O *4, "O. NCB-voorzitter: 'Somberheid is troef onder onze leden' Rotterdam ir 'Grootscheepse fraude brengt eenwording Europa in gevaar' Een jaar na milieutop is weinig van afspraken terechtgekomen Koslo in aan iet regering >E STEM DESTEM- Senaat handhaaft Maat is vol ACHTERGROND Ver weg JL DE STEM WOENSDAG 2 JUNI 1993 In al de tijd dat ik in Brussel woon, ben ik nog nooit iemand uit Charleroi of uit Namen (Na- mur) of uit Aarlen (Arlon) of uit Bergen (Mons) tegengeko men. Althans niet spontaan. Genoemde steden liggen, al thans in mijn gevoel, heel ver weg, in een andere wereld. Waarom zou je dan een be woner van die steden tegen het lijf lopen? Het kan natuurlijk met de taal te maken hebben, ofschoon ik het er liever op hou dat de onderlinge afstanden tussen steden en landstreken in Bel- gie op een enigszins myste rieuze wijze 'anders' zijn dan in Nederland, Frankrijk en Duitsland. Zo heb ik altijd het gevoel dat Frankfurt en Keu len, Lyon en Dijon en Breda en Zwolle dichter bij elkaar liggen dan Brussel en Ant werpen. Neem de grote auto weg tussen laatstgenoemde steden die als de twee groot ste metropolen van België gelden: die is op een gewone zaterdag of zondag onwaar schijnlijk rustig, vooral als men hem vergelijkt met de wegen die bijvoorbeeld Rot terdam en Den Haag of Utrecht en Amsterdam ver binden. Geen wonden in de Antwerp se volksbuurten wonen hon derdduizenden mensen die zelden of nooit in Brussel ko men, hoewel dat slechts vijftig verderop ligt. Het omgekeer de laat zich waarschijnlijk met evenveel gemak beweren. Ie dere keer als ik Antwerpen bezoek heb ik het gevoel mij 'ergens anders' te bevinden. Zelfs de zeer korte trip van Brussel naar Leuven (28 km) of Mechelen (27 km), brengt sfeerverschillen aan het licht die een mens niet voor moge lijk houdt. Anders gezegd: in België zijn de afstanden soms groter dan het aantal kilometers, dat punt A van punt B scheidt, doet vermoeden. Als tussen punt A en punt B toevallig ook nog de taalgrens loopt, krijg je meteen zoiets als 150 denkbeeldige kilometers ca deau. Als afstanden met cul turele maten te meten zouden zijn, was België hier en daar zelfs groter dan Amerika of Brazilië. Soms krijgt die eigenaardige 'afstandelijkheid' een bijna hallucinerend karakter. Als je op de autoweg Brussel-Luik rijdt, dan valt - althans in landschappelijk opzicht - ner gens het verschil tussen Wal lonië eri Vlaanderen op. Niet temin passeer je de grenzen tussen beide landsdelen her haalde malen, zodat je plomp verloren door de Limburgers welkom wordt geheten (in het Nederlands natuurlijk) om goed drie kilometer verderop opeens door de provincie Luik te worden begroet (in het Frans). De hardnekkig heid waarmee Brabanders. Limburgers en Luikenaars zich over een afstand van lut tele kilometers aan je presen teren - ieder in hun eigen taal nog wel - geeft die autoweg het ridicule en gekmakende waaraan je in België niet kunt ontkomen. Zo is er, om maar een voorbeeldje te noemen, langs die weg hier en daar sprake van Tienen, terwijl een eindje verderop van Tirle- mont wordt gerept. Leg dat de buitenlander maar eens uit. Weliswaar doen deze plaats naamaanduidingen volledig recht aan de cultuur van het landsdeel waarin men zich toevallig bevindt, maar ze hebben ook iets vervreem- dends, wat zeg ik, iets onge loofwaardigs en zelfs onwaar achtigs. Mij althans geven al die aanduidingen, die onein dige afstanden scheppen tus sen werelden die eigenlijk heel dicht bij elkaar liggen, het gevoel dat het met België nooit echt meer goed komt. Tussen Brussel en Luik wor stel ik dan ook altijd met aanvechtingen van melancho lie en zelfs verdriet. Soms denk ik dat de afstanden nog worden vergroot door de be trekkelijke tweetaligheid die in dit land, meestal omwille Door Jo Wijnen van omzet en winst, wordt gehanteerd. Als ik een vrachtwagen zie van bijvoorbeeld een loodgie- tersbedrijf dat het nodig heeft geoordeeld zich op de ene flank van het voertuig in het Frans en op de andere flank in het Nederlands te presente ren, wordt het me bang te moede. De poging iets met gebruik van de twee talen op een noemer te brengen, maakt de afstanden alleen nog maar groter. Trouwens, in een land dat echt in zichzelf gelooft zou het Frans van de loodgieter door iedere Vla ming moeiteloos moeten wor den geaccepteerd. En anders om natuurlijk. Een enkele keer slaan melan cholie en verdriet om in kwaadheid. Dat gebeurt als het ridicule zich in de heksen- jas van het nationalisme steekt. Dan wordt alles wat hierboven is beschreven plot seling onuitstaanbaar en on verdraaglijk. Op zulke mo menten meen je zeker te we ten dat het niet alleen met België nooit meer goed komt, maar ook niet meer met Vlaanderen en Wallonië. Met die laatste gevolgtrekking raak ik waarschijnlijk aan de grote illusie van België. Dat is trouwens het meest tragische: dat slechts een illusie de af standen in dit land onmeet baar en de verschillen onover brugbaar heeft gemaakt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerskontakt @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. iE STEM Latijnhouwers FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Boeren en tuinders kampen met torenhoge problemen: mestoverschotten, investeringen ten behoeve van het milieu, lage prijzen voor de produkten. Een interview met de man die alle ellende op zijn bordje krijgt en er iets goeds van moet zien te maken: NCB-voorzitter Ad Latijnhouwers. Door orize redacteur Kees den Exter EEN VROLIJKE Frans was Ad Latijnhouwers al nooit. Wie echter vandaag de dag praat met de voorzitter van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond ontmoet een somber mens. Goed, hij wil de gigantische problemen van de landbouw van vandaag de dag met elan en offensief te lijf. Maar de veel heid van problemen maakt dat Latijnhouwers iets weg krijgt van een man die dweilt met de kraan wagenwijd open. De voorman van dik 20.000 boeren en tuinders in Noord- Brabant, Gelderland en Zeeland zegt: „Somberheid is troef on der onze leden. Met de melkvee houderij gaat het nog wel. Maar alle anderen zitten in een dal. De prijzen zijn slecht en onze kerheid is groot. Milieu dient zich aan als een steeds moeilij ker rendabel te maken kosten factor. De dierziektensituatie geeft aan hoe kwetsbaar we zijn. De veehouder zal moeten leren leven met een nog grotere discipline, met nog meer pre ventie. De gevaren zijn groot". Het drieluik onderwijs-voor- lichting-onderzoek, een van de pijlers waarop de enorme na oorlogse ontwikkeling van de Nederlandse landbouw is ge stoeld, is volop in beweging. Latijnhouwers: „Alle drie de elementen van dat drieluik zijn in discussie. De overheid trekt zich terug. Qua zeggenschap is dat een goede zaak, qua finan ciering niet". De akkerbouw heeft gezaaid en gepoot, maar heeft geen enkele positieve verwachting van de opbrengst van de oogst over enkele maanden. Latijnhouwers herhaalt alleen wat zijn hoofd bestuur ruim een half jaar gele den al heeft besloten: uit eigen middelen wordt twee miljoen gestoken in agrificatie, de ver zamelnaam voor de produktie van akkerbouw-gewassen die dienen als grondstof voor niet- eetbare produkten, zoals bij voorbeeld bio-brandstof of bio- plastic. Nog steeds is een werk groep, met daarin onder meer vertegenwoordigd de Suikeru nie, NCB en Cebeco, bezig met het uitwerken van wat genoemd wordt project-voorstellen. Maar het geduld van de akker bouwers raakt op, hun porte monnee leeg. Ze morrelen aan de poorten van het Land bouwschap, ze richten deze week in Biddinghuizen hun ei gen Akkerbouw Vakbond op. Wordt het geen tijd voor daden in plaats van woorden? Latijn houwers: „Er liggen en lagen plannen op de plank. De bedoe ling van onze miljoenen was en is om die plannen van de plank en naar de praktijk te brengen. Een kapitaals-injectie die als vliegwiel dient. Ondertussen is er ook wat beweging. De Twee de Kamer heeft vorige week wat openingen gemaakt voor agrifi catie. Maar ik blijf zeggen dat dat niet de enige en zaligma kende oplossing kan zijn voor de problemen van de akker bouw". De oprichting van een Akker bouw Vakbond, die nota bene zijn wortels heeft in Langeweg, op de klei van West-Brabant, beschouwt Latijnhouwers niet als een motie van wantrouwen aan het adres van zijn eigen organisatie. Hij zegt, verwij zend naar onder meer de injec tie van twee miljoen uit eigen middelen: „Wij doen wat in ons vermogen ligt. Of de oprichting van zo'n vakbond verstandig is en effectief? Ik weet het niet. Je krijgt Amerikaanse toestanden. Rond het Capitool staan kanto ren van de Amerikaanse vak bonden van veehouders, van varkenshouders, van akkerbou wers en ga zo maar door. Alle maal afzonderlijk lopen ze de deur plat bij de regering. Maar om de collectieve belangenbe hartiging van de agrarische sec tor in de Verenigde Staten be kommert niemand zich meer. Verdere profilering van de di verse sectoren binnen de NCB is best mogelijk, zeker na aanpas sing van onze structuur. En die vakbond wil uiteindelijk naar een Europese schaal. Het is me nog al wat. Dat zal wat geld en energie kosten". Met het mest-overschot in Oost- Brabant heeft Latijnhouwers zo mogelijk nog meer te stellen. In het nachtelijk overleg met de ministers Alders en Bukman en kele weken geleden, maakte de NCB-voorzitter, overigens met de pet op van adviseur van de Mestbank, een voorbehoud bij het akkoord dat de drie Centra le Landbouw Organisaties (CLO's) sloten met de beide mi nisters. taak om zo veel mogelijk zinsbedrijven in de benen houden". yan onze verslaggevers Rotterdam - Glasscherven op straat, kapotte ruiten bij horecage legenheden, een bankgebouw en een theater en zeker een half mil joen gulden schade. Dat is het overblijfsel van wat tot gisteravond 22.30 uur een geweldig leyenoord-festijn was rond het lands kampioenschap van de Rotterdamse voetbalploeg. Daarna vonden de 49 gearresteerde en tientallen ontvluchte vandalen het no di wil ze H: ga av zi w m ri: kil 1 ve Ei Het kabinet heeft dat akkoj inmiddels tot beleid verhev; Latijnhouwers blijft voorlop bij zijn voorbehoud: speelruimte wordt bepaald do mijn leden. Naar ik begrep* heb wordt er ook binnen andt landbouw-organisaties nu m getronste blik naar het akkoq gekeken". Het leiding geven aan de N( tekent gelaat en haar van 1 tijnhouwers: „Er is sprake een cultuuromslag. Als er n niet eens zo lang geleden o: wikkelingen op ons af kwam die ons niet zinden, dan stapt we naar gemeenteraad, Prov, ciale Staten, de Kamer of dt noods het kabinet. Daar hadd dan wel zoveel medesta ders, dat we minstens voor deel onze zin kregen. Die tijd voorbij. We hebben nu te mak met een afkalvend draagvl voor de landbouw. We moett onze zaak steeds indringend bepleiten, want het blijft om |oor jan Greyn en Eugène Leenders )en Haag - De PvdA-fractie in de oor uitstel van de invoering van di jng. Het kabinet stelt juist alles Zijn algemeen secretaris A. Htetswijziging, die voorziet in forse ijmans: „Boeren zien heus,a0_uitkeringen, per 1 januari dat het anders moet. Maari .°0+„,THo Fo aard van de maatregelen en: Daarvoor is toestemming van de Le, tempo waarin ze zich voltre'Kelijk. PvdA i ken, dat kan heel benauwej zijn voor boeren. Kijk mal welk een onrust het streekplj teweeg heeft gebracht. Dat krl je, als je knaagt aan de botaf ham, aan de wortels van boerenbestaan". Overigens: in september presei] teert de NCB een nieuwe died die zich, uitvoeriger nog dan ij bestaande diensten, gaat kommeren om het lot van b«| ren die noodgedwongen hun kt| drijf moeten beëindigen. Vijftien miljard gulden aan EG-geld verdwijnt naar schatting jaarlijks in de zakken van fraudeurs, die goed weg weten met subsidieregelingen, valse douanepapieren en corrupte ambtenaren. „De grootscheepse fraude brengt de Europese eenwording in groot gevaar", stelt professor dokter John Vervaele van het Centrum voor Rechtshandhaving en Europese Integratie in Utrecht. „En Europa kan er bijna niets aan doen." Door Chris Halkes OM DE VEESTAPEL in Europa terug te dringen, verschaft de Europese Gemeenschap premies aan veehouders die hun dieren laten slachten. In Italië moesten boeren die voor een slachtpre- mie in aanmerking wilden ko men tot voor kort daarvoor op het gemeentehuis een formulier invullen en een oor van het geslachte dier inleveren. Verdere controle op het slach ten van de runderen ontbrak, totdat inspecteurs van de Euro pese Commissie ontdekten dat in de Italiaanse weiden ver dacht veel koeien met slechts één oor rondliepen. Een Nederlandse bende, met het hoofdkwartier in het Brabantse Reek, voerde Pools vee de ge meenschap in zonder invoerhef fingen te betalen. De dieren, die ingevoerd werden op transit-vi sa met bestemming Algerije, kregen in het oosten van Duits land nieuwe valse papieren die de koeien een EG-identiteit ga ven, alsmede valse gezondheids certificaten. Gevolg: Europa liep miljoenen guldens aan inkomsten mis en de volksgezondheid liep gevaar door de dubieuze kwaliteit van het vlees. In Zuideuropese landen worden premies verstrekt voor het om hakken van olijfbomen, want Europa produceert teveel olijfo lie. Miljoenen guldens zijn in middels verdwenen in de zak ken van Spaanse, Griekse en Italiaanse boeren die nog geen boom hebben omgehakt. Van voor Bulgarije bedoelde voedselhulp, betaald door Brus sel, kwam 740 ton melkpoeder op de Egyptische markt terecht. Van een andere zending voed selhulp, Iers vlees dat naar Rus land getransporteerd moest worden, bleek 200 ton te zijn verkocht in Groot-Brittannië. Het zijn voorbeelden van hoe slimmerikken de Europese Ge meenschap weten te tillen. Uit een rapport van de Europese Commissie over de fraudebe strijding blijkt dat over 1992 1030 gevallen van fraude met EG-subsidies zijn gerappor teerd, met een totale schade van ruim 230 miljoen gulden. Het topje van een ijsberg: Na een hoorzitting schatte het Euro pees parlement vorig jaar dat door fraude zo'n tien procent van het Europese budget van ruim 150 miljard gulden in rook opgaat. „De zeer gecompliceerde Euro pese begroting en EG-regelin- gen roepen eenvoudig om frau de." John Vervaele, professor aan de Rijksuniversiteit Utrecht en directeur van het Centrum voor Rechtshandhaving en Eu ropese Integratie heeft de Euro pese fraudebestrijding in kaart gebracht. De EG-regels zijn vaak een ramp voor de douaniers die hen moeten controleren. Zo hangt bij de import van rijst het in voertarief af van de grootte van de korrels, bij vlees van de wijze waarop het gesneden is en bij melk van het'vetgehalte. De alarmerende conclusie van de uit België afkomstige rechts geleerde, is echter dat Europa zich niet effectief kan verdedi gen tegen de aanslagen op zijn financiën. De voornaamste struikelblokken zijn het onver mogen en de onwil van de indi viduele lidstaten serieus werk van fraudebestrijding te maken. De Europese Commissie bepaalt regels, maar de uitvoering en het toezicht op de naleving daarvan zijn de verantwoording van de lidstaten. Die hebben zich bij verdrag verplicht 'ade quate maatregelen' te nemen om te zorgen dat het Brusselse beleid wordt uitgevoerd. Hoe zij die 'adequate maatregelen' in vullen, staat hen echter vrij. „Brussel beschikt nauwelijks over mogelijkheden de lidstaten te dwingen zich naar behoren van deze taak te kwijten. Als een land in gebreke blijft bij het bestrijden van fraude, is de zwaarste sanctie die Brussel ter beschikking staat een morele veroordeling door het Europees Hof van Justitie. Totaal niet effectief", aldus de rechtsge leerde, die meent vdat Brussel het recht moet krijgen frau deurs zelf aan te pakken en subsidies aan lidstaten in te trekken. Het strafrecht en het strafpro cesrecht in de Europese lidsta ten zijn bij lange na niet ge schikt fraude tegen EG-belan- gen aan te pakken, meent Ver vaele. „In veel Europese landen valt sjoemelen met subsidie aanvragen niet eens onder het strafrecht, zodat er geen straf op staat. Politie- en controle diensten hebben vaak niet vol doende bevoegdheden om geraf fineerde fraudes op te sporen. Ook willen lidstaten ten aan zien van fraudes met EG-subsi dies en heffingen nogal eens een oog dichtknijpen. Opsporen van fraude is niet altijd in het landsbelang. Het is bijvoorbeeld goedkoper een visser illegaal te laten vangen dan hem een uit kering te geven." De wetgeving moet dus in alle Europese landen wordt aange past, meent Vervaele. „Maar dat is politiek niet haalbaar. Het strafrecht beschouwen alle lid staten als een heilig onderdeel van hun eigen identiteit en soe vereiniteit. Daar moet Brussel af blijven." Nederland is daarop geen uit zondering, al staat actie tegen fraude met EG-geld er hoog in het vaandel. Voor EG-fraudes is er in Rotterdam een speciale officier van Justitie en tiental len opsporingsambtenaren bij douane, AID en Kio,d, houden mede een oogje in het zeil. Maar de Nederlandse justitie wil vast blijven houden aan Nederlandse verworvenheden in het straf recht als het ontbreken van mi nimumstraffen, de vrijheid van Justitie zaken te seponeren en het recht van verdachten niet te hoeven meewerken aan hun ei gen veroordeling. In januari deelde de Rotterdam se rechtbank gevangenisstraffen tot vijf jaar uit aan leden van een bende die fraudeerde met olie, video-apparatuur, drank en vlees. Daarbij ontdoken zij voor ruim 100 miljoen gulden aan invoerrechten, accijnzen en omzetbelasting. De fraude werd mogelijk doordat omgekochte douane-ambtenaren vervalste documenten afstempelden. Op papier werden de goederen met de vervalste douane-docu menten via de Rotterdamse ha ven naar landen buiten de EG geëxporteerd. In werkelijl werden de goederen binnen i EG verhandeld, zonder dat dl de verschuldigde rechten vj werden betaald. Fraude en corruptie raken kaar nauw. „Het een best vaak dankzij het ander. En ruptie komt niet alleen in Ita maar in de gehele EG, inch Nederland, en op alle niv< voor", aldus Vervaele. De laatste jaren doet de Ei pese Commissie veel moeite fraude in ieder geval zoveel gelijk aan te pakken. Bras stelt aan de lidstaten geld inspecteurs ter beschikking te helpen fraude op te sporen.| „Vooral nu de Europese wording onder vuur is komen| liggen, brengen de fraudes Europese eenwording in gevaar", stelt Vervaele. verhalen over de miljardenfra de vergroten de reputatie li de EG als een geldverslinde bureaucratisch monster: krachtig argument voor de genstanders van Europa. Dat leidt tot een nog sterke neiging bij de lidstaten Bi minder macht te geven. En der macht voor Brussel beti kent nog minder fraudebestcl ding. Ik ben bang dat Euro| niet uit die vicieuze cirkel geraken." J.A.E. Vervaele: Fraud the community; ISBN 906544631 125,-. itaatssecretaris Ter Veld (So- ale Zaken, PvdA) blijkt er niet geslaagd te zijn om de kriti- :he vragen die de Senaat twee aanden geleden stelde, tot te- edenheid te beantwoorden. In- igendeel. Alle grote fracties .erpen tal van nieuwe vragen op iie vandaag naar het ministerie an Sociale Zaken gaan. e Eerste Kamer is vooral ver- eigen over het uitblijven van leschermende maatregelen voor ihronisch zieken, wier ziekte nortschrijdt. De WD spreekt an een 'kikker-koude, formalis- ïsche en afstandelijke opstelling van de staatssecretaris'. Het pDA is 'teleurgesteld' over het itwoord over de chronisch zie den en gehandicapten. De PvdA 'zeer teleurgesteld'. PvdA-se- iiator Van de Zandschulp: [Linksom of rechtsom, met wet- elijke maatregelen of door kei harde afspraken met verzeke ringsmaatschappijen als er maar ets wordt geregeld voor de chro nisch zieken." Je PvdA vindt het onverant- voord om de wetswijziging op 1 anuari 1994 in te laten gaan. Temeer daar het kabinet zelf aangeeft dat de uitvoeringsorga nen 701 krachtei neeskunl nemen voeren, we wet' het bei heid er Bij nag delinge van he deelteli zijn soc raars nieuwe van kr; Of die door di de Seni de vri Eerste merva! den. Van di Ter Vé binnei beant' deed over. tioneli mer oi zorgei wel ul stukje: vert." Door Frans Bieckmann (ips) DE RESULTATEN van de Rio- Conferentie zijn in vijf onderde len uit te splitsen. In de Verkla ring van Rio wordt door de ondertekenende landen een aantal principes aanvaard die moeten leiden naar een duurza mer samenleving. Deze uitgangspunten dienen als basis voor de internationale sa menwerkingsprogramma's die werden vastgelegd in de Agenda 21, een soort blauwdruk voor een duurzaam ontwikkelings proces in de volgende eeuw. Naast overeenstemming over al gemene richtlijnen over het be lang van de bestrijding van ar moede, het veranderen van con sumptiepatronen, en het tegen gaan van de bevolkingsgroei, bevat Agenda 21 ook een paar concrete verdragen over speci fieke aandachtsgebieden. Dat zijn de Beginselverklaring over de Bossen, de ontwerp- conventie over Klimaatsveran dering en de Conventie over Biologische Diversiteit. Een jaar na de Unced-conferen- tie is er van de gemaakte af spraken echter nog bitter wei nig in praktijk gebracht. De voormalige Commissaris van Milieu van de Europese Ge meenschap, Carlo Ripa de Mea- na, zei zeer teleurgesteld te zijn over de geboekte vorderingen. Hij zei dat de wil en de uitingen van de bevolking om iets aan de milieuproblemen te doen groter waren geworden, maar dat de De Conferentie voor Milieu en Ontwikkeling van de Verenigde Naties (UNCED) in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro was de grootste internationale bijeenkomst ooit gehouden. De stad stond twee weken op zijn kop door de milieutop, die op 5 juni precies een jaar geleden begon. Maar wat is er nu precies van terechtgekomen? In een serie van vier artikelen berichten wij vanaf vandaag over de 'gevolgen van Rio'. Verenigde Naties en de nationa le overheden daarentegen wei nig ondernemen. Ook de Milieu-directeur van de Wereldbank, Mohammed El Ashry, geeft toe dat hij 'een beetje teleurgesteld' is over het vervolg van de Unced-conferen- tie: „Het bewustzijn over het milieu is toegenomen, maar dat is niet gematerialiseerd in geza menlijke actie." Zo beloofden ruim honderd lan den in Rio plechtig dat ze de houtkap en de vernietiging van de regenwouden zouden tegen gaan. Maar in Latijns Amerika bijvoorbeeld hebben de autori teiten boeren en houtbaronnen niet kunnen stoppen bij de ver nietiging van de wouden. De ontbossing in het hele continent zet onverminderd door. Ook in Zuid-Oost Azië wordt een enorme aanslag gepleegd op de regenwouden. Een berucht voorbeeld is Myanmar (Burma). Het bewind in Rangoon heeft Thaise houtkapbedrijven be langrijke concessies verleend voor de kap van teak-bomen, waardoor, zonder dat er garan ties voor herbebossing zijn be dongen, het regenwoudbestand in groot tempo wordt afgebro ken. Slechts 17 landen ratificeerden bijvoorbeeld het verdrag over de biodiversiteit, die op de Con ferentie door 161 staten werd ondertekend. Op zijn minst 30 landen moeten het verdrag rati ficeren om het in werking te laten treden. Ook het verdrag over klimaats verandering is blijven steken in goede voornemens, zegt Di Meana. Er moet nog steeds een 'precieze en verplichtende' con ventie komen, waarin de uit stoot van CO- op het niveau van 1990 gestabiliseerd wordt. Di Meana weigerde in juni 1992 deel te nemen aan de Unced- conferentie. Hij staat nog steeds achter dat besluit. „Het was een correcte en profetische beslis sing, want Rio de Janeiro was alleen een kwestie van woorden en hypocrisie." Na de Rio-top zwakte de EG haar positie ten aanzien van het broeikaseffect, klimaatsveran deringen en de bescherming van de biodiversiteit sterk af, zegt Di Meana, onder druk van de Amerikaanse regering van pre sident George Bush. Voor Di Meana was dat reden af te tre- Milieu-organisatie Greenpeace waarschuwde al tijdens de milieu-top dat het op een 'misluk Irina' ran uitdraaien. FOTOEfq den als Milieu-commissaris. Mohammed El Ashry wijt de povere resultaten een jaar na de milieutop aan de voortdurende recessie van de wereldeconomie, waardoor de financiering van de milieumaatregelen in het ge ding is gekomen. Er wordt nu al een jaar gebak keleid over het Groene Fonds dat de ingrijpende milieupro jecten in de Derde Wereld moet financieren, de Global Environ ment Facility (GEF). Een werk groep van de VN verklaarde vorige week nog dat de rijke landen het GEF hebben gema nipuleerd, om te voorkomen dat het fonds te sympathiek tegen over de ontwikkelingslanden zou staan. Volgens het rapport van het South Centre werd de creatie van het GEF in 1990 doorge drukt 'als een taktische zet om te voorkomen dat er alternatie ve instituties zouden ontstaan, en om het mechanisme onder controle te brengen van de We reldbank en dus van het noor den'. Op de milieutop in Rio bepleit ten 129 ontwikkelingsland® een complete herstructurerini van de GEF. Deze week vindt®! in Peking weer een conferent" plaats, waarin de Derde Werd" onder leiding van China noj steeds probeert een voor h®| gunstiger Groen Fonds te bei®' ken. In de kern behelst W conflict de confrontatie tuss® de Wereldbank visie - 'één doj-| lar, één stem' - en het stand punt van de ontwikkelingslat' den: 'één land, één stem'. Morgen: Ontbossing in Latij"5 Amerika. Jen Haag - Staatssecretaris Kosto va net een voorstel van CDA en PvdA or bij pensioenaanspraken na echtscheic Jat bleek tijdens het debat over Dat het wetsvoorstel om de alimen- wet tatieduur te beperken en tegelij- coll kertijd het recht van met name ken gescheiden vrouwen op het pen- pioen van hun ex-partner in de De vet vast te leggen. de Je Kamer zoekt de oplossing een ook in die richting, maar maakt een zich zorgen over de categorie per vrouwen die vóór 1981 is ge- Ko scheiden. Het is PvdA en CDA gel een doorn in het oog dat zijn niet kei kunnen profiteren van een uit- str spraak van de Hoge Raad van maal 11981 waarin zij (bescheiden) van: [rechten kunnen laten gelden op doei net pensioen van hun ex-man. sioef DE POLITIEK heeft de vinger dreige Ballin van justitie geheven. De bewi Tweede Kamer beloven dat hij snel zal nemen die moeten voorkomen worden vrijgelaten door gebrek aan I ten van politie of justitie. Doet meerderheid in de Kamer dat hij zijn De aanleiding voor de onverwach Kamer is een tweetal incidenten in verdachte man werd de straat o celruimte en twee hoofdverdacht i werden op vrije voeten gesteld na ee Het is terecht dat de politiek aangee. even vanzelfsprekend dat de eindve sproken wordt. Ook al is dat toevallig zich vanaf zijn aantreden heeft ine 9ebouwd te krijgen. Dat is bitter C werkt het nu eenmaal in een democr. De volksvertegenwoordigers hebb woord, maar het doet tamelijk hypo het hoogste woord voeren. Het tel sinds 1975. In de loop der jaren ^hstiger vormen aangenomen. Vor 3091 verdachten op vrije voeten g aantal jaren wil de Haagse politie) uittrekken van geld voor de bouw v zakelijk is. De kwestie van twee personen in e onbespreekbaar geweest. Aan de s' land ook gevangenen recht hebben getornd worden. Nood breekt echter wetten. Het is een groot aantal verdachten van so wordt opgestuurd. Het ten onrechti opnieuw de wet overtreden, tast z Privacy van de burger aan. Dat pi Desnoods met onorthodoxe maatrei

de Stem | 1993 | | pagina 2