Goede Pinksteren voor Zeeland Oost Duizenden bezoeken Internationale Open Tuin Dagen Politie bekeurt in pinksterweekende 144 illegale kampeerders 'Open dag zonder grenzen' bij De Sterre Basiseduci Ondanks slecht-weervoorspellingen zitten Zeeuws-Ylaamse hotels en campings vol Zeeland Cultuurmaand voldoet aan verwachting Meevaller ii Lente-tuin1 HUIS- Thuis overvallen P. Koers uit Sas van Gent wint provinciale wedvlucht Terneuzenaar veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar cel Recordopbrengst gehandic aptenspoi't ELEKTRONISCHE BI IETS BESCHERM-E1 tckoop gevroogdof non te bieden? en hel komt in orde Immers tienduizenden Stern-lezers en izeressen (een op de drie) lezen uw advertentie, omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren destem zeeland DINSDAG 1 JUNI 1993 Van onze correspondent Middelburg - Door de politie in Zeeland zijn in het pinksterweek- einde tijdens controles op illegaal kamperen 144 mensen bekeurd. Elk kreeg daarvoor een boete van 150 gulden opgelegd. In de nacht van zaterdag op zondag werd er door zo'n twintig politie-agen- ten in de hele rovincie gericht gecontro leerd. Dat leverde 121 bekeuringen op. Het leeuwendeel van de bekeuringen kwamen voor Duitsers. Daarnaast ook Nederlanders, Belgen en Italianen. Ver der een Griek en een Tjech. Opvallend was het dat, in tegenstelling tot eerder uitgevoerde controles, er nu in meer dan de helft van alle gevallen sprake was van een overnachting in een perso nenauto. De politie heeft ook de indruk gekregen dat veel kampeerders bewust het risico van een bekeuring namen. De meeste stonden op terreinen, waar naast de ingang tot het terrein een bord was geplaatst, waarop stond aangegeven dat illegaal kamperen niet was toegestaan. De gehouden controle zaterdagnacht werd gecoördineerd door het PÏKET- team (het Provinciaal Informatie Koör- dinatie en Evaluatieteam). De nacht daaraan voorafgaande en de nacht na deze gerichte controle werd gecontro leerd als onderdeel van de normale surveillance, het zogeheten flankerend beleid. In de komende maanden wordt nog een aantal gerichte controles uitgevoerd. Verder was het weekeinde druk te noe men, maar leidde de drukte nergens in Zeeland tot noemenswaardige proble men. De 'uittocht' gisteren kwam mede door het wat minder zonnige en winde rige weer al vroeg op gang en vond gespreid plaats. Alleen op de wegen op Schouwen-Duiveland kwam soms enige filevorming voor. Van onze verslaggever Middelburg - Het is voor de provincie Zeeland in toeristisch opzicht een goede Pinksteren gewor den. Naar schatting hebben 325.000 toeristen Zeeland bezocht en dat is net zo veel als vorig jaar. Zoals gebruikelijk was de ver- blijfsaccommodatie in de pro vincie sterk bezet. Ook de cam pings zaten vooral aan de kust zo goed als vol. Met name in Zeeuws-Vlaanderen bleek het op de campings drukker dan andere pinsterweekeinden. Ondanks de slechte weersvoorspellingen viel het allemaal nog reuze mee. Za terdag en zondag was het weer redelijk. Gisteren was met met een sterke wind en veel bewol king een stuk minder aange naam. Veel toeristen besloten gisteren al vroeg te vertrekken. Maar dat was niet te merken bij de ver schillende attracties, waar een topdrukte heerste. De Delta Ex po op Neeltje Jans trok afgelo pen weekeinde ongeveer 4.000 bezoekers. Bij Miniatuur Wal cheren in Middelburg passeer den 3.000 mensen de kassa. Het Maritiem Attractiecentrum in Vlissingen haalde zelfs de 5.000 bezoekers. Kooploeristen In Zeeuws-Vlaanderen trokken de verschillende pinksteractivi teiten, zoals het Schaapscheer- dersfeest in Clinge, veel belang stellenden. Zoals gebruikelijk kregen Hulst en Sluis op tweede pinksterdag een grote stroom Belgische kooptoeristen te ver werken. Vooral druk was het in Hulst, waar gisteren de week markt werd gehouden. Van onze correspondente Roosendaal - In Roosendaal is het echtpaar S. in hun woning in de President Kennedylaan over vallen door een gemaskerde man. De overvaller bedreigde de man en de vrouw met een mes en vroeg om geld. Hij ging er uit eindelijk met amper honderd piek vandoor. De volksdansgroep van De Sterre geeft een demonstratie. Van onze correspondent Clinge - Bij de kinderboerderij De Cantecleerhoeve werd eerste pink sterdag het jaarlijkse schaapscheer- dersfeest gehouden. Dit jaar stond het feestelijke gebeuren ook bij De Sterre in het teken van de 'open dag zonder grenzen' van de European Federation of City Farms. Duizenden bezoekers kwamen onder een aanvankelijk stralend zonnetje een kijk je nemen. Kinderboerderijbeheerder Ad van Hilst was tevreden over de belang stelling en hij vertelde de weergoden dankbaar te zijn. „Wij zijn er toch een beetje trots op dat dit jaar de planten kas, die nu zo'n jaar bestaat, openge steld kon worden. Het loopt goed met dit project, want zo'n twaalf bewoners van De Sterre vinden er hun dagelijks werk." Het resultaat van deze nijvere arbeid werd door velen bewonderd en veel jonge zomer- en andere plantjes vonden gretig aftrek. Iets bijzonders was de presentatie van de bonsaiboompjes van Ad van Hilst en Jan Be verdam. Het gehele terrein van de kinderboerde rij zag eruit als een groot feestterrein. Natuurlijk was het scheren van de scha pen de grote trekpleister. Jong en oud keek toe hoe schaapsscheerder Van Meer op vakkundige wijze de dieren met de elektrische tondeuse van hun winter vacht ontdeed. Tevens kon men zien hoe dit vroeger met de schaar gebeurde en aanzienlijk minder snel in zijn werk ging- Demonstratie De volksdansgroep van De Sterre gaf, onder leiding van Angela Hagenaar, staaltjes van haar kunnen weg en oogst te daarvoor veel applaus. De bezoekers FOTO WIM KOOYMAN kwamen haast ogen te kort voor alles wat er te zien was. Demonstraties spin nen door Magda Blaauwendraat en Mar- joke Traas, kantklossen door Ineke van Schaick, karakterdieren van M. ter Loo uit Cadzand, pony's beslaan door Willy Roelands, poppen maken door Ineke Kouijzer en cartonnagewerk van Annet van Tiel. De vereniging van bijenhouders was present met produkten en gaf uitleg over het houden van bijen en het verwerken van de honing. Daarnaast kon het pu bliek zien en proeven hoe het maken van kaas en bier in zijn werk gaat. Van onze correspondente Hulst - Voor de vijfde maal hebben een kleine twintig tuinbezitters meegedaan aan de internationale Open Tuin dagen. Duizenden bezoekers kwamen kijken naar het vele groen en de prachtig aange legde borders, perken en tui nen. Zowel in het Waasland als in Zeeuws-Vlaanderen stonden de tuindeuren dit pinksterweekein- de wijd open. Er was een route uitgestippeld langs de deelne mende tuinen, maar de meesten maakten een eigen keus. Het aanbod was zeer verschillend. Er zijn tuinen die aangelegd zijn op zware kleigrond en tuinen die het moeten doen met schrale zandgrond. De aanleg is daarom zo verschillend en de bezoekers kregen voldoende uitleg over de moeilijkheden van het klaarma ken van de grond en de indeling van de tuin. Welke planten niet en wel gekweekt kunnen wor den, welke soorten goed gedijen in combinatie met andere en hoe je het beste een vijver aanlegt. Specialiteit Er viel dus van alles te zien en de tuinbezitters vertelden graag over hun specialiteit. Het weer werkte mee, de felle regen bleef uit en de wind weerhield de liefhebbers er niet van om enkele tuinen te bezoeken. In het Kaysershof in de Voort- .mekstraat 57 in Stekene was het druk. Atie Kayser sprak zelfs van bijna een verdubbeling ten opzichte van andere jaren. „Zon dag heb ik zeker tweeduizend man over het gazon gehad en maandag meer dan duizend. In de ochtenduren was het wat minder druk, maar er was toch een voortdurende stroom van tientallen mensen in de tuin. De vijver had ook dit jaar weer veel bekijks." Bonsai' Dat was ook het geval bij de andere Zeeuws-Vlaamse deelne mers, De Feyter in Zaamslag met een typische boerderijtuin, Geus in Vogelwaarde met zijn bekende bonsaï-verzameling, Pauwels in Clinge met een hob- bytuin en een droogbloemenver zameling, Van Acker in Emma- haven/Nieuw Namen met de ge raniums en pelargoniums en Ce- lie in Kapellebrug met prachtige kassen vol cactussen, vetplanten, agaves en kuipplanten. Vooral de duizenden cactussoorten wer den voorzichtig, maar belang stellend bekeken. In het Waasland vielen de Open Tuindagen zondag samen met de Nationale Parkdag in de Ge- meentetuin. Aan de Polenlaan in Stekene was er volop muziek en een aantal extra activiteiten. Zij die het evenement gemist heb ben, krijgen een tweede kans: op 10 en 11 juli is er een herhaling van de open tuindagen en dan doen maar liefst 21 tuinbezitters mee. Van onze duivensportmedewerker Terneuzen - Drie overwin ningen in wedvluchten van de kring Midden-Zeeuws- Vlaanderen had P. Koers uit Sas van Gent dit jaar al gewonnen. Zaterdag werd dat de vierde. En steeds met dezelfde vogel. Maar wat nog meer aan spreekt, het werd zaterdag vanuit Etampes ook een provi- eiale zege voor de Sasse duif tegen ruim vierduizend con currenten die in wedvlucht waren. Een resultaat dat (mo gelijk) een unicum is. Koers klokte de winnende duif za terdag om 12.20 uur, gemid delde snelheid 1505 meter per minuut. De verdere vroegste meldin gen kwamen van G. Vioen, Lamswaarde, 12.35 uur, 1498 mpm; A. du Puy, IJzendijke, 12.25 uur, 1498 mpm; J. van Hekken, Goes, 12.42 uur, 1497 mpm; D. Dieleman, Axel, 12.26 uur, 1495 mpm; J. Blom, Kapelle, 12.41 uur, 1493 mpm; H. Beulens, Kwadendamme, 12.38 uur, 1493 mpm; J. dn Puy, Sluiskil, 12.37 uur, 1491 mpm; A. van Merriënboer, Souburg, 12.36 uur, 1490 mpm, D. van Kerkhoven, Ret- ranchement, 12.24 uur, 1489 mpm; combinatie Loco, St.- Jansteen, 12.30 uur, 1489 mpm; H. Calon, Hoofdplaat, 12.30 uur, 1488 mpm; N. Dhont, Eede, 12.19 uur, 1488 mpm; J. de Mul en zoon, Phi lippine, 12.26 uur, 1488 mpm; combinatie Visser-Lensen, Axel, 12.28 uur, 1488 mpm; L. van de Wege, Groede, 12.31 uur, 1486 mpm; J. van Goethem, Clinge, 12.33 uur, 1482 mpm; P. Ridderhof, Yer- seke, 12.47 uur, 1482 mpm; P. Christiaans, Koewacht, 12.27 uur, 1482 mpm; J. Gijsel, Hei kant, 12.29 uur, 1481 mpm. Van onze corespondente Middelburg - Een jaar langer dan geëist is de 35-jarij Terneuzenaar B.M. vrijdag in Middelburg veroordeeld tot ee gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar, waarvan zes maai den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. tot 8 maanden waarvan de hel voorwaardelijk voor de gebeur tenissen op 10 januari in ee Vlissingse discotheek. De mar had wraak genomen op een ri vaal die het in de discotheek ha; aangelegd met ziin ex-vrouw. Later zou hij met zijn auto op dl nieuwe vriend van zijn 'ex' zijl ingereden en ook zou hij op hei hebben geschoten. Reden waar om het OM naast een gevangr nisstraf van 12 maanden waar van zes voorwaardelijk geëis had dat de auto van de verdaci- te verbeurd moest worden ver klaard. M. stond twee weken geleden terecht op beschuldiging van po ging tot doodslag, vrijheidsbero ving, heling, drug- en wapenbe zit en de rechtbank acht alle feiten bewezen. De poging tot doodslag vond plaats in een schermutseling met een Bel gische klant die verhaal kwam halen in verband met de levering van ondeugdelijke lsd-pillen. M. schoot de Belg in een been en belette hem vervolgens te vluch ten. Het slachtoffer had eerder klappen en schoppen uitgedeeld, waarvoor hij een gevangenisstraf van twee maanden aan zijn broek kreeg. Rivaal De 28-jarige Vlissinger C.P. komt er van af met een gevange nisstraf die gelijk staat met het voorarrest. Hij werd veroordeeld Maar de rechtbank denkt daal anders over. De poging tot dood slag werd niet bewezen geacht maar wel de poging tot het 'toe brengen van zwaar lichameliji letsel' en het meermalen bedrei gen met dood en brandstichting. Van onze correspondente Middelburg - Het evaluatierapport over de vierde Zeelani Cultuurmaand bevat geen verrassingen. Uit het publiekson derzoek blijkt dat de activiteiten in september steeds mee mensen van buiten Zeeland aantrekken. De specialiteit van de familie Celie in Kapellebrug: cactussen en vetplanten. FOTO WIM KOOYMAN Na vier jaar concludeert de on derzoekscommissie dat het grootste deel van de activiteiten volgens verwachting verloopt, dat het programma van Zeeland Cultuurmaand gevarieerd is en goed gespreid is over de regio en dat de publieke belangstelling niet te wensen overlaat. Dat is dus niet nieuw, want na elke cultuurmaand werd gezegd dat de animo steeg en dat alles verliep volgens schema. Wel is er hard gewerkt aan de promotie en worden naast de inwoners van Zeeland ook de toeristen, sponsors en potentiële bezoekers van Zeeland voorzien van pro motiemateriaal. Zo wordt de doelstelling van de Zeeland Cul tuurmaand: het trekken van toe risten buiten het hoogseizoen, bereikt. De enquête onder het publiek moest uitwijzen of er werkelijk veel mensen van buitenaf naar Zeeland kwamen en of ze dit bezoek herhaalden. Een aanzien lijk deel van het publiek laat het niet bij eenmaal, maar komt te rug. Tijdens de vierde cultuurmaand werden formulieren uitgedeeld bij verschillende activiteiten. Bij sommige onderdelen kwamen er zo weinig formuliéren terug dat ze niet als representatief konden gelden. Bij muziekuitvoeringen, filmvoorstellingen en cursussen werden 31, 51 en 62 procent van de formulieren ingevuld en inge leverd. Bij de concerten bleek de gemid delde leeftijd van de bezoekers 48 jaar te zijn en 73 procent was afkomstig uit Zeeland, 15 pro cent uit overig Nederland en 12 procent uit het buitenland. Meer dan de helft van de concertgan gers van buiten Zeeland kwam speciaal naar de zonnige provin cie vanwege de cultuurmaand. Wat opvalt in het rapport is dat er weinig respons is op het aan bod van arrangementen. De dag tochten blijken nog redelijk goed te lopen, maar de verkoop var meerdaagse arrangementen blijf achter bij de verwachtingen. Ui het onderzoek blijkt dat de procent bezoekers van buiter Zeeland liever op eigen houtjf een verblijf zoekt en niets voel voor de vele arrangementen. wordt daarom gedacht aan eer beperktere keuze en beter .om schreven arrangementen (maat werk) en een vroeger aanbod it de loop van het jaar. Het onderzoek leidt tot de vol gende eindconclusies: het oor deel over het gebodene is gr tot zeer goed, de waardering publieke belangstelling nee: toe, pers en radio besteden vi aandacht aan de de doelstelling is bereikt, imagoverbreding en -verbeteri van Zeeland gerealiseerd en steun van sponsors en bedrijfsir ven is goed, ondanks een lichtt terugval. Van onze correspondente. Hulst - VolleybalverenigiA Morres Hulst heeft in mei samenwerking met de Stichting Wintersport Gehandicapten Ir Hulst een collecte gehouden voo de gehandicaptensport. Er werr een record-bedrag opgehaald. Negenentwintig collectanten jeugdleden van Morres volleybal ouders en andere betrokkenen brachten ƒ4112,15 bijeen. Var deze opbrengst gaat 85 proceni naar het Nationale Fonds Sport Gehandicapten. Vijftien procent van de collecte opbrengst gaat rechtstreeks naai de Stichting Wintersport Gehan dicapten in Zeeuws-Vlaanderen Eenmaal per jaar gaan mens® met een dwarslaesie een weekj' skiën in Zweden. Deze reiz® blijken van grote waarde voor <k gehandicapten. DE STEM Van onze verslaggever Oostburg - Het dagelijks best van het Samenwerkingsverb Welzijnsbeleid West-Zeeu Vlaanderen wil geen subsidie ge voor activiteiten in het kader vormings- en ontwikkelingswerl De stichting Basiseducatie Zeeu Vlaanderen had om een dergel Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente 0<j 700.000 gulden meer uitgevj werd gedacht. Dat bedrag is uit de bus ge 1993 nog eens is uitgevlooid. Voorzichtigheidshalve was er al 190.000 gulden opzij gezet om bezuinigingen op de gemeente uitkering van het Rijk op te vangen. Die noodzaak zit er voor dit jaar niet meer in. Daarnaast zijn de inkomsten uit waardepa pieren, de woonforensenbelas- ting, hondenbelasting en toeris tenbelasting hoger dan geraamd. Neem daarbij nog de dalende rente en dan is de genoemde zeven ton het resultaat. Burgemeester en wethouders van Oostburg hebben de gemeente raad al een kant en klaar lijstje voorgelegd voor de besteding van dat geld. Zo is er ruim 180.000 gulden nodig voor de overdracht van de huisvesting van de Scouting en drumband Harmonie, moet er nog 120.000 gulden in achterstallig onder houd van wegen worden gestopt en moet er 50.000 gulden in een spaarpotje voor nieuwe brand weerspullen. Privatisering Dan is er ook nog de privatise ring van de sportaccommodaties in de gemeente, waarvoor veel geld nodig is. Bij wijze van eer ste aanzet willen B en W begin nen met een ton daarvoor te reserveren. Tenslotte is er er de problematiek rond de zwemba- I den. Het is nog wachten op een rapport daarover, maar het col- I lege wil met het oog op toekom- j stige noodzakelijke uitgaven al- (ADVEP Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-62710 Het eerste lente-tuinfeest geworden. De weersomstandigheden v op het feest afkwamen. Voo Er waren demonstraties houtsnijwerk. Bezoekers ringwerpen en sjoelen, volksdansgroep de Grutmoi

de Stem | 1993 | | pagina 6