'Kalashnikov anti-buitenlanders' 6Paling is en blijft een verrassing POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS ZAKEN NIEUWS Briljanten echtpaar in Biervliet Medewerker van Roots voelt zich gediscrimineerd door Terneuzens jeugdcentrum UDOEN..? 2*|3f Nachtkamp voor jeugd voetbalclub Terneuzen ZEELAND C3 JAAR Peter Scherpenisse in St.-Annaland heeft de enige palingrokerij in Zeeland MARKTEN Politie bekeurt 134 hardrijders de stem WOENSDAG 2 JUNI 1993 ^AR Van onze verslaggever Terneuzen - A. Mardenborgh van de reggae-winkel Roots in Terneuzen be schuldigt jongerencentrum Kalashnikov van racisme. Hij wil daarom de discussie avond op zaterdag 5 juni over Malcom X in jongerencentrum Kalashnikov boycot ten. Hij voelt zich in het jongerencentrum zwaar gedis crimineerd en vindt dat Kalashnikov met het houden van dergelijke anti-discrimatie-acties al leen maar de schijn opwerpt tegen racisme te zijn. „In Kalashnikov proef ik een anti-buitenlanders sfeer. Er wordt helemaal geen rekening met ons gehouden. Zo wordt er bijvoorbeeld nauwelijks zwarte muziek gedraaid en er worden discrimine rende opmerkingen gemaakt. De bewust gecreëer de sfeer zorgt ervoor dat buitenlanders wegblij ven." Mardenborgh is het daarom beu. „Als de discussie avond doorgaat, houden wij een tegen-actie. Een aantal mensen heeft al medewerking toegezegd. Het wordt tijd dat we Kalashnikov een koek van eigen deeg geven. Want ik verwacht niets positiefs van die avond. We vragen daarom iedereen om niet naar die avond te gaan." Organisator R. Jonkman, tevens lid van Jongeren Tegen Racsime, is zich van geen kwaad bewust. „We kregen het verzoek van de Engelse Malcom- X-beweging Black Panthers deze discussie-avond te houden. Een vertegenwoordiging van deze be weging komt zaterdag naar Kalashnikov in ver band met de film over Malcom X die binnenkort uitkomt. Tijdens de discussie kunnen vragen wor den gesteld aan deze mensen. Ik kreeg dit aange boden en greep het aan. Zie er totaal geen kwaad in." Jonkman weet niet hoe Mardenborgh zich in het jongerencentrum voelt maar volgens hem probeert de Stichting Kalashnikov het iedereen naar de zin te maken. „De mensen die hier komen zijn tegen racisme. En er wordt best wel eens zwarte muziek gedraaid maar Kalashnikov is ontstaan uit de punk-scene. Het is logisch dat er meestal alterna tieve muziek wordt gedraaid. Er wordt ook nauwe lijks house of disco gedraaid." Jonkman heeft donderdag in ieder geval een gesprek met Mardenborgh. „Ik ga hem en de mensen van Roots vragen mee te werken aan de avond. De discussie-avond tussen 18.00 en 21.00 uur gaat zeker door." Chemisch afval Axel - In een sloot langs de Liniedijk te Axel werden in het afgelopen weekeinde elf zakken met een chemische substantie ontdekt. De politie P. M. uit Axel aangehouden die ervan verdacht wordt de zakken te hebben gedumpt. Er is proces-verbaal opgemaakt. Vals geld Axel - Bij de politie in Axel werd aangifte gedaan van in omloop zijn van vals geld. In een horecazaak werden in het het pinksterweekeinde twee bankbiljetten van 250 gulden ontvangen die vals bleken te zijn. lR IET CD SPELER luziekvermogen iner LG, MG en FM. nders. Twin tray CD id sound. Dubbel iet py ling FOTO DE STEM/BEN STEFFEN ESPELER D4 RS. PLL synthesizer en LG. 42 Voorkeur- ettespeler met auto- erk. Indicatie loop- /4 x 5 Watt. anti geheugen. iling. Bereik 700 meter, terne voedingsingang^. ar. en krijgt U bij Uw ze sticker plakt U uit van Uw auto. -VC v, -O f-1 'G DE GEROOKTE paling van rond het IJsselmeer is een begrip. „Maar als alles wat onder de naam IJsselmeerpaling wordt verkocht er ook vandaan zou komen, zou je de paling opzij moeten du wen voor er een schip kan varen", zegt Peter Scherpenisse. Hij heeft in St.-Annaland de eer ste en enige palingroke rij van Zeeland. Van onze verslaggeefster Joyce Ernest OP DE dijk die vanaf de haven in St.-Annaland op Tholen de polder inloopt, fietst een man met een emmertje. Even een maaltje paling halen. Bij Peter Scherpenisse zwemmen er dui zenden rond. Ze zijn niet alleen bestemd om te stoven en te bakken. De specialiteit van Scherpenisse is de palingroke rij. Die delicatessen vinden niet alleen gretig aftrek in de omge ving. Ze worden afgezet in heel Nederland, België, Duitsland en soms nog verder. Vorige week maakten de Russen voor het eerst kennis met het produkt uit Tholen. ■We hebben tweeduizend kilo hele gerookte palingen en een paar honderd kilo filet voor Rusland klaar gemaakt. Het is diepgevroren in trailers er naar toe gegaan. Het ligt daar nu vacuüm verpakt in de luxe su permarkten". grijnst Scherpe nisse. Hij heeft nog napret over zijn eigen verbazing, toen hij afgelopen najaar opeens een te- efoontje kreeg van bemidde laar Holland Trade Service, Of hij even een offerte voor de levering van gerookte paling aan Rusland wilde uitbrengen. „Je verwacht zo'n aanvraag niet vanwege de economische situatie daar. En gerookte pa ling kost er zes gulden per ons. Voor filet betaal je wel tien, elf gulden. Maar er zijn ook ver mogende Russen. Van de hon derdvijftig miljoen inwoners zijn er vijftig miljoen die zich luxe kunnen permitteren." De Russische order was een extraatje voor de palingrokerij die Peter Scherpenisse zeven jaar geleden begon. En Zeeland mag dan een provincie van wa ter en vis zijn, Peter Scherpe nisse is de enige en eerste die er beroepsmatig paling rookt. Pa lingrokerijen vind'je in Noord- Holland, Friesland en vooral rond het IJssélmeer. Daar be staan sommige al meer dan honderd jaar. Rookvatje „Ik ben zelf van Tholen. Maar mijn moeder komt uit Harder wijk. Al haar familie woonde daar. Van mijn vierde tot mijn zestiende bracht ik er al mijn vakanties door. En dan hielp ik in de palingrokerij. Vijftien jaar geleden ben ik zelf mijn eerste paling gaan roken in een klein rookvatje. Zoals mensen het hier wel met een kilootje in hun achtertuin doen. Na vijf jaar liet ik aan de hand van de modellen in Harderwijk een rookoven maken voor zestig tot tachtig kilo tegelijk." Scherpenisse rookte toen, met een visser, alleen nog op zater dag. Door de week werkte hij als gas- en waterfitter. 's Nachts trok hij dikwijls met de beroepsvissers het water op. „Vooral voor paling. Het is een mysterieuze vis. Je weet nooit of ze zwemmen of niet. Paling schikt zich niet. Dat is ook het mooie van paling. Hij zwemt één paar keer per jaar massaal. Dan zie je ze met tientallen kilo's tegelijk. De meesten zet ten hun fuiken er dan nog snel bij. Maar de nacht is intussen voorbij en de paling verdwenen. Ik koop paling in van een veer tigtal vissers. Er zijn erbij die al veertig jaar vissen. Die zeggen: 'Paling is en blijft een verras sing'. Maar door de opgang van ge kweekte paling is aan aanvoer geen gebrek. Dat heeft Scher penisse ook wel nodig. Want tegenwoordig kan hij per week vier- a vijfduizend kilo paling weg-roken. Voor alle handelin gen tussen de aankomst van de kronkelende vissen en hun ver trek als verpakte, hapklare de licatesse heeft hij nu acht men sen in dienst.. Loondienst „In '86 heb ik dit bedrijfspand als schuurtje gekocht. Ik kocht er ook een oude bakfiets bij, die in het museum hier op Tholen stond. Daarmee ventte ik op zaterdag in het dorp verse vis. Ik was nog steeds in loondienst. Het jaar erop ben ik echt voor mezelf begonnen. Ik heb altijd gezegd: we zitten in een provin cie met veel en goed water en met veel beroepsvissers die op paling vissen. Je zit hier bij de bron. De Oosterschelde, Greve- lingen, Veerse Meer, dat is nog geweldig goed water." Tachtig tot negentig procent van de Zeeuwse palingvangst wordt opgekocht door Scherpe nisse. Hij heeft ook wat aanvoer uit de rest van Nederland, De nemarken, Ierland en Engeland. Wat van een partij niet geschikt is om te roken, verhandelt hij als bak- en stoofpaling. „Een goede rookpaling is een paling waar voldoende vet in zit. Wij zien het als de paling bij het sorteren over de tafel zwemt. We kijken voornamelijk naar de kop. Een grote kop met een klein lijfje is zo mager als brandhout. De gekweekte pa ling is altijd goed. Tot twee jaar terug had je nog veel filet van wilde paling. Dat is nu allemaal kweek uit Nederland en Duits land. De Hollandse kweek heeft nooit een grondsmaak. Kweek heeft het hele jaar door dezelf de kwaliteit. Ze zijn mals en ogen mooier. De kleur is altijd rood. Een dikke kweek is moei lijk. Ze wegen gemiddeld 150, 160 gram. Die wilde jongens kunnen meer dan drie kilo we gen. De zwaarste die wij ooit hebben gehad was 3,9 kilo." Feeling Zelf komt Scherpenisse niet meer toe aan paling roken. Hij heeft er een van zijn medewer kers voor opgeleid. Die heeft het helemaal onder de knie ge kregen. En dat is niet iedereen gegeven. „Er is geen opleiding of cursus voor. En al haal je er zes boe ken bij, het is een kwestie van feeling en kennis van de vis. Wat voor paling heb ik? Is hij hard, zacht, hoe zwaar? Het is een combinatie van de paling en drogen en roken met behulp van vuur onderin de oven. Ik gebruik eike- en beukehout. Die geven goede warmte. Je moet op een temperatuur van zestig, zeventig graden in de paling komen. Het roken van een gemiddelde paling duurt twee uur. Bij een dikke doe je er wel vier-en-een-half uur over. Voor het roken is de pa ling eerst ontslijmd, zijn de darmen verwijderd en is hij schoon gemaakt. Als het om filet gaat, wordt hij ook nog gestroopt. In totaal gaat de pa ling zes keer door onze handen. De palingrokerij is een arbeids intensief bedrijf." Zodra er een partij gerookte paling nodig is, kan Scherpe nisse een schep doen in de grote waterbakken, die in '90 op het terrein zijn geïnstalleerd. Daar in kan hij twintigduizend kilo paling in leven houden. „Maar daar moet je behoorlijk wat voor doen. Het water moet zuiver zijn, voldoende zuurstof bevatten en een flinke doorstro ming hebben. Anders verzuipen ze. Je moet ze geweldig goed behandelen. Wij werken met een levend produkt." Gratis Scherpenisse heeft een circula tiesysteem dat het water, dat steeds wordt gezuiverd, rond laat gaan. Hij heeft de appara tuur geïnstalleerd toen hij moest stoppen met het lozen van zout water op de sloot. Het zit hem nog steeds niet lekker dat hij als enige palingrokerij in Nederland tot het circulatie systeem -dat al gauw zo'n in vestering van zeventigduizend gulden vergde - gedwongen werd. „Al mijn collega's lozen wel gratis. Maar ik zit toevallig op het eiland Tholen in een land bouwgebied waar het water zoet moet worden. Maar zover is het nog niet. Bovendien is er onderzoek naar de palingroke rij gedaan. Er staat zwart op wit: de vervuiling van de roke rijen stelt niets voor. Het lo zingsprobleem is nu uit de we reld. Ik kan nu ook gaan uit breiden. Terwijl ze me hier zelfs weg wilden hebben. Ik heb be hoorlijk moeten vechten voor mijn bedrijf. Daar kan ik nu om lachen." Van onze verslaggever Terneuzen - De voetbalver eniging Terneuzen houdt 19 en 20 juni een nachtkamp voor de E- en F-pupillen op het veld van de vereniging. Het kamp wordt voor de zes de keer gehouden. Het initiatief voor dit evenement ontstond zes jaar geleden. Een aantal spontane ouders wilde iets anders voor de jonge voet ballertjes. Ze zagen elkaar im mers voornamelijk alleen in clubverband of aan de poort. Het nachtkamp wordt zaterdag 19 juni om 09.00 uur opge bouwd. De vereniging krijgt van de scouting een grote tent en de ouders brengen kleinere tenten mee. Om 14.30 uur kunnen de deelnemers zich inschrijven, waarna ze worden verdeeld over verschillende ploegen die onder leiding staan van ploegleiders. Om 15.30 uur wordt het startsein1 gegeven voor diverse behendig- heidspelletjes. Om 19.00 uur is het penal- tyschieten op grote doelen. Penalty's worden geschoten op de doelverdedigers van het eer ste, het tweede, BI en B2 van de W Terneuzen. Om 20.45 uur begint het mini-voetbaltoernooi en de eerste dag sluit af met een kampvuur met zang. Zondag 20 juni begint om 09.30 uur een speurtocht. Bij de Otheense Kreek wordt een rust pauze ingelast. Rond 12.00 uur zijn de jonge voetballertjes terug op het veld waar ze pannekoe ken gaan eten. Rond 13.00 uur wordt bekend gemaakt wie de penaltybokaal heeft gewonnen. De jeugdvereniging van W Ter neuzen telt tweehonderd leden. Tot nu toe hebben zich 82 kinde ren voor het nachtkamp opgege ven. Er zijn in totaal dertien leiders bij. Vijftig ouders verle nen hun medewerking bij het opbouwen van het kamp, als spelleider of als groepsleider. Burgerlijke stand nus Vlug, 93; Marinus Roth, 55; Levinus den Exter, 91. Zeeuws-Vlaanderen Westdorpe Geboren: Angelo, zv C. Ver- helst en J. Harms; Nienke, dv K. Huizinga en D. Leeftink; Isabelle, dv C. de CAluwé en J. van Doeselaar; Maartje, dv R. Hulshof en N. Blaauw; Manon, dv N. Dooms en F. Boone; Ingelyse, dv M. Collet en M. Stofferis; Soraya, dv H. de graaf en D. van der Plas. Ge trouwd: Pieter Bakker en Sas- kia Visser; Mario Moes en Jo hanna Harte; Levinus de Poot- er en Sandra Mahu. Overle den: Rosalia van Kerkhoven, 84, ev F. Clemminck; Herma- HENGELEN - De koppelwed strijd, die hengelsportvereni ging De Platzak hield ter gele genheid van de nationale hen gelsportdag, is een succes ge worden. Er waren 31 koppels aanwezig bij viswater De Mo lenkreek. De prijsuitreiking werd gehouden in clublokaak 't Oude Raedthuys. Uitsalg: 1. L. Soethaert/F. Himschoot 3530 gram, 2. F. Sijnesael/ dochter Annabel 2700, 3. R. de Smet-van Swaal/M. van Mol 2300, 4. G. en J. Helssens, 5. H. van Oosten. Wabeko b.v. viert lustrum Terneuzen - Het Terneuzens bedrijf Wabeko b.v. vierde on langs het vijfjarig bestaan. Di recteur Jo van Waesberghe richtte het bedrijf op 1 juni 1988 op. De eerste activiteiten beston den uit kast- en paneelbouw. Wabeko produceerde kleine bedieningspanelen, schakel borden en instrumentatiekas- ten. Daarnaast werden com municatiesystemen geïnstal leerd en vrij snel werden be- veiligings- en besturingstech nieken aan het assortiment toegevoegd. Deze produktgroepen vormen samen de elektrotechnische tak van de onderneming. Een jaar later werd Wabeko Data opgericht. Een mammoetorder van Dow Benelux lag hieraan ten grondslag. Wabeko leverde 2.646 computers in een keer. Daarna volgden grote PC-Pri- ve projecten voor bedrijven als Verbrugge, Engelhard, streek ziekenhuis De Honte, gemeen te Sas van Gent, Rabobanken St. Jansteen en Hulst, Dethon Terneuzen en Woningbouw vereniging Hulst. Wabeko Data zorgt voor de verkoop, reparatie en onder houd van computernetwerken. Tercom Trading Terneuzen b.v. is de jongste telg van de Wabeko-groep. Deze onderne ming is sinds april actief op de markt van import en distrubu- tie van specialistische compu terapparatuur. Wabeko begon in '88 met vijf medewerkers. Momenteel zijn 45 mensen in dienst. Vanwege het vijf-jarig bestaan bood directeur Van Waesber ghe het personeel afgelopen zaterdag een dagreis naar Pa rijs aan. Beursbericht markt Goes 1 juni 1993 Aardappelen (excl. B.T.W Bin tje veldsgewas* 7 tot 8,25 cent per kg, Bintje o mm opwaarts# 7,25 tot 8,75 cent per kg. Granen, zaden en peulvruchten (excl. B.T.W Tarwe 37.75 per 100 kg, brouwgerst ƒ45.00 per 100 kg, voergerst 33.75 per 100 kg, karwij, prima doorsnee kwaliteit 140.00 per 100 kg, erwten 63.00 tot 66.00 per 100 kg, bruine bonen 83.50 per 100 kg, capucijners ƒ70.50 tot 73.00 per 100 kg, blauwmaan- zaad per doorsnee 262.50 tot 277.50 per 100 kg, blauwmaan- zaad boerensch. 247.50 per 100 kg. Hooi en stro (excl. B.T.W.): Weidehooi-oogst 1993 150,00 tot 175,00 per 1000 kg, Tarwestro 130,00 tot 180,00 per 1000 kg. 40 - 60 50 mm Opwaarts - fritesgeschikt, tar rering op rolle, hard groene in kapotte knollen. Van onze correspondent Groede/Hoofdplaat - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft op tweede pinksterdag 134 automobilisten bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid. De controle vond plaats op rijksweg N58 bij Groede en de Westlangeweg te Hoofdplaat. Op beide wegen mag 80 kilometer per uur worden gereden. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 127 kilometer per uur. In totaal passeerden 1487 voertuigen de radar controlepost van de plitie. J. de Krijger en L. Dierkxal 65 jaar bij elkaar. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Biervliet - Het echtpaar J. de Krijger-L. Dierkx vierde tweede pinksterdag het briljan ten huwelijksfeest. Deze mijlpaal werd her dacht in familiekring in de verzorgingsflat Ter Walle te Biervliet, waar het echtpaar verblijft. De heer De Krijger is 88 jaar, zijn echtgenote 86. Beiden genieten nog een redelijke gezondheid. Uit het huwelijk zijn zeven kinderen geboren. Er zijn 24 klein- en 28 achterkleinkinderen. Het echtpaar woonde jarenlang in het haringdorp en runde daar een café annex kruidenierswinkel. Zelf werkte De Krijger in de bouwnijverheid als metselaar. Zijn hobby's waren vooral biljarten en bollen. Op de dag van de viering van het 65-jarig huwe lijksfeest kwam de muziekvereniging het echtpaar een serenade brengen. Gisteren kwam burgemees ter R. Barbé namens het gemeentebestuur van Terneuzen de gelukwensen overbengen. Verder waren er de gebruikelijke gelukstelegrammen van de koningin en de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Aan verdere belangstelling van vrienden en kennissen ontbrak het evenmin. 26 JUNI 1993

de Stem | 1993 | | pagina 15