Iioren Georgie Fame opent festival 21e Schelde Jazz Festival: mainstream en bebop voeren boventoon U 9 ïENHEID W.Hf IOW Legendarische blazers uit USA I Opmerkelijk veel Belgische inbreng Streetparades Muziek om bij te eten en te drinken SCHELDE JAZZFESTIVAL A iculieren 21 00 1610 Programma Openlucht- concerten gratis toegankelijk Jazz-menu's geserveerd voorafgaand aan traditonele kroegentocht 3E STEM DINSDAG 1 JUNI 1993 i te zoenen I 3. jubileum, receptie, Iloving, overwinning, oraham, openbare lor, mag best eens in lop de pagina |jk is dat niet en duur Prijs per regel of 1,40'. één grote regel 1 resp 3,04", J van een foto of lormaat van 35 x 45 i,96 resp 16,76° pen op aanvraag. Bij Ring wordt 4,50 Foto's worden niet 16-236442 of geef uw patsing af bi| één van jiriftelijke opgaven leaccepteerd indien ld zijn. ook indien uw Bevoegd is. it recht voor teksten pdenen te weigeren, lichten bereiken over oehoudt de uitgever firn de naam van de ekend te Êjeven. |gelden op zaterdag gsnieuws llom op donderdag )ITH ld met je 15e Ig. Pa, ma, >n Desiree. Van onze medewerker Jan Jonkman DONDERDAGAVOND 3 juni barst in Terneuzen voor de 21e maal het Schelde Jazz Festival los. Hoogte punten worden ongetwijfeld het openingsconcert, de kroegentocht op zaterdagavond en het slotcon- cert. De stichting Jazz Club Zeeuws-Vlaan deren tekent opnieuw voor de organisa tie van dit groots opgezette spektakel. Ondanks de tegenvallende sponsoring heeft zij de kwaliteit van het festival kunnen handhaven. Dank zij enkele 'last minute'-aanbiedingen hoeft het programma niet onder te doen voor dat van voorgaande jaren. Wel hebben de organisatoren hier en daar wat moeten snijden. De kroegen tocht op vrijdag wordt afgebouwd, de samenwerking met het Zuidlandtheater is beëindigd en een aantal restaurants zal niet meer deelnemen in de kroegen tocht. Jazzliefhebbers zullen er boven dien rekeneing mee moeten houden dat er niet al te veel top-attracties meer zullen verschijnen tijdens de gratis toe gankelijke openlucht-concerten. „Wie voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten, komt dit jaar wat dat betreft bedrogen uit. Overdag zullen niet alle artiesten meer op de buitenpodia optre den. Men moet nu een kaartje kopen om 's avonds te kunnen genieten van enkele grote namen", zegt Frank Wieland, voorzitter van de st. Jazz Club Zeeuws- -Vlaanderen. De Schelde Jazz speelt zich voorname lijk af in Porgy Bess, het jazzcafé dat tot over de grenzen bekend is geworden als de 'jazztempel' van Terneuzen. Op de markt komt, als tweede locatie, een grote tent te staan. Hier wordt op vrijdag en zaterdag een attractief dub belprogramma geboden, dat mikt op de smaak van een breed publiek. De swing-liefhebbers kunnen vrijdag alvast noteren als the night of swing. Zaterdag zal het optreden van de Cu baanse salsaband Rumbata eveneens velen naar de dansvloer lokken. Vrijdag is er alvast een kleine kroegen tocht: in vier kroegen is er dan (gratis) live-muziek. In de Bomvrije speelt de Belgische Hugo Bogaers band, in de Graanbeurs de Beet City Jazzband. Tol- lebol brengt het Nederlandse duo Frank Roberscheuten/ Harry Kanters, terwijl in Tertnose de huisband Flying Dixies zich van haar taken kwijt. De kroegentocht op zaterdag is voor menigeen het hoogtepunt van het Schelde Jazzfestival. De tocht bestaat dit jaar uit twee 'trajecten': een rstau- rantgedeelte (tot 22.00 uur) en de eigen lijke kroegentocht (van 22.00 uur tot 02.00 uur). Op deze manier denkt de organisatie een betere spreiding te krij gen van de muziek. Tevens worden restaurants en bistro's de jazzsfeer bin nengebracht. De zondag is allang niet meer gevuld met 'katerconcerten'. Ook op deze laat ste festivaldag moet op niveau gecon certeerd worden. De zondagtopper van dit jaar, het Freddie Hubbard Quintet zou zelfs wel eens de klapper van het hele 21e Schelde Jazz Festival kunnen worden. Hubbard, die tot 's wereld beste trompettisten wordt gerekend, zal in jazztempel Porgy Bess het festival met akoestische hardbop 'uitblazen'. Georgie Fame opent het fes tival donderdagavond. leestal minder dan u lenkten u verkoopt peller, want: I huis in de krant lengt mensen Ier de vloer. It van wanten en kranten. [zitcomfort op maat en i juiste hoogte. [aofdweg 20, 17, Donderdag 3 juni Porgy Bess: 21.00 uur: opening festival, 21.30 uur Georgie Fame met trio Dolf de Vries en Spike Robinson. Vrijdag 4 juni Porgy en Bcss: 21.00 tot 20.45 uur: Judy Niemack en Fred Her- sch Trio, 23.00 tot 0.45 uur: The Sweet Substitutes, 1.00 tot 3.00 uur: Spike Robin son, Ken Peplovski en Jack van Poll Trio. Tent Markt: 21 tot 22.30 uur: Bram Wijnands Trio met Richard Ross, Ken Pe plovski, Spike Robinson, Joep Peeters, André Donni, Phil Abraham, Richard Rousselet en anderen, 23.00 tot 1.40 uur: The Swing Drummers. In de restau rants Paddock, D'Ouwe Kercke is er live-muziek bij het diner (vanaf 19.00 uur). In de Bomvrije, De Graan beurs, Tollebol en Ternose speelt vanaf 22.00 uur een jazzband. Zaterdag 5 juni Porgy Bess: 21.00 tot 22.45 uur: KD's Basement Party, 23.00 tot 0.45 uur: Jean Warland's Sax no End, 1.00 tot 3.00 uur: Ken Peplovski, Spike Robinsons, Richard Ross en Mike del Ferro Trio. Tent Markt: 21.00 tot 22.45 uur: Rosa King Upside Down, 23.00 tot 1.45 uur: Rumbata. In de restaurants l'Escaut, Tollenique, D'Ouwe Kercke en Paddock vanaf 19.00 uur live-jazz tijdens jazzdiner (inclusief entreekaart kroegentocht). Kroegentocht van 22.00 tot 2.00 uur. Men kan dan eveneens terecht in Ternose, D'Ouwe Kercke, Tollebol, De Graanbeurs, De Uien- tuin, De Groote Slock, De Bomvrije, De Froggy en De Westkant. Zondag 6 juni Porgy Bess: 16.00 tot 16.45 uur: Piano- duo Mike del Ferro Bram Wijnands, 17.00 tot 18.45 uur: Freddie Hubbard Quin tet, 19.00 tot 20.00 uur: Bram Wijnands Trio met Ri chard Ross en Joep Peeters. NB. De Grand-Street-Para de op zaterdag begint niet meer om 11.00 maar om 14.00 uur, aan Het Schut tershof. Daar komt ook de Multraship Jazzboat aan. De legendarische Ameri kaanse rietblazer Spike Robin son versterkt het 'star'-effect op de donderdagavond. Van onze verslaggevers TWEEHONDERD uur li- ve-jazz door vijftig bands uit binnen- en buitenland vormt dit jaar het palet van het Schelde Jazz Fes tival. Het programma ver meldt enkele internationa le vedetten, zoals de En gelse organist/pianist/zan ger Georgie Fame, de le gendarische Amerikaanse rietblazer Spike Robinson en de vorig jaar tot 's we relds beste trompettist uit geroepen Fred Hubbard. Opmerkelijk is ditmaal ook de grote Belgische in breng. De Vlaamse 'Jazz club-programmeur Luc Baets speelt daarmee een thuiswedstrijd. Donderdagavond opent Georgie Fame om 21.30 uur het festival, door samen met het trio Dolf de Vries aan een driedelige show in de 'Porgy Bess' te beginnen. Fame, jazz-toetsenist van huis uit, scoorde in de jaren zestig en zeventig internationale pophits met nummers als Yeh-Yeh, Geta way en The Ballad of Bonnie Clyde. Zijn podiumdebuut maakte hij 35 jaar geleden als begeleider van wijlen de Ameri kaanse Rock'n'Roll-ster Eddie Cochran. In de jaren '70 vormde Fame een duo met organist/zan ger Alan Price, dat ook in com mercieel opzicht zeer succesvol was getuige de hit Rosetta en geodverkochte albums als The Price of Fame. Na zijn terugkeer naar de jazz werkte Fame onder andere met Count Basie. Ook met Van Morrison bestaat een geregelde samenwerking. Zijn laatste solo-cd dateert van vorig jaar. Dr. John en Phil Woods leverden daar bijdragen aan. Een tweede internationale ve dette tijdens het festival is de Amerikaan Spike Robinson. De ze al bij zijn leven legendarische tenorsaxofonist uit Wisconsin hoort thuis in dezelfde rij namen als Zoot Sims en Stan Getz. Robinson bezit een fantastische timing en een groot improvisa- tioevermogen. Zijn stijl ken merkt zien door lange golvende tonen, subliem gemarkeerd bui gende noten. Traditie Op vrijdag trekt vanaf 19.00 uur de traditionele streetparade door de Noordstraat. De echte jazzf- reaks zullen hun opwachting maken in 'Porgy Bess', waar vanaf 21.00 uur Judy Niemack the Fred Hersch Quartet voor het voetlicht treden. Judy Nie mack is als vocaliste thuis in vele disciplines. Ze paart tech niek en ervaring aan een hoogst aantrekkelijke sound. Ze werkte in uiteenlopende formaties, va riërend van straight swinging ritme-trios en vocal groups tot zeer eigentijdse ensembles. Tussen de vele nieuwe ensembles op dit avondprogramma valt The Sweet Substitutes uit België op. Qua repertoire concentreert het gezelschap zich helemaal op de vooroorlogse mainstream. De jazznacht in Porgy wordt beslo ten met een optreden van Spike Robinson, Ken Peplovski en het Jack van Poll Trio. In de tent op de Markt wordt onder leiding van Bram Wijn ands eerst gejamd. Om 23.00 uur komt de topper van de avond. The Swing Drummers CO brengen The Story of Jazz op de planken. Dit groots opgezette spektakel voert het publiek te rug naar de Afrikaanse wortels van de jazz en de op de zuidelij ke katoenplantages ontstane worksongs. Ragtime, New Or leans, gospel, swing en blues komen eveneens aan bod. De muzikale trip eindigt bij de mainstream van Duke Ellington en de Bebop van Charlie Parker. Supersax ien, met kwaliteiten, daag op t beschikken als 'personeel' in de zet wat u zoekt. uit een jonge lichting Belgen die veel eigen arrangementen bren gen. Hun oeuvre bevat werk van Duke Ellington, Charlie Parker, Slide Hampton, Lester Young en John Coltrane. In de tent zal om 23.00 uur de internationale salsa-band Rum bata aantreden. Deze band, die vorig jaar op het North Sea Jazz festival een goede indruk achter liet, komt in de volledige bezet ting naar de Scheldestad. De Cubaanse ritmes van de son, rumba, quajira, cumbia en porro voeren de boventoon. Tijdens de kroegentocht zullen vele bekende bandnamen opdui- De traditionele streetparades in de straten van de binnenstad zijn de grote smaakmakers [foor het grote publiek. foto archief de stem Zaterdag 5 juni komt de jazzboot om 14.00 uur aan op het Schuttershof. De bands houden dan de Grand Street-parade door het centrum. Na 15.00 ACHT bands trekken op vrijdag, zaterdag en uur zullen zij afzonderlijk het winkelend publiek zondag al musicerend door het centrum. vermaken met hun dixieland. "ijdag zullen zij in de binnenstad van Terneuzen Zondagmiddag zijn de winkels in de Terneuzense een streetparade weggeven van 19.00 uur tot 21.00 binnenstad geopend en trekt de streetparade om UUr- 14.00 uur nog eenmaal door de binnenstad. ken. Geprolongeerd zijn de Bre dase orkesten The New Orleans Music Company, JoJo Swing band en the Scat Cats. Nieuw dit jaar zijn de Groningse band Jumping The Blues en het Itali aanse bebop-gezelschap Carlo Atti Quartet uit Turijn. Zondag wordt vanaf 15.00 uur opnieuw op de buitenpodia ge musiceerd. Om 17.00 uur komt het fenomenale Freddie Hub bard Quintet de jazztempel vul len met bebop jazz. Trompettist Freddie Hubbard was in de jaren zestig een serieuze concurrent voor Miles Davis. Vorig jaar werd hij in de bekende Down Beat Readers Poll alsnog verko zen tot 's wereld beste trompet tist. Hubbard's begeleiders zijn: ternor-saxofonist Javon Jackson, bassist Jeff Chambers, pianist Ronnie Matthews en drummer Louis Hayes. 21* «„„J..* ALS een soort massale war ming up voor het avondpro gramma worden zaterdag en zondag op vier locaties gratis toegankelijke open lucht-concerten gegeven. Dit programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 5 juni. Markt: Op de markt speelt om 15.00 uur de Boy Bradman Big Band uit Nederland.Om- 17.15 uur wordt deze afge wisseld door de Boogie Woogie Compagnie uit Duitsland.De band brengt een stevige portie swing- jazz. Graanbeurs/ Tollenigue: 15.00 uur-16.40 Bram Wijn ands Trio met Richard Ross (NL/USA) 17.00 uur-18.30 Tje JOJO swingband (NL)onder lei ding van Joep Peeters. Bomvrije: 15.00 uur-16.40 The Schel de Warriors (NL) 17.00 uur-18.30 Mike del Ferro Trio met Frank V en Jan Menu (NL/B) Paddock: 15.00 uur - 16.40 Swingfire Quartet 17.00 uur- 18.30 The Feen Brothers (NL) Zondag 6 juni De concerten beginnen om 15.00 uur tot 16.30 uur Markt The New Orleans MUsic Cie Graanbeurs/Tollenique: The Scat Cats Bomvrije: Carlo Atti Quartet Paddock: Jumping the Blues z 3 O f1.2,50, bfrs 50 -Festival SwILJ^tTH,"H,is,™l 10-12, 4531 CK r,,, «W»; «oonjslrmi64a. 4531 cr r 0M50-12031 -Vvu t, 01150-12480 TRADITIEGETROUW wordt op zaterdagavond de kroegentocht 'gelopen'. Vele tienduizenden liefhebbers van de combinatie jazz en horeca zullen de warmte en gezelligheid van de etablis sementen in de Terneuzense binnenstad opzoeken. Dit jaar is de kroegentocht op gesplitst in twee delen. Een aantal restaurateurs presen teert zaterdag een jazzmenu, inclusief entreekaart. Uiteraard wordt dat menu geserveerd bij de klanken van op de situatie afgestemde live-jazz. De eigen lijke kroegentocht start om 22.00 uur. Het restaurantgedeelte ziet er als volgt uit In de Paddock spelen tijdens het diner de Piotto's. Zij bren- gen zigeunermuziek en Hot Club de France-repertoire. Nieuw in Terneuzen is Jazzbcl, een kwintet van Zeeuwse bo dem met zangeres Sylvia Klein en gitarist Fred Flohr, dat op treedt in D'Ouwe Kercke. Het Delta Quartet is dank zij zijn zondagmiddagconcerten stilaan een bekende aan het worden; pianist Frank Stagnetti en saxofonist Karei Reys geven 'smaak' aan het jazzmenu van L'Escaut. Tollenique gaat op de swingtoer met het Swingfire Quartet. Route We beginnen onze kroegentocht dit jaar - om 22.00 uur- met een portie oudestijl-jazz in Ter nose, die onder leiding van Jan Learbuck wordt opgediend door de New Orleans Music Company uit Breda. Het vol gende etablissement is D'Oude Kercke in de Noordstraat. In deze gezellige omgeving zorgt de -eveneens Bredase- JoJo Swingband van Joep Peeters voor een swingende avond. In de Tollebol speelt het trio Body and Soul. Saxofonist Robertson en zijn gezellen komen uit het hoge noorden; hun repertoire bevat uitsluitend werken van vóór 1940. De kroegentocht kent ook dit jaar weer vaste 'prikken'. The Scat Cats passen geheel in de Franse stijl van de Graanbeurs. En wie zaterdagavond actie zoekt, moet beslist een bezoekje brengen aan de kelder van de uientuin. Daar zal The Boogie Woogie CY uit de zaak op z'n kop zetten. In de Groote Slock speelt The Golden River City Jazzband en repertoire dat het midden houdt tussen Dixieland- en New Orleans- muziek. We zijn inmiddels in de Nieuwstraat aanbeland, dé uit- gaansstraat van Terneuzen. Als de weergoden het festival gun stig gestemd zijn, zullen velen verkoeling zoeken op de talrijke terrassen. In de Bomvrije speelt Jumping the Blues, een gezel schap dat een warme pleitbe zorger is van de muziek van Louis Jordan, Louis Prima en Earl Bostic. Bebop is te beluis teren in de Froggy met het Carlo Atti Quartet. We zijn nu bijna aan het eind van onze route. We halen nog even een frisse neus op de Scheldeboulevard en horen ver trouwde jazzgeluiden. In de Westkant speelt een van Bel- gië's bekendste New Orleans- bands: Rudi Balliu's Society Serenadcrs. Behalve de kroegentocht zijn er op zaterdagavond ook pro gramma's bij te wonen in 'Porgy Bess' en bij de tent op de Markt.

de Stem | 1993 | | pagina 9