duitse regering: 'Relschoppers hard bestraffen*' Libiërs verlaten Israe Overheid stelt Geen enkele ree McDonald's o Brabantse di Britse Tori Voorstel om mensen uit niet-EG-landen geen vast werk meer te verschaffen 6 Jeltsin mag wijziging van grondwet niet doorzetten' 'Het vuur brandt, nu nog een Hitier' BUITENLAND woensdag 2 juni 1993 BUITENLAND KOR de stem Leger Guatemala zet Serrano af DE STEM Sarajevo (rtr/dpa/afp) - In ternationale hulpverleners zijn de laatste dagen het slachtoffer geworden van het geweld in Bosnië. Dinsdag werden twee Deense chauffeurs gedood bij een aanval op een konvooi dat met hulpgoe deren onderweg was naar Mag- laj, een moslim-enclave die door Serviërs wordt belegerd. In de Bosnische hoofdstad Sara jevo vielen elf doden toen twee granaten tijdens een voetbal wedstrijd op een geïmproviseerd voetbalveld ontploften. Onder de doden waren vier kinderen. De Servische president Slobodan Milosevic versterkte zijn positie in Klein-Joegoslavië na het ge dwongen vertrek van Dobrica Cosic als president van Klein- Joegoslavië. Het parlement zette Cosic in de nacht van maandag op dinsdag af omdat hij een onafhankelijk buitenlands beleid voerde, waarbij hij het parle ment negeerde en omdat hij het leger zou hebben aangemoedigd een staatsgreep te plegen. Een motie van wantrouwen tegen 'Cosic werd in beide parlements- kamers met grote meerderheid aangenomen dank zij de steun van de felle nationalisten van Vojislav Seselj en de partij van Milosevic. Seselj en Milosevic traden bij de stemming eensge zind op, terwijl eerder nog werd gezegd dat de kloof tussen bei den groeide. „Nu kan Milosevic vrij heersen in een land zonder recht, kan hij doen wat hij wil en staat hij alleen aan de top," aldus een vooraanstaande politieke com mentator in Belgrado. Behalve de Denen zijn ook zeer waarschijnlijk andere interna tionale hulpverleners om het le ven gekomen. Het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken eiste dinsdag duidelijkheid over de omstandigheden waaronder zaterdag de aanval plaatshad op een Italiaanse humanitaire mis sie. De daders droegen unifor men van het Bosnische leger. Twee Italianen overleefden de aanslag, drie worden sindsdien vermist. Over hun lot bestaat geen duidelijkheid. Op het diplomatieke front ver klaarden Frankrijk en Groot- Brittannië dinsdag te hopen dat de Veiligheidsraad nog deze week een resolutie aanneemt die VN-militairen toestemming geeft zonodig geweld te gebrui ken in de veiligheidszones voor moslims in Bosnië. Sarajevo, Zepa, Gorazde, Srebr enica Tuzla en Bihac zijn door de Veiligheidsraad tot beveiligde gebieden verklaard. Een Bosnische radiozender meldde dat Servische troepen bij hun opmars naar Gorazde een massamoord onder de burgerbe volking hebben aangericht. Bij Medjedja in Oost-Bosnië door braken Servische troepen de moslim-defensie en staken zij een dorp in brand. Daarbij zou den zeker 30 doden zijn gevallen. Kopenhagen (anp) - Werkzoekenden van buiten de EG hoeven er niet meer op te rekenen nog vast werk te kunnen krijgen in een van de lidstaten. Illegaal in de Gemeenschap verblijvende buitenlanders kunnen een verscherpt controle- en uitzettingsregime tegemoet zien. Dat is de teneur die spreekt uit twee voorstellen die gisteren zijn besproken door de ministers van justitie en binnenlandse zaken tijdens een overleg over immi gratie in de Deense hoofdstad Kopenhagen. In de plannen worden buiten landse werknemers bedankt voor 'de bijdrage die zij hebben gele verd tot de economische ontwik keling van hun gastlanden'. De recessie en de groeiende intole rantie onder de autochtone be volking dwingt de politiek ech ter tot een andere koers, valt uit de inleiding van de voorstellen op te maken. In principe is er binnen de EG geen vast werk meer te krijgen voor buitenlandse werkzoeken den. Alle vacatures moeten bij voorkeur door ingezetenen uit de EG-lidstaten en, als het verdrag voor de Europese Economische Ruimte zijn beslag heeft gekre gen, door burgers uit de zoge noemde EVA-landen (Zwitser land, Oostenrijk en de noordelij ke Scandinavische landen), ver vuld worden. Kwaliteiten Tijdelijke werkvergunningen dienen alleen nog maar te wor den verstrekt aan personeel met kwaliteiten dat hier moeilijk te vinden is en seizoens- en grens arbeiders. Ook kunnen uitzonde ringen worden gemaakt voor stagiairs en au-pairs. De voor stellen moeten gezien worden als 'minimumnormen', lidstaten kunnen afzonderlijk verder gaan, stelt de resolutie. De lidstaten worden opgeroepen iedereen die niet aan de voor waarden voldoet uit te zetten, tenzij er zwaarwichtige overwe gingen van humanitaire aard zijn aan te voeren om hen te" laten blijven. Direct hieraan ge koppeld stelt de resolutie voor ook legaal in een lidstaat verblij vende mensen van buitenlandse herkomst (en die niet in het bezit zijn van een EG-paspoort) uit te zetten als bljkt dat zij illegalen onderdak bieden of werk ver schaffen. De resolutie dringt specifiek aan op het uitvoeren van controles op personen die al onder verden king staan illegaal werk te ver richten, inclusief mensen van wie de asielaanvraag is afgewe zen. Tot slot wordt verscherpt toe zicht aanbevolen op mensen die zijn toegelaten op basis van ge zinshereniging en op personen die een verblijfs- dan wel werk vergunning hebben gekregen omdat zij met een EG-burger zijn getrouwd. Vluchtelingen De opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië moet beperktblijven tot kwetsbare personen. Gezinshereniging wordt slechts bij wijze van uit zondering toegestaan. In een re solutie die gisteren door alle EG-landen werd aanvaard, werd nog eens benadrukt dat alleen 'tijdelijke bescherming' kan worden geboden en dan nog al leen aan uitzonderingsgevallen die niet terecht kunnen in veilige gebieden binnen de grenzen van het oude Joegoslavië. Het gaat daarbij voornamelijk om krijgs gevangenen, gewonden en vrou wen die seksueel zijn misbruikt. Daarnaast wordt voor moslim vluchtelingen een uitzondering gemaakt die wegens de plaatse lijke situatie niet naar hun eigen woongebieden kunnen terugke ren. Zodra de situatie dat zonder risico toelaat dienen deze men sen echter weer terug te keren. Het overleg over het opheffen van de grenscontroles zit nog muurvast. De controles zouden al per 1 januari 1993 worden opgeheven, maar de Britten lig gen daarbij dwars. De ministers wilden zich gisteren niet vastleg gen op 1 januari 1994 als in gangsdatum. Moskou (rtr/afp) - Parlementsvoorzitter Chasboelatov heeft de Russische president Jeltsin gewaarschuwd de nieuwe grondwet niet door te drukken. Het aannemen van een grondwet door de Constitutionele vergade ring, die Jeltsin voor zaterdag heeft belegd, zou volgens Chas boelatov neerkomen op een staatsgreep. „Daartegen zullen wij ons vastberaden verzetten", zei de parlementsvoorzitter Chasboelatov gisteren onder luid applaus van ongeveer 1.500 Rus sische volksafgevaardigden van alle niveaus in Moskou. „Het gaat Jeltsin feitelijk niet om een nieuwe grondwet, maar hij doet een verdere poging om het be staande parlement te verzwak ken en uit elkaar te laten val len". Jeltsin bepaalde gisteren bij de creet dat niet lagere, maar juist de hoogste functionarissen van regionale districten en raden za terdag bijeenkomen in Moskou voor beraad over zijn nieuwe grondwet. In de vergadering van Chasboe latov met volksvertegenwoordi gers van alle niveaus verscheen gisteren ook vice-president Aleksandr Roetskoj. Hij noemde Jeltsin een leugenaar en zei dat het Russische parlement de rege ring Jeltsin binnen twee maan den moet afzetten om het land te redden Roetskoj, die in april definitief met Jeltsin brak, zei dat diens regering met zijn hervormingen zoals van de economie een 'eco nomische misdaad tegen het volk' begaat. Hij verweet ook het Westen dat het Jeltsin steunt. Chasboelatov heeft herhaaldelijk verklaard dat volgens de be staande grondwet alleen het overwegend door conservatieven bemande Congres van Volksaf gevaardigden (het uitgebreide parlement) een nieuwe constitu tie mag aannemen. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse regering heeft gisteren laten weten geen verder geweld te zullen dulden. Relschoppers zullen worden opgepakt en hard be straft. Als het Turken zijn, riskeren ze onmiddellijke uit wijzing. Bondskanselier Kohl heeft de Turken gisteren opgeroepen niet het recht in eigen handen te nemen. Hij zei begrip te hebben voor de woede maar voegde er aan toe dat geweld niet te recht vaardigen is. Evenals maandag gingen ook gisteren in Duitsland mensen de straat op om te protesteren tegen de moord op twee Turkse vrou wen en drie meisjes. Zij kwamen om het leven door een brandaan slag in Solingen, afgelopen weekeinde. Drie kinderen raak ten zwaar gewond. De Duitse justitie heeft gisteren de hele dag via radio en televisie het signalement van vier rechts- radicale, getatoueerde skinheads verspreid die medeplichtig zou den zijn geweest aan de aanslag. De 16-jarige verdachte, die zon dag al was gearresteerd, had over vier mededaders gesproken. In de loop van de avond bleek hij maar wat te hebben gefanta seerd en trok de justitie het opsporingsbericht in. Kohl is morgen niet aanwezig op een van de rouwplechtigheden die in Solingen en in de grote moskee in Keulen worden ge houden. Volgens regerings woordvoerder Vogel is de over heid in de personen van de mi nisters Kinkel en Seiters, respec tievelijk van buitenlandse en binnenlandse zaken, op gepaste wijze vertegenwoordigd. Duitse politici hebben aange drongen op nieuwe verbods-c maatregelen tegen extreem rechtse groeperingen, met name de Republikaner. Seiters heeft aangekondigd dat de skinheads voortaan scherper in de gaten zullen worden gehouden. Volgens de Duitse minister van justitie is er grote kans dat Tur ken die in Duitsland leven en/of geboren zijn voor een dubbel staatsburgerschap in aanmer king komen. Turken en Duitsers waren gisteren uit protest tegen het rechtse geweld naar het gekomen waarin afgelopen weekeinde twee Turkse vrouwen en drie meisjes om het afgebrande huis leven kwamen. foto ap Chasboelatov foto epa De Constitutionele Vergadering moet in de ogen van Jeltsin van af zaterdag de laatste hand leg gen aan het ontwerp voor een nieuwe grondwet. De Russische president beklemtoonde vorige week al dat hij de agenda van deze bijeenkomst zal bepalen. „Het werk van de Constitutione le Vergadering zal strikt worden bepaald door de president", al dus Jeltsin. „We mogen niet toe staan dat de vergadering het toneel wordt van vruchteloze politieke discussies". Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda - „Hier is het goed, het is nog geen Duitsland, ik ben al negentien jaar hier, ik heb nooit problemen gehad", zegt Ozer. „Goed? Voor vandaag nog wel", roept de jonge Isa „maar morgen, later, misschien wordt het hier dan ook Duitsland." De keurig in het pak gestoken Hadji heeft het even aange hoord en zegt dan bedacht zaam: „Ja, je weet het nooit... in Duitsland brandt het vuur al, nu nog een Hitier." Een groepje Turken in Neder land. Ze zitten bij elkaar op een bankje bij de Incom, het ontmoetingscentrum voor bui tenlanders in Breda. Ze praten over Solingen, over de ver brande landgenoten en over de exploderende migrantenhaat in Duitsland. Kan zoiets in Nederland ook, denken ze? Ozer die bij Akzo in Steenber gen in de ploegendienst werkt, gelooft van niet: „Holland is beter, ik heb hier geen moei lijkheden. In cafés, bars, ik mag overal naar binnen. Hol land is anders dan Duitsland. Ik drink koffie met Nederlan ders en zij helpen mij, ik ben vriendelijk, Hollanders zijn ook vriendelijk." Hadji, vader van drie kinderen, knikt. Ook hij vertrouwt op de klassieke tolerantie van de Ne derlandse samenleving. Niet voor niets wil hij zich met zijn familie laten naturaliseren. Toch is hij somber: „Ik ben bang voor wat er over tien jaar kan gebeuren. Nederland moet oppassen. In Duitsland begon het vijftig jaar geleden met het aansteken van joodse winkels. Wij zijn de nieuwe joden. Als het vuur hier komt, wat dan? Als dit Duitsland wordt, dan moeten wij weg, maar dan wordt het ook een wereldoor log." Isa is van de jongere generatie. „Ach", lacht hij „als Hollandse jongeren veel zuipen, roepen ze wel eens iets over Turken, al leen als ze met een groep zijn, hoor, maar ik maak over zoiets geen ruzie." Een Iraanse jongen die net bui tenkomt, is bitter: „Ik ben hier in Breda al drie keer in elkaar geslagen, één keer in het cen trum, één keer op de Haver markt en één keer vlakbij het politiebureau, alleen omdat ik geen Hollander ben." Saskia Bolten van het Centrum Buitenlanders West-Brabant weet wat er leeft. Bovendien heeft ze net onderzocht hoe volksvertegenwoordigers in Nederland omgaan met par tijen en stromingen die van discriminatie een ideologie hebben gemaakt. In alle Nederlandse steden waar Centrumpartij of verwan te partijen opereren, benaderde ze de politieke partijen met vragen over hun gedragscode: „Uit het resultaat blijkt dat we in Nederland niet weten hoe we ermee om moeten gaan. Dat is ook verklaarbaar. De geves tigde politiek heeft geen ant woord op de inhoud van de boodschap van de Centrum partij omdat die boodschap de onvrede van de mensen exploi teert. De gevestigde partijen zien geen kans om die onvrede weg te nemen." In West-Brabant zijn zeven ge meenten met grote concentra ties buitenlanders: Bergen op Zoom, Oudenbosch, Zevenber gen, Roosendaal, Etten-Leur, Breda en Oosterhout. Bolten: „In die plaatsen gaan we nu ontmoetingen organiseren tus sen de politieke partijen en de migranten. Zodoende leren ze elkaar beter kennen." Ze vertelt hoe bij de migranten de politieke basiskennis vaak ontbreekt: „Er zijn migranten die zich vergissen, die lid wor den van het CDA en die dan pas ontdekken dat ze bij Groen Links thuishoren, andersom gebeurt ook hoor." De grootste concentratie bui tenlanders in de regio woont in Bergen op Zoom, 10 procent van de bevolking. Een dertigjarige Turkse vrouw uit Bergen op Zoom woont vijftien jaar in Nederland: „Ik denk te weten dat die gasten van de Centrumpartij niet zo gevaarlijk zijn als die skinheads in Duitsland. Aan de andere kant... we volgen de Duitse rente, de wetten, we doen alles na wat er in Duits land gebeurt, alleen een beetje later". Buiten op het bankje voor de Incom in Breda mompelt Ozer iets van: „Duitsland? Domme mensen, domme ideeën. Hol landers zijn zo niet." Van het groepje is hij de enige die zo overtuigend klinkt, de rest zwijgt. (ADVERTENTIE) 'Deel verkiezingen Cambodja ongeldig' Phnom Penh - De regerende Cambodjaanse Volkspartij (Cl heeft dinsdag gedreigd dat zij de uitslag van de verkiezij van vorige week zal verwerpen omdat bij de stemming spi ,zou zijn geweest van 'onregelmatigheden'. De regering Cambodja heeft geëist dat de verkiezingen in vier provin ■ongeldig worden verklaard en er een nieuwe stemming wt gehouden. Regeringswoordvoerder Kanharith verklaarde da VN-vredesmacht in Cambodja dit verzoek naast zich neer gelegd en waarschuwde voor onrust. Hij voegde daaraan toe de regering de 'uitslag niet wil bestrijden, maar enkele onrej matigheden moet rechtzetten'. Maar de VN-vredesmacht UNTAC liet weten dat de verkiq gen volgens haar eerlijk en vrij zijn geweest. De Cambodjaa regering komt met haar eis op het moment dat voorlo| uitslagen betere resultaten te zien geven voor de royalistisi oppositie, de Funcinpec van prins Norodom Ranariddh. Israël arresteert 25 Hamas-leden Jeruzalem - Het Israëlische leger heeft 25 vermeende leden een eenheid van de fundamentalistische Hamas-beweging gi resteerd. De eenheid, die opereerde in Hebron op de bea Westoever, wordt ervan verdacht sinds december een Israëlis militair en twee Palestijnen te hebben vermoord en bij verd aanslagen zeker vijf soldaten, twee Israëlische burgers en t\ Palestijnen te hebben verwond. Het leger maakte maat» melding van de arrestaties, maar gaf geen verdere bijzondei den. Overleg Zuid-Afrika uitgesteld Johannesburg - De conferentie waarop Zuidafrikaanse parti de datum voor multi-raciale verkiezingen zullen bepalen, uitgesteld tot 25 juni. Dat is dinsdag in Johannesburg bekend maakt. De conferentie zou eigenlijk donderdag worden gehoud Volgens onderhandelaars is er echter nog zoveel onenigheid het geen zin zou hebben om deze week nog bij elkaar te kom Op welke punten het overleg wringt werd niet gezegd. Oekraïne tekent START nog niet Kiev - Het parlement van de voormalige Sovjetrepubli Oekraïne heeft de stemming over de ratificatie van het STA 1-verdrag over nuclaire ontwapening enkele maanden ui steld. Het debat over ratificatie van het START-verdrag vandaag beginnen. Parlementsvoorzitter Dmytro Pavlytsjko zei echter dat alleen enkele aspecten van het verdrag besproken worden ent de uiteindelijke stemming nog enkele maanden op zich zal lal wachten. Het START 1-verdrag is ondertekend door de voorn lige Sovjetunie en de Verenigde Staten. Op Oekraïnse bodi bevinden zich nog steeds kernwapens, die na ondertekeni moeten verdwijnen. Geen feest voor jubilerende Elizabeth Londen - Het is vandaag veer tig jaar geleden dat koningin Elizabeth (zie foto) werd ge kroond tot staatshoofd van Groot-Brittannië. Het Huis Windsor heeft besloten dat het jubileum een dag als alle an dere zal zijn en de leden van het koninklijk huis zullen hun normale programma met re presentatieve verschijningen afwerken. De vorstin brengt haar feestdag grotendeels door bij de Derby-paardenrennen, waar haar paard 'Enharmonic' aan deelneemt. Clinton bereid begroting aan te passen Washington - De Amerikaanse president Bill Clinton hi dinsdag verklaard bereid te zijn in zijn plannen om het enoi begrotingstekort in te dammen meer bezuiningen en mini belastingverhogingen op te nemen. Hiermee hoopt hij na groene licht van het Huis van Afgevaardigden ook goedkeui van de Senaat te krijgen. Volgende week buigt de commi! financiën van de Senaat zich over de begrotingsplannen. De plannen van de Democratische president hebben veel kriti| gekregen van de Republikeinen en sommige Democraten omi ze te veel belastingverhogingen en te weinig bezuinigin| zouden bevatten. Vooral de belasting op energieverbruik hf veel weerstand ondervonden. Velasquez interim-president Venezuela Caracas - De grote Venezolaanse politieke partijen zijn dinsdag eens geworden over de benoeming van senator Ra: José Velasquez als interim-president. Velasquez (77) mi Carlos Andres Perez vervangen, die een week geleden aftreden werd gedwongen en voor de rechter moet verschiji op beschuldiging van corruptie. Velasquez heeft al ruim 30 jaar ervaring op het gebied vi politiek, journalistiek en recht. Hij was onder meer minister communicatie aan het begin van de jaren '70 en werd lat belast met politieke hervormingen. Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Het historisch bezoek van de 190 Libi pelgrims, die maandag in Israël waren gearriveerd voor bezoek aan de islamitische heilige plaatsen in Jeruzalem, een fiasco uitgelopen. Guatemala Stad (afp/rtr) - Het Guatemalteekse leger heeft gisteren president Jorge Serrano aan de kant gezet, een week nadat hij zijn ver hulde straatsgreep had ge pleegd. Politieke en militaire bronnen in Guatemala Stad hebben dat meegedeeld. Een Mexicaans tv-station meld de dat minister van defensie Jose Domingo Garcia Samayoa heeft aangekondigd dat hij tijdens een overgangsperiode van vijf dagen het presidentschap zal waarne men. Volgens de bronnen in Guatema la Stad hield de legerleiding een vergadering van enkele uren waarin werd besloten de presi dent af te zetten en de grondwet in ere te herstellen. Serrano had vorige week het parlement en het hooggerechtshof ontbonden en de grondwet opgeschort. De afgelopen dagen verloor de pre sident echter steeds meer de steun van het leger. De Libiërs besloten gisteren naar hun land terug te keren, nadat een storm van protest was uitgebroken rondom hun opval lend anti-Israëlische uitlatingen tijdens een persconferentie in Jeruzalem. Eerdere suggesties over op handen zijnde vredesge- baren van de Libische president Muammar Gaddaffi zijn daar mee onmiddellijk de grond in geboord. Uitlatingen van de Israëlische onderminister van buitenlandse zaken, Yossi Beilin, waren ken nelijk de bron van een serie emotionele reacties, die gisteren leidden tot de ontploffing van de kortdurende Israëlisch-Libische vredesballon. Tijdens een televi sie-interview had Beilin in een bepaald niet gastvrij gebaar Li bië een 'lepraland' genoemd, dat bekend staat om zijn internatio nale terreurdaden. Op deze uitspraak volgde een urgent telefoongesprek tussen Tripoli en Jeruzalem, waarbij de Libiërs kennelijk de opdracht kregen, de Israëliërs van repliek te dienen. Gisterochtend ver klaarde de groepsleider van de pelgrims, Dau Salem Tajouri, die overigens een hoge regerings ambtenaar blijkt te zijn, dat de 'Zionistische entiteit' (Israël) moet worden uitgeschakeld en dat alle Westerse joden naar het land van herkomst moeten te rugkeren. Hij riep verder islamieten op, deel te nemen de strijd voor de bevrijdinS Jeruzalem, de hoofdstad vat toekomstige Palestina. Onthutst door deze uitspr volgden weer de reacties parlementsleden van de Is' sche oppositie, die eisten grims onmiddellijk de grens te zetten. Rafael Eitan, van de rechtse TsomeH vond, dat de Libiërs K weer op de bus, richting Eg moesten worden gezet. En l Livnat van de Likudpartij 'het eerste het beste vlief een nog snellere oplossing. De minister van toerisme. Baram, die maandag nog moeite had genomen de Lib pelgrims persoonlijk te vet komen bij de Egyptisch-Is' sche grensovergang in de 9 woestijn, besloot vervol - hevig teleurgesteld - alle den met zijn ongewone gas'1 verbreken. Het dilemma in/| zalem over de vraag of de vriendelijk, doch dringend worden verzocht hun kof® pakken, werd snel intussenl gelost, toen gistermiddag b] biërs - kennelijk ook w opdracht van Tripoli digden vanochtend per W| Egypte, naar hun land tel' reizen. Van onze Haagse redactie Den Haag - DAF Special Products krijgt vijf miljoen gulden van de ministeries van defensie en econo mische zaken voor het ontwikkelen van een nieuw pantserwielvoertuig. De kersverse staatssecretaris van defen sie Frinking heeft dit voornemen giste ren bekend gemaakt. Met de 'intentieverklaring' van vijf mil- In Moskou is gisteren de tweede v stonden uren in de rij. Ter gelegenhe eerste McDonald's werd eind 1989 ge Van onze Haagse redactie Den Haag - Tijdelijk topman jhr. mrj j Sikkinghe van het ABP maakt grote zorgen over de toekomst van derlands grootste pensioenfonds. Morgenochtend informeert Sikkinghe Tweede Kamer over de twijfels die hij t over de toekomst van het het Algen Burgerlijk Pensioenfonds. Mevrouw O. Scheltema van D66 zei gistJ dat Sikkinghe 'er kennelijk niet op v trouwt dat het de goede kant op gaat met pensioenfonds. En als dat zo is, moe^ Tweede Kamer dat signaal oppakken', i ze. Scheltema wijst erop dat het niet alleen om een enorm vermogen bij het ABP miljard), maar dat de Kamer ook zorgvu Van onze verslaggever Tilburg - Het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf in Brabant gaat de detailhandel doorlichten. Nogal wat detaillisten lijden aan een of andere vorm van 'be drijfsblindheid', luidt de filoso fie achter dit voornemen, en se iri vandaar dat medewerkers van Ven, het instituut ondernemers in de voorf detailhandel gaan helpen met Na i het inventariseren van kansen en eenva van bedreigingen. Ook wil het bloe Instituut voor Midden- en Klein- Het bedrijf ondernemers bijstaan Ven, met het uitwerken van eventuele eers| toekomstplannen. nan Van onze correspondent Bob van Huët La Br. London - De wervelstorm 'v Hugo en de onvoorzichtige S kapitein van de Exxon Val- Zil dez dreigen na vier jaar nog hu een zeer prominent slachtof- W(J fer te maken in de persoon ov van de Britse premier Major, de tli| Diens magere meerderheid in va; het Lagerhuis blijkt op het spel ni: te staan nu minstens tien Tory- Tlf afgevaardigden ten onder kun- id' nen gaan in het Lloyds verzeke ringsdebacle. Failliet verklaar- dj de Kamerleden verliezen auto- vj matisch hun zetel in Westmin ster. Volgens The Times gaan 47 To- - ries het schip in voor bedragen k. variërend van 15.000 gulden tot d> meer dan anderhalf miljoen, p Onder hen de ministers Ian d|

de Stem | 1993 | | pagina 4